Temný rytíř povstal

Návrat Temného rytiera

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Wally Pfister

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn, David Gyasi, Aaron Eckhart, James Rawlings, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Claire Julien, India Wadsworth, Ronnie Gene Blevins, Josh Pence, Edgar Jimz, Thomas Tull, Glen Powell, Shaun O'Donnell, Shannon Lanier, Oliver Cotton, Ed Heavey, Mark Falvo, James Harvey Ward, Mitchell Yee, Alex Ziwak, Rey Goyos, John Mancini, Adam Piacente, John Macmillan, Kevin Tanski, Jay Benedict, Gonzalo Menendez, Trevor White, Graham Curry, Joseph Lyle Taylor, Duane Henry, Andrea Vasiliou, Sarah Goldberg, Linus Roache (a.z.), James Blankenfeld

Nolana považuji za jednoho z nejpřeceňovanějších režisérů současnosti, který i přes zdání geniality nedokáže nejen svým filmům vpravit nějakou hlubší, osobitou myšlenku, ale ani realisticky, poutavě odvyprávět příběh. I proto jsem ostatně druhého Temného rytíře ani neměla v plánu vidět v kině; pokud mi prostřední díl jeho trilogie přišel i přes nesmírně pozitivní reakce docela průměrný, bylo nasnadě, že tento "velkolepý závěr" bude jedním z těch divácky milovaných filmů, které v kině doslova protrpím. Nebylo tomu tak. Ano, Nolan podle mě pořád nezvládá dát celému filmu uvěřitelnou formu; teatrální dialogy, nelogická jednání postav (proč sakra k vylezení z jámy nepoužije to lano, na kterém je přivázán?), Batmanův prapodivný chraplák a směšné akční scény jsou jen špičkou ledovce, protože pokračovat bych mohla donekonečna. Jenže... jenže tohle všechno částečně zastiňuje skvělé herecké obsazení a dobře navržené postavičky, které oproti jiným filmům podobného žánru zaznamenávají alespoň nějaký vývoj a nejsou tlustou čarou rozděleny na ty ryze kladné a ty ryze záporné. Zklamaná tedy rozhodně nejsem, spíše naopak: Překvapilo mě, že je ten film slušně koukatelný a i přes hluchá místa to není jen nesnesitelná dávka patosu a prvoplánových gest. A za to u mě má TDKR bod.(15.8.2012)

Do zaznění americké hymny to nejlepší, co jsem kdy v americkém blockbusteru viděl - to pro spoustu lidí znamená, že se budou zhruba první hodinu nudit, já jsem užíval mistrovskou tenzi, kterou Nolan naprosto ovládá plátno. Vystačí si při tom bez akce, jen s masivně budovaným pocitem neklidu. Po americké hymně jsem se s filmem začal trochu prát - bráchové nejspíš sledovali kritiku, která se snesla na ideologické pozadí Temného rytíře zleva a jako by si chtěli se zastánci sociální spravedlnosti a přerozdělení vyřídit účty. Nicméně zvolili si ničivou "weapon of choice" - Bane je uhrančivá, drtivá a naprosto démonická postava, která Balovu Wayneovi / Batmanovi umožňuje dělat to, v čem jsou nejsilnější: obětovat se pro film / Gotham. V závěru mi chyběla soustavnější práce s příběhem i postavami, tempo je záměrně hodně splašené a dávkování informací úsečné, docela překvapí i rozporuplný návrat ke "komiksové" mytologii jedničky... Závěrečný mega-twist, který trochu oslabí pure evil auru Banea, mě vytrhl z pobožného blouznění o jedné z nej postav v trilogii. Ale marně přemýšlím, kdy jsem naposled viděl něco tak drtivého, monstrózního, majestátného a přitom filmařsky vybroušeného. Říkalo se, že Batman bude králem sezóny - a i přes spoustu námitek jím pro mě neohroženě je. Edit: Teprve druhé shlédnutí odhalí, jak důsledný a přitom emocionálně úrodný tenhle film je. Imaxová kopie je ohromující a ten film každým detailem získává. Grandiózní...(19.7.2012)

Spider-Man, X-Men, Super-Man. Tvorcovia všetkých filmov o týchto superhrdinoch sa pokúšali oprášiť, vdýchnuť život a priniesť do svojich spracovaní trošku čerstvého vánku. Prvé diely sa poväčšine podarili, diváci boli nadšení, s druhým dielom prišli väčšie očakávanie, tvorcovia dostali väčší rozpočet, nahromadili ešte aké-také nápady a spravili podarené pokračovanie. S nástupom tretej časti však očakávania stúpli násobne, nápady došli a tak sa tvorcovia väčšinou s projektom rozlúčili, alebo z neho spravili len vývar aby aspoň ako-tak nasýtili publikum a vrátili sa im doláčiky do truhličky. Nolan dal ale všetkým na frak, ukázal im ako sa točia trilógie, a že nestačí len tak za každým prísť s novým záporakom a premieľať to isté dookola. Všetko v tejto trilógii má zmysel už od začiatku, vsetko ja tka dokonale prekombinované a dáva zmysel ako kedysi dávali zmysel prvé tri časti T-série. Nebudem písať o fascinujúcom a strhujúcom deji, dokonalom scenári, stoperecentných hercoch, réžii, hudbe, efektoch, akcii a všetkom ostatnom. Načo? Stačí napísať: 100%.(19.8.2013)

THE DARK KNIGHT RISES má určitě nejlibovějšího a jednoho z nejděsivějších padouchů všech dob (včetně Nolanovy Batman série), pro mě svojí hrůzou a takřka nesmrtelností srovnatelného i s monstrem z ALIEN. Ale koncepčně se TDKR nepovedlo tolik jako předchozí THE DARK KNIGHT, protože zatímco předchozí díl byla naprosto semknutá a ultimátní jízda. TDKR při svých 164 minutách nedrží zdaleka tak dobře dohromady a spirituální reunion Bruce Wayna je jednou velkou fackou divákovi, která nebyla nutná.(30.7.2012)

Upachtěné čtyři hvězdy. A to jen proto, že jsem neměl vysoká očekávání. Každopádně, jak si kdysi užíval Alfred: "I told you so." Všechny nevýhody Nolanova přístupu tu vyvstávají na povrch. Zdejšímu světu nejde uvěřit, protože i přes Nolanovu snahu o realismus postavy zásadní zvraty vykomunikují soustavou hlášek jako v každém komiksu (například zbývá minuta a půl a Batman má čas na líbačku), jen tentokrát to působí zásadně nemístně. Plán každé postavy je neskutečně primitivní a nechápu, jak se vůbec mohlo Baneovi (který se zřejmě po Gothamu přesunuje teleportací) podařit cokoliv uskutečnit. Staré postavy nemají dost prostoru a na dlouhé minuty mizí z dění (včetně Batmana) a nové jsou zoufale zbytečné. Catwoman je horší než pěst na oko. Polovina motivů kopíruje Temého rytíře a druhá je hromada klišé. Proč přesto (zatím) čtyři hvězdy? Daří se celkem solidně navodit pocit totální anarchie, i když i to se tluče s tím, jak jednoduchý plán stačil k ovládnutí Gothamu. Vážně - pokud dvanáctimilionové město ovládlo pár banditů tímhle způsobem, seženu tři lidi a pozítří je Praha moje. Nolan šlápl hodně vedle, zřejmě podlehl vlastní genialitě, a rozjíždí jen tři hodiny dlouhý, řemeslně (až na nudný střih) vynikající patos s roztomile jasnými pokusy o sociálně-politický přesah, protože prostě může. 70 %(19.7.2012)

• - 178centimetrový Tom Hardy, představitel Banea, musel nosit 7,5centimetrové "podpatky", aby byl stejně vysoký nebo vyšší než jeho kolegové Christian Bale se 183 cm, Morgan Freeman s 188 cm a Michael Caine s 188 cm. (PVi)

• - Tom Hardy, který hraje asi 40letého Banea, je ve skutečnosti o 2 roky mladší než Marion Cotillard, jenž ztvárňuje přibližně 30letou Mirandu Tateovou. [Zdroj: imsdb.com] (Rebbit)

• - Ve scéně, kdy Bane (Tom Hardy) a jeho kumpáni vyrazí z burzy, kterou právě napadli, je všude světlo. O devět minut později po dokončení, což je doba na dokončení peněžní transakce, je už ale všude tma. (Pupidykon)