Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

DAPDO

Po skvělým Batman začíná a fantastickým Temným rytíři nám ďábelskej Owen dovršil trilogii. A pro mě to nejlepší na konec. Bane v podání neskutečně našlapanýho Hardyho je z těch záporáků ve všech třech dílech asi nej. Epické zakončení, pro mě nej trilogie natočená po roce 2000. ()

AloeB

Christopher Nolan možná s Jokerem dosáhl vrcholu, ovšem nyní, kdy nechal Temného rytíře povstat, posílá naopak svého hrdinu na samotné dno. A jakkoliv pokračování chybí nepřekonatelný Joker (role dobře zahraná a o to víc umocněná tím, že svému představiteli doslova vzala život), jehož absence je ve filmu znát a dovedu si představit mnohem působivější pokračování s jeho charakterem dále rozvíjející osud města Gotham, nebojí se Nolan výzvy vytvořit důstojné završení trilogie o Gothamu, který hraje ve všech třech dílech prim, a zároveň osudu jednoho Temného rytíře. Třetí film tak není vyloženě o záporácích, jelikož terorista ani ta zlá holka nejsou nijak zajímavými zlosyny, ale o samotné situaci Gothamu a o tom, jak se Bruce po dlouhé době konečně vydal na odpočinek. Přestože je tedy Bane tupý moula, tak jeho činy uvedly Gotham konečně do chaosu, kam se jej zcela repetetivně snažili poslat jeho zlotřilý předchůdci a Batmana nejen zlomil, ale i hodil do díry, kde nás všechny ohromil silou svého ducha a zároveň jej odsunul na druhou kolej a dal prostor i jiným Gotthamským hrdinům, kteří se nebojí schovávat za maskou a přesto dokáží veliké věci. Což je ostatně velký klad Nolanova ukotvení hrdinů, protože není nutné nosit nevkusné S na hrudi a ničit mrakodrapy, či s bondážní maskou zabíjet nácky, abyste se stali hrdiny. V tomto také vidím jeden z největších kladů trilogie Temného rytíře, lidské a také reálné (což není to samé) zasazení příběhu v prostoru. A znovu škoda malého prostoru, tupý komiksový základ má tolik materiálu, že by stačil na vytvoření celého seriálu a my si tak mohli třeba více užít sexy Anne Hathaway či božského Morgana Freemana, který ostatně i spolu s jinými herci září ve všech třech dílech vydařené trilogie, na kterou se pravděpodobně rád někdy podívám znova a neusnu u toho. ()

geek.ondra

Nolan se utrhl ze řetězu. Velkolepá akce, rozštěkaný scénář a jeden megalomanský blockbusterový nářez který je skvěle zrežírovaný, napsaný a zahraný. Výborná práce a strhující závěr jedné z nejlepších trilogií všech dob. 9/10 ()

Urukhaj98

Vynikající zakončení geniální trilogie. Temný rytíř sice zůstal nepřekonán, ale nebylo k tomu tak daleko. Bane je za Jokera důstojnou náhradou, přesto se však sem tam neubráním představám, jak to mohlo dopadnout, kdyby Heath Ledger tak tragicky neskonal. Nolan to však zvládnul dotáhnout do zdařilého konce i bez něj. 9/10 ()

cr8g

Tolik zvratu a znamých postav jsem opravdu necekal a finale bylo famozni. Velke uznani patri Tomu Hardymu, jehoz herecky vykon byl naprosto fantasticky. Banea zahral hodne dobre i kdyz se jeho postava od komixove hodne vzdalovala. ()

Yellyman

!POZOR! Může obsahovat informace týkající se děje! Bacha na to! Nebudu zastírat, že jsem velkým fanouškem Batmana a toho Nolanova zvlášť. Na tento film jsem se těšil hned jak jsem shlédnul Temného rytíře, tj. nějaké ty tři čtyři roky, což má za následek, že nejsem až tak kritický, jak bych mohl/měl být. Temný rytíř byl naprosto precizně dějově vypiplaný thriller. Akce byla upozaděna a přenechala místo bravurnímu emocionálnímu dramatu. Tak jak to mám rád. TDKR by mohl v této cestě bezpochyby pokračovat. Nevím co je k tomu vedlo, ale, jak zde již bylo napsáno, autoři od tohoto stylu, bohužel, upustili. Ne že by se v Rises nenašli Dark Knightovské momenty, zvlášť prostřední pasáž filmu, kdy Bane dokončí Jokerův záměr ( ač se k němu neodvolává) a nastolí absolutní anarchii je naprosto perfektní a připomíná onoho přemýšlivého Nolana, kterého jsem si tolik oblíbil. Nejsem velkým příznivcem akčních či katastrofických filmů, proto jsem měl lehce obavu z toho, jak bude tento kabát Nolanovu Batmanovi slušet. Ne že bych neměl výhrad, asi to ale jinak nešlo, vzhledem k na akci stojícím a přesto nesmírně úspěšným Avengers. Nebo nešlo... zajímalo by mě, do jaké míry Warneři na Nolana tlačili, aby dal hlavní slovo akci. Řekl bych, že režisér mající na triku takové úspěchy, si již může diktovat, jak svůj film zpracuje. I Nolan si však může natočit film, který se blíží blockbusterovým spektáklům, no ne? A jakou jinou značku k tomu využít, když ne znovuvzkříšeného Batmana, z něhož se právě díky němu stala modla? Mám za to, že pan režisér spolu se scénáristy dobře věděl, že má tento film bohatě zaplacený dopředu a lehce polevil ve své preciznosti. I přesto jsem však seděl v kině jako zařezaný a i když jsem byl ze začátku lehce rozpačitý ze zcela jiného stylu vyprávění, od chvíle, kdy se Batman setkal s Banem jsem takřka nedýchal a závěr mě absolutně dodělal. Možná jsem jen ovce, člověk neschopen hlubšího myšlení, nemůžu si ale pomoct. I přes veškeré chyby je to pořád nadstandardní zatraceně dobrá návyková komiksovka! Temný rytíř nepřekonán, pod úroveň Batman začíná Nolan ale rozhodně neklesl. 85% viděno na půlnoční premiéře ve Slováči. Po druhém shlédnutí však do sebe všechno zapadá! Celý film neskutečně graduje a po závěrečné zatmívačce a naskočení nápisu "THE DARK KNIGHT RISES" jsem nebyl schopen se zvednout! Přikován k sedačce jsem byl nucen shlédnout celé titulky a byl jsem za to rád, což se často nestává. A těch pár přešlapů se naprosto ztratí. Perfektní zakončení trilogie! Klobouk dolů! ()

Briggus

Byl jsem na liberecké půlnoční premiéře a musím uznat a jsem rád, že jsem to viděl co nejdříve. Temného rytíře, který povstal považuji za druhý nejlepší film, co jsem kdy viděl a neptejte se na to, který je první, to je předvídatelné. Předchozí díl nasadil velmi vysokou laťku, ale tvůrci se tím nenechali zastrašit a stvořili další filmovou bombu! Přestože byly některé části filmu předvídatelné, stále jsem byl překvapen, co si na nás ještě vymysleli. Každopádně již s předstihem mohu říct: FILM ROKU! ()

haroska

Nechtěla jsem psát názor hned a chtěla to nechat trochu "uležet", ale stejně to na víc, než tři hvězdy nevidím. Po famózním předchozím díle jsem šla do kina plná očekávání a nadšení. Jenže tentokrát to Nolanovi moc nevyšlo. První hodina filmu vyloženě nuda - žádná akce, zbytečně mnoho postav a sáhodlouhé, místy až nezajímavé, rozhovory o tom, jak by se Batman měl chovat nebo neměl chovat a koho by měl mít rád a koho ne. I hlavní záporák toho na můj vkus víc namluví, než udělá. V druhé půlce filmu už se začíná něco i dít, ale stejně, pokaždé, když už to nabíhá do té perfektní temné atmosféry, kdy by jen člověk seděl, nedutal a čekal, co přijde, pokazí to zas nějakým plytkým a zcela zbytečným dialogem. Perfektně tu fungují efekty a hudba. Celkem zajímavá mi přišla A. Hathaway (byť ji kritiky dost sejmuly). Výsledná pointu filmu dobrá, ale nějak jsem ji už od půlky filmu očekávala. ()

Matt007

Paráda! Chris Nolan to zase dokázal. Já tedy odcházel z premiéry naprosto spokojený. Také jsem se nejdříve neubránil tomu abych srovnávál TDKR s TDK, ale to opravdu nejde. Každý má své kouzlo. Už se těším až si budu moci TDKR vychutnat v Bluray. ()

Withree

Takže, pro začátek přetlumočím kousek scénáře Anne Hathaway - You don't owe this people anymore. You give them everything. Toto je naprosto přesné vyjádření toho, co teď cítím ke Chrisi Nolanovi, jakožto autorovi trilogie o Temném rytíři. Temný rytíř měl úplně všechno, naprosto nic mu nechybělo a jeho následovník bude chtě nechtě srovnáván s ostatními díly. Nolan vysekal pevné hranice (hlavní vlastnost - realističnost), za které se Batman pod jeho dozorem nesmí vydat. Cokoliv jiného, jakýkoliv odlišný postup v řešení příběhu se bude tak zdát jako špatně mířený atentát na diváky. Bohužel, mistr Nolan (nebo producenti?) chtěl udělat TDKR ještě větším filmem než byl předchůdce a zdá se, že na to doplatil. Ve zkratce se dá říci - neužil jsem si to tak, jak bych měl a jak bych si představoval.__Prostřední díl, Temný rytíř, byl a stále je mezi mými nejoblíbenějšími filmy a řadím ho zatraceně vysoko. Začátek TDKR svým způsobem navazuje právě na tento snímek a to nejen z hlediska příběhu, ale také stylem natáčením, ten feeling je až neskutečně podobný. Do vyprávění se pěkně připojí Catwoman i John Blake, Bane a jeho komplici nakupují cenné papíry apod. Naznačuji tím, že zhruba první 1,5 hod. filmu je to nejlepší, co jsem měl za poslední rok možnost zhlédnout. Až do osudné záležitosti s prvním velkým výbuchem a následnou scénou na stadioně.__Po ní se film začně hroutit jako domeček z karet, výborně našlápnuté tempo z první poloviny se rázem zadrhne a spadne o tisíce procent. Prostor dostanou především policajti a to zrovna nebyl nejlepší nápad. S opětovným příchodem Batmana tak film začíná v podstatě od nuly a musí se zase rozjíždět, jenže má tu nevýhodu, že je na to teď strašně málo času. Máme ovšem štěstí, Batman se dal dokupy, je ve formě a společně s Banem nám předvedou jedinečný a brutální pěstní souboj, u kterého človíček ani nedutá. ANO!, Batman je zpět říkáme si, ovšem OUHA!, nic není tak, jak to vypadá. Tam, kde měl Temný rytíř propracované a zcela nečekané zvraty, jsou v TDKR plytké, ohrané a hlavně děsivě předvídatelné. V klidu můžu říct, že naprostou většinu zvratů jsem odhadl (tedy pokud jste aspoň po očku sledovali drby z natáčení a jakžtakž se vyznáte v problematice batmanovských komiksů) a určitě nebudu sám. Film se poté stočí do obyčejné komiksové jízdy téměř ve stylu Avengers a překvapivě se vykrádá i Rychle a zběsile, což mi přijde trošku uhozené, hlavně ve vztahu k oslavné Nolanově realističnosti. Začíná popírat sám sebe. Emociální tečka je sice fajn (spousta příjemných pomrknutí k fanouškům a trochu nečekaně otevřené dveře k pokračování), ale v příměru s neúplně povedeným finále se přeci jen ztrácí.__Zmíním taky něco k hercům, především k těm novým. Bale, Freeman, Caine i Oldman si odehrávají své, v popředí je samozřejmě Bale, staří harcovníci se na plátně moc neohřejou (nemyslete si ale, že všichni hned zemřou, to ne!). Z nových tváří bych ale chtěl vyzvednout Anne Hathaway, protože její Catwoman je naprosto perfektně zahraná a má také největší podíl na komediální složce filmu. Naopak Tom Hardy v roli bijce Banea mi k srdci nepřirostl. Nejdříve mi připadal jako trochu tvrdší Darth Vader (hlavně v prologu, když mu sundávají pytel z hlavy, to sípání bylo neskutečně podobné), poté se vybarvil na pořádně drsného fightera, který se s ničím a s nikým nesere, aby se na konci projevil jako "mírumilovný" protector a Baneova poslední scéna, ufff, ty vole škoda mluvit, takovou debilitu od Jonathana Nolana jsem tedy nečekal. Marion Cottilard mi připadala, že neví, co přesně má hrát. No a mladý poliš v podání Levitta působí většinu času jako prodloužená ruka Gordona. Nutno přiznat, že zrovna jeho postava má v epilogu zdaleka nejotevřenější, a vlastně nejepičtější konec.__Hudba Hanse Zimmera je neselhávající, ale ne tak výrazná jako v Temném rytíři. Samozřejmě se v hojné míře využívá "Bane's Theme" mohutných hlasů hlásajících povstání novéhuo řád.__Abych to nějak v rychlosti ukončil, máme zde vynikající žánrovku okořeněnou výbornými hereckými výkony, ale s jednou hroznou půlhodinou a několika hroznými a trapnými zvraty. Na Nolana docela průměr a jeden z jeho nejhorších filmů. To nejhorší je však řečeno s velkou nadsázkou. () (méně) (více)

simplejack

(Kapánek spoiler) Když je člověk exot jako já a považuje Batman Begins za Nolanův nejhorší film, pak ho moc nepotěší zjištění, že je tohle nekomiksovější díl ze všech. Naštěstí se ta komiksovost nakonec netýká celkového vyznění a atmosféry, ale jen dílčích aspektů. Způsob vyprávění je stále stejný, jen zvraty jsou vyloženě komiksové, děj přímočařejší (scénář jednodušší) a čas s fyzikou se taky ohýbá podle vyloženě komiksových pravidel (Čehož Nolan využívá velkou měrou, je fajn mít možnost si některé vyloženě wtf? momenty obhájit tím, že jde stále o film podle komiksu ). Problém se nakonec ukázal někde jinde, kdo by řekl, že skoro tříhodinová stopáž nebude stačit? Ale je to tak, film má takový rozměr a snaží se toho říct tolik, že je mu stopáž prostě malá a uhání vpřed rychlostí závodního koně, pořád se něco děje. Člověk sice nikdy neztratí orientaci v ději, ale spousta scén prostě proletí, nevyzní, není čas a předčasně se stříhá, kdy chybí třeba jen 10 vteřin k plnému emocionálnímu zásahu. Celý film pak působí zkratkovitě a zásadní motivy jako sociální revoluce v Gothamu, psychický teror a uvěznění Bruce, pak nevytěží ze svého potenciálu ani zdaleka maximum (Trpí tím především druhá polovina, scény jako návrat Batmana a lámání Batmana jsou dotažené do dokonalosti. Regulérně jsem z toho měl pocit jako by Nolan říkal: „Vidíte? Celý film mohl být dokonalý, jen by musel trvat čtyři hodiny“). Trpí tím značně i postavy, kterých je mnoho, ale na žádnou není čas, umírají tváře staré i nové, ale bez emocí, protože se jen mihnou (Všechny příběhy prostě bylo třeba ukončit a každý musel naplnit svůj osud). U bočních postav to nevadí, ale když má vyložené málo prostoru i Bane s Catwoman, kteří jsou zahraní fantasticky, tak to už mě vyloženě s prominutím sralo (Zajímalo by mě statisticky, kolik minut byl na plátně Joker v TDK a kolik Bane tady). Poslední výhrada bude směřovat ke konci Banea, to byl vtip, že ano? Pro mě nejhorší Nolanovo scénáristické řešení vůbec. Pachuť po Baneovi zůstane, ale ostatní výhrady se docela jistě rozplynou při dalším zhlédnutí, kdy na mě ta zkratkovitost tak nedopadne, nebudu muset dávat pozor na děj a budu si to moct konečně užít se všemi detaily. Tady je prostě ta druhá projekce prakticky nezbytná k nějakému relevantnímu názoru. Běžný divák, který se jde do kina bavit a má na práci lepší věci, než nad filmem rozjímat a psát o něm, prostě nemá kapacitu snímek takového rozsahu napoprvé celý pojmout. Což je lehce paradoxní, protože TDKR mi přijde jako nejvíce “pro lidi“ točený Nolan. Se vším tím patosem, epikou, hláškami a akcí…bez typického oblbování, hraní si s divákem a scenáristických devadesáti stupňových zatáček, nadjezdů, podjezdů, výkrut a zákrut se TDKR vymyká Nolanově dosavadní tvorbě a snaží se co nejvíce přiblížit a zavděčit masám (což nutně není nic špatného). Teď ta příjemnější část: Velikost filmu je dech beroucí. Do necelých tří hodin napasovaný epos antických rozměrů s dějovým rozmachem na samostatnou trilogii, přesahem do celé řady žánrů, rozehraný absolutní hereckou elitou. Anne Hathaway je ve své roli perfektní a k sežrání, měl jsem strach o uvěřitelné začlenění Catwoman do Nolanova světa, ale ona tu v podstatě žádná Catwoman není. Hardy dle očekávání skvělý, až děsivě racionální bestiální hovado. Škoda, že nemá daleko víc prostoru a škoda jeho trapného konce. Ostatní hrají samozřejmě svoji klasiku (první ligu). Technickou stránku nemám proč komentovat, je opět o několik úrovní lepší než u všech ostatních filmů, co poslední dobou vznikají. Zimmerova hudba jak se patří epická, Deshi Basara motiv a jeho vývoj z Baneova theme v něco mnohém víc plus opakování motivů z předchozích dílů mě strašně potěšilo (je to jeden z jednotících prvků, který tuto trilogie dělá tak komplexní). Tolik kritiky a přesto Full House? Ano, protože už teď vím, že na film půjdu znovu a, že se mi napodruhé bude líbit o moc více. Především ale, když srovnám TDKR kupříkladu se skvělými Avengers, kteří jsou vtipnější, hravější a dal jsem jim silné ****, tak od technické stránky a hudby , přes herecké výkony, po šíři příběhu….Vypadají vedle tohohle spektáklu jako pohádka z Disney Channel. 89% () (méně) (více)

Pathrose

"No one cared who I was until i put on the mask." Jak můžete překonat genialitu a dokonalost Temného rytíře? To nejde. Dvojka zůstává nejlepším dílem trilogie, avšak jako jedna z mála trilogií funguje tahle dokonale. Komplexnost všech dílů jako celku je výborná. The Dark Knight Rises není bezchybný, avšak jako závěrečný díl je více než výborný. Banea jsem hltal asi jako Jokera, avšak to co tu po sobě zanechal Heath Ledger je přeci jen něco speciálního a srovnávat tyto postavy ani nejde. Poslední film nám nabízí všechno, něčeho možná až příliš, ale jako film funguje výborně. Bane budí obrovský respekt a strach a jeho postava mě nadchla, i když jako u Jokera, těžko je za maskou a hlasem skutečný Tom Hardy. Nolan vytvořil geniální trilogii o Temném rytíři, která snad zůstane dlouho nepřekonána, který blázen by se totiž po pár letech pustil do restartu Batmana jako se to stalo nedávno Spider-Manovi? Nolan vytvořil mistrovské dílo v podobě legendy o Temném rytíři a já se těším až si to vychutnám znovu a znovu...a znovu. ()

Camarro14

Po shlédnutí ve mě panuje zklamání a rozčarování, ale v dobrém slova smyslu! Christophera Nolana mám velmi v oblibě a jeho díla, jako jsou "Memento", "Dokonalý trik", "Temný rytíř" a "Počátek" řadím ve filmovém žebříčku hodně vysoko -> ovšem zde ho dohnala jeho určitá dokonalost, resp. neomylnost - vyloženě nezklamal, ale poprvé absolutně neohromil. Navíc zvraty typu "Luku jsem Tvůj otec!" k režisérovi tohoto formátu zkrátka nepatří. "Temný rytíř povstal" představuje důstojné zakončení trilogie, avšak oproti vybroušenému diamantu jménem "Temný rytíř" je to krok zpět! Horší 4*. ()

dodona

Bravó Mr. Nolan. Znova sa ti to podarilo. Síce nie tak bravúrne ako diely pred tým, ale stále vynikajúci nadštandard. Je pozoruhodné, ako mi aj po niekoľkých hodinách stále dochádzajú niektoré súvislosti, ktoré som v tej rýchlosti pri rozuzlení proste nestihla spracovať. Toto chce ešte aspoň jedno pozretie. Pravdaže, je tam niekoľko logických lapsusov, ktoré by sa majstrovi ako Nolan nemali stávať, ale privriem oči a prestanem nesúhlasne krútiť hlavou. Atmosféra vynikajúco ťaživá, chvíľami beznádejná, herecké výkony Balea perfektné, Hathaway veľmi nepresvedčila, ale svedčalo jej to v kostýmčeku a Hardy proste hora svalov, ale pekná hora svalov. Oldman, Freeman, Caine si idú proste podľa svojich zlatých štandardov. A nesmiem zabudnúť na fenomenálnu hudbu Hansa Zimmera bez ktorej by pravdepodobne atmosféra stála za prd. ()

Incantator

Dôstojný záver jednej z najveľkolepejších filmových trilógií, aké boli kedy natočené. Všetky súčasti filmu sú premyslené a do detailov prepracované, i keď niekoľko menších pochybností vo mne vzbudila scéna prenasledovania zločincov na čele s Baneom po vylúpení burzy - lúpež prebehla za bieleho dňa, naháňačka, ktorá nasledovala, sa však konala za hlbokej noci. Scenár trochu škrípe v poslednej časti, kedy sa Batman a Selina zjavujú na miestach, kde sú najviac potrební (Batman - záchrana mladého Blakea, Selina - záchrana Batmana) akoby zázrakom, bez akéhokoľvek vysvetlenia. Odhliadnuc od týchto maličkostí však tretiemu Nolanovmu Batmanovi nemôžem nič vytknúť. Áno, mohli by sme polemizovať o tom, či bola "lepšia" druhá časť trilógie, ktorej ohromný úspech vo veľkom pripisujem geniálnemu stvárneniu Jokera Heathom Ledgerom v jednej z jeho posledných rolí. Ak však zločinec Bane z tohto filmu oproti Jokerovi zaostáva, potom úžasná myšlienka odrezania celého Gotham City od sveta a jeho predanie do rúk "ľudu" s ľudovým súdom pripomínajúcim súdy za jakobínskeho teroru počas Francúzskej revolúcie tento rozdiel veľmi rýchlo a vhodne odstraňuje. Záver sa mi páčil tiež, myslím si, že nie je potrebné v sérii pokračovať (myšlienka štvrtého filmu s nie veľmi charizmatickým Robinom a Batmanom, ktorý sa vrátil z výslužby, sa mi príliš nepozdáva), obzvlášť, ak by to po Nolanovi prevzal iný (a s veľkou pravdepodobnosťou nie lepší) režisér. Zhliadnuté v KINO [dabing] (27.7.2012) ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)