Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

tomik99

Úvod je naprosto parádní. I když už asi popáté během posledních pár let vidíme smrt Bruceových rodičů, troufám si tvrdit, že tohle je zatím nejlepší možné provedení – divák je vtažen do děje a následující scény běžícího Bruce ke zničené budově v Metropolis je další nezapomenutelnou pasáží, při které snad každý začne fandit Benu Affleckovi. Film má zpočátku pomalejší tempo bez akce, ale dialogy jsou dobře napsané a i když se postavy nemlátí, film dokáže i bez nich udržet napětí a je zábavný. Vše vyvrcholí ve chvíli, kdy se proti sobě postaví Batman a Superman a my v ten okamžik odhalíme důvod jejich bitvy a všech (na první zdání) zbytečných a výplňkových scén, které najednou dávají smysl, když je hlavnímu záporákovi konečně vidět do karet. Postupné odkrývání příběhu, hlavní zápletky a rozuzlování jednotlivých scén – to je přesný rukopis Christophera Nolana, u kterého jsme mohli vidět podobný styl snad v každém jeho filmu. Zack Snyder se dobře inspiroval a vydává to nejlepší ze sebe. Kde film trochu pokulhává, je samotný závěr. Celou dobu se totiž snímek tváří extrémně vážně a divák by v tu chvíli skutečně uvěřil, že v dnešním světě by mohl žít Superman či Batman. Tón vážnosti ovšem strhává Doomsday, kdy jsem měl najednou pocit, že sleduji úplně jiný film. Méně je holt někdy více a já bych se bez Doomsdaye klidně obešel. Stejně tak bez zbytečných cameo scén s Flashem, Aquamanem a podobně. Tohle zkrátka měl být film pouze o Batmanovi a Supermanovi a bylo vidět, že Snyder příliš tlačí na pilu kvůli chystané Justice League. Přesto je „Úsvit spravedlnosti“ velice kvalitním filmem, který posouvá komiksové snímky zase o level výš. Už při Nolanově Batmanovi jsem si říkal, že vážnější komiks natočit nejde. A ejhle. Ono to jde (když pomineme posledních 30 minut). ()

franzkfk

Alegorická genialita s několikery sociopsychologickými, religionistickými a mytologickými motivy, jež jsou narativně úžasně provázány. Rigorózní psychologické drama za 300 míčů derivované z popkulturních archetypů. Nemůžu uvěřit, že něco takového opravdu vzniklo. Smekám. ()

Fionor

Snyder se nedokázal rozhodnout, zda točí film pro fanoušky a znace komiksu, nebo pro běžného diváka, který za sebou má tak maximálně Muže z oceli – výsledkem je něco, co jen stěží obstojí ve srovnání s konkurenční týmovkou Avengers. Jakkoliv musím uznat, že jsem se nenudil, po závěrečných titulcích jsem měl pocit, že mi hodně věcí uniklo nebo rovnou zcela chybělo (a to nejsem v DC universu okolo JLA úplný nováček). Nejvíc mě zarážela scenáristická impotence, která se projevila ve formě snových pasáží, kombinovaná se snahou představit komplexní svět na ploše, která nedala prostor ani hlavním postavám. Vyloženě zabitá šance, která se snad zúročí alespoň v tom, že Wonder Woman bude mít vlastní film, který by si ostatně zasloužil Affleckův Batman (i když Ben tradičně nedostal tolik prostoru, kolik by zasluhoval - to si vážně bude muset režírovat vlastní filmy, aby měl dobré role?) ()

Dm1tr1j

Batman nebol batman, superman nudný, alfred nič, wonder woman 0 bodov akurat jej tam 10 naletov s kamerou spravili a rovnakou hudbou...a aquamana s flashom len tak ukazali aby sa vedelo, že budu v justice league ()

Killingjoke

Je třeba říct, že: 1) Nejsem fanatickým fanouškem světa DC Comics, ač je Batman už od dětství můj nejoblíbenější komiksový hrdina. 2) Snyderovy Strážce považuju za jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob, hned po Burtonových a Nolanových Batmanech či Proyasově Vráně... K BvS samotnému. Tři roky se veřejně vede antikampaň, která na ten film háže špínu ze všech stran a paradoxní je to, že téměř vše, na co se od počátku nadávalo nejvíc, dopadlo nejlépe a nyní je všemi vynášeno do nebes. Pokrytci jsou prostě směšní. Já asi viděl naprosto jiný film než spousta recenzentů. Nebo to bude tím, že ti recenzenti už dopředu věděli, jakým způsobem budou hodnotit? Film je mnohem více komiksovější než jsou mnozí zvyklí, nachází se v něm řada fanouškovských pomrknutí a nová verze Batmana v podání Bena Afflecka se mi strašně moc líbí. Wonder Woman je sexy a úplně smysluplně vložená do děje, Gal Gadot ji dodává potřebné charisma. Scénář mohl být trošku lepší, to je pravda a střih či způsob vyprávění byl někdy trošku divoký. Objektivně bych to však stále viděl na ty 3*... BvS není perfektní, ale je to pořád dobrý komiksový film. Snyder to jako fanda komiksů docela zvládl, proklamovaný digibordel se podle mě až tak nekonal a efekty nebyly zas tak přepálené jak mnozí tvrdí. Jak už jsem psal, nejlepší na filmu je postava Batmana, který je neskutečný badass, jako by vystřižený z komiksu. Přiznám se, že by mi více vyhovovalo pojetí osamělé strážce bojujícího v ulicích Gothamu, ale jsem samozřejmě zvědavý jakou funkci bude mít v Justice League. Každopádně, netopýří sólovku chci hned teď... ()

vitautas

Jak tady tak pročítám komentáře, tak se mi zdá, že většina z nich by se dala shrnout slovy: je to sračka, ale skalním fandům se to bude líbit. No, bavil jsem se se opravdovejma, vyhrocenejma fandama DC a taky se jim to nelíbilo. Takže bych zůstal jen u toho, že je to sračka. ()

FanKalEl

Batman v Superman je revolučný komiksový film. Kritici tomu ale nechcú veriť a nechcú to priznať. Veľká poklona ku Zackovi Snyderovi a jeho odvážnosti natočiť komiksovú a viac menej i filozofickú drámu (ako to aj označili IGN) za astronomický rozpočet. Takisto mu odo mňa patrí aj veľká vďaka. Za taký 2 a pol hodinový zážitok bola tá cena lístku nízka. Film nie je totálne dokonalý, scenár treba brať trochu s rezervou ale napriek tomu práve scenár mal hlavnú úlohu v niektorých kľúčových momentoch, kde bez neho by to nemuselo mať wow efekt, alebo emotívnosť. Alebo už iba tie rozhovory medzi Alfredom a Bruceom boli neskutočne podarené. K maličkým detailom krásy nebudem zachádzať, režisér to zvládol veľmi dobre vzhľadom na dlhú stopáž, hlavu a pätu to malo, trebalo len pozorne sledovať a nie sa hrabať v pukancoch. Hans Zimmer priniesol znovu dobré hudobné motívy, ale málo. Ako jeho poslucháč som si všimol že používal trochu OSTu z Batman Begins, Dark Knight a Man of Steel. Atmosféra tam bola ale božská, takže všetko bolo fajn. Tu asi niekde začínajú SPOILERy. Herecký casting topka, Affleck nech si nevšíma kritikov, kľudne nech sa meria s Baleom ale nech aspoň nevraždí. No ták, nezvaľuj to na batwing. Toto mu neodpustím, ale môžem povedať, že komiksovo zahral úlohu Batmana najlepšie. Najviac ale možno okrem WW zaujal Jesse Eisenberg, na neho som sa aj tešil a vedel som že bude šialený magor a hnusný manipulátor. Doomsday bol nakoniec dokonalý, išiel z neho strach a ku koncu bol už ku*va veľký! To čo som spomenul na začiatku že film je revolučný, som myslel hlavne za posledných 7 rokov. Pred tým sme samozrejme mohli vidieť podobné kúsky ako sú Temný rytier a Watchmeni. Toto ale zachádza už trochu ďalej. Je možné, že uvidíme najbližšie niečo s injustice: gods among us. Film prekvapil moje očakávania i tým, že napriek tomu že som pochopil dobre celý dej a myšlienky, tak sa tu i tak nachádza kopec otázok. To stým Flashom a Batmanovými snami, potom tie posledné sekundy filmu s tou rakvou, alebo napr. taký Cyborg, wow, toho som nečakal už rovno tu. KONIEC Spoileru. No nič, viac toho asi nemám na srdci, zájdem si ešte na 3D v najbližších dňoch lebo toto bol pre mňa masaker ktorý si musím zopakovať, a pred tým než prídu v najbližšom roku WW a JL si môžme uhasiť smäd na Suicide Squade. Posledná veta patrí už iba Civil War: Držím palce a úprimne prajem úspech. Nemám žiadne komplexy a nepotrebujem hejtovať iné komiksové univerzá za to, že sú iné. BvS - videné v 2D s pôvodným znením - (110%) Ďalšie zhliadnutie v podobe rozšírenej verzii ma možno až tak neztrhlo ako naposledy, ale za to niektoré doplnkové scény ma milo prekvapili. Tri hodiny sú podľa mňa až až, pretože som počas nich stihol nájsť isté nedostatky filmu, ktoré man of steel myslím že nemal. Podľa mňa bola úplne v pohode i theatrical cut verzia, pretože rýchlo odsýpala. ////////////////// Pozretie tohto bijáku po dlhej dobe mi dalo možno ešte lepší zážitok než po prvý krát. Rozšírená verzia je top a lepšie zapadá do seba, gradácia monumentná na Synderove pomery. Vraciam naspäť do obľúbených filmov. () (méně) (více)

glumka

Jsem fanoušek původních Batmanů a následného Temného rytíře. Superman mi nikdy k srdci nepřirost, ale poprvé jsem fandila Supermanovi. Jeho linka byla dobrá, ale Batman? WTF? To bylo něco tak příšerného, že jsem něco tak příšerného už dlouho neviděla! Ben Affleck jako Bruce Wayne 40%, Ben Affleck jako Batman -100% a měl k tomu ještě hnusný Batmobil:p Sakra čím byl jako nadopovaný? Když vynechám ty jeho "halušky", tak sakra jak mohl toho Supermana tak nést? Co to mělo za supr trupr lano, které poletovalo vzduchem a jen tak si točilo se Supermanem? Každopádně Wonder Woman úžasná, vsuvka s dalšíma "nadlidma" dost dobrá. Hlášky byly dobré: ,,došlo mi to, podle pláštíků" (:D). Tež se mi libily narážky na předchozí batmanovské filmy, to bylo milé, ale jeho nekonečné chození trávou ala Gladiátor, bylo velice otravné. Konečna bitva to trochu povýšila a díky tomu si film zasloužil o jednu * navíc. Konec byl překvapivý, ale pak nepřekvapivý:D Spoiler: yaaaay Aquaman yaaay, tak ten mě hodně dostal. Hm on nebude trubka, jak nám furt tvrdí Koothrappali :D ()

Grimlok

Ne, tak tohle fakt ne. Už od prvního traileru jsem si říkal, že to bude špatný. Ben Affleck jako Batman, to jsem šel do kolen smíchy. Nakonec je to ale Batffleck, kterej film zachraňuje. Ještě taky Jeremy Irons. Eisenberg jako Alexander (Lex je jeho táta) Luthor je strašnej. Působí jako parodie na Ledgerova Jokera (tady si člověk fakt uvědomí, jakej byl Ledger skvělej herec). Scénář je děravej jak cedník. Prvních 90 minut je videoklipová záležitost...tady se něco řekne, střih, támhle se něco řekne, střih a divák jenom nechápavě zírá a ptá se "jak to spolu souvisí?!". Je tu dokonce i sen/skutečnost, kde si nejsem jistej, jestli to byl sen, nebo skutečnost (scéna s rychlíkem). Jason Momoa jako Aquaman vypadá, že se při natáčení svojí scény málem utopil. To, že se ve vodě má cítit jako ryba ve vodě mu fakt nevěřim. Gal Gadot neukázala nic, z čeho bych byl schopnej říct, jestli je dobrá Wonder Woman, nebo ne. Nehledě na to, že člověk, kterej si neudělal domácí úkol, tak fakt nemá potuchy jakto, že umí, to co umí a jakto, že je na fotce z roku 1918. Ačkoliv jsem koukal na 2D verzi, tak to bylo tmavý jak prase. Jsem zvědavej, jestli ta o 30 minut delší Blu-ray verze zalepí ty díry ve scénáři, protože to chování postav je fakt k nevydržení. Justice League od Zacka Snydera bude totální kravina. Nedokáže si poradit se třema hrdinama. Co bude dělat, až jich bude muset ukočírovat 6??? ()

Kingjiri

Vždycky spolehlivě zamrzí, když se u bijáku za několik set milionů dolarů jaksi zapomene na příběh. Jenom spoustu akce (byť místama předigitalizovaný) prostě nestačí. Jednotlivý postavy se zjevujou, když jsou zrovna potřeba (Wonder Woman), chybí jim nějaká motivace (ničící monstrum), logika občas dostává na frak (jak Batman hned věděl, kde je Supermanova matka?) a nějaký zvraty jsou jak ze špatnýho béčkovýho filmu (důvod zpřátelení Batmana a Supermana). Batman byl hodně nevýraznej (neni to však chyba Afflecka, ale scénáristů), nicméně Eisenbergův Lex Luthor měl světlejší chvíle stejně jako Cavillův Superman (ačkoliv jeho pochyby o tom, jestli je potřebnej byly slušnou vykrádačkou Singerový verze). Něco by se dalo vylepšit, kdyby proběhly intenzivnější práce ve střižně (snový scény pryč!) a stopáž by se dostala někam ke dvěma hodinám. Za hodně peněz málo muziky, průměnej výsledek je v tomhle případě průšvih. ()

El Gato c.B.

Průsér. Jinak se ten film nedá nazvat. První hodina absolutní nuda a posledních dvacet minut je na odchod z kina. Lex Luther je imbecil který si hraje na Jokera. Na začátku filmu mu Jeremy Irons má dát dvě facky a ten afektovaný blbeček by se slzami v očích zalezl pod postel, kde by místo celé té "herecké" trapárny všechno proplakal a byl by klid. Lex je Joker, Alfréd je Robin a Batman je trouba. Obzvlášť ve scéně, když se prvně setkaji Superman a Batman. Létající myš tam sedí v prskajícím a čudícím autíčku a vypadá jak šašek... Hold si tvůrci řekli, stačí dát do názvu Superman versus Batman a zbytek už nějak uděláme. Scénář tuctový, kamera otřesná, herci sterilní. Ale tržby budou. A to je hlavní. Temný rytíř byl a už není. Druhá hvězdička je za snahu :-( ()

Narayan

Neměl jsem rád Supermana - mám ho rád ještě míň. MĚL jsem rád Batmana - mám ho rád o dost míň. Bohužel celkem tristní výsledný dojem. Není to sice až takové utrpení, jako třeba druzí Avengers, ale k dobrýmu filmu to má daleko, jak Ben Affleck ke kvalitní mimice. ()

Kultak

Musím přiznat, že tento film je podstatně lepší než 90% Marvelovek. Atmosféra je temnější, postavy jsou temnější... Zkrátka to není sluníčková podívaná pro děti, kde jsou některé postavy čistě kladné a jiné čistě záporné. Superman byl vykreslen dokonale. Prkenný, necharismatický pretty face a jako postava totálně o ničem. Dokonalý Američan. Přesně takový, jaký má Superman být. A Batman? Měl jsem za to, že Batman je extrémně inteligentní. Zde mu to ale zase tak moc nemyslí a spoléhá spíše na svaly a Batgadgety. Měl jsem za to, že Batman má jen jednu zásadu - nezabíjí. Inu zdá se, že v tomto filmu vskutku káže vodu, ale sám pije víno. Superman, který údajně pobije pár teroristických černopozemšťanů kdesi v poušti, překračuje čáru a je zločinec, avšak sám Batman se nebojí zkropit auto s nepřáteli svým Batkanónem namontovaným na Batmobilu. Tohle že mělo být lepší než Nolanův Batman? Ani náhodou! Po marketingové masáži, kterou jsem si poslední rok nebo dva procházel, jsem očekával zatraceně více. 75% ()

joker30

V podstate som milo prekvapený. Čakal som zlátaninu a prúser, ale musím uznať že som sa bavil. Eisenberg a Irons výborne podporili film svojimi vedľajšími rolami, to som v podstate čakal. Affleck mi ako Batman nevadil, to som nečakal :) Asi budem súhlasiť s niektorými kritikmi , ktorým vadila Lois ,tiež ma vytáčala v niektorých scénach. čo by som možno vytkol je, že to bolo trocha prekombinované, zopár scén mi prišlo navyše, možno aj tých spomalených epic scén bolo trošičku moc. Každopádne som spokojný, nebyť tých zopár mínusov možno by som napálil aj plný kotol. / 80% ()

Whitebeard

Chaotický scénář se víceméně opravdu vyplnil, nicméně je to asi jediná výtka, kterou bych k filmu měl. Otázka je, jak moc to zaviňuje taky neznalost univerza DC. 150 minut uteklo jako voda. Snyder opravdu natočil jeden velkej trailer. Akce střídá akci, tak nějak vlastně chybí hlušší místo. Oproti tomu nespočetnýmu množství Marvelovek Snyder servíruje rozhodně temnější podívanou. Od omalovánek pěkně k syrovýmu filmu. Stylizace ala 300 se nezapře a celej film je vlastně střihanej stylem, jak kdybych otáčel stránky komiksu. Affleck výýýtečnej, celá ta jeho zachmuřenost, vážnost, to se prostě povedlo. Cavill snad ještě větší jak v Muži z oceli (ostatně pokud ten se vám líbil, musí se zákonitě líbit taky BvS). Eisenberg a jeho Lex, to je kapitola sama pro sebe. Z trailerů na film jsem měl pocit, že to bude achilova pata filmu, ale nekoná se. Vyšinutej maniak jak se patří, zatim takový nedomrle, dává to patřičně najevo, v jeho hlase je cítit obava z toho, co provedl, ale přesto si za tím stojí. Mihne se nám i Kevin Kostěj. Návaznost na Justice league je cítit na každym kroku a Snyder dal ochutnat několika budoucími kousky, takže Aquaman se mihne, nejlepší je asi pasáž s Flashem a jeho vzkazem z budoucnosti. Celkově se film rozhodně nemá za co stydět. Hejt, kterej ho doprovází prakticky už od oznámení jeho natočení, to snad ani nemá už smysl komentovat. Je třeba zajít a udělat si vlastní názor. Za mě velice dobré 4* a s velkým plusem. ()

Nochioni

Velke sklamanie. Po všetkých tých zlých hodnoteniach som sa nato chcel pozerať nekriticky ale nešlo to. Veľké plusy sú postavy Batmana, WW a hlavne Ironsov Alfred ktorý aspoň pre mňa necháva zabudnúť na Cainovho Alfreda čo som si nepredstavoval ani v najdivokejších snoch. A teraz k veľkým mínusom a začneme s tým čo som mal najväčší problém a to Luthor - zo začiatku mi nevadil, v podstate som si ho užíval ale ako išiel čas tak to bolo s ním čím daľej tým horšie a nakoniec vo väzení bol karikatúra karikatúrý samého seba. Celkovo ten stret netopiera a kryptonana bol neskutočne bez šťavy a emócií, možno až pri slove ,,Martha" som niečo cítil. A závarečný duel z obrom a jeho veľké vyústenie bolo jasné každému kto poznal predlohu a vydel tohto digi hnusáka už v traileri, a nechalo ma to úplne chladným. Asi prvýkrát ľutujem že som išiel na nejaký film do kina. A nakoľko Snyder ostáva pri kormidle JL tak ten nadchádzajúci film vynechám. ()

Professor Zoom

3 roky čakania... a vyplatilo sa ? - Možno. Po filme som mal podobný pocit ako pri Man of Steel -> dlhé čakanie, ale nevedomosť, či som dostal to, čo som chcel alebo očakával. Narozdiel od Man of Steel som sa pri tomto filme ani len chvíľu nenudil. Akcie bolo síce menej než by sa dalo očakávať, avšak dialógy boli vydarené. Myslím, že všetkých ľudí zaujímajú najmä herecké výkony Afflecka, Gadot alebo Eisenberga. Za mňa môžem povedať, že Ben Affleck stvárnil Batmana zo všetkých najlepšie. Je to presne ten Batman, ktorého poznáme z komiksov. Gal Gadot ako Wonder Woman dostala celkom pekný priestor a nič som proti nej nemal, navyše kostým WW je padne. A potom je tu samozrejme Jessie Eisenberg, ktorý prebral štafetu Lexa Luthora. Vždy som tvrdil, že Eisenberg je skvelý herec a opäť sa mi to potvrdilo. K ostatným hercom už nemám čo viac povedať, Cavill bol v pohode. Po vizuálnej stránke je film dokonalý. Čo je však mínusom filmu je fakt, že film predstavil veľa postáv a tak sa všetky do filmu museli niekam zmestiť. Tým pádom bol film miestami preplácaný a dej vcelku nejasný. Avšak tí, čo čítajú komiksy nemajú problém sa v tom všetkom zorientovať. Ale ostatní ľudia by mohli keďže nám bola predstavená napr. Wonder Woman, ale film s ňou dostaneme až budúci rok. K tomu deju by som dodal, že najviac som si užil flashback scény z Bruceovho detstva. Záverečná bitka taktiež super. Verdikt: Film je určený hlavne pre geekov, ktorí majú radi komiksy. Tým pádom než pôjdete na film, zistite si niečo o daných charakteroch. Za mňa určite nejde o najlepší DC film, ale určite ide o jeden, ktorých som najviac spokojný a veľké + samozrejme dostáva aj Ben Affleck či už ako Bruce alebo ako Batman. 98%-5* ()

misbos

DC je v řiti! Pokud byl v Man of Steel aspoň náznak konceptu "bojujícího Krista" - jakkoliv ujetej a mimo mísu a bigotně debilní - tohle je dokonale empty. Je to bublina pokydaná nelogičností, neschopností udržet myšlenku, otřesným manýrismem, pitomě natočenou akcí, nábojnicovým fetišizmem, přehrávajícím Eisenbergem a blbým choreografem pro Gadot ( měli najmout toho chlápka, co učil Hammergirl :-) ). Vrcholem je pak Callan Mulvey, kterej tady hraje skoro tu samou postavu, kterou před časem hrál pro Marvel v Captain A II, což je pro DC třešnička na dortu trapasů.( to je tak málo týpků do rolí žoldáků???). Jedna za " All gods are tribal. " - jedinou !!! myšlenku, která v tom filmu zazní. Že jí řekne záporná postava je v týhle sérii asi už tradice ( Evolution wins - Faora ). .... DC je v řiti... ()

figliar

Zack Snyder si podľa mňa uhryzol priveľké sústo. Je jasné, že sa jednalo o vytvorenie konkurencie pre Marvel Universe, ale dopadlo to minimálne o úroveň slabšie. Ben Affleck mi ako Batman nevadil, ale to zapasovanie Batmana do deju mi niekedy liezlo strašne na nervy. Gal Gadot ako Wonder Woman som v podstate ani nemal čas posúdiť, čo od 2 a pol hodinového filmu je zvláštne. Strašné kvantum CGI pôsobilo miestami chaoticky a 3D v tomto filme nemá žiadne odôvodnenie. Treba si ale zrejme počkať, čo ponúknu ďalšie filmy. Preto tento film beriem viac ako trailer na ďalšie pokračovania. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce