Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

RajAthen

Batman nám to zatáhl (ale nebojte, Gothem zjevně neosiří). Nolan dále zvyšuje sázky, ale naštěstí povětšinou rozumně. Což ovšem neznamená, že by Rytíři neškodilo trochu shodit na váze, alespoň pro kinoverzi. Co je však zajímavější, že ačkoli se nese celá série v duchu většího příklonu k realitě, pak mi přijde, že do posledního dílu vniklo větší než malé množství logiky comicsové, a to dovede v několika momentech působit krapet rušivě (musí například Batman vést několikerý pěstní souboj s Banem, není Netopýr chytřejší?). Nejvtipnější mi pak přišly dva "starwars (V.) dějové zvraty". Ano, Batman není nejlepším či nejchytřejším filmem, kterého jste (letos) viděli, ale je to setsakra dobře udělaný film a bylo by skvělé, kdy podobně zpracovaných bylo více. ()

Moly

Nebylo to špatné, ale v rámci série zkrátka tak nějak zaostává. Už mne to nějak nechytlo za srdce. Casting výtečný, herci výteční, hudba jako vždy skvělá, hrubý scénář, zarámování příběhu (a tak dále) velmi dobré, ale spousta té odzbrojující akce, která mne měla zamáčknout do sedadla, mi přišla hraná až příliš na sílu, na pouhý bezobsažný efekt. Na druhou stranu, kde jinde by se mohli potkat Petyr Baelish/Malíček (Aidan Gillen - Hry o trůny), Owen Harper (Burn Gorman - Torchwood), Tealc (Christopher Judge - Stargate SG-1) a Joey Quinn (Desmond Harrington - Dexter)? ()

pistik

Taká pecka v kinách už dlho nebola.... No asi od Temného rytiera. V porovnaní s "dvojkou" už nie je taký temný a depresívny, naopak je to od začiatku až do konca svižná adrenalínová jazda a tak to má byť. Hlavný záporák Bane je strhujúci (celé prevedenie aj s hlasovým prejavom) a v porovnaní s Jokerom, ktorý sa len hral aj poriadne nebezpečný. Dovolím si tvrdiť že je to najlepšia záporná postava nielen v celej batmanovsej sérií ale aj vo filmoch vôbec (Darth Vader, Hannibal Lecter sorry). Predstaviteľ Bane dokazuje že silové postavy mu sedia a hravo strčí Ledgerovho Jokera do vačku. Celým filmom sa nesie geniálna Zimmerova hudba a hlavne Banov motív je skvelý. všetky postavy sú do filmu výborne zakomponované a hoci je film o niečo viac komický a nerealistický (tu jasne vyhráva dvojka, ktorá je spolu s Heat jedným z mála napínavých thrillerov), všetky vychytávky či už Batmanove alebo maska Catwoman zapadajú do Nolanovho sveta a nepôsobia nijako násilne. Jedná sa o skvelý epický film, dôstojné zakončenie asi najlepšej trilógie (Krstnému otcovi to kazí Coppolová v trojke :-( ) a jednoznačne vrchol roku ktorý prišiel už v lete. Ďalšie filmy a to nielen o Btmanovi sa budú musieť veľmi snažiť aby ho prekonali. ()

joeko13

Film ma sklamal, začiatok bol dobrý,ale dosť rýchlo to stratilo napätie, zvraty,okrem toho posledného umelo vyrobeného, som nepostrehol žiadne, pribudlo klišé a sentimentalita a hlavne tam bolo zbytočne veľa slamy. Moje konečné zhrnutie všetkých batmanov je takéto: 1, Najlepši Bruce Wayne / Batman bol Michael Keaton 2, Najlepši film bol Temný rytier, 3, Najlepši zloduch obaja Jokerovia (aj Jack aj Heath, remíza), 4, Najlepšia prvá dáma bola jednoznačne Kim Basinger 5, Najhorši film bol Batman a Robin s prehľadom (Tu nájdeme aj najhoršieho predstaviteľa Batmana :-)) Moje konečné poradie filmov je: 1. Temný rytier, 2. Batman (Burton), 3. Batman začína, 4. Batmanov návrat (Burton), 5. Návrat Temného rytiera, 6. Batman navždy, 7. Batman a Robin (maximálny odpad) Ámen ()

cinemaboy7

Temný rytíř všechny tři díly propojil. MegaloNolanské scény zdařile zapadají a nerušeně působí v posledním díle, který jen z dálky vypadá jako komlikovaný, avšak opak je pravdou. Jednoduchý příběh o dobru a zlu /co je vlastně dobro a co zlo/ zabalený do Batmanovského oblečku přibije na skoro tři hodiny do sedaček. Ale bohužel nic nového nepřinese. No vlastně co by měl taky nosit nového, když vše už tak parádně fungovalo v předešlých dílech. Nolan sice oznámil, že je to poslední díl, ale tomu myslím nikdo nevěří. Studio si přece nenechá uplavat takovou zlatou rybku a závěrečné scény si nechaly otevřená vrátka na nejedno pokračování. Asi už bez Nolana. 70% ()

Mistr.Proupr

Maestro Nolan splnil minimálně má očekávání a připravil mi největší kinozážitek. Bane je geniálně děsivý, hlavně první polovina opravdu epická a i závěrečný twist jsem přežil... ()

Bbronx

Opět geniální a vše fungovalo ale chyběl tam prostě ten moment kdy si člověk řekne Whau. Ch. Nolan dělá své profesi čest a H. Zimmer opět dokonalý soundtrack. Jestli váháte jestli na to jít do biografu tak běžte. Hodnotím 92% ()

koljan

Komiksové příběhy vlastně reprezentují současné mytologické myšlení: snaží se vymezit archetyp hrdiny a podstrčit mu esenciálního "záporáka". V minulém dílu se to podařilo na výtečnou - Jocker byl reprezentantem nihilistické destruktivity, dobře rozvíjel bulgakovský motiv satana - baviče /zlo nemusí být nezábavné/ a ikonograficky se ztotožnil s obrazem "smutného klauna", který má v umělecké tradici dost předchůdců. Zlo v novém batmanovi je proti tomu trochu regresivní: prosazuje se spíše formou puče a nabírá na síle obsazováním a likvidováním zavedených institucí. To je ale charakteristické spíš pro století 20., které několikrát předvedlo, jak snadno se může státní struktura přeměnit ve strukturu diktátorskou, totalitní. Dnešní strach z veřejného prostoru už nemá tvar fóbie z nových ideologií, opravdu je spíš třeba se bát "osamělých střelců" nebo fundamentalistických komunit, které nechtějí stát převzít, nýbrž rozložit. Mínusem nového Rytíře je taky lopotné úsilí propojit první díl trilogie s tím závěrečným - to po Nolanovi nikdo nechtěl... ()

bono22vox

Nechával sem si film cely týden rozležet a dozrát v hlavě a musim i přesto dat 5 hvezd... zaslouzi si je... nemá smysl tu psát dlouhé recenze, vše se tu už napsalo, se vším souhlasim, ale 5 hvězd si zaslouzi. Už jen proto že je to po dlouhé době film, který více nez důstojně zakoncuje rozjetou trilogii o Batmanovi. A ze těch filmu, které neustali popularitu a uspech předešlých dílů bylo co? Nolanovi nezbývá nic jiného nez ve stoje aplaudovat a poděkovat za tři nádherné filmové zážitky s chytrym, jednoduchym, silným a především dustojnym zakoncenim... a to ze kazdy díl má určitý směr a spojovaci linii jen souhlasim, jen bych to ale upravil na Strach v 1 dilu, Chaos a smrt v 2 a Povstání nebo spis OSUD v 3 dilu... tak už nereste to či ono a nechte se unest... jak by řekl Joker: Why so serious? ()

Blacki

Na můj vkus až příliš moc moralizování od Alfréda, nevydařené bitky Batmana s Banem (nemyslím, že Batman je vyloženě typ pro pěstní souboje) a divný zvrat na konci (myslím zvrat ohledně "hlavního" záporáka), který mě spíše naštval než překvapil. I přes tyto nedostatky je to kvalitní film a myslím, že důstojné zakončení celé trilogie. Avšak ve stínu svých starších bratrů jsem očekávala mnohem více. Osobně bych vyměnila záporáky, Joker měl být završením - byl mnohem působivější, temnější až mě z něj mrazilo. Z Banea jsem neměla skoro žádný pocit, prostě tam byl a nic víc. ()

Black-star

Nějak z toho nejsem unešená, děj je rozprostřen na příliš mnoho hlavních postav že se člověk začne ztrácet. Nehledě na to že mnoho dějových věcí je více méňe nelogických a nepochopitelných. Stopáž je jednoznačně přestřelená a film se stává tak nějak zdlouhavým. Ani ty akční scény nejsou nic velkolepého nebo napínavého. Velmi mile mě překvapila Anne, svým uchopeím role přinesla do snímku čerstvý vzduch. Celkově tedy + za Anne, + za hudbu, - za stopáž, - za rozplizlost a nelogičnost. Velmi mi chyběl humor a lehkost předchozího dílu. SUMASUMÁRUM - nejsem spokojena = slabých 60% (je zde mnoho lepších a kvalitnějších akčňáků!!! ()

jojo-Jozin

Snímek samotný je pro mne mírným zklamáním, vzhledem k velkému očekávání. Budeme-li brát v kontextu dvou předcházejících dílů, hořkost trochu opadne. Nolanovo pojednání o Batmanovi se už stalo pro mnohé kultem, škoda jen ukončení této trilogie. K vynikajícímu snímku tomu zkrátka dost chybí, i když pravověrní a ryzí fandové tohoto kultu s tímto souhlasit nebudou a opak bude u nich pravdou. Především Nolan to divákovi příliš neulehčuje. Stopáž je téměř tříhodinová, což by samo o sobě nevadilo, kdyby nebyla vyplněna často nudným balastem (hlavně druhá polovina). Ústředních postav je přespříliš a některé jsou zbytečné. Snaha poskytnout každé dostatek prostoru je oním nudným balastem. Třetí Batman je prostě dost ukecaný a agitující, až je to místy otravné. Lze souhlasit se základní tezí, že současný systém není dokonalý, není bez chyby, ale je to nejlepší co máme, avšak na můj vkus je toto vyjádřeno zbytečně okatě. Na druhou stranu několik scén je natolik spektakulárních, že ve spojení s vynikající hudbou mnozí budou chrochtat blahem. Tom Hardy si musí vystačit s minimem výrazových prostředků, mnoho prostoru se mu v tomto ohledu nedostává, přesto jako hlavní padouch nezklamal. Bale, Caine, Oldman a Freeman standard. Jedná se o důstojné epické ukončení novodobé ságy o temném rytíři, které mohlo být lepší. ()

markotter

Film, který je důkazem toho, že pokud je dobrý scénárista a režisér, je možné recyklovat i několikrát jednu postavu (což nebyl třeba případ J.Schumachera a jeho Batmanů ) a také, že není potřeba sázet na nějakou berličku 3D, aby se divák v kině pořádně pobavil. Proč nedávám 5? Příliš dlouhá stopáž a s tím související hluchá místa, zejména pokud se moc filozofovalo, příliš mnoho pro mě zbytečných postav, naprosto bezcharizamtická postava hlavního záporáka (zdálo se to jen mě, že nějak připomínal Hannibala Lectera...?) a v neposlední řadě také nepříliš vyvedená postava Catwoman. ()

kwaicheng

Nevím co zas všeci blbnou. Natočené je to pěkně. Líbila se mi spíše první půlka, od chvíle, kdy Bane převzal vládu nad Gothamem to byla kravina. Srovnám-li poměr tolik vychvalovaného poselství jež Tento film přináší a stupidní glorifikaci násilí, a komiksácké pojetí, pak krutě převažuje to druhé. ()

Nekroskop

Komentář je k ničemu. To se nedá popsat, to se musí vidět. Samozřejmě i u tohoto filmu platí, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. ()

Searison

Nemám co bych vytknul. Stopáž se netáhla ale plynule utekla. Bale úžasnej jako vždy ( i když u mě nejlepší role ve filmu "Mechanik" ) . Tom Hardy s ještě většíma trapézama než v Warrior :)) . Anne Hathaway je možná jediná výtka tomuto velkolepému dílu. Ano již to není tolik komiksové jako Burtonovo batman, ale dozrál a stal se z něj pořádný akčňák se vším všudy. 95% Viděno v multikině. ()

ER

Nolan třetí díl série o Batmanovi už moc nechtěl točit a dobře věděl proč.Nakonec ho přesvědčil tučný honorář a tak se do toho pustil a vzhledem k tomu, že se snaží vždy odvést kvalitní práci,dobře udělal. Třetímu dílu série o Batmanovi sice neprospěl jeho záměr udělat trojku jinak a výrazně ji odlišit (jakoby se vytratil comicsový duch předchozích dílů),ale i tak jde o podívanou hodnou jména CH.Nolana. ()

pulDag

Díky 70mm a zvuku IMAXu neskutečná podívaná. Na druhou stranu tak strašné logické lapsy se nedají prominout ani komixu. Povedlo se pouze ztvárnění The Bat. PS: koukám, že si z nás velká jména kinematografie letos dělají srandu (viz prometheus). ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)