Světla páteční noci (TV seriál)

Friday Night Lights

Drama / Sportovní

USA, 2006, 76x44 min

Kyle Chandler, Connie Britton, Aimee Teegarden, Brad Leland, Taylor Kitsch, Jesse Plemons, Zach Gilford, Blue Deckert, Maggie Wheeler, Aasha Davis, Minka Kelly, Kevin Rankin, Brea Grant, Alexandra Holden, Jana Kramer, Brett Cullen, Nicole Taylor, Kasey Stevens, Adrianne Palicki, Patrick J. Adams, Jae Head, Scott Porter, Benjamin Ciaramello, Ricky Smith, Sam Jaeger, Gaius Charles, Jeremy Sumpter, D. W. Moffett, Kim Dickens, Alicia Witt, Daniella Alonso, Janine Turner, Brooke Langton, Steve Harris, Glenn Morshower, Austin Nichols, Zach Roerig, Michael B. Jordan, Saxon Sharbino, Aldis Hodge, Barry Tubb, Caleb Landry Jones, Sinqua Walls, Tamara Jolaine, Lupe Trejo, Marissa Garrison, RJ Smith-Tillman, Amanda Phillips, GiGi Erneta, Deke Anderson, Gary Teague, Walter Perez, Morgana Shaw, Morgane Slemp, Dora Madison, Denise Williamson, Roger Edwards, Ryan Lee, Grey Damon, Cathy Baron, Joe Grisaffi, Jeremy James Douglas Norton, Kate Melton, Richard Dillard, Jonh McIntosh, Scott Jefferies, Jessica Nicole Webb, Brian Thornton, Everett Sifuentes, Dan Braverman, Carl Savering, Larry Jack Dotson, Drew Waters, Gerardo Davila, Justin Meeks, David Born, Matt Lauria, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Lidia Porto, Brighton Sharbino, Brooke Peoples, Kristin Malko, Nicole Foster Callahan, Adriene Mishler, Alexandra Begg, Liz Gonzalez, Randy Frank, Stephanie Hunt, Katherine Willis, Jessica Roth, Logan Henderson, Kim Smith, Stacey Oristano, Chris Osborn, Sue Rock, Hope Jaymes, Rett Terrell, John Zinman, Stephen Bishop, Will Harris, Jacqueline Journey, Steven Chester Prince, Matthew Garth II, Nadia Sahari, Todd Terry, Andrew Sensenig, Merrilee McCommas, Wilbur Fitzgerald, Deneen Tyler, Rebecca McFarland, Matthew Tompkins, Jonathan Brooks, Mark Dalton, Jessie Pavelka, Davi Jay, Michael Waxman, Gil McKinney, Madi Goff, Joey Oglesby, Lamarcus Tinker, Matt McTighe, David Hickey, Nnamdi Asomugha, Chris Doubek, Allan Graf, Brenda Isaacs Booth, Julin, Matt Leonard, Lou Anne Stephens, Ben Taylor, Patrick Massett, Libby Villari, Todd McMullen, Dana Wheeler-Nicholson, Mathew Greer, Chris Freihofer, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Ken Thomas, Brandon K. Hampton, Luke Coffee, Lynn Blackburn, Emily Troedson, Chase Joliet, Brent Craft, Marco Perella, Mona Lee Fultz, Brent Werzner

Seriál z prostředí amerického fotbalu na střední škole v Texasu. K Dillon panthers přichází nový trenér a musí se vyrovnat se ztrátou quarterbacka. Pokud máte rádi americký fotbal a zároveň chcete seriál, kde se něco děje, kde se řeší rodinné vztahy a je to opakem Beverly Hills. Tak tohle bude pro Vás. Nenechte se odradit dainioem, jeho slovník mluví za vše.(26.9.2007)

Jeden z mála seriálů, kde kvalita s přibývajícími sériemi neklesá, ba možná naopak. Hodnotím po shlédnutí tří sérií a kousku čtvrté. Právě jsem se totiž dodíval na s04e05 a po tomhle dílu prostě musím dát pět hvězd. Je to asi to nejlepší, co zatím v dramatické televizní tvorbě vzniklo v tomhle století. No kidding. EDIT: Právě jsem to dokoukal celé a pátá série mě jenom utvrdila v tom, že jsem zatím nic lepšího na obrazovce neviděl. Opravdu ne.(19.2.2013)

Co se týče "amerického fotbalu" - nemám ho ráda - protože s fotbalem nemá skoro nic společného (má se to jmenovat spíš handball), celkově fotbal nesnáším, takže to je jedno. Za druhé: neuvěřitelně mě irituje fanatická nábožensky založená americká společnost (zde velmi sugestivně zobrazena). Za třetí: všech těch vztahových seriálů už mám někdy plný zuby.... ALE - FNL je tak výjimečně napsaný a zpracovaný seriál (především dokonalá první série), že i přes všechny výhrady dávám slušné 4 hvězdy (kazí to až čtvrtá a pátá série). Proč? Protože kvalita by měla být po zásluze ohodnocena ať už máte jakékoliv předsudky (jako já), FNL ve mě dokázal probudit vášeň pro sport, který bych normálně ze srdce nenáviděla. Navíc se nevyhýbá tématům, které jsou v Americe většinou jedno velké tabu.(23.7.2010)

Místy mi FNL připomínalo One Tree Hill, jenom ta dramata, co se tam odehrávala nebyla přitažená za vlasy a celkově to na mě působilo realisticky. Trošku mi vadilo, že v posledních řadách už se nevyskytovala většina původních postav, ale pořád se to dalo sledovat. A musím přiznat, že Friday Night Lights ve mně vzbudilo zájem o americký fotbal. Scény z tréninků a především samotných zápasů mi přišly nejzajímavější. Oblíbené postavy: Eric, Landry, Smash, Tyra, Tim, Matt, Tami.(13.7.2014)

1. série Páni, jen málokdy se mi stává, že bych byl takhle nadšený hned po první sérii. Jenže tohle má všechno, co u seriálu hledáte. Tedy pokud hledáte sportovní drama, protože tady je sport v hlavní roli. Ale není tím jediným, co se tady děje, jsou to totiž i jiná a to velká dramata. A to je jasné hned od pilotu, který přinese velmi emotivní zvrat. Na začátku série je třeba strávit trochu času seznamováním s postavami, ale musím říct, že tady snad není žádná, která by mi vysloveně vadila. Hned jsem si je oblíbil, zbožňuju Matta s Julií, baví mě Tim, Jason i Lyla, ale taky ego Smashe. Pár věcí mi na začátku nevonělo, ale s přibývajícíma díly jich bylo míň a míň. A závěr série je opravdu vynikající a silný. Nevyhne se to sice zaběhlým schématům sportu, amerického fotbalu obzvlášť, přesto stojí za to koukat. A co mi nesedělo? Je tam často moc velká fanatičnost fanoušků nebo víra v boha (Texas, že?), ale to se dá překonat. Nakonec tady jde hlavně o to, co dělají ty hrdinové na hřišti i mimo něj. A i když bych ke každé postavě mohl mít výtku tak jsem si je oblíbil. Hlavně proto, že jsou reální. Že se potýkají s věcmi, kterou jsou skutečné a nedělají to vždy dobře. 2. série Druhá sezóna rozhodně nezačala tam, kde skončila ta první. Najednou skok o 8 měsíců a všechno je jinak. Potěšilo mě, že když jsem se koukal po letech, tak mi pořád vadí ty samé věci. Podle mě má zbytečně prostoru těžko uvěřitelná dvojice Tyra a Landry a vysloveně mě irituje Lyla a její náboženství. Škoda je, že se ubírá i na sportu a do popředí se hlásí hlavně dramata mimo hřiště. I tak mě ale vývoj většiny postavy potěšil a překvapil. Trošku mi vadilo, že série skončila bez pořádného ukončení. 3. série Jak jsem si u předchozí série postěžoval, že nemá zakončení, tak třetí sérii bych nazval zakončovací. Nejprve se svého konce dočká Smash a o pár dílů později ho následuje i Jason. V závěru série se pak musíme rozloučit s většinou obsazení, odchází také Tyra nebo Lyla. Jinak jsem to přál Mattymu a Julie, ten pár mě prostě baví. A finále série bylo tentokrát na jedničku. 4. série Po ukončení musí přijít nový začátek a k novému začátku se hodí hromada nových postav. Hned na úvod je trenér Taylor donucen opustit Panthers a převzít konkurenční školu v Dillonu. A vytvořit tam tým úplně od nuly. A jeho dvě největší hvězdy budou Vince a Luke. I odcházející ženské postavy jsou nahrazeny a objevují se nová Becky a Jess, Svého zakončení se tuto sérii dočká i Matt a Landry. Závěr série se opět povedl, když se podceňovaní Lions utkají s Panthers, tak to má všechno, co je třeba. 5. série Závěrečná a rozlučková. Děj se sice převážně zaměřuje na trenéra Taylora a jeho smečku neporazitelných Lions, zároveň se však také chystá na úplné rozloučení a proto se vrátí několik dobře známých postav. Ať už na dýl, na jednu epizodu nebo o nich jen padne zmínka. Jsou tam, protože do Dillonu prostě patří. Konec udělaný špičkově a malý dovětek o tom, co se stalo s postavami dál je jako třešnička na dortu. FNL mám rád, rád se k nim vrátím a lituju, že v programu se nenajde častěji něco takového. Clear eyes, full hearts, can't lose!(18.9.2011)

• - Connie Britton a Brad Leland si záhrali i ve stejnejmeném filmu Světla páteční noci (2004), a to dokonce i podobné role. Connie Britton manželku trenéra a Brad Leland nadšeného fanouška a sponzora týmu. (Pajky3)

• - Kyle Chandler za svou roli získal v roce 2010 nominaci na ocenění Emmy, kterou v roce 2011 proměnil ve vítězství. (Roman.Ticka)

• - Donald Glover prohlásil, že inspiraci pro svou roli Troye v seriálu Community (od r. 2009) čerpal z postavy Briana "Smashe" Williamse, kterého v tomto v tomto seriálu ztvárnil Gaius Charles. (Pajky3)