Temný rytíř povstal

Návrat Temného rytiera

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Wally Pfister

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn, David Gyasi, Aaron Eckhart, James Rawlings, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Claire Julien, India Wadsworth, Ronnie Gene Blevins, Josh Pence, Edgar Jimz, Thomas Tull, Glen Powell, Shaun O'Donnell, Shannon Lanier, Oliver Cotton, Ed Heavey, Mark Falvo, James Harvey Ward, Mitchell Yee, Alex Ziwak, Rey Goyos, John Mancini, Adam Piacente, John Macmillan, Kevin Tanski, Jay Benedict, Gonzalo Menendez, Trevor White, Graham Curry, Joseph Lyle Taylor, Duane Henry

Temný rytier sa vari azda ani nedal prekonať. Možno ak by Heath Ledger nezomrel a v trojke by sa Joker vrátil (tak, ako ostatne Nolan pôvodne plánoval). Ale zomrel, Joker sa nevrátil, herec nebol pre-obsadený a na uvoľnené miesto ústredného zloducha nastúpil majestátny Tom Hardy ako nepredvídateľný Bane (áno, bola j v Batmanovi a Robinovi, ale na to zabudnite). Nech by bol akokoľvek dobrý, Joker bol proste Joker. Našťastie, i Bane je vydarený magor a rozhodne pomáha tiež účasť Catwoman. catwoman som v komiksoch nikdy moc nemusel, ale v podaní Anne Hathaway ide o kvalitnú postavu. Batman sa predstavuje ako vyhorený, zničený, zdevastovaný a do seba mlčanlivo ponorený temný muž, ktorý sa už nechce vrátiť do akcie. Ale bude musieť. Možno posledný raz v živote. Logika síce drhne už od samého začiatku (čo by sa stalo, ak by z lietadla vyhodili "toho" chlapa a nie iného?), ale naopak veľmi sa mi páčilo, že dej sa odohráva v dobe, kedy sa v uliciach Gothamu začínajú objavovať mladí ľudia, ktorí Batmana poznajú len z rozprávania rodičov a tak ho pokladajú skôr za mýtus a rozprávku, než kedysi skutočne existujúcu bytosť. Napriek chybám dôstojné uzavretie výbornej trilógie a na obvykle tak chladného Nolana prekvapivo dojemný koniec. Kino Považan NMnV 2012(15.11.2016)

„No one cared who I was, until I put on the mask.“ Řekl to Bane, Batman či sám Gotham..? Strach, Chaos a teď Bolest prostřednictvím drtivého vítězství epiky. Nolan v této žádané disciplíně objevil zcela neprobádané kouty vesmíru a protože sviští rychlostí světla, má pasažér ztíženou šanci zachytit pouhým okem jakákoliv tmavá mračna. Navíc, Chris se naučil akci i vyjádřit emoce a udělal tak poslední krok k vlastní komplexnosti - filmové to nesmrtelnosti. Jen jedna drobná, nepodstatná výtka, v které se shoduji se Sonnerym. Drobným gestem Alfreda na zahrádce kavárny to mělo skončit - představivost je totiž odjakživa ten nejvýkonnější vesmírný pohon.. Dodatek: Baneův chorál made in Zimmer je prvotřídně ďábelský, to hustilkou přifouknutý Hardy ostatně taky..(27.7.2012)

Nolan se nás za pomoci supermonumentální hudby snaží přesvědčit, že tohle je to největší žrádlo. Pro mě to je možná právě až moc nafouklé. Batmanovská mytologie mi nikdy nepřirostla úplně k srdci, takže se mnou ty zvraty zase tak moc neházely. Navíc ten Baneův cíl, připomínající francouzskou revoluci mi přišel úplně divnej a zbytečně složitej. Přesto jsem se nenudil ani chviličku. Bane má superpřetuněnej hlas a přechozím dvoum záporákům se vyrovná. Každopádně se mi moc líbila scéna, když Batman dostal přes držku. Stačilo natočit normální bitku bez hudby a najednou působil, jak unavená, slabá sračka. Nolan je šikula. Btw Alfréd zase totálně vládne.(13.1.2013)

Epické v každém ohledu, včetně všech důsledků, které z velkoleposti a rozsáhlých plánů, myšlenek, symbolů a příběhových linií plynou. Nolan versus absolutně přehnaná divácká očekávání nemohl uspět na celé čáře, ale přivedl nového záporáka velkých rozměrů (pro mě lepšího než Joker) a příběh propletený jak další sága. Větší film tu totiž nebyl a ještě delší dobu nebude a na IMAX plátně je to zábava na víc podívání s hromadou emocí a naprostým vtažením do děje. Jen ten jeden závěrečný twist mi tam bije až moc do očí a nutí se ptát, proč to Nolan nemohl dohrát podle těch prvotních not a za každou cenu musel zvrátit vývoj dění, musel divákovi ukázat, kdo je tvůrce filmu a kdo divák... (možná až metaforicky->očekávání tvoří film, film vytváří očekávání). Kruh se uzavřel. Velkolepě, působivě, mrazivě, ale s mírnou pachutí, že to mohlo být ještě lepší. Ale Nolan je viditelně taky jen člověk, ne žádný superhrdina s nadpřirozenými schopnostmi... je to vlastně dobře nebo ne?:)) (později podrobněji)(27.7.2012)

Totální Epic Fail. Je to tu několikrát opakováno, ale nemůžu si pomoct. Zvraty jak z béčkového hororu, "velkolepé" vyprávění, které tvůrci nedokázali ukočírovat a kompletně se vymklo z rukou. Nejlépe to vystihla postava Michaela Caina, jež se na roztahaný děj nemohla v první půli dívat a odešla, aby se v závěru v "podobě" režiséra Nolana vrátila a promlouvala k divákům slovy "Zklamal jsem Vás". Ano, zklamal Chrisi, nedokážeš si představit jak. Největší zklamání letošního roku a nutno podotknout, že naprosto zaslouženě. Howgh.(26.7.2012)

• - Jedná se o první film trilogie, který nekončí pohledem na Batmana (Christian Bale) v jeho obleku. (Lucasion)

• - Děj filmu se odehrává 8 let po snímku Temný rytíř  (2008) a 9 let po Batman začíná (2005). (Žralok)

• - V 53. minutě ve chvíli, kdy Batman (Christian Bale) a Catwoman (Anne Hathaway) bojují na střeše se skupinou zločinců, lze vidět, jak jeden ze zločinců v levé části obrazovky spadne, aniž by se ho kdokoli dotkl nebo se k němu přiblížil. (Theophilus)