Reklama

Reklama

Borgia

(TV seriál)
Životopisný / Historický / Drama
Francie / Německo / Česko / Itálie, (2011–2014), 32 h 56 min (Minutáž: 52 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Hrají:

Mark Ryder, John Doman, Isolda Dychauk, Art Malik, Diarmuid Noyes, Adam Mišík, Miroslav Táborský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Jiří Ornest, (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(38)

Obsahy(1)

Rodrigo Borgia - jeden z nejbohatších mužů usedl na papežský trůn. Nemělo to vliv jak na jeho uvolněný způsob života, tak na síť intrik a vražedných úkladů.  Bylo to v období Da Vinciho a Michelangela, osvícených tvořivostí s jedinečným intelektuálním úspěchem. Ale byl to také věk Machiavelliho, nekontrolovatelného bezpráví, nepřetržité války a nevyslovitelné zkaženosti. V srdci světa byl Vatikán, který rozhodoval o konfliktech mezi královstvím a říší. A ve středu Vatikánu byl muž, jehož pátrání po moci bylo, jako kdyby hledal hlavní cenu. Byl to muž, jehož jméno se stalo synonymem bezohledností, a na jehož panování jako papeže se bude vzpomínat jako na největší neslavné kapitoly z dějin katolické církve, Rodrigo Borgia. Jeho čtyři děti, Juan, nejstarší, pyšný, líný, bezohledný sexuální dravec, Cesare, mladý muž, rozpolcen mezi vírou, která nebyla jeho povoláním, a jeho temným násilným charakterem, Lucrezia, mladá dívka , která objevuje tajemství ženské moci, a Goffredo, nevinné dítě, které je ve středu své kruté rodiny. Borgia je v jednu chvíli dramatický dokument, který zaznamenává vzestup k síle tohoto katalánského kardinála a jeho klanu, který se bude snažit vytvořit dynastii, jež by vládla celému světu, ale především je to kotel plný intrik, násilí, vražd, chtíče, politiky, víry, incestu, zrady a vykoupení. Tento příběh je zajímavý a poučný stejně jako věk, ve kterém se odehrává. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (32)

jondzavid 

všechny recenze uživatele

Konkurenčný projekt k Jordanovej verzii s Jeremym Ironsom. 24 miliónov euro na 12 epizód (videná nemecká verzia 6x100 minút) vs. 9 x 50 minút Showtime verzie za 40 miliónov dolárov. A výsledok porovnania prvých sérií??? (V momente hodnotenia je plánovaná ďalšia séria Ironsovej verzie - Domanova verzia má materiál na ďalšie 2 série, ale odklepnutá zatiaľ nie je). Lepší dojem na mňa zanechala Ironsova verzia, ale nie kvôli tomu ako bola poňatá, ale vďaka kvalitnejšej filmarine. Od tejto "európskej" verzie, v úvodzovkách pretože hlavný producent a scenárista Tom Fontana je Američan, som čakal skôr historickejšie poňatie a skôr iný pohľad ako od kanadskej koprodukcie. Omyl, sex a krv sú tu ešte častejšie a drsnejšie (škoda, že samoúčelnosť častokrát tiež). Scenáristicky je možno o kúsok hodnovernejšia táto verzia, ale nič to nepomôže, nakoľko v svojej rozťahanosti nefunguje tak, ako by mala. Príbehovo je to podobné, ale zároveň sú viaceré udalosti a postavy vykreslené inou optikou. Ironsova verzia pôsobí výpravnejšie a drahšie, ale aj filmársky zručnejšie. Doman je určite podobnejší Alexandrovi Borgiovi, ale Ironsovo charizmatickejšie a patetickejšie poňatie napriek tomu u mňa zaberalo viac. Naproti tomu synovia a najmä Cesare Borgia je lepší v "euroverzii" v podaní Marka Rydera (herecky i scenáristicky). Lucrezia v euroverzii roztomilá, ale ruský pôvod sa tam nezaprel, takže v kanadskej verzii sa mi páčila viac. Postava je lepšie rozobraná v euroverzii, ale kanaďania končia skôr z historického hľadiska, takže majú v tom takisto nevýhodu. Čo sa týka konkrétneho deja, tak v euroverzii ma presvedčila lepšie spracovaná scéna voľby pápeža, v kanadskej je jednoznačne efektnejšie poňatá francúzska invázia. Takže celkovo obe série sú slušné, ale lepšie u mňa fungovala kanadská vďaka Ironsovi, výpravnosti a zručnejšej réžii. Euroverzia má síce lepšie prepracované postavy, je hodnovernejšia v rámci kritérií prispôsobenia histórie nárokom tv série, ale zároveň aj často zbytočne samoúčelnejšie provokatívnejšia. Takisto pri euroverzii niektoré veci príliš rozťahali a iné príliš zjednodušili. Ale tu by sa dalo o zjednodušeniach polemizovať aj u kanaďanov. Najideálnejšie by bolo, keby sa spojili obe série dokopy - kanaďania by dodali Ironsa, Lucreziu a Jordanov filmársky tím, európania by zabezpečili príbehovú stránku a Marka Rydera a vznikol by kvalitný historický soap. Takto je dobré vidieť obe verzie, ktoré sú každá iná a na ktorých je dobre vidieť, čo tej druhej chýba. P.s. českí herci sú dosť často na obrazovkách v euroverzii - najmä Táborský, Vašut, Dobrý, Mádl a Voříšková majú slušný priestor, ale najviac ma pobavil Udo Kier , ktorí to dotiahol na umierajúceho pápeža. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Je zřejmé, že životní dráha papeže Alexandra VI., se výrazně míjela s upřímností křesťanského života. Nechci jít do detailů seriálu, ale možná tomu chyběla trochu výraznější dějová linie. I přes to všechno mě to zaujalo. Co říci víc? Nakolik se podařilo co nejvěrněji vypodobnit obraz historických faktů, posuďte sami. Co si o tom myslím já není moc podstatné. Zlo bylo, je a bude v lidech, nikoli ve víře. Pouze můj skromný názor, nic víc. ()

Reklama

Ruut 

všechny recenze uživatele

Nemám srovnání s HBO verzí, která je ovšem 1,7x dražší ...což mi nevadí, protože mi obecně HBO seriály nesednou ----- PO 5 dílech: Překvapivě mě tato evropská variace, natáčená na Barrandově, docela chytla. Jen jsem musle vydržet divně sestřihaný zkratkovitý první díl. V dalších 4 se totiž naplno rozproudí intriky na konkláve při volbě nového papeže a to je zdaleka jiné kafe, naštestí. Uvidíme co dál ... ()

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Tato verze příběhu rodiny se strašnou pověstí se mi líbila více, než ta konkurenční s Ironsem. Evropští Borgiové začínají zvolna, ale postupně gradují v realistické, složité, špinavé a syrově kruté drama. Herci jsou typově výborně vybraní spíše s ohledem na podobu z obrazů než pohlednost z dnešního hlediska. Jsem tu v menšině, ale musím říct, že i výprava mne oslovila více tady. Jestli jste někdy na vlastní oči viděli nevelké, poměrně tmavé prostory renesančních interiérů i veřejných prostranství, dýchne na vás pocit skutečnosti spíš tady než při opulentně krásných trikových orgiích. Výborné (vyhněte se ale divně nadabované verzi, výrazně kazí atmosféru). ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Výprava 6/10/// -Budu srovnávat se seriálem Borgiové- PLUS: přehlednější postavy, Isolda Dychauk je skutečně půvabná, účast českých herců potěší, rozsah jedné řady mi vyhovuje, je tu větší prostor věnován samotné volbě papeže, tvůrci se nebojí ukázat odvážnější scény MÍNUS: levnější a menší výprava, nutně to ale nevadí, když pominu české herce, tak je tu méně známích tváří, Rodriga Borgiu bych si představoval jinak, ale zvykl jsem si, méně krve, méně akce a velkých soubojů či bitev./// Shrnutí: Je zajímavé, že zcela souběžně se na obrazovkách objevili dva velice podobné seriály vyprávějící ten jistý příběh, jen jeden je tipicky americký jako každý jiný americký seriál a jeden je "evropský" což může být pro evropana poutavější. A skutečně mezi nimi ty rozdíly najdete a najdete je přesně tam kde by jste čekali. Otázkou je potom jaký vztah máte k historii a celkově k historickým seriálům. Pokud záporný, budete se zejména u této verze poměrně nudit. Pokud ovšem kladný čeká vás příjemná konverzačka plná intrik, podvodů, vražd a násilí s jistou dávkou historických události. Přesto že Borgia nedosahuje kvalit seriálů jako je Řím, Pilíře země nebo Tudorovci, je to pořád zajímavá výprava do historie, která vás ani příliš nezdrží a českého diváka jistě potěší./// Celkem 68%/// ()

Galerie (530)

Zajímavosti (6)

  • Rodrigo Borgia (John Doman) se objevuje také jako hlavní záporná postava ve hře „Assassin´s Creed 2“. Lukrécie (Isolda Dychauk) a Cesare Borgiovi (Mark Ryder) se objevili společně s Rodrigem ve hře „Assassin´s Creed: Brotherhood“, ve které byl však hlavním záporným hrdinou Cesare. (t.mon)
  • Natáčení probíhalo v Čechách, konkrétně například v Telči nebo na hradě Točník. Filmovalo se také v Barrandovských ateliérech, kde vznikl seriálový Řím včetně věrné kopie Sixtinské kaple. Pro scény v římském chrámu San Giovanni in Laterano posloužil tvůrcům kostel sv. Václava na pražském Smíchově. Na Smíchově se natáčelo ještě v areálu Sacré Coeur v Holečkově ulici. Některé scény byly natáčeny také v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí. v Praze. (Reyak)

Reklama

Reklama