Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Starbuck

Příběhy Batmana mě nikdy moc nebraly. Nicméně, když příběh vypráví Cristopher Nolan a ztělesňují ho hvězdy jako Cristian Bale, Cillian Murphy nebo Katie Holmes a to vše pod taktovkou Hanse Zimmera, tak tomu se prostě nedalo odolat. Nebyla to úplná ztráta času, vlastně se mi to líbilo víc než Temný rytíř. ()

Barghest

Zrození superhrdiny ještě nikdy nebylo tak kulervoucí, drsné, hlubokomyslné, mnohoznačné a zábavné. Mám velkou radost, že se konečně našel režisér, který v blockbusteru používá taková kouzla, jako je psychologie a symbolika. Nejlepší na tomhle filmu je, že člověk Bruce Wayneovi naprosto rozumí, soucítí s ním (za to může Christian Bale) a nejradši by si kevlarový krunýř navlékl místo něj (nehledě na to, jak špatný nápad to pro běžného smrtelníka může být). ()

Brmbolec

Podľa mňa najlepší diel série, čo sa týka vykreslenia Batmana - je to samozrejme logické, keďže je to štartovací diel série. Mám rád akúsi filozofickú prvú polovicu filmu. Základný rozdiel medzi prvým dielom a ostatnými je ten, v druhej a tretej časti mi príde Batman akýsi plochý - jednoducho tie filmy by fungovali aj bez neho :) Tu sa mohol pekne herecky prejaviť aj Christian Bale... ()

ratpile

Schumacher udělal z Batmana a jeho protivníků šašky ve svítivém neoprenu - potažmo grotesku se Schwarzeneggerem poletujícím v papundeklové raketě. Restart byl potřeba jako sůl. A nemohlo to dopadnout lépe. Nolan umě zachází s motivem, jeho vize je současnější, ale k neodvrací se zády k atmosféře a kořenům netopýřího muže. Příběh je odvyprávěn naprosto skvěle - bez oslích můstků, neuspěchaně, s perfektní gradací a patřičným rozmachem. Bale je nejlepší možný Batman (spolu s Keatonem). Oldman nejsympatičtější Gordon. A vůbec, celé obsazení dopadlo naprosto skvěle. Snad jen vyjma nepochopitelně zvolené Katie Holmes, která prostě charakterní herečkou nikdy nebude. Návrat Temného rytíře ve velkém stylu. Všichni víme co po tomhle snímku následovalo.. ()

Ajka1

Nolan si dal na svém prvním komixovém dítku záležet. Prostředí Gothamu nepostrádá temnotu, ani bonton vyšší společnosti, batmanova supermoderní udělátka působí relativně věrohodně, a Baleovo charisma je tak konzistentní, že by se dalo krájet (jeho přeměna z 55 kilové trosky do podoby namakaného atleta je neuvěřitelná). První polovina filmu má pomalejší rozjezd, dost se toho nakecá, a k hlavnímu hrdinovi člověk pociťuje spíše antipatii a nechápavě kroutí hlavou nad jeho rozmařilostí. V druhé polovině se to ovšem přehoupne, se zrozením legendy se dostavuje silná sympatie, nechybí dechberoucí scény, honičky, bitky, nezapomenutelné hlášky, ani romantika, která bohužel silně dojíždí na castingový přehmat v podobě Katie Holmes, která je tak mizerná herečka, že se z toho chce člověku místy až brečet. Vyrostla jsem na Burtonově interpretaci Batmana a jako mnozí další na ni nedám dopustit dodnes, nicméně musím uznat, že i tato verze si mne po letech konečně získala na svou stranu. Čtyři hvězdy putují do statistiky. ()

Yuri69

Celá ninja část na Dálném Východě na mě celou dobu působila jako pěst na oko. Celkově ona tisíciletá sekta není nic moc záporák. Nejsem znalec komixu, ale precijen ten kontrast s Gothamem je příliš. Všechny bojové scény jsou sestříhany s kadencí zhruba po vteřině, což působí tak maximálně dezorientaci diváka. Ultimátní finální "nebezpečí" představuje velká mikrovlnka, která odpaří veškerou vodu. Ovšem vodu obsaženou v lidském těle nějakým záhadným trikem detekuje a nevypaří ani když se jí dotknete... Celkově nuda. ()

Mistr_Moon

Když jsem viděl tento film před lety poprvé, bylo to jedno veliké "Wow". Teď když jsem viděl všechny díly tento Wow efekt samozřejmě opadá, neboť Batman begins za svými mladšími brášky zaostává, záporáci nejsou tak dobří, akční scény by mohly být natočeny i lépe atd. Byl a stále je však velmi povedeným úvodem do trilogie. Je to především film o vzniku Batmana a jako takový ho musíte brát. ()

Tremono

Byl jsem překvapený, jak mě film bavil, i když jsem nic nečekal. První jsem viděl Temného rytíře, a obojí jsem dlouho odkládal, protože jsem nevěřil, že by mě to zaujalo víc jak starší Burtonovo zpracování. Už po temném rytíři jsem měl rozporuplné pocity - je úžasné, jak realisticky vše vypadá, pastva pro oči, ale mě tam prostě chybí ta batmanovská atmosféra, která dýchá ze starších filmů - a v tom jsem se, přes veškeré kvality a zábavnost filmů utvrdil. Proto subjektivně za ***. ()

donnovann

Tak tomu říkám Batman ve velkém stylu. Režie Nolana je prostě geniální, od první minuty film vtáhne do děje a ani na minutu nenudí. Tolik nadupaných akčních scén v jednom snímku jsem dlouho neviděl. A co si budeme povídat konec přímo navádí pustit si okamžitě Temného rytíře který, ač je to neuvěřitelné je ještě o třídu lepší. ()

darthvader77

Christopher Nolan vytvaří obrovské drama antických rozměrů. Batmana převedl do reality a udělal z něj něco co by se klidně mohlo dít teď a tady. Motivem zde je strach a jestli dokážeme ovládnout. Už od prvních minut kdy začnou hrát tóny Hanze Zimmera a ukazují nám malého Bruce Wayna jsem měl neskutečnou radostl. Zápletka s Ligou stínů celkové vylozofické pojetí Batmana jako nezničitelného a co je správné a co ne, doprovázené struhjíc akcí, skvélým namakaným Batmobilem a hlavně neskutečné vynikajícím hereckým obsazením. ()

J*A*M*B*O

Neviem bolo to také divné keď po nekonečnom čase, niekto dokázal z Batmana urobiť aj niečo viac než šaša. Sice tam nebolo veľa záporákov, samotný dej bol pohodový ale niečo tam chýbalo. Som rád, že Nolan urobil z Batmana geniálnu trilógiu. Dávam 8/10 bodov. ()

Havala

Děkuji za natočení této trilogie, a začíná támto díle opravdu parádně. Až na maličko dlouhý úvod mě hodně bavil - zbraně, souboje, napětí, prostě Batmanova legenda se vším všudy. Dark Knight Rises má malinko navrch, ale to nic nemění na tom, že Batman Begins je perfektní akce a jako součást trilogie bezvadný film. I přes jisté výtky musím celému dílu nasázet 5 hvězdíček. Těším se až někdy s odstupem dám všechny díly zasebou. Lahůdka. ()

anyonecek

1. díl Batmana s hercem Christianem Balem. Byl jsem velice spokojený a nečekal jsem, že po tomhle výtvoru budou následovat takový dvě pecky jako Dark Knight a Dark Knight Rises. Tentokrát měl proti sobě Batman soupeře opět silného a byl jím Liam Neeson, který Batmana dá se říct vychoval v to co momentálně je. Parádní práce od Nolana ostatně jako vždy a spolu s hudbou od Hanse Zimmera, to je prostě nejlepší kombinace pro mě. ()

kubilov

Začíná nová éra, začíná Batman Christophera Nolana. Tedy, znovu začíná, a to ve velkém stylu. Nolan měl před sebou těžký úkol, překonat doposud nejlepší batmanovské zpracování od Tima Burtona. A hned prvním dílem ho překonal. Vytvořil nového Batmana, zranitelnějšího, temnějšího a rozpolceného strachem a smrtí svých rodičů, jemuž vtiskl Christian Bale svůj obličej neuvěřitelně přesným a uvěřitelným způsobem. První polovina popisuje samotné Batmanovo hledání se a vznik toho pravého symbolu, který město Gotham potřebuje, ale ve druhé půlce už to rozjíždí ve starém dobrém Gothamu na plný koule a protivníky má při své misi přinejmenším velmi zdatné, přesto zaostává za perfektní první polovinou. Herecký koncert skvělého Christiana Balea, za jehož zády stojí vždy vyrovnaný a klidný Michael Caine, Batmanův Q - Morgan Freeman a nejčestnější policista pod sluncem v podání Garyho Oldmana. Naopak na druhé straně stojí charisma a zlodušství Liama Neesona, ďábelské podkopávání systému Ciliana Murphyho a spousta zkorumpovaných policistů. Dámy a pánové, tohle je Batman nového tisíciletí! --- Komiksový origin par excellence, ovšem v porovnání s monumentálními Temnými rytíři je jen malým 4* bratříčkem. ()

Mire

Veľmi som sa tešil na reštart tejto komiksovej ságy, pretože staršie Batmany ma moc nezaujali a ten posledný ktorý som videl ('95) bola neskutočná sračka, a preto som bol zvedavý, aj vzhľadom na hodnotenie, ako dopadnú tie nové. No musím povedať, že je to "krapet" lepšie ako '89 a '92, ale stále mi tam niečo chýbalo na to, aby som mohol pridať ešte aspoň jednu hviezdičku a tým pádom povýšiť tento film nad oboje menované. Preto vkladám veľké nádeje do dvojky z '08, jakožto je to v tejto chvíli štvrtý najobľúbenejší film a dvadsiatyštvrtý najlepší, som logicky veľmi "namlsaný" a čakám bombu. Batman začína vidím ako solídny prísľub do budúcnosti :) EDIT: 12.2.2022 som si ho zreprízoval, s tým že som si vôbec nepamätal čo sa vo filme dialo a zvyšujem hodnotenie o jednu hviezdičku, veľmi dobrý reštart série. ()

Wooke

A tu sa to všetko začalo. Na počiatku bol Bale a vlastne stále tu je Bale a myslím, že ten herec tu bude už navždy. Zabúdam na minulosť, Christian Bale, fandím ti. Prvý Batman bol nesmierne cool, čo sa týka príbehu, ale aj záporná postava mi nikdy neprišla ako záporné. Neviem, či ej to Liamom, alebo prečo, no proste mi ho bolo ľúto. Ale jednoznačne jeden z najlepších filmov, aký som kedy videl. ()

Patches1984

Jako člověk vyrůstající na původním Burtonově zpracování jsem k Nolanově Batmanovi původně cítil dost odpor. Ale musím přiznat, že celkem neprávem. Nolanovo pojetí je sice trochu jiné - méně gotické a pitoreskní, zato akčnější a dynamičtější - ale nemůžu říct, že horší nebo lepší. Prostě jen jiné. A i přesto mi docela sedlo. Dokonce ani první část s ninjy mi nevadila tolik, jak bych očekával, kdybych slyšel film od někoho jen převyprávěný, jelikož v kontextu postavy Batmana nakonec dává až překvapivý smysl. A propós - psychologie postav je skvěle propracovaná a občasné filosofické vsuvky mi tu na rozdíl od některých jiných akčních filmů nevadí, naopak spíše akci příjemně podtrhují. Snad jediné, co mě trochu zklamalo, je na můj vkus trochu přehnaně bombastický závěr, ale to asi zvládnu překousnout. 8/10 ()

gicous

Teprve po dovršení celé trilogie mohu plně docenit první díl a hluboce smeknout před genialitou Christophera Nolana. Tři naprosto dokonalé filmové díla, jenž prostřednictvím komiksových postav poukazují na stále aktuální problematiku soudobé lidské společnosti. 10/10 ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021