Mesto tieňov (TV seriál)

Krimi

Slovensko, 2008 - 2012, 20x45 min

Pavol Višňovský, Soňa Norisová, Róbert Jakab, Ivan Romančík st., Anton Vaculík, Jana Knapíková, Táňa Radeva, Alfréd Swan, Eduard Bindas, Laco Hrušovský, Diana Mórová, Ivan Šándor, Přemysl Boublík, Vladimír Černý, Szidi Tobias, Petra Polnišová, Ján Kroner ml., Zuzana Mauréry, Marián Mitaš, Ivan Béla Vojtek, Kamil Kollárik, Martin "Pyco" Rausch, Michal Rovňák, Lukáš Frlajs, Ondrej Hraška, Michal Kubovčík, Barbora Chlebcová, Patrik "Rytmus" Vrbovský, Marek Ťapák, Erika Judínyová, Peter Gábor, Andrej Palko, Dagmar Sanitrová, Anna Višňovská, Lucia Tvrdoňová, Lukáš Dóza, Jaroslav Mottl, Milena Minichová, Peter Oszlík, Jozef Fila, Milan Chalmovský, Daniel Heriban, Jaroslav Mendel, Ján Dobrík, Richard Klvač, Marián Miezga, Elena Podzámska, Ela Lehotská, Ľudmila Swanová, Jozef Kapec, Gregor Hološka, Viera Pavlíková, Adam Hílek, Ivo Heller, Peter Barták, Ivan Palúch, Yvetta Weiszová, Vladimír Jedľovský, Karol Šimon, Andrej Ludwig, Jakub Rybárik, Milan Malinovský, Peter Havasi, Ľudovít Vörös, Richard Felix, Pavol Krištofek, Žofia Martišová, Juraj Ďurdiak, Dagmar Bruckmayerová, Dušan Vaňo, Katarína Šafaříková, Juraj Šimko, Ľubomír Piktor, Michal Režný, Juraj Ďuriš, Branislav Deák, Peter Kadlečík, Michaela Drotárová, Miroslav Beňuš, Pavol Topoľský, Juraj Loj, Zuzana Porubjaková, Števo Martinovič, Júlia Horváthová, Pavol Šajmovič, Štefan Richtárech, Ivan Gontko, Martin Šalacha, Stanislav Staško, Juraj Vilikovský, Ján Peťko, Dana Košická, Marcel Nemec, Ingrid Ištóková, Peter Heriban, Vladimír Kittler, Ján Greššo, Oľga Solárová, Martin Mňahončák, Eva Landlová, Klára Dubovicová, Ladislav Kerata, Katarína Baranová Kubová, Jana Zvaríková, Sáva Popovič, Ondrej Kaprálik, Lenka Košická, Martin Horňák, Ján Topľanský, Ondřej Daniš, Juraj Kemka, Kristína Farkašová, Richard Autner, Anna Javorková, Braňo Bača, Mária Breinerová-Mačáková, Ivan Krúpa, Lucia Lapišáková, Daniela Gudabová, Maroš Balážik, Mária Jedlovská, Lena Košická, Tomáš Gál, Dušan Szabó, Anton Živčic, Rastislav Sokol, Soňa Ulická, Helena Húsková, Zuzana Haasová, Dominik Sedláček, Ladislav Konrád, Andrea Gabrišová, Etela Kucmanová, Nataša Gräffingerová-Kulíšková, Anna Nováková, Richard Blumenfeld, Dušan Tarageľ, Matej Landl, Martin Nahálka, Viera Topinková, Marián Prevendarčík, Daniela Mackovičová, Juraj Adamík, Ivana Kubáčková, Zuzana Konečná, Tomáš Tomkuljak, Róbert Laurinec, Klaudia Matuščinová, Ladislav Neshyba, Ivana Danková Kivaderová, Jana Ovšonková, Michal Gučík, František Javorský, Dušan Kaprálik, Igor Krempaský, Marcel Ochránek, Beáta Dubielová, Laura Kovalová, Milada Rajzíková, Andrea Sabová, Jakub Lorencovič, Zuzana Frenglová, Monika Potokárová, Dušan Lenci, Peter Kollárik, Richard Kovalčík, Ivan Martinka, Ján Slezák, Daniel Žulčák, Lucia Butašová, Miroslav Kolbašský, Peter Cibula, Vladimír Bartoň, František Výrostko, Dana Pribullová, Katarína Suchoňová, Tomáš Soták, Klaudia Gáborová, Roman Poláčik, Barbora Švidraňová, Eva Večerová, Vladimíra Brehová, Dáša Rúfusová-Mojžišová, Michal Kalafut, Xénia Kubová, Michal Spišák, Daniel Fischer, Gejza Benkő, Jozef Husár, Lucia Párnická, Branislav Matuščin, Judita Hansman, Juliana Johanidesová, Michal Ďuriš, Peter Weinciller, Ján Gallovič, Štefan Bučko, Marta Maťová, Marta Potančoková, Juraj Igonda, Oľga Šalagová, Jaroslav Ďuríček, Imre Boráros, Marek Fašiang, Boris Srník, Monika Ondrejková, Branislav Martinák, Zuzana Barutová, Tomáš Kucman, Juraj Ulický, Tomáš Mrekaj, Štefan Mádel, Michal Soltész, František Balog, Lukáš Pavlásek, Lenka Barilíková Spišáková, Lubomír Šimončič, Peter Krak, Martin Zimáň, Peter Stredanský, Jakub Škovraga, Samantha Prachařová, Branislav Bačo, Bohumil Hanzel, Miroslav Janík, Adrián Guľa, Lukáš Onufer, Ján Hrmo, Anton Šulík ml., Richard 'Kay' Kardhordo, Michal Ďuriš, Juraj Hrčka, Noël Czuczor, Dušan Prvý, Adriana Ballová, Jela Bučková, Štefan Kožka, Mátyás Dráfi, Róbert Šudík

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 11.4.2008. Povedané slovami MILANA KŇAŽKA, "priatelia upokojte sa !". :-) Každopádne ... konečne si niekto uvedomil aký "look" má mať slovenský televízny seriál/séria, aby nevyzeral ako treťotriedna telenovela. Budem však kritický, hoci rád by som podotkol, že som na rozdiel od ostatných nečakal "CSI style" (to ste naozaj takí naivní a veríte, že sa nájde nejaký blázon čo vrazí veľké prachy do produkcie slovenskej kriminálky ?). Tvorcom MESTA TIEŇOV (v prípade, že už nakrútené epizódy budú mať úspech) odkazujem: skráťte minutáž na štandardných 45minút - a to znamená radikálne zdynamizovanie a kondenzáciu storyline, nie len vystrihnutie nejakých scén (čiže s reklamou na hodinu), nedovoľte hercom dialógy "cediť" medzi zuby a tváriť sa ultradrsne (opäť "herec" HRUŠOVSKÝ, JAKAB aj MITAŠ - chlapci uvedomte si, že civilný prejav neznamená, že sa budete tváriť ako frajeri a pritom pôsobiť ako idioti), nevadí mi rozvíjanie vedľajších línií, ale nesmie byť na úkor hlavnej zápletky, no a ZÁVER - strašne rád by som poprosil o VYHODENIE toho trápneho "cajdáku" zo záverečných titulkov. ZÁVER má byť úderný, jeden záber - strih - titulky a nejaká ORIGINAL THEME. Samozrejme to sú moje výhrady, ktoré - pokiaľ séria strhá peoplemetrové ratingy - tvorcov nemusia trápiť. A verím, že časom sa dožijem aj pôvodných príbehov a nie len recyklovaných skutočných udalostí. Takže zatiaľ priemer, časom sa uvidí. (14.4.2008)(14.4.2008)

No na to že je to naša prvá vec takéhoto typu som prekvapený keď som počul že prvá slovenská kriminálka myslel som že to bude podobné americkým alebo nemeckým peckám a že sa len trošku poopičíme po nich ale zatiaľ ma to príjemne prekvapuje určite si nenechám újsť ani jednu časť, aj preto lebo je to točené podľa skutočných prípadov ktoré sa na slovensku udiali.(22.5.2008)

Kvalitný slovenský seriál. Konečne! Skĺbenie slušnej akcie, kvalitnej hudby, efektných strihov, zmyselných dialógov a nie príliš známych hercov, ktorí hrajú super. Na úvod dám štvorku, no časom sa nebudem brániť vyššiemu hodnoteniu, alebo nižšiemu. Dodatok: No nakoniec musím hodnotenie jednoznačne zvýšiť. Tento seriál si nič iné ako 5 hviezdičiek nezaslúži.(12.4.2008)

Prvej sérií dávam [9/10] - Mesto tieňov je najlepší slovenský krimi seriál. Aj ked´ v podstate v rámci podobných seriáloch je veľa a myslel som si že tento ma neprekvapí, ale prekvapil ma, a to veľmi milo. Všetky príbehy čerpajú inšpiráciu zo slovenských trestných činov, každá časť prvej sérií je zaujímavá, dlžka jednej časti je primeraná a dej sa zbytočne nijak nezdržuje, ale nieje ani priamočiary, má aj svoje napätia, gradáciu. Celkové podanie každej jednej časti v prvej sérií je veľmi nadštandartne zlávdnutá, hudba a obzvlášt sountrack ma zaujal, herecké obsadenie je výborné, obsadenie kriminalistov je zaujímavé, dobrí herci a majú zaujímavé úlohy, Pavel Višnovský ako vodca je veľmi dobrý a ani zvyšok nesklame a Sona Norisová ako psychologička sa tiež hodila. Prvá séria je veľmi dobre zvládnutá po všetkých stránkach či už zápletky, kamera, strih, herci, s akčnými scénami sa tiež tvorcovia slušne popasovali. Celkovo hodnotím tento seriál veľmi pozitívne, slovenská tvorba seriálov dosiahla týmto vrchol svojho žánru a dúfam že čoskoro si doplním aj druhú sériu na ktorú som zvedavý a očakávam úroveň prvej série.(22.11.2012)

1. séria - Uf, tak taký masaker hneď na úvod pôvodného slovenského krimiseriálu (už len toto spojenie mi znie ako dáke sci-fi:) som fakt nečakal. Je vidno, že tvorcovia takého skvostu ako "najväčšie kriminálne prípady" asi sračku nenatočia... Konečne herci, ktorý nepôsobia len ako herci...Zatiaľ dobré, držím palce nech laťka neklesne pod kvalitu prvých troch dielov:)...PS: dopozerané...za odvahu priniesť niečo nové pre zabedneného slovenského TV diváka, za nasadenie, za prevedenie a za to že som sa tešil na každý ďalší diel dávam * navyše:))) 2. séria - pri porovnávaní s prvou sériou odpadáva moment prekvapenia, že aj v našich končinách sa nemusia točiť len samé hlúposti pre priemerného tv konzumenta. Očakával som, že kvalita ostane zachovaná, čo sa mi viac menej splnilo. Mohol by som hľadať nedostatky, ale nechcem to robiť, pretože Mesto Tieňov aj druhou sériou potvrdilo môj status "najlepšieho novodobého slovenského seriálu"... nenahneval by som sa, keby seriál pokračoval:)(22.4.2008)