Zdivočelá země

(seriál)
Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)

Série(4) / Epizody(45)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

Theraphosa

Na tento seriál se dívám vcelku rád. Myslím si ale, že nikdo z dnešní generace nemůže docela pochopit to, o co v něm vlastně šlo. Co bych si ale dovolil vytknout, je těch sedm "statečných", kteří v brejličkách s kilama navíc cválají na koních s rouškama přes huby a zatavenýma pistolema. To už je krapet mimo. Seriál by se měl držet nějaké dané linie a nechodit ve šlépějích divokého západu. Ovšem, pokud ten "západ" není brán jako velice povedená forma provokace. 75% ()

honajz

Tenhle seriál těžko hodnotit. Jsou v něm silné scény, ale také naprosto pochybné, někdy se vše opakuje po několikáté (schéma Maděra ve vězení, ostatní čekají, Maděra statečně nic nepodepíše, žena trpí). A časem se objeví ta ideologická rovina, kdy sice beru, že Stránský to vše prožil (nebo možná ne přímo on, ale jeho spoluvězni, z jejichž historek čerpal), ale něco je dodáno v rámci seriálového vyprávění a stylu, a čím více se blížíme listopadu 1989, tím více z toho leze „ten jediný, správný“ pohled na minulost, včetně angažovanosti Václava Havla pro seriál. Díly jsou časem i nudnější, stále se opakující situace jsou únavné... Chápu, co chtěl seriál říct, klobouk dolů přede všemi, kteří na něm dělali, je to kus práce, který odvedli, ale prostě celkově to ne vždy drží pohromadě a ne vždy je to zajímavé. ()

Vojcl

Pro mě na české poměry velice kvalitní seriál, který nabízí skutečně poutavý příběh českého pilota RAF a navíc krásné záběry koní a přírody.. O některých hereckých výkonech se možná dá polemizovat, ale já si tohohle seriálu cením hlavně pro jeho hlavní myšlenku - ukázat zrůdnost komunistického a fašistického režimu!! A to myslím, že se povedlo brilantně!!! A komu se to nelíbí ať si pustí toho svého majora Zemana nebo Ženu za pultem... Pozn. for Oskar: ten tvůj rádoby intelektuálský komentář je vážně dost mimo... ()

sportovec

V porovnání s celkem polistopadové seriálové tvorby nepochybně špičkové dílo, která z blízka, jakoby z očí do očí, přesně a neúprosně, vypovídá mnohé o době, se kterou se nejsme s to i jako společnost, i jako jedinci - pro naši společnou slabost - vyrovnat. Drsná připomínka skutečných poměrů se vyvarovává plochých a trapných násilných aktualizací a nešetří opravdu nic a nikoho. Děs poválečných a zejména zločineckých padesátých let má své pokračování ve druhé a teď i čerstvě ve třetí řadě. Jaksi en passant se tu rodí seriál-freska o komunistickém režimu, o době, která mnohé brala, ale na druhé straně i nepřehlédnutelně dávala. To není omluva nebo dokonce idylizace komunistického režimu, ale snaha o postižení plnosti doby a života. Sám jsem zvědav na další vývoj epizod třetí řady, na výpověď o době, která svou nemravností - ne zločinností - ještě padesátá léta předčila. Srovnání, které se vnucuje - seriál NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA - s možnou srovnatelnou ambicí, vyznívá jednoznačně ve prospěch ZDIVOČELÉ ZEMĚ a jejího scénáristy Jiřího Stránského. K věci se ještě na konci roku vrátím a pokusím se o hlubší zobecnění tohoto reprezentativního polistopadového rozsáhlého díla. ()

Marooned17

Nejlepší český seriál. První série je naprostý klenot, jemuž se po filmařské stránce ani atmosférou,scénářem a zajímavostí děje nedá mnoho vytknout, 2. a 3. série nevyhnutelně ztrácejí dynamiku kvůli změněným politickým poměrům, ale stále drží laťku velice vysoko. Ze 4. série mám zatím výborný pocit, přesvědčivě zachycuje neradostnou dobu let 70. a snahu nějak se s tím vyrovnat. UPDATE: A byla dobrá až do konce, akorát se mi zdá, že některé dějové linky byly ošizeny na úkor jejich kvantity. No a vlastní konec seriálu jsem fakt nepochopil - podle mě těžce nepovedený, což mě fakt mrzí. Každopádně pro mne je tento seriál,s nímž jsem vyrůstal, naprosto srdeční záležitost.***** ()

• Maděrův statek se nachází v Radiči a jmenuje se Dvůr Chýnov. Natáčeno také v obci Úterý. (M.B)
  • Ve třetím pokračování se některé postavy jmenují jinak, než jak v předchozích sériích např. Smajl (v 1. a 2. řadě Petr, ve 3. Vojta), Kerly (v 1. a 2. řadě Mirek, ve 3. Pavel). Starší Maděrův syn se jmenoval ve 2. řadě Pavel, ve 3. Jíra. (czerviczek)
  • Takzvaný "Domeček" pod loretánskými zvony, kde byl Antonín Maděra vyšetřován kontrarozvědkou, sloužil jako vyšetřovna již za nacistické okupace. Dnes se v této budově nacházejí kanceláře speciálních orgánů. (L_O_U_S)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Skromný český televizní píseček se dočká zanedlouho dalšího boje o sledovanost, především na poli komerčních seriálů. Dvě nejsilnější komerční televize vsadily na školní prostředí (TV Nova seriálem… (více)