Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Nons3nse

"You've given them everything" "Not everything. Not yet." Christopher Nolan nám už roky dokazuje, že patrí medzi najlepších režisérov. V roku 2005 to bol "Batman Begins", o tri roky neskôr v roku 2008 to bolo poračovanie z názvom "The Dark Knight" a pecka roku 2010 "Inception". Teraz je už rok 2012, a do kín prichádza letná pecka z názvom "The Dark Knight Rises". Premiéra v Amerike sa nazačala príjemne, kvôli incidentu, pri ktorom zahinule 12 ľudí... Toto sú moje čerstvé dojmi zo včerajšiej predpremiéry, z ktorej som sa vrátil takmer zpred 24. hodín: Príbeh: Rises začína po udalostiach z predošlého filmu. Batman je vyvrhel, a je stíhaný políciou za vraždu Harveyho Denta. Bruce sa teda rozhodne, že je na čase "odložiť" Batmana na klinec. Myslí si, že to, čo dokázal Harvey Dent je uspokojujúce, a že je to víťastvo pre Gotham City. No doslova z podzemia povstáva veľká hrozba pre Gotham. Táto hrozba nosí meno Bane, terorista, ktorý si toho v živote naozaj veľa prežil... Toto je všetko, čo môžem k príbehu povedať bez toho, aby som niekomu pokazil zážitok. Spracovanie: Už len to, že Nolan sa rozhodol nenatočiť, respektívne nezkonvertovať svoj film do formátu 3D je pre mňa veľké plus. Pre mňa je to technológia, ktorá by potrebovala minimálne rok vývoja. Rises na svoju minutáž 164 min uplinul veľm rýchlo, a mňa mrzelo, že už je koniec. Výhodou tejto trilógie je, že sa snaží zapadnúť do "normálneho" sveta. Zameriava sa hlavnými a aktuálnimi problémami, ktoré sužujú USA čize terorizmus a ekonomika. Už to je základ úspechu práve v tejto krajne. Narozdiel od konkurenčných Avengerov, ktorý sú tipickým príkladom komiksového filmu. Herecké obsadenie: Nolan využil známe tváre, bez ktorých mi to nebolo ono. Príkladom sú Bale, Freeman, Caine, ale aj zaangažoval nové tváre, väčšinou známe z filmu "Inception" ako napríklad Hardy, Gordon- Levitt a Cotillard. Kedže Inception je môj obľúbený film, bolo to taktiež dialšie plus. Očakávanie, a dojmi z filmu: Každý pred týmto filmom si určite kládol otázku: "Bude to lepšie ako Dark Knight". Ja Vám z radosťou odpoviem. Áno bolo. Pre mňa to nadmieru predčilo všetky očakávania, a nevýslovne som bol z neho nadšený, ako to už nebolo dlho zo žiadneho filmu. Pýtal som sa aj náhodých divákov v kine, čo si o tom myslia. Väčšinou som dostával podobné názory, ako je ten môj. Obsah filmu, alebo čo všetko je v tomto filme zachitené: Film na svoju dĺžku má dostatočný priestor na to, aby bolo všetko zobrazené. Myslím si, že Nolan zobrazil všetko, čo chcel. Vo filme nájdete tony akrčných scén, na ktoré sme v tejto filmovej trilógii zvyknutý. Tento krát však majú epický nádich. Kedže je to veľké zakončenie príbehu Batmana, kto by niečo iné nečakal. Nájdu sa aj skvelé dramatické scény, a jedna malá "šteklivá" scéna je iba nepovinnou čerešničkou na tejto EPICKEJ filmovej torte. Záver: Batman rohodne strčil Avengerov do vačku aj z topánkami, a rozhodne ma milo prekvapil. Čakal som, že to bude skvelý film, ale kto čakal, že až takto?! Nolan dokázal prekonať sám seba, a v to naozaj málo kto veril. Určite sa nájdu ľudia, ktorý budú napriek mojej chvále sklamaný, ale tak to proste chodí. Každému sa nedá zavďačiť. Pre mňa je The Dark Knight Rises zatiaľ filmom roka, a ak ho Hobbit neprekoná, tak aj zostane. Čo sa týka pokračovania, myslím si, že štúdio sa rozhodne nevzdá tejto populárnej značky, a rozhodne sa natočiť celovečerný film o niektorej z vedľajších postáv. Ak niekto doteraz váhal, či má navštíviť kino kvôli tomuto filmu, poviem iba toľko: Ak sa Vám doterajšie Nolanove filmy páčili a bavili ste sa pri nich, rozhodne nebudete sklamaný ba naopak. Za tie peniaze to naozaj stojí. Sám rozmýšľam, že podstím kino mojou návštevou ešte raz... Čo dodať na záver? Asi iba: "RISE"! () (méně) (více)

jakeer

Do istého dejového zvratu /ktorý nastal až relatívne pri konci filmu/ by som mohol tento snímok nazvať anglickým temínom "epic movie" a to napriek niekoľkým chybám. Avšak spomínaný zvrat narušil logickú dejovú líniu a celý film poslal pred bránu tradičnej Nolanovej geniality. Keďže samotný fenomén Batmana pre mňa znamená veľa, už od destva, mám na hodnotenie filmov o ňom iné kritéria, ako ostatní. Keď som s priateľmi opúšťal kino, jeden z nich mi povedal, že toto Nolanovi nezjedol (a postupne sa k jeho názoru pridávali aj ostatní). U mňa to bolo práve naopak - uvedomujúc si mnohé chyby v scenári (a občasnej klišoidnosti) musím poznamenať, že toto som Nolanovi spapal (narozdiel od "Temného rytiera", druhého filmu z trilógie - tu sa opäť líšim od väčšiny). Napriek tomu nemôžem udeliť plný počet hviezdičiek. ()

Kanca

Kdybych mohla, tak dám minimálně deset hvězdiček!!! Čekala jsem, že tenhle film bude pecka, ale dost jsem se bála, že předchozí díl, díky výkonu Heatha Ledgera, nepředčí!!! Ale spletla jsem se!!! Tenhle díl je famózní!!! Už od půlky filmu jsem skoro nedýchala a byla jsem naprosto vtáhnutá do děje!!! Christopher Nolan překonal sám sebe!!!Smekám! Především herecké obsazení se opět vydařilo...Bale je snad čím dál tím lepší, Gordon - Levitt se opět ukázal jako jeden z nejlepších herců současnosti a Tom Hardy tu podle mě ztvárnil svou životní roli! A velkou chválu si zaslouží i skvělá Anne Hathaway, která podle mě nikdy nehrála lépe!! Myslím, že oprávněně dávám 100% a kdybych mohla, tak dám víc!!! ()

divak84

paráda, skvělé zakončení,. vy kritici si uvědomte který třetí film v minulosti byl na takové urovni ? žadný, ani matrix neměl tak skvělý konec, ani prsteníci. noaln zvládl vše co měl. upřímně mu věřím že filmy dělá pro lidi. nějaká ta rodinná dramata a slazený konec mu "opustím" už jen díky tomu, že stvořil naprosto nezapomenutelné univerzum a batmana stvořil tak jak nejlepe mohl. film nenudí, příjemně zahajuje předmostí pro Banea, jeho killnutí mě však trošičku zamrzelo že to nebylo rukou batmana, anne byla fajn, trošku se ztrácela marion, ta byla největším zklamaním pro mě.bane extra klasa, ale lepší byl první strike batmana v tom tunelu. jak přijel tak to byl orgáč. Nolan nezklamal, trilogie završena 99/100 a říkejte si co chcete... ()

kukuuuc10

Bylo to akční, bylo to napínavé, bylo to strhující, bylo to skvělé zakončení Nolanovy trilogie! Z Anne jsem byl původně docela skeptický, ale Nolan přece vždycky ví, co dělá. EPIC! EPIC! EPIC! ()

HArna

Velkolepé završení skvělé trilogie.Christopher Nolan je podle mě v současnosti nejlepší režisér. Vlastně žádný film,který natočil mě nezklamal.Naopak.Po strachu a chaosu,které se nám dostalo v předchozích dílech přišla bolest.Příběch je napsanej úžasně a závěr je velkolepý.I když z měho pohledu si Robina mohli odpustit.Další silným prvkem je záporák,který je diametrálně odlišný od temného rytíře.Nolan říkal,že chce batmana postavit před protivníka,který ho může porazit silou a to se vlastně stalo.Bale ve své roli s každým pokračováním roste,Tom Hardy zahrál postavu Banea úžasně,ten hlas je skvělej.Vlastně se mi ve filmu líbil nejvíc.Potěšila mě přítomnost Marion Cotillard,trochu jsem se bál výkonu Anne Hathaway,ale svoji roli záhrála v klidu.Do toho všeho má Nolan luxus v podobě dalších herců jako například Gary Oldman,Morgan Freeman nebo třeba Michael Caine.Trochu škoda,že je to poslední díl,na druhou stranu skončit na vrcholu je asi tou nejlepší věcí.100% ()

LucLucky

Horší než Dark knight (to se dalo očekávat), nicméně i tak to hravě předčí drtivou většinu dnešní hollywoodské produkce. Škoda pár děr v logice, nejasné motivaci některých postav a pár vskutku klišoidních scén. Hodnocení mezi 4 - 5 hvězdami. ()

RichardLev

Nový Batman je ze všech dílů trilogie nejslabší. Zmatený a zbytečně překomplikovaný příběh, který navazuje na první díl. Bane nic moc - ale ani jsem nečekal, že by dokázal Jokera překonat. Batmana je ve filmu pomálu a když už, tak jen líta v lítátku, namísto aby v noci v temných uličkách dával na prdel zlodějíčkům. Freeman a Oldman mi přišli oproti předchozím dílům nudní. Hudba je fajn, ale chvílemi až zbytečně epická - stejně jako příběh. Méně je někdy více a tomuhle filmu by prospělo, kdyby byl o něco kratší. Jo a Catwoman byla dobrá :) Celkové zakončení trilogie (posledních pár minut filmu) bylo velice uspokojivé. ()

Holina

Hodně se tu uživatelé předhánějí v rozmáchlých termínech a složitých souvětí, které nic neříkají. Na filosofickou stránku filmu seru. Šel jsem se do kina bavit je mi fuk, která postava jakou emoci představuje. A ušlo to. Nebyla to taková bomba jak jsem čekal (ostatně stejně jako u předchozího Batmana), ta davová hysterie fakt není na místě. Ale efekty pěkný, jenom by se tam mohlo méně kecat, což by asi místní sofistikovaní filosofové zase nerozdejchali. ()

Earl10

Mlask, mlask! Chuťovka! Pořád žiju s vědomím toho, že Nolan neumí natočit špatnej film, to co předvedl tady zaslouží aplaus ve stoje. Uznávám, že se jedná asi o nejpovrchnější a nejkýčovitější Nolanův film, ale to ještě neznamená, že nemůže bejt skvělej. To jak dokáže pracovat s hutnou atmosférou, jak vede herce, jak zajímavé charektery píše, jakej má čich na herce, jak dokáže pracovat s hudbou, kamerou, střihem a jak dokáže nechat film vygradovat, TO je ta geniálnost, kterou současný film postrádá. Neskutečnej zážitek, poslední půlhodinka je top jakého lze v současnosti dosáhnout. Celá trilogie drží nesmírně vysokou laťku a i když se pohybuje v co nejrealističtější rovině, tak nakonec obsáhne všechny legendární postavy comicsového univerza, po Jokerovi je to i Catwoman a nakonec i ten Robin. Mise splněna. Film už nemůže být větší, ať žije Nolan a jeho parta! P.S. Po druhém zhlédnutí ještě větší zážitek! [viděl v IMAXu 2x] [100%] ()

kery- odpad!

Po zdejším hodnocení nemůžu uvěřit že jsem viděl stejný film jako valná většina uživatelů CSFD.. Hodnocení nechápu, na filmu mě v podstatě posadilo na prdel vše kromě parádního OST. Málo Batmana, předvídatelná každá minuta filmu, absolutně se nehodící výběr herců (Anne! A Hardy taky zklamal, po Warriorovi jsem se nemohl nabažit jeho i jeho nemálo drsnějšího namakaného hrbu), scénky kombinující Transformers (WTF motorka?)a Kobru 11 (zachráním město, odletím s bombou), rozcupovaná Americká vlajka, nalezení vnitřní síly, evakuační autobus plný sirotků, srdíčkový konec a tak dál a tak dál... Mohl bych tu rozebírat vše, ale ve zkratce to Nolan zkrátka pěkně posral do poslední vteřiny a já se už Holmesovi nedivím, že střílel. Já mít zbraň, tak bych možná střílel taky (pokud to čte PČR, je to samozřejmě vtip). Co se týče zpracování, tak to takový průser není, ale film to zachránit rozhodně nemůže.. kéž bych ráno vstal a zjistil že to byl jen hodně špatný sen..Zklamání roku, ne-li dekády. IDONTWANTTOLIVEONTHISPLANETANYMORE! ()

fantasmic

The Dark Knight Rises... film pri ktorom vyznejú jeho predchocovia, ako maličké komorné drámy. K dokonalosti má síce veľmi ďaleko, ale druhá projekcia ma utvrdila v tom, že 4* by boli jednoducho veľmi málo. Tých pár scenáristických trapasov by my ani tak nevadilo, viac ma však mrzeli herecké kiksy Levvita a Cotillard. Na druhú stranu Bale vo svojej úlohe exceluje, Hardy v úlohe Bane-a je skutočne desivý a Hathaway na batpode je nezabudnutelná. Stará herecká škola - Caine, Freeman a Oldman hraje štandardne dobre. Zimmerove "deshay deshay, basara basara" mi bude znieť v hlave ešte veľmi dlho. ()

Oxy

To že to není lepší než dvojka, neznamená, že to je špatný film. Já jsem se bavil a občasná ztráta pozornosti byla způsobena jen tím, že jsem to viděl někdy po půlnoci. Jistě, pár momentů tam bylo nedomyšlených, ale s tím se u podobných dílek snad počítá dopředu. ()

NalHutta

Nolan se bohužel nesnaží překonat laťku nastavenou předešlým dílem. Mohl zkusit opět nový pohled na téma, místo toho se hladina komiksovosti mírně místy přehoupla nad únosnou mez, film trpí mírnou překombinovaností a předvídavostí zvratů a to především v závěru. Terorista Bane je solidním pokračovatelem utiskovatele města, a co do žánru charekteru postavy, vykazuje inspiraci lordem Vaderem, která neurazí. Scarecrow si zasloužil mít ve filmu větší roli a ženské hrdinky opět bez šťávy. Celkově důstojné uzavření batmanovské trilogie. ()

VIPerson

Co napsat o jednom z největších zklamání roku (pro některé)?Snad jen,že lepší film letos stejně jen těžko v kinech uvidíte.Ano na Nolanovu laťku je to slabší počin,přesto jedním z nejlepších filmů poslední doby.Zároveň bych asi zmínil,že Dark Knight Rises nefunguje samostatně tak dobře jako předchozí dva filmy,ale jako součást trilogie v podstatě nemá chybu ani konkurence.V kinematografii (mě známé) bych jen stěží hledal lepší završení nějaké ságy (počkám si na Hru o trůny,ale nevěřím).Přesto má spousta lidí k DKR tolik výtek,až je to nepochopitelné.Já osobně jsem byl rozčarován akorát z nepřehledného zacházení s časem.Osm let támhle,týden tůhle,tři měsíce ondá a celkově zde ten čas plynul nějak podivně (což mi na Nolana moc nesedí).No vlastně bych vytknul i předlouhé (v dnešní době zřejmě moderní) natahování vyvrcholení,utnutí Baneovi nadvlády jako by o něj vůbec nešlo (prostě mi přišlo líto že skončil opravdu jak přizdisráč) a hlásku klučíka na hřišti.Ten mi nedal ty tolik očekávané zimomriavky.Co mě naopak dost překvapilo byly „Zimmermriavky“.Zimmer tu ukázal,že i ze stokrát ohraného soundtracku dokáže vytřískat maximum a v kombinaci s jeho novými tématy (Baneovo hiš hiš hašara a kočičí piánko) mě prostě dostal opět do kolen.Hans má dokonalý cit pro kombinaci s obrazem a scénami,u kterých je téměř nemožné udržet slzy.K slzám mi pomohl i Michael Caine spolu se závěrem filmu,který se pro mě stal nejemotivnější pasáží nejen filmu samotného,ale i všech ostatních kousků od Nolana.Proti tomu se nedá bojovat a veškeré neduhy filmu (moc jich není,ale jsou) náhle zapomínám a říkám si,kdy naposledy jsem byl takhle spokojený při sledování filmu i následujícího opuštění kina.Finále (cca 7 minut) bych zařadil mezi TOP velké konce,kam patří Vykoupení z věznice Shawshank,Fontána,Requiem za sen,Sedm,Hra apod.Není ani tak překvapivý,jako spíš velmi emotivní a hřejivý.Bohužel asi nikdy jsem se takhle těžce neloučil s postavami z filmu.Bylo mi teskno,ouzko,ale při pomyšlení,že to budu moci prožívat při každé projekci znovu a znovu,tak se mi vrací úsměv na tvář.Děkuju všem co se na filmech podíleli…opravdu…..pokud by měl další trilogii točit někdo jiný než Nolan,pak jedině Fincher nebo Aronofsky. ()

Merkin

Snímek přesně takový, jaký má být. Dvojku ponechává nedosažitelnou a jedničku zdaleka překonává. Poutavé a překvapivě důstojné zakončení Nolanovy trilogie o muži s netopýřím srdcem. Byť si Joker na konkurenčního antihrdinu bude muset počkat(má-li šanci uspět?), i z Banea mrazí v zádech slušně(škoda, že v závěru z něj udělali zamilovanou máničku, ačkoliv jako ženě mně to připadá velmi romantické). A závěr(sakra, ono to vážně bouchlo!) velice, velice vkusný. Nebýt ohromující dvojky, tak pěti hvězdám brání jen detaily:) ()

Ilhan

Nejsem příliš zarputilím a unešeným fanouškem této batmanní série, naopak nechápu ten obrovský humbuk kolem této série. Tohle nadšení mě prostě absolutně minulo. TDKR kvalitativně mezi slabším BB a o něco lepším TDK mluvím-li o celkém dojmu. Jinak mi v tomto filmu celkem haproval scénář, děj podivně poskakuje bez ladu a skladu a to si z předchozích filmů nepamatuju. Proto slabší než TDK. ()

MareT.

Jako kompletní triologie to nemá a chybu a NOlan je naprostou hvězdou dnešní doby (dejte mu více projektů!!). Režie, scénář a triky jsou naprosto jedinečné, stejně jako herecké výkony. Hrůzu nahánějící Bane je také zahrán na jedničku i když mu bylo místama špatně rozumět. Rozhodně jeden z nejlepších filmů tohoto roku. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)