Viceprezident(ka) (TV seriál)

Veep

Komedie

USA, 2012 - 2019, 26 h 29 min (Minutáž: 25–31 min)

Tvůrci:

Armando Iannucci

Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Tony Hale, Matt Walsh, Reid Scott, Timothy Simons, Sufe Bradshaw, Gary Cole, Kevin Dunn, Hugh Laurie, Dan Bakkedahl, Sarah Sutherland, Jessica St. Clair, David Pasquesi, Kate Burton, David Rasche, Zach Woods, Eddie Jones, Patrick Fischler, Kevin Heffernan, Barry Shabaka Henley, Megan Anderson, Teena Byrd, Kumail Nanjiani, Susan Duvall, Isiah Whitlock Jr., Ken Arnold, Dave Foley, Sally Phillips, Mimi Kennedy, Delaney Williams, Allison Janney, Regen Wilson, Andy Buckley, Brent Jennings, David Schaal, Emily Peachey, Glenn Wrage, Nelson Franklin, Bebe Wood, Randall Park, Brian Huskey, Tracie Thoms, Sam Richardson, Kristina Linder, Maddie Howard, Lyon Beckwith, Shannon Lanier, Mark Falvo, Vaughn Bullard, Jessie Ennis, Susan Kelechi Watson, Mo Gaffney, Brad Leland, Tom Gore, Peter MacNicol, Cedric Stewart, Remy Auberjonois, Nancy Lenehan, Clea DuVall, Barbara Rosenblat, Selenis Leyva, Michael Torpey, Harris Yulin, Tzi Ma, Dan DeLuca, Larry Derr, LaMonica Garrett, Sarayu Blue, Seth Barrish, Wayne Wilderson, Cormac Bluestone, Pierce Cravens, Ron Perkins, Michael Pemberton, Edwina Findley Dickerson, Nigel Gibbs, Josh Caras, Thomas Keegan, Margaret Colin, Brad Morris, India de Beaufort, Tim Baltz, Jean Villepique, Craig Cackowski, Eugene Cordero, Scott Adsit, Stephen Root, Andrea Savage, Jean Smart, Emily Rutherfurd, Usman Ally, Lauren Bowles, Brooke Mulkins, Ashley Smith, Michael A. MacRae, Connie Lamothe, Ivar Brogger, Terrie Snell, Mary Joy, Kathleen Randazzo, Brian Foreman, Alison Daniels, Jim Palmer, Christopher Morris, Mark Vincent, Kathy Najimy, Kevin O'Rourke, Mark Irvingsen, Adam Chanler-Berat, Benjamin Cook, Dana Powell, Michael Salconi, Joe Sabatino, Diedrich Bader, Christopher Meloni, Darren Boyd, James Doherty, Colin Stinton, Paul Fitzgerald, Patton Oswalt, Zak Orth, Michaela Watkins, Dakin Matthews, Brian J. Carter, Veronica Cruz, Navid Negahban, Lennon Parham, Dan Jenkins, Matthew James Gulbranson, Shane Callahan, Mike Hayes, Chris Kies, Brad Morris, Patricia Kalember, Suzy Nakamura, Armand Schultz, Richard Barlow, Tom McGowan, Melanie Nicholls-King, Ethan Phillips, Eileen Faxas, Orlagh Cassidy, Evan Arnold, Ursula Whittaker, Martin Mull, John Slattery, Rose Abdoo, Tim Ryan, Alex Gregory, Peter Huyck, Meredith Hagner, Brian Doyle-Murray, Jim O’Heir, Exie Booker, J. Anthony Pena, Gita Pullapilly, Kelly Frazier, K Callan, Jamie Denbo, John Ross Bowie, Lindsay Burdge, Karen Malina White, Troy Evans, Phil LaMarr, Rod McLachlan, Concetta Tomei, Stephnie Weir, Lauren Potter, Maria Zyrianova, Raymond Ma, Saginaw Grant, Mauricio Ovalle, Damion Poitier, Caroline Redekopp, Jessica Chaffin, Rick Overton, Nico Evers-Swindell, Sterling Sulieman, Paul Scheer, Victor Pagan, Jack De Sena, Amy Brenneman, Robert Pine, June Diane Raphael, Erica Rhodes, Rena Strober, Stephen Fry, Silvia Busuioc, Alexej Solodov, Susan Chuang, Chasty Ballesteros, Mary Holland, Deanne Bray, Beth Littleford, Nicki Micheaux, Ernest Thomas, D'Arcy Carden, Michael Hitchcock, Toby Huss, Andrew Patrick Ralston, Michelle Arthur, Adam Scott, Camila Greenberg, Reef Karim, Diana Popick, Hector Hugo, Karl Bury, Andrew Leeds, Lindsey Kraft, Jon Norman Schneider, Venk Potula, Sara Amini, Christopher Moynihan, Kevin Murray, Terrence Currier, Bernie McInerney
  • zdepapepa

Zas tak dokonalé jak hlásá řada ocenění, co tento seriál získal, to pro mě nebylo. JLD pro mě navždy zůstává jako top v Seinfeldovi. Zde kromě občasného uchichtnutí jsem proseděl s klidným výrazem na tváři celou první řadu a kus druhé. Dál jsem bohužel nevydržel koukat. Politické drama/satiru si raději dám formou House of Cards nebo v nějakém pořadu typu Daily Show/Late Show/Full Frontal, to mě většinou nezklame. Škoda, že něco podobného nemohu napsat o VEEcePrezidentce.(1.10.2016)

Nelichotivý, ale pravděpodobný obraz zákulisí americké demogracie. Veep nedává prostor pro nejmenší iluzi, že by panákům nahoře mohlo jít i něco jiného než o sebe. Zajímavé je, že motivací všech postav, ať viceprezidentky, tak toho nejposlednějšího podavače papírů, není prosazení svých agend, ani snaha o vzájemnou dohodu, dokonce ani peníze, ale čistě jen vlastní společenský růst a ukájení profesního ega. Sledujeme citově deprivované chudáky, pro které nejvyšší metu představují virtuální symboly moci a potence - prestižní funkce, titul před jménem, větší kancelář, blyštivější boty. Politika, ale izolovaná od skutečného světa. Závod po společenském žebříčku, který má přitom zásadní dopad na občany, o které ovšem jde jen při volebních mítincích, kdy jim zamáváme a kamerám ukážeme slizký úsměv. Scény z různých uzavřených jednání, při kterých dochází k výměnám zásadních (voličům slíbených) programových priorit za příslib podpory při nadcházejícím hlasování, jsou depresivní. Buranské chování a vyjadřování už dnes při znalosti Donalda Trumpa nepřekvapí. Taktická úlisnost díky Hillary Clintonové také ne. Přesto, že zde vystupují prakticky jen samé odporné charaktery si mě Veep dokázal udržet svým rychlým tempem, tvrdým humorem a s ničím se nepárající satirou. Výborný doplněk ke sledování světového dění. P.S.: A je rovněž vypovídající, že se zde nedělají rozdíly mezi republikány a demokraty. Název ani jedné strany za celou dobu jedinkrát nepadne.(14.7.2016)

• Malarkey

Říkal jsem si, že tenhle seriál zkusím. Proč by ne. Člověk nikdy neví. Nicméně podle mě tenhle seriál vůbec není pro nás, Evropany, a co víc, vůbec není zábavný. Ten film mi dokonce nutí i srovnání s Jistě pane Ministře a ten nepoměr je tam obrovskej. Viceprezident(ka) je totiž natočena takovou tou formou, jako je třeba Kancl. Občas se klepne reklama a celé to vypadá hrozně přirozeně. To bych ani za zlé neměl. Spíš mi příjde, že tenhle seriál má v sobě takový ten decentní typ humoru, který mě ale prostě nedokáže nikdy zaujmout. Ať dělám co dělám. Tenhle seriál je hrozná slabota.(23.7.2012)

Iannucci OBE neváhal a opět dal dohromady partičku osvědčených a cenami ověnčených scénáristů. Konkrétně je to tedy S.Blackwell, T.Roche, J.Armstrong, S.Gray a W.Smith. Znovu tedy bylo jasné, že půjde hlavně o rychlé tempo dialogů, takže i ve Veep je přítomno velké množství hlášek a vulgarit. Někteří fanoušci - i v USA oblíbeného - filmu In the Loop (Politické kruhy) asi budou zklamáni obsahem. Na místo nějakých velkých témat (politics) se řeší spíše "office politics". To se ale časem ukázalo jako jasná výhoda, protože jsem se mohl plně soustředit na vývoj jednotlivých postaviček VP kanceláře. Zajímavé je, že ke statusu kultovní postavy má po první sérii nejblíže nakročeno Jonah, tedy stejně jako MT v The Thick of It někdo, kdo pracuje mimo kancelář a pouze nosí vzkazy od nadřízeného. _ _____ Už od pondělka mám nutkání sem hodit dvoustránkový komentář o politické satiře, roli Armanda Iannucciho na poli britského humoru, převádění sitkomů z UK do USA, postavení Veep na HBO mezi Girls a Game of Thrones, etc.. Ale počkám si na dnešní poslední díl třetí série Thick of It (ČT 2 0:15), ve kterém očekávám pořádnou rozlučku "Spinmastera generála" Malcolma Tuckera.(27.4.2012)

Americká odpověď na britské Ano, pane ministře. 1) Tvůrci se snaží, ach, jak se jen snaží. Ale až na pár výjimek se snaha míjí účinkem a dává vzniknout potrapnělým vtipům - jako když z jedné půlky citrónu děláte třetí půllitr limonády - ještě tam musí být kapka šťávy, někde musí být, musí... 2) Ale špatné to není. Seriál je šitý na americké poměry, kdo nezná, leccos neocení.(12.10.2012)