Liga spravedlnosti

• Kanada

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 120 min

Všichni víme, že Batman vs Superman nebyl zdaleka božský. Ale byl velkolepý, dějově široký a ambiciózně rozmáchlý. V tom se Marvel nechytá ani omylem. Bohužel napodruhé místo vrcholu přichází pád. Nejen že Snyder ubral z plynu - zmizela temnota i kulervoucí akce, ale v polovině film plynule přepíná na Whedonovku a začíná se hláškovat ala Avengers. Což v temném komiksu, který se bere často docela vážně působí přímo idiotsky. Rovnou přeskočit hlavního digi záporáka s charizmatem 0 a celý scénář ohledně záchrany světa. Ano, opravdu chtěl zase někdo zničit svět za pomoci magických artefaktů. Tentokrát kostek. Zůstávají tedy jen hlavní hrdinové, kteří jsou fajn zvlášť i dohromady, ale scénáristická kupa sraček kolem jim nedává prostor příliš vyniknout a naopak vytahuje ty sekundární role ne tak důležitých postav (Lane, Crudup, Nielsen). Oproti "jedničce" kvalitativní sešup dolů a nic proti Jossu Whedonovi, ale když si režisér srandokapsů vezme do parády pompézní a řádně temné intergalaktické drama-materiál, vznikne z toho přesně takovýhle digipatvar jako teď tady.(20.11.2017)

Není to tak špatné jak všichni strašili, ale není to ani... no... úplně to pravé. Dva režiséři, přetáčky, digitální mazání Cavilova porno-kníru z M:i:6 a studiová politika. Mrzí mě že se DC vydalo po slibném vážnějším tónu z Muže z oceli a začátku BVS ke generické akci, jednoduchým zápletkám a hloupým zvratům. Je tedy dobré moc u toho nepřemýšlet. Přesto film příjemně odsýpá, i když nedává moc smysl a většina věcí co za něco stojí je tu jen z povinnosti. Jen scéna zmrtvýchvstání diváka skutečně zasáhne a je vidět, že tenhle nápad by sám o sobě unesl celý film kdyby se pořád tolik nespěchalo. Z nových postav mile překvapil Cyborg a Aquaman má rozhodně potenciál i když se v druhé polovině začne zbytečně pitvořit. Dopisování vtipných hlášek působí hodně na sílu, zaporák je jednorozměrný a nezajímavý. Na jednu stranu jsem rád že to mělo jen dvě hodiny a příjemně to uteklo, na druhou bych ocenil větší propracovanost a vysvětlení motivací členů ligy. Restartujte prosím, tentokrát bez účasti hlavounů studia. Zatím se všechno podřizovalo reklamě... Jste výjimečný muž. Sebevědomý, spravedlivý a rovný. Máte rád luxus a umíte ho ocenit. Dopřejte si jako jeden z mála hodinky POLICE z limitované edice.(2.12.2017)

• AppleCore

Takovej film, ve kterym nebaví destrukce, nebaví postavy, akce, humor, prostředí, soundtrack, efekty, příběh ani Batman, prostě není dobrej! Teprve tohle je průser, kterej úspěšně neguje veškerou snahu předchozích DC fláků působit jinak oproti Marvelu a degraduje tak nejen film coby umělecký médium, ale i samotný komiksy!(13.2.2018)

• HellFire

Wow co bylo tohle za patlaninu? Nestačil jsem žasnout nad tím, co Warneři poslali do kin a ještě žádali lidi o peníze. Pro běžného diváka je možná spousta chyb k přehlédnutí, ale pro mě jakožto filmového fanouška to bylo utrpení. Snyderův styl totálně nefunguje, jelikož v reakci na úspěch Marvelu je teď DC plný barev (což kvituji s povděkem, ale Snyder si s barvami nerozumí). Až příliš často jsme měl pocit, že sleduji nějakou televizní inscenaci, jako třeba když si Supermanova matka povídá s Lois v kanceláři (tyhle scény asi dotáčel Whedon) s hroznými dialogy a levnou kamerou. Jindy jsem se zase smál Supermanově digitálnímu obličeji (ano, je to ještě příšernější, než jsem čekal) a příšernému epizodovému vyprávění. Holt DC musí skládat tým v jednom filmu, zatímco Marvel k tomu směřoval prostřednictvím více než 10 origin filmů. V důsledku toho nemáme žádný vztah k hlavním hrdinům a napětí na obrazovce je doslova nulové. Tohle je velký průšvih a nedivil bych se, kdyby za pár let DC rozjelo celý vesmír znovu. Dvojku Justice League i vzhledem k bídnému box office hned tak neuvidíme. Mimochodem jenom se mi to zdá nebo Ben Afleck od dob Batman vs Superman tak zestárl? Vím, že měl problémy s alkoholem, ale připadá mi, že má o dost vrásek navíc. Jednoznačně nejlepší postavou je Flash. Zato Cavill si musí trhat vlasy z toho, co udělali s jeho fousy... při každé větě jsem musel sledovat jeho tvář a divnou pusu, která jakoby mu vůbec nepatřila. Paradoxně nejsměšnější je první a poslední scéna se Supermanem a jeho neskutečně do očí bijící digitální tváří.(14.2.2018)

Justice League se podobá takovým těm novodobým DC animákům - pobaví, možná i zaujme, ale k opravdové velikosti pořád něco chybí. Ruku na srdce - od popkornového filmu, kde se střílejí lasery s očí a používá laso pravdy, by ale ale divák neměl čekat mnoho. Je to zábavné, je to barevné, jsou tam hezcí lidé, kteří do sebe občas efektivně mlátí. Stačí to. Zajímavější, než film jako takový, je ale příběh jeho vniku - konkrétně Joss Whedon, který film dofinišoval za odstupivšího Zacka Snydera. Každý má úplně jiný styl a občas to vidět je, například na vtipné scéně, kdy si Aquaman vylívá srdéčka. Snyder zase umí lépe akci a sekvence Steppenwolf vs Amazonky je skvělá. Nejvíc mě ale zaujala (...spoiler...) scéna, ve které oživlý Superman bojuje proti Justice League. Cavillovi tahle poloha sedne a nepamatuju si, že by hraný Superman byl někdy až takhle badass. Pro příště by to ale už opravdu chtělo film, který má srdce, ne jen svaly.(20.11.2017)

• Ray Fisher