Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Germanotta

Myslím že veľa ľudí tento film hodnotí veľmi prísne, kvôli tomu že každý očakáva minimálne takú pecku akou bol Temný rytier. Ovšemže pokiaľ tvorci nevedia v čom tkvie úspech filmu, pokračovanie dobré neurobia. Ale Nolan vedel v čom tkvel úspech temného rytiera. Obsadil si svojich dvorných hercov, a začal tvoriť velkolepú poslednú časť úspešnej trilógie a tvoril to od srdca. A to je to čo iným režisérom chýba. Zanechal si svoj vlastný podpis. Mohli sme očakávať že táto časť bude očakávať mnoho zvratov, presne tak ako to má Nolan vo zvyku. Musím podotknúť že Joker mi sadol viac než Bane, ale to je u každého veľmi osobitý názor. Možno sa mi páčil Návrat viac než Temný rytier, pretože som nemala priveľké očakávanie. Ako priemerný fanúšik som sa tešila na pokračovanie bez toho aby som očakávala že to bude lepšie než Temný rytier. A ako priemerný fanúšik som dostala čo som chcela. Diváci v kine boli napnutí ako struny na gitare, priam nikto nedýchal v kritických scénách. Takú atmosféru som naposledy zažila v kine na poslednej časti Harryho Pottera. ()

Yeosol

Tak je to tady...konečně jsem viděl jeden z nejočekávanějších filmů posledních let s nejlepším superhrdinou z komiksovýho světa. Už když tenkrát dojemně končil starší brácha Temný Rytíř, neskutečně moc jsem se těšil na závěrečný superdíl, kde by všechno mělo vyplout na povrch. Čekal jsem čtyři roky a včera jsem dostal úžasnou odměnu za to dlouhý čekání. Předtím, než jsem vůbec zašel na třetí díl série, hltal jsem každičký trailer, každičký nový plakát a každičký článek o chystaným velkofilmu tohohle léta. Znáte to, když nemáte k dispozici finální verzi filmu a nemůžete ji stále skouknout, jste rádi, že se o tom filmu v počáteční fázi aspoň mluví. A že se o tom filmu mluvilo neskutečně hodně, ať už kladně, nebo v poslední době bohužel i negativně (viz. tragédie v Denveru). No prostě jako správný fanoušek Batmana, jsem hltal každou novinku co se objevila na netu, abych si to čekání jakse patří zkrátil a ulehčil. Pak dorazil první dvouminutový trailer a já konečně dostal část toho, na co se tak usilovně a psychicky připravoval. První trailer mě totálně dostal a oči jsem měl vyvalený takovým způsobem, že i Homer Simpson by mi mohl závidět. :-) Pavel se na dvě minutky ocitl v sedmým nebi. No ale dost bylo úvodního tlachání a půjdem konečně k dojmům. Ani nevím jak mám vlastně začít. Úvodní scéna s letadly a prvním objevením Banea na scéně ve mně vyvovalo takový uspokojení, že sem nedokázal odtrhnout zrak od plátna. A když vám do toho ještě hraje hlavní motiv samotnýho záporáka, je zážitek ještě lepší a intenzivnějším. Co se týče hudby, byla parádně zkomponovaná a ačkoliv je tam pár částí, který jsme zaslechli už v předchozích dílech, vůbec to není na škodu, protože Hans Zimmer jim dadal špetku vylepšení. Hlavně teda u pasáží, kdy se objevilo na plátně zlo a temná atmosféra, tam byla hudba fakt nádherná. Takže hudba jako v předchozích dílech rozhodně špičková. Co se týče hlavního záporáka Banea s tváří Toma Hardyho byl sem opravdu mile překvapený. Ačkoliv nedosahoval kvality Heatha Ledgera, který hrál dnes už legendárního Jokera, přesto to byla hodně silná a brávurně zahraná postava a byl to záporák s velkým Z, obrovskou silou a charismem. Jeho hlas přes masku byl perfektní a když něco řekl, tak sem byl zvědavý co z něj vypadne. Dalším překvapením byl pro mě policista Blake s tváří Josepha Gordona-Lewitta, který byl takový ten typ správnýho ochránce zákona, neváhající nasazovat i život. Z dámských hrdinek bych vyzdvihl hlavně Catwoman alias Anne Hathaway, která byla, co si budeme nalhávat, neuvěřitelně COOL a sexy, ať už svým projevem, tak svými ladnými kočičími pohyby. Byla to prostě parádní Catwoman. No a v poslední řadě, co se týče nováčků bych ještě zmínil Marion Cotillard jako obchodní partnerku Wayne Enterprises Miranda, která byla taky příjemným zpestřením, hlavně teda na konci. :-) Ostatní hrdinové se hrdě vrátili, v čele s věčně moralistickým a skvělým rádcem Alfrédem jakožto Michaelem Cainem, který sice nedostal tolik hereckýho prostoru jako v minulých dílech, ale věřte, že když už se rozpovídá, zanechá to ve vás takovou tu emotivní stopu. Morgan Freeman jako Lucius Fox má pro Batmana pár nových vychytávek, který rozhodně do už tak nabitýho arsenálu padnou jako pr..l na hrnec. :-) Takže je radost se na to dívat. Početná herecká skvadra se rozšířila o nový herce a každý má rozhodně co nabídnout, což je prima. Když budu upřímný, akce tu není zase až tolik, kolik by si možná někdo představoval, nicméně musím říct, že néé vždycky musí být závěrečný díl nějaký série výbušně bombastický a je fajn, že to lze natočit i trošku klidnější formou. Avšak když už se nějaká akce na plátně děje, je to prostě pecka. Z dunícího zvuku létajícího stroje samotnýho Batmana mi drncá zadnice ještě do teď, stejně tak scéna zlikvidování fotbalovýho stadionu a vlastně nejen jeho, ze který sem měl čelist na zemi, nebo závěrečný mega boj v ulicích města, kde jde krásně vidět, že Christopher Nolan dokáže ukořírovat i obrovskou skupinu lidí. Co mě ale opravdu dostalo byl samotný závěr filmu, který pro někoho možná nebude tak megalománský, jak by někdo čekal, ale kouzlo má možná o něco větší, než kdyby tam bylo něco hodně efektního. Na mě neuvěřitelně zapůsobil a beru ho jako dojemný. Byl to takový ten hezký a správný konec, kdy si řeknete, že líp to dopadnou ani nemohlo. :-) A konečný shrnutí? Jedna obrovská filmová trilogie bohužel skončila, ehm...ehm..možná :-) a jsem moc rád, že se Nolanovi povedly po všech stránkách tak promakaný a dokonalý filmy o mým nejoblíbenějším superhrdinovi bez superschopností. To, co totiž dělá tyhle tři komiksový velkofilmy tak jedinečný, je parádní příběhová linie, skvělý postavy zahraný nejlepšími herci, nádhernou akcí, suprovými kaskadérskými triky, pěkným surrealisticky ztvárněným prostředím Gotham City a pochopitelně chytlavou hudbou a hlavně to, že všechno působí uvěřitelně a reálně. A za tohle všechno chci Nolanovi říct jedno velký dík y a myslím, že nebudu jediný. :-) P.S. PROMIŇTE, ŽE JSEM TO NAPSAL TAK DLOUHÝ, JINAK TO PROSTĚ NEŠLO. :-) () (méně) (více)

kenkaku

Plný počet fakt dát nemůžu... Ta stopáž bylo fakt moc a díky tomu je vše rozvleklé, na mnoha místech dokonce zbytečně nudné. Cením si snahy o začlenění dílu do trilogie odkazy na předešlé Batmany, ale to je tak všechno. Bane je frajer jak se očekávalo a Selina (jakože asi cat-woman) se chová 90% času jako namyšlená pipka. Batman/Bruce s ní jako sexuální loudil i když ho podráží jak může ještě cukruje. Totální perla je scéna "5minut do výbuchu", kdy všichni místo toho aby něco dělali (5 minut do výbuchu!!!) do jednoho jen čumí a poslouchají stupidní proslov... Uf... ten mi zase dal. Snad po nějakém čase až na něj mrknu podruhé se ten dojem zlepší. Dám když tak vědět... ()

Reanimated

Byli jsme pohlceni finální vizí Nolanova Gothamu, který nás v IMAXu vsál takovým způsobem, na nějž je sebelepší 3D kabát krátký. Závěr trilogie skvěle zužitkoval vše, co bylo předtím vybudováno. V mých očích se pak kvalitativně ještě o něco vyhoupl nad Jokerovu anarchii. Bane totiž dostál svému jménu a jeho tažení byla čirá zkáza. Batman/Bruce si sáhl na dno. Catwoman byla šarmantní a Alfred hláškoval víc než v předchozích dvou dílech dohromady. Občas člověk píše, že něco bylo dechberoucí, jenže nemyslí to doslova. Tady jsem chvílemi dění skutečně sledoval bez dechu. Neboť to, čím Chris Nolan oživil plátno bylo bezprecedentní svým rozmachem i emocionální hloubkou, v komiksových filmech nevídanou. A teď k tomu přičtěte Zimmerovo opulentní burácení. Avengers byli překonáni hned na několika úrovních a já přeji aby to vyšlo i v kategorii tak trochu povrchní, tedy v tržbách. Jinak malý "důkaz místo slibů". Před promítáním jsem přítelkyni upozorňoval, že jestli bude tlachat, tak uvidí. Jenže ona, stejně jako já, ani nepípla. A ještě jedna věc. I když mě to emocionálně vycuclo, dal bych si to hned znovu. Takhle "velký" blockbuster v kině naposledy byl s Návratem krále. ()

mohamedsfinger

Velké zklamání na závěr trilogie. Člověk měl pocit, že to ani netočil Nolan, tolik klišovitých dialogů a rádoby zvratů, že se chce člověku bečet. Ale na druhou stranu je to nejlepší film o komiksovém Batmanovi... což je ale trochu málo vzhledm ke kvalitě těch původních. Samozřejmě řemeslnné provedení a herecké výkony byly výbborné, navíc s oku lahodící postavou Anne Hathaway. Ale to je málo... Nolan má na víc. ()

OughJay

Epický zakončení trilogie to bylo bez debat, pořád jde ale o její nejslabší článek. Jako kdyby byl třetí Batman natočenej jen z povinnosti. Zimomriavky se dostavily pouze u asi tří scén a to když se batman poprvé objevil na plátně, když Bruce Wayne vyšplhal z tý díry a pak na konci, když se začlo blýskat na Robinovy časy... Jsem vážně rád, že tím režisér přinejmenším oddálil případnej další restart série a naopak dal divákům naději, že se bude pokračovat v nastolenym standardu. Samotná náplň filmu ale neměla takovou šťávu, aby mě donutila sledovat dění se zatajeným dechem, tak jako tomu bylo například s Heathovým Jokerem. Naopak jsem byl místama dost zklamán. Jakoby Nolan v některejch scénách dokonce říkal: "To už jste viděli, tak si tu z toho uděláme trochu legraci, znovu to vidět nepotřebujete..." Jmenovitě když mu za zády zmizela Catwoman a on pronesl, že už konečně ví, jaký to je, nebo když mu Catwoman v kanále řekla, že gauneři tam dole nejsou ani trochu obyčejní a on odvětil, že to on taky není, a pak tam spolu rozjeli to čoro moro. Jinými slovy tu bylo strašně málo situací, který by mě něčim překvapily. Jakoby se tenhle film snažil těžit především z nostalgie a to je prostě špatně. Nic na tom nemění, že jde o nejvyspělejší filmově zpracovanej komiks dnešní doby a jestli jednou vznikne čtvrtej díl, budu se na něj do kina těšit úplně stejně jako na každej předešlej. Batman si mě prostě získal a Nolan i za průměrnější třetí díl zaslouží absolutorium... A nedá mi to vyjádřit se ještě ke Gordonu-Levittovi - ten konečně dostal roli hodnou jeho hereckýmu umění a troufám si říct, že pokud vznikne další díl, už si ho nikdo nebude pamatovat jinak. ()

upson

Po dvojce, která byla možná neúmyslně (nebo jako můstek) postavená na geniálním hereckém koncertu Heatha Ledgera se Nolanovi opět podařilo dosáhnout kompaktnosti filmu, který opět vypráví o cestě temného osamělého strážce Gothamu a o vedlejších postavách žijících pod špičkou Wayne Tower.Jako trilogie se dočkáme precizně vyskládané mozaiky s epickým závěrem a hezky našpuleným zadečkem Catwoman :-) . Co bychom si v moderní kinematografii bez Nolana počali? To opravdu netuším :-) PS:Hans Zimmer opět tvoří nezapomenutelný hudební motiv, jenž se jako palisáda sloupů točí kolem filmového chrámu geniality. PS´:Moc hezké využití Darth Vader efektu na chrapláku Toma Hardyho. Jasných 100% hodnocení :-) .... v top jako zástupce celé trilogie ()

LadyVader

Bane zas tak nezaujal, vůči Jokerovi mám teda podstatně větší sympatie. Přesto velká spokojenost, v kině jsem si to užila :) ()

fox171cz

Na film jsem neměl žádná očekávání, viděl jsem před hodně dlouhou dobou pouze trailer, na který si moc nevzpomínám, takže jsem do toho šel bez jakéhokoliv vodítka. Musím říct, že se mi "Batman" hodně líbil, od původního dílu plného chasu dostal nějaký řád a hlavně svižnou akci, ve které se dalo rychle zorientovat. "Bane" je hodně povedený s nějakou tou minulostí a řekl bych že úspěšně udělali dalšího záporaka. Opět "Batmanovi" trošku zmodernizovali arzenál a tak jsme viděli nějaké nové, ale povedené serepetičky, které splnili svůj účel. Nebyl by to "Nolan" kdyby nenechal nějakou třešničku na dortu ke konci filmu a i tady jsem se jí dočkali. "Batman" rozhodně není ledajaký film, který jen tak někde neuvidíme a já se u filmu královsky bavil. Ovšem v porovnání s minulým dílem to už není na takové úrovni, která se snad už ani překonat nedá. Proto dávám 80%. ()

BMAJTZ

Správně ohodnotit tento film je složitější než bych očekával. Nejspíše se nevyhnu spoilerům tak kdo film neviděl nechť raději nečte. Začnu možná tím, že tento film vlastně není až tak o Batmanovi. Ať už to zní jak chce je tomu skutečně tak, z celé stopáže se Batnam na obrazovce ukáže jenom asi na 30 minut. Mnohem více se tento film zaměřuje na obyvatele Gothamu jako takového. Středem pozornosti se tak stává hlavně Gordon (Gary Oldman), Robin (Joseph Gordon-Levitt) a dokonce i Catwomman (Anne Hathaway) dostane více prostoru. Ten kdo tedy očekává akční řežbu s Batmanem v každém druhém záběru bude nejspíše zklamán. Závěr filmové trilogie se však povedl, ale předešlý film překonat nemůže. Problém je v tom, že je strašně jiný (čti komixovější). Nolan mě přesvědčil o tom, že dokáže natočit realistický film o komixovém hrdinovi, ale zde mu ruka trochu ujela. Nejsem si jist, že jsem například dostatečně pochopil mentalitu Banea a jeho motivy. Vyvolat v lidech naději a nakonec je zničit sice chápu, ale Ra's al Ghul chtěl město pouze zničit ne psychicky zdepatat obyvatelstvo. Taky jsem nepochopil tu vzájemnou nenávist mezi Banem a Batmanem, jsou to sice morálně protichůdné postavy, ale proč jsou to hned nepřátelé na život a na smrt mi nedávalo smysl. Taky si nemůžu pomoct tou "epičností" kdy je Gotham odříznut od zbytku světa, mosty jsou vyhozeny do povětří a zbývá jenom jeden. To je i pro toto universum poměrně silné. Joker si dokázal podmanit celé město a nemusel ho z poloviny zničit, jinak řečeno reálnost tohoto filmu je značně nižší. Každopádně chápu snahu vyměnit nepřítele za diametrálně odlišného od svého předchůdce, Joker šílený génius, Bane inteligentní svalovec na kterého Batman v počátku rozhodně nemá. Asi nemá moc smysl komentovat různá klišé, Nolan se sice snaží, ale značnému množství těchto momentů se taky nevyhne. Například závěrečný zvrat nezvrat udělal z Banea naprosto podřadnou postavu a dalo by se říct, že ovládanou figurku na šachovnici. Mimochodem u Banea bych ještě zůstal. Je strašně zajímavé, že tahle postava má význam ve filmu pouze na začátku, když se město přebírá. Celý střed filmu by se bez něj naprosto obešel pokud by se občas neobjevil na pozadí a nepohrozil. Taky nechápu jak mohla postava Josepha Gordona-Levitta jako lusknutím prstu odhalit Batmanovu totožnost, se slovy taky mi umřeli rodiče a viděl jsem ti to na očích se asi nejsem schopen ztotožnit. Taky není nijak vysvětleno jak se zrodila Catwomman, prostě je nám vykreslena jenom jako postava která ovládá nespočet bojových umění a dokáže zmlátit bandu chlápků jako lusknutím prstu. Takových momentů by se dalo nalézt spousta, ale nechci příliš tento film hanit. Většina charakterů postav je vykreslena dobře, jejich motivy jsou jasně dány a v případě Batmana je i sebedestrukční postoj pochopitelný. Příběh v mnoha aspektech pokulhává a to hlavně v logičnosti a naprosto přezvratovanému ději (bylo jich na mě až trochu moc) kdy máte spíše pocit, že sledujete tři filmy a ne jeden. Mimochodem taky by mi sedělo asi trochu méně explozivní finále celé trilogie (těch výbuchů bylo trochu moc), z čehož se u mě vrcholem celé série stává právě druhý díl. Ještě jedna věc mě zarazila, v tomhle díle se objeví všechny známé postavy z předešlých dílů (včetně Scarecrowa), divné je, že o Jokerovi se zde nezmíní vůbec nikdo. Já to sice chápu přeobsadit takhle výjimečnou postavu lehce nejde, ale kdyby někdo pronesl alespoň jednu větu proč se v tomto filmu nevyskytuje bylo by to asi lepší. Abych to celé shrnul, závěr trilogie se povedl i když místy pokulhává. Ten kdo čeká epický film o Batmanovi bude zklamán, ten kdo očekává poměrně logicky akcí nabitý film o Gothamu bude spokojen. Jinak si myslím, že tento film rozhodně nebude posledním ze série, ano Nolan další už režírovat nebude, ale tohle je taková ždímačka prachů, že se studio určitě na uzdě neudrží. Jenom doufám, že nikdo nebude rebootovat. () (méně) (více)

Babous

Zklamání. Hrozně mi vadilo, jak je Batman po většinu filmu bezmocný a padouši mají navrch. Takhle nevypadá superhrdinský film! A když už Temný rytíř na konci konečně povstal, skoro nebyla příležitost si to pořádně užít. Tom Hardy navíc nehorázně přehrává. ()

KR4T4S

Komentář obsahuje SPOILERY. _____Celá batrilogie mi přijde jako párty a její následky: Dorazíte a skvělých 140 minut (BB) se skvěle bavíte, pak nastává 152 minutový (TDK) vrchol večírku. Pak 8 hodin (8 let - modří už vědí) spíte a proberete se s dobrým 164 minutovým dojezdem (TDKR). Průběh párty už byl okomentován a chválen dříve více než dost, teď je čas na ten dojezd. V TDKR jsou občas rozmístěny nelogičnosti, díry a samoúčelnosti (vím, že je tohle zrovna nefér u tohohle filmu, ale prostě Nolan si tyhle věci vždy dokázal ohlídat) stejně jako právě okna při opici z večera. _____Snímek je epický, kvalitní, řemeslně povedený, ale přesto je i občas strašně pomalý, kapitolovitý (?), to důležité se v něm uděje strašně rychle i když se o tom předtím dlouze povídá a popisuje, jak by se co mělo provést a co velkého přijde. První díl byl strašidelný (chvílemi horor), druhý hutná krimi. U třetí části příliš netuším. _____V předchozích dílech jsem neměl problém s jakoukoliv postavou nebo hercem (dokonce nic proti Katie nebo Maggie). Tady mě Anne Hathaway ujistila, že opravdu moc neumí hrát, vztah a interakce její postavy Seliny Kyle a Batmana/Wayna byly zvláštní, její Catwoman je hrozně afektovaná a to, že je v kostýmu sexy, mi opravdu pro tenhle typ filmu nestačí; Joseph Gordon Levitt zas nevýrazný a lehce uťáplý. Na druhou stranu z nováčků nepřekvapivě neselhal Hardy, i když bez masky by to bylo ještě větší pošušňání (s jeho předabováním jsem nespokojen, hlas působí odtrženě od dění na plátně jako v laciných 3D konverzích předměty lítající do obličeje) a Marion úžásná jakbysmet - s vyjímkou až na poslední sekundu jejího působení ve filmu, ta byla trochu amatérská. _____Postavu Batmana mám spojenou s tmou a temnotou, tady se toho hodně děje za denního světla, což u mě ubralo na atmosféře. Chápu, že Nolan zřejmě chtěl nějaké ozvláštnění a zacpat ústa kritikům, že neumí přehledně natočit bitku (což mě nikdy zrovna u Batmana nevadilo - Batman nemá být vidět, nepotřebuju nutně vědět, kolik rozdá ran a komu). A nezahlídl jsem ani kapku krve, to taky dost zabolí... _____Výtek je trochu víc, ale tohle jsou asi ty nejzásadnější. Ve výsledku se toho více povedlo: Batwing je super, ale boží batpod prostě nepřekoná; vrcholem filmu pro mě je lidový soud s nečekaným a neskutečně radostně a cool zahraným cameem, twist je taky dobrý - opět jiný "způsob" záporáctví než v předchozích filmech; provázanost a paralely k BB; Zimmerova hudba; souboj v kanále... _____Třetí díl je u mě spolu s Insomní Nolanův nejslabší počin, což samozřejmě není žádná hrůza, jen to prostě zamrzí. Nejsem zklamanej kvůli tomu, že nepřekonal Jokera nebo druhý díl celkově. To jsem ani nečekal. Jen jsem chtěl, aby mě fascinoval jiným způsobem, v mých očích se překonávat nemusel. Odtud kritika nepramení. _____Viděno 2x a v budoucnu rozhodně znovu, jen asi ne tak často jako BB a TDK. A maratón třech dílů za sebou je taky možný. _____70% ()

sedm.1

Těžko jednoduše hledat slova. Prostě monumentální završení trilogie, která se již nyní zapsala do dějin kinematografie. Christopher Nolan je génius doby, komiksový žánr se mu podařilo povýšit na umění, ale všechno marné vysvětlovat, to se MUSÍ zkrátka vidět, jinak člověk nepochopí. Nolan je ojedinělým typem tvůrce, který svými počiny dokáže nadchnout jak to nejpopcornovější publikum, tak ty nejnáročnější diváky, kteří neodpouští nic. A právě taková je celá trilogie Batmana. Je to směs spousty žánrů, které se navzájem lehounce a především funkčně propojují a vůbec se neruší, je to opravdu nevšedně temné, napínavé, atmosférické, zároveň i hodně chytré, promyšlené, mazané a v neposlední řadě i originální, plné fantastických zvratů, nečekaných momentů a dokonalých point. Dále lze celou trilogii vyzvednout za neskutečný počet uhrančivých a strhujících postav, promakaných jak charakterově, tak svým významem pro celé dílo. A obsazení všech těchto postav je pak už jen třešničkou na dortu, prostě přehlídka skutečných hereckých hvězd a jejich umu. Dále pak vizuální stránka. Jen opravdu minimum filmů by se mohlo porovnávat s tak neskutečně bombastickým zpracováním, celá trilogie je prošpikována těmi nejúžasnějšími efekty, strhující, dechberoucí, jedinečné. Zápletka všech tří dílů má pak šmrnc, šťávu, energii, neuvěřitelný spád a mnoho a mnoho vrstev, které nabízeli možnost celý tento epos dále a dále navršovat a pořád by to dokonale fungovalo, za což mimochodem právě může Nolanova mozkovna, skrývající nepřebernou studnici nápadů, inovativních přístupů a filmařské geniality. A opomenou nesmím ani hudební složku, Hans Zimmer se svou tvorbou stal pro celou sérii neuvěřitelně důležitou součástí, jeho kolosální hudební doprovod doslova drtí a i on povyšuje tohoto Batmana na filmový Olymp. Nyní ale již k samotnému filmu Temný rytíř povstal? To, zda-li dosáhl kvalit Temného rytíře je vážně hodně diskutabilní. Temný rytíř měl totiž dvě nesporně velké výhody. Jednak to, o jak geniální podívanou půjde, očekával v roce 2008 jen málokdo, ovšem u jeho „povstání“ v roce 2012 to už očekávali všichni a nároky takového publika jsou už jednoduše nesoudné a ve výsledku i přes naprostou spokojenost pak takové publikum stejně už hledá chyby i tam, kde vůbec nejsou a zcela hloupě a nereálně ho shazují a kritizují. A druhou, ještě výraznější výhodou Temného rytíře byla postava Jokera. Ta se i díky neuvěřitelnému koncertu Heatha Ledgera bude jen těžko už kdy překonávat a ikdyž Bane v podání též vynikajícího Toma Hardy není vůbec špatným záporákem, dosáhnout kvalit Jokera prostě nebylo možné. Takže možná tedy tyto dva důvody zapříčinili o něco chladnější přijetí tohoto batmanovského vyvrcholení, já jsem ale rozhodně proti, Temný rytíř povstal naplnil veškeré mé očekávání, možná je i v ledačem předčil, do poslední tečky splňuje vše, co jsem nastínil v úvodu svého komentáře, já jsem byl ohromen, nadšen a z kina jsem si již potřetí odnesl jeden z největších filmových zážitků vůbec. Pane Nolane, děkuji!!! () (méně) (více)

Firebug

!NAPROSTO BEZ SPOILERŮ! Miluji Batmana, Balea a Nolana (viz komentáře k BB a TDK), ale bráním se titulu zaslepeného a nekritického fanboye. Nolan mě svým předešlým snímkem Inception nejenom zklamal, ale dokonce i naštval. Film měl i tak překvapující úspěch. Na nového Batmana jsem se proto těšil, ale zároveň jsem se snažil držet svá očekávání při zemi a tak nějak i tušil menší průser. Ten se ovšem i přes názory mnohých lidí (jak fanoušků, tak i racionálně uvažujících filmových fajnšmekrů) nedostavil. TDKR má své NEDOSTATKY a není jich málo: Vadila mi snaha, nacpat do každého záběru nějakou rádoby vtipnou hlášku (například první představení Batmanova nového dopravního prostředku zazdí nějaký bezejmenný policista), otravovaly mě záběry z minulých dílů, i když jich bylo poskromnu, v takovém filmu podle mě nemají co dělat. A v neposlední řadě mi vadila i jistá teatrálnost nejzřetelněji se zrcadlící v chování mého milovaného Alfréda a také určitá zkratkovitost ve vypravování, která je však zapříčiněna vtěsněním rozmáchlého děje a 6-7 důležitých postav do "pouhých" 164 minut. Záměrně jsem použil slovíčko "pouhých" protože mi to uběhlo neskutečně rychle. Tím se dostávám k tomu, co se mi LÍBILO: četl jsem v komentářích, že se v prvních 30 minutách se na plátně nic neděje. Já jsem se skutečně bavil od první minuty, protože hned zkraje vytušíte, že se schyluje k něčemu velkolepému. Výtečná hudba cvičí s vaší psychikou hned zkraje a to je dobře. Bane je nepřekonatelný nositel zkázy, který si vzal do hledáčku Gotham a ke svému cíli jde přes hromady mrtvol. Jeho hlasový projev ve mě rozvibroval struny strachu, nejistoty a pokory před tímto andělem smrti. Pocit naprostého zmaru vás zkrátka provází už od úplného začátku a postupně se stupňuje. Děj nechci nijak prozrazovat. Trošku větší znalce Batmanovského univerza však výrazněji nepřekvapí, ale zároveň se bude bavit tím, jak Nolan své postavy poupravil pro své potřeby ovšem bez přehnaných zásahů do jejich komiksové mytologie. Po technické stránce (včetně hereckých výkonů) vše šlape jako hodinky a shlédnout tento kousek v IMAXu bylo pro mé divácké oko lahodící laskominou. RESUME: Jsem moc rád, že TDKR nenavazuje pouze na finále TDK, ale svými motivy vychází z obou předešlých snímků bezmála v plné šíři a dodává jim patřičné vyvrcholení v podobě snímku, který by slušně obstál i samostatně (to samé přitom platí o BB a TDK). Neřekl bych jako mnozí uživatelé, že po reálném TDK přišla studená sprcha v podobě nejkomiksovějšího díla z celé trilogie. Všechny 3 díly vychází z komiksového univerza a ve všech je ona komiksová kontura zřetelná. I v do nebes vynášeném TDK naleznete spoustu zkratek, náhod a momentů, které by v reálném světě nedávaly smysl. Komiksové kontury jsou ale určitě v TDKR nejzřetelnější. Pro někoho to může být nepřekonatelný problém, ale už jenom to, že o snímku uvažují jako o filmovém akčním thrilleru kde je podle jejich slov "příliš mnoho komiksových prvků" dokazuje, že se Nolanovi povedlo něco výjimečného. Vytvořil ucelenou komiksovou trilogii, která baví jak fanoušky komiksů tak i "normální" lidi a na kterou už zkrátka nestačí metr, jímž poměřujeme ostatní komiksové filmy protože, přiznejme si to, všechny ostatní jsou v porovnaní s touto Batmaní trilogií slaboduché naivní sračky (čest těm pár výjimkám). () (méně) (více)

Sdoom

Uzavření série, které se povedlo. Jenom nedokážu pochopit, proč Nolan nedokázal či nechtěl udržet nastolený trend a TDKR takříkajíc zblockbustrovatěl. Těch momentů stihnutí něčeho na poslední chvíli, nečekaných, však samoúčelných zvratů a hlášek jako "spojte mě s Bílým domem" apod. je zde na můj vkus a mé očekávání vůči Nolanovi příliš. K ostatnímu výtky nemám ani mít nemohu, ale i tak to rozhodně na maximální hodnocení nestačí. (kino Cinestar, orig.) Edit 25.9.2018: Druhé zhlédnutí dojem nevylepšilo, bohužel se závěrečný díl trilogie příliš odklání od koncepce epické druhé části. Být to nějaký samostatný akční film, tak mi to neva, ale takhle mi to vadí. Stále dostatečně kvalitní na 4 hvězdičky, ale mít fakt rád tenhle film mít nikdy nebudu. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)