Akta X - Série 2 (série)

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1994–1995, 18 h 40 min (Minutáž: 44–45 min)

John S. Bartley

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Mike Gomez, Raymond J. Barry, William B. Davis, Leslie Carlson, Fulvio Cecere, Jonathan Silver Scott, Joel Palmer, Deryl Hayes, Darin Morgan, Matthew Bennett, Don MacKay, Gabrielle Rose, William MacDonald, Hrothgar Mathews, Steven Williams, William Sanderson, Ashlyn Gere, George Touliatos, Bruce Harwood, Dean Haglund, Tom Braidwood, Gerry Rousseau, Nicholas Lea, Jon Gries, Tony Todd, Don Thompson, Michael Puttonen, Paul Bittante, Steve Railsback, CCH Pounder, Stephen E. Miller, Sarah Strange, Michael Dobson, Paul McGillion, Peter LaCroix, Steve Makaj, Justina Vail, Perrey Reeves, Tom McBeath, Malcolm Stewart, Ken Kramer, Richard Yee, Brad Loree, Melinda McGraw, Don S. Davis, Jay Brazeau, Lorena Gale, Tegan Moss, Bradley Whitford, Leland Orser, Shawnee Smith, Hiro Kanagawa, David Kaye, David Lewis, Paul Sand, Steve Eastin, Mark Rolston, Lindsey Ginter, Gillian Barber, Elisabeth Rosen, Cameron Labine, Brian Knox McGugan, Teryl Rothery, Sab Shimono, Frances Bay, Eric Christmas, David Fresco, Sheila Moore, Jerry Wasserman, Tasha Simms, Johnny Cuthbert, Terry O'Quinn, Morgan Woodward, Sarah-Jane Redmond, Bruce Weitz, Nick Chinlund, Deanna Milligan, Glynis Davies, Christine Willes, Tim Progosh, Kiara Hunter, Megan Hilty, Dan Butler, Heather McComb, Shaun Johnston, Laura Harris, Doug Abrahams, Bruce A. Young, Daniel Benzali, Jamil Walker Smith, Callum Keith Rennie, Kevin Conway, Peter Kelamis, Peter Donat, Brian Thompson, Tom Butler, Michael Rogers, Bonnie Hay, Colin Cunningham, Jayne Atkinson, Lance Guest, Jack Rader, John Savage, David Cubitt, Vladimír Kulich, Wayne Grace, Michael J. Anderson, Vincent Schiavelli, Lilyan Chauvin, Bill Dow, Charles Martin Smith, Dean Norris, John Pyper-Ferguson, Lynda Boyd, John Tench, Alvin Sanders, Kim Kondrashoff, Chilton Crane, Tony Shalhoub, Kevin McNulty, Donna Yamamoto, Steve Bacic, L. Harvey Gold, Caroline Kava, John Milford, Gary Grubbs, Timothy Webber, John Maclaren, Robin Mossley, Gabrielle Miller, Robert Moloney, Floyd 'Red Crow' Westerman, Bernie Coulson, Kate Twa, Garry Davey, Ron Sauvé, John Cygan, Fred Henderson, Prince Maryland, Sheila Larken, Frank Charles Turner, Tim Dixon, Barbara Pollard, Nicola Cavendish, Frank Military, Megan Leitch, Alex Diakun, Kathleen Duborg, Peter Flemming, Rebecca Toolan, Josh Epstein, Dave Adams, Dana Gladstone, Tim Henry, Deborah Strang, BJ Harrison, David Stuart, Campbell Lane, Dwight McFee, Oliver Becker, Michael David Simms, Raoul Ganeev, Meredith Bain Woodward, Tosca Baggoo, Bill Croft, Denalda Williams

Kanonické "mytologické" mimozemské epizody, klíčové pro celý seriál, stále nezměrně vyčnívají: únos Scullyové, agent Krycek, klonování - falešná Mulderova sestra (vynikající dvojdíl 'Kolonie' - 'Konec hry'), tajné vládní dokumenty ('Anasazi'), ty dodnes napínají a obhajují výjimečný kultovní status. Ovšem celkově jich napočítáme jen nějakých osm, zbytek představují často banální, ulítlé a provařené "monster of the week" paranormální jednohubky (fetišista, vúdú, exorcismus, kanibalské rituály, atp.), naštěstí sem tam již satiricky shazované. 70%(3.3.2017)

Little Green Men 4/5: Začátek konce. První z dílů kde se začne naplno odvíjet mytologická linka, která nakonec (za hodně sezón) Akta X potopí. Což ovšem neznamá, že tento díl není kvalitní. Naopak, ze začátku byla i ta dějotvorná část zábavná a napínavá. The Host 4/5: Akta X jsou stále uzavřený projekt a Mulder je přidělován k podřadným úkolům. Nadprůměr, který má co nabídnout, byť jde "pouze" o další potvůrku z kanálů. Blood 5/5: "Kill´em all!" Mrazivé téma a tak trošku jinak pojatá epizoda než bylo zvykem. Sleepless 4/5: Mulder řeší podivné úmrtí specialisty na spánkové problémy. Ze začátku velmi dobré, ale průměrná druhá polovina to zbytečně sráží. Duane Barry 4/5: Předznělková scéna nenavnadí. Spíše naopak. Samotný díl je ale velmi dobrý. Tvůrci v něm konečně pozměnili formu vyprávění. Ascension 4/5: "Deny everything." Přímé pokračování minulé části, které je díky hustější atmosféře ještě o chlup lepší. 3 3/5: První z případů znovuotevřených Akt X. Průměrný díl o trojici hrající si na novodobé upíry. One Breath 5/5: Pomalejší díl kde se podíváme na zoubek hned několika postavám z jiného úhlu než doposud. Firewalker 3/5: Nedůstojná kopie dílu Ice z první série. Ve všech ohledech průměr. Red Museum 4/5: Nedoceněný díl, který se zbytečně překlopí do konspirační roviny. Excelsis Dei 2/5: Zdlouhavé nic o ničem. Bez nápadu i atmosféry. Aubrey 4/5: Variace na díl Born Again. Ovšem o třídu lepší. Docela atmosférické a až do "dějového zvratu" i napínavé. Poté je to již spíše směšné... Irresistible 5/5: První díl, ve kterém se nestane nic nadpřirozeného. Přesto, či právě proto, funguje na výtečnou. Předobraz moderních detektivních seriálů. Nezapomenutelný záporák. Die Hand Die Verletzt 5/5: Okultní náboženství, uvolněná atmosféra a Mulderovy hlášky. Ideální kombinace. Fresh Bones 5/5: Vodoo praktiky a tak vůbec. Colony 2/5: Konspirační klonování nuda je. End Game 3/5: Pokračování minulé části, ovšem lépe. Fearful Symmetry 3/5: Neklidná zviřátka na útěku. Død Kalm 4/5: Kopie Darkness Falls z první série; akorát s lepšími maskami. Také výtečná, ale ne výjimečná. Humbug 4/5: Akta X se projednou přeladily na čistě komediální notu. A možná přijde i kouzel... ehm, Glum. The Calusari 4/5: Vymítání po rumunsku. F. Emasculata 5/5: Smrtící epidemie bez Dustina Hoffmana zato se špetkou konspirace. Soft Light 3/5: Střez se nudného stínu, diváku! Our Town 4/5: Lídojedi, lídojedi lidi jedi. Ale proč je nespořádají celé je jedna z největších záhad celých Akt X. Takové plýtvání; co by na to řekla hladová Somálčata? Anasazi 4/5: Společně s prvními dvěma díly třetí série tvoří uzavřenou trilogii a nejnekonspirativnější konspirační příběh celých Akt X. Kéž by takto vypadaly všechny mytologické díly, tohle je totiž vkusné, děj posouvající a postavy ždímající.(21.10.2016)

Tady se už mytologie rozjíždí na plné obrátky, a hned ve třetině máme šílený a velmi napínavý zvrat, během nějž pořádně zvalchují (ještě hodně slabý slovo) jednoho z hlavních hrdinů. Tím se ovšem ta výše zmíněná mytologie definitivně utrhla ze řetězu, a byť v krátkodobém horizontu ze seriálu udělala ještě větší bombu, tak jej postupně začala ničit.(22.3.2018)

Skvělé. Oproti první řadě téměř zmizely slabší epizody (akorát Fresh Bones mi moc nesedla) a zároveň jsme se dočkali mnohem více epizod rozkrývajících ústřední vládní konspiraci ohledně mimozemšťanů. A tentokrát se neobjevují jen v podobě jednotlivých případů, ale jako více souvislý a navazující příběh. A to jako příběh řádně strhující, plný nečekaných zvratů a se skvělým závěrečným dílem, který skutečně dokáže navnadit na další pokračování. Nicméně ani samostatné epizody tentokrát nezaostávají. Je vidět, že oproti předchozí sérii bylo na tuto mnohem více peněz, což se hezky projevilo na kvalitě efektů. A některé epizody se opět dotýkají samotných vrcholů seriálového nebe - musím zmínit hlavně úžasně atmosférické Død Kalm (podle mě jedna z úplně nejlepších epizod celého seriálu) nebo děsivý The Host (ta příšera mě bude strašit ve snech ještě hodně dlouho). Takže vzhůru na třetí, tenhle seriál je prostě i dneska, na podzim roku 2014, naprostá špička. /95% a 5*/ Oblíbené epizody: The Host, One Breath, Død Kalm, F. Emasculata, Anasazi(5.5.2017)

Ve druhé sérii se toho stalo opravdu hodně. Únosy, návraty, konspirace. Úspěch to však nepřineslo. Některé situace byly bohužel odbyté. Od návratu Scully do 16 - Colony se střídal jeden horší díl jak druhý. V těch klíčových mi chyběly detaily. Našli možná mimozemšťany a přešli to skoro bez povšimnutí. Žádné vzorky, žádné důkazy, žádné nadšení. Seriálu více sluší hra s tajemnem, když se přejde na hotovou věc je to hodně rozpačité. Naopak mile mě překvapil vzestup vedlejších postav jako Skinner a Cancer Man. Odpadní (doslova) díly se začínají pomalu opakovat, anebo sahají k opravdu směšným námětům. Klobouk dolů za poslední díl 25 - Anasazi který za pět minut dvanáct doslova z ničeho zachránil celkové hodnocení série. 8/10(5.7.2019)

• - Spoiler: Zmizení Scullyové během druhé série bylo původně plánováno jako vysvětlení absence Gillian Anderson, která byla tehdy těhotná. Později se z této zápletky stal klíčový bod k ústřední mytologii seriálu. (novoten)

• - Na obrazovke sa zjaví okrem iných aj americký sériový vrah Charles Manson, toho času vo väzení. (Sociopath)

• - V epizóde sa objavuje Crowleyho škola. Aleister Crowley bol britský okultista, ktorý predvádzal podobné rituály ako predstavenstvo školy. Taktiež býval označený za satanistu. (Sociopath)