Borgia (TV seriál)

Borgia

• Německo

Borgia

Životopisný / Historický / Drama

Francie / Německo / Česko / Itálie, 2011 - 2014, 32 h 56 min (Minutáž: 38x52 min)

Mark Ryder, John Doman, Isolda Dychauk, Art Malik, Diarmuid Noyes, Adam Mišík, Miroslav Táborský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Jiří Ornest, Jiří Mádl, Matěj Stropnický, Robert Nebřenský, Tereza Voříšková, Ondřej Novák, Eva Jeníčková, Barbora Mudrová, Václav Baron, Marta Gastini, Assumpta Serna, Stanley Weber, Christian McKay, Andrea Sawatzki, Nicolás Belmonte, Dejan Cukic, John Bradley, Predrag Bjelac, Sean Campion, Manuel Rubey, Václav Šanda, Erika Guntherová, Andrew Hawley, Peter Hosking, Udo Kier, Dave Legeno, Scott William Winters, Amber Rose Revah, Daniel Sidon, Vadim Glowna, Daisy Lewis, Eliška Křenková, Jakub Frydrych, Alejandro Albarracín, Petr Kantor, Josef Kuhn, Jan Pavel Filipenský, David Atrakchi, Iain Glen, Danny Szam, Valentina D'Agostino, Dan Cade, Madalina Diana Ghenea, Jim High, David Šír, Nicholas Asbury, Ashley Artus, Beniamino Brogi, César Domboy, Alessio Di Clemente, Gennadij Věngerov, Adam Levy, Stéphanie Caillard, Paco Manzanedo, Marc Duret, Alžbeta Bartošová, Rolf Kanies, Nicholas Amer, Sarah Stern, Bruno Sevilla, Lukáš Pelč, Marc Saez, Lucy Boynton, Héléna Soubeyrand, Raimund Wallisch, Carl Achleitner, Jérémie Covillault, Quentin Faure, Wolfgang M. Bauer, Milan Rýdl, Victor Schefé, Josafat Vagni, Filip Lozic, Ifan Huw Dafydd, Richard van Weyden, Richard McCabe, James Greene, Cosme Castro, Babsie Steger, Richard Ridings, Rosie Sansom, Matthew Tennyson, Markéta Tannerová Šebesťáková, Michael Jayston, Maria Grazia Mandruzzato, Andrea Cagliesi, Claudia Vašeková, Ivo Novák, Barbara Ronchi, David Hargreaves, Michelle Tate, Paul Brennen, Margherita Laterza, Joseph Long, Andrew Buckley, Michael Billington, Michael Fitzgerald, Thibaut Evrard, Rafael Cebrián, Laura Fedorowycz, Vincent Carmichael, Antoine Cholet, Richard Southgate, Robert Polo, Marco Quaglia, Petr Štafurik, Ondřej Žižka, Davide Lipari, Niccolò Besio, Paloma Bloyd, Rachel Winters, Bruno Lastra, George Maguire, Kevin Clarke, Rudolf Martin, Josef Jelínek, Petr Vaněk, Brian Caspe, Petr Jákl, Adrien Jolivet, Anna Kameníková, Ivan G'Vera, Philip Arditti, Marco Cassini, Curtis Matthew, Tomáš Novotný, Michal Kern, James Faulkner, Niall Greig Fulton, Markéta Šebesťáková, Sebastian Urzendowsky, Dagmar Bláhová, David Gant, Jan Vosmik, Nataša Burger, Matt Di Angelo, Joseph Beattie, Michal Roneš, Jared Doreck, Tomáš Jeřábek, Joe Weintraub, Gabriela Dorantová, Lorenzo Richelmy, Stéphane Caillard, Valentina Cervi, Florian Fitz, Marek Adamczyk, Javier Godino, Paul Rhys, Manu Fullola, Paul Hamy, Pierre Perrier, Jan Holík, Simone Gandolfo, John Standing, Michael Byrne, Daniel Margolius, Marc Pickering, Ferdinand Kingsley, Sami Loris, Leoš Juráček, Simón Andreu, Dermot Crowley, Miriam Stein, Tom Wlaschiha, Nicholas Woodeson, Agathe de La Boulaye, Marco Calvani, Milan Aulický, Jay DeYonker, Alessio Vassallo, Jamie Oram, Nera Stipičević, Damian Odess-Gillett

Nemám srovnání s HBO verzí, která je ovšem 1,7x dražší ...což mi nevadí, protože mi obecně HBO seriály nesednou ----- PO 5 dílech: Překvapivě mě tato evropská variace, natáčená na Barrandově, docela chytla. Jen jsem musle vydržet divně sestřihaný zkratkovitý první díl. V dalších 4 se totiž naplno rozproudí intriky na konkláve při volbě nového papeže a to je zdaleka jiné kafe, naštestí. Uvidíme co dál ...(22.4.2012)

Tato verze příběhu rodiny se strašnou pověstí se mi líbila více, než ta konkurenční s Ironsem. Evropští Borgiové začínají zvolna, ale postupně gradují v realistické, složité, špinavé a syrově kruté drama. Herci jsou typově výborně vybraní spíše s ohledem na podobu z obrazů než pohlednost z dnešního hlediska. Jsem tu v menšině, ale musím říct, že i výprava mne oslovila více tady. Jestli jste někdy na vlastní oči viděli nevelké, poměrně tmavé prostory renesančních interiérů i veřejných prostranství, dýchne na vás pocit skutečnosti spíš tady než při opulentně krásných trikových orgiích. Výborné (vyhněte se ale divně nadabované verzi, výrazně kazí atmosféru).(19.5.2012)

Celkem dobré, ale kde jsou ti traviči Borgiové, o kterých jsme se učili v toxikologii? Ne, že by se zde nezabíjelo, jak bylo v tomto temném období zvykem, ale jed zde není skoro vůbec. Nejvíce se jedná o Rodriga Borgiu, což je problém více seriálů, názve se to jménem rodu a pak to pojednává většinou jen o jedné osobě a jeho okolí, jako by předtím a potom už rod neexistoval, abych nekřivdil tak jsou tu synové, dcera a milenky. Takže na podívání o tom jak byla/je katolická víra prohnilá a nakolik je vykoupaná v moři krve se stačí podívat na vládu tohoto papeže. Pokud máte rádi české herce, tak je zde uvidíte ve vedlejších rolích (Táborský - kardinál, kterého uvidíte nejvíc krát, dále Vašut, Voříšková, Mádl).(22.12.2014)

• sona123

Já vím, hodnotit podle jednoho dílu se nemá, ale víc jich už nezvládnu. Je to přes kopírák stejné, jako třeba Tudorovci (jasně, ti jsou asi o krapet kvalitnější). Splývá mi to, stejné řeči, stejné postavy, stejné zápletky, jen ta jména se mění. Kdysi byl seriál Já, Claudius - a ten měl kvalitu minimálně o jeden velký stupeň lepší. To, co se točí dnes, mne tedy vůbec nebaví.(4.3.2012)

V porovnání se seriálem Borgiové (The Borgias) s Jeremy Ironsem, z produkce americké kabelové televize Show Time působí tento znatelně méně hollywoodsky, což bude dáno zřejmě nižším rozpočtem. Jedná se o 12dílný seriál v koprodukci Francie, Německa a Česka (!), kde si malé roličky "střihnou" i někteří čeští herci. Cesare je zde vyobrazen jako úplný "magor" a není takovým milovníkem žen, jako ten showtimeovský. Samotný papež Rodrigo Borgia je v porovnání s někdy poněkud apatickým a melancholickým či flegmaticky působícím papežem v podání Jeremyho Ironse opravdovým kruťákem, který se se svými oponenenty "nesere". Zdejší představitel papeže Alexandra VI John Doman není tak sympatický jako Jeremy, ale naopak působí jako velký kruťák a drsňák, ze kterého jde strach a který se nerozpakuje kohokoliv vyfackovat, ať je to žena či muž. Jeho nejlepší hláška z celého seriálu je tak, kterou pronesl k Jullii Farnese, když zjistil, že se dostala z francouzského zajetí díky sexu: "Ty ses prošukala na svobodu!". Ona mu pak jako omluvu nechala donést na stříbrném tácu dotyčného gonády. Drsné! Verdikt: 3* a 70 % pro celý seriál a 4* a 80 % pro závěrečný díl.(10.6.2012)

• - Rodrigo Borgia (John Doman) se objevuje také jako hlavní záporná postava ve hře „Assassin´s Creed 2“. Lukrécie (Isolda Dychauk) a Cesare Borgiovi (Mark Ryder) se objevili společně s Rodrigem ve hře „Assassin´s Creed: Brotherhood“, ve které byl však hlavním záporným hrdinou Cesare. (t.mon)

• - Natáčení probíhalo v Čechách, konkrétně například v Telči nebo na hradě Točník. Filmovalo se také v Barrandovských ateliérech, kde vznikl seriálový Řím včetně věrné kopie Sixtinské kaple. Pro scény v římském chrámu San Giovanni in Laterano posloužil tvůrcům kostel sv. Václava na pražském Smíchově. Na Smíchově se natáčelo ještě v areálu Sacré Coeur v Holečkově ulici. Některé scény byly natáčeny také v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí. v Praze. (Reyak)

• - Kulisy seriálu již byly použity v pohádce Princezna a písař (2014). (M.B)