Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

skrblik007

Sice je první zhruba třetina dost rozvláčná (zdlouhavě se tam vysvětluje a uvádí do děje), žádná postava nevyniká, postav je moc a konce (ano, všechny tří - záchrana Batmana tou asi Catwoman, záchrana města a přežití Bruce Wayna) jsou žalostně předvídatelné, ale stále to k naprosté spokojenosti stačí. Skvělá kamera (i když mě záběr na Batmana stojícího na věži moc nebral), skvělá hudba, brilantní režie a skvělé akční scény. Hlavním trumfem je atmosféra, věrné zachycení anarchie a chaosu, již zmíněná hudba a nové batmanovské udělátko. A opět - krásná metafora skutečnosti. Po celých 164 minut jsem od plátna neodtrhl oči a při některých záběrech mně mrazilo v zádech. Více než důstojné završení trilogie! ()

markuc

Vyborny film, dobre jsem se bavil. Film neni ani horsi ani lepsi nez predchozi Nolanuv batman - jde vsak o vyborny filmovy zazitek. Kdo predchozi film videl a libil se mu, neni duvod tento snimek nevidet. Pro neznale lze film doporucit samozrejme take. 9/10 ()

LiborGondek

Myslím, že nejsem sám, když řeknu, že je to film roku 2012. Nic lepšího už na 1 000 000 % nepřijde. Scénář, hudba, obsazení, herecké výkony, režie, prostě všechno geniální. Pět hvězd je prostě málo, hodnotím 100%. ()

Dado

Bravúrne. Veľkolepé. Geniálne. Takými prívlastkami sa môže pýšiť uzavretie trilógie o Temnom rytierovi, ktoré aj napriek latke, ktorú postavil predchádzajúci film poriadne vysoko, rozhodne nesklamalo a splnilo všetky moje očakávania. V každom ohľade jednoducho veľkolepý film, v ktorom je zbytočné hľadať akékoľvek chyby. Tie tam samozrejme sú, nič nie je dokonalé, ale pod takou váhou kladov sa proste rozplývajú a nájsť ich, ba dokonca kritizovať film za ne môže len skutočný puntičkár, ktorému neprekáža, že hľadá prakticky len ihlu v kope sena. Či sa Návrat Temného rytiera dokázal vyrovnať svojmu predchodcovi z roku 2008 si posúdiť v tejto chvíli nedovolím, pretože pocity z nedávno zhliadnuteho tretieho dielu sú stále natoľko silné, že človeku nedovolia v tomto smere premýšľať triezvo a objektívne a rovnako tu pre istotu nebudem rozoberať šancu filmu na udeľovaní Oscarov, pretože kompetentní už viackrát v posledných rokoch dokázali, že ani ich pohľad na vec nie je práve najtriezvejší a najobjektívnejší. Každopádne sa však musím opakovať, ide o veľkolepé zakončenie jednej z najlepších trilógií všetkých čias. (95%) ()

Estrecha

NESMYSL! Hledal jsem těžko nejvhodnější slovo pro Temného rytíře, bylo jich spousta - dokonalost, genialita, skvost. Po shlédnutí Temný rytíř povstal to správné slovo bylo jasné - NESMYSL! Ten film neměl hlavu ani patu, příběh byl nesmyslný. Několikrát se musela ve filmu objevit postava "vypravěč", který musel vlastně vysvětlovat, co ty nesmysly vlastně mají znamenat. Ve filmu bylo spousta pěkných efektů a spousta nečekaných zvratů... nicméně pokud by se v Teletabies objevil Gargamel ze Šmoulů, Rocky Balboa a Kočičí žena - bylo by to překvapivé a nečekané, ale i tak by to na kvalitě celého "filmu" nezměnilo nic - byl by to stále stejný NESMYSL. Chcete li si uchovat skvělý dojem z Temného rytíře, tomuhle netopýrovi se vyhněte. ()

Trenslation

Ze všech stran určitě uslyšíme, že to není Temný rytíř s Ledgerem, ano není, nicméně je to další povedený Nolanův film a i když není dokonalý, je pořád mílový krok, před některými ostatními komiksovými adaptacemi jak scénářem tak výkony herců a .celkovou výpravou. A hudba Hanse Zimmera je obrovská třešnička na netopýřím dortu. ()

Johnny.ARN

Takže, završenie trilógie je tu. Neostáva nič iné, ako si to vychutnať na veľkom plátne. Temný rytier nás pripravil na to, že koniec bude veľkolepý. A veru, že aj bol. Škoda však, že len po vyzuálnej stránke. Dej bol rozťahaný, priehľadný, ale aj tak zaujímavý. Skvelý začiatok ma dokonale vtiahol do deja. Striedanie akčných scén so scénami plnými dialógu by som pri dvojke asi nezniesol, ale tu to bolo nevyhnutnosť. Príbeh trebalo vysvetliť, načrtnúť pokračovanie a ukončiť. Postavy. Bane ( Hardy ) jednoducho pán. Skvelý hlas ( som zvedavý ako s tým poradia v dabingu ), hora svalov a ťahy z Warriora pohladili na duši. Jeho súboje s Batmanom však boli veľmi zle natočené, zlá kamera a strih poriadne ubrali z tejto "podívanej". Náhubok bol fantastický a taktiež aj jeho kabát som si veľmi rýchlo obľúbil. Ako postava nesklamal, tupá hora svalov, skvelé vycvičená ale aj napriek tomu ovládateľná. Dúfam, že s Baneom sa ešte stretneme. Ďalej je tu Zlodejka. Pravdepodobne to mala byť Catwoman, ale mala od nej poriadne ďaleko. Slečna Hathaway bola dobrá. To ako sedela na Batpode, no nádhera. Inak sa priedviedla zopár skvelými bojovími kúskami, kostýmom a niekoľko scén vážne dobre zahrala. Trochu ma prekvapilo zaobchádzanie s Alfrédom. Postava, ktorá počas dvoch filmov sa snažila tú temnú atmosféru trochu odľahčiť, teraz do nej zapadla naplno. Slzy Caineho ľudí možno dojmú, ale mňa vytáčali. A samozrejme nesmieme zabudnúť ani na Gordona - Levitta. On na mňa pôsobí veľmi zvlášne. Má taký nevýrazný, neherecký ksicht, ťažko pracuje s emóciami, preto si neviem predstaviť, ako bude hrať Robina. Taktiež slečna Cotillard bola skvelá. Pekná, aj keď sviňa. A krátky návrat Neesona ma veľmi potešil. Mám výhrady aj k bojovím scénam. Strih ich veľmi kazil. Nová Batmanová hračka, Bat, bola pôsobivá, so skvelou palebnou silou. Čo sa týka atmosféry, bola temná, chaotická, presne taká, aká mala byť. Pre mňa osobne bol vrchol filmu dobývanie radnice. Boj, nečakaný zvrat a zásah Zlodejky som sledoval s otvorenými ústami. Už asi dosť bolo mojích slov. Na záver len toľko. Skvelý epický, veľkolepý film, s fantastickým prevedením, skvelým obsadením, pôsobivými trikmi. Temného rytiera síce neprekonal, ale dokonale trilógiu zakončil. Otvorený záver je len čerešnička na torte. 4 z 5 .... videné v Cinemaxe, PO ()

andriy

Místy banální a nedotažený příběh je jediným mínusem téhle kolosální bomby. Film mě přesto totálně pohltil, ani minutu jsem se nenudil. Více než důstojné zakončení celé trilogie. ()

kristianzen

Nechápu jak režisér mohl splodit toto dílo po dvou prvních dvou skvělých filmech. Jedno hoolywodské klišé za druhým, jen aby byl dodržená přiblblá hollywodská scénáristická "forma". Takže pak, jak v tomto filmu vydíme, máme 5 minutový nostalgický monolog starého pána, co by si přál zažít, pak pochvilce sex, nebo alepsoň jeho náznak (kteý v hollywodském filmu nesmí přeci chybět!!) v takové filmové zkratce (asi 5 střihů), že nedává jak z hlediska příběhu, tak z hlediska obou postav nějaký vyšší smysl.. No prostě děs a bída. Celé je to utahané, střídají se tam tři hudební motivy a to vše korunuje opravdu plno, do očí bijících chyb, které se snaží vypadat reálně ale dělají z diváka jen blbce - projíždějící obrněný transportér - který schytá raketu přímo do kabiny, natož kabinu obklopí výbuch a jede se bez poškrábání či otřesu dál - a to se třikrát opakuje!! Pak výbuchy od kterých herec odlítne s notnou pauzou protože to v postprodukci a korekcích prostě přehlídli, že to vypadá sakra divně a nereálně. Morgan Freeman, jakožto skvělý herec tam může jen tak postávat a jeho role není vůbec využita. Všude samý policajti, obrněné vozy sci-fi vozidla a téměř žádné batmanovské pořádné vychytávky. Ostuda. ()

ivan_drago

Film, který doplácí na to, že přichází po Temném rytíři... Nabízí spoustu luxusních okamžiků, tak trošku utopených v balastu zbytečných keců a postav.... Např. luxusní odhalení Batmanovi sochy, zkažené závěrečnou obezličkou, že nakonec tedy přežil... Oslí můstek k dalším dílům s Robinovým proniknutím do Batmanovi jeskyně je taky podraz... Odhalování kdo je čí prababička a pravnuk je také jak z levné telenovely a scénáristé si těmito prvky pomáhají k překvapivosti, kterou tento film nepotřebuje... Parádní rozjezd filmu sráží Batmanův návrat na scénu jako by nic, chtělo to něco monumentálnějšího a zapamatovatelnějšího... Jeho útěk z té studny je také uspěchaný a Bane to odsere až příliš jednoduše... Mimochodem Bane.... Důvod proč přemýšlím o páté hvězdičce.... Zcela odlišný typ záporáka, krásně záhadný, měl dostat větší prostor a být jedinou zápornou postavou, měli jsme se dozvědět více o jeho minulosti a tak.... Kočičí žena není moc kočičí a ve filmu je zcela zbytečná, Robin, než se dozvíme, že je to Robin, si drží standard a filmu docela pomáhá.... Scarecrow se objevuje naprosto zbytečně a není to hodno této postavy... Jinak scénář má spoustu zbytečných odboček a slepých cest, zbytečně moc vysvětluje děj předchozích dílů a snaží se moc překvapit, což působí až uměle... Hudba je jedním slovem fantastická, v některých scénách si naprosto podmaňuje to, co vidíme na plátně... Akce slušná, ale uvítal bych více fyzického kontaktu, než těch Bat vznášedel a tak... Také jak na konci slibují válku, tak pod tou bych si představoval víc, než je jeden pouliční střet... Caine celý film jen ubrekává a stala se z něj jen karikatura toho svérázného Brita s vytříbeným smyslem pro humor a hlášky, z předchozích dílů.... A co mi na filmu chybělo nejvíc byl Gotham... Jako by úplně pozapomenut, město které je hlavním charakterem ve všem, co o Batmanovi vychází v tomto filmu úplně chybí... Celková atmosféra města působí jen jako nějaký obyčejný New York nebo Chicago nebo jiné obyčejné město... To je největší chyba, jakou tvůrci udělali, že se vysrali na Gotham... Přes všechny výhrady zde máme parádní film, který je jen o něco málo horší než Temný rytíř... ()

Mrkvič

První dojem z filmu je trochu rozporuplný. Spousta věcí se dá vytknout (zbytečné překvapení, místy upřednostněná hudba, žádné velkolepé antré před závěrečným finále, nevyužitý potenciál několika nápadů, trochu trapný útěk z vězení a nevýrazný záporák - málo prostoru pro Banea). Jenže potom je tu věc, kterou Temný rytíř postrádal. Christian Bale má co hrát a není shován jen za svou maskou (což se bohužel děje Baneovi). Bez hudby by byl film také poloviční, ale v jedněch z nejpůsobivějších scén jí není vůbec potřeba a je jen krásné ticho. Druhou polovinou jsem byl ale trochu zklamán, protože to není tak krásná akce se zvraty a emočním vypětím jako u předchozího dílu. Konec s hudbou to ale zachraňuje, protože mi přijde krásně milý a provokativní. No a ten patriotismus a pohled na cajty? Skvělý bez patosu. Každý film by měl končit hláškou, že každý může být hrdina. ()

Mirokukii

BOLEST Výtečné ukončení velké trilogie, kdy v posledním díle dojde k propojení s oběma předchozími díly. Je tu ze pár nových postav, které přispěli k většímu propletení příběhu, a to se ne vždy musí líbit. První půle filmu naprosto bezkonkurenční filmová záležitost. Poté jako by došel dech, to nám ale jen pan režisér dává vydechnout a spustí nepopsatelnou jízdu plnou akce, emocí a napětí. Do toho všeho na výbornou buší Zimmerova hudba. Celkově Temný rytíř povstal trochu zesvětlil a přibližuje se tak spíše, díky spoustu fórkům, k prvnímu dílu série. Není to až taková depresivní anarchie jako v podání Jokera a tím nechci Banea shazovat. Jde si svou cestou, a ta je neméně skličující. Výborná Hathaway, Bale a přes málo prostoru bezkonkurenční Caine. ()

Honzíno

Monstrózní film, který ani nemůže být lepší než první Temný rytíř (Hardy je jednoduše slabší než Ledger a ono i s tou maskou se hůře hraje). Je jiný, více komiksový a na druhou stranu lépe skládá poklonu své předloze. Hlavním hrdinou se stává již naplno Batman a obul si konečně pořádné kramfleky (narozdíl od Begins). Trochu mě překvapil pomalejší rozjezd, ale po první hodině mě čekal neskutečně interesantní zážitek. Následně po úvodním zvratu jsem hltal každičkou minutu a to finále.. Naprostá paráda s perfektním koncem a velice citlivým odkazem. Skvělý herci, skvělý scénář, už standardně výborný Zimmer za notami a dokonalá režie. Ten člověk snad ani neumí natočit špatný film. 90%_Podruhé viděno a napodruhé vnímáno ještě intenzivněji. Osudový příběh se velkolepě završil a do středu všeho se konečně dostal ten, o kom to celé vlastně je. Dark Knight. A Christian Bale svou úlohu zvládl s britskou noblesou jemu vlastní. Výborný film s neuvěřitelně vygradovanou druhou půlkou. (Maribor, English, Slovenian subtitles)_Nolan by měl natočit alespoň jedny Star Wars. Ta osudovost je zdrcující. ()

Sonnik

The Legend Ends. Nolan to zvládl! Chytře zvolil cestu, kterou se trojka ubrala. Všechno je epičtější, více postav, více motivů, prostě gigantický záběr. Trefil se i do herců, všichni stoprocentní v čele s mým oblíbencem Hardym a strhující Anne, která krade každou scénu, ve které se ukáže. Ze scénáře jde trochu vidět, že Nolan si toho možná nabral hodně, ale jak jsem napsal na začátku, ukočíroval to a natočil špinavé a strhující finále netopýří série, které hodlám shlédnout ještě mockrát, stejně jako předchozí dva díly. "So, you came back to die with your city." P.S. Konec s JGL v jeskyni mě obrovsky potěšil. :] ()

Belbo

Trvalo mi to dlouho, než mne to koplo do dýně. Memento, Dokonalý trik, Insomnie, lítající myšák 1 + 2 a Alena do říše divů a přitom to je tak jednoduché, celou dobu byla odpověď přede mnou: Nolan neumí točit filmy!!! A když píši komentář k novému opusu hovnusu, tož měl bych se vyjádřit blíž a k věci. Po průseru s impotentním Temným rytířem a stovkách rádoby duchaplných komentářů, bylo několik jar i ozimů klid než někdo (studio) nabídl Christíkovi pořádnej balík k natočení dalšího kousku mozaiky o borcovi, co to prostě s padouchama umí. Jenže Šášula to má nějakej pátek za sebou. Co s tím? Co potom? Tak v prvé řadě musí ve filmu o Batmanovi vystupovat Batman. To, že je tam pro děj zcela zbytečnej, je podřadné, ale musí tam bejt a basta. Potom musí chrochtat, tzn: při mluvení vydávat zvuky podobné dávení nad toaletou. Dál musí bejt přítomnej ale just drsnej padouch a ta drsnost bez potíží ohobluje i dub starý jak Metuzalém a prodá zbytky do IKEA koncernu. Neodmyslitenými složkami jsou: osudová žena, zvrat(k)y, přemítání o kupónové privatizaci, patos jak Obamův projev, sem tam potrhaný symbol USA a nakonec vítězství těch dobrých (rozuměj zástupců režimu). DK Posral není odpornou politickou agitkou a propagandou ve stylu Temného rytíře (zde odmítám smlouvat, jedná se o film ve stylu komunistického a fašistického vymývání mozků se vším všudy, stačí nebučet a přemýšlet) ale jasně politické prvky v něm najdeme spolu s hromadou nesmyslů z pera mistrů scénáristů. ()

kumpi

Pravda, Batman nedostal v závěru trilogie moc prostoru. Ale o to víc jsem se na scény s ním těšil a musím říct, že byly vždycky epický s parádním nástupem. Celý film mě ale asi nejvíc zaujal Tom Hardy alias Bane s jeho "Vaderovským" hlasem. :))) ... plnohodnotné zakončení trilogie - 5* ()

honza7

Ó ano, douho očekávaný film přišel, nikdo nevěděl co od toho čekat. Když jsem se dozvěděl, že záporák bude Bane, mávl jsem rukou a přestal doufat. Ihned jsem si vzpoměl na blbce z Batmana a Robina. Vše ale bylo jinak. Bane je opravdu skvělý padouch. Chytrý, silný a plný hlášek. Konečně někdo, kdo se nebál zneužít Batmanovo prostředky. Co mě ale opravdu dostalo bylo, že také jako jeden z mála neváhal a chtěl Batmana zabít co nejdřív (scéna kdy má Bane čekat na výbuch a místo toho na Batmana okamžitě namíří zbraň, že nehodlá čekat). Konečně záporák, který má mozek! Bohužel, je zde i plno blbostí, kvůli kterému nemohu dát všech 5 *. Začal bych scénou s letadlem (na začátku), ano je to pěkná scéna, ale nevím, jak by zachytili letadlo a vedli ho. Dále, reaktor, Gordon, který je všude atd.. atd.. atd... proto jsem se rozhodl dít o 1* méně. POZNÁMKA - s uživatelem Spinosaurus jsme se nezávisle na sobě shodli, že Bane měl být nejspíš Tučňák (vyrůstal v díře, chodí kanálama apod.) Nevím jestli se pleteme, ale opravdu nám to tak přijde. ()

Blacks

Pořád vynikající akce, ale při srovnání s předchozím dílem o poznání slabší. Nejslabší díl celé serie. ()

DJ Rocco iNc

Vždy, keď sa filmový tvorcovia rozhodnú natočiť nejaký film, dbajú hlavne na dej, scenár, hudbu, atmosféru a v neposlednej rade, na veľmi kvalitný výber filmových postáv. To, či už to bude úspešný (ziskový) alebo neúspešný (zbytočný) film rozhodnú diváci. Na filme The Dark Knight Rises museli tvorcovia sakramensky trápiť hlavičku, čo viedlo aj k astronomickým tržbám.A to nevravím, ako museli hlavičku trápiť pre celú trilógiu. Naozaj jedinečný zážitok prináša rovnako, ako predošlé dve časti, aj tretia časť. Až na malú výnimku, ktorou je vedomie, že ide o záverečnú časť. Lenže vzhľadom k otvorenému koncu, dúfam, že sa týmto otvorí nová kapitola temného rytiera, ktorá by mohla byť rovnako úspešná. Christian Bale už v tomto závere vyzerá byť vyčerpaný zo svojej role Batmana, ktorého miluje celý svet, preto by som sa nečudoval, ak by jeho štafetu prebral s ,, rolami " rozbehnutý Joseph Gordon-Levitt. Bolo by to veľmi zaujímavé, čo by pritiahlo sledovanosť oveľa väčšieho počtu divákov, ako pritiahlo doposiaľ. Ja som nie len s touto, ale s celou trilógiou maximálne spokojný a ďakujem každému človeku, ktorý sa podieľal na tvorbe neskutočného zážitku, ktorý som z toho mal. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)