Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997 - 2012, 41 h 15 min (Minutáž: 45x52 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdeňka Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob, Jevgenij Vrublevskij, Václav Vydra nejml., Jan Kolařík, Lubomír Lipský st., Jaroslav Vlach, Luboš Veselý, Jaroslav Plesl, Miroslav Šnajdr, Tomáš Juřička, Hynek Bočan, Miroslav Hanuš

Jako dospívající dítko jsem měla tento "přírodní" seriál ráda. Sice jsem ho nijak extra "nežrala," ale z toho, co jsem viděla, jsem měla dobré dojmy. Byl také věnován pro dospělé publikum, takže jako malá jsem ještě nemohla plně pochopit a procítit úděly postav:) Zdivočelá země, při ní se mi vždy vybaví Martin Dejdar jako Antonín Maděra, velké sídlo, ranč, koně a příroda.(12.1.2012)

Na tento seriál se dívám vcelku rád. Myslím si ale, že nikdo z dnešní generace nemůže docela pochopit to, o co v něm vlastně šlo. Co bych si ale dovolil vytknout, je těch sedm "statečných", kteří v brejličkách s kilama navíc cválají na koních s rouškama přes huby a zatavenýma pistolema. To už je krapet mimo. Seriál by se měl držet nějaké dané linie a nechodit ve šlépějích divokého západu. Ovšem, pokud ten "západ" není brán jako velice povedená forma provokace. 75%(8.5.2006)

Zdivočelá země definitivně skončila. Když to celé před patnácti začalo, byl to výborný dobrodružný seriál jako jistý protiklad k Řezáčově Nástupu. Po patnácti letech byla z toho silná depresivní záležitost. Říká se, že normalizace byla o něco mírnější než padesátá léta. Ne. Normalizace byla mnohem zákeřnější než padesátá léta. Kéž se ta doba nikdy nevrátí.(26.11.2012)

Tenhle seriál těžko hodnotit. Jsou v něm silné scény, ale také naprosto pochybné, někdy se vše opakuje po několikáté (schéma Maděra ve vězení, ostatní čekají, Maděra statečně nic nepodepíše, žena trpí). A časem se objeví ta ideologická rovina, kdy sice beru, že Stránský to vše prožil (nebo možná ne přímo on, ale jeho spoluvězni, z jejichž historek čerpal), ale něco je dodáno v rámci seriálového vyprávění a stylu, a čím více se blížíme listopadu 1989, tím více z toho leze „ten jediný, správný“ pohled na minulost, včetně angažovanosti Václava Havla pro seriál. Díly jsou časem i nudnější, stále se opakující situace jsou únavné... Chápu, co chtěl seriál říct, klobouk dolů přede všemi, kteří na něm dělali, je to kus práce, který odvedli, ale prostě celkově to ne vždy drží pohromadě a ne vždy je to zajímavé.(7.6.2015)

Ačkoliv tento seriál beru spíše jako takovu čajovou pomazánku, nelze mu upřít jednu věc. I kdyby byl děj sebeblbější je jedním z mála seriálů, který svým zpracováním poukazuje na zvěrstva která se tu děla po válce. A nemluvím teď primárně jen o perzekuovaných letcích bojujících v řadách RAF. Když se odprostíme od řady zbytečných scén i postav (mně osobně iritovaly ty různé kovbojky hudebně doprovázené na foukací harmoniku), když se odprostíme od toho, že řada dnes už herců si zde odbývala své první krůčky (podle čehož také některé díly vypadají), můžeme si dát snadněji do souvislostí to plíživé strašidlo komunismu. Strašidlo, které těsně po válce a odsunu Němců jen zprvu obcházelo kolem, ale v padesátých létech už budilo skutečnou hrůzu prakticky všude... V tomto ohledu má seriál řadu kvalit, zejména v dílech, kde je odsouzený Maděra už zavřený v pracovním táboře a kope uran. Je tam zavřený s výkvěteme našeho národa (když nepočítám pravé kriminálníky) a právě za to mu dávám ty tři hvězdičky. Koho by ve velmi zkrácené formě, ale o to výraznější zaujmula tato tematika doporučuji rozhodně shlédnout TV film Hřbitov pro cizince s J.Bartoškou a J. Dvořákem v hlavních rolích. * * *(15.4.2012)

• - Takzvaný "Domeček" pod loretánskými zvony, kde byl Antonín Maděra vyšetřován kontrarozvědkou, sloužil jako vyšetřovna již za nacistické okupace. Dnes se v této budově nacházejí kanceláře speciálních orgánů. (L_O_U_S)

• - Scény s vojenskou technikou se točily na Rokycansku, protože v Rokycanech existuje výborný klub fanoušků staré vojenské techniky. (Elisebah)

• - V první řadě seriálu líčili maskéři Martina Dejdara, představitele Tondy, před příchodem na scénu okolo 5 minut. V posledních dílech poslední série musel spolu s jeho seriálovou manželkou Janou Hubinskou, která ztvárnila Ilonku, v maskérně strávit téměř čtyři hodiny. (Kuny27)