Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997 - 2012, 41 h 15 min (Minutáž: 45x52 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdeňka Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob, Jevgenij Vrublevskij, Václav Vydra nejml., Jan Kolařík, Lubomír Lipský st., Jaroslav Vlach, Luboš Veselý, Jaroslav Plesl, Miroslav Šnajdr, Tomáš Juřička, Hynek Bočan, Miroslav Hanuš

Občas až komicky špatně natočeno, hodně zidealizované kladné postavy, ale na druhou stranu mělo smysl tento seriál vytvořit, protože má výpovědní hodnotu o zacházení s lidmi v 50. letech. A ačkoli není úplně příjemné to sledovat, nemělo by se na tu dobu zapomínat a k tomu snad Zdivočelá země alespoň trochu přispívá.(8.3.2015)

I třetí reprízování Zdivočelé země sleduji s napětím. Podmanivou atmosféru poválečného pohraničí rámuje příběh začínající klukovskými hrátky na kovboje a končící chlapských přátelstvím. Skvělá hudba Z. Bartáka. Ve druhé sérii při jednom z nastupování muklů v 18. díle zazní mezi čtenými jmény i Jiří Stránský, což je autor předlohy. Těším se na 3. sérii, jestli bude vidět, jak jsem se nenápadně začlenil mezi komparsisty.(8.7.2008)

Za první řadu 3*, za druhou 5*, v polovině třetí řady dávám 5*, takže průměr 4,3*. Zůstávám u tvrzení, že Dejdar celý seriál táhne, i když ve třetí řadě má méně prostoru. Každopádně opakovaně dokazuje, že je výborný herec a je škoda, že v současném filmu opomíjený. Nechápu, proč by se neměla natočit 4. řada, když v knize je děj dotažen do 1989. ---- Po nějaké době snižují na 4*. Proč? Viz můj komentář k filmu Jen o rodinných záležitostech.(22.6.2008)

Zdivočelá země definitivně skončila. Když to celé před patnácti začalo, byl to výborný dobrodružný seriál jako jistý protiklad k Řezáčově Nástupu. Po patnácti letech byla z toho silná depresivní záležitost. Říká se, že normalizace byla o něco mírnější než padesátá léta. Ne. Normalizace byla mnohem zákeřnější než padesátá léta. Kéž se ta doba nikdy nevrátí.(26.11.2012)

Možná by snad mohlo někoho napadnout, proč se seriál vrací k něčemu, co už dávno je definitivně za námi, když většina komunistických organizátorů vražd a násilí už je po smrti. Nebo možná je předem vyprávění pro někoho nedůvěryhodné, protože tempo a styl vyprávění je tak trochu účelový či dokonce kovbojský. Snad ani umělecky o žádný průlom nejde. Přesto přese všechno ve své podstatě čas zobrazovaných dějů leckdy takřka nepravděpodobný je vpravdě ze života a dalo by se říci, že z hlediska doby je dílo jakýmsi svědkem naší minulosti, i když ji má hodně lidí ještě v živé paměti. Na což někteří také dosud zapomínají, o to je potřebnější to připomenout, aby se to nevytratilo z povědomí naší společnosti. Těsně po válce následovalo několik slušných let a zdálo se, že bude fajn, ale s blížícím se rokem čtyřicátým osmým se upevnilo bratrství se Sovětským svazem. Následující léta 1948 až 1952 poúnorových praktik blažených časů komunismu patřila k těm nejtragičtějším v Československu. Dominantním prvkem seriálu je jednoznačně zobrazení šlechetného charakteru apolitického pilota Maděry, který prošel peklem padesátých let dvacátého století. Kolik u nás tady takových podobných Maděrů bylo, to se zřejmě už nikdo nikdy nedozví. Za ně patří tvůrcům můj dík. Snad i někdo namítne, tak to vůbec nebylo. A kdo tedy vehnal do utrpení a zkázy účastníky druhé světové války, kteří bojovali v řadách československých zahraničních armád jak na západní tak na východní frontě? Na to si určitě odpovíte sami, :o) Ještě doplním, že první dvě řady Zdivočelé země jsou řemeslně velmi dobře zvládnuté. Ostatní jsem však zatím ještě neviděl.(1.5.2012)

• - V sedmém dílu je třikrát zobrazena Maděrova (Martin Dejdar) dcera. Na začátku je blonďaté miminko, poté tmavovlasá holčička, která je o poznání starší. Ke konci dílu se opět objevuje blonďaté miminko. (Chip89)

• - Jedním z válečných veteránů přijímaných Václavem Havlem v první epizodě čtvrté série seriálu je sám scenárista Jiří Stránský. (JoranProvenzano)

• - Scény s vojenskou technikou se točily na Rokycansku, protože v Rokycanech existuje výborný klub fanoušků staré vojenské techniky. (Elisebah)