The Expanse (TV seriál)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2015–2019, 37 h 15 min (Minutáž: 40–60 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Thomas Jane, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Wes Chatham, Steven Strait, Dominique Tipper, Athena Karkanis, Kristen Hager, Brett Ryan, Rossif Sutherland, Jonathan Banks, Paulo Costanzo, Florence Faivre, Jay Hernandez, Kevin Hanchard, Jane Moffat, Philip Akin, Russell Yuen, Kyle Gatehouse, Elias Toufexis, James Binkley, Sara Mitich, Craig Henry, Jared Harris, Raven Stewart, Hugh Dillon, Nick E. Tarabay, Frankie Adams, Kyle Mitchell, Conrad Pla, Lola Glaudini, Brian George, Julian Richings, Shawn Doyle, François Chau, Christian Bako, Ian Agard, Kenneth Welsh, Greg Bryk, Chad Coleman, Boyd Banks, Tattiawna Jones, Duane Murray, Daniel Kash, Frances Fisher, Phillip MacKenzie, Elisa Moolecherry, Paul Popowich, Andrew Rotilio, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Tommy Chang, Markus Parilo, Anthony Gerbrandt, Billy MacLellan, John MacDonald, Martin Roach, Alex Karzis, Jean Yoon, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Peter Spence, Jeff Clarke, Cara Gee, Alden Adair, Sarah Allen, Mpho Koaho, Dewshane Williams, Roberto Campanella, Byron Mann, Colin MacPherson, Etan Muskat, Stephen Farrelly, Vanessa Matsui, Mark Quigley, Ted Atherton, Peter Williams, Steven Yaffee, Clé Bennett, Sam Huntington, Ted Whittall, Terry Chen, Grace Lynn Kung, Peter Outerbridge, Rachael Crawford, Neven Pajkic, Allison Hossack, Milton Barnes, Gage Munroe, Ruth Chiang, Liza Balkan, David Tompa, Diana Bentley, Ronnie Rowe, Marci T. House, Michael Brown, Curtis Caravaggio, Carlos Gonzalez-Vio, Daniel Abraham, Ty Franck, Samora Smallwood, Raven Dauda, Elizabeth Mitchell, Morgan Kelly, Atticus Mitchell, Alain Chanoine, Natalie Lisinska, Krista Bridges, Matthew Bennett, David Strathairn, Nadine Nicole Heimann, Genelle Williams, Anna Hopkins, Brandon McGibbon, John Kapelos, Ari Millen, Paulino Nunes, Bo Martyn, Chris Owens, James Lafazanos, Danielle Bourgon, Yanna McIntosh, Brett Heard, Sean Baek, Bernadette Couture, J. Adam Brown, Samantha Madely, Hamza Fouad, Tina Jung, Simu Liu, Rebecca Applebaum, Isaiah Rockcliffe, Jaeden Noel, Lily Gao, Burn Gorman, Lyndie Greenwood, Patti Kim, Steven McCarthy, Zach Smadu, Gabrielle Graham, Zach Villa, Bradley Hamilton, Matia Jackett, Kevin Alves, Michael Benyaer, Kris Holden-Ried

Komentáře uživatelů k TV seriálu (188)

První sezona ukázala, že Expanse je ze současných scifi seriálů černým koněm. Špinavý a nemilostný svět budoucnosti, který kombinuje několik příběhů (vysoká politika a intriky s noir detektivkou a klasickou spaceoperou). Tady lidi umírají poměrně ve velkém, vesmírné lodě jsou ničeny a tajné technologie zneužívány pro sledování dlouhodobých cílů. Seriál se tak přibližuje civilnosti BSG, bere si trochu z retra Blade runneru a nebojí se občas vytáhnout prázdný vesmír jak z Firefly. Až na tu nepřítomnost naivity a zatím i romance. Na tohle jsme zvědav v další sezoně, zda načatý konspirační příběh bude pokračovat a nabalovat na sebe nejen kvalitní postavy, ale i smysluplné zápletky. Za mě očekávání překonána a i přes méně "epický" závěr sezony, 5* (aby si toho všimlo víc lidí:-)). Třetí sezona je jedním slovem fantastická. Dojde k rozvětvení všech příběhů, postav, jejich postupnému spojení do hlavní dějové linie včetně závěru, který bere dech. Je tu pár zlomů, které velice potěší a i přes jeden scenáristický sprint (skok v čase), jde o sezonu, která neztrácí dech i přes svou opět obrovskou rozmáchlost. Expanse je tak pro mě aktuálně nejlepší scifi seriál a i přes ne tolik početnou fanouškovskou základnu (porovnejte s BSG?) jsem rád, že autoři dostávají prostor tvořit tento fantastický svět v dalších sezonách a doufám, že jim to ještě chvíli vydrží. PS: výkon Davida Strathairna v roli Ashford bere dech, dlouho nebyl v lepší formě(7.10.2016)

Milé překvapení. Navzdory počátečnímu dojmu, že půjde o béčkový amalgám Blade Runnera, Total Recall, Aliena, Mass Effectu a dalších legend začne The Expanse rychle ukazovat vlastní zuby, které koušou hlavně v zobrazení špinavé a přízemní futuristické společnosti Prstenců a nelítostného klimatu blížící se války. Sympatické a nejednoznačné figury tomu značně pomáhají překonat ztrátu tempa a obsahu v polovině (člověk prostě jde dál, protože ho Miller, Holden, Nagata a spol. zajímají). Největší zádrhel je scénář, který se snaží za běhu zahrnout co nejvíc detailů a člověk neznalý knižních předloh v tom a) plave b) vidí, že logika je občas odfkláknutá. Genocidní finále a biomechanická rakovina skvělé, pro mě ale zůstává vrcholem komorní vymetání asteroidu v osmém díle. Každopádně masité hard scífko, jaké obrazovce roky chybělo. Sedlám svou Rozinantu a vyrážím vstříc druhé sérii. P. S. Formálně víc než nadstandardní, nemluvím ani tak o solidních tricích, jako o pěkné scénografii a záběrech, o kterých zjevně někdo přemýšlel.(19.3.2017)

Nejlepší space opera posledních let. Což není zrovna dvakrát vypovídající, jelikož jich v poslední době mnoho není/nebylo; natož těch zdařilých. Ke cti této slouží, že i kdyby jich pěkných pár opravdu dobrých přeci jen bylo, tak by se mezi nimi neztratila. Jedná se totiž o „Battlestar Galacticu v nejlepším období 2.0“; tři strany hrozícího konfliktu, tři roviny vyprávění z různých úhlů pohledů napříč sociálními vrstvami, žádné dobré či špatné strany, špinavý vzhled, civilnost toho všeho, uvěřitelné technologie, skvěle vymyšlené politické i sociální podhoubí, intriky, přetvářky a navzdory veškerým sci-fi aspektům to staví hlavně a především na ambivalentních charakterech. Děj se navíc sympaticky stále hýbe kupředu (byť pravda, že někdy po malých krůčcích), je to spíše celistvé než epizoidní a… A prostě je to ve všech ohledech přesně tím, co si jeden od podařené nečernobílé space opery přeje a očekává. Má to jen dva zádrhely. Zatímco podfinancovaná výprava se ještě akceptovat dá (jde o takový ten „cimrmanovský Hamlet efekt“, kdy se o něčem sice mluví, ale nejsou prostředky to i adekvátně či v potřebných počtech ukázat), jelikož jde především o postavy a politické pikle, tak herecké obsazení nikoli. Zásadnější party ještě ujdou, ale veškeré ty „druhořadé“ jsou obsazeny přesně těmi céčkovými neherci, které byste od produkce SyFy čekali. Což je problém o to větší, že je to typ „herců“, kteří jsou tragičtí i v jednorozměrných postavách, natož v takto mnohovrstevných partech. Čili přes veškeré nepopiratelné kvality se stejně nejde zbavit pocitu „o kolik lepší to mohlo být pod křídly HBO/Netflixu/bůh-ví-koho“. Ovšem i tak je to pravověrná sci-fi kvalita, jaká na obrazovkách dlouhodobě chybí. Pardon, díky tomuto seriálu se sluší říci, že chyběla a nikoli chybí.(13.2.2017)

• LIVINGDEAD

Po 20 minutách jsem to musel vypnout. Je to nudná srajda! Znáte filmy z produkce SYFY... no comment! (ROBOCROC (13%), Flu Bird Horror (26%), Raptor Island (14%), Pterodaktyl (17%), Cyclops (16%).. a podobné shity.(28.11.2015)

Jak je vidno z říti, nestal jsem se fanouškem této novodobé vesmírné ságy. Ačkoli prostředí a prvotní rozložení figurek na pomyslné vesmírné šachovnici je velmi atraktivní, domnívám se, že děj seriálu je takový poměrně obyčejný a charaktery vyloženě nezajímavé. Sice oceňuji, že The Expanse nevykrádá Battlestar Galacticu a s vizí originální myšlenky si kráčí svou cestou, ale podle mě ztrácí hlavně na těch postavách a dialozích. Nechci postavy vyloženě hanit, ale dle mého postrádají potřebné charisma, jsou to převážně ploché figurky pronášející buď předvídatelné, anebo takové umělé macho věty, které na mě zkrátka nepůsobí lidsky. Osobně jsem se nedokázal do seriálu vcítit, nějak se s ním sžít a prožívat ho, tudíž jej po první sérii opouštím... 6/10(20.4.2019)

Nejlepší vesmírné sci-fi (space opera) od Battlestar Galacticy. A věřte mi, že Expanse je svými kvalitami minimálně na její úrovni. Výborně rozvíjející se příběh, který nejprve pomalu a pak stále rychleji nabírá na intenzitě, propracovanosti a rozsahu. A ano, je zde kladen důraz na fyziku a realističnost, co toto skvělé vesmírné dobrodružství ještě znatelně vylepšuje.(16.12.2019)

Slibně rozstřelená sci-fi detektivka, silná v detailech a světě/světech kde se odehrává. New York vypadá fantasticky! Tomas Jane v kloboučku valí. - Na co máš ten klobouk? - Aby mi nepršelo na hlavu. První řada: Už začínám chápat označení Hra o trůny ve vesmíru. Pátrání po osudu lodi Anubis a zvláštního nákladu rámuje politikaření a narušování křehkého míru mezi Zemí, Marsem a kolonizovanými asteroidy u Jupitera a Saturnu. Mrtvolami se to tady jen hemží a kdyby to koupila odvážnější stanice než je SyFy mohlo by se tu víc klít a hambařit, takhle tvůrci občas musí koukat jinam. Druhá řada: Asi nejlepší vesmírný seriál co tady teď máme. Kvalita má vzestupnou tendenci a druhá řada směle překonává tu první. Malinko chybí detektivní linka, tu ale nahrazuje mysteriózní odhalování modrásků. Dost prostoru získává Ganymedes i Mars a Venuše v závěru příjemně překvapí. Nehorázná pecka. Snad si udrží své kvality.(28.8.2018)

s01: 70, s02: 80, s03: 60(5.9.2018)

konečně začal někdo filmově brát hard sci-fi alespoň trochu vážně(12.1.2019)

Sci fi seriál, který prostě nemá chybu. A kde se povedl Casting na 100% Celkově za mě (po těch 3 sezónách) 94%(10.8.2018)

// Překvapivě svěží a rozmáchlé vesmírné béčko plné kvalitně napsaných postav, silného příběhu v pozadí (předloha je dle všeho výborná), ale zároveň taky nevyhnutelně průměrného CGI s minimálním počtem "wow" momentů a pekelně nezvládnutým koncem. Nejvíc tomu paradoxně škodí ta snaha být něco víc, než jen béčko... protože kdyby se na to tvůrci raději vykašlali a servírovali divákům víc akce, hodnotil bych nejspíš o dost výše. Takhle slušných 7/10 a doporučení pro všechny milovníky sci-fi. P.S. ignorujte fakt, že je to od SyFy. Na tomhle si fakt někdo dal záležet.(8.3.2016)

Velké překvapení, a pravděpodobně nejpropracovanější sci-fi seriál poslední dekády. Příběh se drží překvapivě velmi slušné kvality a vyvíjí se poměrně rychle, kombinuje noir detektivku s vesmírnou akcí ala herní space simulátor Star Citizen - a hlavně se to vše odehrává ve velice uvěřitelném a realistickém světě sluneční soustavy za pár (stovek) let. Btw srovnávat s Robocrocem a podobnými béčky může jen naprostý idiot, i od prvního pohledu je seriál mnohem blíž k Firefly či Battlestar Galactice. S tím že minimálně druhé jmenované dalece překonává, a hlavně na rozdíl od BSG je s každou sérií lepší a lepší. Tedy až do fantastické série třetí, ani u té čtvrté jsem se nenudil, ale je vidět že předloha této části je slabší a "prázdnější", a není tak opravdu silný a dramatický děj na čem stavět. Všechno působí jen jako úvod k něčemu epičtějšímu. Nabízí se otázka jestli by tedy nebylo lepší do jedné série spojit děj z více knih, protože tady se toho vážně moc nestalo, a i když si i ty obyčejnější interakce mezi postavami pořád hodně užívám, škrtat a zhušťovat by se viditelně dalo - a předchozí série byly o dost našlapanější.(5.3.2016)

Hra o trůny pro milovníky Star Treku. Expandující příběh v obdivuhodně expandujícím světě, skvělé zápletky napříč vícero žánry (politický thriller, detektivka, dobrodružné a mysteriózní sci-fi), brilantní zvraty, výživné postavy (obzvlášť ty nejednoznačné), solidní výprava a triky. Ale hlavně pocit, že sledujete něco ojedinělého (byť ten se dostaví až někdy ke konci první série) a s potenciálem natolik masivním, že by mohl utáhnout klidně i deset sezón a několik spin-offů. Nezbývá než doufat, že si Expanse svůj dosavadní punc inteligentní futuristické space opery udrží a nespadne časem do vod laciných béček s ohranými motivy. S01: 80 %; S02: 90 %; S03: 80 %(21.5.2017)

Je tu nová stylová oddechovka od stanice Syfy. Děj se odehrává 200 v budoucnosti, kdy už lidstvo osídlují Sluneční soustavu. Mezi Zemí a Marsem panují napjaté vztahy a schyluje se k válce. Mezi nimi leží vesmírná stanice Ceres, na které žije spoustu lidí ve špatných podmínkách. Život ve vesmíru si vybírá svou daň. Pozornost je věnována i Zemi. Další dějová linka se zaměřuje posádku nákladní loď Canterbury, která zásobuje Ceres ledem. Po zachycení nouzového signálu se vydají na jeho průzkum. Spoiler: Věci se ale zkomplikují a loď je zničena. Část posádky pokračuje dál do neznáma. Poté se dostávají na marťanskou lodi jménem Donnager. Ta je také zničena a oni pokračují dál. Po dalších komplikacích se dostanou na asteroid Eros, kde také děj končí. Vše se točí kolem jednoho velkého spiknutí. Končí to trochu otevřeně. 2. série přináší nové problémy a vysvětlení starých záhad. Objeví se v ní i pár nových postav. Dozvíme se toho víc o protomolekule a spor mezi zemí a Marsem se ještě víc vyhrotí. 3. série je tu a s ní pokračuje i dobrodružství našich hrdinů. Děj se neskutečně posunuje a o i časově. Hodně věcí se změní. Ve 4. sérii se řeší kolonizace nových planet za prstencem. Objevují se tu nové postavy a problémy. Holden zas musí zachraňovat galaxii. Dost věcí se změnilo. Uvidíme, jestli bude další série... "Někdo musí prohrát."(4.12.2015)

Konečne sci-fi seriál, kde vidno väčší rozpočet. Lenže dosť cíiť, že ide o adaptáciu... Ako bonus ku knihe (knihám) je to zaujímavé, ale samostatne si neviem predstaviť, že by som sa v tom zorientoval (ktorá loď kde čo s kým proti komu...). Už knižná séria je dosť postavená na dohadoch a preventívnych obvineniach a v seriáli to akosi vyčnieva ešte viac... Navyše línia s Millerom vyznieva, akoby detektív až do stetnutia s Holdenom nič nerobil...(27.7.2016)

Jako fanoušek žánru a čtenář knižní předlohy musím smeknout Millerův klobouk a hluboce se poklonit tvůrcům tohoto seriálu. Je jasné, že knize se nikdy nic nevyrovná, ale dokázat se s velmi malým rozpočtem tak dramaticky přiblížit tomu, o čem člověk jen sní, v to jsem opravdu ani nedoufal. Výborný seriál s úžasným hereckým obsazením, ve kterém mi snad malinko vadila jen Naomi Nagata a ze začátku i Amos. Jinak však není co vytknout. Uvidíme, co přinesou další série.(11.3.2019)

• SeBig

Jestli je někdo tak naivní jako já a čeká něco jako Pasážéři, tak ať hodně rychle se před timto seriálem schová.. nedokázal jsem dokoukat ani prvni díl. Sračka(24.3.2019)

Všetko dôležité som sa snažil napísať prostredníctvom komentárov k jednotlivým epizódam, pričom tento systém komentovania je pomerne náročný, pretože zvádza ku spoilerovaniu a klady a zápory diela sa viac menej stále opakujú. Takže krátke zhrnutie: Dejovo veľmi bohaté, konotačne sa snažiace, ako každé dobré sci-fi, odrážať súčasnú ľudskú spoločnosť a The Expanse sa to darí takmer dokonale. Asi to bude tým, že ľudstvo je stále rovnaké, bez ohľadu na technológie a množstvo populácie. Na konci druhej série to máme prednesené pekne na podnose a má to svoju logiku. Že je tu najlepším hercom Thomas Jane, to je akosi dané jeho bohatými hereckými skúsenosťami a Steven Strait proste na to nemá, viac by mu to išlo na prehliadkových mólach, ale aspoň snaha sa cení.(3.9.2017)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Syfy konečně šla do sebe a představila divákům realisticky se tvářící sci-fi, opírající se o promyšlené universum budoucnosti a s na seriálové poměry luxusním CGI. Jenže! Pořád je to Syfy a i zde přetrvávají tradiční problémy. Veškerou snahu o nastolení konkurence pro legendární Battlestar Galacticu (které mimochodem The Expanse nesahá ani po kotníky) zabíjí slabý a neuvěřitelně utahaný scénář, který v závěru série sice něco málo vytáhne, ale ke spokojenosti jsem měl opravdu daleko. Dalším problémem je chaoticky vedené vyprávění - počínaje tragickým představením hlavních postav (po celou dobu je divák vůbec nezná, jejich představitelé jsou nevýrazní a až do konce jsem si nezapamatoval jejich jména), konče divně vyprávěnou dějovou linkou, kde jsem se ztrácel v množství jmen, názvů stanic a frakcí, které nejsou nijak výrazněji představeny. Občas je prostě potřeba některé informace několikrát zopakovat, aby si je divák utřídil - obzvláště v tak promakaném universu jako to z The Expanse. Je to o to víc potřeba, protože Syfy klasicky najala herce céčkové kategorie, kteří jsou absolutně necharismatičtí a nevýrazní a jejich osud mě absolutně nezajímal (s výjimkou postavy Shohreh Aghdashloo, která je přesným opakem výše jmenovaného). Je to škoda, protože Syfy se evidentně snažila seriál vymanit ze škatulky céčkových vod, ale z mého pohledu se to moc nepovedlo. Když už se i já nudím u space opery, je někde něco špatně. Hodnocení série: 2/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Výrazně povedenější řada. Lepší představení postav, lepší uchopení děje a především lépe napsaný scénář se svižnějším průběhem. Záhada načrtnutá na konci první série byla konečně odhalena a dvojka se jí již naplno věnuje. Pořád mi tam něco chybí - hlavní posádka Rosi je taková charakterně plochá a ne zcela sympatická, nicméně i u nich je vidět posun k lepšímu. Ovšem nesmím zapomenout na božsky charismatickou Shohreh Aghdashloo, která se definitivně stala tahounem celého seriálu. Postava Avasaraly je nejenže skvěle napsaná, ale taky parádně zahraná. Škoda nezvládnutého tempa počas celé série, která předčasně vrcholí v pátem díle - tedy v momentě, kdy v podstatě končil první díl předlohy. Ten pacing tvůrci úplně nedomysleli. Nicméně i zbytek série je velmi dobrý a i přes návrat k "rozjezdovému" tempu mě to politikaření na Zemi bavilo. Na další řadu se tentokrát těším, protože takováhle televizní sci-fi série s áčkovým vizuálem tu už dlouho nebyla. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Pomalu ale jistě tohle delikátní sci-fíčko míří na vrchol a o to víc mě mrzí, jak byla první série nešťastně uchopená. Tady ovšem startuje přesně to, na co se od začátku čekalo. Zatímco první polovina třetí série je spíše politicko-válečná a navazuje tam, kde druhá řada skončila, ta druhá už jde někam úplně jinam. Šestý díl opět působí jako season finale (pravděpodobně takhle končí i předloha) a dílem sedmým začíná úplně nový dějový oblouk, který přináší přesně to, co každý divák sci-fi chce a hlavně kam to celé od začátku směřovalo. Třetí série je super jízda a slibuje něco, co buďto bude sci-fi seriálem desetiletí a nebo drtivé zklamání. Ať už to dopadne jakkoli, jsem rád, že to Amazon zachránil, protože utnout to zrovna v tomto bodě by opravdu hodně, HODNĚ mrzelo. Hodnocení série: 4/5(14.7.2016)

Najlepsia sci-fi opera od Babylonu 5. Prve seria je iba rozjazd, tretia predstavuje doterajsi vrchol. Stvrta je trocha pomala, ale je vidiet, ze Amazon do toho nalial extra peniaze.(11.1.2020)

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10