Hmmm... Ledgerův Joker je vážně dost roztomilý magor a prostě baví (vrchol filmu - "kouzlo s tužkou"!!!) & při vzpomínce na tu tragédii chvílemi i trochu zamrazí; děj odsýpá solidně, moc hluchých míst tu není a William Fichtner na začátku moc potěšil - avšak těch patetických keců je na mě přeci jen (opět, Noulene) příliš a Batmanův drsňácký hlásek (který nechtěně zesměšní každou scénu, ve které se vyskytne) asi neskousnu nikdy. Je to někde mezi 3-4* a vzhledem k tomu, že nepovažuji za adekvátní, aby byl tenhle lehce nadprůměrný akční snímek mezi nejlepšími filmy všech dob, nemusím se tímhle dilematem trápit moc dlouho a zaokrouhluji dolů.(7.8.2008)

Nevim, jesli nejlepsi komiksovej film vsech dob, jednak sem urcite vsechny nevidel a navic clovek uz si to vsechno nevybavi, ale rozhodne jeden z nejlepsich a to vlastne plati i v rovine nekomiksovejch filmu. Nolan to tentokrat totiz rozjel kurevskym zpusobem. Film cloveka chytne hned od uvodniho vyloupeni banky a jelikoz dej svizne utika kupredu a porad se neco deje, nepusti az do zaverecnejch titulku. Jinak pribeh je dostatecnej, zadny zvraty nebo tak se sice nekonaj, ale stejne to je spis o jednotlivejch postavach. Nicmene tady bych mel prvni vytku. Jakej smysl tu mela postava Cilliana Murphyho fakt netusim a Two Face se objevi az ke konci a zaslouzil by daleko vic prostoru. Taky mi prisel zbytecnej ten hlubokej Batmanovo hlas, ale bylo to uz v minulym dilu, tak se neda nic delat. Jinak Bale odvadi svuj nadprumer, vetsina silnejch scen je ale v masce, takze trochu jeho herectvi zanikne. Jinak ten jeho kostym, fakt sem si nijak neuvedomil, ze muze otacet hlavou. No a co se tyce Jokera. Ledger je naprosto famozni a clovek se tem jeho vtipkum dokonce zasmeje. Srovnavat s Nicholsonem to moc nejde, on byl precejen takova komiksova postava, ktera by se sem nehodila, naproti tomu Ledgerovo Joker je naprostej psychopat, kterej ale pusobi jako realna a nebezpecna postava. Ale nechapu, proc byl takovej problem ho sejmout, zadny specialni schopnosti nema. Co se tyce ostatnich, Caine, Freeman i Oldman odvadi svuj standart, Maggie je sice lepsi herecka nez Katie, ale vzhledove uz ji to jinde sluselo vic. No a Aaron je fakt neskutecnej sympatak a kdyz uz je pak znetvorenej, tak je spravne nechutnej, ale prislo mi, ze to speceny maso vypada uz dost zaschle, precejen bych cekal, ze bude mokvat nebo tak neco, ale to uz by byla asi moc velka prasarna. Jeste bych mel jednu drobnou vytku, obcas tu je naka nelogicnost a nebo nekdo jedna dost stupidne, ale to jsou jen takovy drobnosti a je to vyjimecne. Nolan zkratka natocil po filmarsky strance bezchybnej film s paradnima trikama, skvelou hudbou, perfektnima hercema a fakt kulervoucima scenama, prekonal Batman zacina a splnil moje ocekavani.(27.8.2008)

Plný očekávání, avšak se zdravým odstupem jsem spolu s přítelkyní vstoupil do sálu jednoho pražského multiplexu, kde se na plátně již rýsovalo logo DC Universe. Naše skromná a oblíbená mini soutěž spočívající v hádání názvů filmů podle trailerů se tedy nekonala a akční jízda očekávaného letního "blockbusteru" mohla konečně začít. Již komplexně zpracovaná úvodní scéna bankovních lupičů s maskami klaunů dala tušit, že se bude jednat o propracované dílo do nejmenších detailů. Batman, se všemi těmi svými high-end udělátky a "mad dog" Joker s hláškami "Let’s put a smile on that face!" a "Why so serious?" mě nenechaly ani chvíli napokoji. O hereckých výkonech bych asi řekl jen to, že Jack Nicholson je sice ve své roli Jokera jedinečný, ale Heath Ledger dal této postavě nový rozměr. Jeho specifické chování a mimika obličeje, pohrávání si s jazykem jako ještěrka nebo časté olizování připomínající stařenu bez zubů jsou vlastnosti, které této postavě přidaly na psychické labilitě. U Batmana mi při jeho dialozích trochu neseděl přílišný chrapot, Bale je ale v roli milionářského štramáka a zároveň pronásledovatele gothamského podsvětí opět skvělý a jen potvrzuje své kvality. Zato obličej Harveyho Denta mi po jeho malé nehodě přišel jako vystřižený z Mumie. Trocha kritiky ještě neuškodí, u scény s kamionem jsem výrazně postrádal jakoukoliv variaci hlavního motivu a nečekal jsem, že právě zde bude v uvozovkách hluché místo, hudební složka tak nepodpoří obraz a neumocní tím tu akční stránku odehrávající se před očima diváka. Tím můj výčet drobných nedostatků končí a na nového Batmana nelze než pět chválu. I přes delší stopáž vše uběhlo strašně rychle a já si na konci promítání přál prožít výmaz posledních 152 minut mého života, vrátit se zpět na začátek filmu a celé to prožít neposkvrněn znovu. The Dark Knight svými křídly rozvířil vlnu veder a přinesl nám trochu toho čerstvého vzduchu v podobě nového netopýřího kultu a to především díky chytře napsanému scénáři, brilantně zahranými postavami dvojice Joker a Batman (Morgan Freeman, Michael Caine a Cillian Murphy jsou jako obvykle na slušné úrovni), pěknému finále na motorce a samozřejmě skvělému hudebnímu doprovodu tentokrát od dvojice Hans Zimmer & James Newton Howard. Kdybych měl zhodnotit celkovou situaci po konci projekce a porovnat ji s nadšenými ohlasy před ní, řekl bych, že se jednalo o 90% pravdy a zbylých 10% je hype, ale současná pozice - Top 250: #1 na IMDB je lehce nadhodnocená a jistě bude časem klesat. Po další projekci však musím jít s hodnocením na plný počet. (10/10)(31.7.2008)

Po druhom zhliadnutí dvíham hodnotenie na maximum - jednak preto, že je to skutočne o triedu lepšie ako (inak vynikajúci) BB, a hlavne kvôli epickému rozmachu a scenáristickej prepracovanosti, ktorá vyplytvala nápady a zápletky na tri filmy. Mnohé výhrady však zostávajú - kvôli šialenému tempu mnoho scén emocionálne nedoznie (Gordonovo zmŕtvychvstanie), najlepšia akčná scéna je uprostred filmu (hoci na druhý pokus som prišiel na chuť aj záveru so "sonarovým efektom"), toľkokrát oslavovaná hudba si vlastne vystačí s jedným motívom a Rachel/Maggie je chudiatko taká škaredá a nevýrazná, že na mňa osobne vôbec nefunguje scéna, ktorá má byť emocionálnym vyvrcholením filmu. Napriek všetkému ide o jeden z vrcholov komiksového žánru a obrovský kus špičkovej scenáristickej, režijnej a hereckej práce.(24.7.2008)

Temný rytíř se zřejmě napoprvé nedá pobrat. Od začatku do konce neustále graduje a staví na již řečeném či udělaném. Ovšem děje se tam toho tak moc, že bez absolutního soustředění se to prostě nedá stíhat. Všechny Nolanovy filmy mají podle mě ohromnou dynamiku, ale zde je to dohnáno mnohem dál. A to v dobrém slova smyslu, protože jedno zhédnutí prostě nestačí. A podobně jako u Mementa začínají některé souvislosti vyplouvat na povrch až po X-tém zhlédnutí. Podruhé jsem si Temného rytíře podstatně víc užil, došlo mi, že téměř v každém záběru je ukryta nějaká informace, která později hraje alespoň maličkou roli v něčem větším. A stejně mi toho opět mnoho uniklo. Krásné na tom je, že Nolan předpokládá, že divák dává pozor, a trapně a zbytečně nevysvětluje to, co již bylo řečeno. Temný rytíř není o akci nebo dialozích. Je o atmosféře, která vzniká kombinací brilantních dialogů, hereckých výkonů, skvělé akce a parádně padnoucí hudby. To vše je režijně bezchybně ukočírováno. Pokud se vám po zhlédnutí bude zdát, že něco nesedí, že je něco zůstalo nedořešeno apod., prostě koukněte znovu. A většinou zjistíte, že to tam celou dobu bylo, jen jste si toho nevšimli. A tohle na Nolanových filmech miluju. Nutí vás dívat se na ně znovu a znovu a stále se dá něco nového odkrývat! Jasných a bezdebatních 100%, i když na poprvé těch 100% bylo trochu rozpačitých, protože mě to tak převálcovalo, že jsem nevěděl, kde mi hlava stojí.(7.8.2008)

• - Spoiler: Každý diel Dark Knight trilógie zakončuje rozhovor Batmana / Brucea Waynea (Christian Bale) s Jimom Gordonom (Gary Oldman). Naopak každý diel začína so symbolom netopiera aký predznamenáva nasledovné udalosti. V prípade Temného rytiera tomu bol netopier v plameňoch. V každej časti sa tiež pracuje s konceptom premeny Batmanovho priateľa v darebáka, alebo naopak. (WalterIK7)

• - Pro Jokerův (Heath Ledger) motiv ("Why So Serious?") se vybíralo z tisíců všemožných odpudivých zvuků. Od žiletek přejíždějících po strunách piána až po tužky klepající do stolu nebo podlahy. Nakonec zvítězily dvě známé sklouzávající noty hrané na cello. (Brousitch)

• - V jednom z posledních interview Heath Ledger prohlásil, že kdyby film natáčel Tim Burton a nabídl mu roli Jokera, odmítl by. Podle jeho slov by byl hřích snažit se jen napodobit to, co před ním stvořil Jack Nicholson. Nolanova verze Jokera se mu zdála zcela odlišná, a proto roli přijal. (cihlenka)