Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Režie:

Hynek Bočan

Předloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (více)

Série(4) / Epizody(45)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

dawydx

Jeden z těch lepších porevolučních seriálů. Dobrodružný podtext je z celého seriálu znát, jde tu ale hlavně o obraz doby. Únorový puč, znárodňování, represe ze strany státní moci...to vše je tíživé pozadí celého seriálu. S více než dobrými hereckými výkony je ZDIVOČELÁ ZEMĚ určitě jedním z vrcholů seriálové tvorby u nás. ()

Dzun

Přestože scénář v některých místech pokulhává, téma rozhodně zajímavé a hlavně dobře vylíčené. Unikátní pohled na 40. a 50. léta v Československu, pro mě ztvárněné zcela tak, jak to bylo (propagandistické filmy se opravdu točily v jinej době). Pravda je relativní, ale kolektivizace a lágry tady prostě byly a jestli si Oskar myslí, že se o tomhle mluvit a točit filmy nemají, tak by si měl zkusit týdení pobyt v Jachymovských dolech v 50. letech...pak bych chtěl znát jeho názor na historii. Z porevolučních seriálu určitě jeden z lepších ()

Zadri

Můžu mít výhrady proti nekonečným scénám ukazující cválající čtyřnožce, proti někdy horším hereckým výkonům (ve vedlejších rolích), ale hudba, námět a popisná hodnota života na statku, zatýkání STB a přežívání v komunistickém lágru mi přijde na tomto seriálu natolik dobrá, že nechápu některá hodnocení nižší než tři hvězdy. Po srovnání (nesrovnatelného) s dnešními plody seriálové tvorby, se tento seriál vyhoupne k tomu nejlepšímu, co nyní můžeme v TV vidět. ()

alpeew

Mimořádný seriál, zpracovaný navíc s mimořádným citem, bez patosu, bez soudů, bez "velkých scén" a přesto, nebo snad právě proto, s ohromným citovým dopadem. Generace našich rodičů a prarodičů, jejich bolestná poválečná deziluze, marasmus celé společnosti, až na dřeň vyobrazená podlost systému, nevím jaká slova použít, ale osobně jsem cítila takovou bolest bezmoci, že jsem po každém z dílů nemohla usnout. Kromě toho nechápu jak je možné, že se po shlédnutí všech tří řad Zdivočelé země najde ještě někdo, kdo volí komunisty nebo socdemáky (a jak jsme viděli na podzim - je jich strašně moc!), to může být pravice jakchceprovařená, furt její vláda zabraňuje, aby se komouši cítili na koni. Není pochyb, že je Hynek Bočan skvělý režisér, škoda ho na Ulice apod. Též všechny postavy byly zahrány s max. nasazením a hodné všech možných ocenění. Kéž by byla pravda, že se natočí i 4. série - osudy rodin kolem Sv.Štěpána po r. 1989. Rozhodně by bylo zajímavé zjistit jak se jejich život (a život pana Stránského-nepochybně jde o autobiografii) odvíjel dál. Seriál včera skončil...a na svém hodnocení neměním ani Ň, naopak, kdyby to šlo, přidala bych další *. Nejlepší a nejpropracovanější dramatický seriál, se skvělým hereckým obsazením, skvělou režií, kamerou, hudbou atd. o naprosto hrůzné podvraťácké době. Díky ČT za investici a vysílání. Nešlápli jste, ani jediným dílem, vedle! ()

kubas369

Seriál, který střídá silné a slabé chvíle s herci, kteří často docela přehrávají ale také seriál, který je na naše poměry přeci jen výjmečný. Nezapomeneme. ()

mikhail

Priznám sa, že pôvodne som dal seriálu 3*. Po dlhšom čase zvyšujem o 2 na 5*. Prečo? No snáď kvôli tomu, že si podrobne pamätám jeho dej, hoci už ubehlo viac ako 5 rokov odvtedy, ako som posledne sledoval pár z jeho častí. Niekto môže tvrdiť, že je to gýč, ale mne tak nepripadá. Či sa nám to páči, alebo nie, základná premisa, z ktorej seriál vychádza je správna. Popisuje totiž neľahký život na povojnovom pohraničí a následné zmeny po roku 1948. Hercom nemám čo vyčítať a občasnú plytkosť scenára som ochotný oželieť. Hodnotenie: 90% ()

offlineman

Nějak do 6. nebo 7. dílu je to výborný seriál z nepříliš vzdálené historie! Pak to ovšem sklouzne do oblasti sci-fi nebo rovnou do oblasti pohádek, kterým už nemůžou věřit ani ti největší milovníci jednoho pomateného ex-monarchy! Autor zřejmě nikdy netušil, že v něm dřímá talent, kterým může trumfnout i samotného Karla Jaromíra Erbena!!!! ()

brzozin

Kdysi se točily seriály jako Okres na severu, dnes jeto Zdivočelá země. Dva seriály pojednávající téměř o tomtéž, jen ideologie se mění. Dejdara nemám rád a ani tady se mi nelíbil. Dvě hvězdy za hudbu a zajímavé herecké výkony ve vedlejších rolích. ()

Fajt

Myslím, že když byl započat tento serál, tak by se mělo pokračovat i do dnešních dnů s názvem "Jak se z naší republiky stala JEDNA VELKÁ PRDEL" absolutně ve všech směrech !!! ()

hidden666

První série dobrá, pak kvalitativně sestupná tendence. Konec série rozplizlý ve stylu Rozrušené země a kopie Vyprávěj. Srovnejte s westernem Johna Wayna Malí kovbojové. Možná si všimnete, kde vzal autor hudby k seriálu inspiraci. ()

Alex696

Ďalší podarený seriál českých tvorcov. Musím povedať, že som bol miestami prekvapený ako to vlastne v 50 - tych rokoch fungovalo. Osudy Antonína Maďeru by mali byť mementom pre túto generáciu aby k niečomu podobnému už neprišlo. ()

niska98

hrozná, hrozná škoda podle mě až moc dlouhých dílů (subjektivní hledisko). Jsem naštvaná, dojatá, vytočená, mám v sobě strašnou zlost. To vše po shlédnutí tohoto seriálu. A je to dobře. Kdybych to necítila, tak jsem na ten seriál nemusela koukat. ......já bych jen některým postavám z tohoto seriálu přála, aby dostali přes držku. Herce ovšem chválím. ()

tavvva

Strašná škoda, že seriál o tak vážném tématu, působí místy trapně. Není to úplně nejlíp zahrané a některé zápletky jsou jak z pohádek pro děti. Poslední dvě série už byly bída a utrpení téměř k nedokoukání. ()

mac000

Seriál, vznikající téměř 15 let, udržuje po celý průběh děje velmi dobou kvalitu scénáře i hereckých výkonů. V době premiérového vysílání ukázal mnohým divákům neznámou tvář osídlování československého pohraničí po 2. svět. válce (i to, jak bílé bylo mnohdy černé a černé bylo bílé). Velký dík tvůrcům! ()

spoke

jeden z nejlepších českých seriálů 90let-teda aspon pro mě, jana hubinská předvedla skvělý výkon a líbil se mi i dejdar a schmitzer, o hudbě ani nemluvim ()

Santek

Tohle je jeden můj neoblíbenější seriál a jsem rád, že ho dotáhli až do zdárného konce. Nápad na spojení témat westernu a komunistického česko-slovenska byl využit perfektně. Neustálá konfrontace dvou tak odlišných světů dává divákovi neustále nějaké téma k přemýšlení. Je to výborná reflexe na situaci v tehdejší době. Seriál se velice citlivě dotýká nedostatků tehdejší totalitní vlasti a vytýká ji vše co bylo na té době pokleslé a zvrácené. Seriál slouží jako poselství pro další generace. Každý kdo tenhle seriál shlédnul si musí říct "Tak takhle tedy už ne, zlatá demokracie!". Seriál doporučuji i jako historickou retrospektivu a těším se až ho budou zase vysílat. Dávám plný počet! ***** ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu