Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový název)
Rodinný / Komedie / Drama
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (více)

Série(6) / Epizody(115)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiální text distributora)

sunfreedom

Dramaticky šlapu na brzdu a měním z pěti na tři hvězdy, s analytickým výhledem na dvě. Zpětně se omlouvám všem starším lidem, kteří mě (nás) upozorňovali, že ten seriál je úplně mimo. Jakmile totiž vplul do devadesátých let, pochopil jsem, jaká muka asi museli prožívat oni již od první série. ()

smajly

Začátek seriálu odehrávajícího v hlubokém socialismu byl zajímavý díky věrnému vyobrazení tehdejších poměrů včetně hmotných reliktů a člověk mohl mít pocit, že se vrátil o 40 let zpět v čase. Postupně ale děj začal směřovat k něčemu jako je "růžovka" a seriál přestal být originální. Nicméně na naše současné seriálové poměry je to nadprůměr. 55%. ()

gloomyhorse

Seriál podle skutečných událostí. Myslím že je to dobře zpracované a je to i trochu zábavné. Ze seriálu jsem viděla jak se opravdu žilo předtím za komunismu protože jsem to nezažila tak to bylo pro mě velmi zajímavé..:) ()

Don82

Uf, tak dokoukáno. V roce 2009 bych nečekal, že z celkem povedeného rodinného seriálu vyvine utahaná, pseudosága Dvořákových. Seriál se postupně zvrhl v přehlídku bizarností, kdy se autoři snažili skloubit jak historické milníky, tak i "obyčejné" problémy průměrných lidí. Scénář je v základu dobrý, ale strašně se na něj nabalilo balastu. Nejvíce mi ale přišlo vtipné, jak se autoři snažili podat zcela korektní vysvětlení událostí některých historických událostí. Např. roku 89 je věnováno několik dílů, ale o válce v Iráku jen kratičká zmínka o unesených novinářích. Celkově vzato, 115 dílů bylo příliš a v posledních dvou sérii bylo dost vaty kdy se nic nedělo. Pak je tedy otázkou, co přesně tvůrce vedlo k tak megalomanskému projektu, který dle mého nezvládli. ()

klara.lily

Sice jsem viděla jen pár dílů napříč všemi sériemi, ale musím říct, že je to snad jediný český seriál posledních několika let, ze kterého mi není zle.... ()

dj_kure

Do roku 89 je Vyprávěj nejlepší česká telenovela na kterou jsem narazil. O několik tříd výš než je ulice či sračkoidní ordinace. Přesto je pátá řada plná patosu a natočená snad jen z nutnosti aby se dohrabali konečně k Honzovo svatbě. Nakonec ale musím uznat, že mě seriál bavil téměř celou dobu a ani pátou sérii jsem nedokoukával vyloženě z donucení, ale prostě jsem chtěl. Takže 70% a díky dík čétéčko :-) ()

Tamdydam

Jako takový banální průvodce historií ČSSR, ČSR a ČR pro první stupeň základní školy (ne-li druhý), to je jakž takž použitelné. Ale jinak jde o naprosto standartní jalovou telenovelu se všemi obvyklými mínusy ()

haffen

Tak nie je to tak zlé. Pri tom sajrajte aký produkujú hlavne komerčné televízie, je toto celkom na dobrej úrovni. Človek si zaspomína na určité obdobia svojho života. Inak nič hlbšie sa v tom nedá nájsť. Znesiteľné sem tam pozrieť, ale že by som na tom bol nalepený, to rozhodne nie. Také u mňa dosť rozporuplné slabšie tri hviezdy. 55% ()

Kubajss_cz

Přijde mi, že v ČR si tvůrci seriálu sednou a rozhodují se, zda natočit seriál scénáristicky vyvážený a do hloubky skvěle propracovány, čímž zaujme diváky a do rolí pak obsadí autentické herce, kteří ještě nejsou proflákali, kdejakou rolí. Anebo se pokusí zaujmout obsazením všemožných známých tváří. (Nemusí to být ani herci.) Tyto známé tváře pak nechají pobíhat před kamerou, přičemž si tahají lístečky s tématy scének, které budou přehrávat a následně se to ve střižně nějak za sebe poskládá, aby to dalo do kupy něco aspoň trochu logického. Ano, druhá varianta je určitě dražší, ale to se pojistí agresivním product placementem nebo v tomto případě využití daní. První varianta je přece moc náročná a vyžaduje i trochu úsilí. Věková (ne)autentičnost postav je zde jako hřebík do oka. Scénáristický chaos jednotlivých dílů vyvolává zmatek a motivy postav vyvolávají dojem, že trpí poruchou osobnosti. Naštěstí je tu aspoň historická osa, která vede seriál ke zdárnému konci a díky němu víme, že se z toho nestane žádný nekonečný seriál. Přitom nápad to byl dobrý a byl tam potenciál odvyprávět slušný, i když smyšlený příběh obyčejných lidí zasazený do historických událostí 2.poloviny 20. století. Bohužel výsledek je rozpačitý a nelogický. ()

Mkartaylas56

Velice originální retro seriál, který se pro mě kdysi zjevil úplně znenadání a zaujmul mě hned na první pohled a po shlédnutí všech epizod můžu s klidem potvrdit, že Vyprávěj je velmi kvalitním seriálem, který by ale nebýt netradičního pojetí nijak neoslnil. ()

topi80

Oddechový seriál. Na kulisách si dali tvůrci záležet, takže velká část populace si může zavzpomínat na svůj dávno vyhozený kredenc a podobně. Jinak jde o celkem vyvážený koktejl míchající vzpomínky veselé (delegace ze Sovětského svazu, účast ve volební komisi, nové vymoženosti), vážné (dohled STB, politruci, cenzura) a vztahové (ty jsou trochu otravné, ale něco se tam po takovou dobu přece dít musí). Umění v tom nehledejme, ale na bezstarostné sezení před bednou je to ideální. ()

dol2004

Není to sice zádná výhra, ale dá se na to solidně koukat. Efekty na začátku pilotu jsem v českým seriálu již delší dobu neviděl. ()

venina

Hodnotit seriál po prvním dílu je fakt nerozum, ale první díl mě příjemně překvapil svou atmosférou, výpravou. Sice nic náročného, ale docela mi zvedl náladu a připoměl mi to fotky z dětsví .... tak uvidíme jak to bude pokračovat dál směrem k přítomnosti, trochu se obávám, jak se vyrovnají se současností... ale zatím je to pro mě na 4* a doufám, že časem nebudu muset ubírat.... uvidíme, nechám se překvapit. ()

gudlak1

Tak jsem zvědav, jak se bude tento seriál rozvíjet. Po prvním dílu jsem mile překvapen, nenáročný děj a hlavně, alespoň podle mě výborné herecké obsazení. ()

Lennie

Po první řadě se odvažuji hodnotit...tento seriál je svým námětem mezi českými seriály něco nadstandartního, zpracování bohužel pokulhává. Občas je to takové...hloupoučké :) Navíc Roman Vojtek má od k věku "svého" hrdiny docela daleko (a taky na to vypadá), některé postavy působí docela trapně (já vím, že z pohledu šestnáctileté puberťačky, která komunismus nezažila se mi kritizuje dobře), ale jiné jsou naopak zajímavé a originální (docela mě zde překvapuje třeba pan Skopal). Velikým plus tohoto seriálu je jeho spád...v každém díle se něco děje a příběh se neustále někam posouvá. ()

Fajt odpad!

Zoufalá snaha o retro, ale kam se poděli např. zahnuté rohlíky ?? Zvláště díl o rakovině je veledílo, doporučoval bych těmto tvůrcům, aby navštívili onkologické odd. ve FN Olomouc a hned zjistí jaké pohádky z jiného světa vtloukají divákům do mozkovny !!! Doporučuji si prohlédnout nepředstavitelné množství (asi 1000000) všech zúčastněných osob, které zajisté jsou příbuzní všech herců až do desátého kolena !!!!!!!! ()

nmarca

Na první shlédnutí se mi to moc nepozdávalo, ale jak jsem starší, tenhle obyčejný příběh obyčejných lidí se mi vlastně docela líbí… ()

curfew77

Vcelku příjemný pocit z prvního dílu se rychle rozplynul a zbyla pachuť kompenzovaná jen pár maličkostmi. Přirovnání k Bakalářům je sice otřepané, ale tady se prostě nedá nepoužít. K čemu je pečlivě vychytané retro po stránce dobových účesů a kostýmů nebo technických hraček (vyleštěná embéčka a lokomotivy s rudou hvězdou), když se tady hraje na příšerně banální zápletky kombinované s rádoby dramatickými vsuvkami? Příklad? Třeba díl z roku 1968 líčí invazi spojeneckých vojsk pomalu jako třetí světovou, při níž kolem sebe Sověti kropili bezhlavě kulky, kupili mrtvoly, a český národ nestačil ve svém hrdinném odporu strhávat cedule a měnit směrovky... a k tomu nám jako protipól nabídne chatařskou skorodetektivku o babiččiných jedovatých houbách, které záhadně zmizely ze kompostu za chalupou. Scénáristicky jednoduše otřesné. Mile mě překvapil snad jen nečekaně civilní Roman Vojtek, o kterém jsem měl bůhvíproč vždy jen to nejhorší mínění. A proč tahle vyprávěnka ukryla nekonečný sex appeal Andrey Kerestešové za masku bezpohlavní maminkovské blondýny, budiž vyhlášeno televizní záhadou roku 2009. Jestli tohle má mít přes stovku dílů, posílám do ČT hloubkovou kontrolu. Kolik to asi celé stálo a bude stát? A nedal by se za to radši natočit jeden celovečerní GOODBYE LENIN po česku? I kdyby měl mít jen čtvrtinu stopáže německého předobrazu a desetinu jeho výpovědní síly, pořád by to všechno mělo mnohonásobně větší smysl. 40 %. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

03.10.2020

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj