Viceprezident(ka) (TV seriál)

Veep

Komedie

USA, 2012 - 2018, 26 h 29 min (Minutáž: 58x30 min)

Jimmy Lindsey

Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Tony Hale, Matt Walsh, Reid Scott, Timothy Simons, Sufe Bradshaw, Gary Cole, Kevin Dunn, Hugh Laurie, Dan Bakkedahl, Sarah Sutherland, Jessica St. Clair, David Pasquesi, Kate Burton, David Rasche, Zach Woods, Eddie Jones, Patrick Fischler, Kevin Heffernan, Barry Shabaka Henley, Megan Anderson, Teena Byrd, Kumail Nanjiani, Susan Duvall, Isiah Whitlock Jr., Ken Arnold, Dave Foley, Sally Phillips, Mimi Kennedy, Delaney Williams, Allison Janney, Regen Wilson, Andy Buckley, Brent Jennings, David Schaal, Emily Peachey, Glenn Wrage, Nelson Franklin, Bebe Wood, Randall Park, Brian Huskey, Tracie Thoms, Sam Richardson, Kristina Linder, Maddie Howard, Lyon Beckwith, Shannon Lanier, Mark Falvo, Vaughn Bullard, Jessie Ennis, Susan Kelechi Watson, Mo Gaffney, Brad Leland, Tom Gore, Peter MacNicol, Cedric Stewart, Remy Auberjonois, Nancy Lenehan, Clea DuVall, Barbara Rosenblat, Selenis Leyva, Michael Torpey, Harris Yulin, Tzi Ma, Dan DeLuca, Larry Derr, LaMonica Garrett, Sarayu Blue, Seth Barrish, Wayne Wilderson, Cormac Bluestone, Pierce Cravens, Ron Perkins, Michael Pemberton, Edwina Findley Dickerson, Nigel Gibbs, Josh Caras, Thomas Keegan, Margaret Colin, Brad Morris, India de Beaufort, Tim Baltz, Jean Villepique, Craig Cackowski, Eugene Cordero, Scott Adsit, Stephen Root, Andrea Savage, Jean Smart, Emily Rutherfurd, Usman Ally, Lauren Bowles, Brooke Mulkins, Ashley Smith

jako by vrtěti psem přepracovali v seriál. můj problém - není na koho se napojit. všechny hlavní postavy jsou takoví lehce asociální sebestřední vyčůránky, kteří si s různou intenzitou střídavě nabíjejí držtičky. oblibuju mikea, garryho a jonaha, ale myslím, že jejich komičnost by víc vynikla v soukolí postav s lidštějšími rysy.(7.10.2013)

• Malarkey

Říkal jsem si, že tenhle seriál zkusím. Proč by ne. Člověk nikdy neví. Nicméně podle mě tenhle seriál vůbec není pro nás, Evropany, a co víc, vůbec není zábavný. Ten film mi dokonce nutí i srovnání s Jistě pane Ministře a ten nepoměr je tam obrovskej. Viceprezident(ka) je totiž natočena takovou tou formou, jako je třeba Kancl. Občas se klepne reklama a celé to vypadá hrozně přirozeně. To bych ani za zlé neměl. Spíš mi příjde, že tenhle seriál má v sobě takový ten decentní typ humoru, který mě ale prostě nedokáže nikdy zaujmout. Ať dělám co dělám. Tenhle seriál je hrozná slabota.(23.7.2012)

Nelichotivý, ale pravděpodobný obraz zákulisí americké demogracie. Veep nedává prostor pro nejmenší iluzi, že by panákům nahoře mohlo jít i něco jiného než o sebe. Zajímavé je, že motivací všech postav, ať viceprezidentky, tak toho nejposlednějšího podavače papírů, není prosazení svých agend, ani snaha o vzájemnou dohodu, dokonce ani peníze, ale čistě jen vlastní společenský růst a ukájení profesního ega. Sledujeme citově deprivované chudáky, pro které nejvyšší metu představují virtuální symboly moci a potence - prestižní funkce, titul před jménem, větší kancelář, blyštivější boty. Politika, ale izolovaná od skutečného světa. Závod po společenském žebříčku, který má přitom zásadní dopad na občany, o které ovšem jde jen při volebních mítincích, kdy jim zamáváme a kamerám ukážeme slizký úsměv. Scény z různých uzavřených jednání, při kterých dochází k výměnám zásadních (voličům slíbených) programových priorit za příslib podpory při nadcházejícím hlasování, jsou depresivní. Buranské chování a vyjadřování už dnes při znalosti Donalda Trumpa nepřekvapí. Taktická úlisnost díky Hillary Clintonové také ne. Přesto, že zde vystupují prakticky jen samé odporné charaktery si mě Veep dokázal udržet svým rychlým tempem, tvrdým humorem a s ničím se nepárající satirou. Výborný doplněk ke sledování světového dění. P.S.: A je rovněž vypovídající, že se zde nedělají rozdíly mezi republikány a demokraty. Název ani jedné strany za celou dobu jedinkrát nepadne.(14.7.2016)

Iannucci OBE neváhal a opět dal dohromady partičku osvědčených a cenami ověnčených scénáristů. Konkrétně je to tedy S.Blackwell, T.Roche, J.Armstrong, S.Gray a W.Smith. Znovu tedy bylo jasné, že půjde hlavně o rychlé tempo dialogů, takže i ve Veep je přítomno velké množství hlášek a vulgarit. Někteří fanoušci - i v USA oblíbeného - filmu In the Loop (Politické kruhy) asi budou zklamáni obsahem. Na místo nějakých velkých témat (politics) se řeší spíše "office politics". To se ale časem ukázalo jako jasná výhoda, protože jsem se mohl plně soustředit na vývoj jednotlivých postaviček VP kanceláře. Zajímavé je, že ke statusu kultovní postavy má po první sérii nejblíže nakročeno Jonah, tedy stejně jako MT v The Thick of It někdo, kdo pracuje mimo kancelář a pouze nosí vzkazy od nadřízeného. _ _____ Už od pondělka mám nutkání sem hodit dvoustránkový komentář o politické satiře, roli Armanda Iannucciho na poli britského humoru, převádění sitkomů z UK do USA, postavení Veep na HBO mezi Girls a Game of Thrones, etc.. Ale počkám si na dnešní poslední díl třetí série Thick of It (ČT 2 0:15), ve kterém očekávám pořádnou rozlučku "Spinmastera generála" Malcolma Tuckera.(27.4.2012)

[Po dvou sériích] Naprosto skvělá propracovaná politická anti-agitka, která svým vyzněním nemá nic společného s britským "milým" humorem Jistě, pane.... Ne, tohle je HBO. Vyhaslá Julia Louis-Dreyfus, která si od Seinfelda na hvězdné nebe nesáhla si tady napravuje reputaci. Není to jen o Julii, herecká sestava kolem ní se krásně vžívá do skvěle napsaných charakterů tvořících vítězný tým. Chvílemi je sice obtížnější neztrácet se v přepolitizovaných zápletkách, ale po pár epizodách, kdy se divák seznámí s charaktery je to už brnkačka a fandit bandě těch "druhých" není zas až tak těžké. Nevypadá to nakonec snad jako profesní román od Arthura Haileyho či brilantní scénář od Aarona Sorkina? První dvě sezóny 85 % [Po pěti sériích] Jeden z nejsilnějších ukecaných seriálů na trhu, který bohužel není určený pro ten český. Pět sezón 95 %(6.8.2013)