Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

mp5991

Škoda té přestřelené délky, první cca polovinu bych si dokázal představit o dost kratší, ta druhá už je ovšem geniální nevyzpytatelná hra dobra proti zlu, kde není nouze o překvapení a výborný je i závěr. Navíc mi Batman přijde tak nějak uvěřitelnější než jiní superhrdinové. Lepší 4* ()

T1000

Nikdy bych nevěřil, že film o superhrdinovi bude na takové famózní úrovní. Temný rytíř je Nolanovský svatý grál, skvělý scénář, který se neodehrává pouze večer v Gothamu, ale i v dalších městech. Dech beroucí výkon Heatha Ledgera, jenž se bohužel svého Oscara nedožil a také Christiana Bale. Asi nejrealističtější film o všech superhrdinech, když to srovnám s Marvelovkami co se teď točí, tak už mi to přijde moc. Tady DC dalo Marvelu takovou facku, z které se už asi nikdy nevzpamatuje. ()

Prepperka

Depresivní, ale skvělý. Film, na který se člověk rád podívá i po desáté. Vyprecizované dialogy udrží napětí a pozornost po celý film. Jediné co mne rušilo, byl Aaron Eckhart. Přišlo mi, že tak trochu přehrává, a na konci to zabil úplně. Nevím jestli to byla chyba jeho nebo rejži, ale moc bylo jak jeho maskování půl na půl, tak i ten charakter. Nepřesvědčil mě. Ale vše ostatní super, tudíž 80%. ()

Raichu.Cz

Čas od času si zahřeju šálek čaje abych se dostal k tomu dokonalému filmu, Temný rytíř je hlavně něco co úplně předčí všechny super hrdinské filmy. To že Heath Ledger zaplatil život za dokonalý herecký výkon je velký potlesk bo to co získal není jenom dokonalý film ale nejlepší zážitek a navždy bude v naších vzpomínkách, to jak on zahrál jokera je doslova jiný level herectví... Příběh je dokonce tak skvělý že normálně jsou na výběr dvě role buď to bude Řád (Batman) nebo Chaos (Joker) kdo z nich vyhraje? Je velkým napětím... Za mě 100% ()

Vlastik100

Kvalitní film, Batman dobře zahraný, ovšem nevyniká svými neuvěřitelnými hračkami a naprosto šílenými dopravními prostředky. Hearth Ledger se snaží seč může, ale Joker?! Hlavně mlaskal a olizoval se jak přežvýkavá kráva, umaštěné vlasy, neupraven, v saku přikrčen jak diblík, což mne v tom filmu dost rušilo. chybělo mi charisma sršící ve scéně a šílený smích. Jinak super, muž dvou tváří zapůsobil. Ta hudba, to temno a ta atmosféra, velkofilm s veškerou vážností. Komiksový fanda 80%, herci 95%, hudba 100%, kamera 90%. ()

PowPow

Mě se na tom líbí, že tvůrci napravují všechno, co na superhrdinských filmech nesnáším. Asi tisíckrát lepší herci (Bale, Ledger, Freeman, Caine, Oldman i Eckhart) místo tradičního ústředního nabušeného neherce a zbytku komparzu. Příběh je na takový film nebývale promyšlený, ale zase ani zbytečně překombinovaný, a Batman i Joker nejsou vůbec tak dementně ploché postavy, na jaké jsme od DC i Marvela zvyklí. Vizuální triky se nesnaží zapůsobit samoúčelně využitím co největšího počtu výbuchů a zničených aut, ale buduje svůj vlastní gotický styl, který filmu vetkl originální temnou atmosféru a působí jako důležitá podpěra. Jak mě superhrdinské filmy většinou nudí, tak tohle se mi i po opakovaném zhlédnutí líbí. ()

Sejkorka

Nízký počet * není kritika, ale dojem, který na mne film udělal. Prostě mi to nesedlo a dokoukal jsem jen proto, že vím o vynikajícím postavení v žebříčku. Možná je chyba, že jsem nezačal svoje sledování od prvního dílu, což je - doufám - Batman začíná. (Ty dva Batmany s M.Keatonem jsem viděl a líbí se mi) Christian Bale je pro mne hundrt procent lepší v roli Kena Milese v mém superfilmu Le Mans 1996. Joker mě strašně iritoval, ale tak je to správne. Říkal jsem si, ten herec, co ho hraje, to je třída. No a pak jsem si přečetl, že je to můj oblíbenec Heath Ledger, a že za tuto roli dostal posmrtně Oscara. Co se týče herců, říkám si, v tom filmu hraje českej ministr zdravotnictví ? No, kvalifikaci na roli státního návladního by měl. Když mu pak uhořel kus obličeje pochopil jsem, že to nemůže být on. Takový lidi jsou z plastu a ten by se rozškvařil celej. ()

5bw

Najlepšia superhrdinovka všetkých čias. Najlepší záporák všetkých čias. Heath Ledger je diabol a Joker nikdy nebude mať lepšieho predstaviteľa. Rovnako ako Batman. ()

EternalS

Je tam pár scénáristických slabin, kterých jsem si povšiml. Některé akce či události prostě nemohl Joker naplánovat tak přesně a do takových detailů, ani kdyby se na hlavu stavěl. A jedna scénka (dokonce možná ta nejznámější) mi přišla naprosto nevěrohodná a hodně přitažená za vlasy. Jinak je to po všech stránkách téměř dokonalá záležitost. ()

andy60

Na pohádky jsem už moc starý a tak odmítám přistoupit na tuto hru s divákem. Může to být sebelíp natočené, vždy budu mít ten nepříjemný pocit, že tady jsme na míle vzdáleni realitě - tedy i tomu, nechat se do děje plně vtáhnout a beze zbytku si to užít. ()

MetalJoker

Christopher Nolan bezchybně ztvárnil pokračování Batman ságy, která se pyšní svými hereckými výkony; především "Jokera", v podání herce Heath Ledger. Film se zabývá otázkou cti, hrdinství a intrik, které mají za úkol hrát si s psychikou hlavních hrdinů i celého zkorumpovaného města Gotham. Tento film nedokážu ohodnotit jinak, než 5 hvězdami vzhledem k vizuálním efektům, hereckým výkonům, originálnímu příběhu i myšlenky, která celý film provází. ()

Majci11

Heath, Heath, HEATH!!! Môj najobľúbenejší herec a to nielen kvôli tejto roli. Je úžasný, dokonalý a aj keď zbožňujem výkon Joaquina Phoenixa, tento Joker je ten najdokonalejší zo všetkých. Film má dosť zaujímavý príbeh a cieľ hlavných postáv väčšine ľudí uniká. Taktiež som na tom bol rovnako, avšak jeden človek mi otvoril oči a prehovoril mi do duše. Poznáte to klasické komiksové klišé, kde sa záporák snaží dosiahnuť cieľ a hrdina sa mu v tom snaží zabrániť, alebo naopak, že hrdina túži dosiahnuť úspech (napr. Pán prsteňov), ale záporák sa snaží zastaviť ho. Tento film je však úplne odlišný. Máme tu dvoch hlavných protagonistov a to Batmana (Bruce Wayne) a Jokera. Títo dvaja protagonisti sú presným opakom toho druhého. Batman predstavuje v Gothama akýsi poriadok, dodržuje pravidlá, nikoho nezabije a verí v dobro každého človeka. Joker však stelesňuje chaos. Nemá nijaké pravidlá, v nič neverí a ľudský život pre neho nič neznamená. Cieľ oboch týchto protagonistov je však úplne rovnaký. Obaja sa snažia dokázať to, aký sú naozaj všetci ľudia v meste Gotham. ()

Siladril

Tento film je hodně jiný než ostatní komiksové filmy. I když jsem zarytý fanda Marvelu, musím říct, že toto je nejlepší komiksovka, kterou jsem kdy viděla. Nesází se zde na jednoduché a ohrané vtipy. Nejde tady pouze o bitku a akci. Je to hodně zaměřené na psychiku Bruce Weina. A dokonalý Heat Ledger jako Joker je opravdu brilantní. Tento film prostě nemá obdoby. ()

Hvezda1

Filmy tohoto typu mám ráda, ale tohle bylo obrovské zklamání. Ani výkon Leathera Ledgera, který za tento film získal Oscara, mě nenadchl, ačkoliv jinak jsem ho považovala za skvělého herce. Musela jsem se hodně přemlouvat, abych se na film vůbec dodívala do konce. 2 hvězdy dávám pouze za efekty. ()

opatstviolov

Dlouho jsem tento film podceňoval, jelikož mě moc filmy se superhrdiny nebaví. Ale teď když jsem ho konečně zhlédl tak už vím o čem všichni mluví, tenhle film snad nemá chybu. Famózní režie od Nolana, fantastická kamera od Pfistera a samozřejmě jeden z nejlepších hereckých výkonu od Ledgera. Viděl jsem lepší filmy ale moc jich teda není. TOHLE MUSÍ VŠICHNI VIDĚT!! 10/10 ()

Marcel25

Temný rytier je pre mňa, primárne dielom "pukancovej" kinematografie, ktorá je dotiahnutá do absolútnej špičky svojho potenciálu, čo do scenáristickej a dramatickej roviny príbehu a postáv. Jocker v podaní Heath Ledgera, je geniálny. Strach a chaos ktorý znázorňuje jeho postava je priam cítiť v každej scéne v ktorej sa ukáže. Celé to pri tom fantasticky dopĺňa vynikajúca hudba od Hansa Zimmera. Zároveň je to film, pre mňa niečím osobne dôležitým, pretože pri ňom a cez neho, som začal milovať filmové umenie. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý