Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997 - 2012, 41 h 15 min (Minutáž: 45x52 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdena Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna-Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob

Pro me osobne urcite nejlepsi cesky porevolucni serial. A to s velkym prehledem! Po prvnich par dilech posledni serie jsem byl ponekud na rozpacich, co ze se to z meho oblibeneho serialu stalo. Nicmene dalsi dily muj dojem napravily. Prvni dve serie jsou samozrejme neprekonatelne, dalsi uz tak dobre nebyly, ale furt si drzely vysoky standard. Jako celek nemohu ani vterinu myslet na jine nez plne hodnoceni.(27.12.2012)

Po léta jsem se tomuto seriálu vyhýbal v obavách z plytkosti a směšnosti. Zbytečně. Mohli bychom sice najít spousty much, ale celkově seriál obstojí na jedničku. Jako svědectví doby je ojedinělých dokladem stavu společnosti v poválečných letech, a také pomníkem našim letcům, kterých si po Sametové revoluci nikdo od filmu moc nevšímal. Oproti bakelitově ein-kessel-buntesovému seriálu Vyprávěj, zde narazíme opravdu na realitu a ne na zidealizovaný komunismus levného piva a másla. Chvílemi mi z toho bylo i na blití. Historii své země ale musíme přijmout takovou, jaká byla. Musí se o ní ale mluvit a točit filmy. Jinak za pár let nikdo nebude vědět odkud jsme přišli....90% P.S. Třetí série nadále drží vysokou laťku, takže zařazuji mezi oblíbené.(25.3.2012)

Nejlepší český seriál. První série je naprostý klenot, jemuž se po filmařské stránce ani atmosférou,scénářem a zajímavostí děje nedá mnoho vytknout, 2. a 3. série nevyhnutelně ztrácejí dynamiku kvůli změněným politickým poměrům, ale stále drží laťku velice vysoko. Ze 4. série mám zatím výborný pocit, přesvědčivě zachycuje neradostnou dobu let 70. a snahu nějak se s tím vyrovnat. UPDATE: A byla dobrá až do konce, akorát se mi zdá, že některé dějové linky byly ošizeny na úkor jejich kvantity. No a vlastní konec seriálu jsem fakt nepochopil - podle mě těžce nepovedený, což mě fakt mrzí. Každopádně pro mne je tento seriál,s nímž jsem vyrůstal, naprosto srdeční záležitost.*****(17.10.2012)

Minimálně v první řadě tohoto seriálu se podle mě autoři opravdu snažili a snaha se cení, další řady už mají naneštěstí sestupnou tendenci. Zatím největším zklamáním byla třetí řada, o čtvrté se snad zatím ani nebudu rozepisovat. Zpracování by mělo být lepší, ale pro milovníky koní, rodokapsu a přátelství jde (alespoň v první řadě) o dobrý seriál, ne vynikající, ale dobrý určitě. A když nic jiného, alespoň mě to přimělo k tomu, abych zavítala do knihkupectví a tvorbu Jiřího Stránského si opatřila. Jen toho roubování, natahování a zaplétání dalších a dalších příběhů a postav, obsáhnout těch 40 let, pánové, to v jednom seriálu nejde, a pokud ano, bude to vypadat křečovitě... Zajímavý komentář: Oskar(2.9.2009)

• Oskar

Češi se vyrovnávají se svou minulostí velmi svérázným způsobem: ze dne na den zavrhnou jeden režim a v tom druhém se tváří, jako by ten první nikdy neexistoval nebo jako by se na něm nepodíleli. Lapidárně řečeno, jako by se právě narodili. Časem někdo nesměle pípne, že by se řada věcí z minulosti měla uvést na pravou míru. To způsobí všeobecné pokyvování hlav a souhlasné mručení. "Ano, ano... mělo by se... musí se... někdo by měl..." Až někdo přijde s dětsky jednoduchým nápadem, jak se dopátrat takzvané pravdy: všechno se obrátí naruby. Načež se všichni ti pokyvovači bodře plácají po zádech a říkají "Ano, ano... to se nám povedlo... to jsme to vyřešili..." a úlevně si otírají čela, zrosená tou námahou. Jenže objektivní pravda je ošemetná věc (existuje vůbec?) a rozhodně to není pouhá negace lži. 40%(15.4.2003)

• - Pětadvacet herců hlavních a středních rolí prošlo všemi řadami seriálu. Pracovali na něm teda 14 let. (Elisebah)

• - V poslední řadě seriálu se kromě hlavních hrdinů objevilo dalších 162 herců. (navabaca)

• - Ve třetím pokračování se některé postavy jmenují jinak, než jak v předchozích sériích např. Smajl (v 1. a 2. řadě Petr, ve 3. Vojta), Kerly (v 1. a 2. řadě Mirek, ve 3. Pavel). Starší Maděrův syn se jmenoval ve 2. řadě Pavel, ve 3. Jíra. (czerviczek)