Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový název)
Rodinný / Komedie / Drama
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (více)

Série(6) / Epizody(115)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele topi80 k tomuto seriálu (53)

Jů a Hele (2012) (S03E16)

Hodně zábavný díl, do kterého vjede jedna nezábavná událost. A skvělé cameo pana Chalupy (má štěstí, že vypadá pořád stejně, takže se to mohlo takhle pěkně v seriálu zařídit). ()

MS v hokeji 1985 (2012) (S03E20)

Vzpomínka na počítače (jako atarák bych byl samozřejmě raději, kdyby se v seriálu objevilo ATARI XE). I pěkná hádka, na kterou nás vypravěč po celý díl připravoval. Před pár lety bych byl na straně Tondy, leč při dnešním pohledu na to, že z oněch undrošů se nám vyvinulo tvrdé jádro sluníčkářů a trockistických ultralevičáků, musím dát za pravdu Karlovi. Řekl mu to správně. ()

Autostop (2012) (S03E23)

Hodně výplňový díl (hlavně že se ten cizokrajný spolužák musí jmenovat Abdul). Eliška Zbranková, nad níž jsem v dílu o spartakiádě obracel oči v sloup, v dalších dílech hraje dobře a zaujala mě hlavně tím, jak okoukala grimasy od své filmové matky Betky Stankové. Opravdu působí jako máma a dcera (přimhouříme-li oči nad tím věkovým rozdílem). ()

Favorit (2012) (S03E25)

Nic ve zlém, ale neměly by být postavy Honzy a Lucky (u nichž předpokládám, že potáhnou seriál dál) aspoň trochu sympatické? ()

Palachův týden (2012) (S03E26)

Tak komunisté jsou u moci přes 40 let, je tedy nejvyšší čas uvažovat o vstupu do Strany. Zvlášť když i šéf vám tu přihlášku schová raději do desek, abyste někoho neuváděl do rozpaků :-) ()

Série 4 (2012) (S04)

Musím ocenit, jak si tvůrci s "převratovým" obdobím poradili. Vše důležité bylo ztvárněno, navíc pohled na události očima různých postav dával divákovi možnost vybrat si právě ten svůj pohled. ()

Miss (2012) (S04E02)

Pár motivů dost předvídatelných... ()

Několik vět (2012) (S04E04)

Člověk by si měl u seriálu užívat tu euforii a postupnou cestu ke svobodě, jenže místo toho vidím stále víc podobností mezi tím, z čeho jsme chtěli ven, a tím, kam jsme se po 30 letech dostali. Jen kulisy se z RVHP změnily na EU. Ale to je problém můj a novodobé historie, nikoliv seriálu. Ten dobře zachytil to, jak se lidé postupně přestávají bát a jak už je vlastně dopředu nevyhnutelné, že to padne. ()

Jakešův projev (2012) (S04E05)

Když se Milouš jakeš svým nezaměnitelným způsobem při besedě v Červeném Hrádku vyznal z toho, že vlastně obdivuje drobné podnikání (a dost možná i kapitalismus), netušil, že svým náhlým vzplanutím pro malé hospodské a malé farmáře inspiruje víc lidí, než se mu podařilo v desetiletích minulých nalákat na budování socialismu na věčné časy. Díl nám dal nahlédnout též do SSM, které nezřídka sloužily jako zástěrka k tomu, aby mohly být zřizovatelem "závadových" kapel či (tak jako v seriálu) filmových klubů. Tou dobou už probíhaly i Adamcovy reformy spočívající ve výměně mnohých starých kádrů nahoře, tudíž ani nižší šéf vlastně nevěděl, kam se bude vítr obracet a co si počít se signatáři Několika vět. Tento díl mě bavil. ()

Praha plná trabantů (2012) (S04E06)

Neměl jsem tušení, že skateboardy k nám dorazily dřív než v 90. letech. Pohled na trabanty potěšil, ale linii s Miládkou a Radimem už tvůrci asi trochu přepískli. ()

17. listopad 1989 (2012) (S04E07)

Patřím ke generaci, která dospívala v 90. letech, jediném svobodném desetiletí za posledních 80 let. Přesto, místo aby mě tento díl vtáhl do euforie a já se naladil na ta očekávání, při pohledu na ty Mejstříky, Pajerové a další svazáky (a při pomyšlení na jejich další angažmá v dalších desetiletí) se mi dělalo spíše blbě. A jelikož komentář píšu v době, kdy cenzura nabrala na obrátkách, z práce se znovu vyhazuje za názor, školy provádějí vymývání mozků a papaláši a soudruzi z neziskovek vesele čerpají veřejné peníze, nevím, zda dokážu být se seriálem na stejné vlně i v dalších dílech. Ale tady při hodnocení nejde o mé pocity a o to, jak jsme se oklikou vrátili zpátky do stejných sraček, nýbrž o zpracování, a to se tvůrcům povedlo. ()

Občanské fórum (2012) (S04E09)

Musím ocenit, jak se tvůrci s tématem popasovali a jak se jim podařilo zachytit tu atmosféru "teď už to asi určitě praskne" a nechat to přirozeně plynout, místo aby nás zásobovali heroickými klišé. ()

Annonce (2012) (S04E11)

Jak poznamenal Hora, na vyspělém Západě už od té svobody upouštějí. A měl pravdu, ostatně trpké plody tohoto upouštění dnes sklízíme i my. O to nostalgičtější vzpomínání na dobu, kdy svoboda byla skutečně svobodou, vzpomínání s tímto dílem seriálu bylo. ()

Politika, kam se podíváš... (2012) (S04E12)

Škoda, že ta brutální masáž Občanským forem, která byla tehdy všudypřítomná, byla znázorněna jen hláškami typu "no samozřejmě, že Občanské forum, koho jiného?". Ovšem, nejvíc jsem byl šokován tím, že Lucku ten autobus v minulém díle opravdu odvezl do Itálie za kariérou modelky a nikoliv za kariérou trochu jiného druhu. ()

Civilka (2012) (S04E15)

Docela drsná zápletka kolem Vikiho, jinak takový decentní náhled do dění prvního roku po plyšáku. Obsáhnout všechny ty překotné změny, to by si zasloužilo vlastní 100dílný seriál. Náporem na mé nervy pak byly archivní záběry, nejprve na restituenta Schwarzenberga a pak Kocába. ()

Skořápkáři (2012) (S04E16)

Někteří zakládají plni nadějí podnikání, jinde se propouští. A jiní objevují kouzlo náhle se všude vyskytnuvších Vietnamců, co přišli s batohy plnými digitálek a walkmanů. ()

Série 5 (2013) (S05)

Jsem rád, že vznikla i tato série s událostmi (pro mě) takřka nedávno minulými. Dokážu se celkem povznést nad to, že generace Skopala a Freimanové vypadá tak o 15 - 20 let mladší, než by měli být, ale někde míra odfláknutí bije do očí ještě více. Když chodí Veronika s Evou do fitka, tak to opravdu nevypadá, že tam vešly dvě padesátnice (nehledě na to, že obě vypadají o hodně mladší než jejich potomci). Když si se stárnutím dokázali poradit tvůrci Cirkusu Humberto v 80. letech, proč to najednou po roce 2000 nejde? I v tom skvostu jménem "Inženýrská odyssea" dali hlavním hrdinům ASPOŇ brýle... ()

Kuponová privatizace (2013) (S05E01)

Jo, Civilizace, to byla legenda a pramatka všech stragegických her. Někde ji v počítači ještě mám, ale jelikož nejsem ajťák jak Honza, tak to nějak přes tu simulaci MS DOSu neumím pustit. Takže už si ji asi nezahraju. ()

Cibulkovy seznamy (2013) (S05E03)

Při sledování tohoto dílu jsem se zamyslel nad hereckými výkony, a to nejen u Martina Sitty, který v seriálu skvěle ztvárnil kníratého "strejdu" Krbce, ač mu typově v civilu moc neodpovídá. Každopádně je ale škoda, že se té situaci, ve které se Krbec ocitl, nevěnovalo trochu více pozornosti a tvůrci to v tomto díle vyřešili dost radikální zkratkou. Tohle by si zasloužilo další díl Osudů. Ale hlavně jsem si při sledování tohoto dílu uvědomil, že téměř nikdo z hereckého ansámblu nedokázal "zahrát stárnutí". Vojtek hraje stejně studenta i padesátníka, totéž lze říci téměř o každém. Herečkou, která se s tím popasovala na jedničku a v současných dílech exceluje v roli stárnoucí babičky poněkud zmatené novou dobou, je Veronika Freimanová. Kromě ní už se se stárnutím popasoval na jedničku jen Jiří Štěpnička, který se také dokázal z pozice rázného šéfa postupně dostat do role trochu zapomnětlivého důchodce. Možná je to tím, že právě tito dva herci odpovídají svým věkem spíše té starší poloze své role. :-) ()

Fitness (2013) (S05E06)

Myslím, že takovým pomyslným vrcholem dílu byl náhled starého France v podání Zdeňka Žáka na Jardovo expartnerky. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

03.10.2020

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj