Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

JepiNn

Žiadne slová nedokážu opísať pocity, ktoré som mal po záverečnej scéne. Nolan, Zimmer, Ledger a ešte raz Ledger. Tí spravili tento film bezkonkurenčným a nezabudnuteľným. ()

Sasory

Jak se dalo čekat Temný rytíř se stal ještě větším hitem, než Batman začíná. Temný rytíř má chytrý a zároveň chytlavý děj, který vás jen tak z náruče nepustí. Spousta akce, dramatu a ještě více super hlášek Jockera typu – Já věřím, že co tě nezabije to tě jednoduše zešílí – ano i já mám husí kůži. Nejvíce mě uchvátil psychologický vliv Jockera na lidi a hlavně jeho jednoduché myšlení. Od Batmana se nedá čekat nic jiného než velice hrdinské a kaskadérské chování, jaké má mít každý super hrdina. Páni Nolanové se jednoduše hezky vyrovnali s dějem. ()

Krupier

Pro mě jeden z nejdůležitějších filmů v mé sbírce. Naprostá dokonalost,vše do sebe úžasně zapadá. Atmosféra,příběh a herecké výkony,no super. A pak je tady Heath Ledger v roli Jokera - (oceněn Oscarem). Co chcete víc? ()

quintes

Temný rytier... Až po treťom zhliadnutí, s odstupom času si dovolím písať komentár. Fantázia, dokonalosť v sfére mne tak blízkej. Ťažko sa mi hľadajú slová, hádam len toľko, že ak si Nolan spomenie na tento svoj výkon v Interstellar, môže spokojne žiť bez pohnutia prsta do dôchodku.... ()

Tevez

Více akce, touha po pomstě a výborné efekty dělají z tohoto filmu brilantní oproti předcházejícím. 5* ()

Whyte

Nolan na vrcholu svého hrdinského opusu. Film, který není pouhým komiksovým zadaptováním, ale plnokrevným sociálním dramatem s dobře napsanými charaktery, výbornou hudbou a hereckými výkony (HEATH COMING!)! Od prvních sekund DC loga v modrých plamenech je atmosféra, podepřená agresivními smyčci, hutná a tempo zběsilé. Nolan naplno využívá daného komiksového konceptu, ale nepodřizuje se mu, jako většina tvůrců ale naopak s ním rozehrává geniální šachovou partii, promyšlenou, osobitou, gradující a to vše ještě stíhá prokládat početnými filozofickými úvahami a motivy naší společnosti. Potřebujeme v dnešním světě hrdinu, co by byl nad zákony? Co vše může obyčejný občan udělat pro ovlivnění a změnění světa okolo sebe? (Pokud má samozřejmě biliardy a tajnou jeskyni, kde si může v poklidu pěstovat netopýry.) //100%.// ()

Duston_Movie

TOP z tejto rady temného rytiera, Joker bol stvárnený dokonalo, ako psychopatický vrah a Gotham sa musel znovu brániť, našťastie tu je Batman. ()

kavon

Na temného rytíře jsem dlouho čekal a byl malinko skeptický po prvním, pro mě trochu nudném a utahaném prvním dílu. Ale opak byl pravdou. Temný rytíř mě uchvátil a já si to užíval od začátku až do konce. A nepřestával mě překvapovat. Ať už to bylo suprové podání Cristiana Bala coby temného rytíře, tak dokonalé ztvárnění Jokera. Jak byl Joker vždy o krok na před. Senzační scénář i řežie. Tohle se zkrátka povedlo a temný rytíř si zaslouží plných 95%. ()

Doll

Nolan, Zimmer, Ledger a Bale. To je čtveřice zaručeného úspěchu. Christian Bale je nejvěrohodnějším Batmanem všech dob, Heath Ledger dokázal jít až na úplné hranice šílenství a empatie (věřím tomu, že zemřel na následky vtělení se do Jokerovi postavy), Hans Zimmer zjistil, že Jokerovo zlo a šílenství se dá vyjádřit pouze jediným strohým tónem, který ovšem řeže až do morku kostí. A nakonec tohle všechno pod taktovkou krále komiksu Pana Nolana. Nic víc není potřeba dodat. Kdybych mohla, dám 10 hvězdiček. ()

Va33ek

Nolan natočil úchvatný snímek, který dokonale předvádí přeměnu dobra v šílenství a zlo samotné. Kdyby se mě někdo zeptal jaká je podle mě nejlépe zahraná role, rozhodně odpovím Heath Ledger jako Joker. Parádní jízda, která má vše promyšlené a všechno do sebe zapadá. Tento realisticko-comiksový kousek rozhodně stojí za to! ()

Digi_cz

Heath Ledger alias Joker. O tom je můj komentář. Joker totiž tomu dál to co Batman a Joker vlastně představuje. Starý Batman od Tima Burtona je dobrý má tu svou temnou stánku, kterou si drží. Ale Batman od Christopher Nolana je prostě někde jinde. Určitě nejsilnější z celé trilogie. Heath Ledger a zase Heath Ledger. Nějak se mi to nechce rozmazávat asi víte co mám na mysli... Heath se Jokerem vlastně stal a ztotožnil natolik, že si vyžádala tu nejvyšší možnou daň. "Když nadejde poslední hodinka, lidi se ukážou takoví, jací doopravdy jsou" Heath Ledger "Joker " ()

Danny71

Nolan opět neselhal. No, i když...ale ne, neselhal. Jenom nenatočil comics. Snahou přiblížit se co nejvíce realitě (samozřejmě bráno relativně, přece jenom je třeba, aby měl divák co obdivovat v oblasti vizuálně-akční) byla comicsovost, reprezentovaná v jedničce typickými obřími neogotickými gothamskými stavbami, visutou dráhou, klášterem uprostřed hor a pár dalšími "drobnostmi", naprosto upozaděna a výsledkem je psychologická akční podívaná, která je sice patřičně kulervoucí, ale už to prostě není Batman:) Ó jistě, dalo by se mluvit o podrazu, mohl bych říct, že s Nolanovým druhým příspěvkem do vesmíru prohnilého korporátního království gothamského je to stejné jako s novými bondovkami (tedy moderní, akční, ale bez bondovského kouzla a atmosféry), ale to by výsledkem tohohle rejžova-scénáristova počínání nesměl být tak skvělý film. Nebudu se rozplývat nad "achbožerozbožetovámbyltakúžasnejmužskejaherec" Heathem Ledgerem - podotýkám jen, že to, co se mu povedlo, nebyl jenom ten super trik s tužkou:), ale to neznamená, že je to bůhvíjak legendární herecký výkon. Každopádně se ale sluší říct, že jeho Joker je opravdové vyšinutě střízlivé zlo a jeho scény s Batmanem těží z jádra comicsové legendy to nejlepší a velmi, velmi důstojně to předávají dál. Pletichy nepřítele nutí mne omezit hodnocení herecké sestavy na povšechné konstatování, že je silným zážitkem sledovat, kam která konverzační scéna posune děj či vyznění příběhu, a že tady otvírá Christopher Nolan naplno stavidla svého mistrovství. Sice za největší emocionální masakr považuju záběr na Jokerovu hlavu trčící z policejního auta bez jakéhokoliv zvuku, ale jak už jsem podotkl, na rozebírání jednotlivých scén či záběrů tady není místo. Mám proti takovémuto ztvárnění Batmana nezanedbatelné výhrady, ale nedejte filmovému zážitku roku pět hvězd, že jo:P 90% a ještě jednou říkám - TOHLE NENÍ COMICS ()

mpet

Díky Temnému rytíři jsem opět začal věřit v Batmana. Většina dřívějších ztvárnění mě moc neoslovila a popravdě řečeno se mi Batman díky nim spíše znechutil. Jiskřička naděje se objevila ve filmu Batman začíná a Temný rytíř jiskru zažehl a rozpálil pořádný oheň. Ano tak dokonalé ztvárnění to bylo. Nejgeniálnější ztvárnění záporného hrdiny, jaké jsem kdy viděl. Pokud někde někdo dokázal zahrát svou roli tak precizně jako Heath Ledger Jokera, tak jsem to já ještě neviděl a vlastně vůbec pochybuji, že je to možné. Dalším velikým plusem pro mě je to, že to není až tak velké sci-fi, jak tomu bývalo u předešlých ztvárnění tohoto hrdiny. Všichni záporáci jsou jenom lidé bez superschopností (sice jsou to šílení blázni, ale jsou pořad jen obyčejnými lidmi). Samozřejmě ohromě velkou plusovou hodnotu přidávají nádherné trikové záběry, úžasná hudba a skvělé rekvizity (hlavně Batmobil byl dokonalej). Když k tomu připočítám dynamický děj, temnou atmosféru, propracovanost jednotlivých postav, tak se Temný rytíř již vymyká hodnotící škále tady na CSFD. Podle mě absolutně jeden z nejlepších filmů, jaké jsou doposud k vidění. ()

TenshinHii

Nejlepší film za posledních x let. Fantastický, úžasný... a spousty dalších synonym. Kombinace Heath Ledgera a Christian Balea se povedla. Cítíte každou emoci ve filmu. Každý detail k něčemu vede. Speciální efekty jsou jedny z nejlepších a ze superhrdinských filmů, kterými nás teď kvůli americkým oustiderům zaplavují, má tenhle jediný opravdu smysl. A to přesto, že příběh vůbec nevychází z komiksu a že většinu batmanovských zpracování kvůli tomu nesnáším. Tohle pojetí je pro mě za pět z pěti. ()

lordofrvhp

Ono je to v podstatě jen taková slátanina,ale Nolan tomu dokázal vtisknout něco,na co se nezapomíná-atmosféru. Vynikající scénář,výborná muzika,špičková kamera,suprové kulisy a pár herců,kteří ze sebe dokážou vymáčknout maximum-to je recept na 20.nejlepší film na čsfd. ()

K8MK

Nejlepší film z celé trilogie . Vynikající herecké výkony , hlavně Heathe Ledgera v roli Jokera , scénář , děj , výprava , hudba a režie vynikající . Zkrátka tenhle film je jedním z filmů , kterým nelze nic vytknout a jsou skvělé na 100%. ()

dannypajinky

tleskám smekám atdatdtad... temné napínavé geniální šílené mentálně narušená a mohl bych pokračovat prostě páska co mě zbořila šílená genialita sama prostě hádám že časem jsem přidám další a další chválu po každém shlédnutí 98% LIDI ČTU KOMENTY TĚCH CO DALI ODPAD NEBO 1 * ATD "NECHÁPU FILM" "NUDNÝ SCÉNÁŘ" "MORÁLNĚ ODPUDIVÉ" NO VY JSTE ASI KASTRÁTI S VYGUMOVANOU POSLEDNÍ KAPKOU INTELIGENCE .... JÁ NECHÁPU VÁS HLAVNĚ JAK NĚKDO MŮŽE SE TAK ZTRAPNIT A NAPSAT "CELÉ JSEM TO NEPOCHOPIL" ()

MirINDay

Jsou hrdinové, které máte rádi. Jsou záporáci, které nenávidíte. A také tu jsou záporáci, které prostě musíte milovat. Neuvěřitelný výkon Heath Ledgera, jakožto Jokera, vám naježí všechny chlupy na těle. Příběh se prakticky nikde nezastavuje a jste stále v napětí. Tohle je jeden z těch filmů, u kterého se modlíte, ať nikdy nekončí. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý