Borgia (TV seriál)

Borgia

• Německo

Borgia

Životopisný / Historický / Drama

Francie / Německo / Česko / Itálie, 2011–2014, 32 h 56 min (Minutáž: 52 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Mark Ryder, John Doman, Isolda Dychauk, Art Malik, Diarmuid Noyes, Adam Mišík, Miroslav Táborský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Jiří Ornest, Jiří Mádl, Matěj Stropnický, Robert Nebřenský, Tereza Ramba, Ondřej Novák, Eva Jeníčková, Barbora Mudrová, Václav Baron, Marta Gastini, Assumpta Serna, Stanley Weber, Christian McKay, Andrea Sawatzki, Nicolás Belmonte, Dejan Cukic, John Bradley, Predrag Bjelac, Sean Campion, Manuel Rubey, Václav Šanda, Erika Guntherová, Andrew Hawley, Peter Hosking, Udo Kier, Dave Legeno, Scott William Winters, Amber Rose Revah, Daniel Sidon, Vadim Glowna, Daisy Lewis, Eliška Křenková, Jakub Frydrych, Alejandro Albarracín, Petr Kantor, Josef Kuhn, Jan Pavel Filipenský, David Atrakchi, Iain Glen, Danny Szam, Valentina D'Agostino, Dan Cade, Madalina Diana Ghenea, Jim High, David Šír, Nicholas Asbury, Ashley Artus, Beniamino Brogi, César Domboy, Alessio Di Clemente, Gennadij Věngerov, Adam Levy, Stéphanie Caillard, Paco Manzanedo, Marc Duret, Alžbeta Bartošová, Rolf Kanies, Nicholas Amer, Sarah Stern, Bruno Sevilla, Lukáš Pelč, Marc Saez, Lucy Boynton, Héléna Soubeyrand, Raimund Wallisch, Carl Achleitner, Jérémie Covillault, Quentin Faure, Wolfgang M. Bauer, Milan Rýdl, Victor Schefé, Josafat Vagni, Filip Lozic, Ifan Huw Dafydd, Richard van Weyden, Richard McCabe, James Greene, Cosme Castro, Babsie Steger, Richard Ridings, Rosie Sansom, Matthew Tennyson, Markéta Tannerová Šebesťáková, Michael Jayston, Maria Grazia Mandruzzato, Andrea Cagliesi, Claudia Vašeková, Ivo Novák, Barbara Ronchi, David Hargreaves, Michelle Tate, Paul Brennen, Margherita Laterza, Joseph Long, Andrew Buckley, Michael Billington, Michael Fitzgerald, Thibaut Evrard, Rafael Cebrián, Laura Fedorowycz, Vincent Carmichael, Antoine Cholet, Richard Southgate, Robert Polo, Marco Quaglia, Petr Štafurik, Ondřej Žižka, Davide Lipari, Niccolò Besio, Paloma Bloyd, Rachel Winters, Bruno Lastra, George Maguire, Kevin Michael Clarke, Rudolf Martin, Petr Vaněk, Brian Caspe, Josef Jelínek, Petr Jákl, Adrien Jolivet, Anna Kameníková, Ivan G'Vera, Philip Arditti, Marco Cassini, Curtis Matthew, Tomáš Novotný, Michal Kern, James Faulkner, Niall Greig Fulton, Markéta Šebesťáková, Sebastian Urzendowsky, Dagmar Bláhová, David Gant, Jan Vosmik, Nataša Burger, Matt Di Angelo, Joseph Beattie, Michal Roneš, Jared Doreck, Tomáš Jeřábek, Joe Weintraub, Gabriela Dorantová, Lorenzo Richelmy, Stéphane Caillard, Valentina Cervi, Florian Fitz, Marek Adamczyk, Javier Godino, Paul Rhys, Manu Fullola, Paul Hamy, Pierre Perrier, Jan Holík, Simone Gandolfo, John Standing, Michael Byrne, Daniel Margolius, Marc Pickering, Ferdinand Kingsley, Sami Loris, Leoš Juráček, Simón Andreu, Dermot Crowley, Miriam Stein, Tom Wlaschiha, Nicholas Woodeson, Agathe de La Boulaye, Marco Calvani, Milan Aulický, Jay DeYonker, Alessio Vassallo, Jamie Oram, Nera Stipičević, Damian Odess-Gillett, Peter Pertusini, Jonah Lees, Margherita Vicario, Nacho Aldeguer, Joseph Balderrama, Brendan Price
  • sona123

Já vím, hodnotit podle jednoho dílu se nemá, ale víc jich už nezvládnu. Je to přes kopírák stejné, jako třeba Tudorovci (jasně, ti jsou asi o krapet kvalitnější). Splývá mi to, stejné řeči, stejné postavy, stejné zápletky, jen ta jména se mění. Kdysi byl seriál Já, Claudius - a ten měl kvalitu minimálně o jeden velký stupeň lepší. To, co se točí dnes, mne tedy vůbec nebaví.(4.3.2012)

Tato verze příběhu rodiny se strašnou pověstí se mi líbila více, než ta konkurenční s Ironsem. Evropští Borgiové začínají zvolna, ale postupně gradují v realistické, složité, špinavé a syrově kruté drama. Herci jsou typově výborně vybraní spíše s ohledem na podobu z obrazů než pohlednost z dnešního hlediska. Jsem tu v menšině, ale musím říct, že i výprava mne oslovila více tady. Jestli jste někdy na vlastní oči viděli nevelké, poměrně tmavé prostory renesančních interiérů i veřejných prostranství, dýchne na vás pocit skutečnosti spíš tady než při opulentně krásných trikových orgiích. Výborné (vyhněte se ale divně nadabované verzi, výrazně kazí atmosféru).(19.5.2012)

V porovnání se seriálem Borgiové (The Borgias) s Jeremy Ironsem, z produkce americké kabelové televize Show Time působí tento znatelně méně hollywoodsky, což bude dáno zřejmě nižším rozpočtem. Jedná se o 12dílný seriál v koprodukci Francie, Německa a Česka (!), kde si malé roličky "střihnou" i někteří čeští herci. Cesare je zde vyobrazen jako úplný "magor" a není takovým milovníkem žen, jako ten showtimeovský. Samotný papež Rodrigo Borgia je v porovnání s někdy poněkud apatickým a melancholickým či flegmaticky působícím papežem v podání Jeremyho Ironse opravdovým kruťákem, který se se svými oponenenty "nesere". Zdejší představitel papeže Alexandra VI John Doman není tak sympatický jako Jeremy, ale naopak působí jako velký kruťák a drsňák, ze kterého jde strach a který se nerozpakuje kohokoliv vyfackovat, ať je to žena či muž. Jeho nejlepší hláška z celého seriálu je tak, kterou pronesl k Jullii Farnese, když zjistil, že se dostala z francouzského zajetí díky sexu: "Ty ses prošukala na svobodu!". Ona mu pak jako omluvu nechala donést na stříbrném tácu dotyčného gonády. Drsné! Verdikt: 3* a 70 % pro celý seriál a 4* a 80 % pro závěrečný díl.(10.6.2012)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Výprava 6/10/// -Budu srovnávat se seriálem Borgiové- PLUS: přehlednější postavy, Isolda Dychauk je skutečně půvabná, účast českých herců potěší, rozsah jedné řady mi vyhovuje, je tu větší prostor věnován samotné volbě papeže, tvůrci se nebojí ukázat odvážnější scény MÍNUS: levnější a menší výprava, nutně to ale nevadí, když pominu české herce, tak je tu méně známích tváří, Rodriga Borgiu bych si představoval jinak, ale zvykl jsem si, méně krve, méně akce a velkých soubojů či bitev./// Shrnutí: Je zajímavé, že zcela souběžně se na obrazovkách objevili dva velice podobné seriály vyprávějící ten jistý příběh, jen jeden je tipicky americký jako každý jiný americký seriál a jeden je "evropský" což může být pro evropana poutavější. A skutečně mezi nimi ty rozdíly najdete a najdete je přesně tam kde by jste čekali. Otázkou je potom jaký vztah máte k historii a celkově k historickým seriálům. Pokud záporný, budete se zejména u této verze poměrně nudit. Pokud ovšem kladný čeká vás příjemná konverzačka plná intrik, podvodů, vražd a násilí s jistou dávkou historických události. Přesto že Borgia nedosahuje kvalit seriálů jako je Řím, Pilíře země nebo Tudorovci, je to pořád zajímavá výprava do historie, která vás ani příliš nezdrží a českého diváka jistě potěší./// Celkem 68%///(14.10.2013)

Konkurenčný projekt k Jordanovej verzii s Jeremym Ironsom. 24 miliónov euro na 12 epizód (videná nemecká verzia 6x100 minút) vs. 9 x 50 minút Showtime verzie za 40 miliónov dolárov. A výsledok porovnania prvých sérií??? (V momente hodnotenia je plánovaná ďalšia séria Ironsovej verzie - Domanova verzia má materiál na ďalšie 2 série, ale odklepnutá zatiaľ nie je). Lepší dojem na mňa zanechala Ironsova verzia, ale nie kvôli tomu ako bola poňatá, ale vďaka kvalitnejšej filmarine. Od tejto "európskej" verzie, v úvodzovkách pretože hlavný producent a scenárista Tom Fontana je Američan, som čakal skôr historickejšie poňatie a skôr iný pohľad ako od kanadskej koprodukcie. Omyl, sex a krv sú tu ešte častejšie a drsnejšie (škoda, že samoúčelnosť častokrát tiež). Scenáristicky je možno o kúsok hodnovernejšia táto verzia, ale nič to nepomôže, nakoľko v svojej rozťahanosti nefunguje tak, ako by mala. Príbehovo je to podobné, ale zároveň sú viaceré udalosti a postavy vykreslené inou optikou. Ironsova verzia pôsobí výpravnejšie a drahšie, ale aj filmársky zručnejšie. Doman je určite podobnejší Alexandrovi Borgiovi, ale Ironsovo charizmatickejšie a patetickejšie poňatie napriek tomu u mňa zaberalo viac. Naproti tomu synovia a najmä Cesare Borgia je lepší v "euroverzii" v podaní Marka Rydera (herecky i scenáristicky). Lucrezia v euroverzii roztomilá, ale ruský pôvod sa tam nezaprel, takže v kanadskej verzii sa mi páčila viac. Postava je lepšie rozobraná v euroverzii, ale kanaďania končia skôr z historického hľadiska, takže majú v tom takisto nevýhodu. Čo sa týka konkrétneho deja, tak v euroverzii ma presvedčila lepšie spracovaná scéna voľby pápeža, v kanadskej je jednoznačne efektnejšie poňatá francúzska invázia. Takže celkovo obe série sú slušné, ale lepšie u mňa fungovala kanadská vďaka Ironsovi, výpravnosti a zručnejšej réžii. Euroverzia má síce lepšie prepracované postavy, je hodnovernejšia v rámci kritérií prispôsobenia histórie nárokom tv série, ale zároveň aj často zbytočne samoúčelnejšie provokatívnejšia. Takisto pri euroverzii niektoré veci príliš rozťahali a iné príliš zjednodušili. Ale tu by sa dalo o zjednodušeniach polemizovať aj u kanaďanov. Najideálnejšie by bolo, keby sa spojili obe série dokopy - kanaďania by dodali Ironsa, Lucreziu a Jordanov filmársky tím, európania by zabezpečili príbehovú stránku a Marka Rydera a vznikol by kvalitný historický soap. Takto je dobré vidieť obe verzie, ktoré sú každá iná a na ktorých je dobre vidieť, čo tej druhej chýba. P.s. českí herci sú dosť často na obrazovkách v euroverzii - najmä Táborský, Vašut, Dobrý, Mádl a Voříšková majú slušný priestor, ale najviac ma pobavil Udo Kier , ktorí to dotiahol na umierajúceho pápeža.(27.10.2011)

• - Rodrigo Borgia (John Doman) se objevuje také jako hlavní záporná postava ve hře „Assassin´s Creed 2“. Lukrécie (Isolda Dychauk) a Cesare Borgiovi (Mark Ryder) se objevili společně s Rodrigem ve hře „Assassin´s Creed: Brotherhood“, ve které byl však hlavním záporným hrdinou Cesare. (t.mon)

• - Natáčení probíhalo v Čechách, konkrétně například v Telči nebo na hradě Točník. Filmovalo se také v Barrandovských ateliérech, kde vznikl seriálový Řím včetně věrné kopie Sixtinské kaple. Pro scény v římském chrámu San Giovanni in Laterano posloužil tvůrcům kostel sv. Václava na pražském Smíchově. Na Smíchově se natáčelo ještě v areálu Sacré Coeur v Holečkově ulici. Některé scény byly natáčeny také v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí. v Praze. (Reyak)

• - Kulisy seriálu již byly použity v pohádce Princezna a písař (2014). (M.B)