Temný rytíř povstal

Návrat Temného rytiera

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Wally Pfister

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn, David Gyasi, Aaron Eckhart, James Rawlings, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Claire Julien, India Wadsworth, Ronnie Gene Blevins, Josh Pence, Edgar Jimz, Thomas Tull, Glen Powell, Shaun O'Donnell, Shannon Lanier, Oliver Cotton, Ed Heavey, Mark Falvo, James Harvey Ward, Mitchell Yee, Alex Ziwak, Rey Goyos, John Mancini, Adam Piacente, John Macmillan, Kevin Tanski, Jay Benedict, Gonzalo Menendez, Trevor White, Graham Curry, Joseph Lyle Taylor, Duane Henry, Andrea Vasiliou, Sarah Goldberg, Linus Roache (a.z.)

Nolan to rozseknul a nakonec dovedl svého Batmana důstojně do finále... ale zdaleka ne tak vyváženě a setrvale kvalitně jako se mu to dařilo držet v prvních dvou dílech. Nedokážu pochopit, co přimělo poctivého architekta začít magořit způsobem motajícím Batmana, prapodivný anarchistický konstrukt jménem Bane alias svědomí naší směšné hnijící společnosti s ještě prapodivnějším a nerealističtějším modelem toho jak by to asi na tom Manhattanu fungovalo, kdyby se skutečně stalo to co v tomhle filmu, a nádavkem ještě regulérní úlet aka Scarecrow/Robespierre (včetně gigantického soudního stolce;)) a výsměch všem divákům v ratingu PG-13 (chrabří policisté se hrnou s holýma rukama úzkou ulicí proti militantním anarcháčům - jinak ovšem profesionálním zabijákům - s útočnými puškami a pár těžkými vozidly, a nejenže vítězí, ale těch několik heroicky padlých umírá zřejmě na infarkt, protože krev nevidno - a to je jedna z poměrně důležitých postav zabrána téměř v detailu...). Temný Rytíř byl inteligentním, temným a osobním thrillerem, kterému po stránce logiky nešlo nic vytknout. Tady se i přes nezvykle dlouhou stopáž musíme dívat na to, jak se hlavní hrdina zničehonic s veškerou výbavou (kterou předtím neměl) zhmotní na "nejnedobytnějším místě na světě", a ještě k tomu pronese stupidní buddy-movie hlášku... což jen tak BTW provádí v konfrontacích s lahůdkovým černou kůží obepnutým zadečkem Kočičí Slečny celý film, a rozhodně to ničemu neprospívá. Jenže věc má "z marxistického hlediska" ještě druhou stránku. A tou je - samozřejmě kromě brilantních hereckých výkonů Christiana Balea (dobře, u něj jen po lehce nadpoloviční většinu filmu), Michaela Cainea, Garyho Oldmana, Toma Hardyho (ten Baneův hlas je neskutečný) i Josepha Gordona-Levitta - to, že závěr v emocionální rovině naprosto dokonale funguje a dává divákovi (nebo alespoň mně) ten správný pocit comicsové osudovosti... a naděje. A co na tom, že se Nolan po zkušenostech s Inception rozhodl poslední Caineův záběr dovést do úplného konce, aby vznikalo méně pochybností:) Když zadunělo další z Zimmerových témat v posledním záběru v jeskyni, byl jsem ochoten odpustit Nolanovi úplně všechno... asi na pět sekund;) The Dark Knight Rises tak pro mě bude ukázkou dokonalého řemesla s občasnými trestuhodnými výkyvy v kvalitě scénáře, která sice (ta ukázka) nedosáhla mistrovské úrovně druhého dílu, ale přesto dovedla trilogii, která nemá ve světě filmu mnoho srovnání, do finále, jaké si zaslouží. 80% a nelituju ani jediné koruny za lístek do kina.(13.11.2012)

Velkolepé zakončení Nolanovy Batmanovské trilogie. Anne Hathaway coby Catwoman je úžasná a Joseph Gordon-Levitt se mi zde líbil asi nejvíc ze všech filmů, které jsem s ním za poslední dobu viděla. Tou nejvýraznější postavou je však jasně Tom Hardy, který si zde střihl jednoho z nejdrsnějších a nejnebezpečnějších záporáků posledních let. On, s tou typickou maskou, v té bundě a hymna ♫"Deshi Bashara"♫ jakoby byli stvořeni jeden pro druhého:) Jo, Nolan moc dobře ví, jak správně natočit tyto velkolepé, vizuálně vždy precizní a hvězdně obsazené blockbustery, které vydělají majlant. Jen ty opravdové, reálné emoce mi u jeho filmů vždycky chyběly. Všechno to působí tak chladně, s odstupem. Ale co, patří i tak mezi nejlepší režiséry současnosti a své projekty si umí vybírat.(29.11.2015)

Rozhodl jsem se před návštěvou kina zkouknout znovu druhý díl, abych byl od začátku "v centru dění", leč se to ukázali býti chybnou volbou. Temný rytíř je jednoduše brutální k.o. o několika tak intenzivních ranách, že by je z paměti nevymazal ani mozek Rockyho Balboy. Temný rytíř povstal působí jako unavující dvanáctikolová oťukávaná, kde tu a tam přijde silnější úder, nikdy se však nedostane ke slovu počítání, na konci vyhrává nad divákem jen těsně na body. Viděl jsem totálně komiksový film, ve kterém je možné vše, tudíž atmosféra nemůže být (a také že není) tak drtivá jako v případě dvojky. V hlavní roli tu vystupuje snad deset postav, což zapříčiňuje jistou rozevlátost a nesoudržnost filmu, akce není vůbec velkolepá, spíše střídmá, osobní souboje typicky Nolanovské, čili ničím nadprůměrné, co lze, to zachraňují herci. Bane jako postava budí respekt, ale znovu to není typický záporák all in, srovnání s Jokerem však nesnese, to je zcela jiná liga. Překvapila mě Catwoman, která svoji úlohu splnila nad očekávání. Zklamal mě Gotham, který v úplně komiksovém díle vypadal jako reálný New York. Pokud by se TDKR nesl v totožném duchu jako jeho starší brácha, neváhal bych s možná stoprocentním hodnocením, avšak rozhodnutí odvyprávět jej jako komiks se spoustou klišovitých scén, nebylo příliš dobré. Očekávání byla samozřejmě obrovská, o to větší je možná teď zklamání. Možná by se leccos odpustilo po druhém zhlédnutí, problém však je ten, že k němu v mém případě asi nikdy nedojde... a tak to máme letos již druhé veliké smutnění... 230 miliónů dolarů(rozpočet)/1087 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(28.7.2012)

• Morien

PRAVDĚPODOBNĚ BUDU SPOILEROVAT! Můžu s největší upřímností říct, že bych pana režiséra Nolana vyfackovala, kdybych měla tu šanci. Nejprve povýší žánr komixového filmu na společenskou událost, tak že i snobové považují za nutnou prestiž takové filmy znát a chválit, a potom takto zpracovaným divákům začne postupně dávkovat lehce zašifrované vzkazy na téma, jak to dopadne, když se levičákům včas nepřistřihne hřebínek? Záběr na potrhanou americou vlajku?! Dokonce i lesby jako by měly přijít na to, jak se mají v životě správně chovat. ___ Temného rytíře jsem respektovala, i když jsem nesouhlasila se směrem, kterým se série odklání. Film Temný rytíř povstal kategoricky odmítám. Temný rytíř měl alespoň scénu, ve které Joker jede po útěku z vězení ukradeným policejním vozem, zvuk je ztlumený, a on vystrkuje hlavu z okénka a užívá si vítr. Silná, symbolická scéna, mocná svojí jednoduchostí, ve které už se nemusí dál kecat ani nic jiného, aby divák "cítil a věděl". V tomto filmu tvůrci tuto schopnost pozbyli. Zůstal slepenec tupých rozhovorů prostříhaných panoramatickými záběry na město a směšně drahými akčními scénami. ___ Jsem vážně jediná hloupá a nevidím něco, co všichni ostatní vidí? Podle mého je to i špatně udělané, scénárista i dramaturg by měli dostat za uši, děj neodsýpá a je velmi statický a význam času potřebného k tomu, aby se něco stalo, je úplně pokřivený a zesměšněný. Dostat se do izolovaného města v rozpadu je taková limonáda, že stačí, když vyjde ze stínů popovídat si s kočkou na podpatcích? Taky se mi líbí představa Banea, jak dělá revoluci, odletí si s Batmanem na Blízký východ, aby mu mohl zapnout v base televizi, a potom zase letí zpátky. ___ A celkově všechny Baneovy proslovy o shození zkorumpovaných z jejich míst a nastolení skutečné vlády lidu působí tak nějak pofidérně, protože režisér nám vůbec neukázal, jak to vlastně ve městě vypadá, divák dostal pouze informace o tom, že zločin byl potlačen a brzy se budou pronásledovat jenom hříšníci z knihovny. V Batman začíná bylo dostatečně ukázáno, proč je město ve sračkách a že je sakra nutné, aby s tím někdo něco udělal, v tomto filmu od filmařů nedostaneme nic, všechna dramata si uměle vymýšlejí sami. Filmař nemůže spoléhat na to, že "lidé si to domyslí, protože naše vlastní realita stojí za prd", všechny argumenty musí zhmotnit ve filmu samotném. ___ Zástup policajtů jenom s pistolemi a odhodláním v srdci jde bránit, co je správné, proti několikanásobně víc ozbrojeným teroristům? "Chvíli šla dokonce elektrika, tak se kluci mohli dívat na televizi." Tak to jo, svět ještě neskončil, když se i sirotci během války můžou koukat na telku. A staré dobré duck and cover na závěr. Ježišku na křižku. ___ Ach jo. Až budu víc při smyslech, tak se svůj hate pokusím upravit na seriozní příspěvek poukazující na to, že je něco shnilé v tomto státě. A dlouhodobě si formuji názor, že je špatné ukazovat násilí ve filmech, a je velmi špatné ukazovat ho tímto způsobem. To už není umění a není to ani zábava. Tím nemyslím, že by měl kupříkladu autor díla nést zodpovědnost za činy jedince prohlašujícího, že tak konal pod vlivem daného díla, spíš bych chtěla říct, že by se měla společnost zamyšlet, proč vůbec taková díla poptává a proč je tak hladově konzumuje.(29.7.2012)

• woody

Mizerně odvyprávěné, plné patosu s tvůrčí nabubřelosti a - co je nejhorší - s odpudivým světonázorem. Jeden z nejhorších blockbusterů, o němž netuším, co tím chtěli Nolanové říct. Ale vypadá to hezky, to nepopírám. Po TDK, který mám, i přes zjevné chyby, velice rád, se jedná o veliké zklamání. Nolan si vzal až příliš velké sousto a TDKR je prakticky to samé, co Spider-Man 3 pro Raimiho. Jen s tím rozdílem, že pod přívaly velkých slov, dramatických gest a apokalyptických vizí není vidět, jak je to směšný a primitivní film.(1.8.2012)

• - Pre koncept tvorby vznášadla The Bat poslúžil mix stíhačky Harrier spojený s kokpitom vrtuľníka Apache. (T2)

• - Úvodná scéna s lietadlami obsahuje podstatne menej trikových záberov, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nolan trval na tom, aby sa natočilo čo najviac materiálu v reále. Základom boli reálne zábery, ktoré sa digitálne iba vylepšovali. Natáčalo sa v Škótsku. (gogo76)

• - Marion Cotillard začala natáčet dva měsíce po porodu a v posledních měsících natáčení také dojížděla do Francie na dotáčky Rust and Bone. (HellFire)