Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997 - 2012, 41 h 15 min (Minutáž: 45x52 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdeňka Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob, Jevgenij Vrublevskij, Václav Vydra nejml., Jan Kolařík, Lubomír Lipský st.

Ačkoliv tento seriál beru spíše jako takovu čajovou pomazánku, nelze mu upřít jednu věc. I kdyby byl děj sebeblbější je jedním z mála seriálů, který svým zpracováním poukazuje na zvěrstva která se tu děla po válce. A nemluvím teď primárně jen o perzekuovaných letcích bojujících v řadách RAF. Když se odprostíme od řady zbytečných scén i postav (mně osobně iritovaly ty různé kovbojky hudebně doprovázené na foukací harmoniku), když se odprostíme od toho, že řada dnes už herců si zde odbývala své první krůčky (podle čehož také některé díly vypadají), můžeme si dát snadněji do souvislostí to plíživé strašidlo komunismu. Strašidlo, které těsně po válce a odsunu Němců jen zprvu obcházelo kolem, ale v padesátých létech už budilo skutečnou hrůzu prakticky všude... V tomto ohledu má seriál řadu kvalit, zejména v dílech, kde je odsouzený Maděra už zavřený v pracovním táboře a kope uran. Je tam zavřený s výkvěteme našeho národa (když nepočítám pravé kriminálníky) a právě za to mu dávám ty tři hvězdičky. Koho by ve velmi zkrácené formě, ale o to výraznější zaujmula tato tematika doporučuji rozhodně shlédnout TV film Hřbitov pro cizince s J.Bartoškou a J. Dvořákem v hlavních rolích. * * *(15.4.2012)

Pro mě na české poměry velice kvalitní seriál, který nabízí skutečně poutavý příběh českého pilota RAF a navíc krásné záběry koní a přírody.. O některých hereckých výkonech se možná dá polemizovat, ale já si tohohle seriálu cením hlavně pro jeho hlavní myšlenku - ukázat zrůdnost komunistického a fašistického režimu!! A to myslím, že se povedlo brilantně!!! A komu se to nelíbí ať si pustí toho svého majora Zemana nebo Ženu za pultem... Pozn. for Oskar: ten tvůj rádoby intelektuálský komentář je vážně dost mimo...(18.1.2006)

Dosti věrohodný obraz událostí v ČSR po roce 1945. Řada skvělých herců a vynikající prostředí, které by si ovšem zasloužilo větší finanční podporu. Maděra jako ztělesnění kruté nespravedlnosti režimu i odhodlaní straníci, kteří chtěli budovat bez násilí. Určitě se nejedná jen o jednostranný, čistě proti-komunistický pohled. A nakonec i režisérova zkušenost je v seriálu znát.(4.3.2012)

Odhlédneme-li od místy trochu komického přehrávání, šponování děje a akčních scén v prvních částech seriálu, nezbývá než přes všechny zápory konstatovat, že velmi málo filmových či televizních děl a dílek udělalo pro uvědomění národa o "krásách" rudé hvězdy, srpu a kladiva tolik jako Zdivočelá Země. A zdá se, že to je pořád málo, když se nám občas i při jednáních zákonodárného sboru červení a červenější titulují "soudruhu". Jo, abych nezapomněl, seriálu jako celku dávám 70%.(22.5.2007)

Nemůžu jinak než dát 5*. Už první dvě série byly výborné, ale třetí mě v každém díle naprosto fascinuje.Narozdíl od prvních dvou sérií , ve kterých byla ústřední postava Antonín Maděra a vše podstatné se točilo kolem něj, se ve třetí sérií setkáváme i s příběhy kovbojů, ze kterých už se stali dospělí muži. Na každém z nich je dokonale znázorněno jaké to bylo žít v dobách RUDÉ CHÁTRY. Žádný jiné český seriál mě nenadchnul jako právě Zdivočelá země. A co se týče obrazové a hudební stránky, tak nemám co dodávat, je to prostě krása. Tááák nám skončil jeden vynikající seriál. Kvalitu si držel od začátku až do samého konce. Doufám, že případná 4.série bude stejně kvalitní jako ta třetí. Velký dík a uznání všem jeho tvůrcům a aktérům.../2.kompletní skouknutí/ Nejsem zrovna seriálovej typ, ale tenhle mě prostě baví. Baví mě sledovat příběh "kawbojů", válečných veteránů a všech práskačů od STB. Taky mě baví sledovat Antonína naMaděru, kolem kterýho se to celý točí. A která postava mi nejvíc nepřirostla k srdci? Tondova manželka, která je semetrika, alkoholička (když je potřeba) a velmi rázná a protivná ženská. Brr, z takovejhlech ženskejch mi nasakakuje husina i na hlavě. Už se těším na další sérii, kterou si rozhodně ujít nenechám. /poslední sérka/ Tááák a je konec!!! Už žádný nový díl, už žádný další dobrodružství, je to konec... Musím se přiznat, že včera u posledního dílu mi z očí padaly slzy jak už dlouho ne. Všechny postavy jsem si totálně zamiloval, každá má něco do sebe. KAždýho z kowbojů je paráda sledovat, jak se vyvíjí jeho životní cesta - podepsat/nepodepsat . Žádný jiný seriál takle perfektně nevykresluje dobu, která byla pro náš národ tak moc špatná... Na konec si neodpustím a šťournu si pořádně do všech komančů, který kdy kráčeli a kráčet budou po tomhle Světě : Aby Vás pes jebal do nohy a cholera potkala :o). Chátra rudá včele s Žabákem :o)(27.11.2012)

• - Scenárista Jiří Stránský byl za komunismu skutečně osm let vězněn, mimo jiné i v uranových dolech v Jáchymově. Již tehdy si psal poznámky a poznal opravdový předobraz Antonína Maděry (Martin Dejdar), kterému však slíbil, že nikdy neprozradí jeho totožnost. Tvrdí, že vše z příběhu je pravda, akorát výslechy prý byly ještě horší. Připomínání těchto událostí mu prý nevadilo, avšak podotkl: "Některé se mě dotýkaly při natáčení, protože přesně popisovaly mé situace při výsleších ve vyšetřovací vazbě. Například tu, v níž jsem se zavázanýma očima nemohl vědět, kdy dostanu ránu pendrekem na prsty položené na stole." (JoranProvenzano)

• - Martin Dejdar (Antonín Maděra) sdělil, že je pro něj tento seriál úžasný dar. Hynek Bočan k tomu podotkl, že Dejdar je úžasný dar pro seriál. (JoranProvenzano)

• - Pavel Kříž hraje v seriálu postavu s příjmením Kříž. (L_O_U_S)