Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

HAL

Průměrný, až béčkový komiksový film který nesahá kvalitám Burtonových Batmanům ani po kotníky. Je hezké že je chtěl Nolan restartovat v realističtějším a temnějším duchu, ale ve chvíli kdy "realismus" pořád spočívá v tom, že zakomplexovaný Dušín se díky četným a notně jednoduchým morálním ponaučením konečně rozhodne postavit na nohy a navléct si kostým netopýra, tak to zrovna moc dobře nefunguje. Stejně jako když "temnost" příběhu postavíte na jednorozměrném a nezajímavém padouchovi který sice chce ďábelsky zničit město, ale není ani zábavně šílený, ani děsivý ... a pohůnka mu dělá směšný (ne v dobrém slova smyslu) šašek s pytlem na hlavě. Batman Begins nemá zajímavý děj, ani silnou atmosféru a dokonce ani akční scény které by nebyly nepřehledné a nezajímavé na to, aby se zařadil mezi těch nemnoho opravdu kvalitních komiksových filmů. 6/10 ()

misterz

Tak nakoniec som zistil, že za moje podvedomé odmietanie Batmana môže hlavne Joel Schumacher, ktorého filmové spracovanie tejto komiksovej postavy zasadilo v mojom vnútri ako obrannú reakciu semienko ďalšieho odmietania. Nolanova verzia je o niečom úplne inom, vďaka bohu. Nolan dodal Batmanovi realistický a temnejší nádych, Gotham City už nevypadá tak detsky rozprávkovo naivne a samotná postava Batmana pôsobí viac ľudsky a celkovo divácky sympatickejším dojmom. Síce na rozdiel od Temného rytiera snímok nevyniká tak esteticky prepracovanými akčnými scénami, zato ma však viac oslovil po obsahovej stránke, uchvátila ma celá tá mytológia okolo vzniku tejto komiksovej postavy a to aj s jej psychologickým základom s následným a od toho odvíjajúcim sa správaním. Veľká spokojnosť. 85/100 ()

2-Xtreme

Najprv som si na tohto Batmana z iného uhlu pohladu zvykal tažko, ale nakoniec to aj mňa dostalo. Vytknút musím záver filmu, pretože to finále mi prišlo také nemastné-neslané. Až neskorší The Dark Knight je už totálna genialita. ()

Vančura

Pro mě osobně dosti zábavná podívaná, se skvělým hereckým obsazením, silným příběhem a výbornou hudbou. Při novém zhlédnutí po letech mě to bavilo stejně jako kdysi. Dokonce mi to asi dnes přijde jako nejlepší část z Nolanovy batmanovské trilogie - snad i proto, že to ještě není tak šíleně bombastické, extrémně dlouhé a komplikované, a že tam hraje Katie Holmes, na kterou se zde v jejích tehdejších 27 letech dá celkem koukat (na rozdíl od příšerné Maggie Gyllenhaal v Temném rytíři). Psát zde k tomuto filmu cokoli dalšího než pár osobních postřehů nemá smysl, protože o něm už bylo napsáno vše. ()

liskam

Na nového Batmana jsem šel hlavně kvůli Nolanovy a hudbě. Protože jsem tušil, že by se to mohlo vymykat starší Batmanovské klasice která nebyla špatná, ale rozhodně nespadala mezi mé Top. filmy. Když jsem seděl v kině, a hltal tuhle pecku, byl jsem naprosto nadšen! A to nejen Režií a hudbou, hereckými výkony a scénářem ale hlavně vybudovanou atmosférou která dokonale padla k tomuto filmu. V mé Topce tenhle film není jen proto, že je to vícedílná záležitost která si dokázala svůj standard udržet. Za mě 95% ()

mzss1

Ze začátku připomíním, že mi tahle Nolanova trilogie o Batmanovi dlouho a dlouho unikala. Tak jsem shlédnul první díl této úspěšné série: Batman začíná. Úplná bomba to pro mě není, ale jsem velmi překvapen, čekal jsem méně a dostal jsem opravdu hodně. Je to velmi netypický film, asi zvláštním způsobem režírování Nolana. Film má perfektní příběh, který má hlavu a patu, zaujme hned od začátku. První polovina filmu je velmi zajímavá, až na jednu větší akci se nic akčního neděje, což není velkým problémem, je zajímavé sledovat dění postav a atmosféru filmu jak se film ubírá oním neznámým směrem, takže nepředvídatelností je zde dost. Druhá polovina filmu mě bavila už o dost více (naprosto perfektní druhá polovina). Zde je více akce, kdy hlavní hrdina (Batman) předvádí neuvěřitelné kousky, ke konci filmu má i velké, speciálně upravené auto, kdy vypukne pěkná naháněčka (výborně natočená). Hudba je také skvěle vytvořená, není úplně perfektní, abych si zapamatoval nějaké významné soundtracky, ale je opravdu povedená. Co se týče hereckého obsazení, to je opravdu výborným a téměř nejlepším kladem filmu. Hlavní hrdina filmu Christian Bale (znám ho z filmu Terminator: Salvation, kde mě až tolik nezaujal), zde zaujal opravdu hodně - zahrál skvělý herecký výkon, bavil do poslední chvíle. Michael Caine mě také zaujal, ten bavil po celý čas filmu, bez něho by to nebylo ono. Dále Liam Neeson (znám ho z filmů Neznámý, 96 hodin a 96 hodin: Odplata), v těchto filmech hrál hlavního hrdinu. Zatímco zde hrál jak se nakonec ukázalo záporáka, hrál opravdu dobře a hlavně přesvědčivě. Morgan Freeman, který hraje dost vedlejších rolí, ale je pro mě známým herecem předvedl svůj standartní, průměrný výkon, který nebyl ničím pokažen. Gary Oldman (toho především znám z filmové série Harry Potter, kde stvárnil Harryho kmotra Siriuse Blacka a také ho znám z filmu Air foce one, kde hrál záporáka proti Harrisonu Fordovi), zde předvedl policajta s dobrým srdcem a mě hned zaujal, škoda, že neměl ještě více prostoru. Katie Holmes zaujala ihned. Zbytek hereckého obsazení v pořádku. Jak mám tento snímek shrnout ? Rozhodně me zaujal a jsem z něho nadšen, mohlo zde být ale o dost více nápadů, trochu vylepšit nějaké nesrovnalosti a trochu urychlit tempo v první polovině filmu, ikdyž hluchých míst zde bylo celkem málo. Režie perfektně provedena, i po technické a vizuální stránce, takže s Nolanem nemám absolutně žádný problém. Takže to nebylo zcela bez chyby, ale to jsou pouhopouhé detaily k nejvyšší dokonalosti. Těším se na další díly. Celkově hodnotím na 85% = **** NYNÍ DNE |20.11.2016| MĚNÍM HODNOCENÍ NA 5*. NECHCE SE MI PŘEDĚLÁVAT KOMENTÁŘ. TUTO NOLANOVU TRILOGII JSEM SI STRAŠNĚ OBLÍBIL. 90%. ()

k212

Nelze srovnávat ... Nolana, Burtona natož Schumachera. Batman začíná je velice osobitým pohledem na věc. Naprosto jiná myšlenka, jiná výtvarná hi-tech stylizace a hlavně velmi nadstandardní a z velké části evropské herecké obsazení (Bale, Caine, Murphy, Neeson, Hauer, Wilkinson, Oldman). V podstatě je Batman Begins evropský film o americkém komixu pod taktovkou experimentátora Christophera Nolana. Ten je však kupodivu ve svých režijních výstřelcích celkem umírněný, nevím čím to, snad díky velkému studiu za zády, které očekávalo zlaté cihličky do kapsy, v některých okamžicích mi jeho režie dokonce přišla trochu nezáživná (mám hlavně namysli souboj v jedoucím vlaku, jejda já to už někde viděla :-). Očekávala jsem nedefinovaný patvar na pomezí filozoficko-psychologického filmu říznutý komixovým vizuálnem, cohož -uznávám- se mi dostalo v 80%, o dalších 10% jsem povýšila díky výtečnému hereckému ansámblu. Přesto cítím trochu rozpaky u páně režiséra ... takže ****1/2 (A opět mám ony rozporuplné pocity a dojmy jako třeba u Hulka, kdy se komixu chopí tak jedinečný a specifický režisér). ()

kingik

Zklamaný dědic továren Bruce Wayne cestuje těsně po úmrtí svých rodičů po světě a hledá způsob, jak bojovat s nespravedlností a jak obrátit strach proti těm, kteří okrádají bázlivé. Po čase se vrátí zpět do Gotham City a vzápětí vypouští do světa své druhé já, maskovaného bojovníka Batmana, který používá svoji sílu a inteligenci k boji proti silám, které ohrožují město. S novým představitelem Batmana odešlo i kouzlo předchozích dílů. Nepovažuji za dobrý tah comicsového Batmana oprostit od veškerého comicsového kouzla a zasadit ho do reality. Vytrácí se tím hravost a nápaditost, která provázela předchozí díly. Tenhle díl Batmana je pro mě velkým zklamáním a považuji ho za nejslabší z celé série filmů o něm. 40% ()

InJo

TEMNÝ RYTÍŘ je sice ještě o třídu masivnější podívanou (a parádní hereckou sestavu v něm nekazí žádná Katie Holmes...), ale i jeho předchůdce se řadí mezi nejlepší komiksové velkofilmy (nejenom) posledních let. Zkrátka velmi dobrý (dějově bohatý, solidně psychologizující, realisticky se tvářící a sebevědomě odvyprávěný) zrod legendy. Samozřejmě úplně jiný než Burtonův... 85 % ()

Šakal

Doposud nejlepší zpracování komiksového hrdiny s názvem Batman. To říkám ( píšu ) prosím při plném vědomí a i ve světle tohoto: http://www.csfd.cz/film/223734-temny-rytir/ Tahle legenda ( narozdíl od Nolanova pokračování ) má jednu nedostižnou přednost a to sice silný PŘÍBĚH. V první části ( tj. 70min ) jsem se přímo tetelil blahem. Osvětlení Batmanovi minulosti ( proč dělá, to co dělá, jaké pohnutky ho k tomu vedou.... ) a i samotné vyobrazení Batmana jako „ obyčejného člověka „, (nikoliv superhrdiny s nadpřirozenými schopnostmi využívající pouze nejmodernějších technických vymožeností ) mi totiž zatraceně sedí a vyhovuje mému naturelu. V druhé polovině snímku lehoulince dochází dech a snímek ztrácí na tempu, nicméně pořád je to bezkonkurenčně nejlepší, co nám kdy tento netopýří muž nabídl. Silný příběh, dobře prokresléné charaktery jednotlivých postav ( zvlášť té hlavní ), Christian Bale v jedné ze svých nejlepších rolí, nenápadný (o to silnější ) hudební doprovod, působivá, temná „ Nolanovská „ atmosféra, to vše umně kočírující a pevně ve svých rukou třímající režie Ch. Nolana jsou ingredience, které ve výsledku dávají tento silný příběh. 4+1/2* p.s. tu " káru " si musím taky opatřit :o) ()

HoneyBunny

Po celou dobu jsem si říkala: "Tak už to, sakra, nakopněte!" Nejnovější Batman je dobrý film, který ničím neurazí, ale taky postrádá nějakou scénu, kterou máte chuť si pouštět znovu a znovu. V žádné vás nezamrazí, žádná vás nedojme. Nejblíže k tomu má pár scén, ve kterých zahlásí tradičně charismem nabitý Michael Caine. A pro mě osobně byl zážitek zase vidět Garyho Oldmana na velkém plátně ve velkém filmu (myslím tím filmu, kde opravdu hraje, ne nějaké ty potteroviny). PS: Po dvou letech koukám, že se mi splnilo přání, aby Nolan natočil pokračování. Bale, kterému něco podobného přeju už od Equilibra, si tuhle roli rozhodně zaslouží. PPS: Po třech letech koukám, že Nolan to dokázal - Temný rytíř je plný nezapomenutelných scén a "nakopnutý" je víc než slušně. Jestli se tenhle klučina bude ještě zlepšovat, tak mě u jeho filmů jednou klepne blahem. ()

dzej dzej

Dva letošní filmy redefinovaly žánr comicsového filmu - Sin city po stránce formální a Batman begins po stránce obsahové. Název filmu je příznačný - Batman opravdu znovu začíná. Ač má tento netopýří hrdina vysoko nasazenou laťku od Tima Burtona, jehož pseudogotická atmosférická verze má stále své věrné obdivovatele (a já s k nim bez uzardění řadím), Nolan překonal nejen Burtona, ale také vše, co bylo zatím v comicsovém žánru natočeno. Přinesl totiž to, co všem předešlým filmům chybělo - propracovanou motivaci a psychologii hlavního hrdiny. Batman begins není filmem o báječných dobrodružstvích netopýřího muže, ale především o tom, PROČ se Bruce Wayne stal Batmanem. Velká témata jako odpovědnost, pomsta nebo strach, která se pojí s úplně jinými žánry jsou zde tím nejdůležitějším a nepůsobí nijak nepatřičně. Batman začíná je prvním dílem propojujícím "pokleslý" žánr comicsu se světem velkého filmu. V tom je jeho neoddiskutovatelný význam... ()

Jordan

tak toto je po predošlých a posledných dvoch filmoch o Batmanovi hotová chuťovka a zároveň akýsy "homáge" fenoménu "netopieri muž", čo je môj najobľôbenejší a jeden z najznámejších comixových superhrdinov no v posledných rokoch sa mu medzi návalmi comixových filmov začínali dariť čoraz horšie a horšie, spomienky na prvé dva Burtonove diely pomaly bledli (našťastie veľmi pomaly, pretože to sú veľmi silné a pevné základy) a už sa zdalo, že Batman sa nanešťastie stane ďalším prekliatym comixom. Potom však prišiel Nolan s víziou tohto temného, viac realistického a atmosférického prequelu, alebo tiež dva a štvrť hodinového epického rozprávania o zrode temného rytiera a fanúšikovia milionára obľubujúceho latexové obleky a jedného z najznámejších fiktívnych postáv trpiacich fóbiou z netopierov (ku ktorým sa radím aj ja - teda nie k tým netopierom ale k tým fanúšikom) zaplesali. Ťažko som si psychopata Nolana z Amerického Psycha či tú trosku z Mechanika predstavoval ako Batmana, no ten "zasran" :) ma hneď presvedčil, že on je tá správna voľba. Hviezdne predstavenie sa zhosťuje svojich úloh celkom sympaticky, je príjemné vidieť, že aj také niekdajšie kapacity, ktoré sa už už strácali v bahne, ako Rutger Hauer sa opäť vynárajú a "comebackujú" v decentných vedľajších postavách (viď Sin City). Vizuál bol podľa mňa strhujúci a rozhodne to Nolan stiahol atmosférou a prístupom niekde inde, na tematiku Batmana a šialeného Gothamu trochu netradične, ako som už spomínal viac "realisticky", ale pozerá sa na to aj napriek dlhej stopáži naozaj dobre. Nechcem to prechvaľovať, pretože zopár vecí by sa dalo vytknúť, nechcem to však robiť, pretože som rád, že zasa jeden "idol" bol vzkriesený. ()

Tsuki

Na to, že nejsem vysloveně fanda superhrdinů a jejich příběhů, se mi tento film líbil opravdu hodně. Je za tím vidět fůra práce a touha vytvořit ve všech ohledech kvalitní film, který se navíc neodklání od původní podstaty této komiksové postavy. To všechno se mi ještě mnohonásobně potvrdilo poté, co jsem k filmu viděla všechny bonusy o jeho tvorbě. Nolan nenechal nic náhodě a jeho tým na všem pracoval s maximální pečlivostí a smyslem pro detail. Pochopila jsem, že autenticitu a vůbec ryzost filmu pozdvihává právě i to, že digitální efekty byly použity jen minimálně. Z většiny se pracovalo v reálném prostředí včetně rizika úrazu atd. Nestačila jsem se divit, jaké množství práce tenhle film obnášel. A je fakt, že na výsledku je to znát. Příběh a děj (přestože na začátku může střihy mezi minulostí a budoucností působit lehce chaoticky) je výborně vystavěný, Christian Bale je v hlavní roli famózní (po tomhle zážitku uznávám, že je to herecký profík), no a vůbec celé herecké obsazení (především Michael Caine a Gary Oldman, kterého jsem v roli ani nepoznala) bylo výborné. Casting, včetně záporáka, kterého hraje Cilian Murphy, se povedl. Tohle se zkrátka vydařilo na maximum a už se těším, až zhlédnu druhý díl. ~(4,3)~ ()

Anderton

Zabudnite na gotického Burtona, na rokokového Schumachera, ten skutočný, realistický moderný Batman začal až v roku 2005. Nolan ho pojal ako komplexnú psychologicky prepracovanú postavu v príbehu, v ktorom ako keby bojovník proti zločinu iba mimochodom nosil netopierý oblek. Nolanovi sa podarilo vytvoriť akýsi mix reálneho a komixového sveta, kde sa ich jednotlivé prvky nebijú a pôsobia naopak veľmi harmonicky a komplexne. O pár rokov dokázal, že aj v rámci 5 hviezdičkových hodnotení sa dá natočiť ešte kvalitnejší film a uvidíme tento rok, či sa dá ísť v rámci týchto piatich hviezd ešte o ďalšiu úroveň vyššie. ()

Frajer42

Film je rozdělen do dvou částí, alespoň na mě to takhle působilo. 1) Jak to všechno začalo 2) Jak to všechno pokračovalo. Obě části jsou velmi rozdílné, přesto do sebe skvěle zapadly. Batman je prostě sympaťák. A pokud ho hraje Christian Bale, tak se sympatie umocňují. Nebyl to však pouze Christian Bale, kdo v tomhle filmu exceloval. Michael Caine, Liam Neeson, potažmo Morgan Freeman, stvárnili svoji roli rovněž excelentním způsobem. Film je úžasný. Přesto jsem zde nezaregistroval jediný moment, který by se mi zapsal do paměti. * * * * ()

Kothy

Christopheru Nolanovi se podařilo perfektně oživit Batmana podle předlohy Franka Millera. je to úplně něco jiného, než co jsme mohli vidět od Tima Burtona. Hlavního záporáka představuje Liam Neeson jako Ra's al Ghul. Taky mu pěkně zatopí Scarecrow. Batman je další z mých nejoblíbenějších superhrdinů a to díky Nolanovi. Christian Bale se té role zhostil opravdu skvěle. Hodně se mi líbil jeho vychytaný Batmobil. Tenkrát ještě nikdo nevěděl, jaká bude 2 pecka. :) "Objednáme jich 10 000." :D ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021