Temný rytíř povstal

Návrat Temného rytiera

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Wally Pfister

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn, David Gyasi, Aaron Eckhart, James Rawlings, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Claire Julien, India Wadsworth, Ronnie Gene Blevins, Josh Pence, Edgar Jimz, Thomas Tull, Glen Powell, Shaun O'Donnell, Shannon Lanier, Oliver Cotton, Ed Heavey, Mark Falvo, James Harvey Ward, Mitchell Yee, Alex Ziwak, Rey Goyos, John Mancini, Adam Piacente, John Macmillan, Kevin Tanski, Jay Benedict, Gonzalo Menendez, Trevor White, Graham Curry

Třetí díl BATMANA představuje spíše zklamání než zážitek. Snaha udržet stůjcostůj rozměr filmového eposu je křečovitá. Na problémy je zaděláno už ve scénáři a námětu. Padouch, o kterého jde tentokrát, připomíná fašistoidního či ultralevého populistu, který teror kombinuje s nebývalou dávkou sociální demagogie. Seznam neuvěřitelností tím není vyčerpán. Představa 11-12letého děvčátka fyzicky zvládajícího na stěně smrti odlehlého popuštního vězení to, co je nad síly dospělých zdravých mužů, je problematická sama o sobě; Batmanovo přemístění - bez technických prostředků - mezi arabskou (?) pouští a americkým (?) Godhamem je další potíží; ztotožnění tohoto dospělého děvčátka s padouchem v klíčové scéně filmu hraničí se scénaristickým zoufalstvím. Zdá se, že i v tomto případě platí úsloví o nastavované kaši. Tento proces je zatím v počátcích; na druhou stranu je tu fakt dlouholeté přípravy a také zásady, že Batman v tomto pojetí je v zásadě vysvětlitelný z dosažitelné byť špičkové válečné techniky a zbraní. Podobných, byť ne tak vyhrocených lahůdek najdeme - ke škodě díla - ve třetím BATMANOVI více. Batmanovo - rovněž krajně nepravděpodobné - zmrtvýchvstání v posledních scénách naznačuje prostor pro tvorbu čtvrtého dílu. Máme se bát nebo naopak těšit?(4.9.2012)

• Morien

PRAVDĚPODOBNĚ BUDU SPOILEROVAT! Můžu s největší upřímností říct, že bych pana režiséra Nolana vyfackovala, kdybych měla tu šanci. Nejprve povýší žánr komixového filmu na společenskou událost, tak že i snobové považují za nutnou prestiž takové filmy znát a chválit, a potom takto zpracovaným divákům začne postupně dávkovat lehce zašifrované vzkazy na téma, jak to dopadne, když se levičákům včas nepřistřihne hřebínek? Záběr na potrhanou americou vlajku?! Dokonce i lesby jako by měly přijít na to, jak se mají v životě správně chovat. ___ Temného rytíře jsem respektovala, i když jsem nesouhlasila se směrem, kterým se série odklání. Film Temný rytíř povstal kategoricky odmítám. Temný rytíř měl alespoň scénu, ve které Joker jede po útěku z vězení ukradeným policejním vozem, zvuk je ztlumený, a on vystrkuje hlavu z okénka a užívá si vítr. Silná, symbolická scéna, mocná svojí jednoduchostí, ve které už se nemusí dál kecat ani nic jiného, aby divák "cítil a věděl". V tomto filmu tvůrci tuto schopnost pozbyli. Zůstal slepenec tupých rozhovorů prostříhaných panoramatickými záběry na město a směšně drahými akčními scénami. ___ Jsem vážně jediná hloupá a nevidím něco, co všichni ostatní vidí? Podle mého je to i špatně udělané, scénárista i dramaturg by měli dostat za uši, děj neodsýpá a je velmi statický a význam času potřebného k tomu, aby se něco stalo, je úplně pokřivený a zesměšněný. Dostat se do izolovaného města v rozpadu je taková limonáda, že stačí, když vyjde ze stínů popovídat si s kočkou na podpatcích? Taky se mi líbí představa Banea, jak dělá revoluci, odletí si s Batmanem na Blízký východ, aby mu mohl zapnout v base televizi, a potom zase letí zpátky. ___ A celkově všechny Baneovy proslovy o shození zkorumpovaných z jejich míst a nastolení skutečné vlády lidu působí tak nějak pofidérně, protože režisér nám vůbec neukázal, jak to vlastně ve městě vypadá, divák dostal pouze informace o tom, že zločin byl potlačen a brzy se budou pronásledovat jenom hříšníci z knihovny. V Batman začíná bylo dostatečně ukázáno, proč je město ve sračkách a že je sakra nutné, aby s tím někdo něco udělal, v tomto filmu od filmařů nedostaneme nic, všechna dramata si uměle vymýšlejí sami. Filmař nemůže spoléhat na to, že "lidé si to domyslí, protože naše vlastní realita stojí za prd", všechny argumenty musí zhmotnit ve filmu samotném. ___ Zástup policajtů jenom s pistolemi a odhodláním v srdci jde bránit, co je správné, proti několikanásobně víc ozbrojeným teroristům? "Chvíli šla dokonce elektrika, tak se kluci mohli dívat na televizi." Tak to jo, svět ještě neskončil, když se i sirotci během války můžou koukat na telku. A staré dobré duck and cover na závěr. Ježišku na křižku. ___ Ach jo. Až budu víc při smyslech, tak se svůj hate pokusím upravit na seriozní příspěvek poukazující na to, že je něco shnilé v tomto státě. A dlouhodobě si formuji názor, že je špatné ukazovat násilí ve filmech, a je velmi špatné ukazovat ho tímto způsobem. To už není umění a není to ani zábava. Tím nemyslím, že by měl kupříkladu autor díla nést zodpovědnost za činy jedince prohlašujícího, že tak konal pod vlivem daného díla, spíš bych chtěla říct, že by se měla společnost zamyšlet, proč vůbec taková díla poptává a proč je tak hladově konzumuje.(29.7.2012)

Velký finále je tady. A opravdu stojí za to? Z pohledu porovnání s předchozím dílem, musím jako většina uznat, že druhý díl byl zkrátka lepší. Když bych ale hodnotil film samostatně jako takový bez ohledu na předchozí díl, dávám jasných 5 hvězdiček. Nolan opět natočil velkolepé dílo, které dokáže i přes svojí přešvihnutou stopáž nenudit. Nutno podotknout, že se mi více ale líbily první dvě třetiny filmu a závěr už na mě působil příliš natahovaně a myslím, že šel natočit mnohem svižněji. Je také paradoxní, že přestože jdeme na film o Batmanovi, tak coby postavy jsou záporáci zajímavější. Nejdříve Joker a teď Christopher Bane. Jeho postava zahraná Tomem Hardy je naprosto dokonalá. Musím podotknout, že poslední postava která mě ve filmu, kdy tak dostala byl právě Joker. Kdykoliv totiž Bane vstoupil na plátno, doslova jsem nedýchal a políval mě studený pot. Ta postava je zkrátka "chodící smrt" a je naprosto brilantně vsazená. Klobouk dolů pane Nolan, opět jste mě dostal. Filmu by slušel lepší scénář, více jednoduchosti a méně megalomanství ale tak už to prostě u Nolana a takového projektu bývá. 90%(27.7.2012)

Temnému rytíři konečně povstal a mně zůstala jen suchá ústa dokořán. Takovou politickou agitku jsem od mládežnického komiksu o maskovaných superhrdinech nečekal. Dost mi vadilo, že kromě Batmana do toho přimíchali i komiks Rychlé šípy, to moralizování bylo nesnesitelnější, než v seriálu Krok za krokem. Akciček vlastně také moc nebylo, Batmanovských vychytávek též moc ne, tvůrci to asi vyvažovali velkou spoustou příběhových a logických chyb. Co do atmosféry však musím jednoznačně dát palec hore, stejně jako pochválit záporáka Banea. Ten film drží nad vodou snad mnohem víc, než kdysi Joker, z kterého dodnes stříká blahem kdejaký týnejdžr jdoucí mimo hlavní proud. Zatímco však Joker demonstroval cynismus, sarkasmus a narušení resp. rozpolcenost, jelikož toužil po moci a zároveň anarchii, Bane představuje jen hrubou sílu a touhu pouze po lásce. Společně s ní pak dosáhnout naprosté destrukce na společnosti, kterou nejdřív chtěli donutit k socialistické rovnosti. Možná se to zdá příliš komplikované na filmový komiks, ale tahle emoční hloubka z toho vlastně dělá docela solidní thriller o odboji policistů a bývalých podnikatelů v postapokalyptické pevnosti plné zfanatizovaných komunistů, proti hrubé síle a slepé touze po pomstě. Film ale musí kápnout do nálady. Za jiných okolností to také někomu může přijít jako strašná krávovina. Zároveň doufám, že se nedočkáme dalšího dílu. I když by možná bylo zajímavé nahlédnout, jak se tvůrci popasovali se strakatým kostýmem horlivého Robina, jak ztvární Čutňáka nebo Hádankáře, jedovatou Evu či pana Freezera, ale v podstatě by se už jen opakoval osud, který postihl i předchozí batmanovskou řadu. Ale je možné, že se v komiksu ukrývá nějaký mně neznámý padouch, díky kterému to s gloriolou uzavřou. Proč ne vlastně.(21.6.2014)

Mám radost, že Christopher Nolan mi po dlouhé době nabídl naprosto úžasnou trilogii, se kterou jsem se po dobu několika let neuvěřitelně těšil na každé pokračování, které tento příběh Batmana bude mít. Započala to překvapivě skvělá jednička, dokonalá dvojka a nadešel čas, aby poslední část této série, na které jsem se několik let těšil, ale i bál, až usednu do křesla multikina, započne svůj poslední příběh. Srovnávat jednotlivé díly této trilogie prostě nelze. Každý ten díl je jiný, ale pokaždé takřka dokonalý. Christopher Nolan rozeběhl příběh, který mě po nějakou dobu dokázal ubezpečit alespoň tím, že se v budoucnu budu mít pořád na co těšit ve filmovém světě. Temný rytíř povstal tak ukončuje další kapitolu něčeho, na co divák jako já, žijící v této době, zaručeně nikdy nezapomene. Temný rytíř povstal je temný, krutý, hudebně skvostný a co je nejhorší, přibližuje se realitě daleko blíže, než by na první pohled vypadalo. Tenhle díl je totiž asi nejvíce komiksový, ale Bane je taková zrůda, že je dle mého otázka času, kdy se něco takového objeví i v našem západním světě. Někdo, kdo se postaví proti konzumní společnosti a za násilím bude skrývat život, který by si každý z nás přál. Co se týče herců, zde nemám ani jednu výtku. Každý, kdo se ve filmu objevil hrál naprosto skvěle a byl mi neuvěřitelně sympatický. Christian Bale, Gary Oldman, Michael Caine, Morgan Freeman, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, který mimochodem hrozně připomíná Heath Ledgera a dokonce i Tom Hardy. Ten extra. Z jeho postavy šel strašný strach a respekt. To se mně ve filmu snad nikdy nestalo. Klobouk dolů. Do toho Hans Zimmer opět překonal sám sebe a složil naprosto nádherný soundtrack. Co více dodat? Důstojné zakončení něčeho, čeho jsme byli součástí několik let. Teď je na čase opět hledat nějaký námět, který mě dokáže takhle silně pohltit na několik let dopředu...(7.8.2012)

• - Spoiler: Když Bane (Tom Hardy) "zlomí" Batmana (Christian Bale) při boji v kanálech, svou silou mu zničí jeho masku, sundá mu ji a odhodí. V následujícím záběru, kdy bezvládného Batmana odtahují, je však vidět, že svou masku má. (Guilemot)

• - V závěru filmu se Batman (Christian Bale) chystá záháknout bombu za svůj létající stroj a na časomíře je vidět, že do výbuchu zbývají přibližně 2 minuty. Poté však Batman stihne Gordonovi (Gary Oldman) prozradit svou identitu, líbat se s Catwoman (Anne Hathaway) a dostat bombu za její 10kilometrový dosah, na což měl přibližně minutu. Na překonání vzdálenosti by potřeboval letět přibližně rychlostí 600 km/h, které však zcela určitě nedosáhl. (Langy10)

• - „Je úžasný. Všetkým nám dôveroval a dovolil nám prichádzať s vlastnými nápadmi," uviedla na adresu režiséra Anne Hathaway, ktorá by si rada zopakovala rolu Seliny Kyle alias Catwoman v samostatnom filme, avšak pod podmienkou, aby ho režíroval Christopher Nolan. (Sufferer)