Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997 - 2012, 41 h 15 min (Minutáž: 45x52 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdeňka Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob, Jevgenij Vrublevskij, Václav Vydra nejml., Jan Kolařík, Lubomír Lipský st., Jaroslav Vlach, Luboš Veselý, Jaroslav Plesl, Miroslav Šnajdr, Tomáš Juřička, Hynek Bočan

Obcas vznikne neco, co presahuje ramec beznyho filmovyho utvaru. Zdivocela zeme tim podle me je. 20 dilu serialu odehravajiciho se na pozadi 15 povalecnych ceskoslovenskych let samozrejme neni bez chybicky, tech chyb a hluchych mist je tam prirozene spousty, ale troufam si tvrdit, ze lepsi serial v CT od r.89 nevzniknul (a ani nikdy nevznikne, pac CT uz se taky vydala cestou Pout a Ruzovych zahrad). Tim nemyslim umeleckou kvalitu, o te se da samozrejme diskutovat, ale hlavne snahu prinest prispevek k diskuzi o nasich nedavnych dejinacha a pohledu na ne. Serial se samozrejme snazi byt v prvni rade dobrodruzny, proto je do celkoveho pribehu, casto neprilis zdarile, naistalovana rada epizod, ktera by mohla byt aspon trochu uveritelna vzhledem k dobe, v ktere se hlavni hrdinove pohybuji. Nicmene celkove pribeh drzi pohromade a predstavitele jednotlivych postav vetsinou hraji na hranici svych moznosti. Byl jsem pred par roky na diskuzi s predstaviteli serialu, vetsina z nich tocila Zdivocelou zemi ze skutecneho presvedceni. Kdyz Hynek Bocan licil jak jeste 6-7 let po revoluci byl obrovsky problem tocit komunistickej lagr, jak soucasny komunisti protestovali, vsemozne branili nataceni a dokonce na ne utocili bejvaly bachari, tak mam skutecne padnyi duvod dat 5*. Majoru Zemanu, Muzu na radnici a Zen za pultem mame tuny, ale kolik mame Zdivocelych zemi?(25.5.2006)

První série je zajímavá, perfektně zahraná a na tuzemský porevoluční seriál až nezvykle kvalitní. Ovšem její chybou jest, že ta kvalita je rozmělněna v přílišném počtu epizod. Méně je prostě někdy mnohem více. A o druhé sérii platí do posledního písmenka to samé. Kéž by připravovaná třetí série nemlátila jen prázdnou slámu. Doufám v to.(9.7.2004)

Hezký, napínavý, dojemný, vtipný, smutný, dramatický, dobrodružný, akční, melancholický, nostalgický...všechny tyto přívlastky patří k tomuto seriálu. Až na několik scén či dílů, které se povedly autorům méně (třeba smrt Cassidyho), jedná se o v Česku nadprůměrný seriál. Herci byli vybráni výborně, postavy jsou na velkém prostoru hezky vykresleny a děj je poutavý. Ačkoliv poslední série už nedosahuje kvalit starších dílů po návratu Maděry z války či z lágru, pořád je to skvělý televizní počin. Tuto stránku naší minulosti je třeba připomínat. Navíc, Úterý je i dnes krásné městečko.(14.5.2012)

Já se nechci zapojovat do sporu Tosima a Oskara, jen chci říct, že Zdivočelá země nemá být historický dokument, ale dobrodružný seriál. A v něm by se asi nevyjímal nejlíp čerstvý absolvent zemědělské univerzity, který plný nadšení přichází do pohraničí vybudovat naši vlast, lepší a směřující k socialistickým zítřkům... No uznejte, že pilot RAF je přece jenom nosnější postava. Tenhle seriál i přes všechny jeho vady (rozvleklost, občasná dějová nevýraznost atd.) mám ráda proto, že se snaží nějak postavit k té části české historie, o které se ani dnes v dějepise neučíme. Ukazuje zvrácenost a teror nastupující komunistické strany, naivity lidí, kteří věřili v to, že v bratrství se SSSR nám určitě bude líp a koneckonců i ty komunisty-korytáře, kterých tenkrát bylo snad ještě víc. Tohle si Stránský nevymyslel ani nepřibarvil, to jsou prostá historická fakta. Zkrátka je dobré se na tenhle seriál podívat - a voličům dnešních komunistů bych ho pustila pro jistotu dvakrát.(7.4.2006)

Priznam se, ze jsem vcera po skonceni definitivne posledniho dilu skoro rval. Jedna se o bezkonkurencne nejlepsi cesky porevolucni serial, ktery si svou uroven drzel po celou dobu trvani, coz pro celkem 45 dilu neni az tak jednoduche. A zadny takovy serial uz nevznikne, jestlize CT bude sefovat vydedenec Novy a v natacecim planu budou figurovat veledila jako Ententyky, Vypravej nebo Zivot je ples.(27.11.2012)

• - Dětí se seriálovým figurám narodilo skoro deset - 3 Antonínu Maděrovi, 2 Kandovi, 2 Pýtovi, 2 holčičky Jerrymu, jedna dcera Billovi. A potom další neurčené množství romské rodině Imre Dobaye. (Elisebah)

• - Spoiler: : V posledním díle druhé řady měl Cassidy (Jiří Langmajer) propadnout ledem do vody a na podchlazení zemřít. Tvůrci však na zimu čekali marně, a tak pozměnili scénář tak, že se Cassidy zřítí ze skály. (Hans.)

• - Scenárista Jiří Stránský chtěl své vzpomínky filmově zpracovat již v šedesátých letech dvacátého století, a to do celovečerního filmu, v sedmdesátých letech dokonce spolu s Hynkem Bočanem dali námět televisi. Ke vzniku ale pomohl až pobyt tehdejšího generálního ředitele České televize Iva Mathého v nemocnici, který si stěžoval, že nemá co číst a tvůrci mu poslali knihu právě s tímto námětem, jenž se mu velmi zalíbil. (JoranProvenzano)