Reklama

Reklama

Rapl

(seriál)
Trailer
Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Režie:

Jan Pachl

Scénář:

Jan Pachl

Hrají:

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(26)

Detektiv Kuneš má zase jednou problém. Zmlátí přítele své bývalé ženy a hrozí mu odchod od policie. Vysoce postavená nadřízená má pro něj ale řešení – uklidí ho na stáž do zapadlého pohraničí. Má to jen jeden háček. Jeho skutečným posláním je objasnit dva roky starou vraždu policistky Wágnerové, jejíž vyšetřování uvázlo na mrtvém bodě. Kriminalita v pohraničí je však jedna z nejvyšších v republice – pašování, výroba drog, pytláctví, prostituce, vraždy. Kuneš musí řešit jeden obtížný případ za druhým a k tomu, proč do kraje přišel, se dostává až po čase a vlastně náhodou. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele SOLOM. k tomuto seriálu (29)

Rapl (2016) 

Rapl se mi líbil o něco více než Cirkus Bukowsky a to hlavně díky první sérii. Vhodně zvolené prostředí bylo ochucené o docela slušnou atmosféru, hromadu vražd, dobrou partu kriminalistů, které si Kuneš následně „vypiloval k obrazu svému“ a solidní scénář většiny případů. Některé díly byli slabší, tu a tam vykoukla nějaká ta nelogičnost, ale jako celek to fungovalo. S druhou sérií však přišel pád celkové kvality a výrazně se zhoršila i charakteristika většiny postav? – nebyl tomu ušetřen ani sám Kuneš. Jak je to sakra možné, když za vším stojí jeden a ten samý chlap? Jan Pachl si z diváků udělal vyloženě prdel (dle svých slov se snažil točit o aktuálních problémech), ale absolutně se vykašlal na většinu tohoto dobrého, co lidi měli rádi v předešlé sérii. Stupidita a trapnost se zvyšovala každým dalším dílem, postava Rohana se mi totálně zhnusila, nechápu - proč se celý tým přesunul do Ústí a odešli ze svých slušných domovů a pěkných baráků do špinavé a plesnivé ubytovny. Navíc ani hlavní dějová linka o mafii nebyla moc dobrá a právě ona obsahovala nejvíc nelogických kopanců – dost často byla otravná a nudná. Abych však jen nekřivdil – i v druhé sérii jsem našel několik pozitivních věcí, asi dva – tři díly byli opravdu povedené, zbytek šedý průměr až podprůměr. Takže Rapla nakonec jako celek musím hodnotit jen jako opravdu průměrný počin, který výborně začal, ale následně dostal tvrdý direkt přes hubu, který ho srazil na kolena. A popravdě doufám, že třetí série už nebude… ()

Série 1 (2016) (S01) 

První série Rapla se mi líbila o trošku více než Cirkus Bukowsky, ale ani v zde se žádný velký zázrak nekonal. Kuneš se dostal do nového prostředí, nová partička vyšetřovatelů dokázala částečně pobavit – každý z nich měl nějaké ty trable, koroner tu a tam prohodil nějakou tu dobrou hlášku (až na to jeho „uvidíme po pitvě“ – ta mě srala). Ubylo erotiky, což mi nějak nevadilo, to však neznamená, že by tu byla absence nahoty. Některé případy byli dobré, jiné suché, stejně tak akční pasáže. Nicméně se to udrželo v lepším průměru – což znamená 60% (poté co jsem viděl i celou druhou sérii, zvedám o jednu hvězdu a na 70%). Hyneček Čermák jasně nejlepší, Sara Sandeva roste do krásy, Dolanský se tu moc neohřál a konečně jsem na vlastní oči viděl Alexeje Pyška – který propůjčil svůj hlas mimo jiné i takové STAR jakou je Bruce Willis … ()

Nástřel (2016) (S01E01) 

Ale jo první díl tohoto seriálu ušel. Změna prostředí tomu výrazně pomohla. Prahu vystřídal zapadákov, pěkná příroda a vcelku snesitelná parta policajtů. Kuneš byl odklizen, ale to nikterak nesnižuje jeho kvality. Zakousne se do případu a nedá pokoj, než ho vyřeší. Bukowsky je pryč, což beru jako obrovské plus pro celého Rapla. Sice je to pořád průměrná kriminálka, ale pevně věřím, že se to rozjede a udrží si to nastavenou laťku… ()

Křížová cesta (2016) (S01E02) 

Druhý díl mi přišel o něco slabší než ten úvodní – místy zbytečně nedotažený. Nicméně se tu začínají postupně rozplétat nitky – které mají co do činění s případem mrtvé policistky. Mám jenom strach, aby režisér a scénárista v jedné osobě nezačal zas vařit z vody. Nicméně jsem docela zvědavý, jakým směrem se to začne ubírat, páč lidí co mají nějaké to tajemství – nebo pošramocenou minulost je tu víc než dost a navíc zase někdo touží zlikvidovat Kuneše… ()

Smrt na lovu (2016) (S01E03) 

Jo na honech se chlastá odpradávna – žádná novinka, dokonce se tu a tam stane, že to někdo „odnese“ – v tomto případě šlo však o vraždu – byla však důmyslná? Kunešova parta rozjede vyšetřování, které odhalí nepěkné vztahy mezi tamními vidláky a i sám major dostane pořádnou nakládačku. Jo a ještě dojde i na tykání…Ochránci zvířat asi během začátku dostávali nejeden záchvat, nicméně taková je realita – vyřešení případu je sice úsměvné, ale ne nereálné, takže v tomto případě bych tvůrce zas až tolik nekritizoval. I zde byla průměrnost zachována… ()

Bludný kořen (2016) (S01E04) 

No sláva, konečně díl, který na mě udělal celkem dojem. Naaranžované mrtvé dívky, bestiální vrah/psychopat, slušná atmosféra – to všechno se mi tu líbilo. Jasně mělo to i nějaké ty mouchy a úsměvné situace (které však vtipné být neměly), ale ty mi nedokázaly pokazit náladu. Konečně můžu označit alespoň nějaký díl jako lehce nadprůměrnou podívanou. Nechci se opakovat, ale už se těším na dalšího Rapla… ()

Zatmění (2016) (S01E05) 

Musím souhlasit, že tento díl se skutečně povedl. Nejen obsahem, ale i vytvořenou atmosférou a psychologickou stránkou zápletky. Jak se zdá, Gregor to má spočítané a jeho představitel Dolanský se mohl naplno věnovat natáčení Ohnivého kuřete, nicméně Kuneš si určitě poradí i bez něho. Úvodní zapíjení a taneček štětky Ondráčkové – to bylo slušné, stejně jako postupné rozplétání toho, co Lupínek na svého kolegu ví a proč měl být odstraněn z cesty…Takže i v tomto případě dávám lehce nadprůměrné ohodnocení…Jen tak dále! ()

Oheň (2016) (S01E06) 

Školní výlety – potažmo lyžák – jo to byli zlaté časy. Chlastání (ne)povoleno, sem tam nějaký ten teen románek, ale vražda? Učitelka zemřela opravdu škaredým způsobem, Kuneš nemá oddech ani na dovolené a do toho všeho bláznivý žhář…Po dvou vážně slušných dílech přišel zase jeden z těch průměrných, přesto si myslím, že ani v tomto případě nejde o špatnou podívanou. Jen to chtělo více atmosférických scén (jako třeba ta se zapálením stodoly, u které ochranáři omdlévali)… ()

Krvavý revír (2016) (S01E07) 

Pytláci jsou svině o tom žádná a jsou špínou tohoto dílu. Taky dostali, co si zasloužili, nicméně Kuneš a spol to rozhodně nebudou mít jednoduché ani tentokrát. Slepice konečně přestane být pasivní – už bylo na čase – Asi nejvíc se mi líbili záběry na „vysokou“ – to byla opravdu nádhera. Atmosféra taky nebyla nejhorší – jde vidět, že Jan Pachl konečně pochopil, jaké chyby dělat v Cirkuse Bukowsky a tady se je snaží minimalizovat – teď ještě pořádně zapracovat na důvěryhodnosti některých momentů a vážně bych byl spokojený. 60% ()

Agent (2016) (S01E08) 

Zkorumpovaní fízlové – žádná novinka jak už to tak bývá…Kuneš a jeho parta pomalu odkrývají hnus v policejních řadách a dopomůže jim k tomu i vražda německého agenta. I v tomto případě se podařilo vytvořit vcelku snesitelnou atmosféru, okořeněnou o několik akčních scén, vražd a emočních výlevů. Jan Dolanský si konečně může dát pohov, i když jeho konec přišel zbytečně brzy…Jeho filmová žena Ježková se začíná pěkně rozpalovat a průhledné tričko jako takový bonus…60% ()

Amok (2016) (S01E09) 

Nevěra tě může přivést i do hrobu!!! Lupínek je fotrem a moc tuhle roli nezvládá, což asi taky nikoho moc nepřekvapí, stejně jako sbližování Kuneše s Gregorovou starou. Každopádně jasným vládcem tohoto dílu je starý hospodský, jehož nevěrná žena běhá nahá po lese a její milenec je nalezený ubitý na sračku. I v tomto případě se objeví několik atmosférických momentů, z nichž nejsilnější přichází vskutku na konci – slza mi sice neukápla, ale bylo to dobře natočeno a nechyběly emoce. Přesto stín průměru nepřekročil ani tento díl … ()

Black Jack (2016) (S01E10) 

Vyhrát opravdu velký balík peněz v kasinu se každému hned tak nepoštěstí, no a pokud to provedete nečestným způsobem, může z toho být velký problém. Problém, který nemusíte přežít…Kuneš začal zase chlastat, ale když už se ze svého deliria probere, je schopen vyřešit další případ a ještě si u toho i vrzne. Lupínek poznává i strasti svého otcovství a zajímavým bodem tohoto dílu byla Malvína Pachlová …Nicméně se minula s Dolanským, se kterým řádila v posteli ve filmu Raluca (2014)… ()

Tichá voda (2016) (S01E11) 

Záměna identity – vcelku zajímavé téma, ale jinak v tomto díle zrovna moc kvalitní podívané není. Kunešův boj s neposlušnou dcerou i alkoholem by neměl být hlavní náplní kriminálky, když všichni čekají nějaké zajímavé mordy a dejme tomu i akční scény. Mrtvol tu sice pár bylo, ale spíš se o nich jen kecalo, Slepice by mohla dostat víc prostoru, protože se mi poslední dobou líbí víc, než ufňukaný Lupínek – chlapec si musí zvyknout, že má děcko, nebo měl prostě toho ptáka vytáhnout dřív. No a Miroslav Etzler? To že je hajzl (jeho postava), je zřejmé už několik dílů dopředu, takže žádné překvapení… ()

Zdař Bůh! (2016) (S01E12) 

Jezdit do německého bordelu, stejně jako kšeftovat s drogami či půjčovat si prachy od lichvářů se nevyplácí – ostatně o tom se přesvědčí hned několik důležitých postav tohoto seriálu. Jedny problémy se možná vyřeší, ale další na sebe nenechají dlouho čekat. Konečně to mělo zas jakžtakž slušnou atmosféru i děj, které se poslední dva díly začali jaksi vytrácet. Inu uvidíme, s čím přijde další Rapl. ()

Zimmer frei (2016) (S01E13) 

„Zazvonil zvonec a jedné pohádky je konec“…A nebo ne? Nakonec to v rámci možností vcelku dobře dopadlo a to nejen díky KGBákovi…Kuneš a Rohan to vzali do vlastních rukou a akce z říše scénáristových snů byla na světě. Co na tom, že realita by byla dost odlišná. Poslední díl první série se nesl v duchu většiny ostatních – tudíž průměrné podívané. Tak uvidíme, co přinese ta druhá… ()

Série 2 (2019) (S02) 

Po zhlédnutí druhé série, musím chtě nechtě zvednout hodnocení o jednu hvězdu té první, protože ta byla jasně lepší. Ať si Jan Pachl říká, co chce. ON může být rád, že mu většinu jeho projektů platí televize, protože po doslovném zprznění vlastního výtvoru, by si zasloužil nakopat do řiti…Cirkus Bukowsky ani první Rapl nebyly bůhvíjak excelentní krimi podívanou, ale našel jsem na nich dost pozitivních věcí, tady se zhoršilo snad úplně všechno. Od scénářů jednotlivých dílů (až na dva – tři to balancovalo na hraně průměru-podprůměru), přes výrazně zhoršenou charakteristiku většiny postav, objevila se doslova tuna nelogických kopanců a stupidity. I zde jsem však dokázal narazit na pozitiva a jakžtakž slušnou atmosféru, což je taky důvod proč tomu nakonec těch průměrných 50%. Třetí sérii však už nechci!!! Hraní si s aktuálními tématy taky zrovna moc nevyšlo – no spíš to bylo nedobře „podáno“ a provedeno. Podle režiséra to byl super nápad a zvýšilo mu to sledovanost, jenže sledovanost mu zvedla první série, kdy se všichni těšili na solidní pokračování, místo toho dostali jakousi parodii na sebe samo…slabých 50% ()

Exekuce (2019) (S02E01) 

Nepopírám zklamání. Na druhou sérii jsem se celkem těšil, ale úvodní díl přinesl absenci některých postav (Kunešova dcera, milenka, Rohanova stará), o důvodu přesunu týmu z Jáchymova do Ústí taky zatím žádná zmínka (proč by šli pryč ze svých domovů do zablešené ubytovny bez teplé vody) – jediné štěstí bylo, že se celý díl točil hlavně okolo Kuneše coby soukromého očka a ten jeho případ byl taky úsměvný, ale čert to vem. Účinkování Predraga Bjelace zatím neřeším, ale ani v Cirkusu Bukowsky jsem z něj zrovna moc odvařený nebyl. A ta mafiánská odnož smrdí mírnou nelogičností již od samého začátku. Jan Pachl si dost možná odstřelí své dílo sám – protože je tu velké množství otazníků a ne všechny se divákům líbí. Takže pro jeho dobro doufám, že v dalších dílech do sebe začne všechno zapadat, jinak to už nebude ani průměr – zatím mi to přišlo dost suché… ()

Operace Ofsajd (2019) (S02E02) 

Zas až taková katastrofa jak tu někteří popisují, mi tento díl nepřišel. Největší kokotinou mi skutečně přišla jízda Jeřábka na kole – protože tohle si polda dovolit nemůže a ihned by letěl. Atmosféru to mělo jakžtakž slušnou (průměrnou), „Cabadaj“ coby vůdce holohlavých vymaštěnců svou roli taky zvládl vcelku dobře, Kuneš zase perlil a konečně se více zapojil i zbytek týmu + alespoň tu byla zmínka o dceři i Rohanově staré. Scéna z patologie byla úsměvná. Takže klasický průměr… ()

Echt gold (2019) (S02E03) 

Tak jeden čutalista to má za sebou, Duchoslav se tu tentokrát moc neohřál a na scénu přichází naše „černá elita“. Linka s cigány a patologem vskutku pobavila, stejně tak i honička na statku a finále s kadibudkou. Atmosféra se jakžtakž držela v průměru a to nejen díky Kunešovi, ale i zbytku týmu. Nechybí kuřba mimo záběr kamery, vražda ve vězení i pár hlášek a vtipných situací. Nicméně souhlasím, že druhá série je slabší než první a dost balancuje na hraně průměru. Pachl si nedokázal poradit nejen se změnou prostředí, ale ani zhoršenou kvalitou charakteristik nejdůležitějších postav – začíná to být celkem opruz. To co dobře fungovalo předtím, je tady totálně „bez duše“… ()

Hrdinové nepracují (2019) (S02E04) 

Jde vidět, že to sice pořád není ono, ale druhá série si už jakžtakž dokáže udržet alespoň průměrný standart. Zápletka sama o sobě nebyla špatná, jen by si zasloužila více propracovat. Zvláště pak usvědčení samotného vraha. Je mi jasné, že to ještě nebylo poslední slovo, ale…Co se Kuneše týče, tak ten se pořád drží v normě a šlo o první díl, kde mi byl sympatický i Tomáš Jeřábek – jehož rozhořčení úplně chápu. Postava Rohana je tu totiž k smíchu a je úplný trotl. A je až s podivem, že i náš patolog mi tolik nevadí, jako tomu bylo u první série – i ON si získal mé sympatie… ()

Reklama

Reklama