Temný rytíř

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2008, 152 min

Ak sa Vam lubil Batman Begins, pri The Dark Knight budete takmer isto zazivat orgiasticke stavy. Nolan prinasa pokracovanie, ktore takmer kazdy aspekt prveho dielu posilnuje, zintenzivnuje a prekonava. Sice ma stale male medzery v akcnych sekvenciach (do buducnosti tu montaz poprosim este trosicka sprehladnit), avsak ich predohru komponuje majstrovsky. Vsetky emocie, motivacie, pohnutky (ne)konania postav vychadzajuce z (i)racionalneho popudu su presvedcive, hudobne patricne podkreslene a vyborne zahrate. Ano, najvacsim tromfovym esom, motorom a skutocnym Jokerom filmu je Heath Ledger, ktory tu podava (zial) zivotny vykon. Jeho charizma je pozehnanim pre divaka a nocnou morou pre Batmana - ako minimalne rovnocenneho a nebezpecneho protivnika, ktory viackrat samotneho netopiera zatienuje. I vdaka Jokerovi ako i uchu lahodiacim a do detailu vysperkovanym bonmotom, dialogom a preslovom je prva polovica filmu dokonala (speci vsuvka pre zvieratko ZA PLOTOM a Nathalie: vratane srdca chytlavych eye-candy zaberov na Hong Kong) a postupne vo mne vzbudlila vsetky palety emocii - od smiechu, cez nadsenie az po zimomriavky a napatie. V druhej polovici film predstavuje dalsieho "nepriatela" a zaroven spoznavame, ze hlavne o nom, o jeho vzostupe a pade cely film bol. Len skoda, ze si ho Nolan nenechal pre dalsi diel. Je sice vyborny, ovsem na tak malom priestore nemoze byt logicky naplno vyuzity (apropo nevyuzitost hercov - to vazne nemohol Michel Jai White predviest aspon jeden kop, ci uder? Jeho bojovy potencial je velky, vyuzitie v Dark Knight nulove). Ovsem i napriek tomuto malemu kazu a vseobecnej obozretnosti pri truseni "velkohubych" vyhlaseni si dovolujem tvrdit, ze Dark Knight v tohtorocnej comicsovej urode nema konkurenciu a je idealnym predstavitelom letneho hollywood blockbusteru, ktory ma telo i dusu a jeho datum upotrebenia rozhodne nekonci jednym pozretim. UPDATE: Po druhom pozreti je zazitok este intenzivnejsi, a film si podava ruky s terminom dokonalost.(22.7.2008)

Vyhypované až hrůza... Nehodlám tu opruzovat sáhodlouhým elaborátem a destilovat mnohokrát již řečené, jen stručně načrtnu, proč jsem u Dark Knighta nezažíval orgasmické stavy a neskočil oběma nohama do víru všudypřítomné nekritické davové hysterie... Těšil jsem se, moc jsem se těšil. Ale v kině jsem se musel rozpačitě ptát:: "Kde je ta genialita? Ta dokonalost?". U většiny filmu jsem zažíval pocity, které jsem měl po čase u třetího Bournea: Promakaná podívaná, uhánějící k cíli jako splašený vlak (u Batmana je základem pro rytmizaci těkavá energická melodie - kde jsem ji už slyšel?), avšak pronikavějších emocí prostá (nevyužitý milostný trojúhelník a postava Rachel), dobře zahraná, leč tíhnoucí k podivné sympatii k pomalovanému pošukovi (Wayne/Batman přichází na buben)... Akční pasáže vesměs pouze nadstandardní, ze sedadel nezvedající, bez momentu, jenž by si chtěl divák dopřávat stále dokola (neodpustím si srovnání s loňskými popcornovějšími Transformery, které obsahovaly těchto euforických chvilek hned několik)... A nakonec je tu ta místy zvláštní poslední půlhodina (trajekty, sonar), jež jakoby podvratně uřezávala větev pod nastaveným depresivním, potažmo realistickým stylem... Netvrdím tu nic objevného (stačí si přečíst diskuzi) – zkrátka jsem se v kině podivoval, jakýže humbuk tenhle sic kvalitní,ale filmovou historii nikterak nepřepisující akční thriller s jedním skvostným záporákem, způsobil.(7.8.2008)

• dobytek

Pošuk s pleťovou maskou na straně zla a proti němu pošuk s gumovou maskou na straně dobra - to fakt neni nic pro mě. Temný rytíř je typickej velkofilm posledních let, kterej má sice velkej rozpočet a velký jména, ale výsledek je akorát moje velký zklamání. První polovina je úplně o ničem. Na 5 minut akce v úvodu připadá asi tak hodina totální nudy a nezachránil to ani muj oblíbenej Morgan Freeman. Opravdu jsem měl co dělat, abych to vydržel. Druhá polovina pak nabídne celkem průměrnou akční podívanou, kde se občas najde nějakej lepší moment a celý to končí zase nějakym "chytrym" blábolem. Vyházet z toho všechny ty nekonečný kecy, přidat trochu víc akce, krve a brutality, moh by to bejt dobrej film. Zdejší hodnocení je pro mě záhadný jak Bermudskej trojúhelník. Fakt by mě zajímalo, co se všem na tom tak hrozně líbí.(29.9.2008)

Přídomek "temný" by se spíše hodil ke dvěma Batmanům od Burtona, než k tomuto, byť i zde se v mnoha scénách mohutně šetřilo na osvětlení. ;-) Každopádně je Temný rytíř více než povedeným pokračováním svého předchůdce Batman začíná, i když poselství je tentokráte trochu "přímočarejší", abych tak řekl. Jak již píše někdo jiný, nejvýraznější postavou snímku není (možná paradoxně) Batman, ale Joker v interpretaci výborného Heatha Ledgera, jenž této roli dal opravdu vše. Ačkoliv je Christian Bale zatím nejryzejším a nejvěrohodnějším Batmanem, Joker jej tady doslova "strká do kapsy". Film má snad vše, co má správný blockbuster obsahovat a posmrtné ocenění Heatha Ledgera Oscarem ještě dodalo kapku šmrncu navíc. Jasných 5 hvězdiček! P.S.: Nepřipomíná vám Maggie Gyllenhaal trochu Carrii Fisher (a.k.a. princeznu Leiu ze starších Star Wars)?(23.3.2009)

Nejkomplexnější film posledních několika let a současně snímek, který smazává rozdíl mezi realitou a komiksem. Důkaz, že lze mít promyšlené charaktery, skvělý scénář a úchvatné tempo v jednom obrovském filmu. Podle někoho se přepisuje historie podle jiných je tohle filmový klenot století. Možná je to hype, možná růžové brýle zahleděnců, ale kvalitu popřít nelze. Temný rytíř je poskládaný z dokonalých částí, které dohromady netvoří dokonalý celek. V pravidelném střídání se opakuje akční dynamická jízda plná rychlé hudby a pomalá klidná a o to preciznější část plná dialogů. Je to jako lidský tep. Akce-dialogy (příběh)-akce-dialogy (příběh)... až do konce filmu. Zajímavá struktura, která dokáže utáhnout opravdu velký příběh plný postav, ale ve výsledku působí značně smíšeně. Pocity z drobné nevyváženosti a poměrně velké délky, která chvílemi působí jako nekonečný seriál, se nedají jen tak zamést po stůl. Mám lehký pocit v zádech, že Nolan natočil větší film než chtěl a je to na něm cítit. Temný rytíř nemá jednoho hrdinu ani jednoho protivníka, někteří jsou dokonce obojí zároveň. Jde o na tolik velkolepý snímek, že potřebuje víc a tak se během jednoho filmu stane prakticky vše, na co by jste jindy čekali třeba celou trilogii. Herci jsou úžasní, ale kdo čekal něco jiného? Vždyť Temný rytíř má nejsilnější hereckou sestavu z posledních let. Hudba je výborná, i když lze namítnou poměrně časté opakování nejzajímavějšího tématu. Nolan se pohnul od slabší akce z prvního dílu o velký kus dál a on odvádí úžasnou práci. Největší díky však pro mě osobně patří scénáři, který všechny postavy dokonale spojuje a proplétá a v závěru ukazuje směr pro další díl, který je v mých očích geniální. Tam kde Raimi ochutnal přes pavučinu, tam kde se jiní obávali, tam Nolan hodil Batmana bez smilování a v dalším díle se bude tomuto tématu věnovat na 100% a já mu to přeji hodně síly, bude to totiž opravdu těžký boj s větrnými mlýny. Mám ještě mnoho pocitů ze snímku, ale nechci je tu dál zbytečně rozepisovat a pravděpodobně opakovat již napsané ode mě nebo jiných. Temný rytíř stojí za vidění s čistou hlavou a bez myšlenek na všechny legendy a rekordy, které okolo filmu jsou, protože jde o výjimečný film přesahující stránky komiksu a možná i plátno kina. Jen to, jak je film chladný mě trochu zaráží a v hodnocení snaží umírnit. Přesto ze svých prvních 4 dávám čistých 5 po druhém shlédnutí. Ten konec a myšlenky si mě prostě získaly...(9.8.2008)

• - Vôbec prvý film o Batmanovi, kde hrdina (Christian Bale) pôsobí aj mimo mesta Gotham. (harryy)

• - Hudba, ktorá hrá v scénach s Jokerom vznikla inšpiráciou zo zvuku žiletky, ktorá prechádza po strunách klavíra. (Ltblue)

• - S problémem se musela vypořádat PR agentura, která byla najata na kampaň pro uvedení filmu do kin. V jejím rámci rozeslala napodobeniny dortů od samotného Jokera (Heath Ledger) obsahující vibrující mobilní telefon s vystrčenými dráty tak, že to vypadalo jako nastražená bomba. Několik televizních stanic, které dort obdržely, věřily, že se opravdu jedná o teroristický útok a raději evakuovaly svá pracoviště. (cihlenka)