Andromeda

Kanada / USA, (2000–2005), 78 h 50 min (Minutáž: 43 min)

Kamera:

Gordon Verheul

Kevin Sorbo, Lisa Ryder, Laura Bertram, Gordon Michael Woolvett, Lexa Doig, Keith Hamilton Cobb, Steve Bacic, Brent Stait, Brandy Ledford, Jim Byrnes (více)

Série(5) / Epizody(110)

Pred vyše tritisíc rokmi mimozemšťania z planéty Tarn Vedra objavili cestu ako takmer okamžite cestovať z hviezdy na hviezdu. Tento spôsob nazvali slipstream a využili ho na vybudovanie veľkej intergalaktického Spoločenstva. Vstúpila doňho aj Zem. Hoci ríša združovala rôzne civilizácie a kultúry, usilovali sa spolunažívať harmonicky a v mieri. Na nešťastie, našli sa však aj nepriatelia mierovej koexistencie. Keď Nietzscheani (meno dostali podľa striktnej interpretácie Nietzscheho filozofie), skupina ľudí, ktorí sami seba geneticky zmenili, vycítia slabosť Spoločenstva, zradia ho a spoja sa s jeho najväčšími nepriateľmi Magogmi. Občianska vojna vrhne celý svet do nového temného veku. Kapitánovi Dylanovi Huntovi (KEVIN SORBO), veliteľovi vesmírnej lode Andromeda Ascedant, ktorú riadi superinteligentný počítač, sa podarí uniknúť do čiernej diery, keď väčšinu posádky vyzve opustiť loď. Uprostred zápasu so svojím prvým dôstojníkom, nietzscheánskym zradcom, Andromeda Ascedent zamrzne v čase. Prešlo tristo rokov temnoty. Spoločenstvo zaniklo a všetky známe galaxie sa vrátili vývojovo až do dávnych barbarských čias. Obyvatelia zabudli na slipstream, iba pirátske lode ho vedia využívať. Viaceré lokálne vlády sa usilujú spolupracovať, ale na mnohých planétach vládne fašizmus a brutalita. Záchranná, ale skôr pirátska loď Eureka Maru vyslobodí Andromedu Ascedant z čiernej diery a jej kapitánka a majiteľka Beka Valentineová (LISA RYDEROVÁ) a jej rôznorodá posádka sa teší z úžasného nálezu, na ktorom by mohli zbohatnúť. Chcú loď predať bohatému Gerentexovi (JOHN TENCH). Ten im prikáže, aby svoj vzácny náklad čo najskôr previezli cez vzdialené kozmické priestory. Keď vstúpia na jej palubu, zistia, že kapitán Hunt prežil. Hunta hrozná skutočnosť, ktorá v kozme vládne, spočiatku zaskočí a nechce veriť, že intergalaktická federácia zanikla a každý koho poznal, už dávno nežije. Potom sa však rozhodne, že treba obnoviť Spoločenstvo galaxií. Po boji s posádkou Eureka Maru napokon získa jej členov a spolu s ním cestujú kozmom, aby sa pokúsili obnoviť Spoločenstvo. Netuší, že každý nový člen má aj iné dôvody, prečo sa s ním rozhodol zostať. Predovšetkým je to krásna kapitánka Beka Valentineová, ktorá na Andromede prevezme funkciu prvej dôstojníčky. Má priamu a občas prudkú povahu. S Dylanom spolupracuje sčasti zo sebeckých dôvodov. Verí, že sa jej časom podarí veliteľa presvedčiť, aby myslel na praktickejšie ciele. Ďalším členom je potomok národa Nietzscheanov Tyr Anasazi (KEITH HAMILTON COBB), preto je aj rýchlejší a silnejší ako ostatní. On a jeho ľud verí v Darwinovu teóriu evolúcie, do ktorej vimplantovali myšlienku zabiť alebo byť zabitý. Od tejto teórie sa odvíja ich pohľad na svet a jeho riadenie. Práve oni stáli za začiatkom skazy Spoločenstva. Tyr však dokazuje, že nie každý príslušník jeho rodu je rebel, ale... Dúfa, že Andromeda je jeho novou šancou na pomstu. Rev Bem (BRENT STAIT) je príslušníkom rasy Magogov, známych svojou divokosťou a neviazanosťou. Ide o mäsožravcov s možnosťou vpustiť jed do tela obete svojimi tesákmi. Telá svojich obetí používajú ako inkubátory na vyliahnutie vlastných vajíčok. Paradoxne je Rev Bem mierumilovnou bytosťou, vedcom ,sociológom, lingvistom a kazateľom. Je stúpencom náboženského myslenia Wayismus, religiózneho prúdu usilujúceho obsiahnuť všetky existujúce viery. Opätovné nastolenie mieru vidí ako spoločný cieľ. Seamus Harper (GORDON MICHAEL WOOLVETT) je inžinierom a mužom pre všetko. Je jediným členom posádky, ktorý sa narodil a vyrástol na Zemi. Väčšinu času pracuje na údržbe svojej milovanej lode, ktorú považuje za svoje dieťa. Jedným zo zamestnaní fenomenálnej Trance Geminiovej (LAURA BERTRAMOVÁ) je botanika a xenobiológia. Pochádza z mimoriadne vyvinutej civilizácie ako zvyšok posádky a k svojim kolegom sa podľa toho aj správa. Cíti sa nadradená, ale súčasne považuje za svoju povinnosť všetkých chrániť. A nezabudnime na kozmickú loď Andromeda Ascedant, ktorá je podstate tiež jedným z členov posádky. Je schopná komunikovať s ostatnými a hoci má namiesto mozgu počítač, každý ju považuje za živú bytosť. Miluje zábavu, preto ustavične hrá rôzne hry, buď sama so sebou alebo s posádkou. Jej najväčšou vášňou je však Dylan. (oficiální text distributora)

Masinfira

Dlouho jsem nechápal, co lidi mají na dabingu Petra Rychlého. Je fakt, že jsem dabing neřešil, přišel mi fajn... než přišla 4. série. Pak jsem pochopil a přidávám se k ostatním, kterým to nesedlo... absolutně. Změnit dabéra hl. postavy (a to té nej nejhlavnější) to je docela síla i tak, ale změnit ho takhle je velká mizérie. Je to ale cz dabing, takže podle něj seriál nelze hodnotit. Jinak jsem s ním zatím spokojený. Pár slabších dílů, ale vcelku silný příběh (zatím jsem v 4. sérii) mě docela uchvátil. Snad i přes ten hrůzostrašný dabing (že by se třeba ten, kdo píše překlady mrknul do toho, jak překládali názvy ras atd. ve starších dílech, to zřejmě nikoho nenapadlo... proto se objevují nejdříve genoři a posléze genité ad.) dokoukám zbytek. P.S.: Tak jsem to dokoukal a ta poslední série to hodně moc kazí. Ubírám tedy jednu hvězdičku... fuj, jen pomyšlení na ten závěr k zeblití mě deptá (teda špatnej byl ještě závěr 4. série). ()

Rayers

Nesledoval jsem to v televizi, i když jsem to tam občas zahlídnul, spíš jsem si na to po dlouhé době vzpomněl a využil služeb internetu. Nesmysly, přehršle logických chyb, sci-fi na třetí, popírání fyzikálních zákonů... Ale, vždyť to je přesně to, co chtěli. Radši se desetkrát podivám na jednu epizodu tohohle seriálu, než jedinej díl československo hledá superstar, kriminálka "dosaďte dle vůle", popř how i met your mother apod. Tohle má alespoň účel - pobavit, nezatěžovat. A ještě se to zastírá vcelku vznešenou myšlenkou míru. Kdy už do prdele dnešní pakáž pochopí, že film je moderní obdoba knihy - NE NOVIN. BTW: v díle 1x17 zazní věta "V tomhle vesmíru jsou dva typy lidí - ti, co mají nabitou zbraň, a ti, co otvírají dveře.Rozumíš? Tak otvírej. " V jakým jen westernu jsem tohle slyšel... (když už jste tady tak fanaticky ulítlí na odkazy, pocty a všemožný jiný krádeže) ()

Milsa

Videl som celý seriál. Zo začiatku to bolo celkom dobré, ale 4. séria bola dosť slabá. 5. séria už na tom bola lepšie, ale ani to už nedosahovalo kvalitu začiatku seriálu. Postupne v stále viac a viac dieloch bolo vidieť, ako posádka vie odpoveď na každú otázku a všetko jej vychádza podľa jej predstáv, až to pôsobilo nevhodným dojmom. Teda aspoň u mňa. Vôbec nechápem hodnotenia typu odpad, ale na 5 hviezdičiek to určite nemá. ()

Janotta

Mám rád sci-fi a hlavní dějová linie byla docela dobrá, ale natočené je to otřesně! Byla to fuška dokoukat to dokonce. ()

Zsir

myslím, že normálně bych dal 3-4 hvězdičky - objektivně. Grafika nic moc, když to srovnám z battlestar nebo se stargate. Ale děj není nejhorší. Jenže 31% to ani náhodou není. Většina asi ani neviděla celou 1 řadu, takže nechápu jak tento serial mohou hodnit. Já dám 5 hvězdiček, 4 za serial a 1 hvězdičku za nejkrásnější Lexu Doig, alias Andromeda. ()

Zerathus

Nevím proč lidi tenhle seriál tak nesnáší. Ty fráze před každou epizodou jsou fakt super a celkově je seriál dobrý. Sice trochu tuctový ale dobrý. Mé mládí bylo nabité Andromedou stoupající ()

Monikasson

Nemám lepšieho,keď nejaký seriál hodnotia ľudia,ktorí sa ani nenamáhajú to dopozerať celé do konca a objektívne to zhodnotiť.Dokonca sa ešte v štýle "like a boss" hrdo pochvália do komentu,že zhliadli až jeden diel prípadne 2.Takto mnoho seriálov stráca na ratingu ,len preto,že niekto just náhodou zhliadol nejaký úplne nezaujímavý a maximálne nudný diel a hneď si myslí,že to je celé úplná kravina. ()

Janec82

Pohodový seriál pro chvíle nudy a pro fanoušky vesmírných seriálu. Jen poprosím, ostatní přispivatele a komentátory nepište ten blábol jakože se Nitscheani spojily s magogy proti Společenství = tyhle dva "národy" jsou zapřisáhlí nepřátele. ()

Chezzsterman

Jedno z mejch nejoblíbenějších béček, zábava po práci, škole, ... po čemkoli. Jiný ambice si seriál snad nikdy nekladl a proto se na něj dodnes rád mrknu. Odpady fakt nechápu. ()

+sfinx+ odpad!

Dal jsem jednu epizodu a během ní mi stále běžel před očima díl Hvězdné brány, který byl podobnými blbostmi také napěchován - s tím rozdílem, že tam to vážně myšleno nebylo. -"Zbraně na maximum!" -"Proč?" -"Každý přece má rád: 'Zbraně na maximum'". A asi takhle bych to viděl. Hned v prvních epizodách je shluk několika tvorů, z nichž koukatelný je jen jeden hologram. Dále si pamatuji na divného kapitána, kterého by si O'Neil, vzhledem k jeho zálibě v kýčovitých postavách a okamžicích jistě oblíbil, dále tam byla nějaká robotka - opět výkvět toho nejdrsnějšího ženství, tak drsná, až to bylo k smíchu. Potuloval se tam i nějakej podredovanej chlap, opět rádobydrsný hrdina bez výrazu. Tuším, že jsem tam někde zahlédl i Pergnerovou a některé z obyvatel Planety opic. ()

batik

Tento seriál by si aspoň jednu hviezdičku aj zaslúžil. Dokonca možno s prižmúrením očí všetkých členov rodiny aj dve. ()

Sodan Molotov

Seriál jsem shlédnul s odstupem několika let a dost mě bavil. Samozřejmě jsem si v mnoha případech musel říci "na tu dobu"... Chci tím říct, že seriál je plný nesmyslů, které logicky odradí mnoho lidí od dalšího sledování. Od heroických proslovů kapitána Hunta, přes naprosté technické žvásty až po efekty, kdy po každém výbuchu všude létají prskavky a všichni herci se s křikem a bolestnou grimasou kácejí k zemi. Hodně jsem se pobavil i ve chvíli, kdy kapitán Hunt místo svého kopí našel ve zbrojnici Herkulův meč a paruku. Jsem velký fanda Sci-Fi a možná i proto dokážu přehlížet tyto nedostatky a pobavit se nad vtípky tvůrců. Příběhově mě seriál bavil od začátku do konce. Ve své době jsem tento seriál taky nesledoval a zatracoval, ale nyní s odstupem času... ()

woody.birch

Docela smutné, když dáte filmu jednu hvězdičku a skoro tím zvedáte průměr. Jenže víc to fakt nejde. Dokoukal jsem teď Star Trek Enterprise a sáhnul po krabici Andromeda. Jenže to znamenalo mít možnost porovnat řemeslně skvěle udělaný seriál s něčím, co by se dalo označit za ochotnickou show. ()

ArchAngel_

Super seriál, až na poslední sérii, která je prostě divná :(. Spousta lidí tento seriál odsuzuje a nevím proč. Je to výborná nápaditá sci-fi. Hodnocení: 80% )škoda té nepříliš povedené poslední série a závěru samotného) ()

T.E.Elf odpad!

Dal jsem na čísi radu, že máme dát seriálu šanci. Pár dílů jsem vydržel. Asi 6, možná i víc. Už nevím, sledoval jsem to při mechanické práci a byla to hrozná nuda. Je to prostě slátanina. ()

2000_2009

Další výborný seriál ktorý mnohý nepochopil. Jednoznačne práve Andromeda stojí za tým že som sa zamiloval do Sci-Fi. Serial bol výborne spracovaný dejovo aj prostredím, serial má velmy zaujímavý dej, osobne som obdivoval najviac kapitána Dylan-a Hunt-a. Oprotj Battle Star Galctica je Abdromeda naozaj podarený seriál, Abdromeda jasne skováva také filmy a serialy ako je Deň Nezávislosti 1 alebo Star Wars, Andromeda je jedno z má k a naozaj dobrých a kvalitných Vesmírnych  Sci-Fi ktoré sa točia okolo jednej Vesmírnej Lode a jej posádky, česť výnimkám dalšim podobne dobrím serialom sú  Star Treky zo Jean-om Luc-om Picard-om. Milujem Herkulesa a milujem aj Andromedu, kto dal menej ako 4☆ nepochopil o čom by naozaj malo byť Sci-Fi a Fantasty, že nie o boji pre nic za nič, ale o deji a uveriletlnej a vťahujucej atmosfére. Mnohé dnešné filmy sú tak plytké že si človek trieska hlavu o dno keď ho náhodov vtiahnú do svojho dejového priestoru, to ale Andromede ani Herkulesovi rozhodne nehrozí. ()