Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

BAJOHA

Je vidět, že recenze lžou a jsou nepravdivé a lidé co je píše jsou pekelně tupí. Temný rytíř povstal je znovu velká pecka a jsem rád, že se tento díl nezkazil a je proto zakončení tohoto Batmana výborné. Uchvátí člověka už jen díky znovu vynikajícímu záporákovi Baneovi a samozřejmě ostatním výborným výkonům hlavních postav. Někdo psal, že se mu Batmanův létající strojek nezdá v tomto filmu, ale můj názor je, že tento lítající Batman film nijak nekazí......Prostě film luxusní, žádné námitky. Všechny tři díly prostě Batmanovská špica..klobouk dolů-!! ()

Armin82

Tleskám ve stoje pane Nolane!! Tento závěr trilogie i díl předtim si zaslouží plnej počet a nechápu,jak může dát někdo míň,protože pokud tohle není 100% akční záležitost, tak už potom opravdu nevim co. Nejenom,že Christopher Nolan tuhle sérii parádně zakončil,on natočil 3 filmy o tomhle maskovaném ochránci Gothamu,kde se nedá ani moc říct,že by byl nějakej díl slabší a když už,tak opravdu nepatrně...jinými slovy,opět nezklamal! O herecké klasice,která nás provází už od prvního dílu,netřeba nějak zvlášť psát,ti zahráli jako vždy svůj standart,ale 2 jména přeci jen zmínim. Tom Hardy se mi moc líbil ve Warrioru a tady byl opět výbornej,opět z jeho postavy vyzařuje spousta respektu. Druhé jméno?---> Anne Hathaway,relativně mladá herečka,která toho ještě nemá moc za sebou,ale díky výkonu v tomhle filmu, má dveře ke slibné kariéře otevřené,takže jentak dál...co se týče filmu jako takovýho...pomalej náběh,který pomalu,ale jistě graduje v parádní podívanou se spoustou akcí a zvratů. Opravdu se těším,s jakým projektem přijde Nolan příště,ale jedno vim jistě,o kvalitu nouze nebude--->100% ()

mvukotic

Rovnako dobré ako TDK. Teda skoro, maximálne tak o polhviezdičk slabšie. Naozaj nechápem výtky voči zakončeniu tejto batmanovskej trilógie, pretože tými istými 'nedostatkami' sa vyznačuje aj jej predchodca. Oba filmy sú tvorené rovnakou šablónou, avšak s inými réaliami súčasnej spoločnosti, ktoré tvoria kulisy príbehu a s inými postavami, ktoré su nemenej zaujímavé. Jediné, nad čím by som sa pozastavil, je, že mohla Catwoman dostať o niečo viac priestoru a že niektoré Baneove repliky boli mierne silené, ale naozaj len niektoré. 9/10. Viac na mojom blogu http://jablkoblog.blogspot.com/2012/07/navrat-temneho-rytiera-dostojna-bodka.html. ()

eMatt

Příběh promyšlený a dokonalý tak jak se od Nolana očekávalo. Herecké výkony jsou samozřejmě skvělé (mohli jsme vidět i Marion Cotillard, která s Nolanem spolupracovala minimálně na Inception) Hudbá od Zimmera je v něčem nová a v zásadě uzemňující, ale přesto druhé moderní zpracování nezapůsobí celkově tak jak to bylo prvně a určitě se zde těžko nese, že Batman trpí téměř až do úplného konce i když právě díky tomu si můžeme užít Banea. ()

tom912

Nevím co mám napsat, moje pocity jsou hodně smíšené. Zdálo by se, že v tomto díle je největší změnou hlavní záporák Bane, ale pro mě to je úžásná Catwoman, která tomu dává ten šmrnc, Bane je pro mě jenom obyčejný terorista jako každý jiný, to že má masku mě nějak neuchvátilo. Jsem člověk, který nerad srovnává v případě trilogie předešlé díly, navíc když je to u Nolana, ale tady se nemůžu ubránit. Jednička byla nastartováním nové éry komixu, svoji syrovostí tomu dala realističtější úhel pohledu, dvojka to posunula za hranice a nastolila laťku tak vysokou, kterou není možné překonat, dvojka s čelem Jokerem byla temně plynulá, všechno do sebe zapadalo, scény s velkolepou akcí byly ve správnou dobu vyváženy se scénamy s Jokerem, který je tak výrazným symbolem záporáků. A teď je tu trojka, překombinovaná, záporák je průměrný, podle mě hodně sestříhané, nevyváženost scén, ztrácející se tempo, některé scény až moc předvídatelné. Ale nenadávám jak by bylo vidno, je to pro mě psychologický thriller s člověkem, který se musí vyrovnat sám ze sebou a rozhodnout se, jak bude pokračovat, stačilo by mi trocha Batmana, trocha Catwoman, trocha Michaela Caina a byl bych spokojený. Mírné zklamání tu je, ale jako zakončení famozní trilogie, je to dokonalé i přes pro mě malé výhrady. 100%. ()

Shaleman

Nejedná se o pokračování, ale o další, tentokrát závěrečnou část Batmanových dobrodružství a i když by kde kdo mohl tvrdit, že si Temným rytířem Nolan zavřel hladinu sám nad sebou, mýlí se. Nolan se nesnaží ukázat něco nového nebo se překonat, ale zdárně ždímá všechno co nám ukázal do poslední kapičky krve a servíruje barvitou podívanou, v jakou jsem ani nedoufal. Mnozí můžou vytýkat, že nějaká postava nějakého Banea nemůže konkurovat psychopatickému Jokerovi, neboť ty fotky a trailery vypadala až trochu komicky a sám se musím přiznat, že jsem netušil, jak velikým protivníkem může Bane být, neboť sám jsem ho znal spíše jako takového pucfleka větších zlosynů, ale poté se na plátně před vás postaví Tom Hardy v celé své svalovině a vyrazí vám dech nejenom svým úchylně zvráceným hlasem, ale záhy i svoji ďábelskou genialitou a ukrutnou silou. Tam kde Joker skončil, tam on začíná a rozehrává drsnou šachovou partii, jen aby Batmanovi ukázal, že teprve on je jeho skutečným protivníkem, kterého nemůže jen tak zastínit temnota netopýřího pláště. A příběh samotný? Není tak obrazově temný jako jeho předchůdce, ba naopak je až nezvykle světlý, barevný a akční a po první hodince trochu unylé ódy na přátelství a vlastní hrdost, jež vystřídala mistrovské básnění o hrdinství a chaosu se film přetáčí do skvělého dramatického thrilleru, u které do poslední chvíle čekáte špatný konec, protože nic, nic nenasvědčuje lepším zítřkům a nadějnému svítání, ale pouze prachu, ohni a krvi. Samotná postava zlomeného netopýřího muže je zastíněna zlomeným miliardářem, který musí klesnou až na samotné dno, aby Temný rytíř povstal. A pokud pokládáme za Temného rytíře i přes masku geniálního démonického Banea, jeho povstání se nám zaryje do mozku tak hluboko, že při odchodu z kina si uvolněně oddychneme, že šlo o pouhý film. Ale kdo ví, Temných rytířů, kteří čekají na své vzkříšení a opětovné zničení, než povstanou z popela, je ještě mnoho a my se rádi se slzou na víčku spokojeně usmějeme u jejich závěrečných titulků. ()

teddinka1

Zatím nevím, jaké hodnocení tomu dát. Záporák Bane v podání Hardyho je naprosto skvělý, to Batmanovi chybělo - někdo, kdo se umí pěstně porvat (dokonce to vypadalo dobře a přesvědčivě), navíc jeho postavu Nolan, dle mého, pořádně promyslel. CatWoman se docela povedla, Anne umí hrát a její kočičí obrovské oči se na to hodí. Film má pár nečekaných, ale řekla bych trapných zvratů a některé jsou očividné už od začátku (viz happy end). Na můj vkus až moc srdceryvných dialogů a "amerických" klišé. Když ale odpustíme od toho, tak film samotný se vrátil spíše ke komixu ("logické chyby" které můžeme zapomenout, jelikož je to komix), ačkoliv v Gothmanu nastane skutečně anarchie (a nikdo v zimě nenosí zimní bundu kromě Bana :-D). V tomto případě si myslím, že se u postavy Batmana měl držet více původního komixu. ()

Dovlatovka

Film má spoustu malých much a mušek, několik zbytečných vět a několik nereálných momentů, které trochu narušují Nolanovo pojetí Batmana. Nicméně, je to o Batmanovi , nikoli o jeho protivnících (jako Temný rytíř), je to současné, apokalyptické, sexy, epické a dojemné. A nikoli na jedno shlédnutí. ()

Jan.Mlynar

OBSAHUJE MEGASPOILERY!!! Proč...proč...proč... Asi začnu klady - po temném rytíři jsem byl, jako ostatně každý, pořádně namlsaný na závěrečný díl trilogie a první tři čtvrtiny filmu byly skvost, jasných 5 hvězd. Film krásně odsýpal, stejně jako byl v TDK uveden joker naprosto epic scénou se školním autobusem na závěr, zde byl skvěle uveden Hardy se scénou unesení letadla.. Hardy.. Bane... stejně jako byl TDK z 50% postaven na Jokerovi.. zde byl na Baneovi a bylo to skvělé.. Hardy to zvládl a ještě s noblesou.. Jako záporák vynikající.. Tak proooč??!!! Proč musela přijít ta "chvíle", ten okamžik, kterému se Nolan v předešlých dvou dílech skvěle vyhýbal.. Proč musel přijít ten klasickej "obrat" v ději..Absolutně nechtěný obrat v ději, který naprosto degradoval Bane jako bad-ass antihrdinu.. Do věty "Porazil jsem tě", byl TDKR absolutně perfektním filmem..ale tím okamžikem se všechno začlo řítit jako domeček z karet... Batman porazil Banea a tím to mělo skončit a ne že přiskáká pro mě absolutně necharismatická Marion Cotillard a najednou je z ní hlavní záporák.. Bože, udělat z Banea sluhu, pěšáka.. to je jak kdyby v TDK nakonci přišel Joker s tim, že celou dobu dělal pro nějakýho přiblblýho mafiána... Takže Bane je degradován na poskoka( kecy o ochránci ať si strčí někam), je poražen Batmanem ale jeho boss ho zachrání.. ano zachrání.. na jak dlouho?? Asi přesněji na minutu, než přijede Catwoman a sejme ho dělem... WTF??? Tohle si Bane nezasloužil ani v nejhorších představách... Takže tu máme novou hlavní záporačku, která se žene po městě s kamionem s naloženou bombou.. Bože až moc to kopíruje poslední akci z Batman Begins, akorát místo nadzemky je zde kamion.. Nebyl by to batman aby ten kamion nakonec nějak cool nezastavil, resp. neposlal ho dolu ze silnice.. A co se nestalo, nová hlavní záporačka umírá na místě řidiče, ona umírá, ale Gordon vylejzá z vleku naprosto bez škrábance... achjo, to už je na mě moc.. dva záporáci, přičemž jedna z nich je úplně zbytečná..oba umírají tupou absolutně non-epic smrtí... Pomalu mě opouští prvotní úžasné nadšení z filmu. Batman si bere bombičku a letí pryč.. Bombička bouchá, všichni si myslí, že je Batman na kaši... Noo.. nechat umřít Batmana by si nedovolil ani sám Nolan, takže konec už naprosto a bohužel až smutně předvídatelný... Neříkám, že TDKR mohl být lepší, to ne, jen se určitě dal nepo*rat.. Hudba skvělá, herci s výjimkou Marion Cotillard úžasní, Bale na dlouhou dobu jeden z nejvíc charismatických comics-hrdinů. Humor výborný, absolutně nenucený a trefný. Ale ta poslední čtvrtina..:-/... Na 5 hvězd a povýšení k TDK to neni, méně dávat nechci... Ach Christophere, tolik si nám dal, miloval jsem tě, byl jsem unešen... ale nechal jsi mě vystřízlivět, až moc tvrdě, a to já prostě neodpouštim.. Scéna s jedním skokem ke svobodě přinesla víc emocí, než všechny filmy o Rockym dohromady.. Tvůj výběr herců je skvostný, tvá pevná ruka při režiji božská.. takže naposledy :proč??... Proč jsi ve mně zanechal tu pachuť, která se mě bude držet asi až moc dlouho.... PS: Když tak teď pročítám výše zmíněné nadšené komentáře, tak asi časem na ty čtyři hvězdy půjdu :-/ PS: vzhledem k tomu, že tady je 89% (WTF???), jdu na dvě hvězdy.. () (méně) (více)

Hoolit

Už ne tak skvělý film jako dva předchozí, ale stále dobrá práce Nolana. Škoda tolika chaosu a zvratů, při kterých se člověk docela ztrácí. Nakonec mě zklamala až přehnaná nesmrtelnost batmana. ()

lukee66

Velkolepé zakončení trilogie temného rytíře, které určitě svůj úděl splnilo. Z mé strany, je o něco horší, jak druhý díl. Musím vytknout trošku dějovou linii, která byla už na můj vkus moc rozšířená. Mnoho postav a další drobnosti, které mi lehce vadili, nabíralo dojmu, že na jeden film toho je už příliš. Na druhou stranu kladně hodnotím otevřené zakončení filmu, ve kterém dostáváme lehké náznaky, jak to bude v městě Gothem dále probíhat. Christopher Nolan určitě obstál a potvrdil, že patří mezi režiséry, který si zaslouží odiv. S přihlédnutím na trilogii temného rytíře, jako celek, dávám přece jen 5/5 . ()

sisimiut

V životě jsem se na žádný film do kina tak netěšil. O to lepší je,že v životě jsem nebyl v kině na lepším filmu. Nolan mě opravdu nezklamal. Nadšení a napětí se u mě dá směle vyrovnat prvnímu shlédnutí Temného rytíře. Přesto se mi zdá,že nový batman nedosahuje stejných kvalit. Důvod je bezpochyby ve zloduchovi ztvárněným Banem (doufám,že píšu správně). Na rozdíl od Jockera byl pro mě Bane nezajímavý odpudivý a celkově velice nesympatický zcela obyčejný v ničem nevynikajícíí zloduch. Nejsem fanouškem komiksů s batmanem ani jsem nikdy žádný nečetl, a proto nevím jaké měl Nolan možnosti v databázi zloduchů, ale Bane u mě opravdu nezabodoval. Čím u mě Nolan zabodoval je zakončení,jak už tady bylo mnohokrát řečeno,Batman prostě nemohl zemřít. Už jen kvůli návaznosti na v budoucnu natočené Batmany. Přesto Nolan vyřešil zakončení nejlépe jak mohl. Temný rytíř povstal je bezpochyby nejlepší film letošního roku. za mě jednoznačně 5 hvězd ()

Rypley

Christopher Nolan - pro mě je to nový Stanley Kubrick - taky býval nepochopen a jeho filmy kritizovány a přesto mají oba snad nejlépe hodnocené filmy. Na CSFD nemá Nolan zatím film, který by byl v jiné barvě než červené. (Návod k použití ČSFD: Červenou barvou jsou ověnčeny nejlepší filmy s hodnocením nad 71%) Byl jsem v kině. Koukal jsem na film a skvěle se bavil. Vychutnával jsem si každý záběr filmu. Plně jsem se oddal panu Nolanovi. Věděl jsem totiž, že jeho filmy jsou dokonale natočené, vše má svoje místo, svůj smysl a hlavně trochu jiné než na co je běžný divák zvyklí. To má také společné se Stanleym. Pak jsem vyšel z kina. Trochu jsme s přáteli film rozebírali. Co se nám líbilo a co ne. Druhý den jsem se probudil a myslel jsem na ten film. Trochu mě bolelo tělo. Cestou do práce jsem si uvědomil, že za to může tento film. On totiž spolu s hudbou od Hanse Zimmera na mě vlítl a naprosto mě rozsekal. Byla to doslova tlaková vlna, která ještě teď doznívá. Byl jsem na premiéře ČR. (26.7.2012) Dnes je 31.7.2012 a stále na tento film myslím. S kamarádem pořád dokola rozebíráme jednotlivé scény. Včera (30.7.2012) jsem byl na jeho doporučení na The Amazing Spider-Man. Film je to slušný 4/5. Ale měl jednu chybu. Před filmem byla ukázka na Temný rytíř povstal. Opět jsem si připomněl, že trailer ukázal přesně to co ve filmu nakonec bylo. Nic víc ani nic míň. Jenomže problém byl, že jsem už Temného rytíře nemohl dostat z hlavy. A Amazing Spider-Man díky tomu tak Amazing nebyl. Je to skoro týden co jsem Dark Knight Rises viděl. Teď píšu teto komentář, říkám si "Co to zase plácáš za nesmysly?", ale je mi to fuk. Protože poslouchám geniální soundtrack od Hanse Zimmera a vzpomínám na scény, kde byla tato hudba použita. A stejně jako Stanley Kubrick i Nolan ví jak hudbu a obraz propojit tak, aby to fungovalo. A tady to funguje dokonale. Stanley je bohužel již po smrti. Ale Nolan žije, včera (30.7.2012) oslavil čtyřicáté druhé narozeniny. Doufám, že nás bude ještě dlouho zásobovat takto úžasnými filmy, které vzbuzují tolik pozornosti a plodí nové a nové akreditované tzv. kritiky. Nesouhlasím s nejmenší kritikou tohoto filmu. Vše je tam správně a vše tam musí být. Pokud by bylo něco jinak nebyl by to tento film. Nebyl by to Nolan. A nebyl by to Dark Knight Rises. Děkuji. P.s. Super komentáře na csfd jsou: " Je to strašně hloupej film, vůbec jsem ho nepochopil. " :-)))) ()

Kroup4

Co k tomu dodat, jeden velký kult je u konce. Bylo mi jedno jak to skončí, kdo s kým co a jak. Prostě jsem se před premiérou těšil na největší filmový zážitek svého života a ten se mi dostal. Navštívil jsem největší možné plátno v naší republice a to v Imaxu, pro který si Nolan vydupal promítačky pro některé scény pro 70 MM film. Přechody mezi tímto jsou jasně vidět. Film má mnoho chyb. Příliš mnoho zvratů, někdy nelogického chování hrdinů, moc náhod, ale na to nikdo nekoukal. Každý do jednoho v kině prožíval uzavření nejlepší série v historii filmu. Tak monstrozní zakončení je na obyčejného diváka moc. Od děje, přes akci, přes šířku záběru. Nic většího prostě ve filmu není. Naprosto dokonalá hudba a vše. A poslední co musím a nejvíce vyzdvihnout je Tom Hardy alias Bane. Jeho ztvárnění role, mluva, mne naprosto odrovnala. Nevěřil jsem, že Jokera může něco překonat. Bane od Hardyho k tomu nemá daleko, možná se mi to rozloží v hlavě a bude pro mne Bane nejlepší záporák v dějinách filmu. Naháněl mi strach, deprese. Maximální prožitek. Naposledy jsem tento pocit zažil právě u Jokera. Nebudu je hodnotit vzájemně, každý si ve své roli v příběhu temného rytíře odehrál a udělal své. Oba dva vyjímeční. Děkuji pane Nolane. Přes malé výtky, jste to dokázal. ()

Henry Morgan

Nolan pravděpodobně patří mezi špičky ve svém oboru. To, jak se popasoval s celou Batmanoskou ságou, aniž by sáhl k zajetým standartům a obvyklým pojetím, je až obdivuhodné. Je to rozhodně perla v celé komiksové éře. Poslední díl je fascinující. V podstatě líčí Batmana jako zranitelného, obyčejného člověka, který se prachobyčejně zhroutil do sebe, zdravotně nefunguje a přes to, přes všechny útrapy, se vzchopí na poslední odpor. Takhle to zní kýčovitě, ale vězte, že tak to skutečně nenatočil. Je to skoro dechberoucí. V podstatě vykreslil změnu režimu se vším všudy, apokalypsu, která může přijít kdykoliv a hrstku odhodlaných partyzánů, bojujících za práva všech. Uchvatná bojová scéna alá historické velkofilmy, na samém konci, byla jen takovou třešničkou. Celou dobu jsem obdivoval, jak se popasoval s jednotliými postavami, jak jim vdechnul duši a především punc obyčejnosti, ale neobyčejnou odvahu. Robin, Batgirl, atd. Chvála, chvála, chvála! Ale přesto mi tam jedna věc vadila. Byl to hlavní záporák. Jeho role ke konci vyzněla dost naprázdno. Bylo to díky klíčovému zvratu, ale stejně je škoda, že nedošlo k nějaké monumentálnější satisfakci. A hodně se mi taky líbil drsný styl, realistické souboje a tvrdé zacházení s hlavními hrdiny :) Mělo to nějaké mouchy, ale celkově je to skvost. ()

Napo_Leon

Neni to Temný rytíř, ale pořád je to suprovej zážitek a Nolan dokazuje, že na to stále má. Jo, pokud jste pozorní, tak si už od začátku domyslíte konec. K novému záporáku, neni to Joker, ale i tak dokáže nahnat husí kůži už jen vým hlasem. Nějaký chybky tam jsou, ale pořád se u toho dá bavit. Pět hvězd, ale králem stále zůtává Temný rytíř. P. S. Scény s Anne Hathaway na motorce jsou fakt supr. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)