Mesto tieňov (TV seriál)

Krimi

Slovensko, 2008 - 2012, 20x45 min

Pavol Višňovský, Soňa Norisová, Róbert Jakab, Ivan Romančík st., Anton Vaculík, Jana Knapíková, Táňa Radeva, Alfréd Swan, Eduard Bindas, Laco Hrušovský, Diana Mórová, Ivan Šándor, Přemysl Boublík, Vlado Černý, Szidi Tobias, Petra Polnišová, Ján Kroner ml., Zuzana Mauréry, Marián Mitaš, Ivan Béla Vojtek, Kamil Kollárik, Martin "Pyco" Rausch, Michal Rovňák, Lukáš Frlajs, Ondrej Hraška, Michal Kubovčík, Barbora Chlebcová, Patrik "Rytmus" Vrbovský, Marek Ťapák, Erika Judínyová, Peter Gábor, Andrej Palko, Dagmar Sanitrová, Anna Višňovská, Lucia Tvrdoňová, Lukáš Dóza, Jaroslav Mottl, Milena Minichová, Peter Oszlík, Jozef Fila, Milan Chalmovský, Daniel Heriban, Jaroslav Mendel, Ján Dobrík, Richard Klvač, Marián Miezga, Elena Podzámska, Ela Lehotská, Ľudmila Swanová, Jozef Kapec, Gregor Hološka, Viera Pavlíková, Adam Hílek, Ivo Heller, Peter Barták, Ivan Palúch, Yvetta Weiszová, Vladimír Jedľovský, Karol Šimon, Andrej Ludwig, Jakub Rybárik, Milan Malinovský, Peter Havasi, Ľudovít Vörös, Richard Felix, Pavol Krištofek, Žofia Martišová, Juraj Ďurdiak, Dagmar Bruckmayerová, Dušan Vaňo, Katarína Šafaříková, Juraj Šimko, Ľubomír Piktor, Michal Režný, Juraj Ďuriš, Branislav Deák, Peter Kadlečík, Michaela Drotárová, Miroslav Beňuš, Pavol Topoľský, Juraj Loj, Zuzana Porubjaková, Števo Martinovič, Júlia Horváthová, Pavol Šajmovič, Štefan Richtárech, Ivan Gontko, Martin Šalacha, Stanislav Staško, Juraj Vilikovský, Ján Peťko, Dana Košická, Marcel Nemec, Ingrid Ištóková, Peter Heriban, Vladimír Kittler, Ján Greššo, Oľga Solárová, Martin Mňahončák, Eva Landlová, Klára Dubovicová, Ladislav Kerata, Katarína Baranová Kubová, Jana Zvaríková, Sáva Popovič, Ondrej Kaprálik, Lenka Košická, Martin Horňák, Ján Topľanský, Ondřej Daniš, Juraj Kemka, Kristína Farkašová, Richard Autner, Anna Javorková, Braňo Bača, Mária Breinerová-Mačáková, Ivan Krúpa, Lucia Lapišáková, Daniela Gudabová, Maroš Balážik, Mária Jedlovská, Lena Košická, Tomáš Gál, Dušan Szabo, Anton Živčic, Rastislav Sokol, Soňa Ulická, Helena Húsková, Zuzana Haasová, Dominik Sedláček, Ladislav Konrád, Andrea Gabrišová, Etela Kucmanová, Nataša Gräffingerová-Kulíšková, Anna Nováková, Richard Blumenfeld, Dušan Tarageľ, Matej Landl, Martin Nahálka, Viera Topinková, Marián Prevendarčík, Daniela Mackovičová, Juraj Adamík, Ivana Kubáčková, Zuzana Konečná, Tomáš Tomkuljak, Róbert Laurinec, Klaudia Matuščinová, Ladislav Neshyba, Ivana Danková Kivaderová, Jana Ovšonková, Michal Gučík, František Javorský, Dušan Kaprálik, Igor Krempaský, Marcel Ochránek, Beáta Dubielová, Laura Kovalová, Milada Rajzíková, Andrea Sabová, Jakub Lorencovič, Zuzana Frenglová, Monika Potokárová, Dušan Lenci, Peter Kollárik, Richard Kovalčík, Ivan Martinka, Ján Slezák, Daniel Žulčák, Lucia Butašová, Miroslav Kolbašský, Peter Cibula, Vladimír Bartoň, František Výrostko, Dana Pribullová, Katarína Suchoňová, Tomáš Soták, Klaudia Gáborová, Roman Poláčik, Barbora Švidraňová, Eva Večerová, Vladimíra Brehová, Dáša Rúfusová-Mojžišová, Michal Kalafut, Xénia Kubová, Michal Spišák, Daniel Fischer, Gejza Benkö, Jozef Husár, Lucia Párnická, Branislav Matuščin, Judita Hansman, Juliana Johanidesová, Michal Ďuriš, Peter Weinciller, Ján Gallovič, Štefan Bučko, Marta Maťová, Marta Potančoková, Juraj Igonda, Oľga Šalagová, Jaroslav Ďuríček, Imre Boráros, Marek Fašiang, Boris Srník, Monika Ondrejková, Branislav Martinák, Zuzana Barutová, Tomáš Kucman, Juraj Ulický, Tomáš Mrekaj, Štefan Mádel, Michal Soltész, František Balog, Lukáš Pavlásek, Lenka Barilíková, Lubomír Šimončič, Peter Krak, Martin Zimáň, Peter Stredanský, Jakub Škovraga, Samantha Prachařová, Branislav Bačo, Bohumil Hanzel, Miroslav Janík, Adrián Guľa, Lukáš Onufer, Ján Hrmo, Anton Šulík ml., Richard 'Kay' Kardhordo, Michal Ďuriš, Juraj Hrčka, Noël Czuczor, Dušan Prvý, Adriana Ballová, Jela Bučková, Štefan Kožka, Mátyás Dráfi, Róbert Šudík

Na slabučké slovenské seriálové pomery nečakane kvalitná záležitosť a to nie len po technickej stránke, V globále však skôr obyčajný priemer. Chválim snahu o vybočovanie zo zaužívaných koľají v takmer každom dieli a vyhýbanie sa schématičnosti vyšetrovania, ktoré je priamo prispôsobené slovenským reáliám. Menej chvályhodné sú zápletky, ktoré sa nie vždy dokážu vyhnúť silnej predvídateľnosti, neuškodilo by ani skrátenie minutáže, kvalitnejšia práca na postávách a ich vzájomných vzťahoch a taktiež o niečo lepšie dialógy. Oko pri hodnotení neprižmúrim len preto, že ide o slovenský počin, to tu už robia mnohí aj za mňa.(20.5.2008)

Áno, pozerať sa to dá, ale aký to má význam, keď je to iba seriál, ktorý recykluje stokrát videné v zahraničných produkciách. Treba uznať, že sa im z našej produkcie priblížil určite najviac, ale tráviť večeri sledovaním podobných seriálov (to platí aj o všetkých mutáciách CSI) pre mňa nemá žiadny zmysel. Treba ale podobné záležitosti nakrúcať, pretože svojich divákov si určite nájdu.(1.9.2012)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 11.4.2008. Povedané slovami MILANA KŇAŽKA, "priatelia upokojte sa !". :-) Každopádne ... konečne si niekto uvedomil aký "look" má mať slovenský televízny seriál/séria, aby nevyzeral ako treťotriedna telenovela. Budem však kritický, hoci rád by som podotkol, že som na rozdiel od ostatných nečakal "CSI style" (to ste naozaj takí naivní a veríte, že sa nájde nejaký blázon čo vrazí veľké prachy do produkcie slovenskej kriminálky ?). Tvorcom MESTA TIEŇOV (v prípade, že už nakrútené epizódy budú mať úspech) odkazujem: skráťte minutáž na štandardných 45minút - a to znamená radikálne zdynamizovanie a kondenzáciu storyline, nie len vystrihnutie nejakých scén (čiže s reklamou na hodinu), nedovoľte hercom dialógy "cediť" medzi zuby a tváriť sa ultradrsne (opäť "herec" HRUŠOVSKÝ, JAKAB aj MITAŠ - chlapci uvedomte si, že civilný prejav neznamená, že sa budete tváriť ako frajeri a pritom pôsobiť ako idioti), nevadí mi rozvíjanie vedľajších línií, ale nesmie byť na úkor hlavnej zápletky, no a ZÁVER - strašne rád by som poprosil o VYHODENIE toho trápneho "cajdáku" zo záverečných titulkov. ZÁVER má byť úderný, jeden záber - strih - titulky a nejaká ORIGINAL THEME. Samozrejme to sú moje výhrady, ktoré - pokiaľ séria strhá peoplemetrové ratingy - tvorcov nemusia trápiť. A verím, že časom sa dožijem aj pôvodných príbehov a nie len recyklovaných skutočných udalostí. Takže zatiaľ priemer, časom sa uvidí. (14.4.2008)(14.4.2008)

Spokojne zakričím s úsmevom na tvári: "The heat is on! Oujééé!!!":-))) Z mnohých stránok vynikajúco odvedená práca. Vizuál mi šepká, že celý svet je z betónu. Prevládajú odtiene modrej a modré filtre pokrývajúce dominantné mdlé a sivé farby mesta. Je to len naša maličká 400tisícová bétónová(panelová) džunglička, ale budiš. Kedže príbehy sú ISU, tak sa mohlo scenáristická partia dobre vyšantiť. Skúšal som "predvídateľnosť", pár krát mi môj tip na pokračovanie cesty deja vyšiel, no toľkokrát som sa sekol, takže pred tvorcami dávam klobúk dole. Skladám ho ešte nižšie ak si pripomeniem úžasné tóny záverečnej zvučky, ktorá navodí skutočné emócie. Dosť motania sa okolo kaše a môžem rovno povedať: Konečne máme kvalitný seriál, navyše kvalitný KRIMINÁLNY seriál. Máme byť na čo hrdí." Týmto sa slovenským tvorcom otvorila brána do novej neprebádanej oblasti. Verím, že dozrie čas a raz svetlo sveta uzrie slovenský akčný seriál.(11.4.2008)

Nuž prvé slovenské krimi. Tak trochu si vravím konečne po tých našich selankách typu susedia, blbá rodinka, panelák a podobné úbohosti. Šancu dostali neznámi herci, ktorý pred kamerou vyzerajú celkom dobre. Horšie je to však z niektorými dialógmi, ktoré občas zaškrípu. Príbeh bol však celkom slušný a dokonca aj s akciou. Myslím, že sa tvorcovia nechali inšpirovať pomerne úspešnou krimi-dokumentárnou séroiu "najväčšie kriminálne prípady slovenska". Dúfam že si táto séria udrží svoj štandard a neskĺzne do melodramatických koľají..............(11.4.2008)

• - Herec Marián Mitaš kvôli "Mestu tieňov" musel zomrieť v seriály "Ordinácia v ružovej záhrade", vraj preto aby sa mohol plno sústrediť na Mesto. (Markus)

• - Špeciálne efekty boli vyrobené Čechách. (Markus)

• - Hercov v kriminálke maskovala Beatrix Dollingerová. (Markus)