Vražedné pobřeží

(seriál)
  • Kanada Tropical Heat (více)
Kanada, (1991–1993), 54 h 32 min (Minutáž: 49–55 min)

Tvůrci:

Sam Egan

Rob Stewart, Carolyn Dunn, Ian Tracey, Ari Sorko-Ram, Pedro Armendáriz Jr., John David Bland, Eugene Clark, Al Waxman, Nicole de Boer, Garrick Hagon (více)

Série(3) / Epizody(66)

Edgar Allan Poe, zakladateľ detektívneho žánru, vytvoril vo svojich poviedkach dvojicu detektíva a jeho pomocníka, aj keď len preto, aby mohol múdrejší pátrač hlúpejšiemu priateľovi odhaliť svoje deduktívne schopnosti. Túto tradíciu utvrdil najmä Sir Arthur Conan Doyle, ale aj ďalší. A v televíznych seriáloch a sitcomoch to nie je inak. V kanadskom seriáli Vražedné pobrežie (Sweating Bullets, neskôr premenované na Tropical Heat) televízie CBS (tvorcom seriálu je Sam Egan) sa však tradičné rozdelenie úloh, t. j. múdrejší detektív a hlúpejší pomocník, nekoná. Respektíve, obaja spolupracovníci sú si rovnocennými partnermi a ich stret sa odohráva skôr vo sfére neustáleho boja pohlaví. Vražedné pobrežie síce vzniklo v rokoch 1991 - 1993, ale dodnes má svojich verných priaznivcov, a tak sa netreba čudovať, že sa často vyskytuje v programoch viacerých televízií. Treba súčasne pripomenúť, že viaceré epizódy sa nakrúcali koprodukčne s Mexikom či Izraelom. Celkom sa nakrútilo 66 epizód (v prvej sezóne celkom 9, v ostatných dvoch 57), v roku 2003 vo firme Artisan Home Entertainment zostrihali štyri z najobľúbenejších epizód Tohtoročný model, Smrť na pláži, Kohútia hra a Ona do dvoch celovečerných filmov Tropical Heat Vol. 1 & 2. Veď kto by sa s chuťou nepozrel na večne proti sebe stojacich Nicka Slaughtera a Sylviu Gerardovú, ktorých so šarmom a nadhľadom zahrali Rob Stewart a Carolyn Dunnová. Nick je bývalý agent protidrogovej jednotky DEA, ktorý odmietol kryť korupciu a drogové škandály siahajúce na najvyššie miesta, a radšej si založil neistú existenciu súkromného detektíva v krásnom letovisku. Ustavične sa zapletá s kráskami v ťažkostiach, jeho finančná situácia je často beznádejná. Jedného dňa ho navštívi sympatická a emancipovaná Silvie Girardová, ktorá praštila kariérou v cestovnej kancelárii a chce sa venovať niečomu inému. A hoci ju Nick najprv odmietne, neskôr ju priberie do partnerstva, a tak vytvoria nerozlučnú dvojicu. Pohodový Nick spolu so šikovnou a zvedavou Sylviou, ovládajúcou dokonale taje počítačov, riešia s prehľadom aj tie najzamotanejšie prípady. Nezostávajú dlžní nič zločincom, ale ani sami sebe. Inak to už ani nemôže byť. Aj keď sa časom vymenili viaceré postavy, či už ide o Johna Davida Blanda ako Iana Stewarta, alebo Pedra Armendáriza ako poručíka Carilla, ktorých nahradili Ian Tracey ako Spider Garvan a Ari Sorko-Ram ako seržant Gregory, treba jednoznačne konštatovať, že seriálu to na kvalite neubralo. Je totiž výbornou kombináciou akčného a komediálneho žánru, okorenený krásnou prírodou fiktívneho tropického pobrežia ostrova Key Mariah, ktoré je ako stvorené na častý výskyt nielen nádherne opálených dlhonohých krások v ťažkostiach, ale aj na nekonečné množstvo rôznych podvodníkov, defraudantov, zlodejov či vrahov. Nechajme Nicka a Sylviu nasadnúť do ich modrého Jeepu CJ7, aby sa mohli vybrať riešiť svoju prvú skutočnú zákazku... (oficiální text distributora)

eye candy

každý má rád tyhle šarmantní seriálový týpky a la Nick Slaughter, Reno Raines, Trautenberk, Michael Knight, .. . Oni totiž mají to co my nemáme a co na nich obdivujeme. Styl, spoustu volnýho času na dobrodružství a hezký holky, který přesně splňují podmínky ideálního vztahu - krása nepřímo úměrná iteligenci. Jenom si to představte, ..šumění vody, stíny palem, věčně ožralej v baru u pláže, sem tam nějakej ten případ zaběhnutýho jezevčíka. ()

Jizni Tlapa

Nic jiného mě nehodí do nálady a pohody tak jako kanaďan "beach boy" Nick Slaughter se Spyderem a charismatickou Silvii. Tenhle seriál neztrácí nic na svém kouzlu i po tolika letech. Velmi zajímavé detektivní zápletky, vtipné dialogy, jeep Wrangler a naprosto nesmrtelná úvodní znělka, která se Vám vryje do paměti hned, jakmile zaslechnete úvodní tóny!! ()

Sidonka

Jak pokleslé a přesto tak milované! Některé hlášky jsou fakt bezchybné. Nicméně nepopírám, že skoro každý díl seriálu je na jedno brdo, ač pochopitelně některý díl je lepší, jiný slabší. No, víceméně je to kravina a všechny části jsem z tohoto prostého důvodu neviděla. Co si však pro relaxaci přát víc než moře, pláž a podobné vysoké hodnoty. Jak naivní, stereotypní a přesto (ač s nutnými přestávkami) koukatelné! Přestože existence Spider mě nepředstavitelně štval a všechny zákaznice soukromého detektiva byly krasavice do pětadvaceti let... Jo, hodně rozporů, ale tenhle seriál už asi ze své nostalgické paměti nevymažu. Vší logice navzdory. ()

kkarx

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, na kterém mě přitahovalo exotické prostředí, vtip a detektivní zápletky. Znělka byla taky úžasná a vychutnával jsem si ji vždy až do konce. Životní role Roba Stewarta, která mu třeba v Srbsku přinesla takovou popularitu, že Srbové nosili před volbou hlavy státu cedule s nápisem Nick Slaughter for president. p.s. na youtube je celá první série v originále ve velmi slušné kvalitě ()

noriaki

Mojí důvěřivostí otřásly tři věci. Pátrání po yetim ve Studiu Kamarád, objevení kouzla filmového střihu a hořké zjištění že Vražedné pobřeží je kanadský seriál. Kanadskou kinematografii jsem se naučil uznávat, ale dodnes jsem nepřenesl přes srdce, že ten bytostně americký seriál je kompletně stylizovaný. Děkuju alespoň za Carolyn Dunn a fantastickou znělku. ()

• V devadesátých letech dvacátého bylo Srbsko zmítané občanskou válkou, izolované restrikcemi Spojených národů a obchodním embargem. Tropická idyla nádherného ostrova, boj dobra se zlem, lehký humor, charismatický hrdina a velmi mnoho repríz udělaly z Nicka Slaughtera symbol odporu a opoziční politiky. Měsíc trvající protesty v zimě 97 proti prezidentu Slobodanu Miloševičovi za vytvořily z Nicka třídního hrdinu a s heslem: "Slotera Nika, za predsednika" ("Nick Slaughter Presidentem") na rtech, billboardech, odznacích, komiksech a letácích jej vynesly na vrchol popularity. Mnoho hospod a barů bylo přejmenováno a dekorováno na Tropical Heat styl, srbská populární punková skupina Atheist Rap nahrála hit: "Sloteru Niče, Srbija ti kliče" ("Nicku Slaughtere, Srbsko tě zdraví"). Dalším oblíbeným heslem bylo: "Svakoj majci treba da je dika, koja ima sina k'o Slotera Nika" ("Každá matka by byla hrdá mít syna jako je Nick Slaughter"). A nikdo mimo Srbsko by to nevěděl, nebýt náhody. V roce 2008 se Rob Stewart, představitel Nicka, podíval na fandovskou skupinu Nicka Slaughtera na Facebooku, kde bylo kolem 17 000 členů, většinou ze Srbska. Když zjistil, co a jak, domluvil se s bývalými představiteli opozice a přiletěl za obrovského zájmu médií, politiků a veřejnosti na návštěvu. O jeho návštěvě a o tom, co se stalo v devadesátých letech byl natočen dokument Nick Slaughter for President (2012). Rob si při návštěvě popovídal mimo několikeré návštěvy v srbských televizních talkshow i s bývalým vůdcem odporu Srdjou Popovičem a s Atheist Rap si zazpíval na koncertu jejich píseň. (monolog)
  • V epizodě 01x02 „Těžký případ“ nasedá Nick do Jeepu Wrangler bez přední poznávací značky. O pár vteřin později při honičce je vidět, že Jeep poznávací značku má. (A.MacGyver)
  • John David Bland (Ian) nedostával v seriálu tolik minut jako hlavní hrdinové Rob Stewart (Nick) a Carolyn Dunn (Sylvie), přestože dostával stejný plat jako hlavní představitelé. Dle svých slov se necítil být o nic menší hvězdou než Stewart a Dunn. John David Bland flustraci zaháněl alkoholem a drogami. Všechno v rozhovoru prozradil  mnoho let po natáčení Rob Stewart. (Roby)