movieband

„Not us united.“ Tak je to tu, Snyderova vize se dočkala světla světa, a byť ji minuly kinosály, tak i tak je to zázrak, že se film objevil jako plnohodnotná komiksárna. Za ty 4 roky, co film budil obří vášně, dal vzniknout prakticky kultu releasethesnydercut. A jak celá slavná Liga dopadla oproti Wheddonově family-friendly verzi? Přál sem Snyderovi úspěch, tleskám za snahu, fandím autorské práci, ale jeho megalomanství přemohlo ho samotného a vyhrála, bohužel forma nad samotným obsahem, který je zajímavý, ale zabalený do dost těžko stravitelného hávu. Přes dost zbytečných scén a dost zpomalovaček se divák dostane do bodu, kdy se mu může stát, že se v motivacích postav ztratí, nebo ho začne přebíjet masivní CGI zpracování filmu, které je při čtyřhodinovém naroubování náročnější. Co bych vyzdvihl, tak je určitě lepší pohled na postavu Flashe, a jinak dost zajímavé úryvky z budoucnosti, silné postavy záporáků (Steppenwolf, Darkseid), lepší uchopení závěru ve věži, důstojné pojetí Batmana, oproti Wheddonově zpracování, a i ta eRková přístupnost filmu pomohla v nesebeparodizaci. BvS v prodlouženém setřihu stálo za to, tak proč za mě delší sestřih Ligy nefunguje? Víc v mém deníčku v recenzi. ()

Kaluž

Potřebuju to co nejdříve na blučku s českým dabingem, ať můžu synátorovi ukázat, jak má vypadat povedený superhrdinský spektákl nového tisíciletí. A zároveň tímto zvysoka plivu na Josse Whedona a jeho přízemní humory. Steppenwolf je top! ()

Blackhand47

Tak jsme se po letech konečně dočkali definitivní verze Ligy Spravedlnosti, která nám ukazuje, jak to chtěl mít Snyder vlastně pojaté. A ono je to... víceméně stejné. Mnohdy mají scény přidanou hodnotu, kdy děj lépe chápeme a to i souvislosti s nadcházejícím dějem. Jindy tu jsou vtipy bohužel blbější a některé scény méně logické (Wonder Woman zničí stěnu v muzeu). Ocenil jsem postavy jako Manhuntera, Vulka a spol. ale to byly víceméně easter eggy, které film obyčejnému divákovi ještě méně zpřehlední. Nově udělaná scéna s Jokerem byla naprosto boží a takový bych si klidně představoval celý film, ale bohužel. Digibordel to byl jak se patří, začátek se celkem táhl a hudba mi k filmu opravdu neseděla. PS: Taky jste čekali, že když Ares ve flashbacku sekl Darkseida do ramene, že řekne: "Měl jsi vést úder na hlavu," nebo jsem byl jediný? 70% ()

Colby Sawyer

“Whedonův” cut JL byla sračka, nedá se to říct jinak. Bylo to dlouhý, nudný a tupý jak necky. Snyderova verze je ve všech ohledech lepší, ale co si budeme povídat, žádný zázrak to není. Povídáčky o tom, jak tohle bude něco úplně jiného než původní verze, to byly samozřejmě kecy. První dvě třetiny jsou víceméně stejné a věci, co tam jsou navíc, vetšinou jen zbytečně prodlužují stopáž. Za těch 70 mega si Zack přetočil jen finále a epilog. Problémy původní verze zůstávají, scénář je furt pitomý a postavy nezajímavé a spíše nesympatické. Věřím, že tohle mohla být dost fajnová komiksovka, ale napoprvé to Snyder nedodělal a napodruhé zase dostal moc volnou ruku, takže chyběl někdo, kdo by mu občas řekl, že si vymýšlí kraviny. Snyder jako producent by Kevinu Feigemu nemohl dělat ani stážistu, taky podle toho DCEU vypadá. Jako režisér už od Watchmanů jede na sestupné spirále a JL to jen potvrzuje. Někomu se jeho styl může bezpochyby líbit a sedět, mě ovšem miliarda zpomalovaček a to, že Zack stále nechápe rozdíl mezi temný a tmavý, vyloženě sralo. Některé záběry byly kýčovité až běda. Snyder se prostě urval ze řetězu a já mu to vlastně přeju. ALE proč to má sakra 4 hodiny?! Proč to je v tom otřesným 4:3 formátu? K čemu tam jsou dobrý rádoby nesmyslný názvy kapitol? Některé části si člověk užije, jindy si říká:,,Co to sakra je?” Fanboyové si tohle asi užijí a tím epilogem si je Snyder namlsal tak na další dvě až tři petice. Kdyby tohle šlo před čtyřmi lety do kin pod nějakým rozumným dohledem, tak to mohl být hodně fajn film, který by neschytal tolik kritiky a došel by si aspoň pro miliardu. Tohle je nakonec jen posun o jednu hvězdu nahoru. Teď budu očekávat ješte ten Ayer Cut. ()

kajas

Nemohla jsem vlastně uvěřit tomu, jak bylo možné stejnou zápletku odvyprávět i s poloviční stopáží. Na původní "Ligu" jsem se podívala hned druhý den (fakt jsem si ji nepamatovala) a v podstatě všechny její neduhy v nové verzi zmizely. Snyder měl mnohem víc prostoru na propracování motivací a expozice kladných i záporných postav, takže třeba takový Cyborg už je mnohem snesitelnější a jeho přítomnost v týmu hrdinů dává větší smysl. Ubylo křečovitého humoru, přibyly zpomalovačky (dobře, to není pochvala), ale hlavně, od první minuty všechno krásně šlape a nebýt závěrečného epilogu a vlastně celého rozdělení do kapitol, ještě bych na hodnocení přitlačila. Jo a abych nezapomněla, film je nepřístupný, takže tu oproti marvelovkám docela stříká krev, taky příjemná změna. P. S. Cavilla jako Supermana miluju, ale taky mu mohli digitálně odstranit ty šílené chlupy na hrudi, no. ()

higuain

Make your own future. Make your own past. It's all right now. Part 1 - kontext: BvS se po pěti letech konečně dočkalo sequelu. Zákulisní peripetie tohohle filmu jsou však dnes již všeobecně známy, proto je zde nebudu dopodrobna rozebírat. Kdo nezná kontext, na youtube se za ty roky nahromadilo dost obsahu na tohle téma - doporučuju dohledat všem, kteří o tom moc nevědí a zajímá je to. ___ Part 2 - příběh: Základní dějová linie opisuje podobný oblouk jako ve Whedonově verzi (lépe by to ovšem bylo řečeno obráceně, protože Whedon byl ten, kdo vycházel ze Snyderova filmu, ne naopak), ale to se vědělo a rozhodně to neznamená, že jde o stejný film. Zde je řada příběhových linií navíc, některé mají jiný kontext, některé jsou mnohem šířeji nebo lépe propracované atd. Postavy mají daleko lepší backstory (k čemuž se ještě dostanu níže), narativně to působí mnohem konzistentněji a to nejen v rámci tohoto filmu, ale i v rámci celé "trilogie" (resp. stále nedokončené pentalogie) a závěrečný střet má zcela odlišné vyústění. Jak řekl Danny Boyle a jak by asi řekla i většina jeho kolegů, film se dělá ve střižně a i když mají dva rozdílní filmaři stejný materiál, tak jiný styl, jiné představy, cíle nebo instrukce mají za následek vznik dvou zcela odlišných filmů. Z čistě technickýho hlediska je to vidět i na audiovizuální stránce filmu, kdy Snyder pracuje z viditelně tmavšími filtry a samozřejmě také hudbou - ZSJL tak kromě jiného vypadá a zní jinak i v těch scénách, které už jsme viděli v předchozí verzi. ___ Part 3 - postavy: Whedon osekal nebo úplně škrtnul nejen řadu dějových linií, ale také postav. V ZSJL se jich objeví několik, které jsme v "původní" verzi vůbec neviděli, samozřejmě v čele s Darkseidem, který je s hlasem Raye Portera i na malém prostoru badass neskutečnýho kalibru. Fascinující je, že i Steppenwolf je zde vlastně úplně jiná postava - nejen designem, ale i celou svou motivací, která zde, světe div se, dává smysl. Spolu se Cyborgem je tak pro mě postavou, která na tehdejších škrtech a přetáčkách utrpěla nejvíc. Dále např. Flash sice i zde funguje jako humorná vložka, ale zároveň jako skutečný hrdina, což úplně nejlépe demonstruje již zkraje citovaná scéna, která má asi nejblíž k tomu, aby se dala nazvat vizionářstvím - pro mě zároveň nejlepší scéna celýho filmu, kterou WB před lety ve spolupráci s Whedonem rovněž úplně vyškrtlo. Prakticky o všech postavách by se dalo říct, že je zde s nimi lépe naloženo a to včetně Supermana, který je 2/3 filmu mrtvý. ___ Part 4 - tón: Obecně, ZSJL není tak temná jako BvS, což ale není až takový překvapení s ohledem na to, že Snyder už dávno přiznal, že v tom krátkém období několika týdnů mezi premiérou BvS a začátkem natáčením JL museli s Terriem na nátlak studia přepsat scénář, aby byl film víc "family friendly". I proto je zde oproti předešlým Snyderovkám poměrně dost humoru, ten zde ale má (na rozdíl od Whedonovy verze) svou míru a v drtivý většině případů i funguje. Oproti BvS, který svým kontroverzním stylem čeří vody ještě dnes, jde víceméně o čistokrevný komiksový blockbuster, který prozatím sklízí převážně pozitivní ohlasy i od širšího spektra diváků - zatímco BvS je stále spíš takovou "love it or hate it" záležitostí. Že studio tuhle verzi v roce 2017 smetlo ze stolu je tak o to nepochopitelnější a ani délka není v tomhle případě argumentem, jelikož na 3 hodiny se to dalo sestříhat úplně v pohodě a WB už v té době mělo k dispozici velmi pozitivní ohlasy na prodlouženou verzi BvS. Ano, chtěli něco odlehčenějšího a ne takovej mindfuck jako BvS, nicméně ZSJL odlehčená je (přinejmenším na Snyderovy poměry) a zároveň funguje jako konzistentní součást rozjeté série, přičemž rozsévá základy pro řadu dalších filmů - pro studio by to byla win win situace, kdyby v jeho vedení neseděla banda tupců. ___ Part 5 - chyby: I přes moje nadšený hodnocení netvrdím, že film je dokonalý a bez chyb. Najdou se zde některé logické mezery - např. Darkseidova "amnézie" je přinejmenším dost diskutabilní. Dále je Snyderovy často vyčítána jeho záliba ve slow motion, což je teda spíš o subjektivním vkusu každýho diváka (nejedná se tedy o objektivní chybu), nicméně i já jsem toho názoru, že je třeba jich užívat s mírou, což v předchozích Snyderových filmech platilo, zde je to imho stále snesitelný, ale místy už na hraně. Také mě zamrzela změna Batmanova hudebního motivu, která sice má své logické opodstatnění ve změně jeho chování a vývoje charakteru po "uvědomění" ze závěru BvS, nicméně ten jeho tvrdý depresivní motiv z BvS byl tak geniální, že mi zde prostě chyběl. ___ Part 6 - duše: Snyderova dcera Autumn se za poslední 4 roky stala symbolem celého RTSC hnutí a jeho činnosti, jdoucí daleko za pouhou propagaci filmu, který nikdy neměl vzniknout. Kromě věnování v závěrečných titulcích jsou zde i některé další související reference a např. celá závěrečná scéna s Martian Manhunterem je napsaná a kompozičně vystavěná tak, aby mezi řádky evokovala vzkaz rodičů pro svou zesnulou dceru. Člověk znalý kontextu tak může s úžasem sledovat, jak se ze spektáklu, který byl původně určený pro masy, nakonec stal veskrze osobní projekt. Šíleně drahý a bezesporu megalomanský, ale přesto osobní. Ostatně skutečnost, že Snyder (a nejen on) ten film dodělával bez nároku na honorář, už sama o sobě mluví za vše. 90% a snad to ještě není konec. ___ Epilog: Ready the armada. We will use the old ways. #RestoreTheSnyderVerse () (méně) (více)

Petroff

4 hodiny s komixovejma hrdinama? Chachá. Proč bych to jako měl absolvovat, když vím předem, že bych se tomu od začátku do konce útrpně poškleboval. Prostě mam radši filmy o lidech - který tady prej vlastně ani nejsou. Tak čau. ()

Radda

Po čtyřech letech se k nám dostává původní vize režiséra Zacka Snydera. Na úvod by se mělo připomenout, že to, co vůbec předcházelo vzniku tohoto snímku byla obrovská a neutuchající podpora, a to hlavně ze strany nespokojených fanoušků původní Ligy spravedlnosti z roku 2017, jak pro samotného režiséra tak i pro samotný příběh. Myslím si, že to co ze začátku začalo jen jedním nevinným hashtagem, skončilo nakonec celkem nečekaným rozhodnutím o vzniku tohoto sestřihu. Teď už k hodnocení k danému snímku. Mezi hlavní zápory bych zařadil už pro Snydera význačné zpomalované scény, které mi v omezeném měřítku nikterak nevadí, ale zde jich bylo podle mne až zbytečně moc. Dále bych vytknul až zbytečně časté vkládání hudebních motivů (většinou už i samotný výběr určitého hudebního stylu mi k daným scénám přišel absolutně nevhodný) do zcela obyčejných scén. Avšak čest vyjímkám, pár scén s vhodným i dobře vybraným hudebním motivem tam přeci jen bylo a sluší se to zmínit. Mezi další zápory bych zařadil místy až nechutné CGI efekty, nad kterými až zůstal rozum stát, ale zde bych přeci jen nespíše přihlédl již tak k dosti omezenému rozpočtu pro vznik tohoto sestřihu (mluvím např. o scéně na začátku s Lexem Luthorem stojícího v jakési kapalině, která vypadala opravdu příšerně odflákle). Bohužel takových scén s nepovedenými efekty tam bylo vícero. Dále musím vytknout pro mě stále nepochopen zvolený IMAX formát 4:3, zde se ale musím přiznat, že tak asi po půlhodině sledováni jsem si na to zvykl a nadále s tím problém neměl. Co se týče stopáže, chápu že tam Snyder chtěl narvat co nejvíce natočeného materiálu ba i možná všechen včetně těch pár nově dotočených, i tak bych ale přece jen dobrých 40 minut vystřihnul, pro svižnější tempo filmu. Pak tu máme ty propírané ,,samostatné party,, - původně jsem toto rozhodnutí nechápal a kroutil nad ním hlavou, ale po shlédnutí musím přiznat, že mi to nijak nevadilo ba i to mělo něco do sebe. Plynule přejdu ke kladům snímku, v prvé řadě musím zmínit jak mě mile překvapil a souběžně bavil samotný příběh okolo Cyborga (zejména fotbalová scéna a její následné osudné vyústění) a Flashe (scéna s autonehodou a druhá scéna - pro mě nejlepší pasáž celého filmu na konci snímku při Flashově finálním běhu). Vyjma dvou již zmíněných postav, jsme též díky célkové stopáži dostali více probarvené charaktery většiny dalších postav, což ale bylo v celku očekávatelné. Sluší se ještě dále zmínit postava samotného záporáka filmu, se kterým jsem měl v původním snímku opravdu velký problém, ničím mě nezaujal a přišel mi zcela o ničem bez pádného důvodu či záminky napadení naší planety. Proto jsem tedy rád, že i on zde dostal svůj background k tomu co a proč dělá a taky pro koho to dělá. Ještě bych zmínil Wonder Woman, která mě z celé Ligy bavila nejméně. Závěrem avšak musím napsat, že jsem byl opravdu mile překvapen tím, co jsem dostal. Nečekal jsem že to bude až tak dobře prokreslené (samozřejmě myšleno v porovnání s ostatními filmy z DC propojeného univerza) a ve výsledku i koukatelné. V rámci epilogu jsme navíc dostali jak nějaké ta pomrknutí k dnes již nerealizovatelným budoucím pokračování (aspoň ne teď v roce 2021) tak i očekávanou Nightmare scénu která byla minimálně pro mě zajimavě zpracovaná už jen svým obsazením. Po tomhle všem co jsem napsal s přihlédnutím jak ke záporům ale i ke kladům a dále s přihlédnutím už jen k samotnému vzniku tohoto sestřihu musím s mírným ale pro mě dosti nečekaným kladným pocitem film ohodnotit na 75%. Tím se tak pro mě zařadil po bok Muže z oceli a první Wonder Woman na TOP 3 DC propojeného univerza (ano BTW vím, že je alespoň teď ZSJL brána jako film mimo oficiální kánon DC). () (méně) (více)

LND

Ačkoli DC nemám v lásce tolik jako Marvel, tak tohle se opravdu povedlo. Tvůrci v čele se Zackem Snyderem si tentokrát dali obrovsky záležet na silné stylizaci. Zpomalené záběry, monology, flashbacky… všechno se to k sobě perfektně hodí. Skutečně to místy připomíná jiné Snyderovy počiny, jako např. 300 nebo Watchmen. Přál bych si vidět tento film v IMAXu, ale ta možnost asi nikdy nebude. Do budoucna se DC vydává jinudy, a to je podle mě opravdu škoda. ()

Jigy

Jsem nadšený jako nikdy. Skvělé, dokonalé, úchvatné. Nejlepší komiks posledních let. Snad nebude poslední. Snyder ukázal, že je skvělý vypravěč a estetický mág. Každý záběr, každá scéna jsou odrazem eposu hrdinského odkazu postav. A myslím, že nejsem jediný, kdo chce vidět finální střet s Darkseidem. ()

kagemush

Lize spravedlnosti 2017 jsem se ještě stačil vyhnout. Tohle mě už ale trefilo. Do hlavy. Já blbec zase naletěl fanům, , že ten Zak i z hovna bič uplete. Neupletl. Aby jo. Srajda srajdou zůstane, a můžete to hnědý stokrát pojmenovat třeba Marvel. (.... to se mi to čekání na Loba ale pěkně protahuje .....) ()

Chen

Překonat původní Justice League samozřejmě nebylo těžké, laťka nebyla příliš vysoko, takže ji Snyder zdolal. A protože jsem od něj neočekával zázraky, jsem spokojen. Jeho sestřih není dokonalý, někdy se zdá, že do filmu "nacpal" některé scény jen proto, že mu je bylo líto nepoužít, ale pro děj nemají větší význam, pár triků by chtělo doladit a tempo občas kolísá (což se u stopáže čtyři hodiny dalo čekat), plus se (nepřekvapivě) občas Zack utrhne ze řetězu v případě zpomalovaček (které mám rád, ale čeho je moc...), na druhou stranu děj lépe drží pohromadě, postavy dostaly více prostoru a je lehčí si k nim vytvořit pouto a některé akční scény jsou epické. Dokonalý film není, rozhodně ne, Snyder je (většinou) šikula, ne kouzelník, ale i tak je jeho Justice League tím lepším z DC Extendend Universe. ()

JasonCZ

SPOILER: Ano, je to úplně stejný film jako původní Justice League (2017), příběh je stejný, akorát jsou přidány nové scény které film dělají lepším jak původní verze a scény jako: Superman v Černém kostýmů, Martian Manhunter, Joker, Slade Wilson aka Deathstroke či Darseid... ()

kombajn

No první verze byla na ***, ale spíš ze slušnosti. Tohle je jiný film, který mi dával daleko větší smysl a který se mi dokonce líbil. Jo, je to dlouhý. Jo, nejsou to Avengers. Jo, má to debilní 4:3 formát. Ale konečně to má smysl, postavy získají hloubku a film snad i nějakého ducha. Nečekal jsem od toho nic, skoro jsem čekal neúspěch, ale to se prostě nekoná. ()

Joe321

Je to prostě extended verze. Podobně jako tyhle verze pro spoustu fanoušků, včetně mě, fungují u Pána Prstenů, tak fungují i tady. Tady už ten základ nebyl až tak dobrý a extended tomu pomůže jen trochu. Spousta nových scén je super, spojí to lépe dohromady, rozšíří univerzum, přidá detaily, více pozadí záporákovi, supr. Jenže pořád je to jen více toho, co zde bylo v původním střihu - nic moc scénář, dialogy a celek víceméně působí jako koláž jednotlivých DC fan videí od Snydera (extrémním případem budiž epilog). Na vrchu toho leží stále strašný ale jiný filtr, špatné CGI, vlastně velmi špatné CGI a kompozice, plus jako nový bonus 4:3. Asi nic proti 4:3, ale teď jsme všichni zvyklí na široké formáty a přinést tohle je jen sebe marketingový tah, který kvalitě nepřidá a diváka na začátku vytrhává ze zážitku. Hudba, obzvlášť písně nebo ten rokec nesedí... Taky je podle mě nutné se ptát, jak je možné, že ten scénář počítal s tolika hodinami, a že se tolik i natočilo. Snyder by to stejně musel sestříhat na 2,5 hodiny a asi by to nedopadlo lépe než původní verze. No... 4 hodiny dobré zábavy, ale jestli někdy v budoucnu budu klikat mezi Justice League a třeba Anakondou, nevím proč zrovna tohle, tak si možná radši pustím Anakondu, protože je to méně sebestředné a bere se to s humorem. PS: Velké plus pro Snydera je, že ví jak pracovat s akcí a Wonder Woman (a Amazonkami). Všechno tady je lepší new ve WW84 a ten její úvod je paráda. S Gordonem se přijde na to, že záporáci jsou na Stryker's Island. Střih s rokec hudbou... -Where are we Alfred? -Stryker's Island..." ()

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze