Temný rytíř

• USA The Dark Knight (více)
USA / Velká Británie, 2008, 152 min (Alternativní 146 min)

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (více)

Další Batmanovo dobrodružství začíná. Jeho protivníkem je tentokrát záhadný psychopat Joker. Vítanou posilou by se Batmanovi mohl stát nový státní zástupce Harvey Dent, idealistický právník odhodlaný bojovat zejména proti mafiím ovládajícím podsvětí města. Dent chodí shodou okolností s Rachel, kterou Batman, alias milionář Bruce Wayne, také miluje. Čínský obchodník Lau, se kterým Wayne odmítne obchodovat, navrhne gothamským mafiánským skupinám pro jejich peníze bezpečný úkryt v Hongkongu, kam nesahá Dentova pravomoc. Do jednání nečekaně zasáhne Joker, který chce polovinu mafiánských peněz za likvidaci Batmana. Ti to odmítnou. Batman vzápětí Laua unese a dostane z něj jména mafiánů. Dent rozjede velkou akci, podaří se mu však dostat za mříže jen méně významné gangstery. Vzápětí Joker vyhlásí, že každý den zabije jednoho člověka, a bude to dělat tak dlouho, než Batman veřejně přizná svou identitu a nechá se zatknout... (TV Nova)

MilkyA

preco tak malo? teda podla niektorych mozno malo? odpovedou vykradnem svojho super druper puper kamarata : ono to bola sranda, ale tie dve lode? :D hiiii bud ich zajebeme alebo skapeme my...reakcia prvej lode(slusnych obcanov): oni su tam vazni, zlocinci, ktory si zasluzia smrt a urcite nas odkragluju vsak su to zlocinci... second side: sme zlocinci a tym padom nas urcite odstrania ti slusni ludkovia, bo si myslia, ze sme svine a urcite ich zabijeme a koniec koncov asi si myslia ze si zasluzime pod fialky (zatial celkom logicka uvaha) a tadaaaaa vysledok: nie nikto nikoho nezabije, lebo amerika ma stale svojich hrdinov :D God bless America! vsetky hviezdicky za ledgerov prevlek za sestrickuu :D a tie ponozky :DD ()

see_sawandrew

Všichni ví, že Nolan je hračička, perfekcionista a mistr paralelní montáže, která jeden zásadní okamžik rozvrství do většího počtu událostí, mezi nimiž se inteligentně stříhá. S ohledem na vyšperkovaný audiovizuál, který v žádném dnešním trháku nesmí chybět, je Temný rytíř v podstatě bezchybný a jako dynamická napínavá jízda funguje dobře. V čem tento film ale naprosto selhává, jsou emoce. Vykonstruovaná narace, která je pro Nolana tolik obvyklá, tentokrát jako by sloužila jen iluzi komplexnosti, a přestože nabízí mnoho momentů, z nichž by šlo vyždímat nejen napětí, ale i emoce, film druhou složku filmového prožitku zcela opomíjí. Do svého hnízda si kálí také plochými postavami (jedna je nejdříve hodná, a pak se nasere a začne být zlá - to je vážně psychologický obrat roku!). Jediný charakter, který jedná v rámci logiky, je anarchistický Joker, z jehož držtičky sem tam vypadne i sympatická hláška, narozdíl od Balea, který svým chraplákem paroduje veškerý význam jím vyřčených mouder. Ve scénáři je krom toho děr jako v ementálu, čili jsem bud naprosto blbý a nepochopil jsem implicitní (nebo symptomatické) vysvětlení, proč tahle postava vlastně žije, když před okamžikem chcípla či měla chcípnout (alespon podle chemických, fyzikálních či jiných fungujících zákonů), a nebo ze mě dělá blbce prostě samotný film, respektive Nolan. 65% ()

Mistickzz

Naprosto uchvátený. Tak som sa cítil, keď nabehli titulky. Nesmierne som sa tešil na pokračovanie Batman begins ale toto dielo predčilo všetky moje očakávania. Od prvej sekundy som nespustil z filmu oči a vychutnával si každý jeden moment. Každý záber, neuveriteľné výkony hercov na čele s Heathom Ledgerom, ktorý vložil do Jokera celé svoje ja a pre mňa to bol jeden z najlepších hereckých výkonov aký som kedy videl. Patrí mu moje uznanie a úcta. Tento film má akciu, drámu, romantiku, humor, skvelé dialogy a nadpozemskú hudbu a réžiu.Nesmierne sa teším na pokračovanie a vyvrcholenie už teraz mojej najobľúbeneišej trilogie. Pre mňa najlepší film a filmový orgazmus.Do teraz videné 14x..150% ()

Ragdoll

Další díl batmanovské ságy svým jedinečným potenciálem zastíní výsluní svých předchůdců v ohledu akčních scén, zvrácených nepřátel (Heath Ledger - Rest in peace), počítačových efektů či hereckých výkonů a je více než patrné, že žádným ze svých případných následovníku nemůže být překonán. Ze stránky komiksových superhrdinských filmů je tento nejlépe vymyšlen, zrealizován a co se týče příběhové uvěřitelnosti, její jakost balancuje na silném ledě. Celé dvě a půl hodiny si film udržuje velmi kvalitní průběh, který je skvělým Jokerem vyzdvižen až na šíleně vysokou úroveň, jež nás naprosto rozdrtí jedinečným kouzlem opravdu povedeného snímku s bezchybnou režií i scénářem. Nejlepší film Christiana Balea a Heatha Ledgera. 100%. ()

Lexion69

"Joker begins" aka 150 minutová lekce v účelovém přehrávání. P.S.: Poslední projekce doprovázena spontánním veselím. Další neplánována. ()

Kuny27

Pro mne premiéra batmana, a tak strašně mě to zaujalo, že si musím sehnat i další díly. Akce apsolutně na 5*... efekty taktéž, úplně mě zaslepovali. Celkově dost dobrý film, který mi málem vyrazil dech. Heath Ledger se v roli Jokera vytáhl a rozhodně hodnotím možná nejlépe ze všech sehraných rolí. Hemží se hláškami, a je velmi blázniví. Úplně mě zastihovali a zaskakovali plány. Pana a Orel, to je to, co se nejčastěji vyskytuje v tomto filmu. Doslova: FILM PONECHANÝ NÁHODĚ !!!! ()

Chipsonator

Temný Rytíř má všechny plusy jako minulý díl a k tomu dvě esa v rukávů. To první menší eso je přehlednější akce. To druhé eso ještě tak o třídu, dvě zvyšuje kvality filmu. Jak už asi tušíte nic menším než Heath Ledger neboli Joker to nebude. Heath Ledger zde snad předvádí svůj celoživotní výkon své (bohužel) krátké kariéry. Joker v jeho podání strčí Jokera Jacka Nicholsna hravě do kapsy. Opravdu je velkou škodou že se Joker již v dalším díle neobjeví (odpočívej v pokoji Heathe Ledgere). Co se týče atmosféry tak ta je temná, soundtrack je geniální a před hereckými výkony smekám. Temný rytíř je dokonale zpracovaná komixovka. Nolane děkuji! děkuji! a ještě jednou děkuji za tvého Batmana. 100% ()

wooozie

The Dark Knight je opravdu unikátní, výjimečný, bezpochyby dokonalý a po mém asi patnáctém zhlédnutí stále uchvacující film, který pro mne zůstane filmem životním. Když Christopher Nolan převzal štafetu Schumacherem téměř zničené legendy DC Comics, ve Warner Bros. nejspíše ani nevěděli, co se značkou Batman Nolan způsobí. V roce 2005 si v Batman Begins postavil základ, ze kterého v TDK vytěžil naprosté maximum. S větším rozpočtem rozpoutal thriller, kde se akce rozjede v první minutě a dá vydechnout až se závěrečnými titulky. Děj jede bez kompromisů, bez hluchých míst, s omračující Zimmerovou hudbou, kultovním hereckým vystoupením Heatha Ledgera, s výbornými bonmoty, skvělými příběhy (We burned the forest down.) a hlavně podle scénáře bratrů Nolanových, který je na komerční blockbuster prostě neuvěřitelně vychytralý. Co dodat na konec? Snad jenom nejoblíbenější scény: vyslýchání Jokera na policejní stanici (s naprosto geniální hudbou), Jokerovo sezení s mafiány (And I thought my jokes were bad.) a odchod Jokera z nemocnice. Když nad tím teď uvažuju, nemá cenu vyzdvihovat nějaké scény před ostatními, protože v TDK prostě není jediný slabší moment, který by mi dovolil se od filmu odtrhnout. Životní film! ()

figgo jr.

Temný rytíř svou kvalitou překonává vynikající první díl a to hlavně díky životnímu výkonu Heatha Ledgera v roli Jokera, který na sebe strhává ve filmu veškerou pozornost a hravě zastíní i samotného Batmana. Temný rytíř je pro mne nejlepší superhero film co byl kdy natočen a Nolan si ním zajistil pozici nejlepšího režiséra současnosti. Škoda jen, že se ve vrcholení trilogie už Ledgera nedočkáme. ()

Wicky

Nejlepší Batman. Christopher Nolan nám servíruje přímo netopýří lahůdku. Hans Zimmer a jeho hudba = Tleskáám!! Christian Bale v roli Batmana není vůbec špatný ale něco mi na něm chybělo. Aaron Eckhart s jeho mincí taky potěší. Ale to nejlepší si nechávám samozřejmě na konec = Joker v Podání Heatha Ledgera je přímo geniální a je to jeden z nejlepších hereckých výkonů a postav co jsem viděl. Už se těším na pokračování. 100% ()

Flaveus

Je nutno říct, že Heath Ledger odešel opravdu velkolepě a se vší parádou. Tohle bylo galapředstavení a dokonalé ztvárnění padoucha. Hluboce se klaním... Snad je ti tam nahoře líp... ()

sQelle

Líbí se mi jak zbytek nedořešené zápletky se Scarecrowem z prvního dílu trilogie se vyřeší naprosto rychlou potyčkou v garážích. Jako kdyby ta první scéna chtěla jasně říct, že až teď to teprve začne. A je tomu tak, prvních pár minut se promění v neuvěřitelné dvě a půl hodiny filmové slasti. Od doby, co tento film spatřil světlo světa jsme se mohli setkat už s několika podáními Jokera, ale Heath se zkrátka rozhodl být nejlepší, za tu největší oběť, kterou mohl položit. Jinak vše samozřejmě zase se špičkovou kvalitou a ta hudba. Kdyby uši měly slinné žlázy, tak slintaj jak buldok. ()

Chegi

Úžasné: vizuálně, příběhem, obsazením, hudbou,... prostě vším. Tenhle film vystřelil komiksové zpracování do vesmírných výšin. PS: Nejlepší postava není zdaleka Batman, ale Jocker. Heath Ledger, ač mlád, odešel na vrcholu. Oscar je právem jeho. Jen si myslím, že jeho absencí velmi utrpí pokračování - uvidíme, co Nolan vykouzlí. Každopádně se těším. ()

Nassau

The Dark Knight je těžký kalibr. Pravděpodobný vrchol celé netopýří trilogie, protože nepředpokládám, že by Nolan takový masterpiece překonal. Christian Bale zvládl ztvárnění Batmana na výbornou. Jeho vnitřní boj je uvěřitelný a v momentě, kdy si vybere svou odvrácenou tvář doslova cítíte jeho zlobu nad osudem Gothamu. Joker v podání Nicholsona byl fantastický, ale Heath Ledger tohoto karetního záporáka dotáhl k dokonalosti. Je jen škoda, že jeho herecký talent byl oceněn až posmrtně...Nesmím zapomenou ani na výborného Aarona Eckharta, Gary Oldmana, Michaela Caina, Morgana Freemana, Maggie Gyllenhaal, Hanse Zimmera a Newtona Howarda. Brilantní, fantastické, epické! (95%) ()

Pyth

Joker ! Celý film je téměř dokonalý, ale nad tím vším stejně stojí Joker, kterého Heath Ledger podal tak famózně, že jej nejspíš nikdo nepřekoná :). Brrr teď už jen na završení trilogie.. ()

Indy

Už Batman Begins bol príjemným prekvapením, ale Temný rytier ho prekonal a dotkol sa pomyselnej hranice dokonalého comicsového filmu alebo skôr filmu natočeného podľa comicsu:) Úvodná prvotriedne natočená lúpež dáva tušiť, že sa začína niečo výnimočné a ako film graduje len sa utvrdzujeme v tejto pravde. Nové akvizície do hereckého ansámblu fungujú na jednotku, Jokera v podaní H.Ledgera právom každý stavia na piedestál, ale výborný je aj A.Eckhart ako Harvey Dent. Jediné maličké šrámy sú (skoro úplná) absencia hudby v akčnej scéne s náklaďákom a trochu nedopovedaný osud Jokera. Ale inak som to od začiatku sledoval ako prikovaný a po treťom pozretí boli pri top scénach (Batmanova snaha o záchranu Rachel a Denta a skoro všetko s Jokerom) aj zimomriavky. 10/10 ()

666Carnage

Po prvnim díle přišla neuvěřitelná bomba!!! Temný rytíř je nasranej a má koule! Ledger jakožto jeho protivník je nejlepší Joker co jsem viděl. Budiš Ledgerovi země lehká. Jokera zahrál neuvěřitelně a nebyl to žádnej kýč. Prostě psychopat jak se patří. Nolan dokázal film perfektně zamotat a celý film s nadšením dokážu sledovat. Já tleskám pro mě jeden z nejlepší komixovejch filmů vůbec!!! ()

HiddenDragon

"Silenstvi je jako gravitace. Staci jen trochu postrcit." Jeden z mala pripadu, kdy je druhy dil jeste lepsi nez predchozi (a i ten byl skvely). Co me tak napada, tak napr. Terminator, Vetrelci...no moc toho neni. Nolan s prvnim "Batman Begins" (2005) zabodoval a rozhodl se tema udelat jeste temnejsim a realnejsim. A ktery jiny protivnik, nez nekontrolovane zlo jake predstavuje Joker, by se sem hodil vic. Kdyz si navic clovek veme vsechny dily trilogie, je dost s podivem, jak dobre to vse navazuje. Batman se snazi probudit lidi, aby se postavili padouchum, a nejvetsi nadeji vklada do mladeho a neohrozeneho Harveyho Denta. Ovsem tak dobracke vyhlidky Joker nesdili. Jak dokonale glosuje M. Caine: "...nekteri lide proste chteji videt svet v plamenech." Ovsem to, co predvedl H. Ledger, prekonalo vsechny davne protagonisty. Snad jen Nicholson by se mu mohl rovnat. Zel bohu, s brilantnim vykonem jdou nekdy neprijemne okolnosti. A temer ve stejnem veku jako Brandon Lee z filmu "Vrana" (1994) - i kdyz pricina byla jina - se Ledger premiery nedozil. A za svuj nezapomenutelny vykon dostal zaslouzene oscara (dalsi oceneni ziskal film za strih zvuku). Ovsem ani ostatni herci nezustavaji pozadu. A i kdyz Rachel uz nehraje Holmesova, volba Gyllenhaalove, ktera pusobi vyzraleji, nebyla vubec spatna. Hudba je opet skvela a triky jakbysmet. Vubec se mi hodne libi, jak Nolanova trilogie v dobe vsemoznych CGI efektu, pusobi fyzicky, opravdove a nepreplacane. Nebyt kostymu, clovek by nerekl, ze snimek vychazi z komiksu. A osobne si myslim, ze Nolan stvoril jednu z nejvyrovnanejsich trilogii, protoze ani nasledujici "Dark Knight Rises" (2012) nezklamal... [2x Oscar 2009: Herec VR - Heath Ledger, Strih zvuku] ()

Zagros

Pro mě jednoznačný král žánru komiksových adaptací. Dlouho jsem na Temného rytíře nechtěl vůbec jít, na komiksy mě neužije. Dodnes si pamatuji, že jak začal film, já přestal mluvit a málem i dýchat. Napětí podpořené skvělou hudbou bylo geniálně stupňované a nepustilo se mě až do závěrečné scény. Film mi uběhl neuvěřitelně rychle a já z něj bych naprosto nadšený. Scénář, režie, obsazení, kamera, hudba, ... Byl to zkrátka skvělý akční thriller s detektivkou a pořádným dramatem dohromady. Herecké výkony byly rovněž obdivuhodné a kapitola sama pro sebe byl Heath Ledger... životní výkon. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý