Viceprezident(ka) (TV seriál)

Veep

Komedie

USA, 2012–2019, 29 h 51 min (Minutáž: 25–46 min)

Tvůrci:

Armando Iannucci

Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Tony Hale, Matt Walsh, Reid Scott, Timothy Simons, Sufe Bradshaw, Gary Cole, Kevin Dunn, Hugh Laurie, Dan Bakkedahl, Sarah Sutherland, Jessica St. Clair, David Pasquesi, Kate Burton, David Rasche, Zach Woods, Eddie Jones, Patrick Fischler, Kevin Heffernan, Barry Shabaka Henley, Megan Anderson, Teena Byrd, Kumail Nanjiani, Susan Duvall, Isiah Whitlock Jr., Ken Arnold, Dave Foley, Sally Phillips, Mimi Kennedy, Delaney Williams, Allison Janney, Regen Wilson, Andy Buckley, Brent Jennings, David Schaal, Emily Peachey, Glenn Wrage, Nelson Franklin, Bebe Wood, Randall Park, Brian Huskey, Tracie Thoms, Sam Richardson, Kristina Linder, Maddie Howard, Lyon Beckwith, Shannon Lanier, Mark Falvo, Vaughn Bullard, Jessie Ennis, Susan Kelechi Watson, Mo Gaffney, Brad Leland, Tom Gore, Peter MacNicol, Cedric Stewart, Remy Auberjonois, Nancy Lenehan, Clea DuVall, Barbara Rosenblat, Selenis Leyva, Michael Torpey, Harris Yulin, Tzi Ma, Dan DeLuca, Larry Derr, LaMonica Garrett, Sarayu Blue, Seth Barrish, Wayne Wilderson, Cormac Bluestone, Pierce Cravens, Ron Perkins, Michael Pemberton, Edwina Findley Dickerson, Nigel Gibbs, Josh Caras, Thomas Keegan, Margaret Colin, Brad Morris, India de Beaufort, Tim Baltz, Jean Villepique, Craig Cackowski, Eugene Cordero, Scott Adsit, Stephen Root, Andrea Savage, Jean Smart, Emily Rutherfurd, Usman Ally, Lauren Bowles, Brooke Mulkins, Ashley Smith, Michael A. MacRae, Connie Lamothe, Ivar Brogger, Terrie Snell, Mary Joy, Kathleen Randazzo, Brian Foreman, Alison Daniels, Jim Palmer, Christopher Morris, Mark Vincent, Kathy Najimy, Kevin O'Rourke, Mark Irvingsen, Adam Chanler-Berat, Benjamin Cook, Dana Powell, Michael Salconi, Joe Sabatino, Diedrich Bader, Christopher Meloni, Darren Boyd, James Doherty, Colin Stinton, Paul Fitzgerald, Patton Oswalt, Zak Orth, Michaela Watkins, Dakin Matthews, Brian J. Carter, Veronica Cruz, Navid Negahban, Lennon Parham, Dan Jenkins, Matthew James Gulbranson, Shane Callahan, Mike Hayes, Chris Kies, Patricia Kalember, Suzy Nakamura, Armand Schultz, Richard Barlow, Tom McGowan, Melanie Nicholls-King, Ethan Phillips, Eileen Faxas, Orlagh Cassidy, Evan Arnold, Ursula Whittaker, Martin Mull, John Slattery, Rose Abdoo, Tim Ryan, Alex Gregory, Peter Huyck, Meredith Hagner, Brian Doyle-Murray, Jim O’Heir, Exie Booker, J. Anthony Pena, Gita Pullapilly, Kelly Frazier, K Callan, Jamie Denbo, John Ross Bowie, Lindsay Burdge, Karen Malina White, Troy Evans, Phil LaMarr, Rod McLachlan, Concetta Tomei, Stephnie Weir, Lauren Potter, Maria Zyrianova, Raymond Ma, Saginaw Grant, Mauricio Ovalle, Damion Poitier, Caroline Redekopp, Jessica Chaffin, Rick Overton, Nico Evers-Swindell, Sterling Sulieman, Paul Scheer, Victor Pagan, Jack De Sena, Amy Brenneman, Robert Pine, June Diane Raphael, Erica Rhodes, Rena Strober, Stephen Fry, Silvia Busuioc, Susan Chuang, Chasty Ballesteros, Mary Holland, Deanne Bray, Beth Littleford, Nicki Micheaux, Ernest Thomas, D'Arcy Carden, Michael Hitchcock, Toby Huss, Andrew Patrick Ralston, Michelle Arthur, Adam Scott, Camila Greenberg, Reef Karim, Diana Popick, Hector Hugo, Karl Bury, Andrew Leeds, Lindsey Kraft, Jon Norman Schneider, Venk Potula, Sara Amini, Christopher Moynihan, Kevin Murray, Terrence Currier, Bernie McInerney, Matt Oberg, Phil Abrams, Jim Titus, Ellen Adair, Tisha French, Victoria Fratz, Ella Jay Basco, Pete Burris, Dominic Pace, Mary Grill, Sean O'Pry, Gil Glasgow, Abbey McBride, Seth Morris, Daniel Jenkins, Andrew Daly, John Carroll Lynch, Rhea Seehorn, Jully Lee, Rick Scarry, Alexander Kanellakos, William Fichtner, Heidi Gardner, Toks Olagundoye, Jill Basey, Danielle Demski, Heather Olt, Kandis Mak, Katie Aselton, Ayden Mayeri, Geoff Pierson, Ian Roberts, Van Epperson, Morgan Lester, Dan Mintz, Davis Neves, Keegan-Michael Key, GiGi Erneta, Jane Morris, Kate Comer, Meredith Holzman, Jon Barinholtz, David Douglas, Armen Weitzman, J.P. Manoux, Lorrie Odom, Da'Vine Joy Randolph, Anna Magoulas, Susan Isaacs, Craig Sechler, Jayk Gallagher, Warren Sweeney, Laura Niemi

doporučuju sledovat všem, které baví Dům z karet, Skandál nebo podobné politické thrillery, funguje to jako taková spolehlivá protilátka vůči všem těm konspiračním teoriím, přehnaný vážnosti a představám o vlastní důležitosti ... Prvních pár rozjezdových dílů slouží spíš na seznámení se s postavama, od 5. dílu dál se pak jedná o dokonalou satiru politickýho i korporátního života ve stylu Kanclu.(10.10.2018)

Julia Louis-Dreyfus je skvělá herečka, má zvláště vytříbený talent pro komediální scény a role zhrzené viceprezidentky USA jí sedne dokonale: její úsměvy jsou dokonale natrénované, výbuchy vzteku totálně omluvitelné a divoce měněné grimasy dokonale zábavné. Krizové situace v seriálu z prostředí vysoké politické hry, která vůbec nevychází podle představ, jsou zlatým dolem na parádní hlášky. Kromě hlavní hrdinky perlí i její vysoce (ne)kompetentní poradci. Mohlo by to být ještě ostřejší, ale i tak je Veep svěží komediální podívaná, která se s politikou a humorem, abych použil slovník paní viceprezidentky, vůbec nesere.(19.7.2012)

• Malarkey

Říkal jsem si, že tenhle seriál zkusím. Proč by ne. Člověk nikdy neví. Nicméně podle mě tenhle seriál vůbec není pro nás, Evropany, a co víc, vůbec není zábavný. Ten film mi dokonce nutí i srovnání s Jistě pane Ministře a ten nepoměr je tam obrovskej. Viceprezident(ka) je totiž natočena takovou tou formou, jako je třeba Kancl. Občas se klepne reklama a celé to vypadá hrozně přirozeně. To bych ani za zlé neměl. Spíš mi příjde, že tenhle seriál má v sobě takový ten decentní typ humoru, který mě ale prostě nedokáže nikdy zaujmout. Ať dělám co dělám. Tenhle seriál je hrozná slabota.(23.7.2012)

Viceprezidentka se pohybuje v dobře zmapovaných a pohříchu i dost vytěžených vodách, ale není to její slabina. Dokáže si najít vlastní tvář a funguje na velmi slušné úrovni jako komediální sitcom, který by nicméně mohl být zasazený v podstatě do jakékoli instituce či organizace od nadnárodní korporace přes fotbalový klub až po nadační fond. Daleko spíš než důkladná znalost politického prostředí a jemných mechanismů uplatňování mocenských vlivů je pro něj typické strefování se do univerzálních povahových lidských rysů, jako je ješitnost, sebestřednost a omezenost. Britský sitcom Jistě, pane ministře působí několik dekád od svého vzniku jako geniální a nadčasová politická satira, stejné označení u Viceprezidentky zní ale nepatřičně. Od zmíněného britského díla se liší i rychlejším tempem a umluveností. Na obrazovce se stále něco děje, až to vyvolává pocit chaosu. Je vidět, že počítači a klipy odkojená generace si žádá něco jiného a upoutat její pozornost je těžší. Julia Louis-Dreyfus je ideální představitelkou hlavní role nejen pro své skvělé komediální herectví, ale i proto, že přesně vystihuje typ profesionální kariéristky ze své společenské třídy s naučenými úsměvy a vizáží modelovanou plastickými chirurgy a salóny krásy, kdy jen velmi obtížně hádáte, jestli je dané ženě 35 nebo 65 let. Celkový dojem: 70 %.(4.8.2019)

Politika zažívá v seriálech zlatý věk. Boss, House of Cards, Scandal... Člověk si má z čeho vybrat. Veep se na to vrhá trochu jinak než předchozí jmenovaní. Zatímco první tři si profesi politika očividně idealizují (a démonizují zároveň), odlehčený Veep se paradoxně s největší pravděpodobností přibližuje realitě nejvíc. Ukazuje, že jeden člověk zkrátka nemá tak obrovskou moc, ať je na sebevyšším postu, a především odhaluje, že v podstatě nejde ani tak o názory a politiku jako takovou, ale že jde o týmovou práci, a o to, jak zmáknout PR, jak se umět z věcí vykecat, a jak obrátit nepříznivou situaci ve svůj prospěch, tím spíš, že člověk (v tomto případě vysoce postavený politik) je pod neustálným drobnohledem, a tak si od průserů zkrátka neoddychne. Díky tomu humor z největší části těží z absurdity situací (kupříkladu velká část jednoho dílu je věnována dohadům o tom, jakou příchuť zmrzliny by si měla Veepka na veřejnosti koupit, aby to působilo co nejlépe) a dynamiky vztahů na pracovišti (proto jaksi nechápu zdejší stížnosti na složitost nebo neznalost americké politiky, drtivá většina vtipů se jí totiž obloukem vyhýbá). Zkrátka politika ve Veep je fraška, v rámci seriálu záměrná, a velice podobná té (nezáměrné), na jakou jsme zvyklí od našich politiků. I přes inteligentní a vtipné scénáře, a výborný podpůrný cast v čele s Tony Halem a Annou Chlumsky, je ovšem největším esem v rukávu jednoznačně představitelka roztěkané neurotické viceprezidentky Seliny Meyer, božská Julia Louis-Dreyfus, neuvěřitelný živel, který na hvězdném nebi ženské komedie prakticky nemá obdoby (z kultovního Seinfelda přes legendární hostovačky v Arrested Development až do cenou emmy ověnčené Old Christine). Díky ní i ta vata mezi jednotlivými vtipy a pointami stojí za to. Po čtyřech sezónách 80%(1.9.2014)