Temný rytíř

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní: 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster, Anthony Michael Hall, Michael Jai White, Chin Han, William Fichtner, Keith Szarabajka, Danny Goldring, Beatrice Rosen, Edison Chen, Matthew Leitch, Nestor Carbonell, Nicky Katt, Monique Gabriela Curnen, Tommy 'Tiny' Lister, Nathan Gamble, Sarah Jayne Dunn, Matt Rippy, Bronson Webb, Melinda McGraw, Ariyon Bakare, Vincent Riotta, Peter Brooke, Marisol Giraud, Danielle Day, William Smillie, David Dastmalchian, Lisa McAllister, David Ajala, Ramses Jimenez, Andrew Bicknell, Colin McFarlane, Vincenzo Nicoli, Jordon Hodges, Ron Dean, Charles Venn, Richard Dillane, Tommy Campbell, Ryan McGonagle, Joshua Harto, Ronan Summers, Stephen Armourae, Richard Strobel, Chris Wilson, Ian Pirie, Robert Patrick Stern, Keith Kupferer, Essa Zahir, Blayne Bennett, Will Zahrn, Jonathan Ryland, Douglas Bunn, Michael Stoyanov

Soundtrack Hans Zimmer a James Newton Howard: 1. Why So Serious? ,2. I'm Not A Hero ,3. Harvey Two-Face ,4. Aggressive Expansion ,5. Always A Catch ,6. Blood On My Hands ,7. A Little Push ,8. Like A Dog Chasing Cars ,9. I Am The Batman ,10. And I Thought My Jokes Were Bad ,11. Agent Of Chaos ,12. Introduce A Little Anarchy ,13. Watch The World Burn ,14. A Dark Knight,(13.5.2011)

V Gotham city je třeba vyřešit skutečný problém. Problém BATMAN…. Je toto ještě komiks? Nic bezduchého, žádný zpomalovačky, nic dělaného čistě na efekt (snad jen ta motorka..). Chlapská akce s perfektním střihem plná Jokerovy psychologie a sociálních experimentů. Vše je tak dokonalé a tak, tak … chladné? Jen ten JOKER se svým heslem, že smích je nejlepší lékař dokáže probudit nějaké pocity. Nic na tom nezmění ani závěrečná třetina, která je z filmařského hlediska (a divákova pohledu) parádní. Perfektně mé pocity popsali již například uživatelé DaViD´82, Renton, Reiniš, za což jim patří dík, protože jsem si myslel, že senilním. Sám :-). Dík. Přesto si tento film zaslouží absolutní hodnocení!!(3.1.2009)

Tak jsem se konečně dočkal a nového Batmana jsem si vychutnal právě dnes v kině. Mé velké očekávání byly naplněny! Geniální komiksový film, jeden z nejlepších ve svém žánru a tento rok asi celkově nejlepší snímek. Heath Ledger jako Joker by měl dostat „Oskara“ a to ne díky té nešťastné události, která se přihodila, ale díky strhujícímu hereckému výkonu. R.I.P! Film jsem si i přes jeho délku celý užíval, ani chvilička nudy, nebo nějaká hluchá místa. Dokonalost sama ;-) 10/10*(8.8.2008)

Mocný loutkář Nolan rozehrává tragédii netušených rozměrů, od loupeže až po osudové rozhřešení nedává hrdinům vydechnout, boří dostupné hranice psychiky postav a přes to všechno komiksoví nadšenci po celém světě řičí nadšením, zírají na plátno s očima dokořán a nechávají se pomalu dusit černou příběhovou nití. Gotham totiž pohlcuje tma možná méně jedovatá, než když netopýří muž začínal, ale o to nepředvídatelnější, zrádnější a mrazivější. Šílený smích se neozývá jen z arkhamské léčebny, ale i z bank, mafiánských doupat a všech dalších míst, kde ho není radno slyšet. A přináší zmatek a strach. Proto znovu povstaň, temný rytíři, roztáhni křídla a leť na pomoc těm, kteří mohou podlehnout bezvěrcům a střetni tak svého věčného nepřítele.(17.8.2008)

Když jsem to poprvé viděl v kině, byl jsem dost ospalý a proto jsem to neocenil. Teď po čase po druhém zhlédnutí musím uznat, že je to film který utkví a který jsem rozhodně neviděl naposled. Precizně natočený a bravurně zahraný. Dostávalo mne, že i ty nejmenší role hrál nějaký prvotřídní herec (akorát ta Maggie Gylenhaal mě nijak neuchvátila a byl bych radši kdyby tam byla Katie Holmes). Scénář je vypilovaný a motivace postav perfektní. Pak je tu samozřejmě dnes již kultovní Ledgerův Joker, který nemá chybu a opět se to ocení na víc zhlédnutí. Furt vás totiž bude bavit. Two face proti němu neměl šanci vyznít, i když se Eckhart snažil.(12.8.2008)

• - Klaun, do kterého naráží autobus, padá dřív, než se jej autobus dotkne. (Hem.m)

• - Heath Ledger se v roli Jokera objevil bez make-upu pouze jednou. (Lucasion)

• - V úplně prvním záběru je vidět v odraze prosklené fasády vrtulník, ze kterého se scéna natáčí. (imagoo)