Temný rytíř

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2008, 152 min

tak s odstupem času, jsem se pustila do přemýšlení o tomto filmu.. proč rozdělil lidi na dvě části.. TY co jsou jeho obdivovateli a TY co si nezískal a nechápou čím je tak vyjímečný :) já se škatulkuji do obdivovatelů.. všechny díly Batmana od Tima Burtona zbožňuji.. líbí se mi jeho podání.. příme převedení Batmana coby superhrdiny, v temném opravdu temném Gotham city.. ale pan Nolan se pustil do projektu, uděla z Batmana "obyčejného" muže.. muž, který pomocí bojového umění a spouty peněz ze sebe udělal symbol.. tím udělal úplně nový příběh.. i když je děj stále o tom samém :) a jak jsem psala už od dob mého útlého dětsví byl Batman legendou.. Batman v podání Christina Bale se mi zaryl do podvědomí a když končil s kartou Jokera, byla jsem zvědavá jak to dopadne. Říkala jsem si: „Nikdy se nesnažte překonat Jokera v podání Jacka Nicholsna!“ A jak to dopadlo?? Temný rytíř je za posledních pár let, jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla.. Heath Ledger se postaral o excelentní podívanou. Jeho smích slyším pořád a díky němu tu s námi zůstane na hodně dlouho. Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na to, jak jsem byla zaražená v sedačce a s napětím koukala. Akčnost, zábava, hrůza a údiv nechybí. Slovy se nedá popsat, jak je to mistrovské dílo.(31.3.2009)

Mocný loutkář Nolan rozehrává tragédii netušených rozměrů, od loupeže až po osudové rozhřešení nedává hrdinům vydechnout, boří dostupné hranice psychiky postav a přes to všechno komiksoví nadšenci po celém světě řičí nadšením, zírají na plátno s očima dokořán a nechávají se pomalu dusit černou příběhovou nití. Gotham totiž pohlcuje tma možná méně jedovatá, než když netopýří muž začínal, ale o to nepředvídatelnější, zrádnější a mrazivější. Šílený smích se neozývá jen z arkhamské léčebny, ale i z bank, mafiánských doupat a všech dalších míst, kde ho není radno slyšet. A přináší zmatek a strach. Proto znovu povstaň, temný rytíři, roztáhni křídla a leť na pomoc těm, kteří mohou podlehnout bezvěrcům a střetni tak svého věčného nepřítele.(17.8.2008)

Nejkomplexnější film posledních několika let a současně snímek, který smazává rozdíl mezi realitou a komiksem. Důkaz, že lze mít promyšlené charaktery, skvělý scénář a úchvatné tempo v jednom obrovském filmu. Podle někoho se přepisuje historie podle jiných je tohle filmový klenot století. Možná je to hype, možná růžové brýle zahleděnců, ale kvalitu popřít nelze. Temný rytíř je poskládaný z dokonalých částí, které dohromady netvoří dokonalý celek. V pravidelném střídání se opakuje akční dynamická jízda plná rychlé hudby a pomalá klidná a o to preciznější část plná dialogů. Je to jako lidský tep. Akce-dialogy (příběh)-akce-dialogy (příběh)... až do konce filmu. Zajímavá struktura, která dokáže utáhnout opravdu velký příběh plný postav, ale ve výsledku působí značně smíšeně. Pocity z drobné nevyváženosti a poměrně velké délky, která chvílemi působí jako nekonečný seriál, se nedají jen tak zamést po stůl. Mám lehký pocit v zádech, že Nolan natočil větší film než chtěl a je to na něm cítit. Temný rytíř nemá jednoho hrdinu ani jednoho protivníka, někteří jsou dokonce obojí zároveň. Jde o na tolik velkolepý snímek, že potřebuje víc a tak se během jednoho filmu stane prakticky vše, na co by jste jindy čekali třeba celou trilogii. Herci jsou úžasní, ale kdo čekal něco jiného? Vždyť Temný rytíř má nejsilnější hereckou sestavu z posledních let. Hudba je výborná, i když lze namítnou poměrně časté opakování nejzajímavějšího tématu. Nolan se pohnul od slabší akce z prvního dílu o velký kus dál a on odvádí úžasnou práci. Největší díky však pro mě osobně patří scénáři, který všechny postavy dokonale spojuje a proplétá a v závěru ukazuje směr pro další díl, který je v mých očích geniální. Tam kde Raimi ochutnal přes pavučinu, tam kde se jiní obávali, tam Nolan hodil Batmana bez smilování a v dalším díle se bude tomuto tématu věnovat na 100% a já mu to přeji hodně síly, bude to totiž opravdu těžký boj s větrnými mlýny. Mám ještě mnoho pocitů ze snímku, ale nechci je tu dál zbytečně rozepisovat a pravděpodobně opakovat již napsané ode mě nebo jiných. Temný rytíř stojí za vidění s čistou hlavou a bez myšlenek na všechny legendy a rekordy, které okolo filmu jsou, protože jde o výjimečný film přesahující stránky komiksu a možná i plátno kina. Jen to, jak je film chladný mě trochu zaráží a v hodnocení snaží umírnit. Přesto ze svých prvních 4 dávám čistých 5 po druhém shlédnutí. Ten konec a myšlenky si mě prostě získaly...(9.8.2008)

Soundtrack Hans Zimmer a James Newton Howard: 1. Why So Serious? ,2. I'm Not A Hero ,3. Harvey Two-Face ,4. Aggressive Expansion ,5. Always A Catch ,6. Blood On My Hands ,7. A Little Push ,8. Like A Dog Chasing Cars ,9. I Am The Batman ,10. And I Thought My Jokes Were Bad ,11. Agent Of Chaos ,12. Introduce A Little Anarchy ,13. Watch The World Burn ,14. A Dark Knight,(13.5.2011)

Rozpočet $185miliónovTržby USA $534,858,444Tržby Celosvetovo $1,004,558,444údaje od roku 2009 Tržby za predaj Blu-ray v USA $33,936,910 //počet predaných kusov 2,617,143Tržby za predaj DVD v USA $282,154,852 //počet predaných kusov 19,216,168║ __Dnes(31.07.08) som zažil doterajšie Filmové Absolutórium!!! Neveril som vlastným očiam, dosť často som miestamy nedýchal a len ťažko som si uvedomoval, že ešte niekto dokáže prekonať všetko čo som doteraz videl. /videl v kine 5x "z toho som mal maraton 3x po sebe": toto nie je film ale nová dimenzia, nič menej než 200% sa nedá dať, či že nie 5hviezdičiek ale neskutočne zaslúžených 10**********/ __„Šialenstvo je niečo ako gravitácia, stačí len postrčiť a stiahne ťa k zemi.“ /Joker/ __V roku 2005 ešte nikto netušil aký prielom spraví režisér Christopher Nolan svojím filmom Batman Začína v comicsovom žánri. Teraz pri jeho pokračovaní pod názvom Temný Rytier sme už zhruba vedeli do čoho ideme ale tušiť, že z tohto filmu sa stane fenomén gigantických rozmerov, nečakal asi nikto. Veľké očakávania sa rázom začali stupňovať už na začiatku roka 2008. Tento zlom a záujem spôsobila tá najhoršia možná vec a to nečakaná tragédia, keď sa herec Heath „Joker“ Ledger predávkoval liekmi, ktoré mu mali pomôcť dostať sa späť do normálneho života... ešte si čerstvo pamätám ako sa opovrhovalo nad jeho obsadením do úlohy Jokera, že nemá šancu byť lepším ako bol ten v podaní Jack Nicholsona. Ja osobne tiež v prvom momente som nemal predstavu ako by Ledger dokázal pojať tak čudesnú postavu, lebo jeho herecká kariéra bola založená prevažne na kladných postavách, čo ani zďaleka neoplývali nejakým psychopatickým správaním. Nádej na usmernenie herca v jeho prejave, mi dával hlavne samotný režisér filmu Nolan, ten je známy práve tým, že dokáže pracovať s hercami a vydolovať z nich aj to čo asi ani sami netušia, že majú vo svojom hereckom prejave. A dnes sa už dá povedať, že pre Ledgera to bolo asi moc veľké sústo, poňať takú temnú postavu. Kde jeho herecký prerod v šialeného Jokera sa stal viac než dokonalý, on sa Jokerom skutočne stal a už nikdy sa z tejto postavy nevymanil. __“Heath Ledger sa pre úlohu Jokera narodil a zomrel.„ __Pred uvedením filmu do kín, prišla najprv chválospevná kritika aká tu už dávno nebola, aspoň nepamätám, že by tak niečo niekedy vychvaľovali. Tým sa začali očakávanie ešte stupňovať, hlavne keď film začali porovnávať s filmovým pokračovaním ako je uznávaný Krstný otec 2. V USA prepukla pred premiérou doslova davová šialenosť po lístkoch do kina, premietacie časy sa museli pre obrovskí záujem rozšíriť aj na polnočné predstavenia, či dokonca na 3hod. a 6hod. rannú. A keď konečne nastal premiérový víkend, rekordy v tržbách nepoznali konca kraja a nielen to, fanúšikovské filmové portáli film vyniesli na popredné čí dokonca aj prvé miesta v hodnoteniach. __Nolanová vízia príbehu o Netopierom mužovi je založená hlavne na postavách a ich charaktere. V žiadnom prípade nezakladá postavy na nejakej fyzickej „nad“sile a preto sa venuje akčnej stránke len okrajovo. Jednoducho neprikladá tomu taký dôraz ako by mohol, ale snaží sa nám poukázať skutočnú podstatu vnútorného rozpoloženia postáv a kde je nevyhnutné poukázať aj na ich slabosti. Najzložitejšia postava je Bruce Wayne/ Batman(Christian Bale) ten sa nachádza v príbehu v troch polohách. Prvou je Bruce Wayne vystupujúci na verejnosti ako zhýralí snobský milionár. Druhá tvár je tá v súkromí, tam sa mení na svoj skutočný charakter skromného človeka, otvorene komunikujúceho na rovinu len so svojimi najbližšími. Presnejšie ide len o trojicu najvernejších a to sú sluha Alfred(Michael Caine), správca jeho firmy Lucius Fox (Morgan Freeman) a priateľka Rachel Dawson(Maggie Gyllenhaal). Tretia tvár je Batman, nočný ochranca Gothamu dodržiavajúci svoje nepísane zákony, kde tým najhlavnejším sa stáva práve slovo nezabiješ! A práve v mnohých ohľadoch to má neskutočne sťažené, aj naprieč tomu že môže využívať najnovšie výdobytky techniky. Stvorené v jeho firme vo vývojovom úseku pod vedeným Luciusa Foxa. Vďaka tomu získa na svoju stranu pre dolapenie mužov z podsvetia len výhodu v technických pomôckach ale na ochranu veľkého mesta ostáva úplne sám. A akýchkoľvek dobrovoľníkov odetých v čiernom Batmanovskom podomácky zostavenom kostýme, pridávajúcich sa dobrovoľne na jeho stranu nemôže prijať. Ten dôvod je prostí, mohla by časom vzniknúť nová odroda Ligy Tieňov, ktorá by si mohla svoje zákony vynucovať cez teror na nevinných občanov, tak ako to bolo za ich vodcu Ras Al Ghula. A preto vo svojom temnom odeve, bojuje priamo zo zlom sám a len z časti využíva pomoc overeného komisára Gordona, či skorumpovanej polície, ktorej v podstate necháva na starosť len zatýkanie dolapených či usvedčených zločincov nachádzajúcich sa na mieste činu. __Harvey. Harvey. Harvey Dent. __Silným spojovacím článkom medzi dobrom a zlom sa stáva postava prokurátora Harvey Denta/ TwoFace(Aaron Eckhart). Ten zastáva v prvom rade zákon a poriadok, jeho počínanie je impulzívne, pred ničím neustúpi a preto sa stáva veľkých postrachom podsvetia. Takže v jeho prípade ide o bieleho rytiera Gothamu, čím sa stáva stredobodom príbehu a jeho činy dávajú jedinečnú možnosť práve Batmanovi aby upustil od svojich zásahov v radoch podsvetia a ponechal všetko len v jeho rukách. Vložením tejto postavy do príbehu sa vytvára a mení aj milostný trojuholník Dent-Dawson-Wayne, čím vzniká vnútorný súboj dvoch silných mužov o ich lásku Rachel Dawsonovú. A práve Bruce Wayne, kvôli svojej tajnej identite to má o dosť sťažené. Jeho hlavný problém nastáva v tom, že má stanovené ultimátum od Rachel, kde by sa mal vzdať svojej hrdinskej kariéry Batmana. Samozrejme, že si to Bruce v plnom rozsahu uvedomuje ako moc mu je postava Batmana na príťaž. V prvom rade to je záťaž vo vzťahu k Rachel a preto by si rád úlohu ochrancu Gothamu vymenil práve s Dentom. Ten je na takúto úlohu pripravený a spočiatku mu jeho aktivity v čistení Gothamu od zločincov vychádzajú. Lenže to ešte netušil čo svojími činmi spôsobil. Lebo zahnaný mafiáni do kúta, využívajú svoje jediné tajné eso v rukáve a púšťajú na pľac nevyspytateľného Jokera. __„Why So Serious?“ __Najzásadnejšou postavou v príbehu sa stáva Joker, šibalský chlapík s bojovým maskovaným tváre, čo by chcel zmeniť svet podľa svojho zvráteného vkusu. Práve on tu ťahá po celý čas za nitky osudu. Presnejšie všetko čo sa tu udeje je prácou toho najprešpikovanejšieho plánu, plánu čo by mal vyústiť v úplný chaos medzi obyvateľstvom mesta Gotham City. A to čo si zaumienil, sa mu aj po celý čas darí a náramne. Nevyspytateľný sa stáva každý jeho krok a nikto pred ním nie je v bezpečí, rovnako ako občan mesta či policajt sa musí o svoj život strachovať aj akýkoľvek mafián. __ „Pokiaľ film Batman Začína bol o vzniku postavy Batmana, Temný Rytier je o vzniku temného zla v podobe Jokera.“ __Poznámka: U Nolana sa dá predpokladať, že nám eso z rukáva ešte len ukáže. A u tejto comicsovej sérii sa veľmi dobre udomácnil a dá sa očakávať, že v budúcnosti nám predvedie opäť silný príbeh. A pokiaľ by mal mať stúpajúcu tendenciu ako tomu bolo u tohto druhého pokračovania, tak sa máme na čo tešiť. Priznám sa že až teraz pociťujem aké prázdno ostalo po Heath Ledgerovi, zisk Oscara by bola len malá náplasť. K tržbám: Okrem bombastického zárobku v USA a prekonania niekoľkých rekordov sa filmu darilo aj mimo USA. Ide hlavne o krajiny Anglicky hovoriace, podľa očakávaní film sa stal megahitom v Ledgerovej Austrálii s tržbou $39,767,301 , tiež Anglicko nezaostalo za očakávaniami a z tržbou $88,834,901 sa stalo po USA druhé najziskovejšie pre tento film. Boli aj prekvapenia na začiatok spomeniem tie milé, ide o Nemecko kde comicsové filmy nemajú zrovna ustlané a tak tržba $29,669,980 bola viac než uspokojivá, prekvapil aj taký „malí“ Hong Kong s cifrou $7,549,781 , dokonca aj naše malé Slovensko celkom slušne obstálo s tržbou $260,188. Na rad prichádzajú sklamania tu sa moc k filmu nemali hlavne návštevníci kín v Japonsku s biednou tržbou $14,574,849 a v Rusku $8,589,052, v krajinách kde by sa dalo očakávať že film zarobí 3x viac než v konečnom dôsledku vykalkuloval. __/videl v kine 7x: 200%/ __bonusoví 7x bol na festivale Comics Salon 2012(31.7.2008)

• - Vynález, kterým je Batman (Christian Bale) "vyzvednut" z Hongkongu, se zakládá na skutečnosti. Nazývá se Fultonův záchranný systém a byl již k vidění například v bondovce Thunderball (1965). (Martensson35)

• - Na konci bankovej lúpeže pri zábere od chrbta si Joker (Heath Ledger) skladá masku z tváre pravou rukou, ale v ďalšom zábere spredu si ju skladá ľavou. (marciano)

• - Na začátku filmu, když se parkoviště hemží nepravými Batmany, má každý z nich zbraň. Už v prvním komiksovém čísle "Batmana" bylo vysvětleno, že pravý gothamský hrdina nikdy nebude viděn se zbraní v ruce, aby se lišil od už tak podobného dalšiho komiksového hrdiny "The Shadow." (cihlenka)