Velký očekávání podpořený 1. místem(teď 3) na imdb a trailerem kvůli kterýmu ještě teď musim nosit plenky, byly z větší části uspokojeny, jelikož Nolan už první velice dobrej díl dokázal ještě monumentálně vylepšit přesně tim, co tomu prvnímu znatelně chybělu a to extrémě dokonalým záporákem v podání Heatha Ledgera, ten ať je mrtvej a nebo ne, je to prostě jeho životní a neskutečně působivej výkon, možná neni tak ďábelskej jako Jack Nicholson, ale ta jeho šílenost je neskutečně úžasná a má to co Jack Nicholson u svý postavy nikdy neměl - reálnost a o to víc pak ta jeho postava působí jako naprosoto dokonalej geniální šílenec a v podání Heatha ještě podpořená absolutně vychytanýma grimasama a mimikou, krom toho samotná postava Jokera je asi nejlepší záporák v Batmanovi. Do toho ještě zůstala temná, drsná atmosféra, úžasná hudba(tu ústřední melodii miluju), skvělá akce a Christian Bale, prostě ve všech směrech lepší než jednička, ale přesto mi k dokonalýmu uspokojení ještě něco chybělo a to hlavně nějaká akce, asi bych to viděl na nějakou závěrečnou, která by mě naprosto roztřískala, že bych si nevšim, ani kdyby mi kradli kalhoty, něco tak brutálně ultrahustýho a monstrózního, že bych nevěděl ještě týden po skouknutí, jak se jmenuju a to tam prostě neni, akce je sice vynikající, je ji hodně, Bale tam řeže každýho klauna i poldu, kterej mu padne pod ruku a Joker zabíjí, jak na běžícím pásu se svým tak typickým úchylným smíchem,ale něco co by úplně rozdrtilo diváka i se sedačkou, tam prostě neni a docela to schází, jelikož závěr nakonec zapůsobí jako kdyby to byl film na pokračování a byl utnutej uprostřed, prostě žádný opravdu celýmu filmu dostačující vyvrcholení, jaký by si zasloužil(28.8.2008)

Ak sa Vam lubil Batman Begins, pri The Dark Knight budete takmer isto zazivat orgiasticke stavy. Nolan prinasa pokracovanie, ktore takmer kazdy aspekt prveho dielu posilnuje, zintenzivnuje a prekonava. Sice ma stale male medzery v akcnych sekvenciach (do buducnosti tu montaz poprosim este trosicka sprehladnit), avsak ich predohru komponuje majstrovsky. Vsetky emocie, motivacie, pohnutky (ne)konania postav vychadzajuce z (i)racionalneho popudu su presvedcive, hudobne patricne podkreslene a vyborne zahrate. Ano, najvacsim tromfovym esom, motorom a skutocnym Jokerom filmu je Heath Ledger, ktory tu podava (zial) zivotny vykon. Jeho charizma je pozehnanim pre divaka a nocnou morou pre Batmana - ako minimalne rovnocenneho a nebezpecneho protivnika, ktory viackrat samotneho netopiera zatienuje. I vdaka Jokerovi ako i uchu lahodiacim a do detailu vysperkovanym bonmotom, dialogom a preslovom je prva polovica filmu dokonala (speci vsuvka pre zvieratko ZA PLOTOM a Nathalie: vratane srdca chytlavych eye-candy zaberov na Hong Kong) a postupne vo mne vzbudlila vsetky palety emocii - od smiechu, cez nadsenie az po zimomriavky a napatie. V druhej polovici film predstavuje dalsieho "nepriatela" a zaroven spoznavame, ze hlavne o nom, o jeho vzostupe a pade cely film bol. Len skoda, ze si ho Nolan nenechal pre dalsi diel. Je sice vyborny, ovsem na tak malom priestore nemoze byt logicky naplno vyuzity (apropo nevyuzitost hercov - to vazne nemohol Michel Jai White predviest aspon jeden kop, ci uder? Jeho bojovy potencial je velky, vyuzitie v Dark Knight nulove). Ovsem i napriek tomuto malemu kazu a vseobecnej obozretnosti pri truseni "velkohubych" vyhlaseni si dovolujem tvrdit, ze Dark Knight v tohtorocnej comicsovej urode nema konkurenciu a je idealnym predstavitelom letneho hollywood blockbusteru, ktory ma telo i dusu a jeho datum upotrebenia rozhodne nekonci jednym pozretim. UPDATE: Po druhom pozreti je zazitok este intenzivnejsi, a film si podava ruky s terminom dokonalost.(22.7.2008)

Batman Begins a Dark Knight jsou jako panna a orel. Temný rytíř mě svým pojetím a neustálými narážkami na vrtkavost osudu, tíživost rozhodnutí, pocit odpovědnosti, krajní meze a náhodu strašně vyčerpal. Joker při svých smrtících hrách s Gothamem nedisponuje srdcovými, křížovými, listovými či pikovými kartami, on vykládá na stůl vějířovité postupky anarchie, šílenství, bezmoci a chaosu. Ad finta s tužkou: čekal jsem hbitou manipulaci, dostal jsem mnohem víc, tohle byl geniální prvek, který charakterizoval celého Jokera plus jeho působení ve filmu. Každá věta v jeho podání je hláškou nejenom s velkým Há, ale i s velkým eL, Á, eŠ, Ká a A. Heath Ledger zahrál fantasticky a když vezmu v potaz příčinu jeho tragické smrti, vypadá to, že jej Joker pohltil. Temný rytíř je parádně natočený, mnoho scén má takovou údernost, že jsem si hned říkal: tohle chci vidět znovu. Mostow otočil na záda jeřáb, Nolan rovnou kamión i s návěsem, naháněčka, která této lahůdce předcházela na mě zapůsobila skvěle, zvláště když se skrze křižující se trajektorie automobilů proplétala jednostopá turbobrutální mašina. Záběr na uhánějícího Batmana s vlajícím pláštěm považuju za megacool. Ad Batman: vesměs dobré, jenom by to Bale nemusel tolik přehánět s rádoby drsným hlasem a mobilní sonar už byl jaksi mimogothamský (chcete-li mimocomixový). Znovu: záběry plachtícího netopýřího muže v noční scenérii působí dokonale. A teď největší kámen úrazu: Maggie Gyllenhaal... jako cukrářka Ana jednoznačně ano, jako Rachel Dawes jednoznačně ne. Zpracování filmu parádní (scénář, hudba, atmosféra, efekty), ale na to, abych hodnotil pěti hvězdičkami mi to rušilo příliš mnoho prvků. Zatím cca 90%. 185 miliónů dolarů(rozpočet)/997 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/313,5 miliónů dolarů(zisk z kinoprojekcí)(12.8.2008)

Hmmm... Ledgerův Joker je vážně dost roztomilý magor a prostě baví (vrchol filmu - "kouzlo s tužkou"!!!) & při vzpomínce na tu tragédii chvílemi i trochu zamrazí; děj odsýpá solidně, moc hluchých míst tu není a William Fichtner na začátku moc potěšil - avšak těch patetických keců je na mě přeci jen (opět, Noulene) příliš a Batmanův drsňácký hlásek (který nechtěně zesměšní každou scénu, ve které se vyskytne) asi neskousnu nikdy. Je to někde mezi 3-4* a vzhledem k tomu, že nepovažuji za adekvátní, aby byl tenhle lehce nadprůměrný akční snímek mezi nejlepšími filmy všech dob, nemusím se tímhle dilematem trápit moc dlouho a zaokrouhluji dolů.(7.8.2008)

Učinit z komiksové adaptace osudové drama téměř antických rozměrů? To asi umí jenom Mistr Nolan. Za nejproblematičtější část příběhu bych viděl snad jenom začátek (za což nemůže ani tak film samotný, jako má nepřipravenost na to, co za jízdu člověka čeká), kdy je divák nucen skočit šipku a chvíli se „plácat“ v nahuštěném ději, který se valí jako tsunami vpřed, ale jakmile se naladíte na tu správnou nejvyšší vlnu, čeká vás slastný zážitek. Největším plusem Nolanova filmu je skutečnost, že je dění na plátně vždy o krok dopředu před vašimi očekáváními a představami, jinými slovy - že neustále a neustále překvapuje (Jokerovy kousky, vyústění dilematu na trajektech atd.). A Joker? Kdykoliv se objevil, sral jsem blahem malé netopýry (z jeho dialogu s batmanem na policejní stanici bych si udělal večerníček). Heathe……And Oscar goes to…….(28.8.2008)

• - Vynález, kterým je Batman (Christian Bale) "vyzvednut" z Hongkongu, se zakládá na skutečnosti. Nazývá se Fultonův záchranný systém a byl již k vidění například v bondovce Thunderball (1965). (Martensson35)

• - Ve scéně, kdy Batman (Christian Bale) s batmobilem prorazí stěnu dálnice, je jasně vidět, že batmobil dopadá na střechu. Hned v dalším záběru však dopadá na kola. (Mr.Hudson)

• - V jednom z posledních interview Heath Ledger prohlásil, že kdyby film natáčel Tim Burton a nabídl mu roli Jokera, odmítl by. Podle jeho slov by byl hřích snažit se jen napodobit to, co před ním stvořil Jack Nicholson. Nolanova verze Jokera se mu zdála zcela odlišná, a proto roli přijal. (cihlenka)