Nolan opět neselhal. No, i když...ale ne, neselhal. Jenom nenatočil comics. Snahou přiblížit se co nejvíce realitě (samozřejmě bráno relativně, přece jenom je třeba, aby měl divák co obdivovat v oblasti vizuálně-akční) byla comicsovost, reprezentovaná v jedničce typickými obřími neogotickými gothamskými stavbami, visutou dráhou, klášterem uprostřed hor a pár dalšími "drobnostmi", naprosto upozaděna a výsledkem je psychologická akční podívaná, která je sice patřičně kulervoucí, ale už to prostě není Batman:) Ó jistě, dalo by se mluvit o podrazu, mohl bych říct, že s Nolanovým druhým příspěvkem do vesmíru prohnilého korporátního království gothamského je to stejné jako s novými bondovkami (tedy moderní, akční, ale bez bondovského kouzla a atmosféry), ale to by výsledkem tohohle rejžova-scénáristova počínání nesměl být tak skvělý film. Nebudu se rozplývat nad "achbožerozbožetovámbyltakúžasnejmužskejaherec" Heathem Ledgerem - podotýkám jen, že to, co se mu povedlo, nebyl jenom ten super trik s tužkou:), ale to neznamená, že je to bůhvíjak legendární herecký výkon. Každopádně se ale sluší říct, že jeho Joker je opravdové vyšinutě střízlivé zlo a jeho scény s Batmanem těží z jádra comicsové legendy to nejlepší a velmi, velmi důstojně to předávají dál. Pletichy nepřítele nutí mne omezit hodnocení herecké sestavy na povšechné konstatování, že je silným zážitkem sledovat, kam která konverzační scéna posune děj či vyznění příběhu, a že tady otvírá Christopher Nolan naplno stavidla svého mistrovství. Sice za největší emocionální masakr považuju záběr na Jokerovu hlavu trčící z policejního auta bez jakéhokoliv zvuku, ale jak už jsem podotkl, na rozebírání jednotlivých scén či záběrů tady není místo. Mám proti takovémuto ztvárnění Batmana nezanedbatelné výhrady, ale nedejte filmovému zážitku roku pět hvězd, že jo:P 90% a ještě jednou říkám - TOHLE NENÍ COMICS.(28.10.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. A druhý nejlepší Batman po "Batman začíná", sice plný efektů, techniky, akce, ale v celkovém vyznění tak nějak uspěchaný a trochu nedotažený. Trailer: http://www.csfd.cz/film/223734-temny-rytir/videa/(21.9.2009)

„Noc býva najtemnejšia pred úsvitom.“ Dávam "len" 80%, pretože origin Batman začína sa mi predsa len páčil ešte o malú, 20%-nú trošku viac. Sequel je zbytočne dlhý, čo mu umožňuje odvádzať divákovu pozornosť od hlavnej dejovej línie (najmä príbehom dvoch trajektov a peknou, ale neveľmi dôležitou hongkonskou odbočkou - k danému svedkovi sa určite dalo dostať aj behom 30-sekundovej scénky, ak by scenáristi chceli). Kým na takéto "blbosti" si Nolanovci čas našli, na dôležité veci nie a tak sú niektoré kľúčové okamihy načrtnuté a nedokončené (korupcia v Gordonovom zbore). Akčné scény sú priemerné (finálna akcia v mrakodrape je natoľko nezrozumiteľná, že som ju poriadne nepochopil ani po troch reprízach, dosť to síce vylepšuje likvidácia policajnej kolóny, ale ani tá nie je taká fenomenálna, ako som čakal). Škrabance na inak hladkom povrchu vytvára aj veľa čudných náhod (čo by sa stalo, ak by ten obrovský väzeň ovládač hodil tak nešikovne, že by sa mu ho nepodarilo vyhodiť do rieky?). Na strane druhej, Nolan sa nebolí likvidovať postavy, aké sa v bežnom hollywoodskom filme nelikvidujú a faktom je, že Temný rytier je vynikajúci komiksový veľkofilm s myšlienkou. Nebojí sa polemizovať o dobre, zle a veciach medzi nimi. Ponúka sériu kultových scén (ceruzka) a tvrdých hlášok („Prečo si taký vážny?“ alebo „Ten to už asi nerozchodí.“). Strhujúcim vrcholom je mrazivý magor Joker nepredívateľného Heatha Ledgera a jeho desivé monológy, ktorými sa nám pokúša vysvetliť svoj zrod. V tomto smere sa Nolan evidentne inšpiroval kultovým Kameňákom, kde Joker taktiež povie o svojom pôvode a následne to spochybní s tým, že možno to celé nakoniec bolo v skutočnosti úplne inak. Z Kameňáku si Nolan berie inšpiráciu, aj čo sa týka komplikovaného vzťahu Batman/Joker - aj tu sa obaja muži v podstate navzájom potrebujú a nejedná sa o klasických nepriateľov. Nolan stvoril množstvo pozoruhodných momentov (Joker odchádzajúci z nemocnice, zrod Two-Facea, Alfrédov desivý spomienkový monológ na vojnu o tom, že niektorí pošukovia nemajú logické motívy, ale proste len chcú vidieť svet v plameňoch). Mimochodom, všimli ste si, že je tu ukrytá jedna scéna, v ktorej je Joker bez mejkapu? Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/komiksovy-film/508-temny-rytier-8o- Kino Považan NMnV (2x)(1.11.2008)

Co Nolan načrtl v Batman Begins, tady dovádí k absolutní dokonalosti. Schéma boje dobra se zlem rozpuštěné, Batman definitivně pozbývá mytické podstaty a stává se skutečně temnou postavou prokletého vyděděnce. Určitě nejtemnější komiksák, který tu kdy byl, především díky Ledgerovi, jehož Joker je geniální materializací nepolapitelného a nezničitelného zla. Jedinou slabinou je poněkud přebujela zápletka, která mězi dvěma vrcholy trochu ztrácí tempo. Smekám před způsobem, jakým dokázal Nolan komiksák změnit na strhující a syrový thriller v nejlepší tradici M. Manna, Coppoly či De Palmy. Z mého pohledu patří Temný rytíř skutečně mezi nejlepší hollywoodské filmy. Edit 2012: po odeznění "povinného nadšení pro mě TDK trochu ztratil glanc - na jeho kvalitách se nic nemění, ale cosi z jeho chladu, brilantní vykalkulovanosti a neprůstřelného plánování mi znemožňuje se do filmu skutečně zaangažovat... Navíc postava Harvey Denta mi stále přijde dost prkenná a ohebná tak, jak dokonalý trik v závěru vyžaduje. Tadááá! Hvězda dolů.(8.8.2008)

To zase dostanu hnusných zpráv...... Bohužel, "ať se na mne nikdo nezlobí", ale já jsem prostě z tohoto filmu na prdel nespadl. Těch 152 minut se děsně táhlo a nebýt těch pár filmových triků, tak se unudím k smrti. A že Jokera hrál Heath Ledger? No a co, vždyť ho s tou zmalovanou hubou nešlo ani poznat. Mohl by ho hrát kdokoliv. Ke všemu mi požitek z filmu znepříjemňovala nesympatická herečka Maggie Gyllenhaal, která má ksicht jako prdel. A Michael Caine mne neustále s těmi svými rádoby vtipnými poznámkami vytáčel. Co kec, to mimo mísu. Suma sumárům jsem se neustále díval na hodinky a modlil se, aby tento film pro děcka skončil. Tentýž den jsem viděl skvělý, napínavý akční thriller OKO DRAVCE a musím říct, že film Oko dravce byl 100 x lepší, než do nebe hlásající Temný rytíř. Dávám 3* pouze za filmové efekty. TY ale má dneska každý lepší hollywoodský film.(28.12.2008)

• - Klaun, do kterého naráží autobus, padá dřív, než se jej autobus dotkne. (Hem.m)

• - Spoiler: Každý diel Dark Knight trilógie zakončuje rozhovor Batmana / Brucea Waynea (Christian Bale) s Jimom Gordonom (Gary Oldman). Naopak každý diel začína so symbolom netopiera aký predznamenáva nasledovné udalosti. V prípade Temného rytiera tomu bol netopier v plameňoch. V každej časti sa tiež pracuje s konceptom premeny Batmanovho priateľa v darebáka, alebo naopak. (WalterIK7)

• - V úplně prvním záběru je vidět v odraze prosklené fasády vrtulník, ze kterého se scéna natáčí. (imagoo)