Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

Pepe1783

Temný rytíř je výborný film. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že Begins bylo ještě kvalitnější. Je otázka, jestli film na lidi působí tak mocně kvůli tomu, co se stalo Ledgerovi, alias Jokerovi a proto se Joker považuje za jeho nejlepší a životní roli, s čím se veze celý film.... Navíc mi moc nesedla ženská ústřední role. Film je to ale bezesporu hodně kvalitní. Pro mě sice zůstena jednička víc přelomová, ale pět hvězd si určitě zaslouží. Po druhém shlédnutí: super zážitek a dokonalé mistrovské dílo ()

Lancer

Ve filmu se přes hutný příběh nedostalo na akci. Uvítal jsem vypuštění krvavých a nechutných scén, které prostě kamaera nesnímala. Jenže v prvním Nolanově Batmanovi bylo víc emocí a právě té mé postrádané akce. Tady se přes kriminální zápletky, symbolizující nekonečný boj s kriminalitou, nedostává na to, co si comicsový fanoušci žádají. Zůstává pak Batman Batmanem? Není pak samotný název zavádějící? Geekové přijdou do kina a nevidí už svojí postavičku, ale něco co není její parodují, ale ani filmem o ní...ono se z té postavy vlastně těží a upřesňuje, co by měla nebo spíše mohla znamenat v reálném světě. Jde pak o nejlepší film, který jsme viděli? Spousta filmů je přeceňována, ale to k tomu nějak patří. Nebyl jsem ani po tak nehorázně dlouhé mediální kampani vůbec zklamán. Jenže i po druhém shlédnutí pořád scházelo to, o čem jsem již psal - totiž užít si příběh s mým hlavním hrdinou. Na to nezbyl čas a tento cíl ustoupil vyššímu cílům. Právě proto snad bylo slovo Batman z názvu vypuštěno. Nechci opětovně vyzvedat všechny klady - nesporně jde o prvotřídní film, s prvotřídními hereckými výkony, režií i scénářem. Ale přelévání z žánru do žánru nelze jen tak odpustit - zato dávám hvězdičku dolů. ()

Kloktaldo

Pro mě zcela nepochopitelně zdejší většinou vysoce hodnocený snímek. Film je zbytečně překomplikovaný, některé scény dost hloupé, rádoby "filosofické" dialogy patetické. Je to monstrózní honička, která sice nabízí napětí a hrst dobré akce, ale krom toho nemá co nabídnout, i když se o to snaží. Světlým bodem je herecký výkon Heatha Ledgera, jinak se jedná o naprosto průměrný film. ()

jukyn

Podotýkám, že jsem si nejdříve přečetl valnou většinu komentářů zda. I/Nejlepší postava celkově z kinematografie je Joker, psychopaticky inteligentní postava s hloubkou postavy minimálně na dva díly série o Batmanovi.Nevím co více říct, postava je prostě dokonalá a jak zdeš již bylo zmíněno, dýcháte s ní od začátku do konce filmu II/Batman jako postava je překvapení, takhle temného hlavního hrdinu jsem dlouho neviděl, není moc co dodat, není to takový klaďas jak se z ostatních dílů mohlo zdát........Děj:Nabitá režie pod taktovkou mistra, nadupané do začátku do konce s hromadou zvratů, snahou vycházet vtříc epickým dílům typu Kmotr(ikdyž samozřejmě až do takových výšin dojít s komiksem nejde)......Nyní budu reagovat na komentáře, které zde snižují kvalitu filmu kvůli kravinám typu únmos Lauva, dále vybuchující nemocnice, Two faces, či Gordonův syn - Lidi toto ej komiks, není založen an reálijích typů válečných filmů, berte to jako scifi, proto pro mě toto negativum rozhodně není.........Poslední věc a to sjou negativa:Film za to nemůže ale je to smrt představitele Jokera, který bude chybět všem rodiným příslušníkům jako člověk, a nám fanouškům dobrých filmů jako představitel Jokera, "pána všech Psychopatů a géniů", dále mě mrzí brzký konec Two faces, který měl potenciál dle mě mnohem větší než Hádankář...a v podíná Eckharta měl i dostatečnou hloubku an to, aby se mohla postava vyvíjet, mě osobně se myšlenka "muže náhody" velice líbí. Závěrem musím dodat, že konec filmu není klišovitý a tím nahrává k tomu aby další díly mohly být ještě na vyšší úrovni...Tudíž Nolanovi děkuji za monstrózní podívanou, která neztrácí nic z toho aby se mohl honosit filmem roku...a nejen třeba toho letošního. ()

Kečo

Tou dlzkou mi to pripomenulo Bad boys 2, ktore bolo tiez plne nabite akciou, ale takyto naklad akcie, nahanaciek, bitiek, to stalo za tie dve a polhodky zhliadnutia ()

Zeddi

U Temného rytíře se u mě střídá chvála na režijní Nolanův a herecký Lagerův výkon s pojetím scénáře. Nolan jen potvrdil, že opravdu umí a po stránce režie je film opravdu výborný nabitý akcí a efekty od první do poslední minuty a nenechá diváka vydechnout. Role Jokera Heatovi opravdu sedla a opravdu se mi líbil jeho herecký výkon kdy na jedné straně zahrát psychopatického maniaka a na straně druhé génia, který přechytračil celý policejní sbor i s Batmanem jen proto, aby Batmanovi dokázal, že i tak zásadového a čestného člověka (Aaron Eckhart) v podání státního návladního lze otočit na stranu zla. Skutečně propracovaný scénář, který mi však přišel místy dost překombinovaný a pro nepozorného diváka se v něm dalo lehce ztratit. Od plného hodnocení mě odrazuje také odsunutí Batmana jako kladného hrdiny a zachránce do pozadí a herecký výkon Chrisiana Balea tím v mých očích vzal za své. ()

Koky666

Odečtu-li celosvětovou davovou hysterii kolem "Jokerovo" smrti, zůstane jen americká slátanina se spoustou iphonů a jiných product-placement-shitů. Sorry, ale víc jak tři nedám ani náhodou. ()

lizardking

O Ledgerově vynikajícím výkonu už bylo nasáno dost.Nejlepší je začátek: lupiči přepadnou banku a během přepadení se navzájem plánovitě likvidují. "Vsadil bych se, že ti Joker řekl, že mě máš zabít."."Ne, já zabiju toho autobusáka": Jakýho autobusáka?" ()

dinho_

Po dvaceti minutách filmu jsem si říkal, jestli se s těmi superlativy na temného rytíře nepřehání. Přibývající minuty mě ale vyvedly z mého příšerného omylu, Joker rozjel tak skvělou show, že jsem ani nedutal. Betman byl jen takovým panáčkem, který se krčil v jeho stínu. Nemám co vytknout, snad jen nepovedený český dabing, ale to je má chyba. ()

lisma

Na tomto místě mi nezbývá než se odkázat na svůj vlastní komentář k předešlému Batman začíná.... Zde je navíc film obohacen o devizu hereckého výkonu H.Ledgera. Dokonalý Temný rytíř není, ale vynikající, to je tedy bez debat. ()

Mozenrat

Dlouho jsem přemýšlel, co mi na téhle Batmanovské adaptaci vadí, proč nemůžu přijít na chuť tomuto mnohými do nebe vynášenému dílu. A došlo mi to až po opětovném shlédnutí Batmana Tima Burtona. Ten rozdíl bije do očí. Zatímco Burton natočil skvělý comicsový film, kde postavy zapadají do temného prostředíé Gothamu, Nolan narouboval comicsové figurky na (bezesporu nadprůměrný) akční film. Nolanův Gotham se ničím neliší třeba od New Yorku. Jenže figurky z comicsu vytržené ze svého světa a zasazené do reálného městského prostředí, batmobil zaparkovaný v moderní techno hale apod. začnou vypadat poněkud nepatřičně. Stejně nepatřičně pak v běžném světě působí příběh (např dilema na trajektu) který by měl být přirozenou součásti comicsového stylu. Toto celkové zrealističtění filmu v mých očích neprospělo. Bez ohledu jak nově pojatý a skvěle zahraný je Ledgerův chaotický Joker na Nicolsna nemá, protože se prostě se svým makeupem pohybuje ve špatném prostředí do kterého navzdory vší snaze nemůže zapadnout. Batmanův obleček je na tom ještě hůř, navíc ten hlas se opravdu opravdu nepovedl. Možná jsem konzervativní, možná mi něco zásadního uniká, ale buď natočit "normální" akční film, nebo plnohodnotnou comicsovou adaptaci typu Burtonova Batmana nebo třeba 300: Bitvy u Thermopyl. ()

T.S.Garp

Když se Nolan ujal zpracování Batmana, nějak tak se čekalo, že to dopadne dobře. Ale takhle? O tom se mi ani nesnilo. Komiksy mě nikdy moc nebrali, filmová zpracování už vůbec. Ale po shlédnutí Temného rytíře jsem změnil názor. Trošku jsem se bál, jak všichni film chválí, abych nebyl zklamaný... Naprosto zbytečné obavy! Nebudu nijak přehnaně konkrétní a nebudu zabíhat do detailů, to už udělali ostatní. Přejdu všechno ostatní a připojuji se k fanatickým fandům Heatha Ledgera. To, co ve filmu předvedl, prostě nemá obdoby. Musí za to dostat Oscara a ne proto, že ještě před premiérou nešt'astně zemřel, ale za to, co dokázal s postavou Jokera na filmovém plátně. Ještě dlouho z toho budu padat na zadek. Ale i ono všechno ostatní je dokonalé, zvláště po té, co jsem shlédl bonusové DVD a měl možnost vidět, jakým převratným způsobem Nolan a jeho parta pracuje. Temný rytíř tak pro mne dostal další úžasný rozměr. Už dlouho mě nic nesebralo jako tohle, viděl jsem ho 5x a už se zase těším, až si hodím nohy nahoru a budu s čelistí na zemi pozorovat tohle veledílo. Mám radost, mám obrovskou radost, z toho, jak je Nolan mladý a co ještě všechno nám může ukázat. Tohle by vydalo na maturitní slohovou práci. Jen chci ještě podotknout, že chápu diváky, které tenhle Batman moc neoslovil. Já mezi ně naštěstí nepatřím, můžu si tak dopřávat tuto dokonalou lahůdku, děkovat bohu, že nadělil panu Nolanovi takový talent a zároveň truchlit nad ztrátou takového herce a člověka, jakým Heath Ledger nesporně byl. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý