Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

Withree

Rozhodně jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob, a tak to i nejspíš zůstane. Uvidíme, co s tím udělá Nolan ve třetím Batmanem. Skvělý, mrazivý výkon Hetha Ledgera. Škoda, že odešel v době, kdy se jeho talent nejvíce projevil. ()

peteriko

Christopher Nolan dokázal nemožné! Úroveň sfilmovaných komiksov pozdvihol na úplne novú úroveň. Nechcem sa tu moc o tom rozpisovať, pretože popísať tento film je niečo neskutočné. Ja sám som ho videl už 8x a stále mám chuť si ho pozrieť znova. Je to ten najlepší film aký som kedy videl a je mi ľúto, že mu nemôžem dať viac ako 5*. Úžasní herci, záporná postava, príbeh, strih, kamera, hudba a réžia. Toto skutočne musíte vidieť! 100% ()

Colour

Temný rytier nie je typický akčný triler, kde človek vypne a kochá sa. Pri tomto filme som mala všetky bunky v pozore a neustále rozmýšľala nad komplikovanými spleťami pocitov a charakterov postáv. Vlastne je tu veľa rozprávacích častí, kde sa dozvedáme dosť o jednotlivých charakteroch postáv. Typické bitky chlap s chlapom tu veľa nie je a aj tie, čo sú veeľmi rýchlo prehrmia. Akoby Nolana nebavilo točiť boje. Zato naháňačiek a prestreliek je tu požehnane. Temná a ponurá atmosféra dotvára ťažký boj medzi právom a neprávom. Oproti jednotke sa mi to zdalo ohromne prehnané. Všetky tie nekonečné výbuchy budov, áut, ciest, výbušnín, sudov s naftov... Korunku tomu všetkému dala jedna postava, ktorá utrpela ťažké popáleniny na tvári (preboha, odkedy pri popálenine vidieť pomaly jazyk cez líce?). Vizuálna stránka blízko dokonalosti, charaktery sú na sci-fi neskutočne premakané, herci sú perfektní, no tá neskutočná prehnanosť všetkého mi vadila od začiatku po koniec. Všetka megalomanská akcia kombinovaná s ťažkými úvahovými časťami môjmu žalúdku nesadla. 4* málo, 5* veľa. ()

Pathrose

Podle mého názoru jeden z nejlepších filmů jaký byl kdy natočen. Po výbornem Batman Začíná jsem čekal jaké bude pokračování, protože ve většině případů je vždy druhý díl horší než první. Nolanovi jsem ale věřil, že mě nezklame už díky tomu, že jsem viděl nějakou jeho předchozí tvorbu (Memento, Dokonalý trik). A nezklamal! Temný rytíř absolutně překonává nasazenou laťku prvního dílu a stal se zatím nejlepším Batmanem jaký byl kdy natočen. Neuvěřitelně zahraný Joker v podání vynikajícího Heatha Ledgera jenž se zařadil na špičku žebříčku filmových padouchů. Výborný scénář bratrů Nolanových a vynikající režie Christophera Nolana dělá z tohoto filmu jedinečný zážitek. Celý film je Joker o krok před vámi a vy si nemůžete být ničím jistí, právě nepředvídatelnost dalšího kroku Jokera dělá tento film tím čím je. Neuvěřitelná mimika Heatha Ledgera, který je za hrozivě napatlaným make-upem poznat jen málokdy je impozantní. EDIT: Po The Dark Knight Rises je jasné, že zůstane nepřekonán. ()

Oonika

No, takže.... bylo to dobrý, hodně dobrý... Heath předvedl, co všechno umí a bylo to vážně úchvatné. Ale pořád jsem víc nadšená ze zpracování od Burtona, bylo to trochu větší psycho. Tohle super akční zpracování si ve mě asi nenajde zarytého fandu. Přesto to bylo hodně cool :) ()

Kroup4

Temný rytíř je skvělé akční krimi se zloduchem a dobrákem v převlecích.Nejde brát jako komiksový film.Nolan se nechal inspirovat Heatem(Nelítostný Souboj) a jde to znát.V Nelítostném souboji byla nezapomenutelná jedna akční a jedna kecací scéna.To samé platí i u Temného rytíře.Ikdyž akčních momentů je zde více nejlepším momentem je převoz H.Denta a Jokerův atak na něj.Další nezapomenutelnou scénou byl výslech Jokera od Batmana.Připomíná to sezení Al Pacina s De Nirem v kavárně v Heatu.Musím říct,že Dark Knight se mi líbil více než Heat.ALe nechci pořád srovnávat tyhle dva filmy.Nolan má potíže s akčními sekvencemi co se týče kamery.Některé záběry jsou ultrarychlé,nepřehledné ale je to jen malá kaňka na netopýřím eposu,kterým rozhodně Temný rytíř je.Ch.Bale si odehrává s Freemanem i Cainem své.Ale H.Leadger představuje něco co se dlouho nevidělo.Když jsem slyšel že Jokera bude hrát on,myslel jsem že to bude průser,ale nebyl.Role ho vesměs stála život ale byl to opravdu životní výkon.J.Nicholson byl taky dobrý a nechci ho srovnávat s Leadgerem bylo to jinčí postavy dle filmu.Joker byl skvělý do prostředí které mu Nolan přichystal.Zahranej byl skvěle,nebyl vůbec přehranej.Věřili jste mu každé Cha Cha a šel z něho strach.Ostatně vidět na tržbách to bylo,na Oscarech taky ,jak moc dobrý film je to.Doufám,že Nolan udrží laťku vysoko i u dalšího příběhu netopýra. ()

Votvirak

Film dokonalý ve všech směrech. Stopáž je něco málo přes dvě hodiny , je do ní vhuštěno tolik věcí ,tolik akce , že se ani nemůžete nudit. Pohrdám každym kdo dal míň jak **** ()

haroska

Nolanův nepopiratelný talent opět neselhal.Batman opravdu nabral ten správný říz.Mnoho zajímavých(staro-nových postav),skvělé dialogy a ještě lepší akce.Dynamika filmu perfektní,scénu od scény graduje až k velkému finále.Vše ještě podtrhuje perfektně zvolená hudba a temná atmosféra.Rozhodně stojí za to už jen kvůli úvodnímu triu Batman-Joker-2faces,kterému bezesporu kraluje Joker (H,Ledger ).Ten zde předvádí dechberoucí výkon a rozhodně dokazuje,že nepatří do škatulky herců romanťáků, ale že zvládne sehrát i psychotického vraždícího maniaka ,kterého ho musí každý milovat. ()

Mira90

Batman -> nejoblíbenější superhrdina + Christopher Nolan -> nejoblíbenější režisér + Christian Bale -> nejoblíbenější herec. Co jiného může vzniknout, než úžasný film, úžasný po všech stránkách. ()

Claude Speed

Po Batman begins je tu další komixová pecka od Nolana. Ten převzal tématiku Batmana a natočil ji trochu jinak, po svém. Ne že by to bylo špatné, přesně naopak. Nolan Batmana ukazuje ve zcela jiném světle, je reálnější, herecky skvěle zvládnutý, hudebně rovněž, navíc nová výbavička, kterou má Fox ve sklepě je dechberoucí. Jen mi pořád nejde do hlavy, jak někdo může z komiksového filmu udělat jeden z nejlepších filmů všech dob. GENIÁLNÍ!!! 100%. (viděno v kině) ()

Martell47

Tak veľmi chcem dať 6* a nejde to....geniálny soundtrack, geniálne postavy, výborné herecké výkony a veľa ďalšieho robí z tohto filmu skvostné dielo. Charakter Bruca Wayna je obdivuhodný, Jokerova šialenosť nenapodobiteľná......pri tomto filme nebudete mať núdzu o zimomriavky....genialita ()

JustDream

Nikdy jsem nebyla komiksový fanda a už vůbec ne fanda superhrdinů. Do 14-15 let jsem se dívala přihlouplé komedie pro náctileté a viděla v tom vrchol něčeho... Natočit kvalitní film dá spoustu úsilí a práce, ale Christopher Nolan si s tímhle filmem poradil bravurně. Dalo by se říci, že tenhle film změnil mé myšlení a postevení vůči filmům. Naprosto brilantně zobrazená postava Jokera, kterou ztvárnil Heath Ledger ve mě vzbuzovala pocit něčeho co se pohybovalo na úrovni geniality a šílenství. Heatha jsem vždycky zbožnovala,protože se dokázal do své role naprosto ponořit. Jeho smrt nechala nad celým filmem působit trochu záhadna. Nebot role Jokera byla vždy velmi obtížná. Christian Bale a Morgan Freeman byli jako vždy dokonalý. Co ještě dodat? Nic. Jen to, že je to poslední dokončená, bravurní role Heatha Ledgera a navždy bude. ()

Shaleman

Absolutně dokonalá záležitost, kterou nemůžete srovnávat s Burtonovým Batmanam. Ten nás měl bavit, tento Batman nás bude chránit a půjd klidně přes mrtvoly. Už to není maskovaný hrdina, ale drsný nasraný ranař, který si nebere servítky a jediný, kdo se mu může postavit do cesty a ohrozit nás na životě je démonický, dokonale zahraný Joker. Tento film nesmíte vidět s dabingem, neboť příjdete o Ledgerovo úžasné podání, Jokerovo dýchání, sípání a mlaskání, které k takovému psychopatovi patří. Hannibal Lecter zůstává schován ve stínu v rohu. A taky si to pusťte pěkně na hlas. Ať to slyší sousedi. Musíte si vychutnat geniální scénář. Co v jiných filmech ukazují flashbacky, zde zastoupí slova a pokud něco přeslechnete, nebojte se o těch pá vteřin se vrátit, jinak příjdete o nesmírně důležitá fakta. 99% ()

Ryšty

Naprostá bomba. Nolan dokázal z Batmana udělat něco víc, než jen komixového hrdinu. Můj oblíbenec Christian Bale s naprosto skvělým Ledgerem ( R.I.P.) utvořili dokonalou dvojici. K tomu famózní soundtrack, který pěkně navazoval atmosféru. Jasných 5*, když nejde víc :) Nevím jestli Rises dokáže TDK trumfnout. ()

Cerion

Nolan potvrdil svoji vizy batmanovské ságy brilantním způsobem. Heath Ledger je samozřejmě hustej, ale ostatní za ním rozhodně nezůstávají pozadu. Christian Bale už pro mě bude navždy jediným Batmanem. Krom toho každá postava, která má ve filmu víc jak jednu větu, je zahraná brilantně a vedlejší role (Aaron Eckhart, M.Caine, G.Oldman a M. Freeman) jsou minimálně stejně tak výborně napsané i zahrané jako role hlavní. ()

Trixi

Filmová parádička........vřele doporučuji. Jen na mě je to místy trochu zmatené. Viděla jsem to ale zatím jen jednou....po druhé to už jistě bude na 5 hvězd:-)))) ()

sarfian

Pôvodných Burtonových Batmanov som teda moc nemusel, ale tíchto Nolanových...to je teda iná káva. Film má atmosféru a napätie od začiatku až do konca a tempo aké som nevidel snáď ani v jednom filme doteraz. Celý film je sprevádzaný výbornou hudbou, ktorá ešte viac umocňuje dej a atmosféru. Herecké výkony sú perfektné a hlavne Heath Ledger podal životný a zároveň aj posledný herecký výkon a asi Jokera by nikto nedokázal tak bombovo stvárniť ako on...je ho škoda dočkal sa svojej najväčšej slávy až po smrti mohol biť vyhladávaným hercom. VIDENÉ 4x ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý