Heuréka – město divů (TV seriál)

Eureka

Mestečko Heuréka

Sci-Fi / Komedie / Mysteriózní / Drama

USA, 2006 - 2012, 56 h 23 min (Minutáž: 42–85 min)

Robert C. New

Bear McCreary

Colin Ferguson, Salli Richardson-Whitfield, Matt Frewer, Joe Morton, Saul Rubinek, Jordan Hinson, Erica Cerra, Ed Quinn, Neil Grayston, Chris Gauthier, Debrah Farentino, Meshach Peters, Tamlyn Tomita, Olivia d'Abo, James Callis, Niall Matter, Jaime Ray Newman, Sonja Bennett, Anna Galvin, Andrew Airlie, Amber Borycki, Barbara Eve Harris, Samuel Patrick Chu, Elise Gatien, Maria Luisa Cianni, Zak Santiago, Frances Fisher, Jonathon Young, Vanya Asher, Elysia Rotaru, Richard Kahan, Alan Ruck, Holly Elissa, Ever Carradine, Nicholas Carella, Mark Hildreth, Dean Marshall, Margot Berner, Scott Hylands, Christopher Jacot, David Nykl, Lexa Doig, Barclay Hope, Ty Olsson, Jennifer Crystal Foley, Shayn Solberg, Meredith McGeachie, Allison Scagliotti, David Paetkau, Philipp Karner, Wil Wheaton, Tygh Runyan, Nico Cortez, David Richmond-Peck, Wallace Shawn, Marie Avgeropoulos, Daniel Boileau, David Quinlan, John DeSantis, John Reardon, Alex Ferris, Aliyah O´Brien, Allison Hossack, Woody Jeffreys, Luke Camilleri, Peter Kelamis, Jennifer Spence, Michelle Creber, Colin Cunningham, Matreya Fedor, Kavan Smith, Felicia Day, Ellie Harvie, Olivia Cheng, Elizabeth Thai, Matt McInnis, Keenan Tracey, Layla Alizada, Michael Kopsa, Rob LaBelle, David Lewis, Christie Burke, Michael Benyaer, Zak Ludwig, Alison Araya, Benjamin B. Smith, Edward James Olmos, Jeff Pangman, Sean Owen Roberts, Reese Alexander, Adrian Hough, Tembi Locke, Michael Coleman, Don Thompson, Viv Leacock, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Elias Toufexis, Fiona Vroom, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Sarah Hayward, Steve Makaj, Jeffrey Kaiser, Darren Dolynski, Natalie Gibson, Demord Dann, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Fane Tse, Peter Brown, Chad Riley, Paul Lazenby, Glynis Davies, Sharon Taylor, Ben Wilkinson, Donna Yamamoto, Rob Hayter, Brenda Crichlow, Jaime Paglia, Arthur Corber, Terence Kelly, Daryl Shuttleworth, Carmen Moore, Dorla Bell, Bill Mondy, Laura Adkin, Kevin O'Grady, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Malcolm Stewart, Rukiya Bernard, Trevor Jackson, Michael Shanks, Teryl Rothery, Maury Chaykin, Donna White, Stephen Park, Kirsten Robek, Alex Diakun, Paul Moniz de Sa, Mark Burgess, Randal Edwards, Greg Germann, Garry Chalk, Garwin Sanford, Patrick Gilmore, Stefanie von Pfetten, Fulvio Cecere, Gabrielle Rose, Richard Ian Cox, Jody Racicot, Kaaren de Zilva, Kim Poirier, Leela Savasta, Chelah Horsdal, Heather Doerksen, Billy Campbell, Laura Mennell, Bear McCreary, Frances Fisher (a.z.), Christopher Jacot (a.z.), Niall Matter (a.z.), Ed Quinn (a.z.), Shayn Solberg (a.z.), Jay Brazeau, Noah Danby, Jill Morrison, Jamie Kennedy, Keegan Connor Tracy, Michelle Harrison, Ming-Na Wen, Cameron Bancroft, Stan Lee, Donavon Stinson, Martin Cummins, Ben Ratner, Aaron Douglas, Quinn Lord, Nicholas Elia, Tammy Hui, Dave Foley, Rif Hutton, Jim Parsons, Eugene Byrd, Roger R. Cross, Sunita Prasad, Geoff Gustafson, Grant Imahara, Matthew Hastings, Tanya Champoux, Chris Parnell, Erin Simms, Jerry Rector, David Stuart, Christina Sicoli

Super znělka, ale ani ta nezachrání technický seriál se špetkou zábavy. Město divů je zábavné, už jenom proto, že občané Heuréky jsou zvyklý na všelijaké nevysvětlitelné věci, a do toho nově příchozí, budoucí šerif, Jack Carter. Který ať chce nebo ne, bude součástí všech těch přetechnizovaných a vládou schválených pokusů. Heuréka je fajn seriál, ale už po několika dílech mne seriál přicházel v podstatě pořád stejný, i když byly zápetky prakticky originální a zajímavé, nic to neměnilo na faktu, že už v první sérii přichází omletina. Začátek to byl moc slušný, ale s přibývajícími díly už to zase tak růžové není. Zajímavá technická - seriálová revoluce s hromadou stereotypu.(10.9.2009)

Originálními nápady Eureka jen překypuje, sci-fi hrátky a nekončící fantazie okamžitě připomene Farscape, ovšem Eureka má mnohem lidštější prostředí. Na jednu stranu se tvůrci nedrží při zemi při vymýšlení zápletky jednotlivých dílů, ovšem na stranu druhou zachovávají prostá řešení (selský rozum always wins) a citelné komediální prvky pro uchování pohodového vyznění za každou cenu. Nečekejte tedy hardcore sci-fi, nejvyšší priorita Eureky tkví v prostém pobavení, což představuje citelný krok stranou od seriálů typu Battlestar Galactica apod. Humor a sympatické postavy beru všemi deseti, vysokou koncentraci typických seriálových klišé již nikoliv. Klišé v tvorbě dramatické linie sice přinášejí "klid" a diváckou vděčnost, jenže s tím i jednoduchost a předvídatelnost všeho, co v Eurece není sci-fi... 8/10(19.11.2010)

Eureka je město, které možná obyčejný, průměrně vyvynutý občan nikdy neobjeví. Nebo možná objeví, ale nikdy nepochopí jeho strukturu, jeho obyvatelé a už vůbec ne jeho smysl existence. Eureka je totiž jedna velká vědecká laboratoř, ve které žijí největší mozky současnosti a snaží se zde vyvíjet nové a nové technologie. Seriál samotný se snaží držet jistých pravidel a špatný každopádně není. Koneckonců žijeme v době, kdy z Ameriky přichází seriál za seriálem solidních kvalit a stejnak to je s tímto poněkud neobvyklým, ačkoliv nápaditým, vtipným a hlavně povedeným seriálem. Jediné co mi ale nedokázalo sednout je samotný hudební podtext. Snaží se, co nejblíže přiblížit seriálu, jenže bohužel ne příliš zdárně. Chvílemi jako by hudba vypadla ze strategických her tipu Original War, Act of War a jiné. Nemohu si pomoci, tak to prostě je. Neznamená to, že to prostě musí dopadnout špatně. Jenže tady to špatně dle mého mínění dopadlo. Nic na tom ale nemění fakt, že Eureka je vskutku nápaditý seriál, který minimálně skvělými a hlavně drahými efekty předčí řadu jiných seriálů. Jenže je dobře známo, že efekty nedělají seriál seriálem a na to si tvůrci v jistých chvílích musejí dávat pozor. (7/10)(16.10.2007)

• BMAJTZ

Prvni serie tohoto serialu byla pro mne necim novym, neokoukanym a s pomerne slusnym napadem. O tom zadna, ale s pribyvajicimi seriemi se vse meni. Serial spadl do stereotypu, resi se v podstate porad dokola to same sem tam s obmenenou zapletkou. Jedine co me jeste u tohohe serialu drzi je pribeh na pozadi ktery byva docela zajimavy, ale jak jsem zjistil uz u minulych serii tak i v te posledni to nakonec tvurci urcite zprzni a udelaji z toho naprostou imbecilni frasku. Proste tenhle serial u me ztraci kazdym dilem o maolou cast oblibenosti. Osobne doufam, ze to tvurci po treti sezone utnou, jeste dokud to nespadne do uplneho bahna.Tri hvezdy si to zaslouzi za minimalne poutavou prvni serii, zbytek uz nevim nevim. EDIT: Tak dilem 3x16 jsem se dostal do stavu, ze me tenhle serial natolik nudil, ze jsem tenhle dil skoro cely preskakal. Timhle snizuji hodnoceni, zacina to byt desne otrepane.(20.7.2009)

Hodnocení pilotu. Pozor - SPOILER! Eureka je podle mě seriál především pro mladší, osobně jsem se na to cítil už moc starý a to je mi jen 20 - ničím mě to nepřekvapilo, ničím nezaujalo. Vše jako bych už znal, odjinuď. Patnáctiletým teenagerům by to zřejmě vyhovovalo o moc víc, ale zase je tam dost zmínek o sexu?? Herci nebyli špatní, vůbec, z tohoto pohledu nemám námitky (rozhodně mi tu nikdo vyloženě nevadil, jako hlavní hrdina v "DEAD LIKE ME"), stejně tak hudba, nebo triky (nebyly to špatné triky, možná byly drahé, ale to co zobrazovali? točící se nesmysly?) Jde tu prostě o příběh. Ten je opravdu slabý a nemůžu říct, že by byl originální. Jakobych to už vše někde viděl, ale co hlavně - líp. Obsah: Město plné vědců. Přijede tam hlavní postava- US Marshall, kterému po dvou dnech vše ukážou (nejtajnější vědecké vynálezy světa!) Mezitím pošucký věděc Walter sestrojí laciný stroj zkázy (pokoušel se sestrojit něco jiného, ale co-to nevíme!) Vzniklý stroj zkázy způsobí "záhadné" pohromy, než někoho napadne, že kdyby ten stroj znovu zapnul, tak třeba ty pohromy přestanou. To je nápad! Maršál mezitím najde autistického kluka (milionkrát chytřejšího než Rain Man), který zná "tajný kód" pomocí kterého se stroj nahodí a pohromy skutečně přestanou! Maršál se sblíží s dcerou a happy end prvního dílu. Prostě coože? Na tohle bych tvůrcům seriálu neskočil snad ani kdyby mi bylo těch patnáct. Pro koho to je a co to vlastně je? Náznaky komedie, ale nesmál jsem se, není čemu. Sci-fi? to že tam maj přístroje, které ve skutečnosti neexistují z toho sci-fi nedělá.. Fantasy to také zrovna není a ačkoliv se to v některých chvílích tváří jako temná podívaná, tak je to spíše limonáda. Kdyby tvůrci přitvrdili, bylo by to lepší, ale chatrný scénář to nezachrání. DRUHÝ DÍL : Druhý díl je o tolik jinačí-lepší, že bych si skoro pomyslel, že sleduji úplně jiný seriál. Zápletka je mnohem zajímavější, ačkoliv i tady jsou různé nesmysly. Ve městě řádí duch, ale co to vlastně je vyřešíte během chvilky! Nakonec vše dobře končí. Ačkoliv scény s duchem jsou dokonce i dost napínavé, pořád je to až moc lehká podívaná. Celkově mnohem lepší, ale stále spíše průměr..Slabé 3***.(17.1.2008)

• - Představitelka Allison Blake ve druhé sérii byla skutečně těhotná, což se pro seriál hodilo. (artuš)

• - Natáčelo se ve městech Vancouver, Chilliwack, Surrey a Port Moody v Britské Kolumbii v Kanadě a ve filmových studiích ve Vancouveru. (Cheeker)

• - V páté epizodě 4. řady se objevila postava Claudie Donovanové (Allison Scagliotti) ze seriálu Skladiště 13 (od r. 2009), za kterým rovněž stojí Syfy Channel. Podobně v seriálu hostoval Douglas Fargo (Neil Grayston), konkrétně v 5. epizodě 2. série. (Illuminare)