Viceprezident(ka) (TV seriál)

Veep

Komedie

USA, 2012 - 2019, 26 h 29 min (Minutáž: 25–31 min)

Tvůrci:

Armando Iannucci

Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Tony Hale, Matt Walsh, Reid Scott, Timothy Simons, Sufe Bradshaw, Gary Cole, Kevin Dunn, Hugh Laurie, Dan Bakkedahl, Sarah Sutherland, Jessica St. Clair, David Pasquesi, Kate Burton, David Rasche, Zach Woods, Eddie Jones, Patrick Fischler, Kevin Heffernan, Barry Shabaka Henley, Megan Anderson, Teena Byrd, Kumail Nanjiani, Susan Duvall, Isiah Whitlock Jr., Ken Arnold, Dave Foley, Sally Phillips, Mimi Kennedy, Delaney Williams, Allison Janney, Regen Wilson, Andy Buckley, Brent Jennings, David Schaal, Emily Peachey, Glenn Wrage, Nelson Franklin, Bebe Wood, Randall Park, Brian Huskey, Tracie Thoms, Sam Richardson, Kristina Linder, Maddie Howard, Lyon Beckwith, Shannon Lanier, Mark Falvo, Vaughn Bullard, Jessie Ennis, Susan Kelechi Watson, Mo Gaffney, Brad Leland, Tom Gore, Peter MacNicol, Cedric Stewart, Remy Auberjonois, Nancy Lenehan, Clea DuVall, Barbara Rosenblat, Selenis Leyva, Michael Torpey, Harris Yulin, Tzi Ma, Dan DeLuca, Larry Derr, LaMonica Garrett, Sarayu Blue, Seth Barrish, Wayne Wilderson, Cormac Bluestone, Pierce Cravens, Ron Perkins, Michael Pemberton, Edwina Findley Dickerson, Nigel Gibbs, Josh Caras, Thomas Keegan, Margaret Colin, Brad Morris, India de Beaufort, Tim Baltz, Jean Villepique, Craig Cackowski, Eugene Cordero, Scott Adsit, Stephen Root, Andrea Savage, Jean Smart, Emily Rutherfurd, Usman Ally, Lauren Bowles, Brooke Mulkins, Ashley Smith, Michael A. MacRae, Connie Lamothe, Ivar Brogger, Terrie Snell, Mary Joy, Kathleen Randazzo, Brian Foreman, Alison Daniels, Jim Palmer, Christopher Morris, Mark Vincent, Kathy Najimy, Kevin O'Rourke, Mark Irvingsen, Adam Chanler-Berat, Benjamin Cook, Dana Powell, Michael Salconi, Joe Sabatino, Diedrich Bader, Christopher Meloni, Darren Boyd, James Doherty, Colin Stinton, Paul Fitzgerald, Patton Oswalt, Zak Orth, Michaela Watkins, Dakin Matthews, Brian J. Carter, Veronica Cruz, Navid Negahban, Lennon Parham, Dan Jenkins, Matthew James Gulbranson, Shane Callahan, Mike Hayes, Chris Kies, Brad Morris, Patricia Kalember, Suzy Nakamura, Armand Schultz, Richard Barlow, Tom McGowan, Melanie Nicholls-King, Ethan Phillips, Eileen Faxas, Orlagh Cassidy, Evan Arnold, Ursula Whittaker, Martin Mull, John Slattery, Rose Abdoo, Tim Ryan, Alex Gregory, Peter Huyck, Meredith Hagner, Brian Doyle-Murray, Jim O’Heir, Exie Booker, J. Anthony Pena, Gita Pullapilly, Kelly Frazier, K Callan, Jamie Denbo, John Ross Bowie, Lindsay Burdge, Karen Malina White, Troy Evans, Phil LaMarr, Rod McLachlan, Concetta Tomei, Stephnie Weir, Lauren Potter, Maria Zyrianova, Raymond Ma, Saginaw Grant, Mauricio Ovalle, Damion Poitier, Caroline Redekopp, Jessica Chaffin, Rick Overton, Nico Evers-Swindell, Sterling Sulieman, Paul Scheer, Victor Pagan, Jack De Sena, Amy Brenneman, Robert Pine, June Diane Raphael, Erica Rhodes, Rena Strober, Stephen Fry, Silvia Busuioc, Alexej Solodov, Susan Chuang, Chasty Ballesteros, Mary Holland, Deanne Bray, Beth Littleford, Nicki Micheaux, Ernest Thomas, D'Arcy Carden, Michael Hitchcock, Toby Huss, Andrew Patrick Ralston, Michelle Arthur, Adam Scott, Camila Greenberg, Reef Karim, Diana Popick, Hector Hugo, Karl Bury, Andrew Leeds, Lindsey Kraft, Jon Norman Schneider, Venk Potula, Sara Amini, Christopher Moynihan, Kevin Murray, Terrence Currier, Bernie McInerney, Matt Oberg, Phil Abrams, Jim Titus, Ellen Adair, Tisha French, Victoria Fratz, Ella Jay Basco
  • zdepapepa

Zas tak dokonalé jak hlásá řada ocenění, co tento seriál získal, to pro mě nebylo. JLD pro mě navždy zůstává jako top v Seinfeldovi. Zde kromě občasného uchichtnutí jsem proseděl s klidným výrazem na tváři celou první řadu a kus druhé. Dál jsem bohužel nevydržel koukat. Politické drama/satiru si raději dám formou House of Cards nebo v nějakém pořadu typu Daily Show/Late Show/Full Frontal, to mě většinou nezklame. Škoda, že něco podobného nemohu napsat o VEEcePrezidentce.(1.10.2016)

Americká odpověď na britské Ano, pane ministře. 1) Tvůrci se snaží, ach, jak se jen snaží. Ale až na pár výjimek se snaha míjí účinkem a dává vzniknout potrapnělým vtipům - jako když z jedné půlky citrónu děláte třetí půllitr limonády - ještě tam musí být kapka šťávy, někde musí být, musí... 2) Ale špatné to není. Seriál je šitý na americké poměry, kdo nezná, leccos neocení.(12.10.2012)

Iannucci OBE neváhal a opět dal dohromady partičku osvědčených a cenami ověnčených scénáristů. Konkrétně je to tedy S.Blackwell, T.Roche, J.Armstrong, S.Gray a W.Smith. Znovu tedy bylo jasné, že půjde hlavně o rychlé tempo dialogů, takže i ve Veep je přítomno velké množství hlášek a vulgarit. Někteří fanoušci - i v USA oblíbeného - filmu In the Loop (Politické kruhy) asi budou zklamáni obsahem. Na místo nějakých velkých témat (politics) se řeší spíše "office politics". To se ale časem ukázalo jako jasná výhoda, protože jsem se mohl plně soustředit na vývoj jednotlivých postaviček VP kanceláře. Zajímavé je, že ke statusu kultovní postavy má po první sérii nejblíže nakročeno Jonah, tedy stejně jako MT v The Thick of It někdo, kdo pracuje mimo kancelář a pouze nosí vzkazy od nadřízeného. _ _____ Už od pondělka mám nutkání sem hodit dvoustránkový komentář o politické satiře, roli Armanda Iannucciho na poli britského humoru, převádění sitkomů z UK do USA, postavení Veep na HBO mezi Girls a Game of Thrones, etc.. Ale počkám si na dnešní poslední díl třetí série Thick of It (ČT 2 0:15), ve kterém očekávám pořádnou rozlučku "Spinmastera generála" Malcolma Tuckera.(27.4.2012)

Julia Louis-Dreyfus je skvělá herečka, má zvláště vytříbený talent pro komediální scény a role zhrzené viceprezidentky USA jí sedne dokonale: její úsměvy jsou dokonale natrénované, výbuchy vzteku totálně omluvitelné a divoce měněné grimasy dokonale zábavné. Krizové situace v seriálu z prostředí vysoké politické hry, která vůbec nevychází podle představ, jsou zlatým dolem na parádní hlášky. Kromě hlavní hrdinky perlí i její vysoce (ne)kompetentní poradci. Mohlo by to být ještě ostřejší, ale i tak je Veep svěží komediální podívaná, která se s politikou a humorem, abych použil slovník paní viceprezidentky, vůbec nesere.(19.7.2012)

1. série - 80% - Strach o to, že se svou minimální teoretickou znalostí americké politiky nemám šanci stíhat souvislosti, se definitivně rozplynul u epizody o nelichotivých přízviscích. Mnohem víc než o zákulisí Bílého domu a dalších klíčových vládních budov je Veep o vtipkování ve zcela nevhodných situacích a situačním Murphyho zákonu, který ukazuje, že když se nějaký trapný moment může stát ještě horším, zcela určitě se tak stane. Seriál, který jsem zkusil čistě kvůli touze po přezkoumání humoru značky HBO, se stal nejen díky geniálně všudypřítomnému Garymu velmi příjemnou a chytrou jistotou, která zaručuje takřka nepřetržitý úsměv. 2. série - 80% - Nevyrovnané, ale v důsledcích o to vděčnější. A hlavně sebevědomé. Danovi to od úst pálí s větší kadencí, Gary je ještě milejší a ty opravdu dobré díly patří k tomu nejlepšímu, co sitcomová scéna v současnosti nabízí. Kdo ale dokáže vládnout prostoru nejtriumfálnějším způsobem, je Julia Louis-Dreyfus. Její výraz a mimika jsou totiž natolik odzbrojující, že bych se do jejího týmu přidal téměř bez váhání. Proto je velká škoda slabých epizod ve druhé polovině sezóny, které vlivem vyloženě nasíracích postav (Furlong, Andrew) spíš rozhořčí než pobaví. 3. série - 90% - Kdo mrkne jednou, přijde o fajn hlášku, kdo mrkne dvakrát, ten rovnou o celou břitkou pointu. Tvůrčí tým kolem Armanda Iannucciho má sice nabroušeno konstantně, ale až právě letos se jim daří střílet ostrými prakticky po celou pětihodinovou stopáž. Královna Julia si svoji roli snad nikdy neužívala tak moc jako právě teď. Tu rafinovanost, kterou spousta lidí vidí ve druhé sérii House of Cards, jsem já našel ve třetím roce Veepu. Možná nepřekonatelný vrchol celého seriálu, možná definitivně nalezená vlastní tvář. 4. série - 85% - Zase o něco ostřejší a ke svým postavám krutější. Ale čím větší sodu dostávají Mike s Garym (o chudince Catherine nemluvě), tím lépe chápu všechny herecké či tvůrčí nominace na nejrůznější seriálové ceny. Taková Anna Chlumsky totiž kvete sezónu od sezóny a právě lapálie, které si scénáristé na její Amy přichystali letos, ji vyhouply až k hereckým výkonům na hranici mrazivé dokonalosti. Naštěstí se pořád jedná o chytrý čistokrevný sitcom, takže za nejbližším rohem čeká přesná glosa (třeba od nováčka Ericssona) nebo prvotřídně nepasující hovězí hláška od bezelstného Richarda Spletta. V těchto kruzích zkrátka všechno i nadále funguje a já si moc přeju, aby fungovalo dál i po odchodu současného hlavního tvůrce. 5. série - 100% - Že cestu na samotný kvalitativní vrchol dokončí právě až nový showrunner David Mandel, bych nečekal ani v nejrůžovějších snech. Za následek to tak má nejen dokonalou diváckou slast při sebečernější průpovídce, ale i čím dál hlasitější povzdechnutí nad tuzemskou ignorací tohoto skvostu. Zatímco za mořem si Julia Louis-Dreyfus chodí rok od roku k čím dál zaslouženějším Zlatým glóbům, tady je Víceprezident(ka) pravděpodobně navždy odsouzena do modrého pásma při vzorku pár stovek hodnocení. A jakkoli je mi často většinový názor víceméně jedno, tváří v tvář dokonalým running jokům ("podoba" Marjorie a Seliny, odkazování Catherine mimo jednací místnost, snaha ambiciózní Candi o zaměstnání v Bílém domě) tuhle ignoraci zas a znovu nechápu. Nespočet druhů humoru napěchovaných do půlhodinky už dlouho nechutnalo takhle komplexně. 6. série - 80% - Scenáristé letos poprvé pocítili, jaké je to mít volnou ruku. Konečně mohou zamířit i mimo politické spektrum a na výsledku je to pořádně vidět. Jakoukoli odbočku mimo Washington nebo do té doby obvyklá témata píšou jako pořádně divokou jízdu, která ale občas až vybočuje ze standardu, na který jsem zvyklý. Jakmile se totiž hlavní hrdinka ocitne na všelijakých oslavách či zábavách, jde zápletka i humor až tak daleko za pomyslnou hranici, že začnou eskapády všech zúčastněných působit až trochu křečovitě. Jakmile se ale přepne zpátky do obvyklých vod, je ostrý slovní humor zpátky v plné síle a jakákoli hláška, která z úst bezchybné Louis-Dreyfus spadne na kohokoli z přítomných, je dokonalým zlatem. Jako obvykle toho nejvíc slízne Catherine, což vzhledem k její naivitě a roztomilosti zamrzí, ale zároveň od podobných slovních bitev nejde odtrhnout zrak.(18.1.2015)