Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997 - 2012, 41 h 15 min (Minutáž: 45x52 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdena Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna-Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob

Nejlepší porevoluční seriál České televize mísící v sobě prvky dobrodružství i dramatu. Politicky korektní a herecky velice vyrovnané dílo s nadčasouvou hudbou a hrdinským Martinem Dejdarem. Toto dílo Česká televize PRAVDIVĚ ukazuje zvůli zvráceného komunistického režimu a hlavně mladým lidem, který se díky našemu vzdělávacímu systému o této době již neučí, ukazuje obraz doby nedavno minulé. Jakékoli připomínky uživatelů typu Oskar jsou zcela zcestné a nesmyslné. Je třeba nezapomínat a tento seriál bych doporučil každému, kdo zapomíná rychleji než je zdrávo. Volební preference zločinecké organizace KSČ(M) nejsou nic optimistického.... PS: Zdeněk Barták složil jeden z nejlepších českých soundtracků - zvláštně hrdinské kovbojské téma bych směle zařadil mezi nejlepší westernové melodie. Bravo!(5.3.2006)

V porovnání s celkem polistopadové seriálové tvorby nepochybně špičkové dílo, která z blízka, jakoby z očí do očí, přesně a neúprosně, vypovídá mnohé o době, se kterou se nejsme s to i jako společnost, i jako jedinci - pro naši společnou slabost - vyrovnat. Drsná připomínka skutečných poměrů se vyvarovává plochých a trapných násilných aktualizací a nešetří opravdu nic a nikoho. Děs poválečných a zejména zločineckých padesátých let má své pokračování ve druhé a teď i čerstvě ve třetí řadě. Jaksi en passant se tu rodí seriál-freska o komunistickém režimu, o době, která mnohé brala, ale na druhé straně i nepřehlédnutelně dávala. To není omluva nebo dokonce idylizace komunistického režimu, ale snaha o postižení plnosti doby a života. Sám jsem zvědav na další vývoj epizod třetí řady, na výpověď o době, která svou nemravností - ne zločinností - ještě padesátá léta předčila. Srovnání, které se vnucuje - seriál NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA - s možnou srovnatelnou ambicí, vyznívá jednoznačně ve prospěch ZDIVOČELÉ ZEMĚ a jejího scénáristy Jiřího Stránského. K věci se ještě na konci roku vrátím a pokusím se o hlubší zobecnění tohoto reprezentativního polistopadového rozsáhlého díla.(2.4.2008)

Zdivočelá země definitivně skončila. Když to celé před patnácti začalo, byl to výborný dobrodružný seriál jako jistý protiklad k Řezáčově Nástupu. Po patnácti letech byla z toho silná depresivní záležitost. Říká se, že normalizace byla o něco mírnější než padesátá léta. Ne. Normalizace byla mnohem zákeřnější než padesátá léta. Kéž se ta doba nikdy nevrátí.(26.11.2012)

Dosti věrohodný obraz událostí v ČSR po roce 1945. Řada skvělých herců a vynikající prostředí, které by si ovšem zasloužilo větší finanční podporu. Maděra jako ztělesnění kruté nespravedlnosti režimu i odhodlaní straníci, kteří chtěli budovat bez násilí. Určitě se nejedná jen o jednostranný, čistě proti-komunistický pohled. A nakonec i režisérova zkušenost je v seriálu znát.(4.3.2012)

Ačkoliv tento seriál beru spíše jako takovu čajovou pomazánku, nelze mu upřít jednu věc. I kdyby byl děj sebeblbější je jedním z mála seriálů, který svým zpracováním poukazuje na zvěrstva která se tu děla po válce. A nemluvím teď primárně jen o perzekuovaných letcích bojujících v řadách RAF. Když se odprostíme od řady zbytečných scén i postav (mně osobně iritovaly ty různé kovbojky hudebně doprovázené na foukací harmoniku), když se odprostíme od toho, že řada dnes už herců si zde odbývala své první krůčky (podle čehož také některé díly vypadají), můžeme si dát snadněji do souvislostí to plíživé strašidlo komunismu. Strašidlo, které těsně po válce a odsunu Němců jen zprvu obcházelo kolem, ale v padesátých létech už budilo skutečnou hrůzu prakticky všude... V tomto ohledu má seriál řadu kvalit, zejména v dílech, kde je odsouzený Maděra už zavřený v pracovním táboře a kope uran. Je tam zavřený s výkvěteme našeho národa (když nepočítám pravé kriminálníky) a právě za to mu dávám ty tři hvězdičky. Koho by ve velmi zkrácené formě, ale o to výraznější zaujmula tato tematika doporučuji rozhodně shlédnout TV film Hřbitov pro cizince s J.Bartoškou a J. Dvořákem v hlavních rolích. * * *(15.4.2012)

• - V první řadě se za nouzově přistávajícím Spitfirem s Antonínem Maděrou (Martin Dejdar) za řízením mihne stojící čtyřmotorový bombardér B-17 G Sally B, který se v červnu 1995 zúčastnil Memorial Air Show v Roudnici nad Labem, což byla první "mírová" návštěva letounu tohoto typu na našem území od roku 1948. (krabatt76)

• - Martin Dejdar hraje bývalého pilota RAF, v osobním životě má však velkou fóbii z létání. (morgos)

• - V seriálu se objevil i pozdějí známý Matyáš Valenta, v době natáčení mu byl 1 rok. (M.B)