Zdivočelá země (TV seriál)

Drama / Dobrodružný / Historický

Česko, 1997 - 2012, 41 h 15 min (Minutáž: 45x52 min)

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml., Jiří Schmitzer, Jiří Lábus, David Suchařípa, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Tomáš Hanák, Bohumil Klepl, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Ráž, David Matásek, Jan Kraus, Markéta Hrubešová, Adam Novák, Karel Heřmánek, Václav Knop, Oliver Cox, Milan Enčev, Ivan Řezáč, Monika Absolonová, Jiří Maria Sieber, Vlastimil Venclík, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Zuzana Dřízhalová, Hana Vagnerová, Martin Faltýn, Vladimír Hrabánek, Ivo Niederle, Miroslav Táborský, Otakar Brousek ml., Pavel Kříž, Adam Mišík, Tereza Bebarová, Zdena Sajfertová, Denisa Demeterová, Filip Tomsa, Veronika Jeníková, Anna-Marie Valentová, Matyáš Valenta, Rozálie Kotyková, Matěj Hádek, František Němec, Radek Holub, Tomáš Pavelka, Igor Bareš, Milan Duchek, Jiří Sedláček, Aleš Spurný, Petr Forman, Claudia Vašeková, Filip Cíl, Viola Zinková, Dáša Kouřilová, Renata Rychlá, Igor Táborský, Jana Malásková, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Pavlína Mourková, Jan Kalous, František Kreuzmann ml., Jan Kafka, Jaromír Dulava, Václav Mareš, Jan Nemejovský, Petr Skarke, Leoš Suchařípa, Aleš Cibulka, Ivo Novák, Pavel Nečas, Jiří Wohanka, Mário Kubec, Jiří Kodeš, Lenka Kodešová-Skopalová, Petr Konáš, Josef Kundera, Eliška Nezvalová, Lenka Jelínková, Hynek Čermák, Andrea Sousedíková, Otakar Brousek st., Petr Vacek, Pavel Landovský, Pavel Nový, Jaroslav Satoranský, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Ivan Vyskočil, Ivo Kubečka, Zdeněk Vencl, Bronislav Kotiš, Václav Legner, Jan Schmid, Jiří Hálek, Jaroslav Šmíd, Karel Hábl, Robert Jašków, Jiří Král, Jiří Zeman, Markéta Plánková, Jaromíra Mílová, Galim Kajumov, Jaromír Meduna, Rafael Pražák, Otto Lackovič, Jan Zadražil, Václav Rašilov, Karel Zima, Jiří Racek, René Přibil, Jan Škvor, Radek Škvor, Petr Pelzer, Lukáš Hlavica, Miroslav Středa, Oldřich Navrátil, Stanislav Tříska, Kamil Halbich, Václav Vodák, Jiří Juřina, Jitka Smutná, Zdeněk Žák, Jindřich Hinke, Karel Bělohradský, Klára Jirsáková, Vanda Švarcová, Simona Stašová, Jiří Knot, Ladislav Potměšil, Miroslav Vladyka, Alexander Kučerenko, Michal Hudák, Zdeněk David, Jiří Havel, Josef Šebek, David Schneider, Ivan Richter, Karel Habart, Radan Rusev, Adolf Filip, Viktor Fatka, Jan Čenský, Zdeněk Pecháček, Gennadij Kajumov, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Zdeněk Velen, Ivan Podobský, Miroslav Kaman, Pavel Cajzl, Petr Srna, Tereza Nekudová, Lenka Kubálková, Jan Šťastný, Lubomír Kostelka, Aleš Háma, Jana Boušková, Marek Vašut, Vladislav Beneš, Vlastimil Kaňka, Karolína Brošová, Marek Němec, Lucia Siposová, Braňo Holiček, Ladislav Gerendáš, Lucie Šteflová, Jiří Stránský, Berenika Kohoutová, Ivan Hruška, Ladislav Lahoda, Jaroslav Tomsa, Viktor Dvořák, Martin Veliký, Josef Hervert, Martin Hofmann, Růžena Merunková, Jaroslav Hanuš, Martin Zahálka, Marek Dobeš, Robert Tyleček, Tomáš Masopust, Jiří Hána, Josef Zyka, Jan Pohan, Ladislav Hampl, Zdeněk Maryška, Monika Zoubková, Martin Stránský, Martin Davídek, Jan Klár, Veronika Gajerová, Dušan Jamrich, Anna Javorková, Martin Písařík, Pavel Rímský, Ladislav Trojan, Alexandr Postler ml., Ladislav Županič, Miloslav Tichý, Stanislav Majer, Ladislav Dušek, Petr Kocourek, Jaroslava Pokorná, Martin Donutil, Ctirad Götz, Zbygniew Kalina, Jitka Sedláčková, Miroslav Večerka, Roman Štabrňák, Milan Slepička, Ladislav Goral, Martin Hub, Martina Popperová, Jindřich Khain, Viera Pavlíková, Henrich Šiška, Zdena Herfortová, Lukáš Jůza, Jan Křížek, Tomáš Kyselka, Zdeněk Dušek, Zdeněk Hruška, Radka Tesárková, Miroslav Babuský, Petr Klimeš, Simona Prasková, Ondřej Ruml, Rozita Erbanová, Jana Malá, Jan Konečný, Filipína Cimrová, Filip Müller, Alžběta Volhejnová, Dominika Býmová, Sergej Hudák, Taťána Kučerenková, Roman Vejdovec, Přemysl Houška, Jan Hartl, Josef Somr, Michael Vykus, Romuald Štěpán Rob

Zdivočelá země je dosud nejlepší porevoluční český seriál, který opravdu stojí za to shlédnout. Žádný jiný seriál (snad s výjimkou Majora Zemana - zde se však nemůžeme bavit o věrohodném zachycení skutečnosti) nepoukazuje v celé své šíři takovýmto způsobem na českou historii, politiku, ale i všední život obyčejných lidí. Antonína Maděru (západní pilot, vězeň komunistického režimu, člověk s čistým svědomím) můžeme srovnávat s kontrahrdinou Majorem Zemanem (člověk, který to s Československem myslel taky dobře, jenže trochu jinak). Každý z nich stál na jiné straně barikády, každý z nich byl kladným hrdinou ve své době vysílání seriálu, každý z nich měl a má své fanoušky. Z mého pohledu je tento seriál alespoň malým splacením dluhu všem těm lidem, kteří s hrdostí a statečností bojovali proti komunistickému režimu. Já osobně si nejvíce užíval první řadu (čas kovbojů, kteří se hrdě vypořádáli s tím, co zbylo po nacistickém režimu), ale i ostatní řady nevynechaly nic ze své předchozí úrovně (druhá: kruté období vězeňských padesátých let, třetí: Pražské jaro a vypořádaní se s ním, čtvrtá: Charta 77 a pád režimu). Tvůrcům převelice děkuji (mezi ně samozřejmě počítám i výborné herecké obsazení).(27.11.2012)

Pro mě na české poměry velice kvalitní seriál, který nabízí skutečně poutavý příběh českého pilota RAF a navíc krásné záběry koní a přírody.. O některých hereckých výkonech se možná dá polemizovat, ale já si tohohle seriálu cením hlavně pro jeho hlavní myšlenku - ukázat zrůdnost komunistického a fašistického režimu!! A to myslím, že se povedlo brilantně!!! A komu se to nelíbí ať si pustí toho svého majora Zemana nebo Ženu za pultem... Pozn. for Oskar: ten tvůj rádoby intelektuálský komentář je vážně dost mimo...(18.1.2006)

Po léta jsem se tomuto seriálu vyhýbal v obavách z plytkosti a směšnosti. Zbytečně. Mohli bychom sice najít spousty much, ale celkově seriál obstojí na jedničku. Jako svědectví doby je ojedinělých dokladem stavu společnosti v poválečných letech, a také pomníkem našim letcům, kterých si po Sametové revoluci nikdo od filmu moc nevšímal. Oproti bakelitově ein-kessel-buntesovému seriálu Vyprávěj, zde narazíme opravdu na realitu a ne na zidealizovaný komunismus levného piva a másla. Chvílemi mi z toho bylo i na blití. Historii své země ale musíme přijmout takovou, jaká byla. Musí se o ní ale mluvit a točit filmy. Jinak za pár let nikdo nebude vědět odkud jsme přišli....90% P.S. Třetí série nadále drží vysokou laťku, takže zařazuji mezi oblíbené.(25.3.2012)

Hodnocení první série: Úžasný seriál. Sledujeme děj v letech 1945-1950 v místním pohraničí, kde se bývalý pilot a partička kluků rozhodnou vybudovat statek a bojovat se vším kolem. První díly mají úžasnou westernovou atmosféru. Jezdí se na koních, kluci nosí kolty proklatě nízko, máme tu spoustu panoramatických záběrů. Do toho farma nemá vodu, nemá dobytek, kolem se potulují nacisté, kolaboranti, pašeráci a vše zkomplikuje i strašlivé sucho. Přes to všechno je to všechno v podstatě krásné akční dobrodružství. Některé akční scény jsou na český seriál fantastické. Zhruba od půlky série se dobrodružství pomalu vytrácí a nastupuje plíživý duch komunismu. Vše vrcholí v posledních dvou dílech, které člověka vrátí z westernového dobrodružství do tíživé reality socialismu takovou silou, že to až bere dech. STB, mučení, vykonstruovaný proces, absolutní bezmoc. Přiznávám, že takhle depresivní konec jsem ještě u něčeho neviděl. Druhá série: Zmizela akčnost, zmizel western, zmizelo dobrodružství, zmizely i koně. Zbyla jen šeď komunismu. Přesto mě pořád osudy Maděry v lágru zajímaly, stejně jako osudy lidí na statku. Jen je vidět nepatrně slábnoucí kvalita - původní postavy jsou rozepsané skvěle, ale v lágru jde většinou o přehlídku nezajímavých charakterů. Seriál navíc končí dost nešťastně, smrtí jedné z nejlepších postav. Přesto - stále skvělý seriál. Třetí série: Kvalita jde dolů. Celý seriál netáhne dopředu nic, jen snaha ukázat jací byli ti komunisti hajzli. Což o to byli, ale je to docela nuda. Vyjma prvních dílů, kde se řeší Rusové se nic moc neděje. A navíc z dramaticky uceleného seriálu se stala telenovela. Chvíli jsem měl pocit, že sleduji další rodinná pouta, protože jediný čím dokázali tvůrci odlíšit postavy je, že je nechali řešit nejrůznější partnerské krize. Dějová linie s špiclem je průhledná, dostihová linie o ničem. Zkrátka těžký průměr. Čtvrtá řada: Sledujeme osudy statku po roce 1977. Přiznávám že sledovat ještě rozvinutější telenovelu byla pro mě těžká nuda a seriál jsem totálně zatratil. Kdo podepíše/nepodepíše, vstoupí/nevstoupí stále stejně za prd. Konec série je ale to nejlepší co jsem v českém seriálu viděl. Emoce, radost i smutek a hlavně naprosto úžasné uzavření příběhu. Díky poslednímu dílu jsem si uvědomil že seriál má obrovský smysl - ukázat všem těm pomatencům co tvrdí "zlatí komunisti" co byli vlastně zač. A ano je to propaganda a určitě i občas historicky zkreslená, ale věřím že se podobné věci děly. Proto přes telenovelnost, milion zbytečných postav a spoustu zbytečných dějových linií nechávám hodnocení na pěti hvězdách, protože tenhle seriál má smysl.(3.5.2013)

Minimálně v první řadě tohoto seriálu se podle mě autoři opravdu snažili a snaha se cení, další řady už mají naneštěstí sestupnou tendenci. Zatím největším zklamáním byla třetí řada, o čtvrté se snad zatím ani nebudu rozepisovat. Zpracování by mělo být lepší, super čestňák a klaďas Dejdar mi také začal brzy lézt na nervy, co už je moc, je prostě moc, ale pro milovníky koní, rodokapsu a přátelství jde (alespoň v první řadě) o dobrý seriál, ne vynikající, ale dobrý určitě. A když nic jiného, alespoň mě to přimělo k tomu, abych zavítala do knihkupectví a tvorbu Jiřího Stránského si opatřila. Jen toho roubování, natahování a zaplétání dalších a dalších příběhů a postav, obsáhnout těch 40 let, pánové, to v jednom seriálu nejde, a s tím Havlem, to jste si fakt ... Zajímavý komentář: Oskar(2.9.2009)

• - Na lágru, kde Jiří Stránský doloval uran, jako jediný původní "barák" zůstal barák G4, kde opravdu Jiří Stránský trávil svůj vězeňský život. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jedním z vězňů v koncentračním táboře je i Jiří Stránský, autor předlohy. Jeho jméno je několikrát čteno při hlášeních. (L_O_U_S)

• - Maděrův statek se nachází v Radiči a jmenuje se Dvůr Chýnov. Natáčeno také v obci Úterý. (M.B)