Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

Kykyryda

Kdyby z toho odstranili Batmana, kterému prostě nějak nemůžu přijít na chuť (slušňáky se spasitelským komplexem já nerada), bylo by to jednak kratší, a jednak by měli víc prostoru Joker a Two-Face. ()

Regeindy

Batman Begins byl dokonalý a proto jsem se na pokračování v rukou momentálně nejšikovnějšího režiséra moc těšil, ale zároveň bál jako čert kříže. Temný druhý díl Nolanové trilogie, ale ten předchozí v mnohém překonal. Ledger si, tak trochu, krade film pro sebe a zastíňuje i legendárního Nicholsona v Burtonovém provední. Oscar, i když posmrtný, byl více než zasloužený. Velice chytrý příběh a scénář by vydal na 5 dobrých filmů, jen tak dál pane Nolane. ()

RedFree

Bombastická show plná překvapivých zvratů a vtipných originálních hříček. Zatímco Joker v podání Jacka Nicholsona byl nonšalantní dareba, kterému jsem tak trochu fandil, Ledgerův Joker je famozní mešuge ztělesňující spontání zlo bez emocí. Film celkově má po celou dobu skvělou atmosféru, nemá hluchá místa. Přes svou záměrně ponurou atmosféru je vizuálně velmi pestrý a nenudí ani chvíli. Drsné situace nejsou hyperbolizované ani patetické, zároveň nechybí komičnost a ani pár suchých hlášek z úst Batmana a jeho pomocníků nevyznívá tak trapně jak je bohužel u současných akčňáků zvykem. Jakákoliv scéna, kde se objeví Joker, patří do pokladnice akčího hororu. Scéna s Ledgerem opouštějícím v brzku detonující nemocnici patří k tomu nejšťavnatějšímu, co jsem na filmovém plátně viděl. ()

Kactaa

Úžasně temný thriller, první batmanovský film, který se mi skutečně líbil. Po shlédnutí Heatha Ledgera v roli Jokera jsem se skoro ani nedivila, že kolovaly fámy, že se z role zbláznil a proto se zabil. Je to herecký bůh. Velká, velká škoda. Jeho výkon posouvá už tak skvělý film ještě film o stupeň výš 98% ()

Tobias_Sin

Naprostá dokonalost perem Christophera Nolana! Skvělé vykreslení charakterů ústředních postav, výborná hudba, dechberoucí Jokerovo šílenství. Jak tohle dokázal, nad tím kroutím nevěřícně hlavou. ()

neo101

Hodnotím 4 hvězdičkami, ten film je geniální, vše umocňuje ještě Ledger svým dokonalým Jokerem a gary Oldman Gordonem . Ale hodnocení je prostě subjektivní záležitost a je mnoho dalších filmů, které si pustím raději a hlavně častěji aniž by mě omrzely. Nolanovi Batmani ale rozhodně patří ke špičce, to je bez debat. Děsim se Affleca jako batmana, protože už jeho bighead Daredevil byla příšernost. ()

Piper

Základom toho, prečo nás toto dielo tak unesie je asi nádych reality ktorý je veľmi silný aj popri komiksovom základe a akčnom riešení. Prižmúrením 1 oka je bez problémov možné považovať udalosti za uskutočniteľné. Manipulácia celého systému vyššou vrstvou a skorumpovanosťou je zaujímavo vykreslená. Osobne si cením drobné dojímavé momenty poukazujúce na to, že dobro ešte stále existuje. Po zaujímavo spracovanom príbehu v prvom diely je to úžasné pokračovanie v každom smere. Čo sa týka hereckého obsadenia je dokonalé, z každej postavy dýcha presne to, čo má. Ledger v úlohe Jockera podal neopakovateľný a nezabudnuteľný výkon pričom podotýkam film sa oplatí pozerať s titulkami aby sa precítil každý jeden hlások tejto postavy. Hudba od pána Zimmera, ktorý nakomponoval zvuky tak hranične nepríjemné a tak ladiace k príbehu, je vystihnutá na 200%. Efekty skvelé, popri tom to nie je bezhlavý akčný trhák a ak sa naozaj vžijeme do príbehu nájdeme aj hlboké myšlienky ako aj na konci filmu pre zvíťazenie dobra je potrebné klamstvo. ()

PORTER44

Nové zpracování série o Batmanovi se povedlo,zajímavější a lepší vizuálně tak hereckými výkony a akčními scénami. ()

lineker

Oproti poněkud pohádkovější jedničce, nastává opravdu ve druhém pokračování to pravé temno. Mnohém lépe je využita atmosféra Gothamu a mnohém lépe jsou vyobrazeny charaktery postav. Ledger je impozantní! Trochu mrzí náhrada Katie Holmes za dokonale asexuální Maggie Gyllenhaal. ()

nostale

Co říci, zase se to povedlo ! První díl byl výborný ale omezen možností začínajícího Batmana. Tady se všichni rozjeli na 200 procent. Grafická stránka ? Krása ! Příběhově ? Legendární ! Již jednou jsem psal že už to pravděpodobně nikdo lépe nenatočí a zatím si i stojím. Podívaná pro filozofy, geeky i obyčejné diváky. Je to prostě sit and ride. Dobrá rada, chcete-li si toto dílko skutečně vychutnat, dívejte se na něj se vší pozorností. ()

bambiz

WOW! Teprve když končily titulky, jsem si uvědomila, ze bych se mohla také nadechnout. Je to parádní jízda ve všech směrech. ()

Kami

Bruce Wayne si znovu oblíká netopýří kostým a jde zachraňovat gothamský lid. Nyní se mu ovšem do cesty nestaví nikdo jiný než šílený a psychopatický Joker. Heathu Ledgerovi role zjizveného padoucha sedla na výbornou a Joker je zřejmě nejlepší postavou celého snímku. Filmu velice prospívá, že, jak sám v jedné scéně říká, nemá žádný plán a díky tomu je divák v neustálém očekávání, co ten blázen zase vyvede. Nenáchází se zde žádné pauzy v ději, kdy by se nic nedělo, příběh prostě drží diváka a nepouští ho. Efekty a hudba od Hanse Zimmera jsou samozřejmě také na špičkové úrovni a vše komplexně dokresluje napínavou atmosféru. ()

Chlasta

Geniální hudba, geniální herecké výkony, geniální réžie. Film co stojí za to vidět, koupit a vystavit si na piedestalu nejlepších filmů poslední dekády! ()

felipe81

Když jsem viděl, že se chystá další zpracování Batmana, říkal jsem si, že to už tu bylo a nevěnoval jsem tomu velkou pozornost. Spíš jsem si říkal, že to bude další restart, který bude spíš známkou trapnosti než kvality. No... Mýlil jsem se. A to hodně moc. Batman begins mě extra nezaujal, ale Temný rytíř, to už je jiný kafčo.. Neskutečné gradace (a že jich tam je), emoce, příběh, napětí, fantastická hudba (monotónní zvuk u Jokera), výborné herecké výkony.. No prostě špička.. Viděl jsem ho několikrát a vždy jsem si tam našel něco, co před tím ne.. Velká gratulace Nolanům a prostě a jednoduše smekám!!! ()

TeeToTaller

Jestli byl v Batman Begins parádní příběh, tak tady se nejvíce vyjímá Joker, který zvedá tenhle film až do výšin 4. nejoblíbenějšího filmu (dle mého názoru také díky osudu Heatha Ledgera). Všechny scény, kde se tenhle záporák objevuje jsou absolutně geniální. Zbytek je taky super, ale dech mi to nevyrazilo. ()

mr_radek

Tři hvězdičky za Ledgera alias Jokera. Je to určitě kvalitně natočený snímek, ale pouze mě utvrdil v tom, že tyhle filmy opravdu ne. Superhrdinové a jejich superauta a supertechnologie, to je přece hrozná volovina. A napíchnout všechny telefony ve městě a udělat z nich sonar, který posílá data do centrální databáze, to už byla opravdu silná káva. Navíc by někdo panu režisérovi mohl ukázat, jak vypadá ohořelý obličej, inspirovat se u filmu Mumie se vrací nebyla dobrá volba. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý