Temný rytíř

• Irsko

• Austrálie

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2008, 152 min

Nekonečný chaos v rukou jediného muže, dobro a zlo, jimž chybí hranice, fantastické hi-tech hračky, parádní herci, suché bonmoty, jedno kouzelnické vystoupení a hlavně dvě a půl hodiny neředěného dobrodružství, kde Nolan skáče z jednoho vrcholu na ještě vyšší, aby přitom smysluplně rozvíjel chytlavý děj a zároveň nezapomínal na akci, u které ti slabší vlhnou. Od Bourneova ultimáta je tu konečně film, který rezolutně odmítá pojmy jako ‚time-out‘ a ‚hluché místo‘. A ta stísňující hudba, před tím, než Joker předvede další číslo… no, dalo by se pokračovat do nekonečna. Film roku? Pravděpodobně.(10.8.2008)

Tak jsem konečně viděla Temného rytíře a docela mě překvapil - už to není ta pohádka Tima Burtona, kdy dobro vítězí nad zlem. Christopher Nolan ukázal Batmanův příběh v krutě realistickém světle a Joker to dovedl k dokonalosti. A to je to, co mě na tom uchvátilo... nepatřím mezi fandy komiksových adaptací, ale The Dark Knight se mi vskutku líbil. Nový plášť, drsná atmosféra, nečekané zvraty a dechberoucí Ledger. Výborně. Už chápu, proč si kvůli TDK většina sedla na zadek.(28.7.2009)

Temný rytíř se zřejmě napoprvé nedá pobrat. Od začatku do konce neustále graduje a staví na již řečeném či udělaném. Ovšem děje se tam toho tak moc, že bez absolutního soustředění se to prostě nedá stíhat. Všechny Nolanovy filmy mají podle mě ohromnou dynamiku, ale zde je to dohnáno mnohem dál. A to v dobrém slova smyslu, protože jedno zhédnutí prostě nestačí. A podobně jako u Mementa začínají některé souvislosti vyplouvat na povrch až po X-tém zhlédnutí. Podruhé jsem si Temného rytíře podstatně víc užil, došlo mi, že téměř v každém záběru je ukryta nějaká informace, která později hraje alespoň maličkou roli v něčem větším. A stejně mi toho opět mnoho uniklo. Krásné na tom je, že Nolan předpokládá, že divák dává pozor, a trapně a zbytečně nevysvětluje to, co již bylo řečeno. Temný rytíř není o akci nebo dialozích. Je o atmosféře, která vzniká kombinací brilantních dialogů, hereckých výkonů, skvělé akce a parádně padnoucí hudby. To vše je režijně bezchybně ukočírováno. Pokud se vám po zhlédnutí bude zdát, že něco nesedí, že je něco zůstalo nedořešeno apod., prostě koukněte znovu. A většinou zjistíte, že to tam celou dobu bylo, jen jste si toho nevšimli. A tohle na Nolanových filmech miluju. Nutí vás dívat se na ně znovu a znovu a stále se dá něco nového odkrývat! Jasných a bezdebatních 100%, i když na poprvé těch 100% bylo trochu rozpačitých, protože mě to tak převálcovalo, že jsem nevěděl, kde mi hlava stojí.(7.8.2008)

Přídomek "temný" by se spíše hodil ke dvěma Batmanům od Burtona, než k tomuto, byť i zde se v mnoha scénách mohutně šetřilo na osvětlení. ;-) Každopádně je Temný rytíř více než povedeným pokračováním svého předchůdce Batman začíná, i když poselství je tentokráte trochu "přímočarejší", abych tak řekl. Jak již píše někdo jiný, nejvýraznější postavou snímku není (možná paradoxně) Batman, ale Joker v interpretaci výborného Heatha Ledgera, jenž této roli dal opravdu vše. Ačkoliv je Christian Bale zatím nejryzejším a nejvěrohodnějším Batmanem, Joker jej tady doslova "strká do kapsy". Film má snad vše, co má správný blockbuster obsahovat a posmrtné ocenění Heatha Ledgera Oscarem ještě dodalo kapku šmrncu navíc. Jasných 5 hvězdiček! P.S.: Nepřipomíná vám Maggie Gyllenhaal trochu Carrii Fisher (a.k.a. princeznu Leiu ze starších Star Wars)?(23.3.2009)

Jedinečný film. Temný rytíř je přehlídka dokonalého filmařského řemesla. Na plátně vše klape jak má. Akce střídá akci a divákovi nezbývá než se zatajeným dechem nevěřícně sledovat filmové plátno. O talentu režiséra Nolana už se snad ani nemá cenu dlouze rozepisovat. Je neuvěřitelným přínosem celé série Batmana a když porovnám jeho filmy o netopýřím muži s těma předchozími je srovnání téměř až úsměvné. Přesně takto měl být Batman poprvé zfilmován. Nic nelze vytknout ani hercům v hlavních rolích. Nejvýraznější postavou je poprávu Joker. Filmové plátno doslova ožívá s jeho příchodem. Těžko uvěřit, že za namalovanou klaunovou maskou se skrývá Heath Ledger. Z jeho šílené role místy doslova mrazí a hraje nejpřesvědčivě jak může. Po odchodu z kina to bude právě on, který zůstane dlouho zaryt ve vaší paměti. Ani trochu se nedivím spekulacím, že Heath by mohl být posmrtně nominován na Oscara. Film lze jedině každému doporučit. Nejsem žádným zarytým fanouškem Batmanovské série a i přesto je to můj největší letošní zážitek. Jediné co by se dalo filmu vytknout je jeho příliš dlouhá délka. Zkrátit v druhé polovině film o 10-15 minut, myslím si, že by to jen prospělo. I tak je ale Temný rytíř nejlepší film roku 2008. O tom jestli i všech dob ukáže až čas. K prvenství má ale našlápnuto velmi dobře. Kde je šestá hvězdička ?? :-))(8.8.2008)

• - Na začátku filmu, když se kamera blíží k budově, ze které klaun vystřelí lano, je vidět na střeše banky velký stín. V dalším záběru, při pohledu z okna, na budově však už žádný stín není. (Lucasosum)

• - Kate Ledger v jednom interview řekla, že její bratr Heath se k roli Jokera chtěl vrátit: „Na svůj výkon ve filmu byl hrdý, miloval spolupráci s Christopherem NolanemChristianem Balem a Garym Oldmanem. Ještě na Vánoce 2007 s rodinou vtipkoval a dělal Jokerův hlas. (Butcher of Blaviken)

• - Kim Ledger, otec zesnulého Heatha Ledgera, po smrti svého syna zveřejnil deník, který si Heath vedl před natáčením filmu. V zápisníku byly různé nápady a inspirace, které chtěl Heath Ledger využít, aby vypadal jako ďábelský Joker.  K tomu dostal od režiséra Christophera Nolana v rámci možností volný prostor. V zápisníku byly například situace, které by Jokerovi přišli vtipné, jako třeba slepé děti, jedinci s poškozenými mozky nebo sombrera. Na posledním listě zápisníku napsal zesnulý herec přes celou stránku: "Bye, bye." (cihlenka)