Temný rytíř povstal

Návrat Temného rytiera

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Wally Pfister

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn, David Gyasi, Aaron Eckhart, James Rawlings, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Claire Julien, India Wadsworth, Ronnie Gene Blevins, Josh Pence, Edgar Jimz, Thomas Tull, Glen Powell, Shaun O'Donnell, Shannon Lanier, Oliver Cotton, Ed Heavey, Mark Falvo, James Harvey Ward, Mitchell Yee, Alex Ziwak, Rey Goyos, John Mancini, Adam Piacente, John Macmillan, Kevin Tanski, Jay Benedict, Gonzalo Menendez, Trevor White, Graham Curry, Joseph Lyle Taylor, Duane Henry

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 4,404 // Otvárací Víkend USA: $160,887,295 // Kvôli krajšiemu pôžitku som si aj pri tejto sérií najprv pozrel predošlé dva dieli a až potom to posledným zakončil v kine. Ako aj pri predchádzajúcom dieli aj tu je najzaujímavejšou postavou, postava záporná. Dokonca sa mi rola Banea páčila o niečo viac ako rola Jokera z dvojky. Nolan sľuboval Epické zakončenie, ktoré sa však nekonalo, teda aspoň z môjho pohľadu. Neviem ako u ostatných, ale u mňa ostáva The Dak Knight najlepšou časťou série.(25.3.2013)

• woody

Mizerně odvyprávěné, plné patosu s tvůrčí nabubřelosti a - co je nejhorší - s odpudivým světonázorem. Jeden z nejhorších blockbusterů, o němž netuším, co tím chtěli Nolanové říct. Ale vypadá to hezky, to nepopírám. Po TDK, který mám, i přes zjevné chyby, velice rád, se jedná o veliké zklamání. Nolan si vzal až příliš velké sousto a TDKR je prakticky to samé, co Spider-Man 3 pro Raimiho. Jen s tím rozdílem, že pod přívaly velkých slov, dramatických gest a apokalyptických vizí není vidět, jak je to směšný a primitivní film.(1.8.2012)

90%. Strach. Chaos. A teď Smrt. Každý díl téhle comicsové trilogie má svůj jednotící motiv (a to ne pouze jeden), přičemž ten poslední je rozhodně nejosudovější – proto je škoda, že co do emocí přišel vrchol s Temným rytířem. Finále jej ale trumfuje rozmachem. Nolan přišel se skoro tříhodinovou comicsovou freskou, která je vrcholnou přehlídkou hollywoodského řemesla, epickou ve všech možných ohledech a z Nolanovy pozice v podstatě nepřekonatelnou (větší záběr už film fakt nemůže mít). Funguje v globálu, i v osobní rovině - podmanivé tepání do dnešního světa bohatých a chudých je velmi inspirativně obráceno vzhůru nohama obrazem Baneovy zkázonosné revoluce a předání moci do rukou obyčejného lidu (doslova naplněné tvrzení, že demokracie je vláda lúzy), nadmíru působivé je ale podán i mýtus o padlém hrdinovi a jeho vzepjetí. Rozhodně jde o nejcomicsovější díl celé trilogie, včetně snaživých hlášek, cheesy twistů a patetické víry v sílu obyčejnejch dobráků v ulicích, což by se schroustávalo trochu snáze, kdyby Nolana nedoběhla jeho stará slabina, kterou je neschopnost zhmotnit opravdu plnokrevné a věrohodné ženské postavy. Rozhodně se ale nezlobím, že vratkou Catwoman a drsňáka Banea zastiňuje ten, o kterém se tu celé roky točí – totiž Temný rytíř, jehož znovuzrození jsem si prožil festovně. Epická spokojenost. Á propos, díky za to závěrečné ujištění, že restartovat se nebude.(20.7.2012)

Velký finále je tady. A opravdu stojí za to? Z pohledu porovnání s předchozím dílem, musím jako většina uznat, že druhý díl byl zkrátka lepší. Když bych ale hodnotil film samostatně jako takový bez ohledu na předchozí díl, dávám jasných 5 hvězdiček. Nolan opět natočil velkolepé dílo, které dokáže i přes svojí přešvihnutou stopáž nenudit. Nutno podotknout, že se mi více ale líbily první dvě třetiny filmu a závěr už na mě působil příliš natahovaně a myslím, že šel natočit mnohem svižněji. Je také paradoxní, že přestože jdeme na film o Batmanovi, tak coby postavy jsou záporáci zajímavější. Nejdříve Joker a teď Christopher Bane. Jeho postava zahraná Tomem Hardy je naprosto dokonalá. Musím podotknout, že poslední postava která mě ve filmu, kdy tak dostala byl právě Joker. Kdykoliv totiž Bane vstoupil na plátno, doslova jsem nedýchal a políval mě studený pot. Ta postava je zkrátka "chodící smrt" a je naprosto brilantně vsazená. Klobouk dolů pane Nolan, opět jste mě dostal. Filmu by slušel lepší scénář, více jednoduchosti a méně megalomanství ale tak už to prostě u Nolana a takového projektu bývá. 90%(27.7.2012)

Hysterické reakce ze zámoří, do jisté míry reflektované i u nás na kontinentě, žel bohu způsobily, že místo abych se plně soustředila na podle všeho vynikající výstavbu filmu, jeho roli v trilogii a srdcervoucí, technicky zjevně dokonale ztvárněné emocionální jádro, raději jsem se tupoňsky drbala na své opičí lebce a zmateně se ptala, kde že je to radikální, odporné, fujky fuj prokapitalistické/antialtruistické/randovské/konzervativní/kolektivistickou lůzou opovrhující poselství, které jste mi všichni slibovali, na které jsem se tolik těšila a které se i přes pozorné hledání zkrátka nedostavilo. Pokud se dneska za zavrženíhodný projev odporného sobeckého pravičáctví považuje poměrně nesmělé vypísknutí, že „voni i ti boháči jsou jako lidi a maj svý práva, vole“, pak dlani, seznam se s ksichtem. Další projekce budou nezbytné, neb ačkoli jsem si stačila pečlivě vyškrtat, co všechno DKR sociopoliticky není, nějak jsem si nezvládla utřídit, co vlastně je. Provizorních pět za deshi basara a ty podpatky, co budu stoprocentně chtít k narozeninám.(7.5.2014)

• Gary Oldman

• - „Je úžasný. Všetkým nám dôveroval a dovolil nám prichádzať s vlastnými nápadmi," uviedla na adresu režiséra Anne Hathaway, ktorá by si rada zopakovala rolu Seliny Kyle alias Catwoman v samostatnom filme, avšak pod podmienkou, aby ho režíroval Christopher Nolan. (Sufferer)

• - Ve filmu je zmíněno, že Ra´s AL Ghul (Liam Neeson) byl vyhnán a založil ligu stínů. V prvním dílu trilogie ale Ra´s AL Ghul říká, že liga stínů už existuje po tisíce let a zničila Řím či vypálila Londýn. (Thommy91)

• - 72 minút z celkovej dĺžky filmu bolo natočených na kamery IMAX 70mm a 35mm, čiže sa jedná o najdlhšiu minutáž natočenú na tento typ kamier do tej doby. (Marcin)