Génius

USA, (2017–2024), 30 h 10 min (Minutáž: 43–75 min)

Předloha:

Walter Isaacson (kniha)

Antonio Banderas, Cynthia Erivo, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Kelvin Harrison Jr., Aaron Pierre, Clémence Poésy (více)

Série(4) / Epizody(36)

Génius je antologická séria zameraná na osobné a profesionálne príbehy najvplyvnejších géniov sveta. Prvá sezóna rozpráva o živote Alberta Einsteina, geniálneho nemeckého fyzika. Druhá sezóna nás zavedie do Španielska medzi obrazy Pabla Picassa. V tretej sezóne nazrieme do života Arethy Franklinovej - kráľovnej soulu. (Disney+)

CaladanChmur

Hodnotím seriál a ne postavu samotnou,na což tu dost lidí zapomíná.Pro mě osobně je to spíše sled významných a známých momentů AE ,ale překvapivě nudně předložených.AE byl nesmírně zajímavou postavou,ale tady se to nějak nepodařilo vyzdvihnout...3* a asi zklamání ()

chesterko

Na šťastie je to poňaté viacej "seriálovo", čo z toho robí skutočnú drámu. Príjemné a dokonalé ako hl. predstaviteľ tejto série. ()

Fabe

Základním impulzem k zhlédnutí první série seriálu Genius bylo už jen to, že jsem věděl o jeho natáčení v mém rodném Liberci. Poté, co jsem spatřil trailer se má očekávání ještě zvedla a musím říct, že byla rozhodněna naplněna. Řemeslně skvěle natočené se spousty detailů, vhodné využití vizuálních efektů k dokreslení imaginace Einsteina, herci se za své výkony rozhodně nemusí stydět. Oba představitelé Einsteina v prolínajících se časových liniích drží skvělé tempo a seriál utíka neuveřitelně rychle, tak rychle, že si na konci říkáte, že by mu slušelo mnohem více dílů, protože Einstein za svů život potkal mnoho dalších významných lidí, ano, mnoho z nich v seriálu je, ale stane se, že jak rychle do seriálu vstoupí, tak z něj také zmizí a jste pak nuceni zbylé věci dohledat (což bývá vlastně mnohdy zábava). V neposlední řadě musím vyzdvihnout skvělý scenář a Noah Pink je pro mě stejně cenným objevem, jako tomu byli loni Duffer brothers. Pink výborně střídá vědecké dialogy s těmi, které jsou plné emocí a vedou tak poznání Einsteinovy osobnosti a vztahů s jeho blízkými. První série jednoznačně za 5 hvězd a už se moc těším na tu další o Picassovi. ()

ervina

Výborné, jsem za ten seriál ráda. Jsem zase o něco chytřejší. A v devátém dílu mi Albert krásně vysvětlil teorii relativity. ()

Maara0

Cetl jsem predlohu od Waltera Isaacsona. Takze nic noveho me necekalo. Presto jsem hltal kazdy dil a za dva dny jsem to zkouknul cele. Nicmene vsem vrele doporucuju precist si tu predlohu. ()

DarweyD

Skvěle zpracovaný životopis génia kterýmu vděčíme za spoustu věcí, herecký výkony a obsazení prvotřídní a prostě skvěle natočený, nedá se téměř nic vytknout, doporučuji :) ()

sweetsky

První asi 3 díly nejsou nic moc, měla jsem co dělat, abych se dostala k dalším, které jsou již o poznání lepší. Ze začátku jsem hlavně nemohla vystát je ten německý přízvuk v originále. Ale člověk si po těch pár hodinách zvykne. ()

xzajox

Seriál je vynikajúci z mnohých strán. Herci sú výborní. Dej nie je vôbec nudný. Na prvé miesto by som dal, že sa tvorcom podarilo divákovi predstaviť Einsteina viac ako len smiešneho vlasatého vedca, a autora teórie relativity či e=mc^2. A teda ako zásadového človeka, ktorý mal reálny život s reálnymi problémami, a ktorý žil v ťažkej dobe. Divák tak spozná jeho osobu hlbšie a uvidí tie časy z jeho pohľadu (nižšie postavenie žien, rivalita vedcov, politika, nástup fašizmu...). Divák má tiež často chuť dohľadať si k tomu viac (palec hore, National Geographic). Druhé miesto patrí spoznaniu celej škály teórií, ktoré Einstein skúmal, a s ktoými obrovskou mierou prispel k modernej vede. Z tejto strany je seriál niečo ako vzdanie úcty. Je fajn, že sa nezachádza až do úplných detailov, takže aj z podporou grafického znázornenia sú jeho teórie ľahko zhruba pochopiteľné pre každého. Seriál má iste aj zopár chýb, ale moje hodnotenie nijako výrazne neznížili. Niekedy beží príliš rýchlo. Ako už spomínal Fabe, postavy sa objavujú a miznú, spoločenské udalosti (napr. vojny) sa dejú niekde v pozadí, potom strih, a sme 5 rokov dopredu... trochu rušivé a človek má pocit, že určite niečo dôležité vynechali. Druhá chyba je, že človek nevie, nakoľko tým informáciám v seriáli má veriť. Napríklad o jeho žene Mileeve sa veľa nevie a viacmenej sa dočítame len dohady. Taktiež neverím, že filmári videli do jeho hlavy (aj keď mozog teoreticky vidieť mohli)... Takto mi po pozretí zostáva pocit, do akej miery šlo o fakty a kde začínajú dohady, či dramatizovanie tvorcov. Napriek tomuto všetkému seriál určite odporúčam vidieť. Skvelých 90% - 5* ()

fafejt001

Svižný , napínavý , dobře natočený , jedinečný seriál o tomto osobitém a jedinečném vědci . Takže za pět . Perfekto . ()

rigby

Vynikající televizní počin. Vzpomněl jsem si na českého Mattoniho, který má podobnou stavbu, ale po herecké a scénaristické stránce nelze srovnávat. Einstein má spád, je poutavý, napínavý, zároveň velmi lidský a komorní. Musím konstatovat, že se povedla taková kombinace, že jsem hltal každou minutu. Není bez zajímavosti, že se natáčelo u nás, viz Liberec, zámek Sychrov a další místa. Také si tu mnoho Čechů i zahrálo. ()

ProfChudak

Jasné, Einstein bol cool típek, jeden z najchytrejších ľudí vôbec a celkom nice fella, ale inak voči svojej rodine úplný magor. Na tom bol postavený celý konflikt seriálu - Einsty vie takmer všetko o vesmíre, ale skoro nič o medziľudských vzťahoch. Pri takto nastavenom konflikte musela nutne nasledovať telenovelizácia, ktorá mi až tak moc neva (telenovela v podaní Amíkov je stále 1000x lepšia než československé drama), trochu viac vedy by som ale privítal. Ďalšia vec je jazykový prejav hlavných hrdinov - angličtina so silným nemeckým prízvukom, ktorá mi ale po 3. dieli začala liezť značne na nervy. Na prvý pohľad mal byť asi cieľom tohto akcentu rozlíšenie nemeckého a amerického prostredia, tie sa však príliš neprilínajú (ak áno, vieme to rozlíšiť hercami) a celá logika dostane značne na pdel v momente, keď Lenard dobehne za Adolfom a skríkne nemecky Zdar, mein fuhrer... Logickejšie by teda bolo dať akcent iba vyslovene cudzincom, teda napr. Mileve Marič, ktorá ako Srbka musela mať prízvuk v nemčine. Tipujem však, že tieto veci v dabingu zaniknú. Čo oceňujem na seriáli je poukázanie na dopady antisemitizmu a nacionalizmu, s ktorými sa Einsty neprestal potýkať do konca života + pohľady do osudov a svedomia ostatných vedcov, zvlášť vlastnosť, ktorú zdieľali s hlavným hrdinom - že človek môže vedieť všetko o podstate sveta, ale v morálnych otázkach sme na tom všetci rovnako. ()

PaulBarva

Musím uznat, že tohle mne zasáhlo. Těžká doba a v ní génius, jenž ovlivnil životy a chápání nás všech. Filmařinu hodnotit nebudu, nebyl bych objektivní, páč se mi to velice líbilo. Seriál jsem hltal jak žíznivej pes vodu. Profesorům z MFF UK patří slova uznání. ()

Z DiCapria bude da Vinci

Z DiCapria bude da Vinci

14.08.2017

Leonardo DiCaprio si konečně vybojoval Oscara, vůbec to ale neznamená, že by opustil ambiciózní projekty. Jeho další rolí by totiž měl být Leonardo da Vinci, jehož si zahraje v adaptaci nové… (více)

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (více)