Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

dezorz

zaciatcona prilisna snaha posobit mementovsky realne neladi s prilisnou nerealnou komiksovostou zaveru. prilisne zjednodusovanie pohnutok psychicky nevyrovnaneho mladeho batmana ako aj jednoduchost dejovej linie zavana gycovostou a nedostatkom nadhladu. proste, nie kazdy je ako tim burton, aby vedel tocit temne barokovo brakove no s nadhladom a vtipom. ()

Rocky88

Neskutečně působivé zrození mého nejoblíbenějšího komixového hrdiny. Nolan klade důraz jak na osobnost Bruce Waynea, tak na pořádnou akci, která sice není nějak velkolepá, ale díky tomu není zase přemrštěná. Záporáků je tu hafo, není to film omezený pouze na dobráka a zlouna, do hry vstupuje i mafie a korupce. Princip funkčnosti jednotlivých Batmanových vychytávek mi brala dech stejně tak jako scény, kde hlavní roli hrála rozprášená kytička. Aspoň už vím, co to znamená "podívej se strachu do očí"... ()

Jino

Velice kvalitní pokračování netopýřího muže, no aby taky ne, ty pokračování před ním nestáli za moc. Nápad udělat z Batmana thriller se mi zpočátku moc nezamlouval, ale pak jsem si uvědomil, že by to nemuselo být až tak hrozné a ono to není vůbec hrozné, ono je to totiž skvělé. Temnější atmosféra, nápaditý scénář, herecké výkony, akční sekvence ... no prostě všechno se mi líbilo. Christian Bale se pomalu dere na pomyslný vrchol představitelů netopýřího muže (sorry Majkle). Restart této série se povedl nadmíru dobře... už se těším na druhý díl. ()

marcek

Ono je sice pěkný, že do tohodle filmu Christopher Nolan dostal to co bylo s Batmanem jeste nez se Batmanem vubec stal. Ale to je asi tak vsechno co me na tom zaulajo. Je to sice trosku modernejsi, ale na Batmana s Michaelem Keatonem to u me nemohlo konkurovat. ()

MrPierc

4 * za provedení, Michaela Cainea, Liama Neesona, Gary Oldmana a město. Co tu absolutně kazí dojem je Katie Holmes = když se na ni kouknu ve filmu, koukám a vidím její herecký projev, který se skládá jen z uculující se holky nebo naštvané právničky. Prostě na mne z mysli vyskočí ta holčička z Dawsonova světa. Katie by si zasloužila malinu. ()

Elyssea

Tohle že je komiks? No nekecejte O;-)) Batman begins opět probudl k životu netopýřího muže s takovou přesvědčivostí, že po Joelu a jeho laciné napodobenině nikdo ani neštěkne. Abych pravdu řekla, jednička si mi líbí možná o trošku víc, než dvojka (Temný rytíř). Má v sobě víc poetiky. Celý začátek v kláštěře až po jeho vypálení je prostě fantastický. Dočkala jsem se i příjemného překvapení, když jsem se dozvěděla, kdo že je to vlastně záporák. Christian Bale se mi jako Batman líbí víc než původní Michael Keaton. Na Baleovi celý ten film stojí a kdyby jeho nebylo, nevím nevím. Navíc mu v tom všem zdatně vypomáhá Cillian Murphy (už mu konečně dejte jinou roli, než psychopatického zabijáka!). Jediným bohužel tohoto filmu je ukrutně nesympatická Katie Holmes, která by se raději měla držet svého kopyta (Cruise). ()

Petoss1

Staro-nová sága pokračuje úplne od začiatku. Nolan zmenil zmýšlanie a pohľad ľudí na Batmana, z Gothamu sa stalo reálnejšie mesto a vlastne celý Batman je reálnejší. Všetky jeho hi-tech hračky sú vo vývoji, on si ich len pekne zakomponoval do svojho repertoáru. Celý film pôsobí oproti starým (ale aj tak dobrým) častiam viac dospelo a skutočne. 88% ()

selviskhed

Kdybych měl být nějakým zloduchem, byl bych Henrim Ducardem. Kdybych chtěl zachránit nebo zničit svět, udělal bych to z popudů, které tématizuje (uf!) Henri Ducard. A kdybych byl Bruce Wayne, ta rolníkova hlava by letěla. Největší radost v oblasti vizuálu mi udělaly expresivní vize po požití medicíny Dr. Cranea a taky ta jeho bu-bu maska. Jen mi bylo líto, že Rachel nikdy neviděla Batmana jako ošklivou zrůdičku (na rozdíl od pana Finche). Pokud jde o potrubí, mám stejný problém fyzikálního charakteru jako ve Vykoupení z věznice Shawshank:) Herci jsou výborní, Balea i Holmesovou mám mezi desíti a kdokoliv se ve filmu mihne tak nějak sedí. Alfred je výborný a vůbec se casting vyvedl. Je mi líto že v TDK se Holmesová už neobjevila. Buď ji ty peníze měli dát nebo měla slevit, ale prostě tam měla být. Pokud jde o Burtonovy filmy, nikdy jsem je pořádně neviděl ale vůbec mě nelekají. Bojím se, že na mě z kápě vykoukne Johnny Depp. Krom krásné psychologie jsem se nechal unášet také mým malým soukromým vnitřním bojem. Když Ducard říká, že Zločinci se spoléhají na to, že k nim bude společnost shovívavá., tak říká to co si sám nějak myslím. Vůbec ten člověk mluvil hodně rozumně, ikdyž byl tak trochu fašista. Mezi námi, nepamatuju si postavu, ke které bych měl tak dvojznačný vztah. Pořád si myslím, že možná by Batman nemusel být tak měkosrdcatý idealista a že možná měl toho rolníka setnout. Když se nevzmohl na to proti Ducanovi řádně argumentovat a radši mésto toho vybouchl dům, skoro to vypadá žě mohl mít náš milý racionál Henri trošičku pravdu. ()

MCZ

Mít k dispozici zástup výborných herců pro vedlejší role (Oldman, Neeson, Caine, Freeman), vyvážit to obsazením směšně mluvícího panáka do role hlavní (Bale) a maximálně nesympatické ženské k němu (Holmes), celé to pak natáhnout přes dvě hodiny do nezajímavého a zmateného příběhu s jakýmysi nindžy a ještě se u toho tvářit setsakra vážně, to už je opravdu umění. Spíše než Temého rytíře mám teď chuť dát si všechny předchozí díly (vč. těch Schumacherových), které si aspoň na nic nehrály. 3/10 ()

Attta

Batmana celkově jsem od malička nesnášel a to platí o většině "komiksovek", ale tohle zpracování má prostě úroveň. První polovina výcviků, zkoušek a dovysvětlení příběhu byla perfektní a film si udržel kvalitu po celou dobu. Výborná hudba a skvělé zpracování dělají tohoto batmana opravdu výjmečným filmem. A sympatický M. Caine tomu dává šestou hvězdičku. ****** :) ()

Nach

Nolanův restart zafungoval. Batman se vrací - začíná ve své nejlepší formě, v příběhu jako vystřiženém z áčkových mafiánských filmů. Ten vrchol - pátou hvězdu - však u mě minul jen o kousek. Třeba proto, aby Nolan mohl zaútočit ještě dravěji v Temném rytíři. 80% ()

DrBuznička

Po 5 letech jsem si pustil znovu Batman Begins. Rozhodl jsem se konfrontovat své původní antipatie k filmu s mým současným študovaným já a pochopit první díl v rámci celé trilogie. Pamatuji si, že jsem filmu vytýkal zmatenou střihovou skladbu, nevýrazné záporáky a nevyužité herecké hvězdy. Kromě toho mi film nefungoval jako celek, ale to už dávno netuším proč. Batman Begins je zcela poctivě filmařsky odvedená komiksová adaptace. Vyhýbá se tomu, aby komiksové čtenáře ochudila o něco komiksově zásadního a zároveň jde i proti tomu, aby diváka komiksu neznalého odradila tupostí své nádsázky. A převádí tak čistou esenci komiksu. Raz al Ghul navíc JE jedním ze zásadních Batmanovských nemesis s vlastní filozofií a střihová skladba filmu sice je super-svižná, ale nikoli nepřehledná - pouze znaková. A to z prostého důvodu, že pro režiséra je nejzásadnější odvyprávět příběh. Velkolepý, hutný, avšak zároveň niterný a archetypální. No a ještě k tomu připočtěme, že v první části trilogie je Gotham nejtemnější (taky díky kontrastu s minulostí kdy Brucovi rodiče byli naživu) a opravdu si zaslouží být vypálen... A Batman má (oproti poslednímu dílu) velice zásadní motivaci tomu zabránit. ()

O´Neill

Nolan je prostě frajer a Batman začíná je luxusní začátek skvělé trilogie. Batmana jsem nějak extra nikdy nemusel, to se ovšem nedá říct o Nolanovém Batmanovi. Prakticky nemám co vytknout, výborní herci v čele s Christianem Balem, o luxusní hudbu se postaral kdo jiný než Hans Zimmer. Ve finále nám Nolan naservíroval naprosto luxusní rozjezd výborné trilogie, který leč má přes dvě hodiny, uteče jako voda. ()

Streeper

A takhle to začalo. Konečně víme jak se vlastně Batman zrodil. Myslela jsem si, že mě to nebude bavit, přeci jen super hrdiny nemusím a ani jim nijak zvlášť nefandím, ale Batman je člověk, nemá žádné schopnosti, takže by měl mít své vlastní začlenění. Teď k filmu. Začátek mě trochu nudil a vůbec mi neutíkal, pak se to rozeběhlo a já se koukla na čas, za 1 minut byl konec. Užívala jsem si to. Christian Bale je skvělý herec a jako Batman je úžasný. Těším se až se podívám na pokračování. ()

cariada

Nebylo to špatný, ale mě nák tenhle netopýr nikdy moc nebral. Na můj vkus docela dlouho trvá než se z něj ten hrdina stane. Jinak jako podívaná dobrý, ale hlubší dojem to ve měn nenechalo. ()

Silverluv

Christopher Nolan natočil imho dosud jasně nejlepšího Batmana. Nádherný. temně ponurý film s vynikající, neustále se stupňující atmosférou. Po celkem vlažném úvodu, který je prodchnut zajímavými flashbacky z děctví a dospívání hlavního hrdiny, se příběh dostane do hlavní dějové linie. Zápletka skvělá, Batmanův protivník je opravdu rafinovaný a scénář je napsán tak dobře, že hodně dlouho nevíme, kdo, co a proč. Christian Bale je dosud nejlepším Batmanem a už od různých preview recenzí jsem tušil, že je to skvělá volba. Katie Holmes moc nemusím, přesto si troufnu říct, že teď marně dumám, kdo by se do její role ze současných hereček hodil více. Michael Caine jako Alfréd je bezchybný, ale o tomto herci nemá cenu pochybovat. Velice sympaticky pak působí Gary Oldman v roli policisty Jima Gordona, který svou nevinnou tváří v některých záběrech připomína Simpsonovskou postavičku Neda Flenderse a dává tak zapomenout na všechny ty parchanty, které za svou hereckou kariéru ztvárnil. Freeman, Neeson, Wilkinson, Hauer rovněž odvádějí solidní výkony. Vyzdvihnout však ještě musím pro mě dosud takřka neznámeho Cilliana Murphyho, coby tajemného dr. Cranea. Z toho mi skutečně běhal mráz po zádech. Technická stránka filmu dokonalá, monumentální Gotham City, excelentní trikové záběry netopýřích "pomocníků", výborně natočené souboje, ať už Batmanova výcviku, tak hlavně samotné souboje v Gotham City, kde z Batmana prakticky nic nevidíte, sem tam vykoukne ruka či noha s přesně mířenou ranou, ale většinou jen pozorujete odpadávající těla Batmanových protivníku a sledujete strach a respekt v očích padouchů, kolem kterých se pohybuje takřka neviditelný "zabiják" v černém. A ta perlička na závěr (snad to není SPOILER) v podání Jokerovy karty mě docela rozesmutnila. Je mi skutečně líto, že epizoda s Jokerem už byla natočena (a neříkám, že zrovna špatně) a že ji nemá šanci natočit právě Nolan. Ještě jednou tomuto pánovi tímto děkuji!!! ()

ad

Po dvou vynikajících Burtonových filmech našel konečně Batman opět skutečně "svoji" tvář - první polovina sice je skutečně mírně papírová a nudná a mnohé motivace jsou přidány jen proto, aby film tak moc nepřipomínal prvního Batmana, ovšem silná herecká sestava udrží téměř všechno (až na zbytečnou postavu Katie Holmes) a ani Scarecrow nezklamal... trochu jiný film, ve kterém ovšem motivace nevyznívají tak zajímavě, jak by mohli... ()

baaaja

Začátek filmu jedna velká nuda, připadalo mi to jako by nevěděli jak to všechno začít a sesmolit, ale pak už to začalo být zajímavější... několik hororových lekaček dokořeněných zvukovými efekty a na nic moc začátek jsem uplně zapomněla ;) byla jsem ale dost zklamaná z Batmana (Ch. Bale) - byl dost starej na to že měl hrát mladýho kluka, určitě mohli vybrat lepšího a hezčího :) žádnej odvaz to pro mě nebyl, takže tak lepší průměr.. ()

Crawler-D

Chvíli jsem přemýšlel, zda-li Nolan předčil Burtona...až později jsem si uvědomil, že ty dva nejde srovnávat. Každý pojal batmanovskou látku jinak a každý na výbornou. V Nolanův prospěch pak hraje psychlogická propracovanost Batmana i jeho alter ega a hrubý styl. ()

cubajz

restartování zesračkovitělé série ve velkém stylu - je konec veselým barvičkám a srandovním kostýmům, tady se hraje na realističnost, složitou psychologii postav a temnou atmosféru. Mé srdce jásá! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021