Andromeda

Kanada / USA, (2000–2005), 78 h 50 min (Minutáž: 43 min)

Kamera:

Gordon Verheul

Kevin Sorbo, Lisa Ryder, Laura Bertram, Gordon Michael Woolvett, Lexa Doig, Keith Hamilton Cobb, Steve Bacic, Brent Stait, Brandy Ledford, Jim Byrnes (více)

Série(5) / Epizody(110)

Pred vyše tritisíc rokmi mimozemšťania z planéty Tarn Vedra objavili cestu ako takmer okamžite cestovať z hviezdy na hviezdu. Tento spôsob nazvali slipstream a využili ho na vybudovanie veľkej intergalaktického Spoločenstva. Vstúpila doňho aj Zem. Hoci ríša združovala rôzne civilizácie a kultúry, usilovali sa spolunažívať harmonicky a v mieri. Na nešťastie, našli sa však aj nepriatelia mierovej koexistencie. Keď Nietzscheani (meno dostali podľa striktnej interpretácie Nietzscheho filozofie), skupina ľudí, ktorí sami seba geneticky zmenili, vycítia slabosť Spoločenstva, zradia ho a spoja sa s jeho najväčšími nepriateľmi Magogmi. Občianska vojna vrhne celý svet do nového temného veku. Kapitánovi Dylanovi Huntovi (KEVIN SORBO), veliteľovi vesmírnej lode Andromeda Ascedant, ktorú riadi superinteligentný počítač, sa podarí uniknúť do čiernej diery, keď väčšinu posádky vyzve opustiť loď. Uprostred zápasu so svojím prvým dôstojníkom, nietzscheánskym zradcom, Andromeda Ascedent zamrzne v čase. Prešlo tristo rokov temnoty. Spoločenstvo zaniklo a všetky známe galaxie sa vrátili vývojovo až do dávnych barbarských čias. Obyvatelia zabudli na slipstream, iba pirátske lode ho vedia využívať. Viaceré lokálne vlády sa usilujú spolupracovať, ale na mnohých planétach vládne fašizmus a brutalita. Záchranná, ale skôr pirátska loď Eureka Maru vyslobodí Andromedu Ascedant z čiernej diery a jej kapitánka a majiteľka Beka Valentineová (LISA RYDEROVÁ) a jej rôznorodá posádka sa teší z úžasného nálezu, na ktorom by mohli zbohatnúť. Chcú loď predať bohatému Gerentexovi (JOHN TENCH). Ten im prikáže, aby svoj vzácny náklad čo najskôr previezli cez vzdialené kozmické priestory. Keď vstúpia na jej palubu, zistia, že kapitán Hunt prežil. Hunta hrozná skutočnosť, ktorá v kozme vládne, spočiatku zaskočí a nechce veriť, že intergalaktická federácia zanikla a každý koho poznal, už dávno nežije. Potom sa však rozhodne, že treba obnoviť Spoločenstvo galaxií. Po boji s posádkou Eureka Maru napokon získa jej členov a spolu s ním cestujú kozmom, aby sa pokúsili obnoviť Spoločenstvo. Netuší, že každý nový člen má aj iné dôvody, prečo sa s ním rozhodol zostať. Predovšetkým je to krásna kapitánka Beka Valentineová, ktorá na Andromede prevezme funkciu prvej dôstojníčky. Má priamu a občas prudkú povahu. S Dylanom spolupracuje sčasti zo sebeckých dôvodov. Verí, že sa jej časom podarí veliteľa presvedčiť, aby myslel na praktickejšie ciele. Ďalším členom je potomok národa Nietzscheanov Tyr Anasazi (KEITH HAMILTON COBB), preto je aj rýchlejší a silnejší ako ostatní. On a jeho ľud verí v Darwinovu teóriu evolúcie, do ktorej vimplantovali myšlienku zabiť alebo byť zabitý. Od tejto teórie sa odvíja ich pohľad na svet a jeho riadenie. Práve oni stáli za začiatkom skazy Spoločenstva. Tyr však dokazuje, že nie každý príslušník jeho rodu je rebel, ale... Dúfa, že Andromeda je jeho novou šancou na pomstu. Rev Bem (BRENT STAIT) je príslušníkom rasy Magogov, známych svojou divokosťou a neviazanosťou. Ide o mäsožravcov s možnosťou vpustiť jed do tela obete svojimi tesákmi. Telá svojich obetí používajú ako inkubátory na vyliahnutie vlastných vajíčok. Paradoxne je Rev Bem mierumilovnou bytosťou, vedcom ,sociológom, lingvistom a kazateľom. Je stúpencom náboženského myslenia Wayismus, religiózneho prúdu usilujúceho obsiahnuť všetky existujúce viery. Opätovné nastolenie mieru vidí ako spoločný cieľ. Seamus Harper (GORDON MICHAEL WOOLVETT) je inžinierom a mužom pre všetko. Je jediným členom posádky, ktorý sa narodil a vyrástol na Zemi. Väčšinu času pracuje na údržbe svojej milovanej lode, ktorú považuje za svoje dieťa. Jedným zo zamestnaní fenomenálnej Trance Geminiovej (LAURA BERTRAMOVÁ) je botanika a xenobiológia. Pochádza z mimoriadne vyvinutej civilizácie ako zvyšok posádky a k svojim kolegom sa podľa toho aj správa. Cíti sa nadradená, ale súčasne považuje za svoju povinnosť všetkých chrániť. A nezabudnime na kozmickú loď Andromeda Ascedant, ktorá je podstate tiež jedným z členov posádky. Je schopná komunikovať s ostatnými a hoci má namiesto mozgu počítač, každý ju považuje za živú bytosť. Miluje zábavu, preto ustavične hrá rôzne hry, buď sama so sebou alebo s posádkou. Jej najväčšou vášňou je však Dylan. (oficiální text distributora)

RomanL

Mám dojem, že málokdo dokáže ocenit potenciál, který tento seriál má. Někdo to označil za nepovedený seriál pro děti. Ujišťuji vás, že to tak rozhodně není... ()

Phoeniyx

Jako většina hodnotících jsem si prohlédl pouze pár epizod a dal tomu špatné hodnocení, po čase jsem se rozhodl podívat na všechny díly Andromedy a jsem překvapen. Je to vynikající Sci-Fi seriál samozřejmě některé díly jsou nudné ale přesto to stojí za to. Jeden z mála seriálů který se musí vnímat aby neunikl žádný detail a to se mi líbí. zaslouží si to sice asi jen 4 hvězdy ale vzhledem ke špatnému hodnocení a lidem kteří nesmí vybočit z řady a dávají odpad to má jednu navíc. Celá posádka je sympatická a nejlepší je podle mě Dylan,Trenci,Harper,Beka,Romie vlastně celá posádka je dobrá a příběh je výborný. Doporučuji všem shlédnout všechny díly a pak hodnotit. ()

Mr.Jokker odpad!

Škoda ! Seriál nevyužil potenciálu který měl a stalo se z něj jedno obrovské klišé . Nudný děj , nezajímavé charaktery , hloupé kostými . Odpadovka za všechny prachy ! (J) ()

Eradin

Jediný scifi seriál, který mě opravdu nadchnul. Není to nuda jako Star Trek a je to vtipnější a svižnější než SG1. Až dokoukám, přihodím snad ještě pár slov. ()

BaseDallas

Lacné, triky väčšinou úbohé, herecké výkony žalostné, hudba príšerná, miestami až uši drásajúca. Aj tak sa dá spracovať skvelá predloha. Niektoré epizódy boli vynikajúce, no prevalcovalo ich množstvo tých podpriemerných. Po druhej sérii sa začalo všetko naoko zlepšovať a naivne som si myslel, že to bude stúpať ako pri iných sci-fi seriáloch s nízkym rozpočtom. Omyl! To len asi nachvíľu zohnali viac peňazí na lepšieho grafika a réžiu. Všetko zas spadlo naspäť a možno sa aj prepadlo kamsi do galaktickeho pekla. Plusom bola rozkošná Lexa Doig, ale asi by som nevydržal sledovať všetku tú filmársku hrôzu iba kôli nej. Mimo technických záležitostí, príbeh je viac než dobrý, preto som dokázal seriál dopozerať. Chce to veľkú dávku tolerancie. ()

Matej031

Ze začátku ten seriál vypadal i docela nadějně, scénáristé se ovšem velmi rychle zamotali do toho šíleného děje, který nemá hlavu ani patu a každá další série odporovala logice té předcházející. Prostě jeden velký bordel. Za mě tak 50% ()

Benny85

První 3 série bych ohodnotil na 3 hvězdy. bohužel poslední dvě vedoucí k ukončení seriálu jsou trapný a nudný odpad. ()

Painer odpad!

Trapnější scénář k sci-fi seriálu jsem ještě neviděl! Mise, které tato posádka řeší jsou si tak podobné, že kdybyste sledovali jeden díl pořád dokola nebo viděli celou sérii, bylo by to jedno. Tento seriál rozhodně nedoporučuji! ()

joho55555

pokial sa jedna o hodnotenia vyzneju dost rozporuplne, vela +4* no este viac odpadov.. Celkovo serial hodnotit nemozem, mne vcelku ucarovala len prva seria, druha uz menej preto hodnotim len prve dve serie, a preto aj tento komentar nieje komentaroma ale skor zdovodnenim hodnotenia mojho. Inu seria 3,4,5 a uz ani neviem ci vysli aj nejake dalsie fakt nejde povazovat za nic ine ned *odpad* ()

bendo°85

Neviem preco ma tento serial take nizke hodnotenie, zacal som ho pozerat 8 rokov po jeho natoceni, mozno v tu spravnu dobu, ked uz nieje na co pozerat. Posadka je vtipna, serial sa netvari na nic velkolepe, skor na taku sci-fi oddychovku. A oproti inym serialom sa tvari realnejsie. Neviem ako moze mat serial v ktorom sa presuva energia zo stitov do zbrani, zo zbrani do podpory zivota, z podpory zivota na zachody ... vacsie hodnotenie ako toto. ()

rixard79

Asi jeden z nejhorších seriálů pod známkou Gene Rodenbery (napadů, a dobrých, měl fakt dost, ale díky technické náročnosti a nepochopení studii, zůstalo většinou u pilotu nebo pre-produkce). Ze začátku se člověk opravdu baví, ale s ¨postupem času se opravdu začne ztrácet v různých časových smyčkách, teseraktech a dalších světech, realitách a paralelních postavách. Jednu hvezdičku dávám za opravdu povedený joke, když někde ze začátku páté série vytáhne Dylan Hunt ze skříňky místo kopí, Herkulovský meč. V paměti mi to utkvělo nejspíš proto, že to byla jedna z mála věcí, které sem pochopil. Celkově dávám tak 15%. Víc ani Ň. ()

P/\/EL

pár dílů sem viděl...jojo....vzpomínám si...moc nápadité to nebylo....a tenhle dizajn já moc nemusim........... jinak Kryton to vystih pěkně, cituji: "Pamatuji si TV NOVA asi kolem 15hodiny a já přišel ze školy a Herkules tam nějakou tyčkou máchal ve Vesmíru." ()

5ars33r odpad!

Měl jsem možnost vidět více dílů a i když normálně jsem fanouškem podobně laděným věcí, tak tohle je podle mě výsměch. Nebudu zde plýtvat slovy jelikož mě napadají hlavně ty méně slušná. pokud se mnou někdo nesouhlasí budiž, ale osobně nebudu mít nikdy svědomí něco takovýdleho doporučit. ()

DMB

Andromeda predčila moje očakávania a to hlavne v obsadení určitých pozíci . To je podľa mňa veľmi solídne síce možno voľba Kevina Sorba do úlohy kapitána Vrchnej stráže možno neni ideálna ale s trochu prekvapením ani on nevadí . Podobá sa to na vše ostatné scifi seriáli s tým že efekty hlavne pri výsadkoch sú na trochu slabšej úrovni . Dej je síce občas nudný ale 90% častí je zábavných .Zhrnul by som nikdy netušil ak sa dobo asi takto:Zrejme nižšie rozpočtový seriál mňa určite prekvapil a osobne by som nikdy netušil že sa na tomto seriály dá tak dobro pobaviť :) . 85% ()

VikkyASH

Neviděla jsem moc sci-fi seriálů či filmu takže to nemůžu posuzovat moc s ostatními ale mě to rozhodně natchlo. Tenhle seriál jsem si zamilovala. Žádný díl mě nenudil, naopak měli zajímavou zápletku a dost akce, velice sympatičtí herci, krásní chlapy, autentické prostředí a postavy. Pro mě výborný seriál. ()

Ankroth

Měním hodnocení ze tří hvezdiček na čtyři. Jedná se o parádní oddechový sci-fi seriál podobný oblíbené Hvězdné bráně. Pětice hrdinů (bloňdatá pilotka Beka, nabušený nietscheán Tyr, rozkošná Trance, parádní technomág Hárper, sexy androidka Andromeda a hrdinný kapitán Dylan Hunt) je sympatická a skvěle se doplnující, takže seriál vůbec nenudí. Jde sice o klasický průměr, ale protože je zde na ČSFD silně podhodnocený, přihazuji na výsledné 4 hvězdičky. A mimochodem, Kevin Sorbo hrát umí a do role kapitána se hodí perfektně. UPDATE: Po mnoha letech jsem se dostal k finální páté řadě a i když je ze všech nejslabší, stále se na ní koukalo dobře a co se týče závěru, tak ten je přímo skvělý. ()