Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový název)
Rodinný / Komedie / Drama
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (více)

Série(6) / Epizody(115)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiální text distributora)

Filmslover14

Jeden z mála povedených českých seriálů, který mě fakt bavil. Není sice nabitý neustálými dějovými zvraty, ale vše je relativně důvěryhodné. Mně se líbilo hlavně to, že jde o retro seriál, takže se dá z jeho sledování dozvědět něco nového o významných událostech 20. století. ()

hynky12

Seriál který typicky českým způsobem dokumentuje příběh jedné rodiny žijící ve 20. století. Děj není uplně z nejhorších byť je však u někakých postav odfláknutý na úkor těch druhých což je velká škoda.Seriál však postupně ztrací na originalitě a vy už si říkate jestli jste to někdy někde neviděli.Velké plus u mě má seriál za originalitu,přeci jen kdy jsme naposled viděli někdy příbeh ze socialismu,který nebyl olepený cenzurou a také za to že do příběhu jsou zasazeny ty nejdůležitější události 20.století a dobové zaběry. ()

Uriziel

Seriál aby si dnešní čtyřicátníci mohli s nostalgií zavzpomínat, jak to tenkrát bylo a říci:"hele táto, koukej, tohle jsme měli taky...". Za mě říkám, nic pro mladou generaci. Lépe řečeno, kdo to nezažil, tak pro seriál nebude mít moc pochopení. ()

007hanka

Tak ne, že by se na to nedalo dívat, vůbec... Naopak. Mezi českými seriály posledních let jde jistě o nadprůměr. Na druhou stranu autoři nestydatě vybrakovali schéma Báječných let. ()

Haj Ou El

na tenhle serial jsem narazil uplnou nahodou... strasidelne kostrbata predvadecka typicky ceskyho sebemrskacstvi ... dve hvezdy davam za postavy Tondy a "Zmr-smejda" Jardy ... a jednu za alespon nejaky pokus obcas ty postavy srovnavat s tim co se tu u nas odehralo ... jenze celej serial mne nejvic doslova srala hlavni dvojce, ackoliv herci se snazili, jejich postavy jsou hotovej odpad... ()

kalmaf

Mezi českými seriály je to určitě lepší kousek ale myslím že někdy je až moc zjednodušený a podává jednostranou výpověď. ()

Ema22

Podle mě podhodnocený seriál. Protože jsem v době před revolucí dospívala, sentimentálně před obrazovkou vzpomínám na atmosféru doby, těším se pohledem na věci, které jsme měli doma. Užívám si účesy, hudbu. Některé díly nenásilně přibližují důležité události (např. srpen 1968), jsou podle mě stravitelnější formou než článek v učebnici. ()

Desires odpad!

Nadsazené,přehnané,neukazující pravdu...tehdejší doba nebyla jen o tom zlu co tam oni předvádějí....skvěle to akorát tak zmátne nový generace,který o tý době nevědí vůbec nic ale díky těmhle "pořadům" o ní získají negativní povědomí. ()

Petunie

I když první díly byly slabší, nakonec m tenhle seriál tak chytnul, že je nejoblíbenějším seriálem z české produkce. První pusa Zuzky a Tondy a podobné scény jsou libózně zahraný ()

Kuthas

Oddychová "vzpomínkovka" na dobu minulou, naštěstí skvěle udělanou, která ctí dobu...i když jsem byl tenkrát dítě spousty pamatuju:-)...navíc dobře postavený příběh s perfektním hudebním podkresem. ()

RADX1

Dobová autenticita? Kde že. Sice jsem v té době ještě nežil, ale potvrzují mi to i lidé náležitých ročníků. Rekvizity, výprava vše má moc děr a k autenticitě daleko. Všechno tam vypadá skoro tak dobře jak dnes. Příběh plytký patlající se v detailech. Semtam se snažíc poukázat/zavzpomínat na nedostatky té doby v podobě dostupnosti zboží ale ty důležité věci mi nepřišly citově hluboce probrané. Ale je dost možné, že to tak bylo natočeno schválně - člověk na mnoho zlého zapomene a to dobré zůstane. Otázka je zda se mělo až tak zapomínat a malovat druhým veřejně takto danou dobu. Možná tomu křivdím když jsem viděl jen jeden díl uprostřed z mnoha, ale bohužel na další už moc chuť nemám. ()

tenista57

Pokud je mi dobře známo, tak jediný náš seriál, který byl oceněn jako nejlepší televizní evropský seriál roku (nevím přesně kterého), což považuju za úspěch. Některé díly (hlavně ty, v kterých vystupuje Jan Budař) nemají chybu-dovolená u Baltu, nebo ten o burze. Hláška desetileté dívenky před tv obrazovkou při vysílání pohřbu Brežněva: " Co s námi bude?", mě upřímně rozesmála. Nechápu, jak například hrdý obyvatel Olomouce Obitus to může označit za odpad. A co pak ty všechny Ordinace v růžové zahradě a ostatní sračky na komerčních televizích? To by pak musely být dle Orbituse sračky na desátou, ne? ()

katka219

Podle mě je Vyprávěj jedním z nejlepších a nejkvalitnějších seriálů, které u nás byly za posledních několik let natočeny. Sledovala ho celá naše rodina a bavili jsme se téměř u každého dílu! Byla to příjemná oddychová podívaná, u které jsme se často upřímně zasmáli a já doufám, že časem vznikne takovýchto povedených seriálů víc. ()

vorl1ce

Baví mě to, vždy najdu spoustu věcí, které mi připomenou mé dětství. Kulisy jsou velmi věrohodné a příběh je pro mě spíše na druhé lajně. Dobrý nápad se vsuvkami originálních nahrávek z té každé doby. Myslím, že je poučné pro dnešní děti, kteří už ani nevědí jak vypadal telefonní aparát se šňůrou. ()

ahojky odpad!

Píčovina největtšího kalibru, kde ukazojou komunisti jako ty špatný stejně jako třeba Zdivočelá země a přitom to byly zlatý časy a ne jako za ODS samý rozkrádání, který před 1989. neexistovalo, byl tu naprostej pořádek, všechno klapalo jak má, prostě zlatý časy. Teď, abych se tu bál stejně jako v Americe to je vyjít na ulici, aby mě někdo nezabil, protože tohle všchno tu vyvolal Klaus s jeho modrou bandou. Naštěstí už tu teď nejdou a zase tu nastává pořádek, i když to ještě samozřejmně není ideální po ty dlouhý ODSácký diktátorský hrůzovládě. A v těhlech seriálech komunisty ukazojou ve špatným světle a přitom to tak vůbec není. A když daj do seriálu zprávy, tak to už je fakt sviňárna, to by si nedovolila ani TV Hovna, ve který vysílaj samý kriminální hovna. Prostě já kdysi ČT měl rád, ale teď natáčí jednu hovadinu a píčovinu za druhou a to taky kvůli tomu, že do ní přišel bejvalej ředitel novy, jinak by se takovýhle debilotiny nenatáčely. Tohle se sice začalo natáčet ještě před jeho příchodem a i ta Zdivočelá země, ale přesto existovalo spoustu výbornejch věcí a teď vůbec nic, samý shity. A ve sportu zas dělaj taky sviňárny s tím, že nevysílaj prakticky Liberecký Bílí tygry a vymlouvaj se na to, že dávaj jen ty, který sou momentálně nahoře v tabulce. Ale že ještě před 2 lety tygři každej rok okupovaly nejvyšší místa v tabulce a přesto je taky nevysílaly, to už je nezajímá. A ve zprávách sportovních ukážou všechny hrající týmy a Tygry vynechaj a ukážou jen výsledek, ale ukázku ze zápasu ne a ještě to ukážou jen pokud prohrajou a když náhodou ukážou výhru, tak některý ty góly LBC vynechaj, jednou daly Tygři 5 gólů a ukázaly jen 2, prostě sviňárna ta česká televize s tím, co se z ní stalo. Kdysi nejlepší TV program, kterej neměl absolutně žádnou konkurenci a teď tam vysílaj samý sračky jako na nově. Natáčí samý kriminálky, který se tam jenom vysílaj a už nic jinýho se na ČT kromě pohádek na vánoce nenatáčí A tady tahle hovadina je strašná, jediný pozitivum je Michal Hrůza, kterej pro to nazpíval písničku. Ta je dobrá, jinak to je strašný. Ale i přes tu písničku od Hrůzy musím dát odpad, protože to nezachrání ani ta jeho písnička, jaká to je píčovina!!!!!!!!!!!! Doufám, že vyhodí ředitele a daj někoho pořádnýho a ne někoho z novy, kterej z toho udělá novej program ty novy. Aby se to prostě vrátilo do časů někde před asi 5 lety, kdy se na to dalo pořád koukat. A nebejt Záruby v hokeji, tak na ČT už vůbec nekoukám!!!!! ()

Morrigen

Sága jedné postupně se rozrůstající rodiny, která je postavená na základech druhé poloviny 20. století s ohledem na historické události a autentické záběry, reklamy a televizní zprávy z té doby - což je to jediné, co asi zaujme. ()

justaboy

Samotný scénář je sice "jednodušší", ale jako ukázka z doby komunismu s reálnými prostřihy ze zpráv je to super. Myslím, že na to jaký komunisti byli (a jsou) hov*da by se mělo upozorňovat neustále a uvítám co nejvíce filmů/seriálů s touto tematikou! ()

ivour

Nemůžu říct na kolik je vše tak věrohodné, jelikož jsem se narodila až po revoluci. ALe seriál jako takový se mi líbí, zajímavé jsou prostřihy se skutečnými záběry té doby. Hlavně události kolem revoluce mě hodně zaujali, protože to co si člověk přečte nebo mu poví ve škole je jiné než takhle. Popravdě ve mě docela vzbudili zájem o naši historii a spoustu věcí se mi objasnilo. Příběhy rodiny nejsou až tak zajímavé nebo dechberoucí, ale je to zajímavý vhled do minulosti a pro někoho nostalgie. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

03.10.2020

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj