Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997–2012, 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdeňka Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob, Jevgenij Vrublevskij, Václav Vydra nejml., Jan Kolařík, Lubomír Lipský st., Jaroslav Vlach, Luboš Veselý, Jaroslav Plesl, Miroslav Šnajdr, Tomáš Juřička, Hynek Bočan, Miroslav Hanuš

První série je zajímavá, perfektně zahraná a na tuzemský porevoluční seriál až nezvykle kvalitní. Ovšem její chybou jest, že ta kvalita je rozmělněna v přílišném počtu epizod. Méně je prostě někdy mnohem více. A o druhé sérii platí do posledního písmenka to samé. Kéž by připravovaná třetí série nemlátila jen prázdnou slámu. Doufám v to.(9.7.2004)

V zasade kvalitni serial, ktery vsak misty velmi ztraci svoji krkolomnosti a obrazovou nevyraznosti. Preci jen se da udelat s kamerou vice i na serialove urovni. Takhle mi to pripada strasne umele a nevyrazne. Ovsem musim pochvalit Martina Dejdara, ktery se do role Antonina Madery oprel s docela dobrou obratnosti, ale misty prilis prehrava takze zbytecne ochuzuje vypjate sceny o pocit verohodnosti a hlubsi obsahove hodnoty, kterou tento serial nabizi.(19.3.2006)

Hezký, napínavý, dojemný, vtipný, smutný, dramatický, dobrodružný, akční, melancholický, nostalgický...všechny tyto přívlastky patří k tomuto seriálu. Až na několik scén či dílů, které se povedly autorům méně (třeba smrt Cassidyho), jedná se o v Česku nadprůměrný seriál. Herci byli vybráni výborně, postavy jsou na velkém prostoru hezky vykresleny a děj je poutavý. Ačkoliv poslední série už nedosahuje kvalit starších dílů po návratu Maděry z války či z lágru, pořád je to skvělý televizní počin. Tuto stránku naší minulosti je třeba připomínat. Navíc, Úterý je i dnes krásné městečko.(14.5.2012)

• Mylouch

3* za populární pojetí žádaného tématu v první řadě, kterému bohužel přes Dejdarovu snahu, příjemnost Hubinské a přehled Schmitzera dominuje množství slabších klukovských rolí. Další pokračování už jsou jen nášupem s příchutí konjunkturálního vývaru a přílohou nastavované kaše. Čím víc ságy, tím víc trapna, některé nové díly překonávají propagandu i dobrodružný humor Mjr. Zemana o koňské délky všech zúčastněných mustangů (odpad-1*). Naivně politický Oskar pro dramaturgii :( -"Proč jsi nám o tom nikdy neřek ?" - "Myslel jsem, že už je to pryč." ČT ve vleku politické objednávky na výklad historie(22.4.2012)

Neskutečný poklad české seriálové dílny.Od první série až po konečnou čtvrtou jsem se ani na minutu nenudil.Výborné herecké obsazení od klaďasů(Maďěra,Kanda,Putna a všichni kaubojové) až po totální parchanty(Hejl,Žabák atd) je opravdu neskutečné.Člověk se až zasní do téhle pohádky.Hodně poučné pro nás mladé je jak se tahle společnost lidí vypořádávala s komunistickým režimem.Hodně poučné.Tohle je opravdu trezorová záležitost v dobrém slova smyslu.(17.2.2013)

• - Spoiler: : V posledním díle druhé řady měl Cassidy (Jiří Langmajer) propadnout ledem do vody a na podchlazení zemřít. Tvůrci však na zimu čekali marně, a tak pozměnili scénář tak, že se Cassidy zřítí ze skály. (Hans.)

• - Antonín Maděra (Martin Dejdar) se narodil 30. září 1915 ve Svatém Štěpáně. Tato informace zazněla v 18. díle seriálu, kde soudce nabízí Maděrovi propuštění při podmínce podepsání žádosti o milost. (DecentFellow)

• - V seriálu hrálo na 500 herců. (M.B)