Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Shakaar

Solidní zakončení serie, ale jestli je to nejlepší? Určitě ne...už jenom proto, že film se hodně pomalu rozjížděl. Zbytečně se pitval minulosti, která sice pro celkový příběh měla důvod, ale v samotném filmu jako takovém byla spíš na obtíž. Ale beru, Nolan zřejmě chtěl trochu ubrat takové bomastičnosti jak bylo zvykem u Dark Knighta a projevilo se to i přenesením děje do denního světla, což bylo znakem filmu. Ohledně hereckých výkonnů se netřeba bavit...Bale to s tím chropěním už mírně přeháněl, Anne Hathaway jako katwoman překvapivě obstála. Gary Oldman, Morgan Freeman a Michael Caine si odehráli svoje...byť nehráli ve filmu tak podstatnou roli jako v předchozích filmech. Děj...z části vykradený z prvního, hlavně pád a vzestup Batmana mi připomínal hodně Batmana Begins...včetně menší role Cilliana Murphyho, jako jediného přeživšího z předchozí Batmanovské razie...byť jsem se divil že nepůsobyl vůbec jako psychiatr, který okusil své vlastní medicíny...když to dám dohromady, Nolan odvedl slušnou práci...myslím si že za celou serii se nemůže stydět a po celou dobu udržel kvalitu na urovni. Trochu mě zvláštně navnadil závěr, který překvapivě zůstal otevřen...jako by Nolan řekl, že ještě neskončil, ikdyž sám uvedl že nemá zájem pokračovat v Batmanovi a Bale taktéž ne. Ale kdo ví, má se dělat nový restart...pokud neskončí svět, tak za pár let a nemusí to být rovnou restart, může stavět na tomto...takže, uvidí se. ()

Aurewen

Veliké očekávání=ještě větší zklamání.. Tolik chyb pohromadě až z toho šla hlava kolem..Uvedu první, jak může mít člověk, kterému je kolem 40, hlas starého člověka? To byl celkem nesmysl(Padouch) a ten robotický a osmdesátiletý hlas na něj fakt neseděl. Děj plný skládanek a nedomyšlených úseků. Jednotlivé dílky ovšem nezapadaly a neměly svůj vlastní příběh. Věřím, že ti, kdo neviděli ani jeden předchozí díl možná i v půli z kina odešli. Myslím, že tvůrci lepili a lepili, hlavně aby byl film co nejdelší, za cenu, že nebude za nic stát. Nebudu jen vytýkat. Všechno zachraňuje Zimmerova hudba, kamera, krásné záběry (na noční i denní město, první scéna s letadlem apod.) a nesmím opomenout - Batmanovy hračky a pěkný efekty. Nějak mi ušel smysl Catwoman, to byla prostě holka, ještě k tomu ztvárněna nesprávnou herečkou, co kradla, občas se přichomejtla na špatnou stranu a na to, že byla chudá, jak kostelní myš, nechápu, jak se dostala k tolika informacím a byla vždy na správném místě, navíc neměla nic společného s kočkami. Bastard, po kterým všichni celý film šli se nakonec otočil, předal žezlo paničce a přestal být zajímavej? Tak lehce se loučí se záporákem? A Jak je možný, že policajti, kteří vylezli po několika týdnech z kanálu, byli jako ze škatulky? Policista, který jde proti celýmu městu zločinců s pouhou pistolkou a v bílých rukavičkách?...Byla tam spousta chyb, spousta scén, který tam být neměly a nemusely, a hlavně, milion postav a nedomyšlených věcí...pro mě asi nejhorší díl. Heslo tohoto filmu, hlavně zacpat mezeru a nejvíc to natáhnout... ()

Lukadlo

Super! Musím si sehnat předchozí dva díly a někdy v klidu na to všechno znovu mrknout, trojka se mi líbila snad nejvíc...možná to je ale tím, že už ty předchozí dva díly nemám tak čerstvě v paměti. Naprosto spokojen, hudba úžasná...no a Cillian Murhy jako soudce mě taky docela dostal... ()

Dubron

Na Na Na Na Na Na BATMAN!!! Završení trilogie, pěkné pohledné, velmi velmi komixové (ach, Batmane na vrcholu pilíře mostu, hledící vstříc Gothamu...) Malinko jsem čekal více epičtější průběh, něco fakt velkého, ale to nepřišo. Také dialogy byly malinko prázdnější. Jinak tedy paráda :) ()

Seraph1

Nemůžu si pomoct, ale celý ten příběh mi přišel na hlavu a úplně nesmyslný. Všechno ostatní bylo super, hlavně hudba a Bane. 80% ()

ktL

Po druhém zhlédnutí řadím film zcela na úroveň Temného rytíře. Fenomenální zakončení série. 95% ()

smack

Bane zašlapal Batmana do země a vůbec celé dění ve filmu jde mimo TDK. Once more into the fray... Into the last good fight I'll ever know...ale ne zcela tak dobrý jako první nebo druhý díl. ()

Radek_War_09

Tohle byl asi jediný díl Batmana u kterého jsem se do první půlky filmu nudil a v druhé pulce už mě jen neuvěřitelně sral.Tohle přeci nemá vůbec s původním Batmanem nic společného a je to velká škoda. ()

Zahartof

No..hmm..za mě čtyři, ale s odřenými pysky. Stále tu nechybí inteligentní momentky (Anne, ječící o pomoc, aby se dostala z baru, atd.), slušný záporák (-čka), Catwoman taky velice dobře ztvárněná (byl jsem rád, že nemá uši jako Buttman). Bohužel už se to natolik vzdálilo batmanovské symbolice, že je to vlastně jen nadprůměrný akční film a nic víc. Na vykreslení vedlejších charakterů se kašlalo (chief of police wtf?) a jak už trefně poznamenal Pomo (nerad přiznávám), postavy tu jen vyblejou nějakou hlášku, která stojí většinou za hovno a jede se dál. Nejvíc mi chyběl ten feeling mlžnými opary zahalených temných zákoutí, kam divák jen marně valí oči, aby se záběrem mihlo něco černého a pláštivého a oběti mizely v nenávratnu. Batman je tady prostě soldier, postrádá to stealth akci (kompletně) a ve skutečnosti i působivou gradaci s černou postavou ztracenou na něčem vysokém na horizontu, u které by se mi samovolně rozlil vědoucí úsměv po rtech. Doufám, že příštím batmanovým protivníkem bude Lobo. Jestli ano, Gothamu nedávám ani tolik času, kolik bude Wayne potřebovat na vysvlečení se z pruhovaného pyžama. ()

Mitisko

Velmi nelogické, povrchný scenár, vhodné tak pre 13 ročných puberťákov. Pre mňa bez hlbšej myšlienky scenár naťahovaný až nenormálne herecké výkony priemerné možno až podpriemerné jediný "nad" výkon Morgan Freeman... Nič moc ... bezmyšlienkové filmy ma proste neberú ()

Sentax

Tretí Batman proste nemohol dopadnúť lepšie. Ťažko sa mi hľadajú nejaké zápory. Tak v prvom rade je to hrozne dlhý film. V tomto prípade je to však plus. K hercom: Christian Bale - proste si už nikoho iného neviem predstaviť ako Batmana, Anne Hathaway ako mačacia žena - proste sexy, Joseph Gordon-Levitt - skvelá voľba pre rolu Robina avšak Tom Hardy teda Bane ako postava mohla byť iná, zaujímavejšia. Také menšie negatívum vidím v boji Batmana proti Baneovi. Proste boj na päste ma nejako nezaujal. Chýbali mi tam aspoň menšie Batmanove vychytávky. Výborný koniec, už čo sa týka prekvapení alebo obetovanie hrdinu pre dobro väčšiny či vytvorenie priestoru pre ďalšie diely. Zase a znova mi ostáva len skonštatovať, že ľutujem, že som naň nebol v kine. ()

sarfian

Pozerám, že sa tu hodnotí len zo súcitu. Veď ako by sme mohli dať menšie hodnotenie ako4*. Predchádzajúce dva filmy o Batmanovi boli výborné, hlavne ten druhý bol úplne geniálny, kde tomu aj Joker velmi dopomohol. Ale tento ma dokonale sklamal. Keby som mal hodnotiť tak ako všetci, tak dám4*, ale u mňa ide súcit bokom, jednoducho ma to ani nebavilo pozerať. Nolan to tentokrát prekombinoval a je s toho iba priemerný film, ktorý si u mňa zaslúži 3* len vďaka efektom , spracovaniu a dobrými hercami, ale dej je odfláknutý. Tešil som sa na to, ale teraz už dúfam, že pokračovanie nebude...Teraz prosím Nolana, aby nepokračoval a nezničil tým tie dva dokonalé filmy VIDENÉ 1x ()

Boris.

Řekl bych, že je to velice povedené zakončení téhle Batmanovské série a Nolanovi se to i na potřetí povedlo. Jenom mi v tom filmu chybělo pořádný propracování toho chaosu a strachu v Gothemu a možná trošku nepřehlednej děj, takže ve finále bych řekl že to bylo o něco slabší než minulej díl, ale i tak to bylo super. ()

diodoros

Určite najkomiksovejší diel z trilógie, kde prvá anarchisticko-psychologická polovica so sociálnymi dialógmi o priepasti medzi bohatými a chudobnými, ktoré zmetie blížiaca sa revolúcia padá na akčnej druhej polovici vrcholiacej záverom s jedným z najväčších narušení filmového času v dejinách filmu... Herecké výkony ako vždy výborné (väčšinou), Zimmerova hudba jednak zložená zo zrecyklovaných skladieb z predchádzajúcich dvoch dielov a jednak z nových pridaných melódií pre nové postavy (najlepšie je Banove anarchistické skandovanie), zvratov je tu viac než dosť, veľkoleposť je miestami vhodná, miestami naivná a americká. Najrozporuplnejší diel z Nolanovej trilógie a zrejme aj najslabší - Nolan nasadil Temným rytierom latku tak vysoko, že ju sám nedokázal prekonať, pričom pri pokuse prekonať ju nakoniec stavil viac na samotnú epickosť a komiksovosť, čím spadol ešte pod Batmana začína. 4,5* ()

vincchuppo

Nejtemnější BATMAN! Jsem touto sérií celkem strhnut a unešen, osobně takovémuto žánru a i zpracování moc fandím. Tak co co bude točit Nolan příště? Pokud opět komiksovou adaptaci, mohl by to být třeba temný Derdevil? PS: Díky těmto DarkKnightFilmům jsem konečně pochopil, za co se udělují Oskary za mixování zvukových efektů. Nice! Ne, vlastně: EPIC!!!! ()

Kvasekus

Myslete si o mě co chcete, ale nejhorší díl série...čtyři hvezdy o prsa...ale pořád to je dobrý, to se musí nechat. ()

Gardenboy

Nikto neprekročí svoj tieň. Ani Nolan nie je nadčlovek. V podstate súhlasím s POMOm. Technická, vycibrená stránka nedokáže kompenzovať totálny chlad k postavám a prekombinovasť deja. Temný rytier bol absolútnou špičkou Batman série pre hereckú kreáciu Heatha Ledgera alias jokera - to bola jeho pridaná hodnota, ktorá záveru trilógie jednoducho chýba. Nie je tu. Banea by zahral každý priemerný herec a nejaký okamih, ktorý si budem pamätať azda do konca života (ako bol napríklad Batmanov rozhovor s Jokerom vo vypočúvacej miestnosti v Temnom rytierovi) v tomto dieli nenájdete. Keď tom Temnému rytierovi dal 5* tu musím ísť nutne na 4*. ()

LordMysti

Jdu trochu proti proudu, ale nemohu si pomoc, mě tenhle díl nedostal. Děj mi přišel až moc standardní - tedy klasická zápletka, klesnutí až na dno a obrat s hepáčem. Ne tohle bylo strašně okoukané a vynikající Bale i vše ostatní to nezachrání. Podobně jako u posledního bonda Skyfall mi tam nesedí to zázračné vstávání z mrtvých, ano je to pohádka, ale film se snaží tvářit vážně a tohle mi tam vůbec nesedí. ()

peteriko

100% ... Spolupráca bratov Nolanovcov nesklamala a ukončili Batmanovskú trilógiu najlepšie ako sa len dalo. Opäť skvelá kamera, vynikajúce nové postavy (Hardy, Hathaway, Gordon-Levitt) ale najmä úžasná réžia Chrisa Nolana robia z tohto filmu jeden z najlepších snímkov posledných xy rokov. O celej tejto trilógií dokážem rozprávať len v superlatívoch a preto to celé zhrniem len do myšlienky, že to je najlepšia trilógia všetkých čias. Po rozprávkovom Burtonovi a hnusnom Schumacherovi sme dostali Batmana aj z "reálneho" sveta. Len dúfam, že sa to realitou nikdy nestane. ()

Ryšty

Překonat stín v podobě Temného rytíře nebylo vůbec nic lehkého. Rises sice TDK nepřekonal, ale urřitě se mu alespoň vyrovnal. Nolan znovu předvedl, že si umí herce dobře vybrat. Bane nebyl jen nabouchaný individum, ale inteligentní zbraň, která položila Gotham na kolena. Hardy opět nezklamal a svoji roli zahrál bravůrně. Stejně tak mě nadchla Anne Hathaway, které moc lidí nevěřilo. Mě se její výkon moc líbil a byla neuvěřitelně sexy. Bale předvedl svoji klasiku na kterou jsme zvyklý. Oproti předchozím dílům je tu více akce, výbuchů a různych bojů. Jak bylo řečeno v traileru: Epické zakončení trilogie. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)