Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Thomassi

Nemůžu si pomoct, ale Batman Begins je lepší než všechny předchozí díly a začíná novou kapitolu o tomto legendárním netopířím muži. A co víc, vše je v rukou v současnosti podle mě nejlepšího režiséra Hollywoodu. Ano, je to Christopher Nolan. Už první díl jasně ukazuje, že celá plánovaná trilogie bude něco neuvěřitelného, něco, na co se nikdy nezapomene. Já si na superhrdiny a komiksové příběhy moc nepotrpím, ale Nolanův Batman je prostě jiný. Zavádí nás to dob, kdy Bruce Wayne byl ještě obyčejný člověk, který si mnoho vytrpěl. Našel ale svoji cestu života a sebepoznání. A právě tehdy v Gothamu začala spravedlnost. Zrodil se Batman. A to je pak druhá půlka filmu. Nolan to samozřejmě musel podat moderněji a udělal dobře. Třeba batmobil, původně vojenské vozidlo, byl naprosto skvělej. Těch vychytávek je tam ale daleko více. No a celá plejáda skvělých herců, kde jsou jejich výkony vyrovnané a všechny na takové úrovni, kterou hollywoodský trhák vyžaduje. Právě tímto filmem se mi do podvědomí dostal Christian Bale a okamžitě jsem si ho oblíbil. Skvělou práci odvedl i skladatel Hans Zimmer. A konec pak krásně navnadí na další díl. To, jak předá detektiv Gordon v podání Garyho Oldman kartu jokera Batmanovi, je jedna z mých nejoblíbenějších scén vůbec. Sečteno a podtrženo, luxusní podívaná, kterou musíte vidět. ()

Aiax

Uvědomuju si, jak drsně se tímhle hodnocením stavím proti drtivě většinovému názoru, ale nemůžu si pomoct. První Burtonův Batman je přesně takovým komiksovým filmem, jaký mám rád - lehce zkarikovaný, nadsazený, hravý, surrealistický. Jenže když vidím, že film o chlápkoví v plášti a netopýří masce poletujícím nad městem se snaží tvářit smrtelně vážně a s kamennou tváří krmí diváka instantními hollywoodskými moudry jako "hněv je mocný nástroj, ale když ho neudržíš na uzdě, zničí tě", nezbývá mi, než obrátit oči v sloup. Batman přece není vážné, realistické drama typu Traffic, jak jej Nolan prezentuje, ale komiks! A čím víc se snaží být "dospělejší", tím nedospěleji a úsměvněji působí. Takový je sice hlavní problem filmu Batman začíná, ale ani zdaleka jediný. Tak třeba zápletka - padouch, který se snaží zničit svět/město/planetu. Kristepane, když už chtěl Nolan natočit něco vážnějšího, proč si alespoň nevybral nějakou méně infantilní zápletku? A co teprve samotný padouch - proč ho hraje zrovna největší "dobrák" v celém Hollywoodu? Vždyť to už by byl věrohodnějším zlosynem snad i Ladislav Chudík. Pokud jde o Katie Holmes, stále jsem nepochopil, kdo a proč jí dává role. A ani ty bojové scény nebyly kdovíjaké - tmavé, chaoticky sestříhané a totálně nepřehledné. Zkrátka a dobře - Batman začíná je sice snaživý a ambiciozní film, ale snaha ho "dospělizovat" mi přijde stejně absurdní, jako chtít udělat z hip-hopové skladby symfonii nebo prodávat v McDonaldu archivní víno. Realistické drama a komiks jsou prostě dva různé světy, neříkám, že je některý z nich lepší, nebo horší - jsou prostě jiné a míchat je dohromady holt nejde. Ty dvě hvězdičky alespoň za Balea, který se do téhle role opravdu hodí, a nesporný Nolanův um, pokud jde o čistě filmové know-how. ()

dawe04

Protože jsem Batman začíná viděl až po Temném rytíři, krásně se dalo pozorovat, co všechno Nolan v pokračování zlepšil. Ale i tenhle Netopýr má co nabídnout a díky strhujícímu tempu, plného bitek, originálních nápadů, kamerových průletů a skvělých herců startuje ukrutně temnou a hlavně výbornou komiksovou sérii. ()

Hamaradža

(Môj komentár n.100) Úžasné započatie mojej najoblúbenejšej filmovej trilógie. V tomto snímku sa Nolan najviac priblížil ku komixom, nie však usmievavým duck donaldom, ale temným alá Frank Miller komixom. Až na pár detailov hlboké a prepracované postavy, zahrané úžasným hereckým obsadením v ktorom každému jednému človeku rola sadne ako riť na šerbel. Film rozhodne nie je detským - ako skôr plnohodnotným dospelým inteligentným veľkoakčným eposom, v ktorom akcia rozhodne nie je samoúčelná a všetko je až strašidelne realistické. Začiatok v horách je krásny a pôsobivý, stred nás krásne uvedie do problematiky Gothamu a viac sa kladie dôraz na psychológiu postáv a záver je už iba Nolanov hlboký úklon komiksovému akčnému žánru. Je blbé povedať že je to najslabší film z trilógie, ak stále rozhodne patrí do top 50 najlepšieho čo som kedy videl. Tento film je ako neopracovaný diamant, ktorý Nolan vybrúsil naleštil, dal mu pekný stojanček a 3 roky na to ho nazval čiernym šermiarom - toho ja nazývam dokonalosťou. ()

FilmFan24

Komiksový film, který se jen tak hned nevidí. Christopheru Nolanovi se podařilo restartovat oblíbeného hrdinu na výbornou. ()

runner85

Tak takto začal ten slávny Batman ? Dojímavé, no ešte, že máme toľko dobrákov čo vie zabrániť tomu aby sa všetko posralo a mesto nebolo zničené ... čakal som od toho viacej, no pozeranie to v takejto mojej retrospektíve bolo celkom slušné a možno aj vďaka tomu som dal o jednu * navyše .... ()

Colby Sawyer

Je hrozně důležité, jak trilogie začíná a když začíná takhle, tak je to prostě nádhera. Skvělý Batman, který přesně vystihuje pojem Temný rytíř. Fenomenální volba herce, Bale je jako Bruce Wayne prostě fantastický a pak tu navíc máme Rash Al'Ghula v podání Liama Neesona. Musím říct, že kdyby tam nebyl Batman, tak bych Rashovi klidně fandil. Pak musím pochválit především Nolana, který sepsal skvělý scénář a film excelentně zrežíroval. Jednoduše a na rovinu to je perfektní začátek nezapomenutelné trilogie. ()

dom156

Prostě super, když pominu lehké nedostatky či nedotahy, tak je to mistrovské dílo a nemá cenu se v něm dál pitvat. Doporučuji a sami si udělejte názor. ()

JohnMiller

Tak paradoxne... Prvú časť trilógie vidím ako poslednú, rovnako ako aj pri LOTR. A hoci komiksy nemusím, bolo to úžasné.. Takto výpravný formát môžem hádam s hocijakou témou. Fakt som sa bavil, užíval si každú minútu. A hoci nemusím prequeli, čo zachytávajú udalosti "predtým", tento tak plynule prešiel do ságy Batmana, že takýto názov bol aj trocha zbytočný. Čo vám poviem.. Nolan proste vie ako sa to robí a nemyslím si, že nejaké nové Batmanovky dokážu tejto trilógií vzdorovať. Rozhodne nie kúsky ako BVS, to bola inu, bizarná paródia. ()

salalala

Po těch dvanácti letech je zpětně fascinující sledovat, jak už tehdy uměl Nolan natočit vynikající komiksový origin, kde se objevili hned tři záporáci, aniž by to bylo překombinované. Od úvodních minut Nolan nastolí strhující tempo, které nepoleví až do konce, a i když akce tu není zas tolik, divák se vskutku nenudí, protože příběh je typicky osudový, výborně napsaný a na vývoj postav je radost pohledět. Gotham je v Nolanově podání hezky potemnělé město, do něhož by nikdo nechtěl vstoupit a vůbec celková atmosféra je hutná a depresivnější, nikoliv ale přehnaně. Komiksové pozadí slouží Nolanovi jen jako podpora k rozsáhlému příběhu o morálce, boji se zločinem a o tom, že je třeba mít hrdiny a uctívat je. Vše působí naprosto realisticky, a ačkoli tvůrce zachovává věrně základní komiksové atributy, nic není extra “fantastické“. Navíc i jeho práce s minimalistickými, ale plně funkčními hudebními motivy, které v rámci trilogie postupně rozvíjí, je taktéž nadčasová a geniální. Bale je ideální představitel Batmana a rozehrává se do pozdější famóznosti, Michael Caine sype moudra jako z rukávu a je typicky mentorský, nezklame ani Morgan Freeman a Liam Neeson jakožto hlavní záporák je taktéž vynikající. Jediná, ke které mám výhrady, je unylá a “kožená“ Katie Holmes, na kterou se ale dá po pár minutách zvyknout. Je pravda, že akce tady Nolanovi ještě hapruje, otázkou ale je, nakolik je to nepřehlednost záměrná, každopádně to není důvod pro strhnutí hvězdičky, protože Batman Begins je dodnes jeden z nejlepších (ne-li ten nejlepší) origin, jaký v posledních dvaceti letech vzniknul. 100 % ()

Skip

Tak nebylo to špatné, zvlášť po těch hrůzách, které Batmana málem pohřbily, ale že by to byl nějaký skvost, to zas ne. ()

kajas

Sice jsem neviděla všechny filmy o netopýřím muži, ale vždycky se mi líbil "Batman" Tima Burtona s Michaelem Keatonem v hlavní roli. Dnes musím svůj názor přehodnotit, protože Christian Bale je bezkonkurenčně nejlepší Batman. A vůbec, všechny ty akční sekvence, temnější atmosféra, úderná hudba, jeden lepší herec vedle druhého (hláškující Michael Caine, sympatický Morgan Freeman), skvělý zloduch Cillian Murphy, který se pro záporné role zřejmě narodil (viděli jste ho v "Nočním letu"? Jestli ne, napravte to!)... "Batman začíná" je jistě nejlepší filmové zpracování slavného komiksu, samozřejmě do příchodu "Temného rytíře"... ()

Želik

Prečo vidieť Batman začína? Lebo Batman nebude pre vás len blázon v kostýme, lietajúci nočným Gothamom. Dostala som odpovede na otázky, kto je Bruce Wayne, prečo, ako a kedy sa rozhodol robiť to, čo robí, a to si myslím, že stojí za tých 140 minút. Prvá polovica bola výrazne lepšia, ale nemám nič proti naháňačkám a výbuchom, keď sú tak fantasticky doplnené hudbou. ()

higuain

Nolan poprvé boří mýty o o druhořadosti komiksových adaptací. Trochu ve stylu Singerových X-Men a hodně ve stylu svojí Insomnie. POMO to vystihl přesně, když napsal, že je to Insomnie s Batmanem. Batman Begins je film, který mě přivedl na ČSFD. Ve své době na mě silně zapůsobil a dá se říct, že mě (coby filmového diváka) i hodně ovlivnil. A to jsem ještě nevěděl, co přijde po něm. Btw, nikdy nepochopím, jak mohli Zimmer s Howardem za tohle OST nedostat ani nominaci. Ta hudba je dokonalá. ()

L_O_U_S

Komiksovým adaptacím jsem se až doposud vyhýbal jako čert kříži, protože mě prostě nezajímají. Nolanovu batmanovskou sérii ale tak nějak považuju za povinnou literaturu, i když neuvěřitelně vyhajpovanou. Nakonec jsem spokojen, přestože mi úvodní asijská pasáž příliš neseděla. Další část je spíš odkazem na batmanovské univerzum, který vyznívá jako někdy až příliš nucené chlácholení skalních komiksáků, že tohle bude Batman se vším, jak ho znáte. No a vlastní boj se zlem začíná až ve třetí části. V celém filmu se projevuje Nolanův režisérský styl kombinující lehké filozofično s exponovanou akcí, přičemž některé pasáže, které by mohly osvětlovat motivy jednání postav, jsou urychleny na max, takže nepozorný divák tápe. Takže proč i přes tyto nedostatky dávám čtyři hvězdičky? Já vám tak nějak nevím... Tenhle film má šmak, akci, napětí, styl, záporáky. A taky je to Batman. (648., 7. VI. 2011) ()

Dont

První díl batmanovské série od Christophera Nolana mi unikl, a jelikož se kvapem blíží premiéra třetího dílu, cítil jsem před její projekcí povinnost seznámit se se zrodem Batmana. A bylo to velmi dobré seznámení, skvělá akční podívaná především ve druhé polovině filmu, k tomu fantastická hudba a jedna slavná tvář vedle druhé. Ani v té záplavě hereckých es nevím koho vyzdvihnout. Christian Bale dostal suverénně nejvíc prostoru, takže filmu dominuje, ale mně se líbil Morgan Freeman, když byl na scéně, byla legrace. Rudgera Hauera poslední dobou moc často nevídám, Tom Wilkinson v roli záporáka také není k vidění každý den. Když bych to měl srovnat s jinými filmy o Batmanovi od jiných režisérů, vítězí tahle série na plné čáře. ()

jurama525

Dle měho názoru tento batman neni lepši než ten Pana Tima Burtona . Ale Jinak je tento snímek o počátcích batmana označuju za nejlépe natočený film roku 2005 . Christian Bale je pro batmana jako stvořený . Děj je dobrý , film je po celou dobu velice zaživný . Vůbec jsem se nenudil po celou dobu. . Vše potvrzuje a podtrhuje velice skvělá hudba . Zažitek z tohoto filmu je opravdu silný a dle mého názoru režiser Nolan natočil nejlepší díl této batmanovské trilogie. ()

*Elfík*

Tak hele, Batmanku, to, že máš plášť, tě neopravňuje dělat si ze mě takovouhle srandu. Nejdříve komiks, pak (když pominu kreslený seriál či menší prvotiny) přijde Burton, který stvořil něco tak krásně barevného, s takovou imaginací, až oči přecházejí. Ty jsi měl pás, krásný auťák (ano, dávám přednost tvému prvnímu, to druhé je jen krabice, co sice skáče, ale dojem neudělá, hlavně když není tak aerodynamické, jako to původní...), krásný hrado-domko-zámek, krb a holku. Batmane, č.2. Ty máš aspekty totožné, ovšem detaily jiné. Dům jsi nám neukázal (a já chtěla vidět jídelnu!), tvá holka byla mírně flegmatická vůči všem tvým pokusům si ji získat (,,všichni jsou blázni, jen já lítám s pláštíkem!'') a tvůj nepřítel byl fousatý chlapík, co se nedívá kolem sebe. A že se mu to sakra nevyplácí! Pokračuji ve výčtu, Batmanku, ty jsi mě totiž zmátl. Těmi všemi svými převleky, nejdříve se strojíš za Michaela Keatona a teď jsi Bale, jednoduše a prostě jsi nám zvošklivěl. Inu, chlapče, něco mi tam chybělo. Chyběl mi výraz pod maskou, chybělo mi napětí (asi vypadám jako blázen, když toto tvrdím...), chyběl mi šikovný scénárista/škrtač, který by vyškrtl některé zbytečné postavy a nahradil je normálními živoucími smrtelníky. Vše, co si pamatuji, jsi jen ty, v ohavném plášti, co se pořád zasekává někde na střeše, temné, velmi temné scény, divné, pomalu se bortící kulisy, nic normálního, málo hor a tak bych mohla ještě pokračovat vcelku dlouho. Nechtějte... Zpočátku jsem se domnívala, že mi něco mohlo předčit Batmana od mistra B., ovšem nikolivěk. Evidentně zůstanu u tebe, líbí se mi totiž tvá ouška (na masce). Jsou špičatější. ()

Aleee89

No tak konečně mám za sebou celou sérii Batmana a už se k ní nikdy nechci moc vracet. Teda alespoň v nejbližší době ne. Netáhne mě to, Batman mě prostě nezaujal. Docela mě překvapilo, že nám tady Batmana ukázali po hodině. Nebylo to nejhorší, dost velká změna bylo i prostředí a tak, vynechali barvy, kýčovitost... Herci docela dobrý, ale znova se na to jen tak dívat nebudu. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021