Temný rytíř

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2008, 152 min

Hranice filmařské, scénaristické, herecké i hudební dokonalosti se otřásla v základech. Pokud si před filmem, stejně jako já myslíte, že už jste toho viděli dost a že si zatraceně ohlídate, aby jste se nepřidali tak snadno k těm davům na celým světě, který tento film totálně dostal, myslet si to můžete, ale ohlídat to už nedokážete. Stalo se - přidávám se k davům po celém světě, tenhle film mě prostě totálně dostal. Chci ho vidět znovu, chci vidět znovu a znovu hereckou extratřídu a do nekonečna si chci pouštět soundtrack k tomuto filmu. Můžete vidět milion filmů a milion různých konců, různých příběhů, ale jen během konce Temnýho rytíře nebudete vnímat ani atomový výbuch, ani soulož na vedlejší sedačce. Pokud to snad ještě někomu nedochází o co jde. Napíšu to jinak. Mám rád pivo a na každý představení si do kina kupuju jednu plechovku chlazený plzničky, kterou si během filmu vychutnávám, dělám to tak vždycky, ale jen po skončení Temného rytíře jsem zjistil, že jsem na vychutnávání chlazenýho plzeňskýho jaksi zapoměl. Lepší vizitku už film mít prostě nemůže.(12.8.2008)

Přídomek "temný" by se spíše hodil ke dvěma Batmanům od Burtona, než k tomuto, byť i zde se v mnoha scénách mohutně šetřilo na osvětlení. ;-) Každopádně je Temný rytíř více než povedeným pokračováním svého předchůdce Batman začíná, i když poselství je tentokráte trochu "přímočarejší", abych tak řekl. Jak již píše někdo jiný, nejvýraznější postavou snímku není (možná paradoxně) Batman, ale Joker v interpretaci výborného Heatha Ledgera, jenž této roli dal opravdu vše. Ačkoliv je Christian Bale zatím nejryzejším a nejvěrohodnějším Batmanem, Joker jej tady doslova "strká do kapsy". Film má snad vše, co má správný blockbuster obsahovat a posmrtné ocenění Heatha Ledgera Oscarem ještě dodalo kapku šmrncu navíc. Jasných 5 hvězdiček! P.S.: Nepřipomíná vám Maggie Gyllenhaal trochu Carrii Fisher (a.k.a. princeznu Leiu ze starších Star Wars)?(23.3.2009)

Nekonečný chaos v rukou jediného muže, dobro a zlo, jimž chybí hranice, fantastické hi-tech hračky, parádní herci, suché bonmoty, jedno kouzelnické vystoupení a hlavně dvě a půl hodiny neředěného dobrodružství, kde Nolan skáče z jednoho vrcholu na ještě vyšší, aby přitom smysluplně rozvíjel chytlavý děj a zároveň nezapomínal na akci, u které ti slabší vlhnou. Od Bourneova ultimáta je tu konečně film, který rezolutně odmítá pojmy jako ‚time-out‘ a ‚hluché místo‘. A ta stísňující hudba, před tím, než Joker předvede další číslo… no, dalo by se pokračovat do nekonečna. Film roku? Pravděpodobně.(10.8.2008)

Nevim, jesli nejlepsi komiksovej film vsech dob, jednak sem urcite vsechny nevidel a navic clovek uz si to vsechno nevybavi, ale rozhodne jeden z nejlepsich a to vlastne plati i v rovine nekomiksovejch filmu. Nolan to tentokrat totiz rozjel kurevskym zpusobem. Film cloveka chytne hned od uvodniho vyloupeni banky a jelikoz dej svizne utika kupredu a porad se neco deje, nepusti az do zaverecnejch titulku. Jinak pribeh je dostatecnej, zadny zvraty nebo tak se sice nekonaj, ale stejne to je spis o jednotlivejch postavach. Nicmene tady bych mel prvni vytku. Jakej smysl tu mela postava Cilliana Murphyho fakt netusim a Two Face se objevi az ke konci a zaslouzil by daleko vic prostoru. Taky mi prisel zbytecnej ten hlubokej Batmanovo hlas, ale bylo to uz v minulym dilu, tak se neda nic delat. Jinak Bale odvadi svuj nadprumer, vetsina silnejch scen je ale v masce, takze trochu jeho herectvi zanikne. Jinak ten jeho kostym, fakt sem si nijak neuvedomil, ze muze otacet hlavou. No a co se tyce Jokera. Ledger je naprosto famozni a clovek se tem jeho vtipkum dokonce zasmeje. Srovnavat s Nicholsonem to moc nejde, on byl precejen takova komiksova postava, ktera by se sem nehodila, naproti tomu Ledgerovo Joker je naprostej psychopat, kterej ale pusobi jako realna a nebezpecna postava. Ale nechapu, proc byl takovej problem ho sejmout, zadny specialni schopnosti nema. Co se tyce ostatnich, Caine, Freeman i Oldman odvadi svuj standart, Maggie je sice lepsi herecka nez Katie, ale vzhledove uz ji to jinde sluselo vic. No a Aaron je fakt neskutecnej sympatak a kdyz uz je pak znetvorenej, tak je spravne nechutnej, ale prislo mi, ze to speceny maso vypada uz dost zaschle, precejen bych cekal, ze bude mokvat nebo tak neco, ale to uz by byla asi moc velka prasarna. Jeste bych mel jednu drobnou vytku, obcas tu je naka nelogicnost a nebo nekdo jedna dost stupidne, ale to jsou jen takovy drobnosti a je to vyjimecne. Nolan zkratka natocil po filmarsky strance bezchybnej film s paradnima trikama, skvelou hudbou, perfektnima hercema a fakt kulervoucima scenama, prekonal Batman zacina a splnil moje ocekavani.(27.8.2008)

Mocný loutkář Nolan rozehrává tragédii netušených rozměrů, od loupeže až po osudové rozhřešení nedává hrdinům vydechnout, boří dostupné hranice psychiky postav a přes to všechno komiksoví nadšenci po celém světě řičí nadšením, zírají na plátno s očima dokořán a nechávají se pomalu dusit černou příběhovou nití. Gotham totiž pohlcuje tma možná méně jedovatá, než když netopýří muž začínal, ale o to nepředvídatelnější, zrádnější a mrazivější. Šílený smích se neozývá jen z arkhamské léčebny, ale i z bank, mafiánských doupat a všech dalších míst, kde ho není radno slyšet. A přináší zmatek a strach. Proto znovu povstaň, temný rytíři, roztáhni křídla a leť na pomoc těm, kteří mohou podlehnout bezvěrcům a střetni tak svého věčného nepřítele.(17.8.2008)

• - Na počest zesnulému herci Heathu Ledgerovi (Joker) vznikl amatérský krátkometrážní seriál The Joker Blogs (2008). (karlik4801)

• - Hudba, ktorá hrá v scénach s Jokerom vznikla inšpiráciou zo zvuku žiletky, ktorá prechádza po strunách klavíra. (Ltblue)

• - Spoiler: Když Joker (Heath Ledger) přijde za Harvey Dentem (Aaron Eckhart) do nemocnice, dá mu do ruky revolver a nechá ho, aby si hodil mincí. Jde si ale všimnout ,že Joker drží kohoutek revolveru, takže i kdyby Harvey vystřelil, tak by Jokera nezabil. (Axarus)