Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

starbrejkr

Pro mě jednoznačně nejlepší Batman! Moc se mi líbilo, jakým způsobem bylo ukázáno, jak se Bruce Wayne stal tím, čím se stal. Jeho cesta mi přišla logická a uvěřitelná a přestože motiv s klášterem v horách je poněkud ohraný, vzal jsem ho. Nikdy jsem postavu Batmana až tak nemusel a taky mi neseděli jeho představitelé, ale Bale je opravdu tím pravým a navíc se většinu filmu pohybuje ještě bez masky. Nemůžu se ubránit srovnání s Temným rytířem. U něj se totiž tvůrci rozhodli, že se z Batmana pokusí udělat něco víc než jen zábavu. Pro mě tak vznikl hybridní výsledek, který většinu času nudí a Joker ho vytahuje alespoň do nadprůměru. Batman začíná taky není čistokrevná zábava, ale narozdíl od Rytíře odsýpá a nepotřebuje k tomu Jokera (a to přitom akce je tu srovnatelně). Vadila mi jen snad trochu přemrštěný dýlka a projížďka po střechách, jinak opravdu výborné. ()

DruidKarel

691. hodnocený film: Obvykle to tak bývá, že člověk shlédne nejprve první díl starší a pak až novější. Já jsem šel na Batmana jinak. Nejprve jsem se podívál na všemi fanfárami opěvujícího Temného rytíře (naprostá bomba!) a pak až jsem se dostal k filmu Batman začíná. Zpočátku jsem si říkal, jestli se skutečně jedná o Batmana, protože jsem si spíš myslel, že se koukám na nějaký kungfu film. A jaké bylo tedy mé zjištění? Skvělý úvod Christiana Balea jako nového představitele Batmana. Skvělý příběh o úkrytu a o jeho zbraních (spíše malé epizodky). Nádherné audiovizuální efekty a také herecké výkony A+. Samotný Christian Bale dostal spoustu prostoru, aby nechal sobě vyniknout (narozdíl od Temného rytíře). Opravdu jsem byl nadšenej a 5* je namístě. 5* ()

nithiel

Vše co se odehrávalo okolo Batmana a jeho nejvěrnějších se mi líbilo s chutí bych za to dal pět, ale megalomaský "dobro" konající záporák v podání Neesona mi absolutně neseděl. A Holmes taky není pro Gotham tou správnou ozdobou, ještě že ji v Temným rytíři nahradila Magie Gylenhaal. Jiank se mi líbila krásně temná, bezvýchodná atmosféra podpořená výbornou hudbou. ()

TommyLeeJape

Nolanova Batmana (celou sérii) považuji za vůbec nejlepší transformaci komixu na film. První díl bohužel ve srovnání s Dark Knightem dost ztrácí, a to hlavně protože tam prostě nejsou ty scény, na které se s chutí podíváte třeba i vícekrát. Každopádně takto realisticky podaný příběh o superhrdinovi, navíc doplněný skvělým hereckým obsazením, to je podle mého gusta! ()

tomtomtoma

Velmi efektní film, který je plný rádoby důvtipného marastu zaběhnutého kýče mluvy. Vznešeně vzletné chytrosti i oduševnělé, vtipem sršící, bonmoty zapadají do dialogové průměrnosti a zavedených úspěšných šablon hollywoodských dialogů. Někdy to jen brní, někdy to jen praští, ale také to svírá a láme chuť. A tak zbývá efektnost, určitým způsobem zábavná teatrálnost, monumentální rozlehlost, vyžadovaná moderní akčnost a samozřejmě úspěšné vyvrcholení konce. Bohatý sirotek Bruce Wayne (Christian Bale, jako malý Gus Lewis) se přes svou vnitřní nespokojenost, pocit ublíženosti a zahořklost prokousává k touze po pomstě, hledání smyslu a konečnému přerodu v bojovníka proti zločinu a zločincům. Nechává se vycvičit podivnou sektou bořitelů padlých společností, aby se jim postavil v idealistické představě o možnosti nápravy a zdravému nezkaženému jádru. A tak začíná megalomanská akční pohádka. Z dalších rolí: důvtipný Alfred Pennyworth (Michael Caine), věrný a oddaný Wayneův sluha a pomocník, sebestředný vykonavatel pomstychtivé spravedlnosti Henri Ducard (Liam Neeson), vůdce prazvláštní sekty bořitelů zkažených civilizací, Wayneova kamarádka z dětství Rachel Dawes (Katie Holmes, jako malá Emma Lockhart), romanticky milostný objekt hrdiny, policejní poručík Jim Gordon (Gary Oldman), Batmanův pomocník v boji proti zločincům, ambiciózní psychiatr Jonathan Crane alias Scarecrow (zajímavý Cillian Murphy), všehoschopný Ducardův slouha, zkažený Carmine Falcone (Tom Wilkinson), suverénní šéf gothamského podsvětí, bájný Ra's Al Ghul (Ken Watanabe), loutka v čele prazvláštní sekty, starý podporovatel rodiny Wayneů Lucius Fox (Morgan Freeman), dodávající Batmanovi technické vymoženosti, a Wayneovi renesanční rodiče Thomas (Linus Roache) a Martha (Sara Stewart). Velkolepé, megalomanské, slaboduché, efektní. ()

C0r0ner

Do doby tohoto filmu byl pro mě Batman jenom jeden z řady superhrdinů. Po Batman začíná už je pro mě Batman asi navždy nejlepší hrdina vůbec. Za prvé to je proto, že to je víceméně normální člověk a za druhé díky dokonalému Nolanovi. Při každém jeho filmu si dokola říkám, jak je možné dělat svoje řemeslo tak dobře? A to byl tohle pořád ještě slabý odvárek proti dvojce a trojce. I tak si ale bezpochyby zaslouží plnou palbu. 100% ()

Cheeter

Pro mě srdeční záležitost, protože to byl film, který mi našel Nolana, ačkoliv jsem to v té době ještě nevěděl. Jen jsem ujížděl na Batmanovi. A tenhle mě prostě učaroval. Před patnácti lety to byl prostě skvělý zážitek a troufám si tvrdit, že je dodnes. Nolan nechal stranou komiks a zasadil děj do více reálného světa, spousta věcí jak vysvětlitelných a má reálný základ. A to se mi na tom líbí. Ačkoliv Legue of Justice není špatná, tak tohle u mě prostě zůstane top. S tím už asi nic nehne. ()

Wormboy

Absolutna perla! Fantasticky scenar, ktory psychologiu povysuje nad akciu. Detailne vykresleny zrod hrdinu, jeho motivacie, nocnych mor...Herecke obsadenie a vykony takmer vsetkych ucinkujucich su absolutne bezchybne, osobne ma potesilo obsadenie Neesona, ktory konecne dostal trosku vacsi priestor, rovnako aj R. Hauer. Christian Bale je kapitola sama o sebe. Ako vinou zozeriena persona je fantasticky, jeho nastvanost pripomina v niektorych scenach pre mna kultoveho Patricka Batemana z Americkeho psycha. Jedine negativum vidim v nemasnej neslanej Katie Holmes, ale inak...Bravo pan Nolan!!! A na opakovane zhliadnutie chuti este lepsie!!! ()

Flynn

Nejlepší batman co jsem viděl, sorry Time Burtone ale tohle tě prostě překonalo, skvěle vykreslený příběh vzniku a prvních polopatických akcí Batmana. Skvělá vizuální stránka, a totální Batmobil, skutečně skvělý film z komixového prostředí. ()

asinus

Batman začíná a je hrozně mocnej. Když koukám na jednotlivé scény nenapadá mě nic, co bych zkritizoval a přesná vyváženost dějotvorných scén s těmi efektními mě nenechává na pochybách, že sleduji mistrovské dílo. Neříkám, že lepší, než Burtonovo...srovnávat je, je podobně nesmyslné, jako srovnávat The Prestige s Karlíkem. Vše podtrhuje herecké obsazení, které nemá chybu s tím konstatováním, že Nolan věděl, kolik dát ve finálním sestřihu prostoru jednotlivým postavám (samo, že mluvím o Katie-v téhle míře mi ale vůbec nevadila). Narozdíl od mnoha diváků, kteří si stěžují na absenci jednoho spojovacího, silného...momentu, já si jeden takový našel; ,,Scarecrow,Scarecrow" ()

lakikaki

Nie je to síce prvý (či ešte lepšie: druhý) Batman, ale porovnávať Nolana s Burtonom je fakt ťažké. V Batman Begins už nenájdeme svetielkujúce gotické Gotham City plné šialených zločincov prezlečených za klaunov, nájdeme tu však realistickejšie mesto plné realistickejších zločincov. Realistickým sa stal aj Batman a mám pocit, že ak by Bill Gates bol fanúšik, bol by schopný si zaobstarať podobné hračky ako Batman aj v skutočnosti. Čo sa týka hercov, až na Katie Holmes hrá každý herec celkom slušne a Nolanova temná réžia je ako vždy skvelá. Sú tu však 2 veci, ktoré mi v Batman Begins chýbali - výraznejší a charizmatickejší zloduch (teším sa na Jokera v pokračovaní) a geniálna hudba Dannyho Elfmana (Batman, Batman Returns) a hoci mám rád aj Zimmera (soundtrack k Pirátom Karibiku: Na konci sveta je naozaj veľmi vydarený), Elfmanovi sa nik nevyrovná. EDIT: Ten soundtrack odvolávam, práve ho totiž počúvam a je fakt vynikajúci. ()

Martrix

Vypadá to, že boom filmů na motivy komixu jen tak neskončí a s ním neskončí ani průšvihy jako byl např. Batman a Robin, Spirit nebo Hulk. I když se zdá být komix nadčasovou záležitostí, některé postavičky už jsou notně okoukané (sorry Supermane) a jejich potenciál se zdá být vyčerpaný. Při postavě Batmana však stáli všichni netopýři, protože si s jeho comebackem pohráli bratři Nolanové. Ano, už to není ten Burtonovský Batman, který této postavě náramně slušel. Ale zato nám Nolan dodal nového Batmana, který je uvěřitelný i se vším co dělá, který si sebou není vůbec jistý a který se vyvíjí v průběhu celého filmu. U toho mu sekundují vynikající herci(Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson, Katie Holmes, Gary Oldman, Cillian Murphy, Tom Wilkinson, Rutger Hauer, Ken Watanabe) Postavy záporáků se chovají dost přesvědčivě na to, aby jejich hrozby nevyzněli směšně a hlavní hrdina občas dostává slušně zabrat. Batman začíná je skvělý restart, který slibuje zajímavé pokračování a i když ubral na "komixovosti", bohatě to vynahradil ve všech ostatních kategoriích, které z příběhu o divným chlápkovi v latexu, dělají báječnou podívanou. ()

Andre3000

Nolan a Bale = Batman. Batman v jejich podání = napětí, akce a ta správná batmanovská atmosféra. Když, se řekne Batman, vybavím si netopýřího hrdinu právě v podání této dvojice. ()

pufina

Hodně poutavý příběh a Christian Bale (k mému překvapení) byl opravdu dobrý. Ovšem film má pro mě několik mínusů - chvílemi jsem se skoro užrala nudou, zbytečně dlouhé. ()

necisty

Začátek Batmana, který mi dlouho unikal před zrakem:). Jedná se o jedno z mála děl, kdy je dvojka lepší než jednička a u trojky očekáváme ještě další stupeň, ale i tak se bavíme o velmi kvalitním filmu, který by si nikdo neměl nechat ujít. Nolanovi a Baleovi se nic nevytýká. ()

zette

Prvni pule tohoto Batmana je doslova nuda k utrpeni, pak se to sice malinko rozjede, ale to uz je pozde. S Temnym rytirem se to neda vubec srovnat, velke zklamani... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021