Viceprezident(ka) (TV seriál)

Veep

Komedie

USA, 2012 - 2018, 26 h 29 min (Minutáž: 58x30 min)

Jimmy Lindsey

Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Tony Hale, Matt Walsh, Reid Scott, Timothy Simons, Sufe Bradshaw, Gary Cole, Kevin Dunn, Hugh Laurie, Dan Bakkedahl, Sarah Sutherland, Jessica St. Clair, David Pasquesi, Kate Burton, David Rasche, Zach Woods, Eddie Jones, Patrick Fischler, Kevin Heffernan, Barry Shabaka Henley, Megan Anderson, Teena Byrd, Kumail Nanjiani, Susan Duvall, Isiah Whitlock Jr., Ken Arnold, Dave Foley, Sally Phillips, Mimi Kennedy, Delaney Williams, Allison Janney, Regen Wilson, Andy Buckley, Brent Jennings, David Schaal, Emily Peachey, Glenn Wrage, Nelson Franklin, Bebe Wood, Randall Park, Brian Huskey, Tracie Thoms, Sam Richardson, Kristina Linder, Maddie Howard, Lyon Beckwith, Shannon Lanier, Mark Falvo, Vaughn Bullard, Jessie Ennis, Susan Kelechi Watson, Mo Gaffney, Brad Leland, Tom Gore, Peter MacNicol, Cedric Stewart, Remy Auberjonois, Nancy Lenehan, Clea DuVall, Barbara Rosenblat, Selenis Leyva, Michael Torpey, Harris Yulin, Tzi Ma, Dan DeLuca, Larry Derr, LaMonica Garrett, Sarayu Blue, Seth Barrish, Wayne Wilderson, Cormac Bluestone, Pierce Cravens, Ron Perkins, Michael Pemberton, Edwina Findley Dickerson, Nigel Gibbs, Josh Caras, Thomas Keegan, Margaret Colin, Brad Morris, India de Beaufort, Tim Baltz, Jean Villepique, Craig Cackowski, Eugene Cordero, Scott Adsit, Stephen Root, Andrea Savage, Jean Smart, Emily Rutherfurd, Usman Ally, Lauren Bowles, Brooke Mulkins, Ashley Smith

Iannucci OBE neváhal a opět dal dohromady partičku osvědčených a cenami ověnčených scénáristů. Konkrétně je to tedy S.Blackwell, T.Roche, J.Armstrong, S.Gray a W.Smith. Znovu tedy bylo jasné, že půjde hlavně o rychlé tempo dialogů, takže i ve Veep je přítomno velké množství hlášek a vulgarit. Někteří fanoušci - i v USA oblíbeného - filmu In the Loop (Politické kruhy) asi budou zklamáni obsahem. Na místo nějakých velkých témat (politics) se řeší spíše "office politics". To se ale časem ukázalo jako jasná výhoda, protože jsem se mohl plně soustředit na vývoj jednotlivých postaviček VP kanceláře. Zajímavé je, že ke statusu kultovní postavy má po první sérii nejblíže nakročeno Jonah, tedy stejně jako MT v The Thick of It někdo, kdo pracuje mimo kancelář a pouze nosí vzkazy od nadřízeného. _ _____ Už od pondělka mám nutkání sem hodit dvoustránkový komentář o politické satiře, roli Armanda Iannucciho na poli britského humoru, převádění sitkomů z UK do USA, postavení Veep na HBO mezi Girls a Game of Thrones, etc.. Ale počkám si na dnešní poslední díl třetí série Thick of It (ČT 2 0:15), ve kterém očekávám pořádnou rozlučku "Spinmastera generála" Malcolma Tuckera.(27.4.2012)

Americká odpověď na britské Ano, pane ministře. 1) Tvůrci se snaží, ach, jak se jen snaží. Ale až na pár výjimek se snaha míjí účinkem a dává vzniknout potrapnělým vtipům - jako když z jedné půlky citrónu děláte třetí půllitr limonády - ještě tam musí být kapka šťávy, někde musí být, musí... 2) Ale špatné to není. Seriál je šitý na americké poměry, kdo nezná, leccos neocení.(12.10.2012)

Politika zažívá v seriálech zlatý věk. Boss, House of Cards, Scandal... Člověk si má z čeho vybrat. Veep se na to vrhá trochu jinak než předchozí jmenovaní. Zatímco první tři si profesi politika očividně idealizují (a démonizují zároveň), odlehčený Veep se paradoxně s největší pravděpodobností přibližuje realitě nejvíc. Ukazuje, že jeden člověk zkrátka nemá tak obrovskou moc, ať je na sebevyšším postu, a především odhaluje, že v podstatě nejde ani tak o názory a politiku jako takovou, ale že jde o týmovou práci, a o to, jak zmáknout PR, jak se umět z věcí vykecat, a jak obrátit nepříznivou situaci ve svůj prospěch, tím spíš, že člověk (v tomto případě vysoce postavený politik) je pod neustálným drobnohledem, a tak si od průserů zkrátka neoddychne. Díky tomu humor z největší části těží z absurdity situací (kupříkladu velká část jednoho dílu je věnována dohadům o tom, jakou příchuť zmrzliny by si měla Veepka na veřejnosti koupit, aby to působilo co nejlépe) a dynamiky vztahů na pracovišti (proto jaksi nechápu zdejší stížnosti na složitost nebo neznalost americké politiky, drtivá většina vtipů se jí totiž obloukem vyhýbá). Zkrátka politika ve Veep je fraška, v rámci seriálu záměrná, a velice podobná té (nezáměrné), na jakou jsme zvyklí od našich politiků. I přes inteligentní a vtipné scénáře, a výborný podpůrný cast v čele s Tony Halem a Annou Chlumsky, je ovšem největším esem v rukávu jednoznačně představitelka roztěkané neurotické viceprezidentky Seliny Meyer, božská Julia Louis-Dreyfus, neuvěřitelný živel, který na hvězdném nebi ženské komedie prakticky nemá obdoby (z kultovního Seinfelda přes legendární hostovačky v Arrested Development až do cenou emmy ověnčené Old Christine). Díky ní i ta vata mezi jednotlivými vtipy a pointami stojí za to. Po čtyřech sezónách 80%(1.9.2014)

• Malarkey

Říkal jsem si, že tenhle seriál zkusím. Proč by ne. Člověk nikdy neví. Nicméně podle mě tenhle seriál vůbec není pro nás, Evropany, a co víc, vůbec není zábavný. Ten film mi dokonce nutí i srovnání s Jistě pane Ministře a ten nepoměr je tam obrovskej. Viceprezident(ka) je totiž natočena takovou tou formou, jako je třeba Kancl. Občas se klepne reklama a celé to vypadá hrozně přirozeně. To bych ani za zlé neměl. Spíš mi příjde, že tenhle seriál má v sobě takový ten decentní typ humoru, který mě ale prostě nedokáže nikdy zaujmout. Ať dělám co dělám. Tenhle seriál je hrozná slabota.(23.7.2012)

Julia Louis-Dreyfus je skvělá herečka, má zvláště vytříbený talent pro komediální scény a role zhrzené viceprezidentky USA jí sedne dokonale: její úsměvy jsou dokonale natrénované, výbuchy vzteku totálně omluvitelné a divoce měněné grimasy dokonale zábavné. Krizové situace v seriálu z prostředí vysoké politické hry, která vůbec nevychází podle představ, jsou zlatým dolem na parádní hlášky. Kromě hlavní hrdinky perlí i její vysoce (ne)kompetentní poradci. Mohlo by to být ještě ostřejší, ale i tak je Veep svěží komediální podívaná, která se s politikou a humorem, abych použil slovník paní viceprezidentky, vůbec nesere.(19.7.2012)