Tohle jsme my

• USA This Is Us
USA, (2016–2022), 76 h 21 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Dan Fogelman

Milo Ventimiglia, Mandy Moore, Sterling K. Brown, Chrissy Metz, Justin Hartley, Susan Kelechi Watson, Gerald McRaney, Chris Sullivan, Alan Thicke (více)

Série(6) / Epizody(106)

Seriál Tohle jsme my sleduje životy manželů Jacka a Rebeccy Pearsonových a jejich tří dětí, jež přišly na svět v den otcových narozenin. Kate a Kevin se měli narodit z trojčat, ale jejich biologický bratr zemřel při porodu. Rodiče však byli připraveni si odnést domů tři děti, a tak adoptovali dalšího novorozence Randalla, který se narodil ve stejný den a byl přinesený do nemocnice, když ho jeho biologický otec zanechal u hasičské stanice. Pilotní díl začíná v den šestatřicátých narozenin už dospělých sourozenců, z nichž každý se potýká s různými problémy. Kevin se prosadil jako televizní herec, ale není si jistý, kým vlastně je a kým chce být. Kate je obézní a nedokáže s tím nic dělat, dokud se během terapie neseznámí se stejně postiženým Tobym. Nejúspěšnější je Randall, který je partnerem ve velké firmě, ovšem celý život cítí zášť ke svému skutečnému otci, dokud ho blíže nepozná... Působivé drama je vyprávěno nelineárním, a tím pádem na sledování náročnějším způsobem. Volně se pohybuje ve třech časových úsecích – 1980 (narození dětí), 1987–95 (děti rostou), současnost (děti jsou dospělé) – v jedné scéně se tak můžeme dozvědět o úmrtí jednoho z aktérů, abychom ho vzápětí sledovali v jiném období. Silně napsané postavy jsou nesmírně živé, uvěřitelné, a přestože mají řadu negativních rysů, jejich postoje jsou vesměs pozitivní. Všechny jsou bezchybně obsazeny a přesvědčivě ztvárněny svými hereckými představiteli.
Milo Ventimiglia (nar. 1977) se prosadil zejména v televizi. Měl např. velké role v úspěšných seriálech Gilmorova děvčata (2001–06) a Hrdinové (2006–10). Za roli Jacka má dvě nominace na Emmy... Mandy Mooreová (nar. 1984) je známá především jako zpěvačka. Za postavu Rebeccy má jednu nominaci na Zlatý glóbus... Sterling K. Brown (nar. 1976) je veteránem americké televizní tvorby. Oceňovanou postavu advokáta Christophera Dardena, žalobce ve sledovaném procesu s O. J. Simpsonem, vytvořil v seriálu American Crime Story (2015–16). Za roli adoptivního syna Randalla získal Emmy, Zlatý glóbus a Cenu Cechu amerických herců (SAG); ty dvě poslední dokonce jako první afroamerický herec za hlavní úlohu v dramatickém seriálu... Chrissy Metzová (nar. 1980) se před obsazením do seriálu Tohle jsme my uplatnila jen v několika menších seriálových rolích. Za postavu Kate byla dvakrát nominovaná na Zlatý glóbus a jednou na Emmy... Justin Hartley (nar. 1977) se zatím uplatnil zejména v televizi. Dostal větší příležitosti v seriálu Smallville (2006–11) jako zelený lučištník Green Arrow a pak v populární mýdlové opeře Mladí a neklidní (2014–16). V seriálu Tohle jsme my ztělesnil postavu Kevina... Susan Kelechi Watsonová (nar. 1981) hraje také hlavně v televizi (mj. seriály Třetí hlídka a Louie). Postava Randallovy manželky Beth je zatím její největší příležitostí... Chris Sullivan (nar. 1980) má na svém kontě několik menších filmových rolí, ale i on se uplatnil zejména v televizi, např. v Soderberghově historickém seriálu z newyorské nemocnice The Knick, u nás nazvaném Doktoři bez hranic. Postava Kateina přítele Tobyho je pro něho zatím největší výzvou... Scenárista, producent a režisér Dan Fogelman (nar. 1976, New Jersey) se prosadil v roce 2003 jako jeden ze scenáristů sitcomu Jako rodina. Stal se kmenovým autorem studia Pixar, kde se podílel na úspěšných animovaných titulech Auta, Bolt – pes pro každý případ a Na vlásku. Začal se specializovat na komedie pro dospělejší publikum (např. Bláznivá, zatracená láska nebo Frajeři ve Vegas), ale největších úspěchů dosáhl v televizi. Po sitcomu o rodině mimozemšťanů v New Jersey Sousedi (2012–14) a historickém komediálním seriálu Galavant (2015–16) vytvořil v roce 2016 mimořádně úspěšný příběh trojčat Tohle jsme my, který byl vyznamenán řadou prestižních ocenění, mj. Emmy a Zlatý glóbus pro jednoho z hlavních představitelů Sterlinga K. Browna a nominace na Zlatý glóbus a dvě Emmy v kategorii dramatických seriálů. (Česká televize)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (39)

Série 2 (2017) (S02)

Melodramatické pojetí ve své nejryzejší podobě. Tady nejde o salvy smíchu, ale o milý úsměv na tváři z netriviálního vyprávění, které posbíralo několik prestižních televizních a filmových cen. Jedeme dál. Ve stejné náladě, ve stejném rytmu, se stejným humorem. Tvrdohlavý Randall se rozhodl pro adopci a ze začátku jaksi nerespektoval, co na to nejbližší okolí. Cestu k dvanáctileté dívce si nakonec celá rodina prošlapává velmi pozvolna. Kate to zkouší jako zpěvačka, neúspěšně, poté otěhotní, a bohužel to dopadne stejně. Aspoň ta svatba klapne. Kevin točí válečný biják se Sylvesterem Stallonem. Kdo by to byl řekl? Jenže si při natáčení poraní koleno pochroumané z dob jeho fotbalové slávy, chce uspíšit rehabilitaci a na úlevu od bolesti začne zobat prášky. Zhruba v polovině série nás čeká vždy epizoda o jednom z tria, od prvních krůčků, přes velké sny až po současnou realitu. A všechny tři epizody jsou velmi silné. Stejně jako ta následující, kdy se celá rodina ocitne na terapeutickém sezení. Navíc celou dobu vnímáme, že se blíží TEN den, kterého jsme se obávali, kdy toho kouře bylo při požáru domu prostě zatraceně moc. Silné momenty. Jinak z Tobyho (Chris Sullivan) a Beth (Susan Kelechi Watson) se staly cool vedlejší postavy. ()

Otcovská rada (2017) (S02E01)

Jedeme dál. Ve stejné náladě, ve stejném rytmu, se stejným humorem. Finále první série se soustředilo hlavně na manžele Pearsonovi a start nové v tom svým způsobem pokračuje. A vyvrcholí bolestným závěrem, kdy už víme, co se s Jackem asi stalo. Nejprve ale společně s Rebeccou oznámí svým třem dětem, že za sebou mají těžkou noc a celkově náročnější období a že si od sebe chtějí trochu odpočinout. Klid by rád měl i Toby: od Kevina, jehož sourozenecké pouto s Kate je zatraceně silné a chtělo by to krapet odstup. Tvrdohlavý Randall se rozhodl pro adopci a jaksi (zatím) nerespektuje, co na to nejbližší okolí. To je, v podobě manželky, lehce cynické („Nemáte náhodou někde dítě, které nechali u hasičské stanice? Protože to by se mému manželovi opravdu líbilo.”). Ale ono se to zase urovná, ostatně jako (téměř) vždy. ()

Manny se vrací (2017) (S02E02)

Po celou první sérii nadhozené laso několikrát změnilo směr, finále nakonec neodpovědělo na to, co nás asi nejvíc zajímá (co se stalo Jackovi), ale spíš nás nakoplo, abychom si okamžitě vyhledali druhou sérii. Střídání časových rovin a jejich významové doplňování pokračuje, stejně jako snaha o realističnost za každou cenu. Randall a Beth řeší otazníky s adopcí, Kevin se vrací coby (nenáviděný) Manny v jubilejní epizodě, což si zbytek rodiny nenechá ujít. Stejně důležitý večer čeká i Kate poprvé vystupující s kapelou. Každopádně její pěvecký projev (nebo spíš zvolená píseň) na mě působil zhruba stejně jako tenhle i minulý díl: utahaně. ()

Deja vu (2017) (S02E03)

Aneb oscarový režisér Ron Howard točí válečný biják se Sylvesterem Stallonem. Kdo by to byl řekl? Dobrá, pár štěků v něm má i Kevin, kterého rozhodí, když Sly začne mluvit o jeho mrtvém otci. Ovlivní to jeho jinak určitě oscarový výkon. Do pedantsky funkční rodiny Beth a Randalla přichází dvanáctiletá dívka Deja. Sluníčkové to (zatím) rozhodně nebude. Každopádně celkově posun směrem vpřed, první dvě epizody byly (alespoň za mě) lehce uzívané. ()

Pořád tam je (2017) (S02E04)

Randall a Beth se dočkali adoptivního dítěte, cestu k dvanáctileté dívce si ovšem prošlapávají velmi pozvolna. Kevin si při natáčení poraní koleno pochroumané z dob jeho fotbalové slávy, chce uspíšit rehabilitaci, což se mu zřejmě vymstí. V časové linii dospívajícího tria řádí neštovice, přijede proto vypomoct matka Rebeccy, což nedopadne nejlépe. Holt je babi lehce rasistka. Melodramatické pojetí ve své nejryzejší podobě pokračuje. ()

Bratři (2017) (S02E05)

Jedeme dál. Ve stejné náladě, ve stejném rytmu, se stejným humorem. Rodinná skládačka pokračuje, pokaždé přijde nějaký nový střípek do celkového puzzle. Třeba tentokrát návrat k Jackově opileckému otci, který leží na smrtelném lůžku. Jenže Jack dá přednost táboření se svými syny, u kterých přetrvává rivalita (trvající až téměř do dospělosti). Kate zpracovává své těhotenství a řekne novinku Tobymu. Kevin schytává to, že uspíšil rehabilitaci svého kolene. Zobání došlo a chlast bolest jen zmírní. ()

Když nám bylo dvacet (2017) (S02E06)

Rodinná skládačka pokračuje, úplně jsem tedy nepobíral vysvětlovačku Rebeccy, že je Randall adoptovaný, to už snad muselo dávno proběhnout, ne? Vracíme se do čerstvé dospělosti naší trojice, kdy každý řeší trochu jiné potíže. Z Randalla bude otec a celé to nakonec proběhne doma. Ve všednosti a obyčejnosti je síla. Musím ocenit, že seriál předkládá přetlak postav, které diváka dlouhodobě zajímají a tak nějak jim fandí, protože to se (obecně) často nestává. ()

Nejzklamanější člověk (2017) (S02E07)

Další střípky do skládačky, takže se vracíme k mladému Williamovi (otci Randalla), kterak mu dává soudce poslední šanci a kterak si nepřipraví dávku, protože u jeho dveří zaťuká právě dospělý syn. Ten o pár let později řeší (ne)zájem biologické matky Deji, za kterou přišli do vězení. Ta nicméně boj za dceru nehodlá vzdát. Stejně jako před lety Jack s Rebeccou, kteří chtěli oficiálně přijmout synka Randalla za svého, jenže naneštěstí narazili na „špatného“ soudce. Kevin zase začíná platit za otravnou frackovitou postavu, Toby (Chris Sullivan) je naopak dlouhodobě cool. Stejně jako Beth (Susan Kelechi Watson). ()

Jednička (2017) (S02E08)

Pearson se natahuje, ale záhy jde k zemi. Nezvedá se. Diváci zmlkli, rodina talentovaného hráče jakbysmet. Koleno rozchodí, aby mohl pohřbít otce, ale s profesionální kariérou je konec. Znovu je na vlastních nohou a vezme si úžasnou dívku. Jenže ji podvádí, slyšíte dobře, ztratí ji. A víte, jak je potrestán? Získává roli v sitcomu a vydělává miliony. Holku získává zpět a dokonce i roli ve filmu. A zase průšvih, se stejným kolenem. Zajídá se prášky, aby přežil. K dívce se znovu chová jako debil. A když lidem naznačuje, že je ubohý, oni snad neslyší a ještě mu tleskají. ()

Dvojka (2017) (S02E09)

Minule Kevin, logicky teď Kate, která přidá další střípky do téhle rodinné skládačky. Vracíme se do dob, kdy si sourozenci podávají přihlášky na vysokou školu, a Kate potají myslí na studium zpěvu. A právě matka Rebecca, toho času nadějná zpěvačka, ji přijíždí o mnoho let později utěšit v těžké chvíli. Musím ocenit, že seriál předkládá přetlak postav, které diváka dlouhodobě zajímají a tak nějak jim fandí, protože to se často nestává. ()

Trojka (2017) (S02E10)

Skvělý díl uzavírající stejné situace ze tří různých pohledů. Logicky byl Randall třetím na nohách, ovšem hned to proložil i nějakým tím slůvkem. Neustále se všechno proplétá, získáváme nové informace, nové vedlejší linie a zároveň nás tvůrci stále a stále překvapují. Jack se nadchl pro Harvard, zatímco adoptovaný synek se spíš vidí na méně prestižní škole, ovšem bližší jeho srdci a hlavně původu. Dejinu matku v současnosti pouští z vězení a chce svou dceru zpátky. Beth s Randallem jsou zásadně proti, vzpomínky na minulost ale leccos změní. U jejich dveří se nakonec objeví Kevin a posilněn alkoholem zase mizí. ()

Páté kolo (2018) (S02E11)

Další výtečný díl s několika vrcholy (sezení u terapeuta, ze kterého vypadne mnoho zlého z minulosti, finále u jezera) včetně popíjení v baru s dumáním nad tabu-zónou Pearsonových („Tam jsem se dostal už mnohokrát a nikdy to neskončilo dobře.") ze strany Tobyho a jízlivé Beth („Moje devítiletá dcera musela sledovat, jak zatýkají jejího opilého strejdu. Ale víte co? On se ukloní a poděkuje jako Al Pacino.”). V mladší verzi rodinka vyráží do horské chaty na dovolenou, bratři se nadále pošťuchují, zatímco Jack si přiznává Katin problém s jídlem. ()

Clooney (2018) (S02E12)

Po silných dvou dílech docela kvalitativní pokles. Každopádně ten drobný úsměv na tváři z netriviálního vyprávění zůstává. Kevin se po propuštění z léčení nastěhuje k matce a pořád trochu bojuje s tím, že je tam i Miguel, ač je roky jejím manželem. Randall se zase pro něco zapáleně nadchnul: pátrá ve Williamově minulosti. Což ho nakonec přiměje koupit sešlý činžovní dům. ()

Až přijde ten den (2018) (S02E13)

Musím ocenit, že seriál předkládá přetlak postav, které diváka dlouhodobě zajímají, a tak nějak jim fandí, protože to se často nestává. Tady už po celou dobu cítíme, že se blíží TEN den, kterého jsme se obávali. Zabrousíme totiž do finále Super Bowlu léta páně 1998. Děti už mají v sedmnácti jiné plány, než trávit čas s rodiči u televize. Ti si svůj poslední společný večer užijí, aniž by cokoliv tušili. Rodinný kýč, který i Evropan žere i s navijákem, pokračuje. ()

Finálová neděle (2018) (S02E14)

Toho kouře prostě bylo zatraceně moc. Je tady to, nač jsme dlouho čekali a především se toho báli. Výtečně poskládaný a vygradovaný díl. Kýč, který i Evropan žere i s navijákem. Noc po finále Super Bowlu vypukne v domě požár. Jack je samozřejmě jen jeden a hrdinně dostane ze smrtelného nebezpečí celou rodinu i Kateina psa. Jenže právě proto byl v domě strašně dlouho a v nemocnici, ač na první pohled zdravý, dostává infarkt. ()

Auto (2018) (S02E15)

„Vem ty nejkyselejší citróny a proměň je v limonádu.” Jack byl chlap, kterého nepůjde nahradit, nicméně Rebecca musí uvěřit tomu, že to sama se třemi téměř dospělými dětmi zvládne. Radou pomůže starý dobrý doktor K. Zatím se ale hoši dál dohadují, nejprve během řidičských lekcí Randalla a pak i na samotném pohřbu. Rodinka totiž o nějaký ten pátek zpět vybírá nové auto, jenže vysněný Wagoneer je o trochu jiných finančních možnostech, i když to prostě je auto pro tuhle rodinu. Popel z Jackových ostatků skončí v přírodě u oblíbeného stromu, který Rebecce kdysi ukázal, i když ho nikdy předtím neviděl. Ovšem telefonní budka byla nedaleko. Až uvidíte, pochopíte. Být aspoň z třiceti procent takový správňák, gentleman, psycholog, posluchač a empatik jako Jack, byl bych happy :-). ()

Vegas, Baby (2018) (S02E16)

Kýč v nejryzejší podobě pokračuje. Vracíme se do doby, kdy bylo dětem deset let a řeší, proč rodiče tentokrát neslaví (tradičními) romantickými gesty své výročí. A rozhodnou se, že jim připomínku zorganizují sami. Velká party se chystá v současnosti rovněž v Las Vegas, kam vyrážejí snoubenci Kate a Toby. Ten se chce sblížit s Randallem a Kevinem. Vyjde to tak napůl i proto, že Randall má v hlavě Deju, která nežije zrovna v podmínkách, které její matka slibovala. ()

Úžasný, překrásný život (2018) (S02E17)

Ono je to kapku těžké, když jsme si k Deje nevytvořili prakticky žádný vztah. A teď nám tvůrci předkládají doslova „její” epizodu, navíc ještě se spoustou scén, které jsme už viděli. Matka ji porodila velmi brzy, navíc ji často odkládala k babičce. Ta ovšem zemřela a matčina nezodpovědnost stále víc vyplouvala na povrch. ()

Svatba (2018) (S02E18)

Jack sem, Jack tam. Jasný, byl to totální sympaťák a klaďas, ale aby se každý díl musel otírat o jeho dokonalost, to zase tak úplně nutné není. Je tady totiž svatební den Kate a s ní pochopitelně vzpomínky, že právě on ji měl vést k oltáři. Nahradí jej Kevin s Randallem, kteří si organizaci celé svatby vzali pod svá křídla, a celkem se jim to daří, až tedy na to, že – ztratí nevěstu. Celkově vydařený závěr druhé série. ()

Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

Emmy ovládla Hra o trůny, Fleabag a Černobyl

23.09.2019

Ceny Emmy 2019 byly rozdány a ani letos se to neobešlo bez pár překvapení. Velkým vítězem se stala závěrečná řada Hry o trůny, která z rekordního počtu 32 nominací proměnila 10 už v části Creative… (více)

Pátý Indiana Jones mění scenáristy

Pátý Indiana Jones mění scenáristy

02.05.2019

Minulý rok přišla zpráva, že scenárista čtvrtého Indiana Jonese David Koepp byl nahrazen Jonathanem Kasdanem, který měl za sebou čerstvě spin-off Solo: Star Wars Story. Kasdan prý přišel s úplně… (více)