Světla páteční noci (TV seriál)

Friday Night Lights

Drama / Sportovní

USA, 2006, 76x44 min

Kyle Chandler, Connie Britton, Aimee Teegarden, Brad Leland, Taylor Kitsch, Jesse Plemons, Zach Gilford, Maggie Wheeler, Aasha Davis, Minka Kelly, Kevin Rankin, Brea Grant, Alexandra Holden, Jana Kramer, Brett Cullen, Nicole Taylor, Kasey Stevens, Adrianne Palicki, Patrick J. Adams, Jae Head, Scott Porter, Benjamin Ciaramello, Ricky Smith, Sam Jaeger, Gaius Charles, Jeremy Sumpter, D. W. Moffett, Kim Dickens, Alicia Witt, Daniella Alonso, Janine Turner, Brooke Langton, Steve Harris, Glenn Morshower, Austin Nichols, Zach Roerig, Michael B. Jordan, Saxon Sharbino, Aldis Hodge, Barry Tubb, Caleb Landry Jones, Sinqua Walls, Tamara Jolaine, Lupe Trejo, Marissa Garrison, RJ Smith-Tillman, Amanda Phillips, GiGi Erneta, Deke Anderson, Gary Teague, Walter Perez, Morgana Shaw, Morgane Slemp, Dora Madison, Denise Williamson, Roger Edwards, Ryan Lee, Grey Damon, Cathy Baron, Joe Grisaffi, Jeremy James Douglas Norton, Kate Melton, Richard Dillard, Jonh McIntosh, Scott Jefferies, Jessica Nicole Webb, Brian Thornton, Everett Sifuentes, Dan Braverman, Carl Savering, Larry Jack Dotson, Drew Waters, Gerardo Davila, Justin Meeks, David Born, Matt Lauria, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Lidia Porto, Brighton Sharbino, Brooke Peoples, Kristin Malko, Nicole Foster Callahan, Adriene Mishler, Alexandra Begg, Liz Gonzalez, Randy Frank, Stephanie Hunt, Katherine Willis, Jessica Roth, Logan Henderson, Kim Smith, Stacey Oristano, Chris Osborn, Sue Rock, Hope Jaymes, Rett Terrell, John Zinman, Stephen Bishop, Will Harris, Jacqueline Journey, Steven Chester Prince, Matthew Garth II, Nadia Sahari, Todd Terry, Andrew Sensenig, Merrilee McCommas, Wilbur Fitzgerald, Deneen Tyler, Rebecca McFarland, Matthew Tompkins, Jonathan Brooks, Mark Dalton, Jessie Pavelka, Davi Jay, Michael Waxman, Gil McKinney, Madi Goff, Joey Oglesby, Lamarcus Tinker, Matt McTighe, David Hickey, Nnamdi Asomugha, Chris Doubek, Allan Graf, Brenda Isaacs Booth, Julin, Matt Leonard, Lou Anne Stephens, Ben Taylor, Patrick Massett, Libby Villari, Todd McMullen, Dana Wheeler-Nicholson, Mathew Greer, Chris Freihofer, Shauna McLean, Jeff Fenter, Marcus M. Mauldin, Lawrence Varnado, Ken Thomas, Brandon K. Hampton, Luke Coffee

První série je na 5*, druhá na 2*, třetí na 4*, čtvrtá na 3* a s pátou se uvidí, zatím tedy 4*.(6.2.2013)

Seriál z prostředí amerického fotbalu na střední škole v Texasu. K Dillon panthers přichází nový trenér a musí se vyrovnat se ztrátou quarterbacka. Pokud máte rádi americký fotbal a zároveň chcete seriál, kde se něco děje, kde se řeší rodinné vztahy a je to opakem Beverly Hills. Tak tohle bude pro Vás. Nenechte se odradit dainioem, jeho slovník mluví za vše.(26.9.2007)

Vynikající seriál ze sportovního prostředí, dokonce jsem díky němu překousl předsudky a začal se trochu orientovat v americkém fotbalu. Zásadní oproti jiným podobným seriálům jako třeba One Tree Hill je, že se děj, vedle jiných, točí i kolem postavy samotného kouče. Jeho pozice je vykreslena dost detailně a konečně si může i nezasvěcený udělat představu o tom, jaká taková práce je, protože já říkám, že udržet jakýkoli tým pohromadě není žádná sranda a dodat k tomu i výhry už vůbec ne. Výborný seriál s pětihvězdičkovým "S". EDIT1: Tak toto jsem napsal po první řadě; trvalo mi to dokoukat pěkných pár měsíců, ale mám hotovo a mohu s klidem prohlásit, že jsem se v úvodním hodnocení nemýlil. Mám sice pro sportovní seriály speciální slabost, ne každý si ale cením takhle vysoko. Tenhle lze nejlépe přirovnat k One Tree Hillu. Problém OTH byl v tom, že nevěděli, kdy přestat. FNL odešly na vrcholu, po famózní páté řadě, OTH namísto toho po čtyřech výborných řadách přišel s pátou slabší a pak, no přiznám se, že pak jsem, a určitě ne jako jediný, přestal koukat. Šlo to prostě do háje. Natahovat seriál do zblbnutí jen kvůli penězům je prostě blbost. Proto si FNL zaslouží plnou palbu pěti * i dnes po pěti řadách + přihodím navíc speciální cenu "Golden Pigskin" pro nejlepší seriál z prostředí míčového sportu. Vřele doporučuji! EDIT2: Dnes (2015) s odstupem nějakého toho roku už je pro mě tento seriál absolutně kultovní záležitostí po boku velikánů jako Stargate nebo Friends.(29.1.2013)

Místy mi FNL připomínalo One Tree Hill, jenom ta dramata, co se tam odehrávala nebyla přitažená za vlasy a celkově to na mě působilo realisticky. Trošku mi vadilo, že v posledních řadách už se nevyskytovala většina původních postav, ale pořád se to dalo sledovat. A musím přiznat, že Friday Night Lights ve mně vzbudilo zájem o americký fotbal. Scény z tréninků a především samotných zápasů mi přišly nejzajímavější. Oblíbené postavy: Eric, Landry, Smash, Tyra, Tim, Matt, Tami.(13.7.2014)

Uz je to trochu delsi dobu co jsem do videl, ale vim, ze me to tehdy dostalo, minimalne prvni serie si z moji strany 5 hvezd zaslouzi. Mam rad sportovni filmy a serialy a taky pribehy o outsiderech. Navic Matt byl sympatak a dcera trenera kocka, coz taky nejakej ten bodik v hodnoceni prida :) Za zminku urcite stoji Taylor Kitsch, ktery tady zacinal karieru, kterou si letos (2012) dvema blockbustera, ktery kasovne pohoreli, pohrbil.(16.8.2012)

• - Režisér Peter Berg obsadil do menších rolí Kylea Chandlera a Minku Kelly i v jeho dalším snímku Království (2007). (Pajky3)

• - Donald Glover prohlásil, že inspiraci pro svou roli Troye v seriálu Community (od r. 2009) čerpal z postavy Briana "Smashe" Williamse, kterého v tomto v tomto seriálu ztvárnil Gaius Charles. (Pajky3)

• - Connie Britton a Brad Leland si záhrali i ve stejnejmeném filmu Světla páteční noci (2004), a to dokonce i podobné role. Connie Britton manželku trenéra a Brad Leland nadšeného fanouška a sponzora týmu. (Pajky3)