Vražedné pobřeží

• Kanada Tropical Heat (více)
Kanada, (1991–1993), 54 h 32 min (Minutáž: 49–55 min)

Tvůrci:

Sam Egan

Rob Stewart, Carolyn Dunn, Ian Tracey, Ari Sorko-Ram, Pedro Armendáriz Jr., John David Bland, Eugene Clark, Al Waxman, Nicole de Boer, Garrick Hagon (více)

Série(3) / Epizody(66)

Edgar Allan Poe, zakladateľ detektívneho žánru, vytvoril vo svojich poviedkach dvojicu detektíva a jeho pomocníka, aj keď len preto, aby mohol múdrejší pátrač hlúpejšiemu priateľovi odhaliť svoje deduktívne schopnosti. Túto tradíciu utvrdil najmä Sir Arthur Conan Doyle, ale aj ďalší. A v televíznych seriáloch a sitcomoch to nie je inak. V kanadskom seriáli Vražedné pobrežie (Sweating Bullets, neskôr premenované na Tropical Heat) televízie CBS (tvorcom seriálu je Sam Egan) sa však tradičné rozdelenie úloh, t. j. múdrejší detektív a hlúpejší pomocník, nekoná. Respektíve, obaja spolupracovníci sú si rovnocennými partnermi a ich stret sa odohráva skôr vo sfére neustáleho boja pohlaví. Vražedné pobrežie síce vzniklo v rokoch 1991 - 1993, ale dodnes má svojich verných priaznivcov, a tak sa netreba čudovať, že sa často vyskytuje v programoch viacerých televízií. Treba súčasne pripomenúť, že viaceré epizódy sa nakrúcali koprodukčne s Mexikom či Izraelom. Celkom sa nakrútilo 66 epizód (v prvej sezóne celkom 9, v ostatných dvoch 57), v roku 2003 vo firme Artisan Home Entertainment zostrihali štyri z najobľúbenejších epizód Tohtoročný model, Smrť na pláži, Kohútia hra a Ona do dvoch celovečerných filmov Tropical Heat Vol. 1 & 2. Veď kto by sa s chuťou nepozrel na večne proti sebe stojacich Nicka Slaughtera a Sylviu Gerardovú, ktorých so šarmom a nadhľadom zahrali Rob Stewart a Carolyn Dunnová. Nick je bývalý agent protidrogovej jednotky DEA, ktorý odmietol kryť korupciu a drogové škandály siahajúce na najvyššie miesta, a radšej si založil neistú existenciu súkromného detektíva v krásnom letovisku. Ustavične sa zapletá s kráskami v ťažkostiach, jeho finančná situácia je často beznádejná. Jedného dňa ho navštívi sympatická a emancipovaná Silvie Girardová, ktorá praštila kariérou v cestovnej kancelárii a chce sa venovať niečomu inému. A hoci ju Nick najprv odmietne, neskôr ju priberie do partnerstva, a tak vytvoria nerozlučnú dvojicu. Pohodový Nick spolu so šikovnou a zvedavou Sylviou, ovládajúcou dokonale taje počítačov, riešia s prehľadom aj tie najzamotanejšie prípady. Nezostávajú dlžní nič zločincom, ale ani sami sebe. Inak to už ani nemôže byť. Aj keď sa časom vymenili viaceré postavy, či už ide o Johna Davida Blanda ako Iana Stewarta, alebo Pedra Armendáriza ako poručíka Carilla, ktorých nahradili Ian Tracey ako Spider Garvan a Ari Sorko-Ram ako seržant Gregory, treba jednoznačne konštatovať, že seriálu to na kvalite neubralo. Je totiž výbornou kombináciou akčného a komediálneho žánru, okorenený krásnou prírodou fiktívneho tropického pobrežia ostrova Key Mariah, ktoré je ako stvorené na častý výskyt nielen nádherne opálených dlhonohých krások v ťažkostiach, ale aj na nekonečné množstvo rôznych podvodníkov, defraudantov, zlodejov či vrahov. Nechajme Nicka a Sylviu nasadnúť do ich modrého Jeepu CJ7, aby sa mohli vybrať riešiť svoju prvú skutočnú zákazku... (oficiální text distributora)

KeskarM

"Je to chlupaté, nesmrtelné a běhá to po pláži v havajské košili." Seriál, kvůli němuž jsem ze školy domů běhala pěšky lesem, abych čekáním na autobus nezameškala intro :D ()

Al90

Nostalgie..pamatuju si jak jsem hltal toho chlapíka v pestrých košilích běhající po pláži likvidující různé padouchy a přitom balil všelijaké krásky...chtěl jsem být jako on :D ()

finkie

V dětství to pro mě byl symbol exotiky a prázdninové bezstarostnosti. Po mnoha letech jsem se k seriálu vrátil a světe div se, je to o dost jiné, než jak jsem si to pamatoval: 1. Exotická a prázdninově bezstarostná je hlavně famózní úvodní písnička, zbytek dobrodružství Nicka a spol. je tak televizně unylý, jak jen kanadský seriál ze začátku 90. let může být, a zjevně doplácí na lacinou mexicko-izraelsko-jihoafrickou výpravu. 2. Nick Slaughter se narozdíl od mého dalšího hrdiny z té doby, Rena Rainese, vůbec neumí prát a skoro od každého dostane na budku. 3. Služeb Nickovy detektivní agentury využívají výhradně sexbomby, obvykle s postranními úmysly a za účelem špehování dalších sexbomb, jež obvykle také mají postranní úmysly. 4. Nick není hloupý, ale má nikoli nulový nýbrž negativní pud sebezáchovy a s oblibou se pouští do krkolomných aktivit s mizivou šancí na přežití, načež je obvykle zmlácen/otráven/zastřelen gorilou či účetním nějaké sexbomby, ale pokaždé nakonec zázračně vyvázne bez úhony. 5. Nejsmutnější je, že dnes by něco takového nemohlo vzniknout nejenom v kanadské produkci, ale ani nikde jinde: v každém druhém záběru holky v bikinách (a kluci ve speedech), Nickovy oplzlé pohledy na kolemjdoucí sexbomby a jeho interakce s klientkami-sexbombami, kde v podstatě každý dialog je současně flirtem. A to je v mých očích nakonec to, co z celé té exotiky a prázdninové bezstarostnosti přetrvalo, coby připomínka svobodnějších, hravějších a paradoxně dospělejších časů před tím, než Západ bůhvíproč zaplavila nová vlna amerického puritánského třeštění. ()

ado7

Dokonala oddychovka...uz v polovici každého dielu, som bol tak oodýchnutý, že som musel ist robiť niečo zmysluplnejšie :) ()

Bow-Z

Díky tomuhle seriálu jsem se těšil k moři, ale místo rozhalenýho detektiva, baru s Daikiri a sexy koček v bikinách jsem objevil polorozpadlej altánek a neforemný německý turistky předdůchodovýho věku nahoře bez. Nick to měl vychytanější. Perfektní znělka, exotický prostředí, prostě paráda. ()

MAKITA

v dobách dítka školou poviné mi neutek ani jeden díl, líbilo se mi prostředí, holky a jak Nick dycky někde dostal přez hubu a na konec vše vyřešil.. Prostě klasa. ()

jurijuri

Keď som bol ešte malý chodilo to v telke, tak som si nenechal ujsť ani jediný diel. Dnes už by som to asi nepozeral pravidelne, ale sem tam si to pustiť , prečo nie? ()

tere_z5

".. znova jsem přepnul program, na vobrazovce běží lotr, za ním v rozepnutý košili funí Nick Slaughter, vsadím se, že ho studenej pot polije, až se dozví, že ho v příštím díle zabije MAFIE. Ale né, samozřejmě dělám si srandu, von je nesmrtelnej, von by zvládnul celou bandu!" (Chaos, Televize) .. Příjemná odpolední detektivka mého mládí,.. hodit tašku do kouta a pustit Nicka oblečeného v rozhalené strakaté košilce:) S hodnocením se sice nepředám, ale bohužel, v té době se našlo víc pecek. A po pravdě, nemyslím si, že nastane doba kdy bych si to pustila znova .) 55% ()

NikoKovac

Z nostalgie dávám tři hvězdy. Nick Slaughter prostě byl jeden z mých dětských hrdinů. Na jednu stranu jsem rád, že v dětství dávali tyto seriály, ať už tohle, Tarzana nebo třeba Herkula, nějak to mám prostě s dětstvím spojené. Ty dnešní Ordinace, Ulice nebo Doktoři z Počátků jsou prostě děsný. ()

Sadova302b50

Kdysi jsem se na seriál dívala a tak jsem ho chtěla vidět znovu - což byla chyba. Nostalgické vzpomínky totiž opadaly a zbyla jen kostra někdy docela slušných, často však nezajímavých zápletek, dva charismatičtí vyšetřovatelé a taky obrovská dávka nabobtnalé vaty. 28% ()

Fahrenheit

Nic světoborného, JEN ryzí zábava. Ale i po letech vtipná, svižná, bez nadměrných saďáren, a rozhodně je na co se dívat. Takže vlastně ve svém žánru a vzhledem k současnému TV standardu obrovský nadprůměr. ()

Vaelor

Z toho seriálu si pamatuji jen to (teda kromě toho ohonu na hlavě), že toho týpka musela ta ženská vždycky zachraňovat, a že bez ní by byl úplně v prdeli. ()