Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

-Dawe-

Budu se snažit toto nesrovnávat s Temným rytířem, protože všichni víme, jak by to dopadlo. Už od začátku všem bylo jasné, že Nolan nemůže novým Batmanem a hlavně záporákem překonat Jokera. 164 minut dlouhá stopáž, tak to je docela odvážné ale s Nolanovou režií a Zimmerovou (opět skvělou) hudbou se to dá bez problému vydržet. Bane není vyloženě špatný záporák, už od prvního pohledu je jasné, že je to chodící mlátička, pevná jako skála ale prostě mu chybí taková ta šílená povaha. Né že by to nebylo šílené, vyhodit do vzduchu celý Gotham ale Bane spíše šíleně koná ale rozhodně se tak nechová. Hodně mi scházeli nějaké větší emoce. Závěr celého filmu a závěr jedné z nejlepších trilogií se mi rozhodně líbil a užil jsem si ho parádně. Epičnost, která byla slibována se dostavila a to v plném rozsahu. ()

Seti

Přestože je TDKR parádní mnohavrstevný film, tak se rozhodně v mých očích nejedná o bezchybnou záležitost. Především svojí monstrózností a rozmáchlostí po všech stránkách si tak trochu podráží nohy a dostává se mírně za hranici vyváženosti (v tomto směru se Nolanovi ne zcela podařilo na téměř dokonale vybalancovaného a vygradovaného TDK navázat). Trochu problém jsem měl i s některými dějovými aspekty (především vrchol Baneovy revoluce mi přišel na nolanovské univerzum moc přitažený za vlasy). Veškeré ostatní prvky od castingu až po výpravu jsou, stejně jako v předchozích případech, nolanovsky vychytané. Bane jako záporák obstál bez problémů (s jeho tolik propíraným a evidentně doupraveným hlasem jsem se však trochu potýkal, jelikož mi v některých momentech připadal nepatřičně směšný), a Catwoman příjemně překvapila. TDKR není dokonalý, ale Nolan si každopádně zasluhuje veškerou moji úctu a respekt, protože dokázal tváří v tvář takřka nenaplnitelným očekáváním uspět, a pro svou batmanovskou trilogii vytvořil skvělé a důstojné zakončení. Uvidím, jak na mě zapůsobí další shlédnutí. (...) Po dalším shlédnutí je to hodně silná čtyřka, ale hodnocení ponechám jako vyjádření přesvědčení, že prostřední část Nolanovy trilogie je prostě nejlepší. ()

Nemik96

Očekavání bylo veliké, nový Batman splnil to co se od něj čekalo, ale nebyl tak fenomenální jako Temný rytíř.Takže vezmu to od začátku efekty :Nolan se opět vyřádil bylo to jako sledovat ten nejlepší silvestrovský ohňostroj, chvílemí mi zalíhalo v uších a ze všech těch explozí jsem málem dostal epileptický záchvat :) Herecke obsazení : je svým spůsobem dané všichni odvedli maximum neviděl jsem žádný slabý článek. Hlavní záporak Bane : Tom Hardy je prostě největší kruťák poslední doby a i přes to že Joker v podaní Heatha Ledgera je nedosažitelný, Hardy byl super ten hlas to bylo něco :) Délka filmu a příběh tady vidím největší problém a důvod proč jsem neudělil 5***** Temný rytíř gradoval po celou dobu neměl žádné hluché místo, tady mi docela vadilo že první půlhodina byla docela nezáživná složitě se řešily věci, které se daly shrnout do 5 minut. Příběh byl promyšlený a závěr opravdu překvapivý.Celkově jsem se moc bavil a klidně bych si to dal v kině ještě jednou byl to prostě zážitek ať žije Nolan :) ()

DonQ

Určitě o něco slabší než předchozí dva díly. Osobně zastávám názor, že Batmanovi daleko víc sedí styl á la Burton, nikoliv pojetí Nolana. Ostatně nabyl jsem pocitu, že Nolan má čím dál více problém s vyprávěním příběhu a udržení povědomí dívakovo. Rozhodně si nemyslím, že by šlo o úmysl a účel režie. Zkrátka těch hluchých míst to mělo víc nežli by bylo zdrávo. Možná to je jen můj problém, ale také jsem moc nepobral důvod teror v Gothamu - jasan, rovná společnost hra na komunistu či anarchistu, ale proč to? Dozvíme se jen, že to Ral ka chán nebo jak se ten pitomec jmenoval prostě chtěl... Nolan v podstatě neodpoví proč to všechno... Záporák Bane by si taky zasloužil efektnější skon. Celkově určitě nadprůměrný biják, ale nic mimořádného bez čeho by se člověk neobešel. Váhal jsem mezi 3-4*. Efekty, herecké výkony a hudba rozhodly o milosrdnější variantě. ()

Dargel

---°OBSAHUJE SPOILERY°--- Nejsem fyzik, horolezec, profesionální kritik ani mistr bojových umění. Komentáře se ale nehodlám zdržet.--- 3 hodiny v kině mě zničily. Nechápu předimenzování filmu, ani výslednou stopáž. Je to přehnané. U jiných filmů, které hodnotím vysoko většinou prahnu po prodloužené verzi. Oproti tomu zde bych spíše poprosil o tu zkrácenou.--- Nejvíce mě potěšilo Teal'covo cameo. Rád sem také viděl staré známé z "jedničky" s mým oblíbeným Freemanem. Příliš roztržený film na dvě části a to před a po "revolucí". Už teď si špatně vzpomínám na dějovou linii začátku filmu. Působivé herecké výkony předních postav mě ale přesvědčily hodnotit vysoko.--- Teď konkrétněji - Ryze pěstní souboje mezi hlavními charaktery byly po chvíli nezajímavé a řekněme si na rovinu - Bane si zasloužil umřít zajímavěji, než střelením od kočky kanónem. Pokud by ho nezabilo to, měla ještě v rukávu smrtící hlášku, která odrovnala i mě.--- Padání do jámy přichycen obyčejným lanem mě přimělo k další úvaze o nesmrtelnosti. Osobně bych z toho trhnutí po dopadu měl obratle protáhlé jak žirafa, ale to přece nemůže zastavit někoho, kdo se za 4 měsíce zcela rozpohybuje i přes vytrčení obratle ze zad. S mojí skoliózou, která mě trápí a omezuje už léta, se můžu jít bodnout. Na druhou stranu byl v péči profesionálního fyzioterapeuta, takže už ani slovo.--- Každého fanouška gravitace jistě potěší pád náklaďáku, ze kterého (jen lehce otřesen) zcela bez problému vyleze drsňák Gordon. Udělat tento kousek já, tak i kdybych to měl vypolstrované polštáři ze všech stran, tak bych svými vnitřnostmi vymaloval celý prostor té plechové krabice.--- Jak jsem byl upozorněn, právě maska pumpující plyn dodává Baneovi nadpozemskou sílu. Tím jsem se tedy snažil odůvodnit si všechny jeho schopnosti. Přesto ale obdivuji výdrž, se kterou sekal Batmana holými pěstmi, když mu sám Batman oplácel pěstmi železnými (nebo z čeho je jeho oblek vyroben).--- Líbání v nejvíce vypjatém momentu, kdy je potřeba do několika minut(?) odvést bombu z města, je klišé a klidně si říkejte, že není. ()

Nassau

Nolanovo postavení po druhém díle této nové batmanovské trilogie bylo nezáviděníhodné. Očekávání byla vysoká, místy možná až přemrštělá, ale Nolan třetí díl zvládl. Doslova dokonal vnitřní boj ústředního hrdiny a mohl tak vystavět epický závěr, který pomalu bral dech. Jistě, pár momentů vyvolá nesmělé úsměvy, ale to už tak nějak ke komiksovým filmům patří. Já osobně jsem spokojen, má očekávání se v podstatě naplnila a ačkoliv to nebylo tak dech beroucí jako Temný rytíř, pět zářezů ode mě The Dark Knight Rises dostane. Jsem hodně zvědavý, do čeho se Nolan vrhne teď. S bráchou utvořili skvělou dvojku. (90%) ()

charlie_ando

Cesta je u svého konce. Tohle byl pro mě film roku 2012 (vyznavači Tolkiena prominou...), alespoň co se týče očekávání. Těšil jsem se a pevně jsem věřil, že Christopher Nolan mě (...a ostatní Batmanovské a své fanoušky) nezklame, i když ve skrytu duše hryzala malá pochybnost, že do stejné řeky několikrát nevkročíš (ale Nolan to dokázal, zase) a mě nezklamal. Vznikl film, který je mrazivě brilantní. Hutný děj Vás na počátku vtáhne do děje a na konci závěrečných titulků Vás vyplivne. Od prvního obrázku mě mrazilo a tenhle mravenčivý pocit nepřestal ještě drahnou chvilku po skončení projekce. Jen chvílemi bylo konstantní napětí proloženo dobře pasujícím úsměvným momentem, kde se člověk mohl nadechnout. Děj se vpřed hnal jako vítr, takže mi ani nepřišlo, že celková délka je rozmáchlých 164 minut. Nolan ze své režisérské sesle divákovi opravdu naložil. Město Gotham zalidnil velkým množstvím různorodých postav, která každá bojovala o své místo na plátně a nejenom na něm. Oba hlavní představitelé byli výborní. Christian Bale jako Batman potvrdil, že patří v současnosti k herecké špičce. Tom Hardy hrající Baena, skrývající tvář pod dýchacím přístrojem mu byl zdatným a chvílemi i nezdolným protivníkem. Ne méně skvělí byl i Michael Caine jako Alfred, který v několika scénách díky svému hereckému umění dokázal zastínit i Christiana Baela. Výborný byl i můj oblíbenec Gary Oldman hrající komisaře Gordona. Ač jsem nevěřil, že obsazení Anne Hathaway do role Seliny/Catwoman byla ta správná volba. Musím říct, že mě mile překvapila. Obraz Beanovi bolševické revoluce a vláda městské lůzy mě přikovala do sedačky svou hmatatelnou surovostí. Zážitek na maximum umocnila podmanivě temná hudba od Hanse Zimmera. Výsledný dojem pro mě je, že vznikl epický velkofilm se spoustou patosu, který věřím, že se některým lidem nemusí líbit, ale pro mě je to rozhodně nejlepší díl trilogie naplněný spoustou emocí. ()

zencitizen

Kupodivu ne tak příšerné jako ostatní Nolanovy filmy (Inception, Memento, Prestige). Pomalé tempo mu evidentně vyhovuje a celý film je vícméně konverzačka často takřka stylem cimrmanovského zvědavého invalidy. Kupodivu to ale vyladění filmu sluší. Je v něm cítit určitá únava, rezignace, touha mít to konečně za sebou - což platí jak pro Batmana, tak i zřejmě pro Nolana. Zápletka není pojata tak hystericky jako v TDK. Pravda je, že ačkoliv je Bane při svém nástupu působivý padouch, postupně jeho aura mizí a jak už víme, síla hrdiny roste s působivostí padoucha. Čili TDKR nemá onen fatální odstín nevypočitatelného zla jako TDK v podobě Jokera, zde je zlo jaksi všeobjímající, pojímáno spíše jako důsledek celého života Batmana i Gothamu. Zmiňované twisty jak z šestákového románu myslím nelze považovat za nedostatek, patří do comicsové strategie. Neztotožňuju se ani s módním ideologickým odsudkem, že Nolan naivně zobrazuje Occupy Wall Street jako lůzu vednou Banem. Opět je třeba to brát v rámci batmanovského universa. Bruce Wayne je s Gothamem srostlý, musí mu na něm záležet. Low and Order, že ano. Ztotožňuji se s tím, že film takřka po většinu času setrvává v modu ospalé expozice, ale kupodivu mi to nevadí. Batman Begins mám možná raději než Temného rytíře takže návaznost na něj mi vcelku vyhovovala. Motiv nepřítomnosti Batmana a přenesení těžiště v podstatě na kolektivní portrét je zajímavý. ()

Chegi

Epické zakončení neuvěřitelné série. Tohle je konec hodný mistra Nolana. Všechno zapadlo, kam mělo. Všechno mělo daný řád a strukturu. Něco divák prokoukne dopředu, ale tomu se ve 21. století již zabránit nedá. Já jsem odcházel z kina velmi příjemně potěšen, s mírným mražením v zádech a natěšen, co nám od Nolana budoucnost přinese. ()

Indy

Zatiaľ najlepší film roku 2012. Aj keď sa veľa písalo o tom, že Temný rytier bol predsa len lepší, ja to vidím na remízu. Návrat Temného rytiera je veľmi ambiciózny, prichádza so zaujímavými témami a predstavuje viaceré nové postavy, a robí to na moje potešenie majstrovsky (drobné pripomienky samozrejme sú, ale to sú vždy:) Nová akvizícia Bane bol v niektorých recenziách kritizovaný, ale ja nechápem prečo, je to fascinujúca postava, také čisté anarchistické zlo a má výborný hlas. Navyše Hans Zimmer mu zložil výbornú hudbu, také zlovestné chorály. Najviac ma dostal záver, nemyslím tým len konečne poriadny súboj - Batman vs. Bane v uliciach zasneženého Gothamu, ale najmä úplný a odvážny záver. Presne takto som si predstavoval, že by mal Batman skončiť (aspoň ja ten koniec takto vidím, internet je plný aj iných výkladov). 10/10 ()

islanzadi

Od tohoto filmu jsem očekávala hodně, i když jsem věděla, že překonat Temného rytíře bude hodně těžké. Nečekala jsem však to, co přišlo. Čekala jsem spoustu akce, že Batman se přiřítí a bude populárně řečeno skákat po střechách. Místo toho začal filosofovat a přemýšlet nad tím, co dělá a hlavně proč to dělá. To mi udělalo obrovskou radost. Myslím si, že Nolan nám chtěl prostřednictvím tohoto filmu sdělit i to, jak bychom se měli chovat. Co si budeme povídat, reálný svět by nějakého Batmana taky potřeboval... ()

Koři

Na dalšího Batmana sem se těšil jak malej Jarda, a zklamán sem nebyl. Kvalit Temného rytíře to nedosahuje, ale pořád je to parádní zábava. Bane je důstojným nástupcem nepřekonatelného záporáka Jokera. Sice je ve filmu pár zbytečných dialogů a scénárista si pomáhal nečekanými odhaleními, ale to mi celkový dojem nemohlo pokazit. Temný rytíř povstal je více než důstojným uzavřením trilogie! Jo, už se těším na film o Robinovi. ()

Kanibal

Poslední Nolanův netopýří film hodnotím lépe než předchozího Temného rytíře. Nevadila mi tolik délka a i když film nemá Jokera, který byl prostě geniální, je neméně našláplý a spektakulární. Bane je padouch jako stehno a skutečně dokáže Jokera docela dobře nahradit. Slyšel jsem hodně řečí o politické angažovanosti filmu a spoustě náznaků, ale je to naprosto snesitelné a vždy účelné - žádné pološílené poselství se nekoná. Nechci spoilerovat, ale lehce mě zklamala poslední čtvrtina filmu, ale žádné trhání žil. To že je film skvělou podívanou je poměrně jasné, je to jeden z nejpůsobivějších filmů, co jsem kdy viděl - Nolan se naučil využívat obrovské rozpočty, které mu producenti přihrávají, z herců těží maximum a hudba Hanse Zimmera je.... no geniální! Kdyby pro nic jiného, tak pro to jak film vypadá, hraje a působí stojí za to na něj jít. BTW - Cotillardka nějak přibrala a Hathawayka zase shodila, ne? ()

Michelle75

Inteligetní podívaná, poslední díl z trilogie rozhodně nezklamal. Dle některých komenetářů jsem čekala nudu a překombinovaný příběh, opak byl pravdou. A po dvojce, která byla hodně pestrá, barvitá- přišla trojka, která ubrala na divokosti,ale temno,které z ní sálá je citelné a lehce se přehoupne na diváka. Bane je zajímavá postava,maska,udělala svoje, stejně jako zkreslený hlas a oči Toma Hardyho, Anne Hathaway se s rolí Catwoman poprala s noblesou a dává ji uličnický a vtipem sršící punc. Stejně nezklamal Levitt, další z Nolanových oblíbenců. Kdo mě naopak vyloženě zklamal, byla Marion,která při svém spoiler "skonu, přehrálavala až to bolelo.". Naši staří známí zahráli standartně dobře. Některé scény působili směšně,ale vše dokonalé by bylo až příliš nechutné, po-té bych si myslela, že Nolan není člověk,ale robot. Jeho detaily, které můžou být pro nepozorného diváka nevidilelné mě baví,stejně jako komiksová adaptace u které jsou efekty téměř možné a uskutečnitelné v naší realitě. ()

Rudinsky

Nolan má IQ väčšie ako suma, ktorú vyvalil Michael Bay za svoje nové hodinky. Obsiahnuť scenáristicky takúto epickú bombu, ukočírovať ju a napchať hutnosťou deja, z ktorého môžu vzniknúť tri samostatné filmy, to chce obrovskú dávku umu. Samozrejme, že tento prístup a prílišná exaktnosť nedovoľujú tie milé chyby, kedy si film ide sám svojou cestou a stáva sa tak srdcovou záležitosťou, ktorá preniká do hlbín divákovych emócií, no i tak sedíte s otvorenými ústami a vychutnávate si každú z 9840 sekúnd filmu. Toto dokáže málokto - deju podriadiť efekty, postavy a takmer celý filmový svet. Pre toto si celá sága TDK zasluhuje obrovské uznanie. Oproti Marvelovským eye candy big budgetom tu tak stojí komixový svet v úplne inej rovine, čo je obrovský posun vpred (fuck Green Lantern) a divák tak dostáva v podstate tú istú látku v diametrálne odlišnom balení. Výborný film, výborný Hardy - a aj keď nie je v polohe inteligentného a uhladeného záporáka, práve tá dramaturgická zmena na animálne vraždiace monštrum mi prišla veľmi sympatická (fanclub). Anne sexy ako nikdy pred tým a Bale svoje druhé husle nechal v tieni skvelého Ledgera a ja som mu odpustil aj ten astmatický záchvat v závere. ()

Tom:)

Trestuhodně nedotažené. Jako kdyby měl režisér pocit, že po úspěchu minulého dílu bude stačit lidem naservírovat cokoli a oni mu to sežerou. Je to skvěle kolosální. Jsou tam typické akční hlášky. Je to lepší než Transformers. Ale není to dobrý film. Hlavní arcilotr je zajímavý, ale naprosto bez charisma. Příběh je (i pro ty co neznají komix) předvídatelný a až na několik nečekaných odhalení (která se ale udějí naprosto mimochodem a vůbec nezpůsobí nějakou extrémní gradaci děje) jede šablonovitě k předvídatelně "nečekanému" konci. Celé to protentokrát zachraňuje kulervoucí hudba Hanse Zimmera. Napříště už by to ale stačit nemuselo. ()

Lukoboss

Tak jsem si s "klucíma" vyrazil do kina a musím se přiznat, že jsem od tohohle filmu čekal víc. Ne, že by to byla hrozná nuda, ale přece jenom 164 minut si vybírá svou daň. Objevují se všelijaký klišé od srdceryvných a rádoby psychologických rozhovorů přes romantiku až po předem očekávaný zvraty včetně mnoha nelogičností. Já to tak prostě vidím a přestože se efekty z plátna valí neohroženě na diváka a Batman chrchlá svým typickým hlasem, na záda mě to nepoložilo. Záporák je kus chlapa, ale na Jokera rozhodně nemá, a nepomáhá mu ani maska ála Star Wars nebo jeho "držení se za kšandy". ()

Dánek

80% -Celkem zklamani, cekal jsem ze to opet bude pecka, ale... Dostalo se mi obycejneho akcniho filmu, jehoz dej byl hrozne predvidatelny, prostredni cast me dost nudila a zaver byl proste klasika. Avsak akcnak to byl kvalitni :) ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)