Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

ISAJ

Po prehnaných očakávaniach predsa len mierne sklamanie. Teraz mi je jasné že po vizuálnej a technickej stránke sa jedná výlučne o projekt Zacka Snydera. Nolan mu dodal akurát výborný scenár s jeho typickými prvkami spolu so Zimmerom. A tieto dve veci sú to najlepšie z celého filmu. Hans síce mohol pridať ešte aspoň jeden motív, ale nevadí pretože to čo ide do epických výšin je hlavne jeho hudba. Kryptonské interiéry vyzerajú ako z Promethea, a celkovo táto časť je mierne neprehľadná. Potom nastupuje flashbackovo-realistická časť ktorá je podla mňa najlepšia z celého filmu. Utrhnutý z reťaze Snyder v závere servíruje megadeštrukcie ako v Avengers, ktoré sú ale trikovo nie úplne dotiahnuté. Sem tam sa objaví horší trik, kedže post-produkcia by potrebovala ešte viac času. V čom vidím ale hlavný problém sú niektoré prehnané akcie ktoré idú do protikladu s ´realistickou´ prvou polovicou. Emocíe nejdú do hĺbky, ale aspoň sú občas cítiť. Casting je samozrejme super, obzvlášť Cavill sa do svojej role hodí. Box medzi mrakodrapmi bol pôsobivý, ale Zod by si zaslúžil predsa len trochu vygradovanejší súboj. MoS síce není bezchybný, ale aj tak je to inteligentný a epický príbeh s dobrou deštrukciou, vedľa ktorého jednotliví avengeri vyzerajú ako nejaký béčkový chudáci (tretí Iron man je minimálne o dve triedy horší film). Samozrejme temný Batman, kráľ komiksov zostáva naďalej neprekonaný. Zhliadnuté v kine. 8.5/10 ()

j.linhi

Supermana mam rad uz od mala, takze 5 hvězd je jasna volba i když prvni pulka filmu je tak trochu zmatená, ta druhá to 100x vylepší. ()

quip

Takhle rozpačitý film! Na Man of Steel je hodně vidět snaha dát Supermanovi konečně pořádný film, takže je skoro celou dobu velmi vážný a dovolí si během 143 minut dva vtipy (jako dobré, uchechtnutí z vás dostane určitě). Není to zas takový problém, tak první hodinu a půl "to sedí", ale i potom co po mírné nelogičnosti ve scénáři (really, it had to be on Earth, Zod? What about like, I don't know, Mars?) nastoupí všechna akce (peníze jsou vážně vidět), pořád máte problém se do filmu nějak víc citově investovat. Imigrantské téma je přitom rozehrané vážně dobře, bohužel nakonec v té vší destrukci vlastně úplně vyšumí a katarze nedojde. Je to škoda, protože jinak je film vážně pěkně natočený (tolik sluncem ozářených sušících se ponožek!), je v něm Costner, mytologie Kryptonu je rozpracovaná... Takže to úplně nedopadlo + po všem co Kal-El ve filmu zvládl jsem vážně zvědavý, čemu bude čelit v dalších dílech. Ačkoli tu tedy problémy jsou, na tři hvězdy to není a ostatní superhrdinové si ze Supermana za některé věci bude dělat srandu, stejně ho musíte mít rádi (tak jako on má rád Batmana). ()

marek86

Pro mě osobně obrovské zklamání. Na film jsem se hodně dlouho těšil a to i díky vynikajícím trailerům. Je však smutné, že v těch byly obsaženy pomalu všechny kvalitní scény. Hrozně moc děje je splácáno dohromady, chybí tam úplně pasáž nějakého utváření supermanovské postavy a i postava Lois Laneové je do děje zakomponována hodně nešťastně. Neustálá řež mezi supermanem a jeho soupeři začne po čase dost nudit a ačkoliv zničí polovinu města, oproti bitvě v Avengers, je to zcela nesrovnatelné. Superman je hodně těžké téma na celevočerní film, je to spíš formátově vhodné pro seriály a podle toho také tak dopadají poslední filmy o tomto asi světově nejpopulárnějším hrdinovi. Obrovským kladem jsou samožejmě efekty, ty jsou bez chyby. Moje hodnocení 6/10. ()

vikino1

Děkuju, děkuju oo děkuju.. Konečně někdo dostal na plátna přesně to o čem já sním už několik let. Konečně pořádnej komix !!! Batman je prostě "moc ze života", Avangers prostě moc pro děcka... To co vídávám v komixech od Lauren Montgomery někdo dokázal zfilmovat !! Tenhle superman má v sobě vše co je potřeba a bez jediné chybičky. Dobrý příběh, dobrého hlavního herece, dobrého záporáka (kterej to nakonec nekompromisně schytá), skvělé herce ve vedlejších rolích (Russel skvělý, Kostěj velice překvapil, Fisbourna jsem ani nečekal), trikově paráda (mlátičky kde se bořej mrakodrapy), hrozbu pro celé lidstvo (armáda se tady taky snaží seč může), hudba od Hanse nezapomenutelná, at si kdo chce co chce říká DC válcuje Marvel na všech frontách a kdo říká něco jiného tak je u mě břídil a komixům vůbec nerozumí ! Vůbec se nedivím že pod tím jsou podepsaní lidi jako Snyder či Nolan, protože tohle je milník !! Dlouho, fakt dlouho jsem se v kině tak dobře nebavil... Chci, bože já chci víc, chci další příběh, další akci prostě všechno to co bylo v Muži z oceli at animovaně tak hraně v téhle formě... . . EDIT: po přečtení kommentu tady nevěřícně kroutím hlavou.. Polovina pseudointelektruálů co si myslí že sežrali svět tady píše absolutní bláboly.. Komix v ruce snad nikdy neměli.. Slova jako digitální bordel, patlanina, špatnej psychologickej vývoj, plytky dej, hloupe dialogy - TOHLE JE PRAVEJ KOMIX PŘENESENEJ NA PLÁTNO !!! Vše ostatní kromě Batmana jsou jen pohádky pro děcka mezi 12-14 let... Zajímalo by mě kdo kdy v komixu četl o nějaké psychologii... ()

Armin82

Fanouškem Supermana jsem už spousty let. Takovou dobu , že někteří z vás si ještě hráli s chrastítkama, ale takhle rozpoluplný pocity jsem u žádnýho filmu či seriálu s mým oblíbeným komiksovým hrdinou neměl. Na Man of Steel jsem se už od minulýho léta těšil jak malej Jarda, ale z tohohle jsem se opravdu na zadek neposadil. Byli jsme v kině 4 kámoši. Jeden defakto celej film facebookoval jak moc ho to nudilo, zbytek sice svou pozornost udržel, ale na konci filmu jsme se všichni shodli na jednom. NIC MOC, ČEKAL JSEM VÍC. V první hodině a půl bylo na můj vkus až moc nudných pasáží, který mě nutily mžourat učima. Až zbytečně moc času zaměřeno na Krypton. Úvodní půlhodinovka byla kombinace Matrixu, Nekonečnýho příběhu, Harryho Pottera a Star Wars. A ty děti pod vodou a na tom stonku? Nebo Zod a jeho poskoci letící vstříc nekonečnu v obřích penisech? To snad ne! Clarkovo poznávání se svým druhým já bylo taky zbytečně moc natažený. Druhá polovina filmu mi pro změnu připomínala film Válku světů nebo 2012. Mimo to přišla zmatečná a nepřehledná digitální smršť, ze který mi chvílema slzely oči. Prostě jen další klasickej letní popcorn čerpající ze spousty uvolněných milionů a držící se hesla, čim víc digi, tim víc Adidas. Mnohokrát z toho nebylo poznat vůbec nic! Kdo je kdo, co kde kdo, odkud kam či jak a s kym...neuvěřitelná vizuální slátanina. Co se týče hereckých výkonů, tak ve zkratce. Henry Cavill se od dob, kdy hrál syna Hrabě Monte Christa hodně změnil a určitě se v Holywoodu neztratí, hraje slušně a role mu sedla. Abych pravdu řekl, tak mi i typově a mimicky strašně připomínal představitele Supermana v seriálu Smallville Toma Wellinga, jako by to od něj odkoukal :-D Russell Crowe s Costnerem zahráli svůj charismatickej standart a Michael Shannon mě každým svým filmem přesvědčuje o tom, jak dobrej herec to je. Průměrných 85% je v tomto případě opravdu přestřel a tak jako smrt a daně i zde je jistotou, že to půjde postupem časů už jen dolů. Man of Steel je spíše průměrnou či lehce nadprůměrnou záležitostí a ač je to moje srdcová záležitost, ač na mě Cavill udělal dojem, ač tam hrál Kevin Costner či jeden z mých nejoblíbenějších herců současnosti Russell Crowe, nemohu jinak---->70% ()

Franc1s

Pláštěnka je zpět!A konečně bez vlnky na čele a červenech spoďárů :) Už od úvodní scénky na Kryptonu mě mrazilo, taťka R.Crowe tomu dával, jeho proslovy měly hlavu a patu, tu správnou dávku emocí. A K.Costner i když tu byl jen na chvíly a měl ještě méně prostoru, tak nezůstal ve stínu Russella.Lois nic proti, ale jsem rád, že se neřešil vztah těch dvou, to bude ale asi už ve dvojce.. :/ Jinak e"S"ko Cavill dobrá hrana :D a jen ať hraje dál. Flasbacky se líbily, byly akorát dlouhé, doplňovali celý ten vývoj Supermana a nenudily! A samozřejmě u toho nesměl chybět Pan Zimmer, který to neskutečně sázel, scénky díky jeho hudbě byly ještě o něco lepší. A setsakramensky luxusní konečná řezničina neměla chybu! No,co že je rozmlácený celý město, co jste čekali? Že "S" vytáhne rybičku a uřízne Zodíkovi hlavu? Běžte si léčit své komplexy do Snídaně s N.... Já jsem spokojenej, těším se na dvojku, jak se s tím Snyder popere a jak to spojí s JL. 9/10 Komu pak asi patřil ten satelit... ;)? ()

Desmond000

Je smutné, že se mi mnohem více líbil teen seriál Smallville, který rozhodně lépe popisuje vývoj Clarka Kenta a v podstatě i Kal-Ela. Vím, že film má pouze přes dvě hodiny, ale i přesto jsem očekával lepší lineární příběh. A kdyby si odpustili trapně dojemné chvíle, které mi ani trochu dojemné nepřipadaly, vůbec by mi to nevadilo. Mé zklamání nezachránil ani drtivý boj mezi mrakodrapy. Za mě dostal "Panelákový virtuóz" 50/100 ()

lakart

Pokud chtěl jít Zack jiným směrem, pokud chtěl Nolan vyprávět jiného supermana, pokud chtěli tvůrci ukázat něco nové, co ještě na plátnech kin nebylo...tak se nebojím říct, že se jim to povedlo a to na výbornou. Dvě a půl hodiny utečou jak voda a vy máte pocit, že byste snesli klidně ještě půl hodinu navíc. Ultra destruktivní komiksové zpracování s Nolanovskými rysy a Zackovým vizuálem. Nemám moc co vytknout, snad jen, že postavy by příště mohli dostat trochu více prostoru. Jinak veliká spokojenost. Edit. Po druhé projekci a s odstupem času musím konstatovat, že toto zpracování Supermana není nijak výjimečné a zajímavé, aby si to zasloužilo plné hodnocení. 80% ()

anela.sydarap

Nejlepší "supermanovský" film všech dob. Jestli máte slabost pro tohoto superhrdinu, tak určitě doporučuju. Super triky, akční řežba, výborně zpracované i zahrané. Kal-El je navíc vážně fešák. ()

dodona

Technicky i vizuálne perfektne zvládnutý film ako to len Snyder vie. V dotváraní atmosféry mu dokonale pomáha hudba Hansa Zimmera. Henry Cavill pre mňa môže byť aj keď by mal zapracovať na tom svojom pohlade opusteného psíka, ktorý na mňa občas pôsobil rušivo. Amy Adams ako Lois Laneova je nevýrazná a asi by potrebovala viac priestoru. Zato General Zod Michaela Shannona je fakt skvelý. Celá línia na Kryptone je tak fascinujúca, že by si snáď zaslúžila vlastný celovečerák. Celkovo pasáže s Croweom sú pre mňa jedny z najlepších. Pravdaže megalomanské ničenie Manhattanu je fakt kolosálne a treba si dať pozor aby ste zatvorili ústa, ale chýba mi tam viac emócií, progres postáv. Flashbacky na detstvo a mladosť sú síce fajn, ale očakávala som nejakú väčšiu kontinuitu a možno troštičku inak zostrihaný film. Podľa traileru som čakala niečo trošku odlišné ale celkovo sa nemôžem sťažovať a s odstupom času dokonca hodnotím vyššie ako po opustení sály. Myslím, že najlepší Superman na filmovom plátne doteraz. ()

LabySo69

Snyder je vizuélní hračička, to je jasný už od jeho dřívějších počinů, ale stačí to? Asi určitě ne. První polovina je fajná, snad hlavně kvůli flashbackům, který pro mě byly to nejzajímavější a nejlíbivější z celýho filmu. Pak se film změní právě v digitální smršť plnou sice fajnovejch soubojů, ale taky nehezkejch "Spielbergovskejch - na poslední chvíli" scén, který mě teda šíleně otravovaly. To všechno ve mně vyvolává smíšený pocity a další shlídnutí je nevyhnutelný. Zatim za polovic, příští projekce řekne víc. ()

Ivan_Grec

Pozitívne hodnotím efekty a ich prepracovanosť k "dokonalosti" , herecké výkony až na Amy Adams, ktorá ma fakt nezaujala a bolo jej tam na tento 2 a pol hodinový film až priveľa. Nabuchaný Henry Cavil potvrdil, že sa fakt pre tuto rolu narodil. Flashbacky, ktoré absolútne nedávali zmysel svojim zaradením ala "random" zbudzujú dojem, že divák sa nachádza na dejovom kolotoči a čo nevidieť z neho vypadne. Osobne si myslím, že produkcia si na seba zobrala príliš veľké sústo a nepodarilo sa im to zrealizovať do takej miery ako určite nie jeden divák očakával. Po prvej hodine som začal rozmýšľať či nie som na dokumente o kryptonskej histórii. Ďalších 15-20 min a človek má dosť. Avšak najväčším sklamaním bol zaverečný súboj S. vs. Zod, na ktorý som sa najviac tešil. Obidvaja predviedli, že by boli prvou voľbou demoličnej čaty v akomkoľvek meste. V porovnaní s ostatnými zatiaľ vydanými tohtoročnými blockbustermi je tento počin bohužial na poslednom mieste. ()

Honzeechec

Koukat na Snyderovy filmy na 17 palcový vobrazovce ze 700 MB ripu, je jako vykopat a vošukat mrtvolu Marilyn Monroe. Jasně, mužeš si udělat další zářez a machrovat před kámošema jak je to blbý, mělký a přechválený, ale ve skutečnosti se tak akorát zesměšníš. Vo vizuální stránku jde u něj až v první řadě a i ty blboučký soví strážci jsou díky tomu skoro až uměleckej zážitek. Příjde mi, že jako jedinej pochopil, o co v komixech jde a že ty obrázky tam nejsou proto, že tlustý američani neradi čtou dlouhý bloky textu, ale proto, že díky vhodný kresbě lze nacpat do často jednoduchejch příběhů takovou porci atmosféry. A tedy, že při převodu komixu na plátno je mnohem důležitější převíst tu atmsoféru, než příběh. 300 a hlavně Watchmeni (nej komixák všech dob) to řeknou líp než já... že se z toho každej neposadil na prdel je pro mě nepochopitelný, a ze slibovanýho zhollywoodštění jsem měl vítr. A nutno říct, že oprávněnej - veškerá stylovost a osobitost Snyderovejch filmů je v prdeli a ze Supermana je téměř klasickej komixák, jaký se na nás hrnou tři, čtyři do roka. Nuda, šeď - že je záplatka blbá vem čert, ale že je to všecko tak naleštěný, blejskavý a umělý, to mě hodně mrzelo. Zhruba do půlky je to vážně béčko, jenže jakmile se přestane žvanit a rozjede se akce, tak je vážně na co koukat. Je to strašně přehnaný, ale opravdu strašně. Když už, tak už, že jo. Sice občas ani neni poznat, co že se to na plátně děje ale aspon to neni tak oblíbený "rozklepanej zběsilej střih", jak je dneska cool. Parádní podívaná, časem i zopakuju, ale bojim se, že v příštím filmu už to Snydera uplně semele a vyhasne jak Shyamalan ()

007.

Filmu bych dal 70%, kdybych jako kluk nekoukal na supermana, ale tady je skoro vše špatně. Co? To si přečtěte v jiných komentářích. Měli z toho udělat radši dva filmy. ()

pulDag

Audio-vizuální masakr, který posunuje laťku filmové destrukce notně vpřed (škoda přemíry rozklepané kamery). S příběhem ale film padá a padá. Hodně nectlivé střihy film sice posouvají ke kýženému destrukčnímu finále, ale nedávají prostor uvěřit hercům jejich role a valná většina je pro film naprosto zbytečná. Ačkoli se ve filmu mluví o vyšším dobru, ve výsledku Superman nevyjedná se světem, ale s hrstkou tupých vojáků. Film postrádá v tomto směru pompéznost jakou by si zasloužil každým coulem. I tak tento snímek patří k tomu lepšímu, co komixové filmy nabízejí. 2D/ATMOS ()

Veseldaa.!

Nakonec musím dát plné hodnocení. Tohle je popcorňák na slovo vzatý a lepší v současnosti nenajdete. Celých bezmála dvě a půl hodiny jsou vlastně jeden velký trailer nabitý epičností až na půdu a za doprovodu burácejícího soundtracku boha Zimmera jde opravdu o něco nevídaného. Osudové pohledy, malebné zpomalovačky, digitální zoom, i nějaký náznak delších záběrů a experimentů s kamerou - to vše tam je. Ani mi překvapivě nevadila ta plastická trikovost. Jen se bojím dne, kdy herci nebudou vůbec potřeba a kompletně je vytvoří nějakej ajťák v kanclu. ()

Pavel82

I když jsem se na tenhle film děsně těšil, nemůžu se bohužel zbavit určitých rozpaků, které ve mně vyvolal. Ale pěkně popořádku. Henry Cavill je sympoš jak sviňa, takže oplakávat výběr hlavního hrdiny v tomto případě nemá smysl. On je tím pravým Mužem z oceli pro dnešní generaci. Čekal jsem zkrátka výraznější civilní linku, která by mě dokázala silně vtáhnout a nepustit. Tady mi ta míchanice minulosti s přítomností přišla spíš na škodu. Romantická linie s Lois Lane je tu bohužel jen do počtu a chemicky nezafungovala vůbec. Těmto dvěma aspektům, ale dávám možnost reparátu v druhém díle. Akční stránka je megazběsilá, megahlučná, megahustá... někdy až trošku moc mega. Ale tohle bylo nutné, požadované a očekávané... Konec mě dokázal zdravě navnadit, tak jen doufám, že si stejně jako Batman i Superman drží nějaké to eso v rukávě. 80% ()

Jan.Mlynar

Noo... očekávání velká... filmy od DC rozděluju na ty "před The Dark Knight" a ty "po Dark Knight"... A Man of steel na tomhle "názvosloví" nic nezmění... Bylo to velké, bylo to hlasité, částečně (hlavně díky Russell Croweovi a Osobnímu strážci) epické.. Ale prostě tomu něco chybělo. Asi ta "romantická část"... Wayne měl Rachel, Clark má sice Loise, ale v tomhle díle prostě nevyzněla... Bohužel, když lehce ztroskotala dramatická část, nezpravila to ani část s humorem a nadsázkou, takže z toho vznikl film, který se snažil brát se vším všudy vážně, ovšem to nedotáhl do konce... Asi bych to přirovnal k tomu, když si na startu běhu na 100 metrů k sobě připnete pružinu a její druhý konec přitlučete ke startovní čáře... Rozběhnete se a ze začátku jde vše lehce, prvních třicet minut běžíte zlehka, pak ovšem zapůsobí fyzika pružiny a vám se začne běžet hůř, jak se snažíte dotáhnout film do pořádného konce... no a v posledních 15 metrech se to láme... buď to dotáhnete do epického konce, nebo je pružina silnější, škubne a hodí vás dobrých 20 metrů dozadu na prdel. A to se stalo i zde... Výborný náběh i vtrhnutí do atmosféry, ale naprosto zpackaný konec, hlavně stylem, který se osobně k postavě Supermana absolutně nehodí... resp. ***************SPOILER*************** Superman prostě nezabíjí, ať se stane cokoliv. ***************KONEC SPOILERU*************** Temný rytíř nepřekonán, ale jeho "povstalecký" nástupce s přehledem, i když s "pruhy, hvězdami, americkými sr*čkami" jsou na tom až podezřele stejně, ale pořád 4 hvězdy. ()

Jan.S.Harold

Další ze série odfláknutejch filmů. Ze začátku to vypadalo velmi slibně... i jsem si říkal: wow, že by konečně zase jednou poctivej americkej film? Ale ne... zbytek blbá kamera, triky jak z Trolola (zdravíme Tyranosaura Rexe: Zhoubu Aztéků) a k ukousání přehnaný a dlooooooouhý scény padání mrakodrapů, kdy už je člověku úplně fuk, jestli jich bouchne dvacet, nebo tisíc... Pár dobrejch momentů, ale jinak promrhaný prachy... ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce