Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Roman.Ticka

Jak jsem řekla v komentu na TDK, předchozí Batmani jsou znegováni. I když je tenhle kousek fakticky 1 a obvykle ji žádné pokračování nepřekoná, výjimka potvrzuje zaběhané pravidlo. Bale je fešák a sladký, Caine oddaný, Neeson a spol. klasika, Murphy slizký, ale Katie jako učitelka matematiky patří max. do rovnice o jedné neznámé. Tohle celé je jen filmové zpracování komiksu. ()

Othello

Batman Begins je hrozně vychcaný dílo. Pro milovníky filmu, respektive lidi, kteří se filmem zabírají obšírněji zamatlává hubu parádními hereckými esy (Tom Wilkinson je bůh, Micheal Caine je bůh, Cilian Murphy je bůh, Liam Neeson je bůh,Gary Oldman je tady menší bůh než obvykle a bohorovnost Rutgera Hauera neměla šanci vyniknout), dopuje je parádní kamerou, úžasnou hudbou a zručnou rukou Nolanovou. Tedy k režii samozřejmě výtky mám, protože natočit v komiksovém filmu za 150 mega hand-to-hand bitky jako ve filmu se Stevenem Segalem (rozuměj krátký sestřih detailních záběrů) je trochu fuj. Ovšem stále ok. Problém je, že všechny výše vyjmenované kladné faktory jsou jenom pozlátkem na výsostně dementním scénáři o souboji (absolutního) dobra s (naprostým) zlem. Opravdu všechny kladné postavy jsou zde odlidštěny dokonalostí a záporné (vyjma jedné) nemají jakoukoli druhou stránku. Není to fér a ona proklamovaná temnost tím jde úplně do kelu. To je jako napsat, že LOTR je noirový film. Klasické americké blockbusterové pokrytectví, jakože padající jednokolejka na město, kde žijí lidé, jejichž životy nebere nikdo v potaz a batmanovo přejíždění policejních vozidel, ačkoli má vedle dost místy s tím, že se snad vyhnou nechybí. Vyhnou, ale Batman Begins se u mě nevyhne průměrnému hodnocení. Sorry ()

HellFire

Aneb jak Christopher Nolan počal novou éru komiksových filmů. Batman Begins už není filmem natočeným dle komiksové předlohy, kde se ve snaze posunout příběh dále objeví noviny v divokém víru nebo směšné kostýmy. Nový Batman se blíží k realitě a uvěřitelnosti mílovými kroky. Nikdy nezapomenu na to, jak jsem poprvé viděl filmové DVD menu nového Batmana s podmanivou hudbou, protože v tom momentě si mě zaháčkoval. To bylo ještě v době, kdy jsem neznal Nolana, pány Zimmera, Howarda a dokonce ani Balea. A že je na světě nový film s Batmanem pro mě nebyla žádná radostná zpráva, po zkušenostech s předchozími díly. Až do chvíle, kdy jsem si ho pustil. Hned bylo jasné, že je to film "vyspělý" a dospělejší. Konečně je reálně vysvětleno, jak fungují všechny Batmanovi věcičky a nad úžasností batmobilu bych se mohl rozplývat (mimochodem pokud se nepletu, je to první film s Batmanem, kde není použito spojení "bat", jako batmobil např.). Batman má reálný základ a chytře je využito zobrazení jeho strachu, s čímž se sžije většina lidí. Casting je vynikající, každý sedí do své role na sto procent a hudba je po právu velmi dominantním prvkem. Bravo. ()

Ivoshek

Nolanův (resp. Baleův) Batman mě baví víc než první Burtonův. Možná mi přišel Keaton moc "měkkej" (-: A Christian Bale je možná "divnej", "rozpolcenej" a "zmatenej", ale rozhodně není měkkej. A to se - spolu s příjemně temnou atmosférou a občasným fórem - cení. Batman začíná je po sérii batmanovských filmů na hranici totální sr..ky obrovským osvěžením, a Temný rytíř je ještě lepší. ()

Deschain

Po opätovných pozretiach sú pre mňa výrazné tri veci: každá jedna veta je zapamätateľná (mnohé sú už pre mňa ikonické hlášky), skvelá hudba (aj keď v TDK ešte leveluje) a cast. Neuveriteľné, akých ľudí dal Nolan dohromady pre nové príbehy Batmana. Bale a Murphy. Holmes mi naozaj nevadí. Hauer, Neeson a Watanabe. Ale najmä geniálni Caine (rola Alfreda mu padne aj s akcentom ako vyšitá, jeho rady aj sarkastické poznámky na Brucov účet dáva s gráciou, no najmä je to niekto, kto pozná Bruca najlepšie a nahrádza mu rodičov, jeho láskavé scény ma absolútne dojímajú a mám chuť ich neustále pretáčať) a Oldman. Aj v komiksoch sa najviac sústredím (okrem postavy Batmana, prípadne Catwoman) na Alfreda a Gordona, preto som rada, že im môžem vo filme dôverovať a fandiť. (konečne videné v kine - Cinemax Bory - 17.8.2020) ()

eraserhead666

Ten film získává svůj lesk až v souvislosti s následujícími díly. Sám o sobě působí dost nesamostatně a neuzavřeně. Ze všeho nejvíce působí fakt jako rozjezd čehosi velkého. Což mi dost vadilo a vlastně vadí pořád, hledím-li jen na tento film jako samostatný celek. Až vzhledem k ostatním, tedy hlavně následující, částem se od nich odráží v lepším lesku. Chápu, že Nolan chtěl a musel přijít s něčím úplně novým, aby se odlišil a vymezil, od původní v prachu zapadlé sérii, ale ten krutě realistický nástup je moc velké sousto. Snad bych řekl i pro některé fandy. pro mě tedy jo. To zrealističnění, vytržení Batmana z jásavě a zářivě komiksové infantilnosti, do něhož předchozí série (trojka, čtyřka) skočila s rozběhem není špatný krok, na objevení se Batmana se však čeká neskutečně dlouho (zkuste se na to dívat s malým synem (dítětem) a pořád odpovídat na otázku, kdy už tam ten Batman jako konečně bude), i čistě lidští záporáci byli fajn, ale přesto mi třeba lití jedu do kanalizace přišlo s tímhle v naprostém negativním kontrastu. Batman jako postava je fajn, když už se konečně ukáže, Bale je v té roli skvělý, Michael Caine naprosto rozsekává, Holmes je hrozně mdlá, což mě mrzí, protože jsem ji svého času měl hodně rád. Naštěstí přišel Temný rytíř, v lehož lesku se leskne i tenhle pilotní díl (protože Batman začíná nic jiného není) série. ()

Ilicka

Ani Burton nedokázal to, co Nolan. Zaujmout mě . A to už napoprvé, a takovým způsobem, že jsem si je zamilovala oba. Postavu i režiséra. A navzdory tomu, že Temný Rytíř je lepší, učesanější film, tak já na tenhle origin nenechám dopustit, kvůli spoustě věcí: Chris Bale jedinečně demonstruje přechod od zmateného miliardáře v superhrdinu, Liam Neeson je úžasný, vynikajícím způsobem jsou obsazeny i vedlejší postavy - Scarecrow Cilliana Murphyho, Alfred Michaela Caina, Fox Morgana Freemana, komisař Garyho Oldmana. Jediný opravdový nedostatek tedy je otravná Katie Holmes. Kvůli hudbě se spojili Hans Zimmer a James Newton Howard a stvořili dílo, které se do filmu nejen hodí, ale výborně se poslouchá i samo. Wally Phister mírně pokulhává ve snímání kontaktních soubojů a na plátně se občas rozhostí pořádný a nefalšovaný bordel. Já Batmana ale stejně miluju. ()

špaček421

Zvláštní, přestože jsem se toho filmu trošku bál, protože nemám rád takový to vysvětlování jak se hrdina stal hrdinou a teprve pak začíná sranda, tak tady ve chvíli kdy se stal Batman Batmanem mě to tak nějak přestalo úplně bavit. Už to byla klasická komiksárna. Ne že by to bylo nějak špatný, ale už jsem se tolik nebavil. Jinak oproti druhému dílu potěšil dostatek prostoru pro vtipného Michaela Cainea a Morgana Freemana. ()

902 10

pred sledovanim batman begins zapomente, ze existuje nejaky tim burton a ze tenhle tim burton natocil 2 excelentni a nenapodobitelne batmany. zapomente, ze batmana hral (exceletne a nenapodobitelne) michael "buryska" keaton a zapomente na temnou gotickou atmosferu gothamu. zapomente, ze chistopher nolan natocil (excelentni a nenapodobitelne) memento, protoze nic takoveho uz asi nenatoci. uvedomte si co je za rok a uvedomte si, jake se ted toci comicsove adaptace. batman begins je "jen" nadprumerna akce. misto temne atmosfery tvurci vsadili na hvezdne obsazeni, kde si kazdy najde sve oblibence (minimalne 3) a ktere se da vytknout jen priserny uvod (s opravdu znacne "vyseptalym" liamem neesonem) a nevyrazny zaver. zbytek ok. chistian bale jako batman je ok, michael caine kupodivu tolik nevadi stejne jako katie holmes a vylozene potesi morgan freeman, gary oldman a rutger hauer. bohuzel se ponekud "nepovedl" casting pro role zaporaku, (murphyho crane je sice vyborny, ale falcone ma charisma moderatorky az kvizu. o neesonovy byla rec vyse...). nakonec se ale budete docela dobre bavit. asi tak stejne, jako pri 135 shlednuti slunce, seno, jahody. ()

kajda.l

Jedno z největších zklamání roku 2005. Batman mi jako reálná postava v dramatickém příběhu prostě nesedí. Když se budu chtít kouknout na "netopýřího muže" tak v podání Michaela Keatona,pod režisérskou taktovkou Tima Burtona.Bale mě nepřesvědčil,vlastně jako celý tento snímek. Ale jak koukám jsem jeden z mála komu se tento film nelíbil,já dávám 25% a už nikdy více,byly to dvě a čtvrt hodiny nekončící nudy.. EDIT- 7. 7. 10 - Tak druhá šance přeci jen přišla a tak tragické a nudné, jak jsem si původně myslel, to rozhodně není, ale pořád si myslím, že je to výrazně přeceněný snímek. Z původní 1* zvyšuji na 3*, ale ta poslední je z větší části za soundtrack. 60% a potřetí to opravdu vidět nemusím. EDIT 6.2. 2021 - Hm, viděl jsem a přidávám další hvězdu. Trilogie, která (ve mně) zraje. ()

Ištván87

Konečně vytáhli Batmana z bahna. Jeho fanoušci by měli Christopheru Nolanovi líbat ruce. I nohy. Až na nevyváženost, kdy se film z hruba v půlce přemění na něco úplně jinýho, než co byl na začátku. Co měl znamenat ten jejich mikrovlnej zdroj? Jinak je to perfektní podívaná. Na Burtonovu klasiku to sice nemá, ale je to krok správným směrem. ()

Dharter

CZ titulky k celé trilogii ke stažení zde. _ _ _ Věděli jste, že soundtrack z tohohle filmu použili tvůrci Arrivals ve svém díle? A všimli jste si u Falconeho zednářské podlahy? ✔ ()

ARI50

Dostal jsem pěknou podívanou o proti předchůdcům ale pořád jsem nenašel víc dávky skvělé podívání abych byl uchvácen. ()

mm13

Som spokojný a teším sa na pokračovania. Viac sa asi v tejto chvíli čakať nedalo. Do natoľko sprasenej série sa vracia ťažko a tvorcovia museli byť opatrní. Chcelo to silný príbeh, ktorý by zmietol spomienky na kroky vedľa, ale zároveň príbeh s čo najväčším komerčným potenciálom, aby v ňom bolo dovolené pokračovať. Zapeklitá situácia. ...No aj keď nakoniec film sám o sebe nevyráža dych, ponúka prvotriednu zábavu a nenásilným (podčiarkujem) ponorom do východnej mystiky nezostáva nič dlžný súčasným trendom poľudšťovania komiksových hrdinov a ich nepriateľov, so spikleneckým požmurkávaním relativizuje činy a ich dôsledky. Chce to len pevnejšiu pôdu pod nohami (snaha o realizmus je dvojsečná zbraň) a myslím, že niet dôvodov na vážnejšie obavy ohľadne ďalšieho vývoja. Z Batmana sa za roky existencie stala mimoriadne komplexná postava, najmä vďaka Frankovi Millerovi je dnes z neho skutočný Temný rytier priam antických rozmerov a bolo by škoda nevyužiť takýto potenciál. (Dúfam, že aj Sam Raimi si čoskoro prečíta Straczynského príbehy Amazing Spider-Man a pritvrdí...) P.S.: Ajé, skoro som zabudol - Gary Oldman je ako absolútny klaďas Gordon taký presvedčivý a sympatický, až som ho skoro nespoznal. ()

Bauer

Vždycky jsem si říkal že Burtonův Batman je nejlepší a že ho nikdy nikdo nemůže překonat.........a taky to tak zůstane.Batman začína ale je hned zaním, dokonce bych řekl že je stejně dobrý jako Burtonův.A to že Christian Bale je nejlepší představitel Batmana, o tom snad nemusím ani mluvit, ani Michael Keaton nebyl tak dobrej.Herecké obsazení to snad nemusím taky komentovat......prostě super a hlavně potěší Gary Oldman a Michael Caine ( který je mi jako Alfred moc sympatický).Hlavně doufám že bude pokračování a že budu moci říct: Ano, tak tohle je bezpochyby lepší než Burtonův Batman. ()

Earl_23

Pamatuji si, že když jsem Batman Begins viděl poprvé, přišlo mi to strašně zvláštní. Asi jsem byl zvyklý na předchozí (povětšinou hrozné) díly od jiných režisérů. Jenže tohle je úplně něco jiného: Nolan superhrdinu převlékl do (do té doby) nejlepšího kabátu. Nejlepší zpracování komiksového hrdiny ho vlastně ani nelíčí jako hrdinu, naopak jej ukazuje v lidském světle, a přesně proto má tento film rád. Toto je sice jenom skutečně "začátek", Temný rytíř posunul sérii ještě o pořádný krok dál, přesto řadím Batman Begins hodně vysoko, byť nedodělkům tam několik najdeme. Film se prostě musí brát tak, že skutečně vyšel před TDK. Pak je skvělý! Obrovské plus je ještě herecké obsazení - Bale, Caine, Neeson, Oldman a Freeman! Filmu si ještě cením z osobního hlediska, protože to byl moje první "setkání" s géniem Nolanem... Objektivně to berte za 4 a půl hvězdičky. Nolan tu geniální notu samozřejmě našel až o dva roky později. Tady byla "jen" velmi dobrá. "Nejde o to, jaký jsem pod tím, ale moje činy vypovídají o mně..." ()

JASON_X

Vzpomínám si, že po prvním zhlédnutí tohohle filmu jsem byl takový nějaký trochu rozčarovaný, byl jsem dosud zvyklý na úplně jiné podání filmů o Batmanovi, infantilnější, grotesknější, comicsovější... A musím přiznat, že se mi takové podání líbilo, byly to zkrátka pohádky. Ale tenhle Batman je film pro dospělé, úplně jiná třída. Po Nolanovi už se ke starým Batmanům najednou nějak nemám chuť vracet. ()

luka4615

Úžasný reboot Batmana Christopherem Nolanem. Když jsem poprvé viděl sérii filmů o Batmanovi od Tima Burtona myslel jsem si, že žádný jiný režisér by to nedokázal natočit lépe. Nyní však musím svůj názor přehodnotit. Celá netopýří série v rukou Nolana jen vzkvétá a je lepší než kdy dříve. V roli Batmana se představil tehdy pro většinu diváků (i pro mě) neznámý Christian Bale a ukázal nám, že rozervanou duši Batmana lze na filmové plátno převést procítěněji a s větší pompou. Bale se bezprostředně po zhlédnutí tohoto filmu a mnoha dalších stal mým neoblíbenějším hercem. „ Bats frighten me. It's time my enemies shared my dread.“ ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021