Battlestar Galactica

• USA Battlestar Galactica (více)
USA / Velká Británie, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (více)

Série(4) / Epizody(73)

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán. Vesmírná loď Galactica v čele pronásledované flotily, která se po útoku Cylonů na lidské vesmírné kolonie vydává za novou nadějí a domovem - bájnou 13. kolonií zvanou Země. (berg.12)

TeeAge

|| Scenár: Glen A. Larson | Hudba: Bear McCreary | Produkcia: Ronald D. Moore || Veľmi pútavé. Ukáže sa, dokedy. ()

zelvopyr

Dal jsem si nyní podruhé kompletní BSG. Zabralo to dost času, ale nelituji. A myslím, že až nyní mohu pořádně hodnotit -- děj napoprvé natolik vtáhl, že třeba vůči Gaiovi Baltarovi zahranému Jamesem Callisem jsem měl odpor, nenávist a fóbii. Napodruhé naopak oceňuji, jak procítěně je zahraný a považuji jej za nejživotnější postavu celého seriálu (nejlepší scéna seriálu je vášnivý rozbor otroctví s centurionem - tedy kromě Airlocks of madam president)... Co říci o světě Galaktiky -- snaží se být velice realistický, spolu s kamerou a svícením se to poměrně daří velikánským množstvím detailů jak ukazovaných, tak zmiňovaných. Milá je docela propracovaná mytologie a relativně domyšlená psychologie. Jen jsou na můj vkus ty postavy občas moc přemoudřelé a lidi, jejichž největší zálibou je vytloukat si mozek boxem a alkoholem, mají neustále vrcholně dějinotvorné proslovy. 73 dílů má většinou vynikající úroveň, i když troše té vaty se taky nevyhne -- ale není to nepřežitelně mnoho. A navíc třeba v často zmiňovaném boxovacím dílu je přece krásně ukázán kličkující milostný vztah mezi několika z hlavních postav, a dává mu konečně nějakou uvěřitelnost. Seriál o lásce, duchovnosti a naději. Seriál s největším počtem mrtvých ze všech filmových či literárních děl v dějinách. Seriál, ve kterém v krvi umírají ženy a děti. Seriál, ve kterém vaše oblíbené postavy dělají neodpustitelné věci, pro které je na chvíli nebo napořád začnete nenávidět. Seriál, ve kterém si řeknete, že to, k čemu se schyluje, se přece nemůže stát -- a ono se to pak stane. ()

Arachneuss

„I believe that it is never a mistake to follow your heart.” Brát Battlestar Galacticu jako film, tak bych jí ihned zařadil vedle Fontány. Nikdy jsem nečekal, že toto kultovní dílo je tak „dokonalé". O to větší bylo mé nadšení po prvních dvou sériích. Vrcholem se ale nakonec stal domácí BSG maraton třetí a čtvrté řady, díky kterému jsem téměř dosáhl seriálové nirvány. Každý záběr na vesmírnou bitvu, každý dech beroucí dialog, každé posunutí mistrně napsaného příběhu ve mně stupňovalo euforii ze sledování, jenž vyústila v závěrečném dílu, po jehož konci jsem nebyl po opravdu nehorázně dlouhou dobu schopen normálního fungování. Bez jakýchkoliv námitek se jedná o nejlepší seriál této dekády a svého žánru. Silně pochybuji, že někdy v budoucnu vznikne v odvětví sci-fi něco lepšího. Lépe už to totiž ani nejde. První série: 80% Druhá série: 90% Třetí série: 100% Čtvrtá série: 100% ()

berg.12

"Battlestar Galactica" přinesla zároveň velkou naději i zklamání. Do poloviny skvělý sci-fi seriál. Poutavé téma, nejednoznačné a životné charaktery, brilantní technické provedení. Od poloviny začínají hrát scénáristé ruskou ruletu jak s příběhem tak postavami, ze všeho se stává mlhavé poselství a technickou kvalitu začne přehrávat ubíjející kolovrátek těkavých zoomů a přerývavých dialogů. Snad žádný seriál ve mě zatím nevyvolával tak protichůdné a měnící se emoce ve vztahu k příběhu a především postavám a trochu mě mrzí způsob, jakým to vše tvůrci prohazardovali. Budiž jim ke cti, že alespoň v rozumné míře a téma se rozhodli doždímat ve spin-offu a zároveň prequelu "Caprica". ()

NinadeL

16/16 (Kolekce D'Anna Biers) Škoda, že tu službu v Pegasu nemá Lucy Lawless častějc, bych tam chodila víc. Aneb všechny pokusy o kontinuální sledování selhaly na tom, že D'Anna Biers se objevuje jako host až ve druhé sérii. Takže nyní volím selektivní sledování jen jejích epizod a tím bude mise zažehnána. _ Pak propuknu ve skutečné truchlení nad Lucretií. ()

kitano

Battlestar Galactica je sci-fi, ktoré prekročilo tieň svojho žánru. Na poli štyroch sérii rozvíja príbeh o ľudstve, ktoré je vlastnou genialitou prihnané na pokraj skazy. Niesú to vśak len hviezdne súboje, ktoré seriál robia tým čo je. Práve naopak. Epický hviezdny príbeh je len pozadím pre rozvíjajúcu sa mozajku ľudských charakterov, ktoré sú nútené konfrontovať samotný zmysel svojej existencie. Či už po stránke etickej, alebo náboženskej. Postavy, nech sa už jedná o tvrdého admirála, spravodlivosť stelesňujúcu prezidentku, rebelského pilota, alebo pološialeného génia, majú svoje dobré aj zlé vlastnosti, robia správne, aj chybné rozhodnutia a čo je najdoležitejšie, ikeď si zachovávajú svoje vlastné ja, behom seriálu sa rozvíjajú a prechádzajú mnohými fázami. Svoje city konfrontujú zo svojmi povinnosťami, menia svoje postavenie na fiktívnej hranici dobra a zla, majú svoje spomienky, svoje presudky, lásky. Vďaka tomu je veĺmi ľahké si k nim nájsť sympatie a každý dejový zvrat, či strata (a to postáv zomrie naozaj veľa), mal na mňa často krát skutočne drtivý emocionálny dopad. Práve postavy seriál stále tiahnu dopredu aj keď príbeh občas spomalí tempo. Je to o to zaujímavejšie, že Cyloni, úhlavný ľudský nepriateĺ, je zrkadlom ľudstva samotného. Ťažko slovami opísať osudové finále, ťažko pochopiť ako sa tvorcom podarilo všetko tak skvelo spojiť dohromady, zmysluplne uzavrieť, ťažko sa mi bolo lúčiť sa s mojími obľúbenými hrdinami. Výborná audiovizuálna stránka zážitok len silno umocňuje. Seriál je príliš obsiahle filmové médium, aby mohlo byť dokonalé. Battlestar Galactica sa k dokonalosti priblížil. (10/10) ()

Lavran

O Galactice jen v superlativech. Od hereckých výkonů, scénáře, na seriál nadprůměrných efektů, snahu o uvěřitelnost, hloubku, propracovanou mytologii a výtečnou hudbu Beara McCrearyho. Nejlepší sci-fi seriál, jaký jsem měl možnost vidět. ()

Rex Mundi

Nová generácia seriálov reformuje žáner a dáva tomuto slovu nový význam. Na seriálovom nebi už nejakú dobu fúka čerstvý vietor a aj pohŕdavý odporca amerických sitcomov (česť výnimkám) a druhotriednych rodinných či akčných ság ako ja má možnosť zažrať sa do troch "dobrodružstiev na pokračovanie" naraz a po zhliadnutí jednej sezóny čakať na ďalšiu, ako sa pred pár rokmi čakalo na pokračovanie Pána prsteňov :-) Battlestar Galactica je veľmi kvalitná kombinácia Terminátorskej mytológie, Startrekovského feelingu a Hviezdnopechotnej atmosféry. Pre milovníkov sci-fi jednoznačná voľba. ()

Trellíno

1.série - 90%, 2.série - 90%, 3.série - 90%, první půlka 4.série až na výjimky skoro za kilo a já konečně zaokrouhluji nahoru, protože mi BSG přirostla k srdci jako málokterý jiný seriál. Už ať je leden. ()

Dan9K

Seriál, který je výjimečný hned několika věcmi. Nabízí nejvyšší kvalitu v celé řadě aspektů - psychologie, akce, postavy, komplexnost, napětí. Je to vlastně politické sci-fi. Kvalita seriálu je po většinu času stabilní, jeho postavy zase velmi nestabilní, chovají se každou chvíli jinak, než byste na základě předchozích zkušeností s nimi čekali, což dodává příběhu tu pravou pestrost a zábavnost, ale zase to snižuje to klasické pevné sžití s postavami, které na seriálech tak milujeme. Já konkrétně jsem tak během čtyř sezón své sympatie a antipatie prostřídal snad u všech dlouhodobějších postav a u většiny dokonce mnohokrát. Autoři také pro změnu (narozdíl od jiných) vědí, kdy seriál utnout, aby neskončil nějakým nechutným cliffhangerem po zásahu producentů nebo domovské stanice, jak jsme tomu již někdy navykli u seriálů jiných. Malý stín na celý seriál halí fakt, že scénáristé neměli příběh vůbec promyšlený dopředu a všemožné zásadní zvraty plánovali v tom lepším případě s předstihem několika dílů, sami herci do poslední chvíle vůbec netušili, co se bude dít a sami scénáristé museli často překopávat a opravovat různorodé detaily na poslední chvíli. Po třech sériích tak ve mně trochu bujel strach, aby to tvůrci ve čtvrté sérii nějak nepokazili. A nutno říci, že nepokazili. Nepokazili to až tak, že za závěr čtvrté řady musím přidat i pátou hvězdičku. Já se snad na stará kolenu stanu i věřícím :-) ()

Tom_Lachtan

dle mého soudu nejlepší sci-fi seriál všehomíra, kterému jsem po prvních deseti minutách pilotu naprosto podlehl a chtěl dostat další a falší dávku BSG do očí a hlavy. Skvěle stvořený futuristický svět, který je tak podoben našemu a přitom tak odlišný je ukotven výborně nejen v historii, která je často připomínána a stává se důležitou, ale i obrazu, kde všechny lodě, prostředí i kostýmy jsou skvělé, naštěstí se totiž nikdo nepokoušel vynalézt kolo a byli použiti věci jen s minimálními úpravami (zbraně, civilní oblečení) a nebo byli jako lodě dosti promyšlené (třebas Vipery). Pravda, tempo se v celém seriálu sem tam neudrží (obzvláště ve čtvrté sérii), ale to mi rozhodně nevadí, vždyť některé "vedlejší" díly patří mezi to nejlepší. Vivat nejlepší scifi seriál, vivat BSG! So say we all! ()

kinej

Původně jsem chtěl tento seriál odstřelit. Přeci jen po skvělém pilotu se dostavil klasický seriálový nešvar v podobě vatových dílů. V případě první série, byl zejména její prostředek, průměrný jako konkurenční seriály. Ve druhé sérii to bylo o něco málo lepší, ale ta hlavně začala získávat grády. A pak následovala třetí série a nejlepší a nejtemnější a poslední čtvrtá série, která podle mého nemá mezi sci-fi seriály obdoby. Tedy jen do první poloviny. Posledních 8 dílů BSG je zlým snem snad každého fanouška. Nechápu co se tak náhle stalo špatně, ale je zde patrný obrovský kvalitativní propad. Seriál začíná být o ničem. Poslední epizoda sice zase získává na tempu, ale její myšlenka mi přijde dost chabá a závěr je tak pro mne velkým zklamáním. Přesto bych tento seriál doporučil. ()

Hrabka

1. série - Na začátku seriálu jsem se docela nudil. Některé díly stály za to, ovšem většina epizod byla úplně o ničem a řešily se jen samé blbosti. Nejvíce se mi tak líbila myšlenka, která byla pronesena koncem série a to ta, že cílem je najít Zemi. 65% 2. série - Tu považuji za druhou nejlepší, konečně se začalo něco dít a slabších dílů ubylo. Od první série se snad úplně všechno zlepšilo a já si užíval naplno sci-fi jízdu vesmírem. 80% 3. série - Začátek byl hodně dobrý, ale pak to šlo z kopce a opět se dostavily nudné díly. V této sérii je 5 opravdu skvělých dílů na začátku + zajímavý konec. 75% 4. série - Ta je rozdělena do dvou částí. První část, která obsahuje 11 epizod, považuji za vrchol seriálu. Jeden díl lepší než druhý, opravdová paráda. Děj se posunuje kupředu a napětí je prvotřídní. Já osobně bych možná tento seriál po těchto 11 epizodách ukončil nebo přidal ještě jeden díl navíc, protože to byl opravdový vrchol a já si sledování BSG užíval na 100% a závěr jedenáctého dílu se mi velmi líbil. Ovšem tvůrci měli jiné plány a tak natočili druhou část 4. série, která obsahuje 9 závěrečných epizod. Podle mě je to už sice o něco slabší než předešlé epizody, ovšem stále je to parádní jízda za nalezením Země. Závěr celého seriálu jsem si asi představoval trochu jinak, ale i tak můžu říci, že to bylo senzační zakončení a nečekané rozuzlení tohoto výborného seriálu. 85% ... Celý seriál - Nebýt poměrně velkého množství nudných epizod o ničem, tak bych šel s hodnocením úplně nejvýše. Ale i tak si myslím, že tento seriál opravdu stojí za to zhlédnout, protože to je na poli sci-fi jeden z nejlepších seriálů, co kdy vznikly a stojí za to vydržet až do konce. 80% ()

Deimos

DVD-TV//// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 10/10 Efekty 10/10/// +nejlepší vesmírné bitvy co jsem kdy viděl, napětí v každém dílu, atmosféra, příběh, vše do sebe zapadá, reálně se chovající postavy a dokonale promyšlený svět seriálu -snad jen ten Gaius Baltar mě děsně prudil/// Po té co jsem viděl Battlestar Galacticu už nikdy nebude seriálový vesmír jako dříve. Jestli že chcete vidět realistický válečný seriál jen s tím rozdílem, že se odehrává ve vesmíru, jste na správné adrese. Už teď se těším na různé diskuze s dalšími fanoušky seriálu, protože je o čem si povídat. A o tom, že napjatě očekávám seriál Caprica, nový seriál Battlestar Galactica: Blood and Chrome a nový velkofilm od Singera jménem Battlestar Galactica nemůže být sporu. TAK PRAVÍME./// Celkem 98%/// ()

HAL

Po třetí sérii - Kvalitní sci-fi seriál který slušně balancuje na hranici klasického seriálového kýče a velmi dramatické podívané s mnoha zvraty. Škoda že z této škatulky nikdy nepostoupí nikam výš, pořád se jedná o srovnatelný seriál s například Star Trekem, nebo se Stargate... i když je pravdou že z těchto tří je nejlepší. To nejdůležitější co v každém seriálu je, tedy hlavní zápletka (vyhlazení skoro celé lidské rasy) a postavy (posádka poslední přeživší vojenské lodi) je tady zvládnuté na výbornou, ale ze spousty velmi napínavých situací je jich příliš málo dotažených do katarzního konce, jakoby scénáristé neměli odvahu udělat zásadní změnu v seriálu a tak ty nejzajímavější a nejdramatičtější momenty zbaběle zahrávají do autu, nebo ještě hůře je zabijí stylem deus ex machina. A navíc z druhé série jsem měl intenzivní pocit že sleduji hranou počítačovou hru protože stylistikou vyprávění přesně odpovídá videohernímu schématu "představení prostředí-nalezení cesty dál-přesun do dalšího prostředí" - to spolu s mícháním všech možných (a notně zjednodušených) témat od vytváření vlastní mytologie, náboženských odkazů, filosofie, atd. věru nevytváří nějak extrémně výborný pokrm..... je jen slušně stravitelný.____ Čtvrtá serie pokračuje v zaběhlém pseudomytickém blábolení a přivádí ho ještě na vyšší úroveň, deus ex machina kam se podíváš, skvělé vesmírné dogfighty a uvěřitelné charaktery z prvních sérií zmizely v nenávratnu a smysl to nedává ani trochu. Samotný konec a pointa sice existuje a v rámci možností i funguje, ale je nesmyslným způsobem podaná a obrovských otazníků v hlavě a blikajících nápisů WTF v očích se divák nezbaví ještě dlouho po doběhnutí závěrečných titulků. Počáteční serie 8+/10, ty závěrečné 5/10, celkově..... slabších 7/10 ()

k212

Tento seriál má čtyři mimořádné devízy - unikátní vizuální styl (dynamická kamera, zběsilé střihy, velmi úsporná a ošuntěle ledabylá výprava a interiéry, no to se musí vidět), výrazný emotivní soudtrack Beara McCrearyho, skvěle neřestně (ne)lidské charaktery a zajímavě pojatou teologii a dějiny fiktivních 13-ti kolonií. BSG je jednoznačně scífkem pro dospělé a přemýšlející diváky, kteří neočekávají od tv produkce pouze bezduchou zábavu, je to sci-fi seriál, který někdy stírá hranici vědeckofantastična výraznou dramatičností, která na okamžiky dává zapomenout, že jsme kdesi v kosmickém prostoru, na obří vojenské lodi, s flotilou za zádí. No a pak přijde letka viperů a raptorů, skok FTL a už je divák na pevné hi-tech půdě . BSG je o to atraktivnější díky reflexi současné společnosti: demokracie vs despocie (aneb prezidentská diktatura podporována armádou); nefukčnost demokracie díky lehké manipulovatelnosti mas (média, odbory); náboženství aneb polyteistické pohanství lidí versus monoteismus cylonů. Je až neuvěřitelné, že tohle všechno se v BSG řeší a děje a působí to přitom tak realisticky a uvěřitelně. I s vadami na kráse a občasnými vatovými muškami, jsem to vykoukala na jasně depresivních 100%. Battlestar Galactica je pro mě klenotem mezi současními drama series a doufám, že to nezmění ani posledních 10 dílů 4. série, na něž se třesu celým svým mozkem a asi i srdcem ... 23.3.09 nezměnilo. ()

HoneyBunny

Přiznávám, že BSG mě nadchla jako málo jiných seriálů. I v závěrečné čtvrté sérii šlape na plné obrátky. Každý další díl je schopný vám dát nový úhel pohledu na vaší oblíbenou postavu. Stále dokáže své diváky překvapovat, dojímat, rozesmát, donutit k zamyšlení a koukat s otevřenou pusou. Přesto je Galactica hlavně příběhem o tom, proč a jestli si lidé zaslouží přežít - ne o partě lidí, co bloumají vesmírem a zažívají "velká dobrodružství". Skvělá hudba, nekompromisnost (zabíjí se tu ženy a děti, hrdinové dělají chybná fatální rozhodnutí), postavy, které si zamilujete (oba Adamové, Tigh a u mě překvapivě i Baltar vedou), a proto s nimi budete se zatajeným dechem prožívat tuhle galactickou story, jejíž konec je zaroveň překvapivě happyendovský i neskutečně depresivní. Jen je škoda, že některé dějové linie tvůrci nechali vyšumět do prázdna a tak polovina postav se nedočkala takového rozloučení, jaké by si zasloužila. Nicméně i tak díky za alespoň nějaké rozuzlení. Tvůrcům díky za jedny z nejlepším seriálových zážitků, které jsem kdy měla - za všechny připomenu konec druhé (New Caprica) a třetí série (odhalení Final Four) a desátý díl čtvrté série (Země)... PS: Český dabing je opravdu otřes. Pavla Soukupa zlynčovat! ()

Zemřel herec Dean Stockwell

18.09.2019

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (více)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (více)