Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Čejkyn

Nolan to dokázal ,nejlepší "komiksová" trilogie je dokončena!Mám pocit že epičtější a a depresivnější pokračování temného rytíře šlo jen těžko natočit.Srovnávat s TDK je řekl bych nepotřebné ,protože vrcholu se dá těžko dosáhnout dvakrát za sebou.Bane zde představuje absolutní čisté a velmi silné zlo,které prostě přišlo skoncovat s Gothamem,a opravdu si jde za svým.Pár scén je tu sice zbytečně americkejch,ale dá se to přežít.Nolan natočil naprosto skvělé ukončení jednoho hrdiny,a mě se to líbilo na 100%. ()

Ashnobe

Jsem zklamán. Třeba se to změní po některém z dalších zhlédnutí, jak naznačují komentáře jiných, nevím. Čekal jsem asi něco trochu jiného. Zase na druhou stranu, kdyby mě každý režisér svými filmy dokázal "zklamat" jako Nolan, tak by to bylo super. Hudba je (jako v celé trilogii) parádní, přesně sedící, navozující pocit osudovosti. Na můj vkus ale příliš zvratů v ději, přičemž některé na mě působily vyloženě jako "WTF" momenty, které mi vůbec do filmu neseděly a zdály se mi poněkud umělé (hlavně ke konci filmu). Minimálně prozatím je pro mě TDKR nejslabším dílem celé trilogie a to je mi vážně líto, protože jsem čekal opravdové vyvrcholení, které mi nedá vydechnout a ne přepálenou, bombastickou záležitost, plnou klišé a sirotků ve školním autobusu. ()

jardoch

Přes skvělý začátek filmu,jsem z kina odcházel poněkud zklamaný.Na můj vkus se tam objevilo až moc hrdinů a klaďáků,kteří nasazují vlastní život.Přes snahu děj oživit a nachystat divákovi překvapení je děj předvídatelný a snaha o nějaký zvrat v jednoduchém ději působí dost lacině a z mého pohledu nezajímavě.Catwoman rozdává facánky na všechny strany a protivníci padaj k zemi,všechno je tak "temné",plné násilí...bez kapky krve. ()

DadysGirl

Paráda... Nezklamal ani třetí díl... I když v něm Batman vlastně moc není... Odpustila jsem jim obsazení Anne jako číči, protože jí prostě sedla... Morgana Freemana by bylo třeba víc... Ale Oldman, Hardy, Gordon-Levitt mě přivedli k naprostému uspokojení... Strach a teror v čisté formě, na kterou se kouká s obdivem...Nolan ani Zimmer nezklamal :) asi chci víc... :) ()

štófy

Grandiózní zakončení příběhu o rytířovi s netopýří maskou. Jediná škoda byla, že akce zde převážila onu mystérii a napětí, které nám předchozí dva filmy nabízely. Nolan projevil výborný cit pro výběr herců - ať už Anne Hathaway nebo Tom Hardy. Snímek přinesl několik velice zajímavých dějových zvratů, které vyvrcholily zajímavým koncem. ()

sunfreedom

Nechápu některé negativni reakce. Nepřijde mi, že by se trojka zas až tak lišila od dvojky. Ano, Joker byl mnohem více "charismatický" než Bale a scénář není 100%. Nicméně podívaná je to furt skvělá a Nolan se nemá za co stydět. DKR bude v trilogii zabírat vždy druhé místo po Jokerovi, nicméně v komplexním pohledu na všechny filmy, které byly o Batmanovi natočeny, bude patřit k tomu nejlepšímu (takže si vlastně to druhé místo uchová). Jediný, opravdu jediný WTF momemnt byl s tou atomovkou. Na to jsem háklivej. Kdyby nic jiného, tak to zvedne vlnu jak kráva... :) ()

TMontana

Nolan začal svoju trilógiu s inými ingredienciami ako boli použité v predchádzajúcich (komixových) filmoch. Ubral imaginárneho sveta a pridal viac reálneho. A tak sa Nolanov Batman zaradil hlavne medzi trilery/drámy. Čo začal prvým filmov dokonale vygradoval v tom druhom. Komixový prvok ustúpil do úzadia, zostal z neho len akýsi tieň, ktorý zapadol do reálneho, skutočného sveta. V Návrate Temného rytiera však jemne zatiahol za ručnú brzdu, akoby spravil krok späť. Bohužiaľ to nevynahradil ničím, aby to nebilo príliš do očí. Prvý problém je Bane. Niežeby ho Tom Hardy nestvárnil dobre, práve naopak. No Bane je iba nástrojom a zároveň hlavnou zápornou postavou, a týmto rozporom sa akoby strácala jeho nevyhnutnosť v príbehu (keďže je v pozadí ešte niekto ďalší). Divák si k takejto postave ťažko vytvorí vzťah, pôsobí len ako ikona. A Nolan tomu veľmi nepomáha, síce sa snaží vysvetľovať súvislosti, avšak iba formálnym štýlom, samotnému charakteru postavy je venovaná iba malá časť filmu. Priestor na to by aj bol, keby nebol zaplnený vatou v podobe ale-úplne-zbytočnej Catwoman! V celku nerozumiem dôvodu pridania ďalšej postavy do filmu, možno dostal Nolan „príkaz z hora“, neviem, ale jej postava je piatym kolesom na voze. A opäť ako pri Baneovi nezostal priestor na vytvorenie bližšieho vzťahu diváka k postave. Do tretice tu máme mladého policajta, ktorý sa na plátne obšmieta sem a tam a uberá pozornosť od samotného Batmana a Banea. Nepochybne bolo Nolanovou snahou natočiť epický príbeh s množstvom postáv a hutným dejom, ktorý k tomu patrí. Bohužiaľ myšlienka a dôvody zápornej postavy sú stále len egoistické a nemajú žiadaný epický efekt. V podstate jednoduchá dejová línia je prepletená drobnými vedľajšími príbehmi, bohužiaľ máte pocit, že sú tam navyše a niektoré zvraty prídu doslova odveci (Alfredovo priznanie) a bez žiadaného emočného efektu. Vôbec, bolo mi jedno, či niektorá z postáv zomrie, vrátane Batmana, stratila sa hĺbka v príbehu. Návrat Temného rytiera preto pôsobí priveľmi plocho a povrchne. Niektoré časti ma nudili a po niektorých (nepochopiteľných) zvratoch človek definitívne rezignuje. Christian Bale je výborný. Bohužiaľ sa tentoraz jeho postava správa neadekvátne, ničím neprekvapuje, drobné vtipy vyznejú v kontexte skôr hlúpo a vrcholom nedbanlivosti tvorcov k postavám je Waynov vzťah k Mirande a potom k Seline. Postavy sa často krát zjavujú z ničoho nič, akoby vo filme chýbalo zopár vysvetľujúcich častí. Efekty sú na slušnej úrovni, hoci všetko veľké je možné vidieť už v trailery. Zimmerova hudba je veľkolepá a hlavne ona dodáva filmu potrebnú epickosť. (Hoci sa dokola omieľa stále ten istý motív.) Klincom do rakvy je (pre mňa) debilný záver pri pohári Fernetu (WTF?). Návrat nie je zlým filmom, avšak pred ním sme videli dva lepšie filmy a pre mňa je Temný rytier vrcholom celej trilógie. Je lepší príbehovo, postavami a scenárom. Som sklamaný, cítim z filmu len „povinnú Nolanovu jazdu“, vytratilo sa srdce a hĺbka. ()

Clark_Kent

Zásadní momenty jsou odfláknuty nebo zahrány do autu. Je to chaos a psycho, malinko oživení je v Anne Hathaway alias Catwoman. Ta akce tam je i napětí ale jako by to nebylo dotáhnuté až do konce. Každopádně po Jokerovi už to není tak horké. Bane je svým způsobem tajemný a psychopatický dobrý padouch, jeho ramena jsou patřičně široká ale nejde z něj ta impozantnost. Určitě se Batman a Bane nemůžou rovnat, Batman vyhrál ale neohromil. ()

Rothbard

Brilantní zakončení skvělé trilogie o Batmanovi. Christopher Nolan je dle mého v současnosti nejlepším režisérem, a tady to jenom potvrdil. Precizní výběr herců. Bál jsem se dvou věcí: 1) Zda půjde Bane dobře slyšet a 2) hereckého výkonu Anne Hathaway. Nolan mě přesvědčil, že jsem se obával zbytečně. ()

Murdock

Na první zkouknutí perfektní a epický zakončení skvělý trilogie. Civalův komentář shrnuje dokonale vše a já se ani nebudu snažit vyrovnat jeho koment, protože na to moje rétorický schopnosti nestačí. Každopádně jsem rád, že Nolan dokázal celej projekt ukočírovat a nerozsypal se mu pod rukama - klobouk dolů. Skutečně promyšlená trilogie s poselstvím, která nebude hodně dlouho překonána a pravděpodobně ani vyrovnána. Na závěr chci ještě ocenit Banea - ačkoli jsem nevěřil v důstojnýho protivníka po démonickym Jokerovi, byly to zbytečný obavy. Díky :) ()

Armageddon

Dočkal som sa toho, čo som presne očakával. Záver trilógie tak ako má byť, všetky kolieska do seba zapadli, niektoré vyskočili, čím nechávajú voľnosť prípadnému ďalšiemu pokračovaniu. Cristopher Nolan opäť potvrdil, že je špičkový režisér. Bolo vidno, že sa mu výborné spolupracuje s Marion Cotillard, Gordon-Levvitom a aj s Tomom Hardym, keďže to už je druhý veľkofilm, kde sa objavili (po Inception). Tom Hardy ako Bane, mal neuveriteľne ťažkú úlohu uhrať podobný výkon ako už teraz legendárny Heath Ledger ako Joker. S časti sa mu to aj podarilo, keď rozprával charakteristickým hlasom. Myslím si, že trilógia o temnom rytierovi, je odteraz povinnosťou pre každého fanúšika Batmana, ale aj fanúšika komiksov. ()

Kinpr

Nolan to prostě umí. Celý film má jeho rukopis. Trošku jsem se bál, že třetím Batmanem zkazí to, čím nadchnul u druhého, ale naštěstí se má obava nepotvrdila. Sice je pořád dvojka nejlepší, kterou nic už asi netrumfne a Jokera těžko někdo kdy překoná, ale pokud nedat 5* za tohle, tak pak nevím za co. Bane je neskutečnej, to je sakra masér a celý film stojí a padá s ním. Ano, má to být především o znovuzrození Batmana a taky je, ale Bane je natolik dobrej, že rytíře s maskou přesunul na druhou kolej. Oproti předchozímu dílu je to více o mluvení, ale když přijde nějaká akce, je klasicky výtečná a velkolepá (ničení mostů). Michael Caine mě zase potěšil a Gary Oldman taktéž. Snad jen jediná výtka směřuje k dámě v latexu, která tam byla naprosto přebytečná a hlavně úplně zbytečná. Takže díky Annie, ale stačilo. Jo a chci Baneův kabát! ()

Smoulin

Nečekané fiasko. Měl jsem pocit, že se znovu dívám na Spidermana 3. Roztrhaná americká vlajka, prezident na drátě, hrdinní policisté, opakovaný výstup z díry a jako vrchol socha batmana?! WTF?! Snímek je schematický, děj se dá odhadnout na desítky minut dopředu (až na jednu čestnou výjimku - proto dvě hvězdy), scénárista by se měl podílet na Avatarovi 2. Jediným kladem zůstává, jak je ostatně v posledí době zvykem, Tom Hardy. Posledních dvacet minut filmu jsem se snažil smát co možná nejvíce potichu a vzpomínal na již zmíněného Spidieho a za ním obří americkou vlajku v plné prudkosti a také podobně "zmršené" pokračování Sherlocka. God bless america! ()

ilovebritain

O tomto snímku se toho namluvilo až hanba. Očekávání, zklamání v porovnání se starším bráchou bylo dlouho tématem číslo jedna. Já však zcela bezvýhradně patřím k vzácným jedincům, kteří by se za TDKR rvali do roztrhání těla. Co si budeme povídat, chyby jsou. Batman ve dne vypadá poprvé za celou sérii komicky, rvačky mezi ním a Banem působí asi tak stejně věrohodně, jako kdyby Christian Bale hrál v romantické komedii a ty rychlolíbačky mezi Batmanem a Catwoman, co to jako je?! Nebudu popírat, že celý snímek má možná až přehnaně nafouknutou atmosféru, která trochu zastiňuje příběh samotný. Slovo epičnost vlastně shrnuje snímek celý. Od hudby přes výpravu po scénář. Není ovšem čemu se divit. TDKR je poslední tečka za trilogií, která podle mého růžolícího názoru, změnila pohled na superhrdiny.(Tedy dokud je nějaký šílenec s nejnovějším supermanem zase pěkně nesrazí.) Ta banda chtěla, aby se na ně vzpomínalo a aby se v posledním díle vyřádili k naprosté spokojenosti své i diváků a těžko popřete, že je to vážně poznat. Scénář je možná nasáklý klišé ve všech podobách, ale v konečném důsledku si uvědomíte, že je to vlastně až skoro dokonalé. Hrdina možná mluví jako hrdina, ale proč sakra ne?! Herci jednali ve stejném duchu. Nováčci si jasně užívají, že dostali možnost a využívají ji do mrtě. Z J. G. Lewita vysloveně čiší nadšení a elán. Robin je trapná postava, ale v jeho pojetí(i zásluhou scénáře) se stává něčím pozoruhodným. Poprvé za dlouhou dobu se nebojím chválit ani dámskou část obsazení. Marion dodává francouzský půvab a rafinovanost, které přinášejí potřebné odlehčení. Jedničku s hvězdičkou si však plně zaslouží Anne coby Catwoman. Přesvědčivá, elegantní a přitom osobnost každým coulem. Holčička nám vyrostla, zaplať pánbůh. Ti, kteří se zde již objevili si v maximální míře užívají své poslední představení. Co zde předvádí Caine je těžko oddiskutovatelné. Opomíjený leč nezapomenutelný Bale zde definitivně utvrzuje, že Batman a Bale nezačínají na stejnou slabiku jen tak náhodou. Z jeho výkonu mám jednoznačný pocit, že až se jednou(snad v daleké budoucnosti) bude v kině dívat na svého nástupce, bude se moci na toho chudáčka zářivě usmát a říct: "Určitě ses snažil.", načež si tiše pro sebe bude moci říct: "Ale já jsem lepší" a ten kluk to bude dobře vědět. S posledním dílem se nese i patřičná dávka sentimentu, kterou nelze setřást. To, co se mi však vrylo do paměti a dodnes vyvolá úsměv, je však poslední minuta filmu. Po očekáváném bumkonci totiž přichází jemná leč sympaticky poetický závěr, který nese jednoznačné poselství. "Udělali jsme to rádi, bavilo nás to, ale je čas jít dál. Užili jsme si dost srandy i průšvihů. Možná, že tento žánr je mimo zájem kvalitních filmařů, ale my jsme dokázali, že to není pod úrovní, stačí si dát práci, mít odvahu a nevzdat to. Dokázali jsme to a věříme, že nezapomenete." Já nezapomenu. ()

Sappfire

Druhý díl této trilogie nastavil laťku až příliš vysoko, proto sem se obával konce. Avšak sem byl velice překvapen jak si s tim mistr Nolan poradil. Bane jako hlavní záporák plňě nahradil Jokera, který měl původně hrát ve filmu po jeho boku. Ovšem díky skvělému výkonu Toma Hardyho a samozřejmě Christiana Bale, skvělé režii v podání Nolana a mistrovské hudbě od Hanse Zimmera je tento film opravdu skvělým zakončením této série. Mimochodem věděli jste, že hlas Banea nebyl upravován? Opravdu to namluvil Tom Hardy bez počítačových úprav. ()

Hanzo47

Po Jokerově běstnění v Gothamu jsem si myslel, že mě už nic nedokáže tak udivit, ale pan Nolan má u mě hatrick. Celý film povznáší na jinou ligu Bane, jeho dravost síla a vytrvalost ve mě zbudila respekt. Za povšimnutí určitě stojí český dabing, který je mimochodem vynikající a hlas Bana, ze kterého jsem měl celou dobu obavy se povedl v porovnání s originálem parádně a opět tu je každý záběr skvěle propracovaný. Završení trilogie jak má být. ()

Shredder

Fear. Chaos. Pain. Nolan ani tentokrat nesklamal. Je pravda, ze T.D.K.R. nie je dokonaly, ale aj tak okrem Avengerov prevalcoval zatial celu tohtorocnu filmovu tvorbu. Dokaze v sebe sklbit inteligentne dialogy, ktore neposobia dojmom, ze ich vyplul hollywoodsky automat na klise, s okazalou akciou. Napatie graduje od zaciatku az po velkolepe finale, dokazom coho je, ze som sa pri takmer trojhodinovom filme ani chvilu nenudil a ubehol mi neskutocne rychlo. Neocakavane, ale o to prijemnejsie ma prekvapila aj dobra pointa. Apropo, nemozem sa vyhnut porovnaniu s Avengermi. Dva uzasne komiksove filmy a obidva natocene uplne inym sposobom. Avengeri su fantasticky, farebny, plne vyuzivaju rozmanitost schopnosti superhrdinov, maju plno zabavnych hlasok a velkolepe finale s happy endom. T.D.K.R. je epicky, temny, akcne scenky su zamerane skor "realisticky", ma hlbokomyselne dialogy a velkolepe finale s (tak trochu) pochmurnym koncom. Tretia cast o Batmanovi ma svoje chyby, to vobec nepopieram, ale aj tak je to vyborny film a viac ako dostojne zakoncenie jednej z najlepsich trilogii. ()

SuicideKing

Největší trik, který kdy Ďábel předvedl bylo, přesvědčit lidi, že neexistuje. výborný, naprosto užasný akčňák, který nema slabé místečko a nikdy nenudí. tak to bych napsal kdyby to celý nezkayila anne hathaway alijas pigwoman.. kdykoli se objeví na plátně tak film ztrácí všechno čím je.. neskutečně se do něj nehodí a vubec v něm nemá co dělat. jednoznačně nejhorší catwoman jaka kdy byla.. a že to byly zrůdnosti.. A maly dodatek: Bane > joker < a śamozřejmě Ďábel sám "Talia al Ghul" ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)