Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

katmandzoo

Batman vs. Superman pre mňa nie je až takým obrovským sklamaním a podľa môjho názoru si nezaslúži takúto tvrdú kritiku. Samozrejme, že pre bežného diváka, ktorý nepozná pozadie dejov a nečítal komiksy, sú motívy hlavných hrdinov, ako aj vedľajších postáv často nepochopené, no obsiahnuť to všetko do 150 minút, aby to malo hlavu a pätu, je veľmi obtiažne. Vyžaduje si to bezpochyby ďalšie pokračovania, keďže BvS zanechal veľa nezodpovedaných otázok a nedomyslených vecí, no keď to mám hodnotiť ako celok, tak prevažujú pozitívne dojmy nad tými negatívnymi. Obával som sa, akým batmanom bude Ben Affleck, no musím uznať, že ma veľmi milo prekvapil a do svojej role sa skvelo hodil. Je mi ľúto jeho smutného výrazu po prílišnej kritike tohto filmu, no on sa rozhodne za svoj výkon hanbiť nemusí. Akurát to už tvorcovia trochu prehnali s tým jeho oblekom, hlavne s maskou a jeho svetielkujúcimi očami. Vyzdvihujem výkon Lexa Luthora v podaní Jesseho Eisenberga. Miestami mi pripomínal Ledgerovho Jokera. Cavill priemerný. Teším sa na ďalšie pokračovania, či už v podobe Justice League alebo v podobe jednotlivých filmov o konkrétnych postavách (Wonder Woman, Aquaman a pod.) ()

Critic

Krom stupidního scénáře mi u těchto DC komiksů vadí hlavně naprosto zbytečně temně naladěné hlavní postavy. Především mi nesedí Clark Kent, který ztratil svoji typickou nešikovnost, jako tvrďácký macho prostě přichází o všechno své kouzlo. Batman má být neskutečné chytrý ninja, který je vždy o krok před všemi protivníky a nikdy se nenechá vyvést z míry ("musím zabít Supermana, Supermanova máma je taky Martha, Superman nejlepší kamarád Batmana" - poprvé v historii komiksů Batman působil uvažováním spíš jako Hulk). Bojové scény jsou pomalé a nudné a ty CGI bullshity netřeba komentovat....velké zklámání(45%) PS: Amy Adams je taky nejhorší Lois Lane co jen mohli sehnat.. ()

Jakubik

Na zklamání jsem byl připraven předem. Už z trailerů jsem měl divnej pocit a bohužel jsem se tentokráte nemýlil. Batman vs. Superman je pro mě zklamáním. Snyder mě definitivně utvrdil v jedné věci a to, že není dobrý režisér. Není vše ale jen jeho chyba. Velkou část podílu na tomto počinu má také samozřejmě scénář a ten je tu bídný. Nechápu tu viditelnou snahu WB/DC se snažit dotáhnou Disney/Marvel. Fanoušci na komix půjdou ať už je od kohokoliv. Jenže taky nejsou pitomý. Jedinej komu tady záleží na fanoušcích je samotný Affleck. Ten svojí roli zvládnul výborně a myslím, že je slušným Batmanem. Nedaleko za ním je Eisenberg který se podle mě na Luthora moc nehodí ale zahrál ho výborně. U BvS se snaží scénář tlačit na pilu ale z takouvou vervou jaká se jen tak nevidí. Ze Supermana se stal Superuplakánek, ze zastřelení Batmanových rodičů se stala trapná báchorka a ten důvod proč si tu má dát po držce Batman se Supermanem? No nezlobte se na mě, ale letos si dá do držky i Cap s Iron manem a to bude teprve masakr. A bude to mít stokrát větší důvod (a duchaplnější důvod) než bitva těchto dvou. Na Wonder Woman se těším na sólovku. Tohle bylo takové dost zbrklé představení charakteru ale Gal Gadot se na roli asi hodí. Obávám se, že budoucí Liga Spravedlivých je ve špatných rukou a jestli s tím WB/DC něco neudělá tak mají po zábavě. Nechápu, proč DC představuje pořád ty samé hrdiny. Měli by se zaměřit spíše třeba na reset Green Lanterna, nebo na nějakej další charakter. Veď jich mají spousty a pořád je to samej Batman a Superman (seriály nepočítám)… ()

Paulusek

V prvé řadě musím vyzdvyhnout hudební spojení dua Zimmer - Junkie XL, jejichž hudba byla strhující a hlavně v poslední půlhodině. Batman v podání Bena vypadá překvapivě dobře i přes negativní ohlasy a zkušenosti s jeho předešlou rolí komiksového hrdiny. Cavill jako superman se moc od svého předešlého počinu nezměnil. A Gal Gadot se své role taky zhostila s grácií. Je těžké porovnávat obsazení Batmana a jeho věrného komorníka Alfréda, jelikož Christian Bale a Michael Caine nasadili laťku vysoko. Celkově zvývajíci postavy a obsazení jsou spíše jako omáčka k hlavním hercům. ()

BaronDevil odpad!

Necekal jsem zadny superpribeh, necekal jsem nic uzasne skvele natocenyho a necekal jsem super epicky zazitek. Ale to, ze sceny, kde se nedeje v podstate nic budou jeste to lepsi z tohohle filmu, to jsem taky necekal. Chvilema jsem si rikal, jestli je to opravdu letosni film, nebo 20 let starej (nebo spis 30). Tak ubohej pribeh s ubohejma soubojema a stejne tak ubohejma dialogama... Pro me jednoznacne odpad roku. A jestli to jeste letos zvladne neco prekonat, tak to musi bejt opravdu hodne velka sila. Vratte mi prosim nekdo ten cas, kterej jsem stravil pri sledovani tohohle... Nevim jak to pojmenovat. Mozna kdybych se radeji koukal na vypnutou televizi a poslouchal u toho kapajici kohoutek, mel bych z toho lepsi zazitek, nez ze shlednuti tohohle "filmu". ()

Torpid

Další Pat a Mat man, jediný z čeho jsem nadšenej, že je to tady v šedivejch číslech - v to jsem už dočista přestal doufat, že fans mužů v elasťácích , nevyhoňej každej pixelbordel do červenejch a nejlépe do Top 100 všech dob. ()

KafuR

Aneb jak to dopadne, když řádí dva kohouti v jednom kurníku. Tedy ještě větší bordel než bez nich. Půlka filmu se snaží podchytit motivace obou stran, vnitřní pohnutky, odlišné názory i vnější nátlak, který je nakonec dostal do jedné velké mely. O dostatečně hluboce vykreslené motivaci lze úspěšně pochybovat, je jasné, že šlo jen o to je nějak dostat do sebe a nebát se to celé zaobalit do další záchrany lidstva a celého světa. Proto bude zajímavé čekat, jestli tato jejich přetahovaná bude mít nějakou dohru v dalším dílu, výdělky byly spíš zklamáním. ()

Eduardo

Tak Extended Cut je u mňa dosť veľkým sklamaním. Nič nové som si tam ani nevšimol, skôr to vyzeralo len na predĺženie starých scén. Prvá polovica stále nuda, druhá kde sa bojuje už fajn, stále kopec nelogickostí a otrasný Luthor. Síce to už nepôsobilo až tak chaoticky (možno je to skôr tým druhým pozretím), ale žiadny Sucker Punch sa nekoná. Tam nové scény fakt parádne vyplnili to príbehové prázdno, ktoré bolo v základnej verzií, tu sa nič také nekonalo. Hodnotenie teda zostáva nezmenené. PS: Od tej Rkovosti som teda očakával podstatne viac, ale scénka s Batmanovým vymlátením skladu obohatená o pár nových zlomenín a prebodnutí potešila ;) ()

bjukenenen

Tohle bylo dost blbé, budu muset přehodnotit mé hodnocení T.D.K.R., ale zas dostal jsem za své peníze 3 hodiny koukání a samotný souboj byl milý. ()

Stíba

Ač mi tříhodinová délka zas nějak extra nevadila, mnoho scén bych určitě oželel a s délkou kolem dvou hodin bych si určitě vystačil. I to je asi důvodem, proč už den po shlédnutí ve mě nezůstal skoro žádný citelný zážitek z filmu, který je ne úplně povedeným spojením všehochuti. ()

hrudka

Tyhle adaptace jsem nikdy moc neprožíval. Jen hrstka mě opravdu něčím nadchla, aspoň trošku. U týhle jsem nějak nepochopil, proč vlastně vznikla? Proč vytvářet spor mezi dvěma kladnejma hrdinama? Aby mohl zůstat jenom jeden? Nějak mi vlastně uniklo, z toho má ten Lex Luthor, kterej si hraje na šílenýho Heatha Ledgera/Jokera, ale jenom hraje a není to uvěřitelný, spíš otravný. Co mě tam ještě otravovalo? Dvě a půl hodiny?! O čem? K čemu? Vadilo mi, že se všichni berou hrozně vážně, půl hodiny před koncem měli smysl pro humor, ale zase směšný. Všechno směšný. Nejvíc mě nakonec pobavily některý komentáře. A to je prostě špatně. ()

darkreider

Ak existuje zoznam ľudí, ktorým sa BvS páči, tak sa tam rád pripíšem. Dostal som presne to, čo som chcel. Pre mňa lepšie ako Man of steel a dokonca lepšie ako Nolanov tretí (a posledný) Batman. Ach teraz ma niektorý preklínajú, ale je to tak. Bavil som sa od začiatku do konca a to nemám prečítaný ani jeden komix, ale samozrejme mam napozeraných pár kreslených seriálov z detstva. Nežili sme v jaskyni a tak viem, kto je Wonder Woman... plus minus... Som spokojný. Velice. ()

emdvojka

Vysvietený Metropolis versus temný Gotham oddelení len malým kúskom vody. Nahnevaný Batman versus umiernený i keď až po uši zaľúbený Superman. Medzi nimi plávaju vo vode komixu bezbranná a večne zachraňovaná Louis Leinová , Lex Luthor ako mladý a šialený millionár ktorý aj keď nechtiac položí stavebný kameň pre ligu spravodlivých vytvorením legendárneho Doomsdaya. A tak sa dočkáme efektních megalomanských a vše ničiacich súbojov až až. Ale to korenisté a to čo dotvára príjemnú chuť zážitku, tu stále chýba aj keď tie mená ktoré svietia v nadpise by mali znamenať oveľa viac, ako sa nakoniec dočkáme. ()

Torgal

Hodnotenie predĺženej verzie: DC sa jediným filmom snaží dohnať roky budované Marvel univerzum a robí si tým medvediu službu. Je to fan service, pri ktorom neznalec komiksov niektoré odkazy nemá šancu pochopiť (Batmanove sny, Steppenwolf) a postava Wonder Woman je už vyslovene nadbytočná. Ak by bol celý film vybudovaný len okolo motívu stupňujúcich sa obáv zo sily Supermana, výsledkom mohol byť hutný, temný príbeh s hlbšími myšlienkovými koreňmi. No keďže tvorcovia do filmu nasilu napchali kopec iných vecí, rozprávanie je ťažkopádne a častokrát zmätené. Ku koncu sa na seba navyše začnú vŕšiť logické lapsy (moment "Martha" je len vrchol ľadovca), korunované nástupom generického mutanta a tonami neosobnej digideštrukcie. Aby som ale nebol len kritický - Batffleck sa vydaril, úvod v štýle Watchmen bol fantastický a samotná konfrontácia Batmana a Supermana mala niečo do seba (hoci jej dôvody krívali na obe nohy). 6-/10 PS: Po zistení si scén, ktoré boli pridané si neviem predstaviť, akým spôsobom by na mňa pôsobila orezaná kinoverzia. ()

HenryIvan

Za prvé Ben Affleck nebol správnou voľbou na Batmana. Mal by sa konečne vzdať akčných filmov. Henry Cavill bol však opak. No asi najviac rola sadla Jessimu Eisenbergovi, ktorý bol ako mierne šialený badass skvostný. Musím však usúdiť, že to až taký prepadák nebol (aspoň u mňa). Motivácia oboch hlavných aktérov síce nebola zlá, ale v porovnaní so Civil war bola až detinsky zanedbateľná (hlavne u Batmana). Uvidíme však ako sa to celé v budúcnosti vyvrbí. DC neostáva nič iné než dúfať, že im toto sklamanie vynahradí tohto roku Suicide squad a o rok sólo Wonder woman a tímovka Justice league (pri ktorej dúfam, že nebude úplne prvoplánová ako predpokladám). 70 %. 31.10.2016 - Dodatok po zhliadnutí Suicide squad. Musím povedať, že ani toto DC nejak 100% nevyšlo, no vždy lepšie ako toto. 14.1.2016 - Dodatok - Wonder Woman - pre mňa - zlé. Justice League - pre mňa - zlý vtip. Skeptic-ov koment - smiešny, ale jeho názor. ()

dalziel

Keď sa každých 5 minút pozeráte na hodinky pri sledovaní akčného scifi filmu tak niečo nieje v poriadku a to teda vazne nebolo...To že je Zack magor a uchyl bolo jasné snáď každému už dávno,ale to čo fungovalo v Mužovi z oceli sa mu podarilo úspešne rozmlátit týmto bezduchým srágorom.Epilóg.Po zoznámení so zvyšným DC Universom & po lige Spravodlivosti Zacka Snydera som sa opä vrátil k tomuto filmu  a musím povedať že moje pôvodné hodnotenie a komentár bol viacako skeptické/ý.Dvýham z 2⭐⭐  na 4 ⭐⭐⭐⭐ ()

Cinematrix

Ben Affleck jako Batman? Když jsem si zjistil, že kvůli té roli víc než rok poctivě cvičil a nabral zhruba 14 kg. svalové hmoty, bylo mi jasné, že se jedná o jeho srdcovou záležitost. A ve filmu je to vidět! Nechápu některé zdejší uživatele, kteří toho herce odsuzují z čirého pokrytectví, aby tak dali najevo, jakými jsou znalci herectví. Přitom je to zde 121. nejoblíbenější herec. Dáváte mu snad hlasy potají? Henry Cavill se podle mne do role supermana hodil mnohem méně, i když také on se snažil. Když je totiž supermanem metroseuál, který si po ránu v kocovině nasadí slipy přes podvlíkačky a pak lítá světem jako z jiné planety, což také je, pak s ním nemám chuť zajít na pivo, ani když si nasadí brýle, v kterých ho pochopitelně nepoznám. Jinak úžasnou stránku high-tech reality vs temný Gotham, kterou Batmanovi vdechnul Christopher Nolan, zde nečekejte, ani to není možné, neboť zde je Superman, tudíž realita jde stranou. Přesto se jedná o velmi dobře natočený film, akční scény jsou přehledné a motiv nenávisti Batmana vůči Supermanovi je kupodivu uvěřitelný. Co se týče závěru filmu, moje přítelkyně zhruba posledních deset minut jenom posmrkávala do kapesníku, takže si to někdy musím pustit sám, abych si v soukromí pobrečel jako chlap. ()

Blowler

Bylo to hodně odlišný od toho, na co jsme zvyklí třeba v Batmanech od Nohlana, nebo v předešlým Supermanovi. Nebylo to špatný, ale třeba Batmanovi hodně chyběl nějaký úvod. Nic moc jsme se o něm nedozvěděli a přišlo mi, že Ben Affleck nedostal moc příležitosti, aby ukázal, co jeho gothamský hrdina umí. Kámen úrazu tkví v tom, že prostě "Bruce Bale" byl lepší než "Bruce Affleck" (nic proti Benovi). Osobně to beru jako narušení linie něčím, co tam nepatří, stejně tak, jako nedokážu překousnout herecké obsazení budoucího Flashe. Na druhou stranu mě potěšily teasery na další dva DC hrdiny, obzvlášť Aquamana. ()

rukay

Naprosto nejtragičtější filmové pojetí komiksového námětu za poslední léta. Vůbec nechápu, jak si může někdo dovolit to dát do jedné věty s Nolanovými Batmany (1, 2, 3). I druhořadé pásové produkty typu Green Lantern, Hulk, ba dokonce i destilované stupidity alá Ghost Rider, jsou lepší než tohle. Prakticky celý film, krom úvodní scény, se odehrává po tmě, v šeru, nebo aspoň za zatažené oblohy. Kdy už konečně všichni pochopí, že více digitální černoty ≠ temnější atmosféra?! Dialogy jsou jedno velké utrpení jen podtrhující, jaký výblitek byl celý ten konstrukt o Batmanovi, který je nasraný na Supermana. Že má volno fyzika bych i dokázal pochopit - a jen pro jistotu podruhé připomenu nesrovnatelně realističtěji zpracované Batmany od Christophera Nolanova - ale že se bude takhle flagrantně kašlat i na nejzákladnější logiku, to jsem nečekal. Většina postav jedná zcela náhodně a nesmyslně, přičemž korunu tomu nasazuje závěrečný veletoč, který nejspíš vstoupí do historie po bok "deus ex machina", jako tzv. "deus ex martha". Efekty se soustředí hlavně na exploze. Hodně explozí. Kvalitně nasnímaný souboj tělo na tělo je tu toliko jeden - zbytek tvoří nepřehledný epileptický digi-bordel a kamera jak připevněná na yoyu. Herecké obsazení také neuchvátí. Ben Affleck se nemůže měřit ani s Christianem Balem, natož pak s Georgem Clooneyem. Cavill neurazí, ale netáhne. Potěšil Jesse Eisenberg a Jeremy Irons. O Gal Gadot škoda i mluvit - proč tohle holka nešťastná provedla to nechápu. Hlášky jako "I've killed monsters from other worlds before." totiž doslova fyzicky bolí. Když má ale chuť podpořit feministická snažení kremací vlastní kariéry ztvárněním latexové dominy - její věc. 1* proti Malveru je to jak z jiného desetiletí. ()

pepa3rd

Ještě teď si pamatuji, co jsem vyčítal prvnímu dílu a ke konci se s nadějí upíral k pokračování. Těžko ovšem říct co jsem čekal. Začátek opět skvělý. Výtka z Muže z oceli, že na konci umírají v digitálním městě tísíce lidí bez povšimnutí a bez emocí, jako by byla vyslišena a film začíná v městě snažícím se povstat z popela. Spousta lidí tu někoho ztratila a retrospektivně se na tu zkázu podíváme i z pohledu obyčejného člověka, stojícího mezi bortícími se mrakodrapy. Zde se seznamujeme i se staronovou postavou, Brucem - Batmanem, který si začíná uvědomovat, že proti takové nezvladatelné síle mimozemštanů je potřeba být připraven, protože co kdyby si jistý Superman usmyslel vládnout Zemi. Co je už trochu méně pochopitelné je antipatie Clarka Kenta k Batmanovi, který potírá zločince, byť svým trochu svérázným způsobem. Nicméně, stále uvěřitelné. Jejich první střet je skvělý a Ben Affleck se mi v roli lehce stárnoucího Batmana fakt líbí. Do toho vstupuje i vcelku povedená postava Lexe Lutora, který z povzdálí míchá kartami a rozdává je podle svých potřeb. Napětí se stupňuje a pak přijde hodinové finále, které to opět vše pošle do kytek. Do toho se ještě jako pěst na oko míchá Wonder Women, která je sice sama o sobě fajn, ale jako by do tohoto světa vůbec nezapadala. Nedává tu prostě smysl, jako pár dalších věcí, které nechci prozrazovat. Celý film tak, krom přestřeleného finále, sráží nejspíše střih, který bral tam kde neměl a naopak nechával tam, kde vzít měl. Škoda, že jsem nepočkal na SE verzi, kde by to třeba dávalo víc smysl. 60 % ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce