Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Jacinda

Nový batman pro mě nemá už kouzlo. Starý batman byl. možná ujetý a přeplácaný, ale nebylo to tak i v komiksu? Gotham = ghotic....a atmosféra starých batmanů je nenapodobitelná ()

Jhershaw

Asi mám tak moc rád prvního Burtonova Batmana, že jsem se nedokázal zcela přenést přes tento vizuálně střídmější a méně ujetý díl. Jakoby Nolan ubral z comicsovosti a přiblížil se "opravdovému" světu. Což ne že by mi vadilo, jen to už pro mě není tolik batmanovské... Na druhou stranu, batmanovská série se dočkala tolik potřebného oživení a kvality; zajímavý scénář a postavy, skvělí herci (jen ty Neesonovy akční scény nic moc...). Úplně dokonalé to není, ale druhý nejlepší nový Batman pravděpodobně ano. 90 % ()

DaliX

Každý Batman (a hlavne ten Burtonov) má niečo do seba, ale ani jeden nemá na tento úžasný reštart komixovej legendy. V r. 2005 Christopher Nolan priviedol Batmana k jeho úplnému počiatku. Zo začiatku som bol skeptický a ani trailer ma veľmi nepresvedčil ale už po prvej polovici filmu som bol maximálne spokojný. Žiadny film o Batmanovi totiž nebol tak epicky a presvedčivo pojatý ako práve tento, čo vystihuje Nolanov štýl priblížiť film realistickému zobrazeniu. Hlavnou zásadou je však skvelý scenár zasadený do hutného epického rozprávania o Temnom Rytierovi Gothamu. Nolanov Batman nie je typický ako jeho predchodcovia, či susedia od Marvelu, nie je to žiadny kladný hrdina v nablýskanom kostýme, je to obyčajný človek túžiaci po odplate za smrť rodičov, zo svojimi vnútornými problémami a s prepracovanou psychológiou a motiváciou. Vďaka tomu divák môže lepšie pochopiť podstatu a charakter hlavného hrdinu a jeho rozhodnutia a o tom celý film vlastne je. Druhá polovica filmu ponúka presne to čo každý Batmanov fanúšik očakáva a keďže som jeden z nich, bol som zvedavý ako si s tým Nolan poradí. A opäť nesklamal. Batoblek je až realisticky navrhnutý, výstroj taktiež, súboje sú dynamické, síce chaoticky zostrihané ale za účelom Batmana "skryť" takže pôsobí oveľa desivejšie, temnejšie a zúrivejšie ako kedykoľvek predtým, automobilová scéna je taktiež skvelá a nový Batmobil síce nemá až taký nablýskaný vzhľad ako ten Burtonov, na druhej strane pôsobí realistickejšie a hlavne veľkolepo. Čo sa dá tomuto filmu vytknúť? Naozaj nič. Skvelý scenár, strhujúci epický príbeh, úžasné herecké výkony, akčné scény a perfektné prevedenie komixovej predlohy. Tú treba zdôrazniť asi najviac, pretože Nolanov Batman je presne taký aký má byť, charaktery postáv a všetko je tak dokonalo spracované a keďže ctím pôvodnú komixovú predlohu a ani v tomto nesklamal, zaslúži si plné hodnotenie. ()

Big Bear

Jejkote mankote, mně se snad ještě tyhle netopejřiny začnou líbit :-) Asi to bude Nolanem, nebo nevím. Tohle byla další escort missin, jenže místo očekávané nudy u podivných figur města Gothaj to hned od začátku bylo jiné. A všimla si toho i omladina, která u toho konstatovala, že je to divný díla ty dřívější byly lepší. Ono to vlastně vůbec zprvu nevypadalo, že se tam Batman objeví. naopak připomnělo mi to všechny ty šaolinské filmy s Carradinem, kdy k němu do chrámu přišel nějaký model a odešel vybaven hmaty, chvaty, obraty a výkopy. Další co mně dost bavilo byli herci. Byla tu doslova celá sada mých oblíbenců od miláčka M. caine po mlaďounkou Katie. Bale mi takdy sednul do role netopejra a to mnohem více než sympaťák George, nebo Val. Sám rok vzniku už umožnil film nadupat digitálními efekty což bylo docela znát, zejména při poslední bitce. Nemohu jinak tady musím hodit 4 barely dobroty do městského vodovodu. * * * * ()

JohnnyD

Brilantný refresh série. Po preneónovaných hračkárskych Schumacherových Batmanoch to Nolan zobral z úplne iného uhla. Poňatie je originálne, herci skvelí (aj keď viem si predstaviť aj lepšieho Brucea Wayna ako Christiana Balea), Cillian Murphy ukážkový psychopat (škoda sfušovanej masky) a hudba podmanivá, no stále len na pomedzí medzi Burtonovskými komiksami a filozoficko-moralistickou tragikou nasledujúceho filmu. Je to netopieria Nová nádej. Dokonalosť prišla až s Impériom vracia úder v podobe Dark Knighta. ()

Boogeyman

Ano, je to určitě oživení serie, kterou tak hluboko pohřbil Joel Schumacher, ale burtonovým Batmanům to stále nesahá ani po kotníky. Chybí tomu ten jeho styl, díky kterému to bylo tak nádherný. Nolan je talent, ale měl by se držet klasických filmů, bez nějakých nadpřirozených postav a akčních scén. Bale jako Batman/Wayne je skvělý,Katie Holmes je pořád jenom ta okatá holka z Dawsonova světa, takže mi tu naprosto nesedí, Neeson mi přišel až směšně průměrnej a nevýraznej. Nejlepší výkon předvedl charismatem sršící Murphy, který bohužel nedostal tolik prostoru,kolik by si zasloužil. Průměrná podívaná. Lepší než Schumacher, mnohem horší než Burton. ()

playboxguest

V kině jsem kdysi byla docela zklamaná a Katie Holmes se do takového filmu absolutně nehodí. Jak jde čas v přesýpacích hodinách, změnil se i můj názor v tom, že dnes považuju film za lepší a utvrdil se v tom, že Katie opravdu do takových filmů nepatří. ()

Beckett51

"...if you devote your selve to an ideal. Then you become somethink else. A legend, mr. Wayne, a legend." Jeden z nejlepších komixových (?) filmů všech dob. "....The training is nothing, the will is everything! The will to act." 95% ()

hippyman

poněkud vlažnější rozjezd a místy lehce nepřehledné souboje byly oněmi pověstnými špetkami, které chyběly k dokonalosti celého příběhu... ale hereckými hvězdami nabité nebe přesto krásně zářilo nad gothamem a vysloužilo si pěkných 80%... ()

salahadin

Christopher Nolan (Memento) vzal Batmana realisticky, což dnešní době sedne. Navíc dneska lidi lační po vysvětlení všeho druhu (proto se točí všemožné sequely a prequely). Elegantním způsobem nám vysvětlil, jak Bruce Wayne přišel ke svým bat-pomůckám od plně funkčního obleku k batmobilu. První půlhodinu o Batmanovi nepadne ani slovo, sledujeme podmanivou atmosférou nasáklý výcvik v horách (opět v podání mentorské role Liama Neesona) a poté už Batmanovo "řádění" navíc vyvážené nevtíravými a nerušícími humornými prvky. Herecké výkony jsou velmi přesvědčivé (až na zcruisovatělou Katie) a duo Ch. Bale + M. Caine funguje přesně jak má. Chytrý film a dobrá hudba, silný zážitek a víra v lepší americké filmy. Batman is Badman! ()

Stegr

100% - Začátek cesty temného rytíře, ochránce Gothamu, miliardáře, řešícího problémy přesahující možnosti kohokoliv z nás. A přesto je Bruce Wayne pouze člověk, chybující stejně jako každý jiný. Nolan udělal z Batmana celkem realistické dílo, překopal vše opravdu od základů a dal možnost vzniknout nejlepší komiksové trilogii všech dob... ()

Deimos

VHS/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +příběh odvyprávěný od začátku, špičkové herecké obsazení, hudba, akce, správní záporáci -za Katie, která byla slabší článek/// V každém směru výborný restart série. S novými herci, v moderním hávu. A člověk se za takových okolností podívá na stejný příběh rád znova. I když tady je to pěkně od začítku, což je velice fain. Rozhodně jeden z nej filmů za rok 2005 a určitě nejlepší Batman v sérii./// Celkem 92%/// ()

Aky

Opravdu mistrovský kousek. Zdálo by se, že pro legendy, které vzal čas, není návratu, ale když se to umí tak jako to ukázali zdejší filmaři, je to radost pohledět. ()

Ruut

S pořádným odstupem koukam na Batmanův začátek ku příležitosti premiéry rekordy lámající dvojky znova. No není to uplně ono. Odložil jsem růžové brýle jásajícího fanouška a musím uznat chyby. Film je až moc nekomixový a první pulka, kdy ještě není jasné jak přesně se Bruce Wayne do své nové role vtělí, je místy i nudná. Samozřejmě zbývá ale perfektní závěrečná pulhodina a příjemné herecké výkony všech za doprovodu skvělé hudby. ()

-OverLord-

První díl trilogie a znovuzrození legendy o Bruci Waynovi pod taktovkou Chrise Nolana snad nemohlo dopadnout líp. Příběh kompletně od základů podporován výborným scénářem, dialogy, hudbou od dvou velikánů v oboru, napětím a skvělými herci - Christian Bale se role zmocnil dokonale, Alfréd v podání Michaela Caina je špička, Cillian Murphy jako Scarecrow a Liam Neeson nemají chybu a Gary Oldman jako policajt Gordon jakbysmet, a to je jen nástřel z řady výbornejch herců. Těžko si představit lepší obsazení. Temná atmosféra spolu s osobitou režií pomalu vrcholící a navázání Temným rytířem dopadlo snad ještě líp. Troufám si tvrdit, že se jedná o nejlepší Batmanovskou sérii v historii, a konkurence je silná. ()

Foox

Velký počátek milníku komiksových adaptací, který jednoznačně definoval následný Temný rytíř. Ovšem tady to všechno začalo. Zrod bezpochyby nejlepší komiksové trilogie. Batman dostal diametrálně odlišný styl, najednou se z něj stal pouze dokonale vycvičený ninja s traumatem z dětství, prostě zlatý důl pro psychiatra. Hlavně to bylo první celkové zasvěcení do duše netopýřího muže. Tim Burton se právě spokojil jen s pár flashbacky na vraždu rodičů, toť vše. Jenže až Nolan ukázal zrod, výcvik, a reálnou motivaci ochránce Gothamu. Skoro celou první polovinu filmu nenasadí Bruce Wayne kostým, i přesto je to právě ta zajímavější a lepší část. I díky tomu je těžké srovnávat původního a nynějšího Batmana, na první pohled by se mohlo zdát, že zpracování nemůže být natolik odlišné, opak je ovšem pravdou. Nové realistické pojetí, samozřejmě v rámci možností, bylo velkým rizikem, které se vůbec nemuselo povést. Nýbrž nyní už víme své. Obecně lze říci, že právě první výlet do Gothamu je trošku ve stínu pozdějších mladších bratříčků, což je určitě veliká škoda. Nolan sice ještě neměl tak pevnou ruku v akčních scénách, ale vše ostatní je skvělá filmařina, kde jsou skvěle vylíčené charaktery, hlášky, za které se člověk nemusí stydět a především uvěřitelný hrdina. ()

Sysel_CZ

Ze začátku mi to přišlo hodně o ničem, prázdné, zbytečné. Až poslední třetina se mi líbila, finále parádní. Ještě že tak, jinak by to všechny ty tibetský úvody a flashbacky tak zamořily, že by nezbyl prostor ani pro Batmana, ani pro zábavu. ()

Allien.9

Oceňuji, že se Nolan vydává tam, kam se (skoro) nikdo jiný před ním nevydal, přesto mi genialita jeho "Batmana" uniká. Pojetí, které připomíná spíše kvalitní drama/thriller než komiksovku, je spíše plus (činí příběh reálnějším), na druhou stranu to prostě není komiksovka. Stopáž je těžce přes čáru, plynutí děje je pomalé, nezáživné a ubíjející. Nejpodobnější komiksovkou je nejspíš "Constantin" (*****), u něho ale žádný výše zmíněný problém nevidím. (Částečně i díky postavám, které mě tady prostě nebaví - Bale pro mě ani po skončení celé trilogie nezačal být Batmanem/Brucem, ba co víc, dokonale mi znechutil hlášku "I am Batman".) ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021