Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Tony.cs

Jsem zamilován do počinu jak DC Comics (Batman, Superman) tak Marvela (Spider-man, X-men, Hulk). Vždy jsem ty hrdiny "žral" a žrát budu i nadále. A Batman patří k mým nej hned po Supermanovi. A tento Batman se povedl hlavně díky vizuálním efektům. Bale je výborný herec a role mu padne skvěle, i když ta padla každému představiteli ať Keatonovi, Cloonymu, nebo Kilmerovi ( Keaton je můj nejoblíbenější a to možná proto, že byl první). Ale tento návrat neohroženého hrdiny v netopířím rouše mě určitě nezklamal, ba naopak, mile překvapil. Také, jako v každém z Batmanů se zde objevuje mnoho hvězd. (V dřívějších například Jack Nicholson, Kim Basinger, Tommy Lee Jones,Jim Carrey, Nikole Kidman, Drew Barrymore,Arnold Schwarzenegger, Uma Thurman, John Glover, Alicia Silverstone,Danny DeVito, Michelle Pfeiffer). V tomto snímku to jsou Michael Caine, Liam Neeson, Gary Oldman, Morgan Freeman a Katie Holmes. Prostě jako vždy ...špička . COMICS FOREVER ()

blackrain

Ocitneme se v době, kdy se Bruce Wayne teprve stává ochráncem spravedlnosti a netopýřím mužem. Pořád je pronásledován dvěma událostmi z dětství, které mu nedají vydechnout. Jsou to události nám dobře známé, smrt jeho milovaných rodičů a strach z netopýrů. Zloba a touha po pomstě je natolik silná, že se snaží poznat myšlení a chování zločinců. Chce odhalit jejich slabosti. Batman je zobrazen jako obyčejný muž, který dělá neobyčejné věci. Ne jako nadpřirozený hrdina, ale jako člověk z masa a kostí. No, nevím, že by obrana spravedlnosti byla zase tak obyčejná věc. Obyčejný muž taky zrovna není, vlastní obrovskou sumu, se kterou je samozřejmě většina věcí mnohem snadnější. ()

Bat55

Poviem to takto: Keby neexistoval Christopher Nolan, tak by sa možno nikdy nedočkal tak veľký velikán, akým je Batman, poriadneho remaku. Batman Začína/ Batman Begins je výborná snímka, ktorá sa od predchádzajúcich Batmanovských dobrodrúžstiev predsa len výrazne odlišuje. Film ani zďaleka nemá tak vizuálne fantastickú výpravu, akú mal Burton v Batman a v Batman Returns. Batman začína nemá ani takú pestrofarebnú výpravu, akú mali Schumacherove "batfilmy". Batman začína je neobyčajný film v obyčajnom spracovaní (na Batmana), v mnohých scénach pripomínajúci skutočnosť, čo u predchodcov neexistovalo. A v tom je Nolan génius. On dokáže urobiť Batmana viacej reálneho, až tak reálného, že vskutku uveríte, že všetko je v tom filme možné. U Batman začína som si nikdy nepovedal, ach, tak toto je dobrá blbosť (možno len ten záver s tým vlakom). Ale pritom film nestratil nič na svojom, respektíve je to stále Batman, len v inom "Nolanovom" kabáte. Dynamický, strhujúci, stále temný a chladný film podfarbený parádnym soundtrackom, tak to je Batman začína, najlepší remake posledných rokov. /95%/ ()

SarumanKo

Kým som nevidel Nolanov majstrštyk The Dark Knight, bol pre mňa Batman Begins len vysoko nadpriemerným a neobyčajne temným komiksovým filmom. Pestrofarebné grotesky Tima Burtona zrazu stratili zmysel a Nolan ich poslal do kinematografického múzea, nahradil ich desivo moderný a temný Gotham, výborní záporáci, Zimmerova bezchybná hudba a Batman samotný, v roli skvelého Christiana Balea. A Christopher Nolan na poste režiséra a scenáristu, zase raz dokazujúci, že v tom, čo robí, je proste najlepší. Až príchod Temného rytiera a opätovné zhliadnutie jednotky ma ale prinútili napáliť tam päť hviezd a vychutnať si Jokerovho predskokana v plnej paráde. (90%) ()

AlThorKremser

Batman se restartoval,a musím říct že parádně. Je to absolutně jiné než ty předchozí, a skvělé. Nolan se pro tuhle trilogii narodil! Skvělý scénář a perfektní výkony herců(ostatně jako v celé trilogii).Ikdyž tohle byl nejslabší díl trilogie pořád je to skvělý film! Radost se dívat. Kdo á rád Batmana tohle prostě musí vidět a pak i The Dark Knight a The Dark Knight rises! Nejlepší filmová trilogie! Jasných 97% ()

gogos

Skvělý rozjezd monumentálná ságy. Pompézní výprava, do detailu promakaný Gotham, skvělí herci na svých místech, výborný ústřední hudební motiv a báječná kamera dělá z prvního Batmana skvělou atmosférickou podívanou. Akce je výborná, délka i rozsah příběhu moc fajn, nechybí odlehčující hlášky a celkový dojem z filmu je báječný. Nolan je muž na svém místě a Batmanem dokázal povznést komix do dosud neprobádaných, ale zato zatraceně zábavných rovin. Batman začíná možná není dokonalý, možná působí místy lehce podivně, ale mě to baví a nemůžu hodnotit jinak, než zcela zaslouženou lepší 4*. Toto je film, který u mě zlomil celoživotní nechuť k netopýřímu hrdinovi! ()

harfuska

Komiksový fanda niesom a superhrdinovia ma nikdy nebrali. Jedinou výnimkou je Spiderman. Ten je priam neodolateľný vďaka tej lepkavej veci, ktorou strieka všetko naokolo. Ovšem Batman nieje pre mňa ničím zaujímavý. Aj keď musím uznať, že jeho čierna pláštenka posobí hodne sexy. To, čo sa však skrýva pod tou pláštenkou zas až také príťažlivé nieje, rovnako ako prostredenie, v ktorom poletuje. A vlastne celý príbeh mi bol akosi ukradnutý a nebavilo ma to sledovať. Jediným žiarivým momentom bol Liam, ktorý aspoň na chvilku dokázal upútať moju pozornosť. A to nielen vďaka svojmu knírku ala „myšiak Monty“.. ()

jajinka

Parodie na Batmana vs. Agent 007? Laciná akční blbost, s několika rádoby vtipnými momenty a dojímavými scénami.. ()

IllIlIlIIl

Batmana obecně moc nemusím. Ale je fakt, že Ch.Nolan vyzvedl Batmana někam výše......Kratší stopáž by neuškodila. Za tři zejména díky skvělému Ch.Baleovi, hudbě a celkově zdárně zvládnutému řemeslu Ch.Nolana. ()

K.I.N.G.

První dva díly Batman a Batman se vrací byli nadmíru dobré a díky Burtonovu velice osobitému stylu i vysoce výjimečné. Toto je však ještě daleko lepší, skvěle obsazené, napínavější. ()

Mikita

Jak jsem mohla zapomenout ohodnotit tento film mezi prvními, to vážně nechápu. :) Fantasy filmy se superhrdiny jsem měla ráda už dřív, ale teprve po tomhle dílku jsem si uvědomila, že to nemůsí působit až tak jako fantazie či pohádka. Přiblížení Batmana více realitě ho udělalo ještě temnějším, než ho známe a já se znovu začla těšit na další díly (a nebyla jsem zklamaná). Jedna z mála sérií, kde je možné, že další díl překročí slávu toho prvního, a to jen díky Nolanově geniálnímu filmařskému citu. Každý díl Batmana má své kouzlo, tímto začíná nová éra. Ohromné překvapení. ()

Remedy

Syrová atmosféra Gothamu je v Nolanově prvním Batmanovi vykreslena naprosto perfektně a lépe, než kdy předtím. Děkujme Bohu, že se nové netopýří ságy ujal právě Christopher Nolan, který ji opravdu vynikajícím způsobem pojal po svém a ukázal nám, že i Batmana lze brát vážně a s jeho osudem a posláním je možno se ztotožnit. Ačkoli je "Batman Begins" masová zábava jak vyšitá, nepostrádá i poměrně slušně propracované charaktery postav (ve starém Batmanovi byste hledali nějaké složitější psychologické souvislosti skutečně jen těžko), celková atmosféra je víc než slušná a v závěru opravdu až trochu apokalyptická :)), což je ale vzhledem k ději jedině ku prospěchu celé věci. Byl jsem skeptik, když jsem si v té době říkal, že Chris Nolan svého prvního Batmana nemůže překonat. Jak šeredně jsem se mýlil, ví každý asi až moc dobře. P.S.: Obsazení je fanaticky fantastické.)) ()

movieband

"Když se stanete víc, než jen mužem. Když se dáte plně do služeb nějakého ideálu, a když vám v tom nedokážou zabránit. Pak se z vás stane úplně někdo jiný. - Kdo? - Legenda, pane Wayne." Nolan zvládl origin Batmana se vší úctou a dokázal ukočírovat několik postav v jednom filmu s plnu parádou. Batman, Scarecrow, Ra's-Al Ghul. Film nepůsobí přeplácaně a Nolan si ladně přechází dějové linky od jedné postavy ke druhé a nepůsobí to nijak násilně. Ukončuje všechny nitky v filmu, tak jak se to má a nahazuje hned další příběh, který diváka vtáhne do děje ještě víc, než ten předešlý. Oslí mostky v dějové návaznosti jsou perfektní a tvoří tak dokonalou mozaiku plnou zvratů a temné atmosféry, kterou by divák mohl krájet nožem. První díl nolanovské trilogie je výrazně nejatmosféričtější a je zahalen asi největším oparem mysteriózna, z celé trilogie. Vítejte na hereckém koncertu Christiana Balea. "Jako člověka mě můžou ignorovat, zlikvidovat. Ale jako symbol, jako symbol můžu být nezničitelný. Můžu tu být navěky." 95% ()

Desperado

Skvelá prvá tretina, trošku klišé záver(pripomínajúca dvojku Spidermana), nevierohodná motivácia hlavného záporáka, trefný Bale, opäť Liam Neeson účinkujúci kvôli plateniu svojich účtov, takmer nepostrehnuteľný Ken Watanabe, plejáda ďalších známych hercov v menších či väčších roličkách, výborný tutorial pre neznalých komiksu, atmosféra, psychológia postáv = zatiaľ najlepší zo všetkých Batmanov. ()

YURAyura

4/10 Prekvapive to neni takova blbost, jako by se dalo od pateho dilu cekat - no jo no, s komixovyma filmama je vzdycky problem. Nikdo - skoro nikdo je neumi natocit - teda pokud v nich hraji herci z masa a kosti malokdy se to podari. Toto je dalsi priklad takoveho filmu. Zpocatku to vypadalo docela slusne, ale jak herci, tak scenar tomu dali pekne po hube a ukecany Caine v roli Alfreda me tak rozciloval, az to dorazil ()

Sigurd

Temný rytíř se vrátil. Christopher Nolan není Tim Burton a kupodivu ani J. Schumacher. Ale to je jen dobře. Má vlastní vizia to dost temnou. Jeho Gotham je bezútěšné město blízké budoucnosti, kde strohé mrakodrapy obklopují slumy plné lidských trosek. Vražda je na denním pořádku a nezkorumpovaní se dají spočítat na prstech jedné ruky Režisérova snaha o co největší realističnost se vyplatila. Superhrdinové s běžnými lidskými problémy jsou teď prostě v kurzu. První polovina filmu coby sonda do psychiky Bruce Wayna, druhá jako temná akční řežba. Obě zde mají své místo. Film se může pochlubit kvalitním obsazením (Neeson, Freeman, Caine, Oldman) a i hlavní hrdina Christian Bale přesvědčí o svých kvalitách. Mírnou slabinu pak představuje nepříliš originální zápletka. To je však bohužel syndrom nejedné komiksové adaptace. ()

swed

Oživení Batmana nemohlo dopadnout lépe. Nolan místo gotické atmosféry či směšných neonů vsadil na realitu. Vše kolem Batmana je zdůvodněno celkem logicky a má svůj (i když za vlasy přitažený) základ ve skutečném světě. Pokud jde o příběh, tak ten je hlavně ve své první polovině nesmírně originální a film občas místo comicsu připomíná thriller, což není na škodu. Za malou chybičku lze považovat pouze nevýraznost záporných postav, i když jich má film mnoho, žádná z nich nemá patřičné záporácké charisma. 9/10 ()

MATADOR

Velmi pěkný díl Batman, avšak začátek je spíše takový seznamovací a to může odradit,ale u mne se tak nestalo a jako odměna byla ta pěkná akčnější a svižnější část.Pěkný konec a bravurní hudba v podání Hanse Zimmera. "Je ve vozidle! Typ a značka? Je to ... černý tank! ()

stration

Už se zdálo, že po strašných předchozích dílech Batman jako filmový hrdina definitivně skončil. A dokonce se i zdálo, že pradávný boj Batman-Spiderman, vyhraje teenagerovský pavoučí zmutovanec. Omyl. Christopher Nolan natočil něco, co se nikomu v Batmanovské sáze nepovedlo hoooooodně dlouho. Precizní, akční, temný a výborně obsazený film, který si nic nezadá s prvními dvěma díly série. Je to sice jenom takový "lehčí předkrm" před Temným rytířem, ale i tak mu nelze upřít geniání momenty a hlavně vzkříšení Batmana. Díky, Nolane! ()

Easykk

První Netopýří thriller na Nolanově vlně Vás parádně připraví na jeho drsnější pokračování. Vynikající znovuzrození, lepší to protě být nemohlo!! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021